Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Πες πως θέλω να κάνω εξερχόμενες από το σπίτι μου και να μην βλέπουν το νούμερό μου, ούτε να υπάρχει σε καταλόγους. Γιατί να μου το απαγορέψεις;
    Δεν σου το απαγορεύει κανένας. Απλά θα έπρεπε να μας έχει γίνει σε όλους η συνήθεια να μην απαντάμε σε τηλεφωνικές κλίσης με απόκρυψη και θα σου' λεγα εγώ αν θα ξανάπαιρνες με απόκρυψη...

  2. #32
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ποια εταιρία δεν θα σήκωνε τηλέφωνο με απόκρυψη από ενδεχόμενο πελάτη;

  3. #33
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια εταιρία δεν θα σήκωνε τηλέφωνο με απόκρυψη από ενδεχόμενο πελάτη;
    Άρα την απόκρυψη την θέλεις γιά να κάνεις ανώνυμες τηλεφωνικές αγορές; Τι σε ενοχλεί να γνωρίζει το κατάστημα που επιλέγεις να κάνεις τα "ψώνια" σου, το τηλεφωνικό σου νούμερο;

  4. #34
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Kι εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω τον ελβετικό σουγιά Fritz.

    Πέρα απ' το μπλοκάρισμα των κλήσεων με απόκρυψη, μπορείς να του ορίσεις και βραδινή ζώνη "μην ενοχλείτε", με τις ώρες που θες να μην κουδουνίζουν τα τηλέφωνα σε οποιαδήποτε κλήση.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω τον ελβετικό σουγιά Fritz.

    Πέρα απ' το μπλοκάρισμα των κλήσεων με απόκρυψη, μπορείς να του ορίσεις και βραδινή ζώνη "μην ενοχλείτε", με τις ώρες που θες να μην κουδουνίζουν τα τηλέφωνα σε οποιαδήποτε κλήση.

    Έχω το Fritzbox 7140. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω προσέξει να υπάρχει ρύθμιση για απόρριψη ανώνυμων κλήσεων (και δυστυχώς αυτή την περίοδο είμαι μακριά από τη βάση μου και δεν μπορώ να το ελέγξω άμεσα). Επιβεβαιώνω όμως ότι μπορείς να το ρυθμίσεις να μη δέχεται τηλεφωνήματα κάποιες ώρες που επιλέγεις εσύ. Νομίζω ότι αυτό εξυπηρετεί απόλυτα τον φίλο που άνοιξε το topic μιας και αν υπάρχει κάτι έκτακτο, πάντα υπάρχουν και τα κινητά. Όσον αφορά δε τη λειτουργία του ως ρούτερ απλά άψογο ενώ μπορείς να το ρυθμίσεις για κλήσεις voip (με χρήση πχ voipbusterpro κτλ), να συνδέσεις πάνω το ασύρματο τηλέφωνό σου και να κάνεις κλήσεις με μηδενικό κόστος. Πλέον στον ΟΤΕ πληρώνω μόνο το πάγιο της γραμμής και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  6. #36
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα την απόκρυψη την θέλεις γιά να κάνεις ανώνυμες τηλεφωνικές αγορές; Τι σε ενοχλεί να γνωρίζει το κατάστημα που επιλέγεις να κάνεις τα "ψώνια" σου, το τηλεφωνικό σου νούμερο;
    Απόκρυψη εγώ δεν έχω, αλλά καταλαβαίνω αυτόν που θέλει να έχει. Είναι δικαίωμα του συνδρομητή να επιλέγει αν θέλει να φαίνεται το νούμερό του ή όχι και κανένας δεν θα του το στερήσει.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    242
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Technicolor
    SNR / Attn
    6,3(dB) / 25(dB)
    Ευχαριστώ για το 7140, αν και θα ήθελα επιβεβαίωση ότι μπορεί να απορρίψει εισερχόμενης τηλ. κλήσεις με απόκρυψη - ιδίως μάλιστα όταν απαντά με προηχογραφημένο μήνυμα (π.χ. που ειδοποιεί ότι η απόρριψη έγινε επειδή υπήρχε απόκρυψη).

    Είναι δικαίωμα του κάθε ενός να επιλέγει την απόκρυψη στα τηλ. που κάνει, αλλά και δικαίωμά μου να απορρίπτω επιλεκτικά κάποιες κλήσεις (με αυτόματο τρόπο).

    Εάν υπάρχει κάποια πρόταση (φθηνότερη σίγουρα από την αγορά του Fritz) μέσω συγκεκρικένου μοντέλου τηλ. συσκευής (ουσιαστικά ένα μίνι τηλ. κέντρο), ακόμα καλύτερα.

    Φιλικά

  8. #38
    Εγγραφή
    03-02-2007
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -------
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pfoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το 7140, αν και θα ήθελα επιβεβαίωση ότι μπορεί να απορρίψει εισερχόμενης τηλ. κλήσεις με απόκρυψη - ιδίως μάλιστα όταν απαντά με προηχογραφημένο μήνυμα (π.χ. που ειδοποιεί ότι η απόρριψη έγινε επειδή υπήρχε απόκρυψη).

    Είναι δικαίωμα του κάθε ενός να επιλέγει την απόκρυψη στα τηλ. που κάνει, αλλά και δικαίωμά μου να απορρίπτω επιλεκτικά κάποιες κλήσεις (με αυτόματο τρόπο).

    Εάν υπάρχει κάποια πρόταση (φθηνότερη σίγουρα από την αγορά του Fritz) μέσω συγκεκρικένου μοντέλου τηλ. συσκευής (ουσιαστικά ένα μίνι τηλ. κέντρο), ακόμα καλύτερα.

    Φιλικά
    Το 7140 έχει εξακριβωμένα την επιλογή απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη.Όποιος παίρνει με απόκρυψη,του εμφανίζεται ήχος απασχολημένου.Επίσης μέσω του 7140,έχεις την επιλογή φραγής κατηγορίας εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων(π.χ. όλων των 210 αριθμών) αλλά και συγκεκριμένων αριθμών.

  9. #39
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από extasy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7140 έχει εξακριβωμένα την επιλογή απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη.Όποιος παίρνει με απόκρυψη,του εμφανίζεται ήχος απασχολημένου.Επίσης μέσω του 7140,έχεις την επιλογή φραγής κατηγορίας εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων(π.χ. όλων των 210 αριθμών) αλλά και συγκεκριμένων αριθμών.
    O.K, βρήκα τη ρύθμιση και στο δικό μου Fritzbox την ενεργοποίησα και το δοκίμασα πέρνωντας από το κινητό μου με απόκρυψη αλλά δεν δουλεύει! Έκανα reset στο router αλλά και πάλι τίποτα! Το κινητό μου δεν εμφανίζει νούμερο στην αναγνώριση κλίσης αλλά δεν μπλοκάρεται η κλήση. Δεν ξέρω βέβαια μήπως δουλεύει με σταθερά δίκτυα, αλλά και πάλι...
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  10. #40
    Εγγραφή
    03-02-2007
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -------
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikar6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O.K, βρήκα τη ρύθμιση και στο δικό μου Fritzbox την ενεργοποίησα και το δοκίμασα πέρνωντας από το κινητό μου με απόκρυψη αλλά δεν δουλεύει! Έκανα reset στο router αλλά και πάλι τίποτα! Το κινητό μου δεν εμφανίζει νούμερο στην αναγνώριση κλίσης αλλά δεν μπλοκάρεται η κλήση. Δεν ξέρω βέβαια μήπως δουλεύει με σταθερά δίκτυα, αλλά και πάλι...
    Περίεργο.Πήγες Telephony-Internet Telephony-Advanced Settings-Reject Internet calls without Caller ID και πάτησες μετά Apply χωρίς να δουλέψει;Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις επαννεκίνηση.Εγώ παίρνοντας με απόκρυψη από το κινητό μου,έχοντας ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη επιλογή,μου βάζει ήχο απασχολημένου.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από extasy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο.Πήγες Telephony-Internet Telephony-Advanced Settings-Reject Internet calls without Caller ID και πάτησες μετά Apply χωρίς να δουλέψει;Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις επαννεκίνηση.Εγώ παίρνοντας με απόκρυψη από το κινητό μου,έχοντας ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη επιλογή,μου βάζει ήχο απασχολημένου.
    Αυτό που λες γινεται μόνο σε σένα που έχεις HOL full LLU με voip internet τηλεφωνία.
    Aν είχες shared LLU ή ήσουν σε ένα απλό connex δε θα δούλευε, γιατί πολύ απλά εκεί μιλάμε για κανονική pstn τηλεφωνία.

    Για να δουλέψει σε pstn τηλεφωνία ΟΤΕ πρέπει να πας Τelephony --> Call blocking --> new rule, να διαλέξεις type of call : incoming calls και να αφήσεις το number range κενό.
    Πατώντας apply θα σου μπλοκάρει πλέον μόνο τις εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη.

    Αυτό στη θεωρία, γιατί στην πράξη που το δοκίμασα κι εγώ, ναι μεν μπλοκάρει τις ανώνυμες κλήσεις και δεν κουδουνίζει το κανονικό τηλέφωνο που συνδέεται στο fritz, αλλα η γραμμή ανοίγει κανονικά και αυτός που καλεί χρεώνεται την κλήση και καταλαβαίνει ότι άνοιξε η γραμμή αλλα δεν θα του μιλάει κανένας!

    Ίσως είναι και ένας καλός τρόπος για να τιμωρηθεί κιόλας πληρώνοντας ξανά και ξανά και να αναρωτιέται γιατί δεν του μιλάνε , αλλα κανονικά είναι bug, ή δε συνεργάζεται σωστά με το δίκτυο του ΟΤΕ.

    Μάλλον πρέπει να θέσουμε το ερώτημα στους Γερμανούς να το διορθώσουν.

  12. #42
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από extasy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο.Πήγες Telephony-Internet Telephony-Advanced Settings-Reject Internet calls without Caller ID και πάτησες μετά Apply χωρίς να δουλέψει;Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις επαννεκίνηση.Εγώ παίρνοντας με απόκρυψη από το κινητό μου,έχοντας ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη επιλογή,μου βάζει ήχο απασχολημένου.
    Ναι, έκανα ακριβώς αυτό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες γινεται μόνο σε σένα που έχεις HOL full LLU με voip internet τηλεφωνία.
    Aν είχες shared LLU ή ήσουν σε ένα απλό connex δε θα δούλευε, γιατί πολύ απλά εκεί μιλάμε για κανονική pstn τηλεφωνία.

    Μάλλον πρέπει να θέσουμε το ερώτημα στους Γερμανούς να το διορθώσουν.
    Πιθανόν φίλε μου έχεις δίκιο στην εξήγηση που δίνεις στο φαινόμενο. Όντως οι ρυθμίσεις είναι για voip telephony και πιθανόν να δουλεύουν αν με παίρνουν σε κάποιον voip Call in number. Παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το icall της ALTEC, το χρησιμοποιώ σαν pay as you go και δεν έχω τέτοια αριθμό επομένως δεν μπορώ να ελέγξω την ορθότητα της υπόθεσης.
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  13. #43
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Λάρισα - Αθήνα
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Linksys WAG54GS v1.0
    Τελικά μονο αυτο το fritzbox κανει αυτοματη αποριψη ανωνυμων κλησεων?
    Ρωταω γιατι απο οτι ειδα κανει 160 ευρω!!!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 419
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-13, 18:28
  2. συσκευη για δημιουργια κρεπας
    Από freddy στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-07, 15:53
  3. MSN και τηλ. συσκευή ISDN vs Αναλογική συσκευή
    Από TYRONAGA στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-05, 21:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας