Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 92
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας και πάλι φίλοι μου.
    Ελπίζοντας ότι δεν κάνω κατάχρηση του χώρου του ADSLGR και του χρόνου σας, αποφάσισα να γράψω αυτό το μικρό review για την νέα κάρτα γραφικών της ΑΤΙ, ονόματι ΑΤΙ RADEON HD 4850.

    Η εν λόγω καρτούλα ανήκει στην νέα σειρά HD 4000 της γνωστής ΑΤΙ η οποία είναι τμήμα του ομίλου της AMD. Μετά απο μήνες φημολογιών, τεχνικών χαρακτηριστικών που άλλαξαν και ξανα άλλαξαν και ότι άλλο βάλει ο νους σας, ήρθε η ώρα να αποκαλυφθούν οι νέες κάρτες.

    Πρόκειται για μία κάρτα γραφικών που είναι βασισμένη στο νέο rv770 τσιπ γραφικών με σημαντικές βελτιώσεις έναντι του rv670 και των υποδεέστερων rv6XX, που χρησιμοποιούσε η σειρά 3000. Από ότι διαβάζουμε στα διεθνή sites, η AMD/ATI χτύπησε φλέβα χρυσού με το συγκεκριμένο τσιπ, το οποίο αναμένεται να βοηθήσει την ΑΤΙ να έχει μία κάρτα best seller (μπορεί και 2, μπορεί και 3), ίσης δυναμικότητας με πολύ ακριβότερες της.

    Σε αυτό το review δεν θα μπω σε εξαιρετικές τεχνικές λεπτομέρειες, που ούτως η άλλως θα αποτύχαινα να εξηγήσω. Θα μείνω μόνο στα βασικά χωρίς να κουράσω.

    Η διαφορά που έχει αυτό το review με τα υπόλοιπα του χώρου είναι οτι εκτός απο το ότι είναι πιο μπακάλικο, είναι βασισμένο σε μιά άλλη νοοτροπία όσον αφορά τις επιλεγμένες αναλύσεις. Πολύ απλά για το δικό μου review χρησιμοποίησα μόνο μία ανάλυση για τα απαραίτητα συνοδευτικά benchmarks, αλλά αντιθέτως χρησιμοποιήσα πάρα πολλά διαφορετικά benchmarks.

    Όπως δηλαδή χρησιμοποιούν διαφορετική αναλογια TMUs/SP s, οι ΑΤΙ και NVidia, έτσι και εγώ θα χρησιμοποιήσω διαφορετική αναλογία αναλύσεων/benchmarks.

    Θεώρησα λογικότερο να συγκεντρώσω την προσπάθεια μου στην ανάλυση που έχουμε οι περισσότεροι στα σπίτια μας, μέσω των 22’’ ιντσών οθονών, την 16:10 1680Χ1050 (χειροκροτήματα). Ξέρω οτι θα μείνουν παραπονεμένοι οι (αρκετοί) φίλοι των 4:3, 19’’ ιντσών οθονών με ανάλυση 1280Χ1024 αλλά δυστυχώς δεν έχω εύκαιρη τέτοια οθόνη καρδιά μου! Ούτως η άλλως δε θα χώραγε στο excelακι. Όπως βλέπετε όλους τους άλλους χρήστες δεν τους αναγνωρίζω καν!

    Επίσης βασική διαφορά είναι οτι όλα τα τεστ έγιναν σε υπερχρονισμένο σύστημα και με υπερχρονισμένη την κάρτα γραφικών. Σε αυτό βοήθησε αρκέτα και η ψύκτρα της Zalman, VF-1000 χωρίς την οποία δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω την 4850 μέσα στο case μου. Τον λόγο θα τον δείτε παρακάτω.

    Υπερχρονισμένο σύστημα λοιπόν, υπερχρονισμένη κάρτα, αλλαγμένη ψύκτρα, μία ανάλυση (με ΑΑ και χωρίς), πολλά benchmarks (50+) και για bonus 2 versus. 4850 vs 8800GTX vs 3870.

    Θα σταματήσω εδώ τα περί benchmarks και θα προχωρήσω στην παρουσίαση της κάρτας. Δεθείτε και ξεκινάμε!


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P270608_19.24_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  174 
Μέγεθος:  147,9 KB 
ID: 39678


    [break=Η ΚΑΡΤΑ]

    Η HD 4850 είναι μια single slot κάρτα. Το σύστημα ψύξης της είναι απευθείας απόγονος του συστήματος ψύξης της HD 3850 για να μην πω κλώνος!

    Τα συστήματα ψύξης sinlge slot έχουν το αυτονόητο καλό, οτι πιάνουν λιγότερο χώρο στο κουτί, αλλά και το επίσης αυτονόητο κακό οτι δεν μπορούν να οδηγήσουν τον θερμό αέρα έξω απο το κουτί. Αυτό δε σημαίνει οτι ΟΛΑ τα dual slot συστήματα ψύξης, οδηγούν τον αέρα έξω απο το κουτί, όπως θα δούμε και παρακάτω.

    Εδώ βλέπουμε την 4850 σε μία κάκιστη φωτογραφία όπως και οι υπόλοιπες (sorry μέχρι να πάρω καμιά φωτογραφική της προκοπής.) Πρόκειται για υλοποίηση της Sapphire και την προτίμησα γιατί έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την Sapphire HD 3870 που είχα πριν. Η κάρτα χρειάζεται μία pci-e 6pin τροφοδοσία για να δουλέψει και έχει 2 DVI και μία θύρα για παλαιότερου τύπου συνδέσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 P270608_19.28_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  151,8 KB 
ID: 39679

    Συνεχίζοντας στο πίσω μέρος δε διακρίνουμε και πολλά χάρη στο μοναδικό ταλέντο φωτογραφίας που (δεν) έχει ο γραφών. Πυκνωτάκια, αντιστασούλες, μικρο-ολοκληρωμένα,κολλήσεις η λάμα που πιέζει την ψύκτρα στον πυρήνα και οι λοιπές βίδες της ψύκτρας που σε λίγο θα βγουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 P270608_19.28[01]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  185,5 KB 
ID: 39680

    Βγήκαν κιόλας και εδώ βλέπουμε την κάρτα να ποζάρει προκλητικά. Διακρίνουμε τα 8 τσιπάκια μνήμης που αποτελούν τα 512MB GDDR3 μνήμης της καρτούλας, το σύστημα τροφοδοσίας, καθώς επίσης και το βασικότερο κομμάτι, το rv770pro (pro το λένε για την 4850 και xt για την 4870).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 P270608_20.51_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  147,9 KB 
ID: 39681

    Εδω βλέπουμε καθαρισμένο απο την θερμοαγώγιμη πάστα, το rv770 να μας κοιτάει καμαρωτό καμαρώτο. Να σου ρίξω καμία να σου πω έγω! Προσοχή όσοι ακολουθήσετε αλλαγή ψύκτρας, να προσέξετε πολύ στον καθαρισμό του πυρήνα, γιατί όπως βλέπετε έχει πολύ μικρές αντιστασούλες γύρω γύρω, που άμα τις πολυζορίσετε δεν αποκλείεται να ξεκολλήσουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 P270608_21.01_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  177,1 KB 
ID: 39682

    Τέλος να μη ξεχάσουμε να δούμε και τα απλά αλλα βασικά συνοδευτικά εξαρτήματα της κάρτας. Καλώδιο τροφοδοσίας για όσους δεν έχουν 6pin παροχή απο το τροφοδοτικό τους, καλώδια και βύσματα σύνδεσης, το crossfire bridge και το cd εγκατάστασης που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Σημείωση οτι υπάρχει και βύσμα DVI to HDMI, πέρα απο το κλασσικό DVI to VGA. Οι νέες ΑΤΙ 4000 μπορούν να περάσουν 7.1 ήχο μέσα απο το HDMI πλέον.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05 P270608_19.26_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  148,2 KB 
ID: 39683

    Αφου τελειώσουμε το θαυμασμό της κάρτας πάμε να δούμε και τι κάνουμε απο θερμοκρασίες.


    [break=ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ]

    Εδώ γελάνε η κλαίνε ανάλογα με τη διάθεση. Αυτός θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ο τίτλος της παρούσας σελίδας, αντί για «θερμοκρασίες».

    Πρώτα πρώτα η κάρτα με καλωσόρισε με την idle θερμοκρασία που βλέπετε παρακάτω. 79 βαθμούς κύριοι με το που άνοιξα το PC και μπήκα στα windows. Απαράδεκτη θερμοκρασία και απαράδεκτη και η ΑΤΙ για τον οποιονδήποτε λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό. Εδώ χρησιμοποιούσα τον 8.6 Catalyst, που αποτελεί τον πρώτο (launch) driver για τη σειρά 4000. Εντύπωση μου έκανε το ότι η idle συχνότητα ήταν 625mhz, ενώ κανονικά απο την εμπειρία μου με άλλες κάρτες ΑΤΙ, έπρεπε να πέσει πολύ πιο κάτω. Έκανε μικρές βουτιες μέχρι τα 500mhz αλλα ξαναανέβαινε χώρις να υπάρχει εμφανής λόγος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 ati4850_stock_idle.JPG 
Εμφανίσεις:  111 
Μέγεθος:  71,1 KB 
ID: 39684

    Με το δίκιο σας θα μου πείτε, οτι δεν κλήθηκα να κρίνω εγω, αν αυτή η θερμοκρασία έιναι καλή η κακή για την κάρτα, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Όταν έχεις μια θερμάστρα σε ένα μικρό χώρο, εννοείται οτι θα θερμάνει και οτιδήποτε βρίσκεται γύρω της. Κατι που όπως ξέρουμε δεν είναι ιδανικό για τα PC μας.

    Παρακάτω βλέπουμε ένα screenshot απο load της κάρτας, ενώ τρέχει το stability test του furmark. 93βαθμούς Κελσίου μετά απο μόλις 88sec run του Furmakr. Ναι κύριοι. Δυστυχώς οι αναφορές απο τα διεθνή site ήταν αληθινές.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 ati_4850_stock_furmarkload.JPG 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  205,6 KB 
ID: 39685

    Αμέσως μετά απο αυτή την απογοήτευση, εγκατέστησα το 8.6 hotfix που υποτίθεται οτι διόρθωνε κάποια αρχικά προβλήματα, ενώ έχει ακουστεί οτι βοηθάει και στις θερμοκρασίες. Όντως βοηθάει! Τις βοηθάει να ανέβουν κι άλλο! LOL.

    80C idle πλέον, αμέσως μετά το reboot. Εντάξει για να μην είμαι και πολύ κακός, είχε ήδη πιάσει φωτιά η κάρτα μετά το stability test του furmark και είναι πολύ δύσκολες οι αλλαγές θερμοκρασίας προς τα κάτω, σε τέτοιου είδους single slot λύσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 ati_4850_stock_86hotfix_500mhz_idle.JPG 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  305,4 KB 
ID: 39686


    Περιττό να πω δε, οτι η κάρτα δεν αναγνωρίζεται απο κανένα πρόγραμμα για διάφορα πειράγματα, και του ανεμιστήρα τις στροφές δεν μπορούμε να τις αλλάξουμε προς το παρόν. Το rivatuner 2.09 εγκατέλειψε με το boot.

    Ξαναέκανα ένα stability test μπας και έγινε κάνα θαύμα αλλα είς μάτην. 93C load και λέμε και ευχαριστώ. Όλα αυτά σε ένα κουτί που έχει 5 X 12cm ανεμίστηρες και έναν 25cm πλαινό. Να τονίσω εδώ, οτι στο ίδιο κουτί η 3870 που είχα, έφτανε 45C idle και 60C load και μάλιστα υπερχρονισμένη!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 ati_4850_stock_86hotfix_load.JPG 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  257,6 KB 
ID: 39687

    Ευτυχώς όμως για όλα αυτά υπάρχει σωτηρία φίλοι μου. Έρχεται απο την Zalman και την λένε VF-1000. Πρόκειται για μία χάλκινη ψύκτρα με heatpipes στην οποία θα αναφερθώ εκτενώς στην επόμενη σελίδα. Προς το παρόν θαυμάτε idle στο ίδιο κουτί, ίδια κάρτα, ίδια ρολόγια! 41C! LOL και ξανά LOL. Απαράδεκτο το πενιχρό stock ψυκτράκι της 4850.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05 ati4850_vf1000_idle.JPG 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  71,4 KB 
ID: 39688

    Επίσης σε load με 1099 δευτερόλεπτα τρεξίματος του furmark η θερμοκρασία έφτασε μόλις τους 68C.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06 ati4850_vf1000_load.JPG 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  228,7 KB 
ID: 39689

    Παρόμοιες θερμοκρασίες παρατηρήθηκαν και με χρονισμό πυρήνα 680 και 700mhz! Έλεος! Respect στην Zalman. Και να φανταστείτε οτι υπάρχουν και καλύτερες ψύκτρες.

    Πάμε να δούμε τώρα και λίγο πιο αναλυτικά την Zalman VF-1000.


    [break=ZALMAN VF-1000]

    Τη Zalman όλοι την ξέρουμε. Αν και πάντα όταν την ακούω μου θυμίζει κάτι απο μάρκα με κονσερβοποιημένες τροφές, εν τούτοις δεν έχει καμία σχέση. Κατασκευαστής συστημάτων ψύξης κυρίως, ομολογώ οτι δεν έιναι κορυφή στις προτιμήσεις μου, αλλά το παρόν ψυκτράκι είναι ομολογουμένως εξαιρετικό. Βέβαια είναι δύσκολο να μην χαρακτηρίσεις κάτι εξαιρετικό, σε σύγκριση με την stock ψύκτρα της 4850.

    Ο λόγος για την Zalman VF1000, η οποία στοιχίζει 35 ευρώ όπως θα δείτε και απο την φωτογραφία LOL. Όμορφο κουτάκι, με προστατευτικό πλαστικο για την ψύκτρα, και με sexy τρύπες εκεί που πρέπει, για να τραβάει το μάτι. Ιδιαίτερα εντυπωσιακό το καθρέφτισμα της βάσης της ψύκτραςπ ου φαίνεται στην πίσω πλευρά του κουτιού. Δεν υπάρχει ανάλογη φωτογραφία του κουτιού λόγω ορίου φωτο ανα σελίδα. Έκανα όμως μία απόπειρα να αποδώσω την γυαλάδα της βάσης χάλκινης βάσης. Χάλκινη έιναι και ολόκληρη η ψύκτρα βέβαια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 P270608_19.18_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  154,9 KB 
ID: 39690

    Εν συνεχεία βλέπουμε την ψύκτρα και τα παρελκόμενα της έξω απο το κουτί τους. Εγχειρίδιο εγκατάστασης (απο τα λίγα που έχω διαβάσει) με πολύ καλά γραφήματα. Καλώδιο για σύνδεση με το fanmate2, το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για ρύθμιση των στροφών του ενσωματωμένου ανεμιστήρα, καθώς επίσης και οι παραίτητες βίδες, βιδάκια και πλαστικά για το βίδωμα της ψύκτρας. Προσωπικά την ψύκτρα την σύνδεσα με το τρίπινο της κατευθείαν στη μητρική. Ναι στην μητρική. Δεν μπαινει στην πλακέτα της κάρτας ο ανεμιστήρας, αλλά η κάρτα δεν φαίνεται να ενοχλείται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 P270608_19.21[01]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  146,7 KB 
ID: 39691


    Περιλαμβάνονται και 8 ψυκτράκια για τις μνήμες μαζί με τα αυτοκόλλητα τους καθώς και θερμοαγώγιμη πάστα την οποία δεν χρησιμοποίησηα επίσης, αφού είχα διαθέσιμη την ΖΜ-STG1, επίσης της Zalman, την οποία χρησιμοποιώ πάντα. Δεν είναι ακριβώς πάστα βέβαια αφου είναι υγρή και απλώνεται με πινελάκι!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 P270608_19.21[02]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  126,4 KB 
ID: 39692

    Εδω βλέπουμε το απίστευτο φινίρισμα της βάσης. Συμβάλει και αυτό στις εξαιρετικές επιδόσεις της ψύκτρας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 P270608_19.22[02]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  165,0 KB 
ID: 39693

    Και εδώ βέβαια βλέπουμε και την ψύκτρα αυτή καθ’εαυτή, με τον κεντρικό ανεμιστήρα της.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05 P270608_19.22_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  163,3 KB 
ID: 39694

    Μετα την mini παρουσίαση πρέπει και να την τοποθετήσουμε, δεν πρέπει?


    [break=ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ZALMAN VF-1000]

    Αφού έχουμε ξεβιδώσει με προσοχή τις βίδες της κάρτας, απομακρύνουμε με προσοχή και με απαλές κινήσεις την ψύκτρα της 4850. Αμέσως μετά την αποσύνδεση, μαζέουμε όλες τις βίδες που βγάλαμε και τις ξαναβιδώνουμε πάνω στην βγαλμένη ψύκτρα για να μην τις χάσουμε. Δεν θα μας χρειαστούνε για την Zalman. Κατόπιν φυλάσσουμε την stock ψύκτρα μαζί με τις βιδωμένες βίδες, μέσα στη ζελάτινα της 4850 και την κλείνουμε στο κουτί.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 P270608_20.56_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  141,5 KB 
ID: 39695

    Γιατί όλη αυτή η ιεροτελεστία? Διότι άμα πάθει καμιά ζημιά η κάρτα και χρειαστει αντικατάσταση, πρέπει να την επιστρέψουμε με την ψύκτρα της μάνας της αλλιώς θα μας πούνε οτι τη χαλάσαμε εμείς λόγω μη εξουσιοδοτημένης επέμβασης. Σημαντικό είναι να μην αλλιώσουμε τις βίδες, ξεβιδώνοντας τες. Για αυτό πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε, πρέπει να είμαστε σίγουροι οτι έχουμε όλα τα απαραίτητα εργαλεία. Όπως εγώ πχ. Δείτε παρακάτω με τι ξεβίδωσα τις τέσσερις πολύ λεπτές βίδες του μεταλλικού σταυρού του πυρήνα. LOL. Εδώ φαίνονται και οι βγαλμένες βίδες, βιδωμένες κανά πάνω στην βγαλμένη ψύκτρα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 P270608_21.11[02]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  168,9 KB 
ID: 39696

    Επόμενο βήμα μας να κολλήσουμε τα ψυκτράκια των μνημών. Απλή δουλίτσα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 P270608_21.11[03]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  172,3 KB 
ID: 39697

    Στην επόμενη φωτό σας δείχνω που πρέπει να βιδωθουν τα στηρίγματα της ψύκτρας, για να ταιρίαζουν με τις τρύπες της 4850. Είναι η τέταρτη τρύπα απο τη βάση προς τα έξω. Λοιπές πληροφορίες θα βρείτε απο το εγχειρίδιο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 P270608_21.11_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  176,0 KB 
ID: 39698

    Εδω βλέπουμε ψύκτρα και κάρτα έτοιμες για να αγκαλιαστούνε. Μη ξεχάσετε να βάλετε λίγη πάστα στον πυρήνα, καθώς επίσης και τα πλαστικά μαξιλαράκια στα πόδια της βάσης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05 P270608_21.25[01]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  128,2 KB 
ID: 39699

    Παρακάτω παραθέτω την δουλειά τελειωμένη. Παρεπιπτόντως προσέχτε κάτι ελατήρια που έχει μέσα η συσκευασία γιατί τείνουν να μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο και θα νομίζετε οτι σας λείπει κάποιο!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06 P270608_21.25_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  175,1 KB 
ID: 39700

    Φυσικα δε λείπει και το απαραίτητο (κακογραμμένο) βιντεάκι που δείχνει την κάρτα όπως είναι απο τη μάνα της, μετά γυμνή, και μετά με την zalman. Τουλάχιστον αυτή τη φορά έβαλα και μουσικούλα, για να καλύψω της φωνές της μάνας μου που της πήρα το μαχαίρι και το έκανα κατσαβίδι! LOL!
    Rapidshare και Youtube.


    [break=ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ]

    Επόμενο καυτό θέμα για τις νέες κάρτες της ΑΤΙ είναι το θέμα της κατανάλωσης και ιδιαίτερα της κατανάλωσης σε idle.

    Έχουν ακουστεί διάφορα και για αυτό το θέμα μαζί με τις θερμοκρασίες. Ήταν μάλιστα ένας απο τους λόγους που με απέτρεψαν απο την αγορά της 4870 (περα απο την εξωφρενική τιμή των ελληνικών καταστημάτων). Κάθε εμπόδιο για καλό λένε όμως και έτσι κατέληξα στην 4850 που ούτως η άλλως θα έχει δευτερεύοντα ρόλο στο άμεσο μέλλον.

    Δυστυχώς τα σχέδια μου για τις μετρήσεις δεν πήγαν όπως τα σχεδιάζα. Αρχικά φυσικά πήρα ένα μετρητη κατανάλωσης. Αυτόν συγκεκριμμένα (αλλά απο άλλο μαγαζί), ώπου μαζί με το όλο πακέτο μου στείλανε και 2 καραμέλες ωραιότατες και φρεσκότατες (δεν κάνω πλάκα), ένα στυλό του καταστήματος και ένα mini φακουδάκι που είναι ότι πρέπει για τα δύσκολα μέρη του PC. Για να ελέγξω αν μετράει σωστά, σύνδεσα ένα πορτατίφ με λάμπα 40watt και το άναψα! Μέτρησε 39watt. Άρα καλά μετράει! Προσοχή ο συγκεκριμένος μετρήτης θέλει λίγο φόρτισμα πριν αρχίσει να μετράει. Το βάζετε στην πριζα δηλαδή και τον αφήνετε για λίγο. Σύμφωνα με το εγχειρίδιο, επιτυγχάνει πλήρη φόρτιση μετά απο 12 ώρες!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P270608_19.17_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  111,6 KB 
ID: 39701

    Ωραία μέχρι έδω, αλλά πέρα απο ένα ξερό idle-load, ήθελα να δώ και πόσο καταναλώνει η κάρτα μόνη της. Αυτό θα το πετύχαινα βάζοντας την 3650 απο το μικρό PC, στο μεγάλο PC που έχει 2 pci-e θύρες, θα μέτραγα idle, μετά θα έβαζα και την 4850 απο κάτω και θα ξαναμέτραγα idle. Η διαφορά των δύο idle θα μου έδινε πόσο ρεύμα καταναλώνει η 4850 αφου θα είχε προστεθεί στο σύνολο μετέπειτα.

    Έλα όμως που μουλάρωσε η 3650 και δε μπουτάριζαν τα windows. Τελος πάντων αν και απέτυχε αυτό πήρα μία ενδιαφέρουσα ένδειξη, η οποία όμως τυγχάνει βελτίωσης. Απλά βάζοντας την 3650 είδα οτι ενώ το PC είχε κολλήσει στο φόρτωμα των Windows, έδειχνε 270watt (ξέρω, πολλά είναι αλλά έχει πολύ πράμα μεσα). Με την 4850 μέσα στα Windows σε idle μου έδειχνε 280 watt. Άρα έχω 10 watt διαφορά.

    Αυτο τώρα μπορεί να έχει 2 μεταφράσεις. Η που η 4850 καίει λίγο ρεύμα σε idle ή που η 3650 καίει πολύ. Προς το παρόν δεν με απασχολεί και πολύ, μιας και η 4850 βρίσκεται στο gaming pc. Όταν όμως μπει στον μικρό που εκτελεί και χρέη κατεβαστηριού, θα με απασχολήσει.

    Για το τυπικό της υπόθεσης η κατανάλωση σε idle με Q6600@3600 (2400idle), 4X1gb ram corsair@400mhz, 6HDDs (πριν κάνουν power off,μάνι μάνι 60watt απο εδώ), 2 DVDRW, X-fi, mobo ASUS commando και φυσικά μη ξεχνάμε και τις μεγάλες απώλειες του Enermax Galaxy 850Watt. Σύνολο 281 wattάκια. Τσάμπα πράμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P290608_15.02[01]_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  113,9 KB 
ID: 39702

    Και μια φωτό σε Load τρέχοντας το Vantage σε High Settings. Tην ίδια κατανάλωση έχει και τρέχοντας το crysis. 350 watt. Τοστιέρα! (πλάκα πλάκα η τοστιέρα καίει 1700 watt!!!)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P290608_15.06_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  93,5 KB 
ID: 39703

    Εντελώς πληροφοριακά το άλλο μου PC σε idle με την 3650 και με τους δίσκους off, καίει 148 watt. 208 watt με το που φορτώσουν τα windows.

    Μιας και είπαμε για το vantage όμως, πάμε να δούμε και κάνα benchmark επι τέλους!

    [break=3DMARK 06]

    Και φυσικά μιλώντας για benchmarks τι καλύτερο αποτο 3dmark 06. Τα τεστ και των δύο 3dmarks έγιναν με ρολόγια για την 4850, 700mhz core και 1000mhz memory.

    Ξεκινάω με την 3870.
    13068 σκορ με ρολόγια 850mhz core/1200mhz mem. Καλό σκορ και πόσο μάλλον αν αναλογιστεί κανείς το σκόρ της 4850

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 3dmark06_3870@850_q6600@3600_1280X1024.JPG 
Εμφανίσεις:  81 
Μέγεθος:  292,3 KB 
ID: 39704


    Που είναι μόλις 14021! Δηλαδή 7,3% καλύτερα! Πφφφ! Σωθήκαμε σκέφτηκα μόλις το είδα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 3dmark06_4850@700_q6600@3600_1280X1024 ed.JPG 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  234,5 KB 
ID: 39705

    Μετά βέβαια απο τα defaults, έκανα και τεστ σε 1680*1050
    11679 η πιστή μου 3870 (κλαψ, μου λείπει )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 3dmark06_3870@850_q6600@3600_1680X1050.JPG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  293,1 KB 
ID: 39706

    Και 12782 η 4850. Η διαφορά μεγάλωσε σε 9,44%. Ξανασωθήκαμε!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 3dmark06_4850@700_q6600@3600_1680X1050.JPG 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  231,7 KB 
ID: 39707

    Πάμε να δούμε και το Vantage γιατί ξενέρωσα!


    [break=3DMARK VANTAGE]

    Ξεκινάμε πάλι τιμής ένεκεν, με την 3870 σε performance mode.

    5062 έβγαλε το καημένο το 3870 αγκομαχώντας να σπρώξει τον απαράδεκτο γραφικό κώδικα του vantage. Για να δούμε και τι θα κάνει η νεαρή υπερχρονισμένη 4850.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 3dmark vantage_3870@850_q6600@3600_performance.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  180,1 KB 
ID: 39708

    7582! Πολύ καλό! Μιλάμε για διαφορά 49,78% εδώ! Όχι αστεία! Επι τέλους έδειξε ένα δείγμα ωμής δύναμης το rv770.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 3dmark vantage_4850@680_q6600@3600_performance.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  263,9 KB 
ID: 39709

    Ας δούμε και το high profile τι λέει. Θυμίζω οτι high profile σημαίνει 1680*1050 ενώ performance 1280*1024.
    Μόλις 2745 το καημένο το rv670 της 3870, μπόρεσε να μας δώσει. Άραγε θα επαναληφθεί η παραπάνω διαφόρα? Έχω αγωνία! Εσεις?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 3dmark vantage_3870@850_q6600@3600_high.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  177,6 KB 
ID: 39710

    4687 High marks μας δίνει η 4850 ανεβάζοντας την διαφορά μεταξύ των δύο καρτών στο 70,75%! Δεν ξανάγινε λεμε!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 3dmark vantage_4850@680_q6600@3600_high.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  263,1 KB 
ID: 39711

    Πολύ ενδιαφέροντα τα αποτελέσματα του disad-vantage και αν μη τι άλλο δείχνει οτι είναι πολύ διαφορετικό απο το 06. Το αν αντικατοπτρίζει την διαφορά που έχουν αυτές οι δύο κάρτες σε real gaming performance θα το δούμε σε λίγο.

    Φίλοι μου ήρθε η ώρα για τα παιχνιδάκια!

    [break= GAMES' BENCHMARKS]

    Εδω κατ΄αρχήν να εξηγήσω τα εξής.

    Για τα benchmarks των παιχνιδιών, κατέβασα την 4850 στα 680mhz core. Δυστυχώς μου έβγαζε πολλά artifacts στο furmark στα 700MHz, αν και τελείωσε με επιτυχία και τα δύο 3dmarks. Τώρα, ή που φταίει το furmark ή που δεν τραβάει άλλο η κάρτα. Πάντως στα 700 μου κρασάρισε σε κάνα δυο παιχνιδάκια, το οποίο δεν είναι καλό σημάδι. Ίσως τελικά υπάρχει πιο σοβαρός λόγος απο την GDDR5 μνήμη, που διαφοροποίησαν το rv770pro με το rv770xt.

    Η κάρτα στα 680 ήταν απόλυτα σταθερή. Παρατήρησα όμως την εξής περίεργη συμπεριφορά. Στα Clive Barker’s Jericho, Fear και κάνα δυο άλλα, σε κάτι φάσεις η οθόνη απλά έσβησε ενώ το παιχνίδι συνέχισε να τρέχει απο πίσω. Δεν μπορούσα να βγω σε desktop, αλλά πατώντας το power button του case, o υπολογιστής έκανε shut down κανονικά. Αυτό μπορει να είναι καμιά μαγκιά της ΑΤΙ για να μη κολάει τελείως ο υπολογιστής αμα κρασάρει η κάρτα, ή μπορεί να είναι το αντίθετο. Πρόβλημα δηλαδή, του φρέσκου driver με κάποια παιχνίδια. Το fear πάντως που το δοκίμασα επίτηδες με stock ρολόγια πάλι κόλλησε και μάλιστα στο ίδιο σημείο (στην αρχή, εκει που ανοίγει η πόρτα και είναι ένας νεκρός στην καρέκλα).
    Παραθέτω τα αποτελέσματα των benchmarks σε εικόνες και στην επόμενη σελίδα θα ανεβάσω και το excelaki. Οι εικόνες προορίζονται για αυτούς που δεν έχουν excel, για να μη ψάχνονται να το εγκαταστήσουν.

    Σορυ (ξανά) για το αγγλικό, αλλά το αρχειάκι θα διανεμηθεί σε διάφορα sites. Απλά να εξηγήσω οτι τα benchmarks της 8800GTX είναι παλιά. Έγιναν τον Δεκέμβριο του 2007, αλλά μέχρι τότε η κάρτα είχε ήδη κλείσει 11 μήνες ζωής, οπότε δεν υπάρχουν δικαιολογίες για παλιούς drivers κλπ.

    Όπως θα δείτε για την 8800GTX δεν είχα προνοήσει να κάνω τεστ και με 4ΧΑΑ. Έτσι σύγκριση με ΑΑ υπάρχει μόνο μεταξύ των καρτών της ΑΤΙ. Είναι ενδιαφέροντα όμως όπως και να έχει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 01-03.JPG 
Εμφανίσεις:  299 
Μέγεθος:  297,0 KB 
ID: 39712

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 04-12.JPG 
Εμφανίσεις:  130 
Μέγεθος:  302,1 KB 
ID: 39713

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 13-21.JPG 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  307,5 KB 
ID: 39714

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 22-30.JPG 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  312,0 KB 
ID: 39715

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 31-39.JPG 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  309,1 KB 
ID: 39716

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 40-48.JPG 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  312,9 KB 
ID: 39717

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BENCH 49-55-CONCLUSION.JPG 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  302,7 KB 
ID: 39718


    Αφου είδατε και τα αποτελέσματα θα κάνω έναν γενικότερο σχολιασμό. Στα πιο καινούρια παιχνίδια η 4850 έχει μεγαλύτερες διαφορές απο την 3870, αλλά όχι τόσο στα παλαιότερα. Εκεί που δίνει ρέστα δε, είναι όταν ενεργοποιηθεί το ΑΑ. Παρατηρήστε πόσο χάλια είναι η 3870 με ΑΑ.

    Επίσης μία σκέψη που μου ξεπήδησε αναμενόμενα στο μυαλό είναι η εξής. Η υπερχρονισμένη σε ρολόγια Ultra, 8800GTX είναι πάνω κάτω ίδια με την υπερχρονισμένη 4850. Γιατί να χαίρομαι? Απο τον Νοέμβριο του 2006 είχα ότι έχω τον Ιούνιο του 2008. Ποιο το όφελος?

    Βασικά το όφελος φίλοι μου είναι οτι η 8800Ultra έκανε 600 ευρώ ενώ η 4850 στοιχίζει μόλις 150. ¼ της τιμής με ίδια αποτελέσματα, μετά απο 17 μήνες είναι αρκέτα καλό, αλλά αναμενόμενο νούμερο.

    Κοντεύω να κάνω το κλεισιμο εδώ έτσι όπως πάω. Ας πάμε στην επόμενη σελίδα να σας δώσω και τα υπόλοιπα αρχειάκια και να κλείσουμε.

    [break=ΠΕΡΙ LINUX o λόγος.]

    Με αρκετή καθυστέρηση, έκανα κάποιες δοκιμές σε περιβάλλον Linux σε συδνυασμό με Compiz Fuzion. Να είναι καλά ο φίλος μου ο Κωστάκης που μου έβαλε τους drivers και μου έδειξε πέντε πράγματα.

    Το τέστ αυτό έγινε με σκοπό να διαπιστώσω ιδίοις όμασι (καλά το έγραψα?) τα προβλήματα που αναφέρονται στο Linux σχετικά με τις κάρτες τις ΑΤΙ. Ο φίλος μου ο Κωστάκης που είναι Linuxας δεν είχε παράπονα απο την ΑΤΙ 3870 που έχει στο Linux, οπότε έπρεπε να εξακριβώσω τι συμβαίνει.

    Να σημειώσω εδώ οτι οι δοκιμές και η όλη εγκατάσταση του Linux έγιναν σε εξωτερικό δίσκο USB (καλά αυτο το είχα κάνει μόνος μου) και ο φιλαράκος μου πέρασε τους drivers. Τελικά δεν είναι και τόσο φοβερά δύσκολο. 5-6 εντολές να κατέχεις και μία γενικότερη νοοτροπία, καθώς και την βοήθεια του Google και μπορείς να καταφέρεις τα πάντα.

    To λειτουργικό είναι το Ubuntu Linux 8.04 και του φιλαράκου μου δεν του καλάρεσε. Αλλά έμενα μου φαίνεται μια χαρά!

    Για να μη σας κουράζω όμως με πολλά λόγια, αφού έγινε η εγκατάσταση, έπαιξα μερικές μέρες με το σύστημα για να δω που υστερεί και που έχει. Όντως υπάρχει πρόβλημα σε κάποια πράγματα, αλλά ανάλογα με το τι χρήση κανείς, μπορεί να είναι και δευτερεύοντα.

    Προσωπικά το άμεσο πρόβλημα που αντελήφθην είναι η απόδοση στα HD Videos κάτω απο το Compiz Fusion. Ένα Compiz Fusion που κατα τα άλλα με έκανε και έχασα τη μπάλα! Δεν πίστευα οτι έβλεπα αυτά που έβλεπα στην οθόνη (και τι οθόνη) του υπολογιστή μου!

    Δείτε το βιντεάκι που τράβηξα παίζοντας με το σύστημα και συνεχίζουμε. Να ληφθεί υπόψην οτι η ανάλυση είναι 1920*1080 και μη ξεχάσετε να πατήσετε το high quality link στο youtube.

    http://www.youtube.com/watch?v=V_FU_ZiHORI

    Στο παραπάνω βίντεο λοιπόν έγραψα ότι "με συμφέρει". Δεν εμφάνισα τα άσχημα ας πούμε, μιας και ο σκοπός ήταν να δείξω την μέγιστη δυνατή καλή λειτουργία. Επίσης το βίντεο θα μπορούσε να έχει καλύτερη σκηνοθεσία και χρονική εκμετάλευση αλλά έγινε εντελώς αυθόρμητα. Κόλλησα ας πούμε παίζοντας με το Compiz την ώρα που ανάκαλυψα οτι υπήρχε zoom in/zoom out και κόντεψα να καραφλιάσω! Ειδικά εκεί που έχω ανοιχτό το youtube και βλέπω ένα άλλο βίντεο μου, που φαινόταν πολύ μικρό στο παράθυρο σε 1920*1080, μέ ένα zoom ήρθε στα ίσα του. Ρε τι έχουνε κάνει τα παλικάρια!

    Για να επεκταθώ περισσότερο στα κακά που δεν φαίνονται.

    1. Όταν πατάς ctlr+alt και κάτω, που τεντώνει τα desktop σε μία ευθεία, εκεί τα δείχνει άσπρα. Άσπρο κενό δηλαδή στον χώρο που έπρεπε να δείχνει την μικρογραφία. Δεν καταλαβαίνω το λόγο αφού όπως θα είδατε και απο το βίντεο, όταν κάνω το mouse πάνω δεξιά, κάνει zoom out όλα τα desktop και τα βλέπω στην σειρά. Εκεί φαίνονται κανονικά.

    2. Όταν πατάω alt+tab για να δώ τις εφαρμογές που τρέχουν, μου τα βγάζει πάλι άσπρα!

    3. Βίντεο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα απο ότι κατάλαβα. Αν και μπορεί να παίζει αρκετά καλά τα SD και με περιστροφές και σε full screen και απ'ολα, μόλις ανοίξω βίντεο HD αρχίζουν τα παράπονα. Δηλαδή για να μη παρεξηγούμαι, άμα τρέξω ένα μόνο βίντεο 720P και κάνω double click για full screen, εκεί ναι παίζει καλά. Αλλά άμα αρχίζω τα κόλπα με τις περιστροφές χάνουμε τη μπάλα. Επίσης δεν έτρεξα 1080P video γιατί δεν είχα κανένα πρόχειρο.

    Σαν βίντεο player χρησιμοποίησα τον gnome video player γιατί ήταν ο μόνος που έπαιξε σωστά και μάλιστα αυστηρά και μόνο με την επιλογή x11. Τα glxx που είχε κάνουν το βίντεο να παίζει με τρεμοπαιξίματα. Επίσης ο media player ακόμα και με x11 επιλογή και πάλι παίζει τα βίντεο με τρεμοπαιξίματα. Προφανώς η "καλή" επιλογή για τα βίντεο είναι αυτή με το glxx. Η άλλη με το x11 ίσως κόβει το acceleration αν δεν κάνω λάθος? Έχω βέβαια ακόμα πολύ ψάξιμο να κάνω.

    4. Ο driver της ΑΤΙ αν και έχει επιλογή για GPU scaling, όπως στα windows, δεν με αφήνει να κάνω overscan +15% που είναι και το σωστό για να κρατήσω την Unscaled ρύθμιση της Philips μου, καθώς επίσης και το 1:1 pixel mapping. Απλά δηλαδή έχω 2 εκατοστά borders γύρω γύρω. Πάντως αλλάζει τις αναλύσεις κατα βούληση το αλάνι! Θα επεκταθώ στο συγκεκριμένο θέμα σε επερχόμενο review.

    5. Στο ένα και μοναδικό παιχνίδι που δοκίμασα, το Enemy Territory Quake Wars, δεν μπόρεσα να βάλω μέγιστη ανάλυση που είναι 1920*1080 για τη οθόνη μου. Έπαιξε άψογα σε 1280*720 πάντως αν και μου έιχε γκριζαρισμένη την επιλογή για ΑΑ. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει το παιχνίδι ή ο driver, αλλα δοκίμασα την τελευταία build του παιχνιδιού για το linux, την 1.5.

    6. Έχω την εντύπωση οτι δεν "ακούει" απο vsync το compiz να και το έχω ενεργοποιήσει. Θα το ψάξω.

    Τέλος με τα κακά.

    Στα καλά τώρα είναι όλα τα υπόλοιπα. Καλό desktopάκι. Κάνεις τι δουλεία σου άνετα και προσωπικά εμένα που είμαι noobας με άφησε άφωνο. Δεν μπορώ να ξέρω πόσο ακριβώς κουτσό είναι το σύστημα με την ΑΤΙ, αλλά αυτο που κατάλαβα είναι σίγουρα πόσο κουτσά είναι τα windows! Δεν επεκτείνομαι για να μην είμαι off topic.

    [break=ΚΛΕΙΣΙΜΟ]

    Αυτό ήταν παιδιά. Αντε θα τα πούμε!

    Καλά ας γράψω κανα δυο λογάκια για το κλείσιμο.

    Καλή καρτούλα η 4850. Ομολογώ οτι έμεινα με την απορία του τι θα κάνει η μεγάλη της αδερφή, η 4870. Δεν πειράζει όμως. Αυτο που μετράει προσωπικά για εμένα, είναι οτι η 4850 είναι μία κάρτα η οποία είναι σχεδόν 30% ταχύτερη απο την πολύ καλή και περισσότερο υπερχρονισμένη 3870 ενώ παράλληλα είναι 41% ταχύτερη όταν χρησιμοποιείται ΑΑ (το ΑΑ είναι το Anti Aliasing για όσους δεν κατάλαβαν, καταργεί τα «σκαλάκια» στα περιγράμματα των γραφικών).

    Αυτό απο μόνο του δείχνει το πόσο απίστευτα βελτιωμένος είναι ο νέος rv770 πυρήνας απο τον παλιό rv670. Συγκεκριμένα μιλώντας για το δικό μου τεστ, παρόλο που η 3870 λειτουργεί με 25% μεγαλύτερο ρολόι (για να μην αναφέρω και τις GDDR4 μνήμες που έχει) καταφέρνεις να χάσει με μεγάλες διαφορές απο την 4850.

    Να ανεφέρω απλως τις αλλαγές που έχουν γίνει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του rv770 έναντι του rv670.
    ROPS : rv670 = 16, rv 770 = 16 (οι ομοιότητες σταματάνε εδώ)
    TMUs : rv670 = 16, rv 770 = 40 (250% στεγνή αύξηση. Τα Tmus αποτελούν το κύριο λόγο που σερνόταν το rv670 με ΑΑ και δεν αναφέρω διαφορές TAUs, με TFUs)
    SPs : rv670 = 320, rv 770 = 800!! (LOL, επίσης 250% αύξηση. Σημείωσατε οτι μία βδομάδα πριν βγουν οι κάρτες, όλοι νομίζαμε οτι ήταν 480 οι sps και πάλι πολλοι μας φαινόντουσαν)

    Είναι απορίας άξιο τι θα μπορούσε να κάνει μια εξίσου υπερχρονισμένη 4870 αλλά επίσης και ποιά είναι τα όρια του πυρήνα σε mhz.
    Επίσης σε βάζει σε σκέψεις το R700 το οποίο με απλά λόγια, θα είναι ότι το rv770 επι δύο. Εκεί νομίζω (ελπίζω) οτι θα εντυπωσιαστούμε απο θέμα επιδόσεων.

    Μέρχι τότε, μπορούμε να χαρούμε την 4850 μας με 150 ευρουλάκια.

    Ps Παραλίγο να ξεχάσω
    1.Το Excelακι με τα benchmarks TEST RESULTS 28-JUNE-2008.rar
    2.Τα jpgs των benchmarks σε ένα downloadable αρχείο μαζεμένα.

    [break=UPDATE 30-09-2008 - BIOS TWEAKS]

    ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΡΘΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ/ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ BIOS ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ. ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΑΣ ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΖΩΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΑΣ Η ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΤΗΣ (ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ)

    Σε συνέχεια του άρθρου θα ήθελα να πληροφορήσω για τα παρακάτω.

    Όλοι ξέρουμε ότι οι κάρτες της σειράς 48ΧΧ της ΑΤΙ αν και πολύ αποδοτικές, έχουν κάποια ενοχλητικά σημεία. Θερμοκρασία και κατανάλωση σε idle. Πως θα σας φαινόταν αν μπορούσατε να τα βελτιώσετε σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό overclock εάν και εφόσον το επιθυμείτε?

    Πως θα σας φαινόταν ας πούμε αν η ΑΤΙ 4850 σας, μπορούσε να δουλέψει σε idle στα 110-160mhz, σε αναπαραγωγή βίντεο στα 110-500mhz και σε 3D ακόμα και μέχρι 735mhz (προφανώς αρκετά παραπάνω για την 4870)? Όλα αυτά ταυτόχρονα στην ίδια κάρτα. Επίσης πως θα σας φαινόταν αν μπορούσατε να αλλάξετε τις στροφές του ανεμιστήρα, όπως επιθυμείτε με αποτέλεσμα να απαλαχτείτε από κάθε μορφής Software ρύθμισης?

    Στο παρόν άρθρο θα ασχοληθούμε με την 4850 αλλά μόλις τελειώσετε την ανάγνωση του, θα μπορέσετε να επέμβετε σε οποιαδήποτε ΑΤΙ. Θα καλύψουμε τομείς όπως Underclock/undervolt , Overclock/Overvolt, BIOS clock limits unlocking και ρύθμιση Fan speed μέσω BIOS.

    Για να επιτύχουμε όλα τα παραπάνω, θα πρέπει να επέμβουμε στο BIOS της κάρτας όπως πιθανόν καταλάβατε. Ξέρω ότι στους πιο πολλούς δεν θα αρέσει η ιδέα, όπως δεν μου άρεσε και εμένα. Αλλά έχοντας ασχοληθεί τις τελευταίες μέρες και μάλιστα για πρώτη φορά, μπορώ να πω ότι τελικά δεν ήταν τίποτα. Υπάρχουν κάποια σημεία που χρίζουν προσοχής βέβαια γιατί φυσικά και μπορεί να γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Η αλήθεια είναι ότι επιχείρησα όλα τα παρακάτω διότι εκτός του ότι είμαι αθεράπευτα τεχνολογικά ανήσυχος, μπορούσα να ρισκάρω την καταστροφή της 4850 μου! Όμως οχι μόνο δεν την κατέστρεψα, αλλά την βελτίωσα λειτουργικά (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου ).

    Τι θα χρειαστούμε:

    Α) Για το underclock/undervolt, Bios clock limits unlocking και ρύθμιση Fan speed
    i) Radeon Bios Editor
    ii) ATI Winflash

    B) Για το Overclock/Overvolt
    i) Radeon Bios Editor
    ii) ATI Winflash
    iii) Πολύ καλή ψύκτρα, όπως η Zalman VF1000 (μη προσπαθήσει κανείς να κάνει Overclock με το πενιχρό ψυκτράκι της 4850)

    Πριν προχωρήσουμε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα. Το BIOS στις κάρτες γραφικών ρυθμίζει κάποιες βασικές λειτουργίες τους όπως και όλα τα BIOSes του κόσμου στις συσκευές που υπάρχουν. Μέσα σε αυτά τα BIOS υπάρχουν συγκεκριμένοι κώδικες, που ρυθμίζουν φυσικά δεδομένα σε διάφορες καταστάσεις της κάρτας, όπως για παράδειγμα : στα πόσα Mhz θα δουλεύει όταν κάνει boot, στα πόσα mhz core speed, mem speed και core voltage θα δουλεύει όταν παίζει video και στα πόσα όταν ζωγραφίζει τρισδιάστατα γραφικά. Φυσικά δεν λείπουν και οι αντίστοιχες ρυθμίσεις για τον ανεμιστήρα και τα όρια λειτουργίας που έχει ορίσει ο κατασκευαστής (μέχρι πόσο μπορούμε να την κλοκάρουμε). Επίσης μέσα σε κάθε BIOS βρίσκεται γραμμένος και ένας μικροκώδικας τον οποίο αναγνωρίζει ο driver για να μπορέσει να την θέσει σε κατάσταση λειτουργίας. Όλα αυτά εμείς μπορούμε να τα πειράξουμε ούτως ώστε να βελτιώσουμε την λειτουργία της κάρτας μας .

    Για να το πετύχουμε αυτό, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τρείς τρόπους:

    α) Αποθηκεύουμε το BIOS της κάρτας μας και κάνουμε επεμβάσεις σε αυτό

    β) Κατεβάζουμε ένα έτοιμο από το Internet, που να είναι συμβατό και κάνουμε τις ανάλογες επεμβάσεις σε αυτό

    γ) Κατεβάζουμε ένα έτοιμο/συμβατό από το Internet και το βάζουμε χωρίς να κάνουμε καμία αλλαγή, αφού έχουμε πληροφορηθεί τι θα μας προσφέρει

    Προσωπικά, μιας και δεν είχα άλλη εμπειρία επι του θέματος, προτίμησα να κατεβάσω ένα έτοιμο και να πειραματιστώ, με μελλοντικό σκοπό να το συγκρίνω με το δικό μου. Έτσι κατέβασα το BIOS της MSI από την λίστα των BIOSes του Techpower UP, γιατί ήξερα ότι οι κάρτες 4850 της MSI δουλεύουν στα 160Mhz και ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα να κάνω αυτή τη δουλειά.

    Ας δούμε όμως λίγο τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις που μπορούμε να κάνουμε.

    ΑΤΙ WINFLASH

    Είναι το πρώτο πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσουμε, όποια περίπτωση και αν χρησιμοποιήσουμε. ΠΡΩΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ είναι να σώσουμε το BIOS της κάρτας μας και να το έχουμε σε ένα ασφαλές σημείο, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και χρειαστεί να το επαναφέρουμε (υπάρχει και το ATI flash άμα προτιμάτε DOS το οποίο δεν θα καλυφθεί απο το παρόν).


    Εικονα 1
    Τρέχοντας το πρόγραμμα, θα αναφέρει το όνομα της κάρτας μας και αν έχουμε δύο, θα μας δείχνει πια από τις δύο είναι ενεργοποιημένη. Σε περίπτωση δύο καρτών και για λόγους ασφαλείας, προτείνω την αφαίρεση της δεύτερης κάρτας και να γίνει η δουλειά για κάθε μία ξεχωριστά.

    Πατώντας λοιπόν το Save, μας δίδεται η δυνατότητα να σώσουμε το BIOS κάπου στο δίσκο μας. Με το που το σώσουμε δημιουργούμε αμέσως ένα αντίγραφο για να δουλέψουμε απάνω του και φυλάσσουμε το πρωτότυπο σε ασφαλές σημείο.

    RADEON BIOS EDITOR
    Είναι το δεύτερο βασικό πρόγραμμα που θα χρειαστούμε. Ανεπτυγμένο με την βοήθεια του TechpowerUP, είναι και ο λόγος που μπορούμε να κάνουμε όλα αυτά τα πειράγματα. Καλογραμμένο πρόγραμμα με μηδενικά λάθη (τουλάχιστον όσο το χρησιμοποίησα εγώ).

    1) Information Tab


    Εικονα 02α
    Τρέχοντας το πρόγραμμα μας υποδέχεται η αρχική του οθόνη με όλα τα πεδία κενά. Παρατηρούμε όλες τις υπάρχουσες πληροφορίες του BIOS που έχουμε ανοίξει. Για να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε πρέπει να φορτώσουμε στο πρόγραμμα ένα BIOS από το σκληρό μας δίσκο. Το πρόγραμμα αυτό δεν έχει καμία άμεση σχέση με την κάρτα. Επεξεργαζόμαστε με αυτό, το BIOS που έχουμε φορτώσει. Τα κουμπάκια acquire/flash δουλεύουν σε συνεργασία με το Winflash αφού έχουμε ενημερώσει το Radeon Bios Editor για την τοποθεσία του Winflash στο δίσκο.

    Εγώ θα παραθέσω εικόνες αφού έχω ανοίξει την τροποποιημένη έκδοση του BIOS της MSI (δεν ξέρω γιατί λέει Vendor Asus,κάτι θα πείραξα και δεν το θυμάμαι). Να θυμίσω εδώ, ότι εγώ χρησιμοποίησα τον δεύτερο τρόπο από τους παραπάνω αναγραφόμενους. Κατέβασα δηλαδή το BIOS της MSI και έκανα σε αυτό τις αλλαγές που ήθελα (αφού φυσικά είχα σώσει και το δικό μου).

    2) Clock Settings
    Από αυτό το μενού, μπορούμε να κάνουμε όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο BIOS για να ανεβάσουμε ή να κατεβάσουμε την κάρτα μας, πειράζοντας Voltage, συχνότητες πυρήνα και μνήμης.


    Εικόνα 02β
    Παρατηρήστε εδώ ότι έχω πατήσει με το mouse πάνω στην πρώτη επιλογή του Power States structure, State : 0 Που είναι το boot. Κάθε φορά που πατάμε σε κάθε μία από αυτές τις Powerplay states, φωτίζεται η ανάλογη τριάδα με τα ανάλογα χρώματα, όπως παρακάτω. Έτσι το πρόγραμμα μας βοηθάει να καταλάβουμε σε ποιον τομέα θα έχει επίπτωση, η όποια αλλαγή.


    Εικονα 03
    Με επιλεγμένο το Powerstate 1


    Εικονα 04
    Με επιλεγμένο το Powerstate 2


    Εικόνα 5
    Με επιλεγμένο το Powerstate 3

    Σημειώσατε ότι κάτω από τα Powerstates υπάρχει μία μπάρα που μπορούμε να σκρολάρουμε δεξιά, όπου και μας αποκαλύπτονται περισσότερες πληροφορίες για το τι κάνει το κάθε mode. Από ότι φαίνεται πάντως το State 1 είναι αυτό που ρυθμίζει την λειτουργία της κάρτας. Εδώ εγώ αυθαίρετα χρησιμοποιήσα τις ίδιες ρυθμίσεις με το Clock info 03 γιατί σκέφτηκα ότι ήταν το λιγότερο κακό που μπορούσε να γίνει!

    Επίσης πολύ βασικό είναι να δούμε στο κάτω αριστερά μέρος του προγράμματος, την επιλογή BIOS Voltage table. Η χρήση αυτού μαζί με τις κατάλληλες ρυθμίσεις για τα ρολόγια θα μας δώσουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

    Και ερχόμαστε στο ζουμί της υπόθεσης. Ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις για την κάρτα μας? Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το ανακαλύψετε μόνοι σας. Εγω θα δώσω μια γενικότερη κατεύθυνση και θα εκθέσω τις δικές μου εμπειρίες και αποτελέσματα. Για το οδηγό αυτό χρησιμοποίησα της Sapphire HD 4850 με 512 MB GDDR3 (αυτή με το reference design) σε συνδυασμό με την ψύκτρα Zalman VF1000.

    Μην έχοντας εμπειρία στο όλο θέμα, απλά κατέβασα και φλάσαρα το BIOS της MSI, αφού είχα σώσει πρώτα το δικό μου όπως περιέγραψα παραπάνω. Δεν έκανα καμία αλλαγή σε πρώτη φάση, για να δω τι θα γίνει. Ήξερα εκ των προτέρων ότι δούλευε στις reference κάρτες της MSI με μόνη διαφορά ότι τις έριχνε στα 160Mhz σε idle, οπότε τι πρόβλημα θα μπορούσα να αντιμετωπίσω? Έλα όμως που αντιμετώπισα!

    Πριν προχωρήσω όμως και μιας και μίλησα για φλασάρισμα, να πω εδώ ότι με το που βάλουμε άλλο BIOS, με διαφορετικό Checksum δηλαδή, ο υπολογιστής καταλαβαίνει ότι έχουμε βάλει άλλη κάρτα και πρέπει απλά να ακολουθήσουμε τη σωστή διαδικασία εγκατάστασης driver από την αρχή. Φυσικά για να ενεργοποιηθεί το νεό BIOS, πρέπει να κλείσουμε τον υπολογιστή και να τον ξανανοίξουμε. Πριν το κάνουμε αυτό όμως, κάνουμε ένα Uninstall τους drivers, αφού έχουμε φλασάρει το νέο BIOS, ούτως ώστε με το που θα ξεκινήσει ο υπολογιστής να βάλουμε τους Drivers από την αρχή. Κάνω αυτή τη μεγάλη παρένθεση γιατί την πάτησα και κόλλησε ο υπολογιστής στο φόρτωμα των windows. Όχι ότι έγινε τίποτα κακό, αλλά μετά έπρεπε να μπω σε safe mode, να κάνω uninstall τους drivers και μετά ξανά boot.

    Ερχόμενος λοιπόν στο πρόβλημα που αντιμετώπισα με την MSI, αφού είχα τελειώσει με drivers κλπ, με το που έμπαινε ο υπολογιστής στα Windows, μου έδειχνε artifacts στο desktop. Με το που κούναγα ένα παράθυρο, έμενε αποτύπωμα πάνω στην οθόνη με αποτέλεσμα να μη μπορώ να διαβάσω τίποτα! Δεν είχα error όμως τίποτα.

    Παρατήρησα ότι αυτό συνέβαινε αμέσως μετά το φόρτωμα του Catalyst οπότε υπέθεσα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τις ρυθμίσεις του BIOS της MSI. Τρέχοντας λοιπόν το Radeon Bios Editor, και αντιπαραβάλλοντας το δικό μου σωσμένο BIOS με αυτό της MSI παρατήρησα ότι στην κατάσταση Clock info 01 (το idle της κάρτας δηλαδή) το BIOS της MSI έβαζε τις μνήμες στα 500MHz ενώ αυτό της Sapphire τις είχε στα 750. Θέτοντας και εγώ τις μνήμες στα 750Mhz το πρόβλημα διορθώθηκε.

    Άλλη μια βασικότατη παρένθεση εδώ. Όταν κάνουμε επέμβαση στο BIOS που έχουμε φλασάρει και το ξαναφλασάρουμε με τις νέες ρυθμίσεις, ο υπολογιστής δεν καταλαβαίνει ότι έχουμε αλλάξει κάρτα, γιατί το Checksum παραμένει το ίδιο! Έτσι λοιπόν μπορούμε να κάνουμε όσες αλλαγές θέλουμε από εκεί και πέρα, εκτός από το ξεκλείδωμα της κάρτας που δα δούμε παρακάτω. Αν ας πούμε σώσουμε το δικό μας BIOS και δεν κάνουμε καμία αλλαγή πέρα από τα ρολόγια, voltage και πιθανόν ανεμιστήρα, δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλουμε drivers. Απλά η κάρτα θα λειτουργεί με τις νέες παραμέτρους.

    Power play structures No 0 – Boot

    Δεν το πείραξα! Προφανώς αφορά τις ρυθμίσεις της κάρτα κατά το άνοιγμα του υπολογιστή.

    Power play structures No 1 – Power savings for notebooks….etc

    Μετά από αυτό, προχώρησα σε περισσότερες αλλαγές. Έβαλα το Voltage του Idle (clock info 01) στο 0,968V από 1.044 που ήταν στα 500Mhz, για να δω αν δουλέψει. Ξαναφλάσαρα και δούλεψε! Άρα πρώτο κέρδος, από 500MHz με 1,044V, ήμουν τώρα σε 160Mhz 0.968V.Ίσως πέφτει κι’ άλλο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

    Κατόπιν ρύθμισα το Clock Info 02 που είναι η μέση λειτουργία της κάρτας, ότι και να σημαίνει αυτό, σε 500mhz core 750mhz vram, 1.046V. Βασικά όταν λέω ρύθμισα, απλά άφησα αυτά που υπήρχαν. Προσέξτε εδώ ότι το Voltage λέει 1,046V ενώ δεν υπάρχει τέτοια τιμή στο Bios Voltage table. Σε τέτοιες περιπτώσεις η κάρτα χρησιμοποιεί την αμέσως κοντινότερη. Αυτό μάλλον είναι λάθος της MSI αλλά και της Sapphire αφού έχουν το ίδιο ακριβώς voltage table.

    Για την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων της επιλογής 1, του Power states structure, ρύθμισα την Clock Info 03 που είναι η load, στα 625Mhz core, 993mhz vram, αλλά το Voltage το πήγα τέρμα όσο πήγαινε στα 1.158V. Να εξηγήσω εδώ ότι αυτό είναι ΛΑΘΟΣ αλλά εσκεμμένο λάθος.

    Η κάρτα δεν μπορεί να κάνει 3D render με αυτή τη ρύθμιση γιατί προφανώς παίρνει πολύ ρεύμα και κρασάρει. Πρέπει να γίνει απαραιτήτως Overclock σε κάτι από 700Mhz και πάνω για παίξει σωστά. Αυτό ήθελα άλλωστε αλλά ο λόγος που το έθεσα έτσι είναι να κρατήσω τις default ρυθμίσεις σε φυσιολογικά όρια. Δηλαδή αυτή είναι η ταχύτητα που προσπαθεί να δουλέψει ο Catalyst την κάρτα, χωρίς το Overdrive. Με την ενεργοποίηση του Overdrive βάζουμε την ταχύτητα Load όπου θέλουμε εμείς. Εσείς φυσικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διαφορετικές.

    Φυσικά όπως θα είδατε, τις μνήμες απλά….δεν τις πειράζω. Πέρα από την τρομάρα που πήρα όταν δούλευαν στα 500Mhz, κατάλαβα ότι οι συχνότητες που αγαπάνε είναι από 750Mhz έως 993Mhz. Ξέρω ότι η συγκεκριμένη Sapphire έχει μνήμες της Quimonda που είναι 1Ghz rated, οπότε δεν έχει νόημα να το ζορίζω το πράγμα.

    Power play structures No 2 – UVD

    Με τις επιλογές αυτές, μπορούμε να θέσουμε τις συχνότητες και ρεύματα που θα δουλεύει η κάρτα κατά την διάρκεια Video Playback. Εγώ εδώ έβαλα τις ίδιες σε όλα τα πεδία αφού έτσι τα είχε και η Sapphire μου.

    Και όμως βγήκαν κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Η κάρτα σε HD video, όντως ανεβαίνει στα 500Mhz αλλά σε SD video συνεχίζει να λειτουργεί στα 160Mhz, είτε σε παράθυρο είτε full screen. Τις μνήμες δεν είδα λόγο να τις πειράξω.

    Power play structures No 3 – Power savings for notebooks….etc

    Αυτές οι ρυθμίσεις δεν πολυκατάλαβα τι κάνουν. Από ότι διάβασα κατόπιν εορτής, βάζουμε σε αυτές τα ίδια δεδομένα που χρησιμοποιήσαμε και στο Power play structures 1. Εγώ έβαλα την μέγιστη τιμή του Clock Info 03 αφού ήξερα ότι η κάρτα θα δουλέψει ούτως η άλλως σε 2D μέχρι να καταλάβω τι κάνουν. Και έτσι που τις έχω αφήσει όμως, αυτές του 1 υπακούει η κάρτα. Για καλό και για κακό θα τις αλλάξω πάντως!

    FAN SETTINGS

    Αυτό είναι ένα μενού που θα ενδιαφέρει πολλούς. Πολύ απλά μέσω αυτού, μπορούμε να κάνουμε τον ανεμιστήρα να περιστρέφεται στις στροφές που επιθυμούμε, καταφέρνοντας καλύτερες θερμοκρασίες (και πιθανόν ταχύτερη φθορά του ανεμιστήρα).


    Εικονα 6
    Επειδή στην συγκεκριμένη κάρτα έχω βάλει άλλη ψύκτρα, της οποίας ο ανεμιστήρας συνδέεται στο motherboard, δεν έχω πλέον έλεγχο του. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες, πέρα από την μετάφραση αυτών που βλέπω.

    Υπάρχουν διάφορες ρυθμίσεις που μπορούμε να κάνουμε καθώς και να ρυθμίσουμε τον τρόπο με τον οποίο θα λειτουργεί ο ανεμιστήρας. Δεν είναι ίδιες δε σε κάθε κάρτα και εξαρτώνται από τον ελεγκτή που χρησιμοποιεί η κάρτα για τον ανεμιστήρα. Αν έχετε non reference κάρτα, πιθανόν να μην «ακούει» κιόλας!

    Στην πρώτη επιλογή μπορούμε να θέσουμε μια minimum θερμοκρασία στην οποία θέλουμε να λειτουργεί η κάρτα καθώς επίσης και την μέγιστη. Από εκεί και πέρα όλα γίνονται αυτόματα προσπαθώντας να μείνουν οι θερμοκρασίες εκεί που έχουμε επιλέξει. Αρκετά ενδιαφέρουσα και αρκετή στο πλήθος των περιπτώσεων είναι νομίζω η ρύθμιση Duty Cycle min (%). Αν αυτό το 0% το κάνουμε ας πούμε 35% η παραπάνω, πολύ απλά ο ανεμιστήρας δεν θα πέφτει ποτέ κάτω από το αυτό το ποσοστό των μέγιστων στροφών του. Επίσης θα γίνει πολύ πιο αιχμηρό το ανέβασμα των στροφών αν θέσουμε μέγιστη θερμοκρασία τους 90C.

    Φυσικά μπορούμε να θέσουμε τον ανεμιστήρα όπως υποδεικνύει η δεύτερη επιλογή, ανά θερμοκρασία και στροφές αναλόγως, κατεβάζοντας τα όρια των θερμοκρασιών και ανεβάζοντας τα ποσοστά του ανεμιστήρα. Μπορούμε ακόμα και να τραβήξουμε με το mouse τις κουκίδες και να τους αλλάξουμε θέση κατά βούληση.

    Οι υπόλοιπες επιλογές είναι κάτι σαν ρυθμιστικό «buffer» αλλαγών των στροφών, δηλαδή ορίζει αν ο ανεμιστήρας κάνει άμεσες αλλαγές στις στροφές του με το που παρουσιαστεί κάποια αλλαγή ή αν θα πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος και μάλιστα σε συνάρτηση με το πόση θα είναι αυτή η αλλαγή θερμοκρασίας.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Σύμφωνα με τον οδηγό του Techpowerup, αν ενεργοποιήσετε τα Overdrive settings του Catalyst, τότε μπαίνουν σε λειτουργία οι software ρυθμίσεις του ανεμιστήρα και όχι αυτές του BIOS. Εκεί θα χρειαστείτε επέμβαση στο Profile με τον γνωστό τρόπο. Δεν είναι όμως τόσο δυναμική η συμπεριφορά του ανεμιστήρα, δηλαδή δεν πετυχαίνει και τόσο καλές θερμοκρασίες. Δεν το έχω επιβεβαιώσει όμως γιατί το ίδιο λένε και για το Powerplay αλλά δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω.

    ADDITIONAL FEATURES

    Εδώ πολύ απλά γίνονται όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες που δεν μπορούσαν να κατηγοριοποιηθούν στα προηγούμενα, συμπεριλμβανομένου και του ξεκλειδώματος της κάρτας σε περίπτωση που θέλουμε να την κλοκάρουμε με τον Catalyst.


    Εικονα 7
    Όπως έχετε παρατηρήσει, χρησιμοποιώντας το Catalyst Control Center έχουμε ένα όριο μέχρι το πόσο μπορούμε να υπερχρονίσουμε την κάρτα μας. Στις 4850 αυτό το όριο είναι τα 700Mhz.

    Μια μικρή παρένθεση εδώ πριν συνεχίσουμε. Κάθε BIOS έχει την δική του ψηφιακή υπογραφή την οποία αναγνωρίζει ο driver για να εγκατασταθεί και να λειτουργήσει η κάρτα. Αυτή η ψηφιακή υπογραφή μπαίνει από την ΑΤΙ αφού οι κατασκευαστές το στείλουν στην ΑΤΙ προς έγκριση του. Εκείνοι τοποθετούν κλειδώματα για το πόσο θα μπορεί να κλοκάρει η κάρτα.

    Το κάθε BIOS έχει καταχωρημένες μέσα του αυτές τις αξίες και το Radeon Bios Editor τις ανιχνεύει όταν φορτωθεί το BIOS στο πρόγραμμα. Για το BIOS της MSI μου δόθηκε πατώντας το pull down menu (δίπλα από το Save του Method1 hash), το περιθώριο για υπερχρονισμό μέχρι 800Mhz που ήταν υπεραρκετό για την 4850. Προσοχή να μη επιλεγεί λάθος τύπος κάρτας εκεί, δηλαδή προηγούμενης γενιάς. Ακόμα και να μην είναι της αρεσκείας μας όμως το όριο, μπορούμε να φορτώσουμε μία ψηφιακή υπογραφή από άλλο BIOS. Για να το κάνουμε αυτό, πρέπει πρώτα να έχουμε φορτώσει το άλλο BIOS, να σώσουμε την υπογραφή του με την επιλογή Save του Additional Features και μετά να ξαναφορτώσουμε το δικό μας και να επιλέξουμε load και να βάλουμε την υπογραφή με τα μεγαλύτερα ρολόγια.

    Έτσι στην στήλη Increased values, εμφανίζονται οι μεγαλύτερες τιμές. Από ότι συνειδητοποίησα πολύ αργότερα, το BIOS της Sapphire και της MSI είχαν τα ίδια πάνω όρια. Απλά επιλέγοντας το Change to increased values, όπως φαίνεται και στην παραπάνω εικόνα, έχουμε ανεβάσει τα όρια της κάρτας μας!

    Έχοντας φτάσει μέχρι εδώ το άρθρο, όπως καταλάβατε θα μπορούσα εξ’ αρχής να είχα σώσει το δικό μου BIOS, να είχα βάλει τα ρολόγια και τα voltages που ήθελα, να επέλεγα και τα Increased Values και δεν θα χρειαζόταν ΚΑΝ να ξαναβάλω drivers! Είναι πραγματικά πολύ απλό αν το σκεφτείτε.

    Φυσικά Overclock πέρα από τα όρια του Catalyst , μπορούμε να κάνουμε και με το Rivatuner αλλά μετά ο Catalyst αρνείται να διαβάσει τα ρολόγια που έχουμε βάλει.


    Εικόνα 8
    Επίσης ας μη ξεχνάμε ότι έχουμε κάνει επέμβαση και στα voltages, διαφορετικά δεν θα έχουμε επιτυχία στο overclock καθώς επίσης και ότι το Rivatuner δεν έχει καταφέρει να δουλέψει ακόμα σε Vista 64, κάνοντας τα BIOS tweaks μονόδρομο.

    Ο οδηγός του TechpowerUP που παραθέτω στα σχετικά links, αναφέρει ότι με ενεργοποίηση του Overdrive χάνουμε κάθε κέρδος από το Powerplay, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό. Από ότι είδα η κάρτα υπακούει σε όλα τα Power states του BIOS παρόλο που είναι υπό καθεστώς Overdrive!


    Εικόνα 8β
    Σε idle πέφτει κανονικότατα στα 160mhz σε XP ενώ στα Vista δουλεύει στα 110Mhz! Δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό βέβαια! Οι ταχύτητες του ρολογιού επιβεβαιώνονται και από το rivatuner και από το Gpuz.

    Η παραπάνω φωτογραφία είναι με Vista basic desktop όπως βλέπετε, αλλά και σε Aero πάλι στα 110Mhz δουλεύει. Απλά το έχω στο basic γιατί όταν βλέπω βίντεο, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό το Aero με το πρόγραμμα και με εκνευρίζει! Χρησιμοποιώ πάντα overlay rendering.

    ΤΙ ΠΕΤΥΧΑΜΕ

    Τελειώνοντας με όλα τα παραπάνω και έχοντας φλασάρει το τελικό BIOS, ξεκίνησα τα τεστ. Πρώτη κρυάδα έφαγα όταν είδα ότι η κάρτα δεν μπορούσε να τρέξει το Furmark ούτε στα 625Mhz. Γρήγορα συνειδητοποίησα ότι η μεγάλη ρύθμιση voltage που είχα επιλέξει ήταν ο κύριος ύποπτος. Έτσι δοκίμασα σε μεγαλύτερες συχνότητες και ήταν επιτυχής όπως θα δείτε και από την παρακάτω εικόνα.


    Εικονα 9
    Η κάρτα σε load με furmark σε παράθυρο. Η συχνότητα της είναι για πολύ ώρα 735mhz όπως βλέπετε! Παρατηρήστε επίσης θερμοκρασία πυρήνα. 63C load με 110Mhz παραπάνω από τη stock! H Zalman έχει ανέβει πολύ στα μάτια μου με αυτή την ψύκτρα.


    Εικόνα 10
    Μετά το τέλος του τεστ, τα ρολόγια έρχονται σε idle στα 160mhz core/750mhz vram.

    Και φυσικά το υπέρτατο τεστ. Συνεχόμενο δεκάλεπτο βίντεο χωρισμένο σε τρία τμήματα, που δείχνει την κάρτα με το συγκεκριμένο BIOS, να λειτουργεί στα 735mhz σε desktop furmark stability test, UVD λειτουργία με HD Video όπου η κάρτα δουλεύει στα 500mhz και τέλος GRID πάλι στα 735Mhz σε ανάλυση 1920Χ1080 με 4ΧΑΑ.


    ATI 4850,CUSTOM BIOS,160MHZ IDLE,735MHZ LOAD,GRID 1920X1080



    Συνοψίζοντας, καταφέραμε να έχουμε μία ΑΤΙ 4850, που να έχει idle 110-160mhz core, UVD (video playback) 500mhz σε HD και 110-160mhz σε SD, δυνατότητα overclock πέρα απο τα 700Mhz, με επιτυχή λειτουργία στα 735mhz, η οποία μας έδωσε καλύτερα αποτελέσματα στα παιχνίδια κατά 15% (θα το δούμε παρακάτω αυτό). Σκεφτείτε μόνο, οτι η κατα πολύ ακριβότερη 4870, είναι 30% ταχύτερη.

    Αν δεν μας ενδιαφέρει το overclock και δεν θέλουμε να αλλάξουμε ψύκτρα, μπορούμε απλά να χαλαρώσουμε το idle της κάρτας μας σε συνδυασμό με καλύτερες hardware ρυθμίσεις ανεμιστήρα.

    BENCHMARKS

    Τρία games δοκίμασα μόνο, BIOSHOCK, GRID, COD4. Το μηχάνημα αποτελείται από έναν Ε6600 που ανέβηκε στα 3600mhz για τις ανάγκες του τεστ, ωστέ να αποφύγω τυχόν cpu bottlenecks, 2GB ram PC6400 4-4-4-12 και φυσικά την 4850 σε 625mhz και σε 735mhz. Driver ήταν ο τρέχων Catalyst 8.9.


    Εικόνα 11 (ναι πάλι ξέχασα να αφαιρέσω το πλέγμα)
    Όπως βλέπουμε, για 17,60% overclock, παίρνουμε 14,67% καλύτερες επιδόσεις. Σίγουρα δεν είναι τίποτα τρομερό, το να έχεις 83 ή 97 fps στο Call of duty. Αλλά τα λίγα παραπάνω Frames που δόθηκαν στο GRID, το μετέτρεψαν σε ένα παιχνίδι που τρέχει με 60fps+ ενώ πριν ήταν 60fps- ! Στο GRID όντως υπάρχει αισθητή διαφορά ενώ στα άλλα μόνο στα δύσκολα σημεία! Όπως και να το κάνουμε μία αύξηση σχεδόν 15% δεν είναι ευκαταφρόνητη και ιδιαίτερα σε μία κάρτα γραφικών.

    Η κάρτα αποδείχτηκε πολύ σταθερή σε όλα αυτά τα τεστ. Είχα ένα reset όμως την ώρα που έπαιζα BIOSHOCK, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγε η κάρτα ή ο επεξεργαστής, γιατί και αυτόν είχα πολύ καιρό να τον ανεβάσω ενώ όταν τον έτρεχα στα 3600, ήταν στο Asus Commando και όχι στο ABIT AB9 PRO. Του έδωσα λίγο voltage παραπάνω και δεν έχω παρατηρήσει άλλο περίεργο φαινόμενο έκτοτε. Για καλό και για κακό κατέβασα την κάρτα στα 725Mhz, για να είναι πιο χαλαρή. Στα 740mhz ήταν στα απόλυτα όρια της και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει κανένα τεστ. Προφανώς το πρόβλημα είναι η τροφοδοσία (6pin και κομμένο VRM). Το τσιπάκι μπορεί να πάει ΠΟΛΥ παραπάνω (πχ 4870).

    Έχω συμπληρώσει πολλές ώρες παίζοντας PURE χωρίς κανένα πρόβλημα. Και αυτό παρουσίασε πολύ καλύτερη συμπεριφορά με το Overclock της κάρτας, χωρίς να πέφτει ποτέ κάτω από τα 60fps ενώ πριν, κατά την έναρξη του αγώνα, έφτανε τα 50fps.

    Σχετικά
    Radeon Bios Editor 1.15 Download
    ATI Winflash Download
    Radeon Bios Editor Guide
    TechpowerUP ATI 4850 Bios list

    ΓΕΝΙΚΑ

    - Τα BIOSes των καρτών γραφικών είναι μικρά σε μέγεθος. Μόλις μερικά ΚΒ (~62 για την 4850)

    - Το φλασάρισμα γίνεται πολύ γρήγορα. Διαρκεί μόλις μερικά δευτερόλεπτα

    - Μιας και στο άρθρο αναφέρεται μόνο φλασάρισμα μέσα απο Windows, καλό είναι να έχετε όσο το δυνατόν λιγότερα προγράμματα να τρέχουν κατα την διάρκεια του φλασαρίσματος

    - Ο υπολογιστής σας να βρίσκεται συνδεδεμένος σε UPS κατά την διάρκεια του flash

    - ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑ BACKUP του δικού μας BIOS

    - Καλό είναι να έχουμε στη διάθεση μας μία δεύτερη κάρτα γραφικών σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά και δεν μπορούμε να μπούμε στα Windows, ακόμα και PCI απλή που να μπορεί ίσα ίσα να δείξει VGA ανάλυση

    - Ένα boot CD με Windows PE, μπορεί να μας γλυτώσει απο επεμβάσεις με κατσαβίδια, σε περίπτωση που δεν μπορούμε να μπούμε στα δικά μας Windows

    - Δεν μπορείτε να βάλετε λάθος BIOS και να προσπαθείτε. Υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας. Προσπάθησα να βάλω το BIOS της Gainward με τα 700MHz και δεν το δεχόταν.


    Υ.Γ. Όπως παρατηρήσατε, δεν υπάρχουν μετρήσεις κατανάλωσης γιατί μου έχει πάρει ο πατέρας μου τον μετρητή στο εξοχικό! Του καλάρεσε και ήθελε να παίξει ο μπούλης!
    Θεωρητικά θα έπεσε η idle κατανάλωση αλλά θα ανέβηκε η load, οπότε πάνω κάτω θα είμαστε στα ίδια. Δεν νομίζω να πήρε κανείς 4850 για να την βάλει σε κατεβαστήρι,ε?

    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Ο παρόν οδηγός, απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους, έμπειρους και προσεκτικούς χρήστες. Κάθε επέμβαση που κάνετε στο BIOS απαιτεί πολύ προσοχή. Ουδεμία ευθύνη δεν φέρει ο γραφών, σε περίπτωση αστοχίας, σε όσους προσπαθήσουν οτιδήποτε από τα παραπάνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 01-10-08 στις 13:40.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλό το τέστ μπράβο.
    Το εξελάκι έχει πρόβλημα;
    Οκ όλα τέλεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim68 : 30-06-08 στις 00:37.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Πολύ καλός !!

    Τα αρχειάκια στο τέλος , δεν τα έβαλες με link.

    Edit: [ Μόλις είδα πως το έφτιαξες , thanks ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tiven : 30-06-08 στις 00:31.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Guangzhou-China
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    i-Guangdong
    Router
    Xiaomi wifi 3
    Μπράβο man για τη παρουσίαση και το σωστό χιούμορ !

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ παίδες, αλλά αρχίσατε να διαβάζετε πριν τελειώσω το ανέβασμα. Τώρα είναι έτοιμο!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Ένα μπράβο από μένα για το χρόνο που διέθεσες και την υπομονή σου
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία παρουσίαση.

    Αν είχε και ένα τεστ Φιουζονίου με τους τελευταίους 8.6 fglrx.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 530 v6
    συγχαρητηρια η μοναδικη παρουσιαση που δεν βαρεθηκα να την διαβασω ολοκληρη,περιμενουμε και τις επομενες τωρα, μας καλομαθες

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    οντως πολυ καλη παρουσιαση, θα την ζηλευαν και τα καλυτερα site's του ειδους
    Quality is not an act, it is a habit.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγχαρητήρια για το καταπληκτικό review...

  11. #11
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολύ καλό το review, μπράβο Αλλά δεν νομίζεις πως πρέπει να βάλεις και τίποτα να ψύχει τα VRM της κάρτας; Πιστεύω πως θα θερμαίνονται αρκετά, όπως και σε άλλες κάρτες, και αυτό είναι κάτι που μπορεί να μειώσει την ζωή της κάρτας κατά πολύ

  12. #12
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaRk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό το review, μπράβο Αλλά δεν νομίζεις πως πρέπει να βάλεις και τίποτα να ψύχει τα VRM της κάρτας; Πιστεύω πως θα θερμαίνονται αρκετά, όπως και σε άλλες κάρτες, και αυτό είναι κάτι που μπορεί να μειώσει την ζωή της κάρτας κατά πολύ
    Ευχαριστώ φίλε καθώς και τα υπόλοιπα παιδιά.

    Για το VRM που λες και εγώ ανησύχησα. Άν προσέξεις όμως βρίσκεται πίσω απο τον ανεμιστήρα της stock ψύκτρας. Πράγμα που σημαίνει οτι καταρχήν δεν δέχεται άμεσα ροη αέρα, αλλά η ψύξη του γίνεται επαγωγικά.

    Αν λάβεις υπόψη και το κάψιμο που βγάζει το rv770 μάλλον γίνονται τοστιέρα παρέα. Ναι, τώρα έχει φύγει η μεταλλική επιφάνεια που είχε απο πάνω αλλάα έχει άμεση ροή αέρα να το φυσάει, λόγω της καθετότητας της ροής που φυσάει απάνω στο PCB της κάρτας. Άρα νομίζω οτι έιμαστε μία η άλλη!

    @wantilles

    Έιχα σκοπό να κάνω και βίντεο τεστ και linux test αλλά με πίεσε ο χρόνος. Αν βρώ ευκαιρία θα ασχοληθώ λίγο, αν και πιστεύω οτι θα με προλάβει άλλο μέλος του forum.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #13
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ίσως να έχεις δίκιο πάντως εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τίποτα ψυκτράκια σαν αυτά πχ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaRk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να έχεις δίκιο πάντως εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έβαζα τίποτα ψυκτράκια σαν αυτά πχ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
    14 ευρώ τα ψυκτράκια?

    Λοιπόν επειδή με άγχωσες θα βάλω ένα load test για την κάρτα και θα ελέγξω δια της αφής, την θερμοκρασία των vrm. Αν καίνε θα βάλω κάνα ψυκτράκι. Αν είναι χλιαρά προς το έντονο ζεστό τότε είμαστε ΟΚ.

    Πάντως μου έχει κάνει εντύπωση το ότι η κάρτα πλέον σε load είναι απολύτως χλυαρή. Ενώ πριν με την στοκ ψύκτρα, απλά τσουρούφλαγε.

    ........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 46 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Υπάρχει ένα ενδιαφέρον θέμα εδώ για τις στροφές του stock ανεμιστήρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 30-06-08 στις 16:15. Αιτία: auto merged post
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #15
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά τα ψυκτράκια είναι πανάκριβα, αλλά πιστεύω πως υπάρχουν και πιο φτηνά. Απλώς τα συγκεκριμένα είναι πιο ψηλά από τα άλλα κάτι που νομίζω βοηθάει στην ψύξη των πολύ ζεστών (σε άλλες κάρτες τουλάχιστον) VRM.
    Πάντως κάνε ένα load test και κράτα το για κανένα 20 λεπτό, και πες αν θερμαίνονται πολύ.
    Πάντως θυμάμαι τα VRM της x1950pro χτυπούσαν και 120C, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας