Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Ρυθμίσεις για Alcatel 780WL ώστε να λειτουργεί στο δίκτυο της Vivodi

    Με τον οδηγό αυτό θα δούμε πως μπορούμε να μετατρέψουμε ένα Alcatel 780WL που αγοράσαμε ώστε να λειτουργήσει κανονικά με όλες τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

    Σημείωση: Σε περίπτωση που χρησιμοποιούμε το Vood είναι απαραίτητο να γίνει αλλαγή προφίλ στο Dslam ώστε να υποστηρίζει το Alcatel 780WL.

    Προσοχή: Πριν ξεκινήσουμε τη διαδικασία κρατάμε απαραίτητα backup του user.ini ώστε να μπορούμε να επαναφέρουμε το ρούτερ μας στην αρχική κάτασταση. Επίσης φροντίζουμε να γνωρίζουμε από πριν το username & password της σύνδεσης μας.


    Το πρώτο πράγμα που θα χρειαστούμε είναι το user.ini το οποίο περιέχει τις βασικές ρυθμίσεις της Vivodi που θα βρούμε παρακάτω. Το κατεβάζουμε και το φορτώνουμε στο ρούτερ μας. Μπαίνουμε στο ρούτερ και αφού βεβαιωθούμε ότι έχει φορτώσει κανονικά το user.ini (μερικές φορές χρειάζονται 2-3 προσπάθειες) αρχίζουμε να συμπληρώνουμε τις ρυθμίσεις που χρειάζεται για να λειτουργήσουν το ίντερνετ και το τηλέφωνο.

    Βημα 1

    Στην καρτέλα Broadband Connection  Internet  View more... Εδώ συμπληρώνουμε το username & password της σύνδεσης μας και πατάμε connect. Αν όλα είναι σωστά θα συνδεθεί στο ίντερνετ.

    Βήμα 2

    Στην καρτέλα Broadband Connection  Voice  View more... Εδώ συμπληρώνουμε το username της σύνδεση του ίντερνετ, προσθέτοντας στο τέλος _vs, πχ kanenas3_vs και τέλος βάζουμε το password όπως ακριβώς είναι και στη σύνδεση του ίντερνετ.

    Βήμα 3

    Πάμε στην καρτέλα Toolbox  Telephony  Expert Configure και επιβεβαιώνουμε ότι υπάρχουν στην καρτέλα τα παρακάτω στοιχεία. Αν δεν είναι συμπληρωμένα το κάνουμε χειροκίνητα.

    Registrar: 88.218.248.35
    Registrar Port: 5060
    Proxy: 88.218.248.35
    Proxy Port: 5060
    Expire Time: 540

    Μετά πάμε στην καρτέλα Configure και προσθέτουμε τις γραμμές μας.

    Στην πρώτη γραμμή βάζουμε

    SIP URI: 20000230xxxxxxxxxx (όπου xx ο τηλεφωνικός αριθμός μας με τον κωδικό του)
    Username: 20000230xxxxxxxxxx (το ίδιο με το παραπάνω)
    Password: Εδώ βάζουμε τον κωδικό της σύνδεσης ίντερνετ
    Confirm Password: Το ίδιο με το παραπάνω
    Displayname: κενό
    Abbreviated number: κενό
    Port: Phone 1 (εκτός και αν θέλουμε να χτυπάνε και τα 2 νούμερα σε όλες τις συσκευές οπότε και επιλέγουμε All)

    Πατάμε Apply και κάνουμε το ίδιο ακριβώς και με τη δεύτερη γραμμή. Το μόνο του αλλάζει είναι ότι στα SIP URI & Username είναι ότι μετά το 20000230 συμπληρώνουμε τον δεύτερο τηλεφωνικό αριθμό. Στο Port επιλέγουμε το Phone 2 εκτός αν θέλουμε να χτυπάνε και τα 2 νούμερα σε όλες τις συσκευές.

    Αν όλα έχουν γίνει σωστά θα πρέπει να έχουμε ένα πράσινο τικ τόσο στο Overview του Telephony όσο και στο Voice του Broadband Connection.

    Σημείωση: Στο user.ini έχει γίνει η απαραίτητη τροποποίηση ώστε να έχουμε δικαιώματα Administrator.
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ilioupolis
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9(dB) / 42(dB)
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και με με αυτόν τον τρόπο απάντηση σου, μιας και αυτός ο οδηγός γράφτηκε με αφορμή προηγούμενη ερώτηση μου. Σου αξίζουν συγχαριτήρια!

    Για την ιστορία έχω να αωεφέρω οτι το voice έχει μουλαρώσει και δεν λέει να ανάψει με τιποτα, προφανώς η γραμμή μου είναι σε προφίλ για vood ακόμα! Θα περιμένω να το φτιάξουν αυτοί!

    Και πάλι ευχαριστώ

  3. #3
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Ο οδηγός είναι αποτέλεσμα τις προσπάθειας που κάναμε με μερικά άλλα μέλη του φόρουμ με σκοπό να κάνουμε δυνατά κάποια πράγματα που κακώς η Vivodi επέλεξε να κόψει. Η πρώτη προσπάθεια έγινε εδώ και σε κάποια φάση θα γίνει ένας ολοκληρωμένος οδηγός για όλα όσα μπορεί να συναντήσει ο συνδρομητής της Vivodi.

    Σχετικά με την αλλαγή προφίλ θα πρέπει να τη ζητήσεις και θα ήθελα να αναφέρεις τη διαδικασία που ακολούθησες. Για αρχή δοκίμασε στο 13880 και με email στο custemerserivice@vivodi.gr. Σε καμία περίπτωση μην περιμένεις να κάνουν κάτι από μόνοι τους, πιέσε!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Vivodi Telefonet+
    DSLAM
    Vivodi - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
    Router
    SpeedTouch 780
    SNR / Attn
    20(dB) / 22(dB)
    Το user.ini ως το φορτώνουμε στο ρουτερ?Απο το toolbox - user managment? και πιοα επιλογη παταω?Add new user? Εμενα το ρουτερ γραφει THOMSON ST780 και οχι alcatel.Ειναι το ιδιο?

  5. #5
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από revolvergr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το user.ini ως το φορτώνουμε στο ρουτερ?Απο το toolbox - user managment? και πιοα επιλογη παταω?Add new user? Εμενα το ρουτερ γραφει THOMSON ST780 και οχι alcatel.Ειναι το ιδιο?
    Άλλο πράμα είναι αυτό...Το user.ini το φορτώνουμε από...

    Πάνε SpeedTouch --> Configuration --> Save or Restore Configuration


    Το ίδιο μοντέλο είναι.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ilioupolis
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9(dB) / 42(dB)
    Πήρα σήμερα έναν γωωστό απο βιβο, και σε 15 λεπτάκια είχε κατεβάσει και ρυθμίσεις, ανεβήκανε και τα voip και όλα! Το πρόβλημα ήταν οτι ήταν λάθος το προφίλ και ήταν ακόμα για το vood. Εκτός αυτού του ζήτησα και μου ανέβασε την γραμμή στα 6Μβ απο το 1 που έπαιζε με το ζόρι.(Οπότε εφταιγε το vood για τα προβλήματα με την ταχύτητα που είχα)

    Έχω ακόμα μία ερώτηση

    Όταν πάω να αλλάξω την ip του ρούτερ (έχω awmn και θέλω να το έχω σε άλλο c class) τα πακέτα τα περνάει μια χαρά, did έχω internet, αλλα δέν απαντάει το web interface στην καινούρια Ip.
    Δοκίμασα και να του κάνω add αλλα και να αλλάξω την ήδη υπάρχουσα!
    Και στις δύο περιπτώσεις όλα καλά παίζουν, εκτός απο το web interface.
    Είχε και μια 10.0.0.138 ip η οιοία δέν ήξερα τι ειναι!

    Δεν ξέρω τι έιχε πάθει, μετά απο ένα hard reset και ξανασετάρισμα απο την αρχή, έπαιξε μια χαρα!!
    Είχε μουλαρώσει!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος worthapp : 07-07-08 στις 16:04. Αιτία: αλλαγη

  7. #7
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    1) Το θέμα είναι να μάθουμε την διαδικασία αλλαγής προφίλ από Vood σε 780 καθώς και πόσο καιρό κάνουν.

    2) Λογικό με το 780 να συγχρονίζεις υψηλότερα!

    3) Άλλαξε το lan pool του 780 σε αυτό που χρησιμοποιείς αν και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στα υπόλοιπα. Κράτα backup το user.ini, δοκίμασε και πες μας!

    4) Πολλές φορές δεν δουλεύει σωστά το restore και θέλει 1-2 προσπάθειες! Όταν γίνεται αυτό είτε δεν αλλάζει τίποτα είτε κάνει 2 μέρες να ανοίξει ένα μενού.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ilioupolis
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9(dB) / 42(dB)
    1) Το θέμα είναι να μάθουμε την διαδικασία αλλαγής προφίλ από Vood σε 780 καθώς και πόσο καιρό κάνουν.

    Η διαδικασία απότι καταλαβα είναι σχετικά απλη, απλά το τημήμα που κάνει αυτές τις αλλαγές δε λειτουργεί τα σαββατοκυρικα. Δε μπορούν δηλαδη να το αλλάξουν οι 2ου επιπέδου τεχνική υπαστήρηξη!

    2) Λογικό με το 780 να συγχρονίζεις υψηλότερα!

    Η γραμμή μου ήταν και έιναι σε άθλια κατάσταση, δέν εχω καταλάβει ακόμα διαφορα!(θα κάνω νέο πόστ γι'αυτό)

    3) Άλλαξε το lan pool του 780 σε αυτό που χρησιμοποιείς αν και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στα υπόλοιπα. Κράτα backup το user.ini, δοκίμασε και πες μας!

    Αν δέν του βάλεις 192.168... δεν χαμπαριάζει με τιποτα

    4) Πολλές φορές δεν δουλεύει σωστά το restore και θέλει 1-2 προσπάθειες! Όταν γίνεται αυτό είτε δεν αλλάζει τίποτα είτε κάνει 2 μέρες να ανοίξει ένα μενού.

    Φιλικά, Κώστας

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Αν και ξέρω αρκετά πραγματάκια, δεν είμαι τόσο μπασμένος και πρώτη φορά ακούω γι αυτά τα προφίλ στα DSLAM. Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτό ρε παίδες! Παίζει ένα router να μη συγχρονίζει καν λόγω των προφίλ ή απλά δε δουλεύουν τα services;

    Το fritz 7050 που έχω έχει τη δυνατότητα να οριστεί μια δεύτερη σύνδεση ίντερνετ η οποία θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την τηλεφωνία. Αυτό κάνει και η Vivodi με το Speedtouch. Απλά η μία συνδεση (Internet) έχει username και VPI/VCI 8/35 και η δεύτερη (Voice) έχει username_vs και VPI/VCI 8/36. Όλα αυτά άνετα ορίζονται και στο fritz. Πραγματικά πολύ θα ήθελα να καταφέρω να το συγχρονίσω σε πρώτη φάση και να δοκιμάσω. Κάτι πάντως μου λέει ότι θα δουλέψουν. Αλλά στη φάση που είμαι και με τα χάλια στατιστικά το χακεμένο ΑΝΝΕΧ Α fritz δε συγχρονίζει καν!

  10. #10
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ξέρω αρκετά πραγματάκια, δεν είμαι τόσο μπασμένος και πρώτη φορά ακούω γι αυτά τα προφίλ στα DSLAM. Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτό ρε παίδες! Παίζει ένα router να μη συγχρονίζει καν λόγω των προφίλ ή απλά δε δουλεύουν τα services;

    Το fritz 7050 που έχω έχει τη δυνατότητα να οριστεί μια δεύτερη σύνδεση ίντερνετ η οποία θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την τηλεφωνία. Αυτό κάνει και η Vivodi με το Speedtouch. Απλά η μία συνδεση (Internet) έχει username και VPI/VCI 8/35 και η δεύτερη (Voice) έχει username_vs και VPI/VCI 8/36. Όλα αυτά άνετα ορίζονται και στο fritz. Πραγματικά πολύ θα ήθελα να καταφέρω να το συγχρονίσω σε πρώτη φάση και να δοκιμάσω. Κάτι πάντως μου λέει ότι θα δουλέψουν. Αλλά στη φάση που είμαι και με τα χάλια στατιστικά το χακεμένο ΑΝΝΕΧ Α fritz δε συγχρονίζει καν!
    Τα ρούτερ που δίνει η Vivodi κατεβάζουν ρυθμίσεις από το dslam οπότε ανάλογα με το ρούτερ υπάρχει και το αντίστοιχο προφίλ.

    Το Fritz μπορεί και να παίζει αλλά αν δε δοκιμάσει κάποιος δεν μπορούμε να ξέρουμε. Ξεκίνα λοιπόν τις δοκιμές!

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Αυτό με τις ρυθμίσεις το γνωρίζω. Επηρεάζει όμως καθόλου αυτό το προφίλ το αν θα καταφέρει να συγχρονίσει το ρούτερ η όχι; Γιατί δε ξέρω που να ρίξω την ευθύνη! Στο ρούτερ που το μετέτρεψα σε ΑΝΝΕΧ Α και το έχω δει να συγχρονίζει σε άλλη γραμμή ΑΝΝΕΧ Α ή στην ύπαρξη αυτού του προφίλ;

  12. #12
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις ρυθμίσεις το γνωρίζω. Επηρεάζει όμως καθόλου αυτό το προφίλ το αν θα καταφέρει να συγχρονίσει το ρούτερ η όχι; Γιατί δε ξέρω που να ρίξω την ευθύνη! Στο ρούτερ που το μετέτρεψα σε ΑΝΝΕΧ Α και το έχω δει να συγχρονίζει σε άλλη γραμμή ΑΝΝΕΧ Α ή στην ύπαρξη αυτού του προφίλ;
    Όχι το προφίλ σκέψου σαν προαιρετικό. Αν έχεις τις ρυθμίσεις παίζεις και χωρίς σύνδεση στο cwmp.

    Σχετικά με το Fritz μάλλον δεν πέτυχε η μετατροπή γιατί ίντερνετ μπορείς να έχεις μέ οποιο ρούτερ και αν βάλεις πάνω.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Προφανώς και πέτυχε η μετατροπή γιατί το έχω ξανακάνει κι έχω δοκιμάσει το router στη κοπελιά μου που έχει telefonet+ γιατί στην αρχή είχε κακή ταχύτητα και αποσυνδέσεις και ήθελα να το χρησιμοποιήσω καθαρά για να δω το φασματογράφημα. Το είχα κάνει ΑΝΝΕΧ Α μέσα σε 2 λεπτά και άλλο τόσο μου πήρε για να το ξαναγυρίσω σε ANNEX B όταν γύρισα σπίτι μου. Σε μένα χτες απλά δε συγχρόνιζε. Για να είμαι πιο ακριβής, τις 2 πρώτες φορές επιχείρησε να συγχρονίσει και μόλις τα κατάφερνε κολλούσε και έκανε επανεκκίνηση και αργότερα δε τα κατάφερνε καν. Στο μενού του αναγνωρίζει κανονικά την ύπαρξη της γραμμής (ADSL2+ ITU G.992.5 ANNEX A) και κάνει training χωρίς να καταφέρει να σταθεροποιήσει. Συνεχίζει να προσπαθεί, έπειτα λέει not connected και μετά κάνει και πάλι training.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Αν σε βοηθάει το πρώτο γράφημα του DMT δουλεύει κανονικά και με το 780WL. Όσο για τις δυνατότητες του 780 ως τηλεφωνικού κέντρου δεν είναι και λίγες...Τι θα ήθελες να κάνει και δεν το κάνει;

  15. #15
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Συκιές
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Nova
    Το σημαντικότερο είναι ότι αντιστοιχεί νούμερα με extensions. Ένα PBX που σέβεται τον εαυτό του δε λειτουργεί έτσι. Έπειτα έχει μόνο 2 υποδοχές. Εγώ στο fritz που είχε 3 extensions είχα συνδεμένες 3 συσκευές και to fritz διαχειριζόταν εσωτερικά τα 2 κανάλια της ISDN και τους όσους voip πάροχους είχα σεταρισμένους. Σήκωνα τη μία συσκευή κι αν με καλούσαν χτυπούσαν όλες οι υπόλοιπες για να έχει τη δυνατότητα να απαντήσει κάποιος από όποια ελεύθερη συσκευή ήταν εύκαιρη κοντά του. Έπειτα είχα και ένα MSN για μένα το οποίο ρύθμισα να χτυπάει μόνο σε ένα από τα 3 extensions που αντιστοιχούσε στη συσκευή που είχα στο δωμάτιο μου.. Αν εγώ ήμουν στο δωμάτιο και ο πατέρας μου στο σαλόνι και με καλούσε κάποιος όχι στο προσωπικό μου MSN αλλά στο κεντρικό του σπιτιού μπορούσε ο πατέρας μου με το πάτημα 2 κουμπιών να μου στείλει τη γραμμή. Είχα πλήρη διαχείρηση των κλήσεων, μπορούσα να ρυθμίσω ώρες κοινής ησυχίας για κάθε extension ξεχωριστά. Πχ το 1 από τα 3 extension δε χτυπούσε το βράδυ διότι η συσκευή που είχε πάνω του είχε πολύ δυνατό κουδούνι και δεν ήθελα να ξεσηκώνεται όλο το σπίτι στο πόδι. Η μαγκιά ήταν ότι όλα αυτά δε ρυθμιζόταν με βάση τη γραμμή ή το νούμερο αλλά με βάση τη συγκεκριμένη έξοδο του ρουτερ. Είχε δυνατότητα να ορίσεις ανεπιθύμητους εισερχόμενους αριθμούς (ή και την απόκρυψη) τους οποίους γείωνε. Τέλος μπορούσες να ορίσεις διαφορετικά τα εξερχόμενα MSN. Εμένα και τα 3 extensions έστελναν σαν αναγνώριση κλήσης το κεντρικό νούμερο του σπιτιού αφού από τη συσκευή μου καλούσε κι άλλος κόσμος και όχι μόνο εγώ τους γνωστούς μου και το MSN μου ήθελα να μένει εμπιστευτικό και μόνο για εισερχόμενες κλήσεις. Δεν είναι λίγα όλα αυτά. Φυσικά και άλλες πολλές δυνατότητες που πλέον δε μου είναι απαραίτητες αλλά που υπήρχαν όπως πχ τα dialing rules. Δε με ενδιέφερε ποτέ ποιος είχε την προεπιλογή φορέα. Η Teledome είχε την προεπιλογή μου ένα χρόνο περίπου και δεν έπερνε φράγκο από μένα απλά γιατί έτσι είχα ορισμένα τα dialing rules. Μέχρι τώρα είχα τα σταθερά και οι κλησεις εξωτερικού να βγαίνουν από VoipBusterPro, τα 9011 και τα 006 ήταν κομμένα, και τα κινητά βγαίναν από Lannet. Το μηχανηματάκι στη τηλεφωνία απλά δε παιζόταν.

    Τώρα είναι σα να έχω 2 pstn γραμμές με τις οποίες δε μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα.

    Extra που όπως γράφω και σε παραδίπλα τόπικ το fritz ήταν Apply and Go. Ούτε επανεκκινήσεις όύτε τίποτα. Επανεκκίνηση έκανε μόνο εάν κολλούσε. Δεν υπήρχε ούτε μα ούτε μία ρύθμιση που για να εφαρμοστεί να χρειάζεται να κάνεις επανεκκίνηση. Όσο για reset; Δεν έχει κουμπάκι reset. Έχει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού, μια επιλογή που δε χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ποτέ. Από χτες που έβαλα το speedtouch είμαι με ένα κατσαβιδάκι στη τσέπη κι ο νοών νοείτω. Γενικά ήμουν τόσο ευχαριστημένος από αυτό το μηχανηματάκι που ακόμη κι αν δε δουλέψει δε θα το δώσω ποτέ. Θα μείνει εδώ γιατί κανεις δε ξέρει τι γίνεται. Μπορεί του χρόνου να μην είμαι στη Vivodi και να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και πάλι. Ίσως να μπορώ και τώρα. Δε διαχειρίζεται μόνο ISDN. Έχει τη δυνατότητα να χειριστεί και PSTN γραμμές αλλά δε ξέρω αν μπορεί 2. Θα το ψάξω και τότε ίσως το συνδέσω σε σειρά με το speedtouch.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babylonx : 10-07-08 στις 17:36.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Howto Vivodi & 780WL (v. 1.7)
    Από kanenas3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 03:32
  2. 780WL + Asterisk στο δίκτυο
    Από vasalos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-08, 10:15
  3. Πρόβλημα στο δίκτυο της Vivodi;
    Από gogos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-07, 23:13
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-06, 18:10
  5. Alcatel 530 usb στο δίκτυο Vivodi.
    Από tranceConscious στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 20:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας