Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα το δουλέψετε σε linux χωρίς ματσακονιές πείτε μου κ εμένα
    Oυάου ρε μεγάλε!! Τόσο σημαντικός που είσαι, βεβαίως θέλεις και επίσημη ενημέρωση για το προσωπικό σου μηχάνημα και την προσωπική σου διανομή. Τίποτ' άλλο;

  2. #17
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    No Carrier βγάζει όταν δεν εχεις δίκτυο 2G/3G ή όταν δεν επιτρέπεται να συνδεθείς, λ.χ. αν το ενδεικτικό led στο modem αναβοσβήνει "διπλό πράσινο".
    Αν ήταν στην ένδειξη σταθερό πράσινο/μπλέ (άρα είχες 2G/3G με δυνατότητα σύνδεσης) να δεις το wvdial.conf. Λ.χ. το ΑΤΖ να είναι σε διαφορετική γραμμή init από το +CPIN=xxxx
    Init1 = ATZ
    Init2 = AT+CPIN=7236
    Init3 = AT&F E1 V1 X1 &D2 &C1 S0=0
    Init4 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"

    Εναλλακτικά, άφησε το όπως ήταν αρχικά (Init1 = ATZ) και πρόσθεσε στο wvdial.conf τη διαδικασία pin σαν άλλο dial:
    [Dialer myPIN]
    Modem = /dev/ttyUSB0
    Modem Type = Analog Modem
    Baud = 115200
    Init4 = ATZ
    Init5 = AT+CPIN=7236

    Ετσι θα τρέχεις μία φορά (μετά από power on) το wvdial myPIN και γιά connect το wvdial hspa

    ΜΦΧ
    GeorgeVita
    Τα δοκιμασα και αυτα τωρα, αλλα καμια διαφορα. Πριν μερικες μερες εκανα καποιο update (μαλλον στο firmware) μολις συνδεθηκα στο Internet απο Windows. Μηπως δημιουργησε αυτο καποιο προβλημα;

    ΥΓ: στο ιδιο σημειο που προσπαθω να κανω συνδεση απο Linux, η συνδεση απο Windows γινεται επιτυχημενα και το σημα ειναι πολυ καλο.

  3. #18
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Το E220 που έχω πάντως δουλεύει κανονικότατα. Ρύθμισα το ppp με βάση το gentoo-wiki και συνδέομαι με wind.

    Δες και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199951.
    Μόνο το Kppp δεν έχω καταφέρει ακόμα να ρυθμίσω.


  4. #19
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Γειά σας,
    nocturna_gr ρύθμισα το μοντεμ να ζητάει SIM-PIN και δημιούργησα το ίδιο "κόλλημα". Το συμπέρασμα είναι ότι:
    α. Το PIN χρειάζεται 1 φορά στο Power On
    β. Το μοντεμ θέλει λίγο χρόνο γιά να βρει τα δίκτυα μετά την εισαγωγή του PIN οπότε δεν είναι έτοιμο για dial. Με το Dial Attempts = 1 σταματά μετά το πρώτο "no carrier"

    Εφόσον είσαι κοντά σε μία "καθαρή" λύση (wvdial) προσπάθησε λίγο ακόμη. Το εύκολο είναι να βγάλεις το PIN check, αλλά γίνεται και με αυτό.

    Το παρακάτω wvdial.conf το δοκίμασα και λειτουργεί και με το PIN check. Εβαλα διάφορα στο dialer defaults μιας και εγώ δεν χρησιμοποιώ άλλο μοντεμ.
    Κώδικας:
    [Dialer Defaults]
    New PPPD = yes
    Dial Command = ATDT
    Dial Attempts = 1
    Modem = /dev/ttyUSB0
    Modem Type = Analog Modem
    ISDN = 0
    Baud = 115200
    Username = user
    Password = pass
    Init1 = ATZ
    Init2 = AT&F E1 V1 X1 &D2 &C1 S0=0
    
    [Dialer hspa]
    Phone = *99#
    Stupid Mode = 1
    Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
    
    [Dialer myPIN]
    Init4 = AT+CPIN=1234
    Στό PIN βάλε το δικό σου PIN. Οπως βλέπεις έβαλα στα defaults και το "Dial Attempts = 1" (για να δουλεύει "με την πρώτη").

    Μετά από boot δώσε το PIN με sudo wvdial myPIN
    Το πρώτο dial πρέπει να γίνει μετά από 10-15 sec (για να έχει βρεί το δίκτυο) sudo wvdial hspa
    Κάθε άλλο dial άν δεν βγάλεις το μοντεμ με sudo wvdial hspa

    Περιμένω θετικά αποτελέσματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeVita : 21-09-08 στις 18:29.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nass Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... όμως μετά άνοιξα το firefox να δε κατάφερα να ανοίξω ιστοσελίδες. έλεγε address not found ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... σπάνια βλέπω primary DNS 10.11.12.13 και secondary 10.11.12.14 οπότε ...
    Στην περίπτωση αυτή μου δίνει και εμένα "firefox: address not found οπότε πρέπει να είναι θέμα ορισμού ή αλλαγής των DNS.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!
    προσπαθώ κι εγώ να δουλέψω το Ε170 σε linux (fedora 9).
    γενικά ο kernel είναι σωστά σεταρισμένος και είδε τη συσκευή αμέσως.
    χρησιμοποίησα κιόλας αυτές τις οδηγίες για να συνδεθώ νε cosmote on the go.

    πράγματι συνδέθηκα (είδα και το μηνύμα "CONNECT 7200000"), πήρα local ip address και dns servers .

    όμως μετά άνοιξα το firefox να δε κατάφερα να ανοίξω ιστοσελίδες. έλεγε address not found.

    δε ξέρω πως να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα. υπάρχει καμιά ιδέα;

    σημειώνω ότι κατάφερα να κάνω ssh σύνδεση με 1 άλλο unix μηχάνημα, βάζοντας
    ssh user@<numeric_ip_address>, αλλά δε κατάφερα να συνδεθώ με το ίδιο μηχάνημα βάζοντας το dns name του, όπως: ssh user@my_unix_server.no-ip.org..

    οπότε πιστεύω πως η σύνδεση έγινε σωστά, όμως το dns resolution κάπου χωλένει.... υπόψην προσπάθησα να βάλω τα dns values ` που σου δίνει το wvdial κατά τη σύνδεση στο αρχείο /etc/resolv.conf. όμως τζίφος,
    ταυτόχρονα έκανα kill to NetworkManager που βρίκα να τρέχει , και παρολα αυτά δεν δουλεύει το dns...

    καμιά ιδέα πως να το λύσω;

    ευχαριστώ για την βοήθεια
    Θανάσης
    Απενεργοποίηση του IPv6 έκανες στον FF;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snapshot56.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  52,9 KB 
ID: 44416

  7. #22
    Συγγνωμη για την πλανη, αλλα μολις παρατηρησα, οτι το modem μου ειναι το huawei e270. Οταν μου το πουλησαν μου το ειχαν αναφερει ως 220, ενω κ στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmot...rnet+On+The+Go
    φαινεται να μην τα διαφοροποιουν βασει των φωτο. Οποτε τωρα το ερωτημα ειναι αν εχει κανεις προηγουμενη εμπειρια με αυτο.

    ΥΓ: GeorgeVita, ακομα δεν εχω ολοκληρωσει τις προσπαθειες με την προτεινομενη λυση σου. Θα αναφερω συντομα.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Επιτυχημένη διαδικασία σύνδεσης E170 με Fedora 9 - Live CD

    Η δοκιμή έγινε σε Toshiba Satellite L30, το ISO CD image έγινε download 23-Σεπ-08, περιέχει network manager 0.7 και Firefox 3 beta 5. Το μοντεμ είναι με σύνδεση Cosmote On The Go.

    - Boot από το Fedora 9 Live CD, Default Log in, default γλώσσα English (United States)
    - Οταν εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας συνδέουμε το Huawei E170 στο USB port
    - Μετά από μερικά δευτερόλεπτα, εμφανίζεται το drive Cosmote, ανοίγει και σχετικό παράθυρο (το κλείνουμε δέν είναι αναγκαίο το eject του drive)
    - Αριστερό Κλικ στο εικονίδιο του Network Manager 0.7 (πάνω δεξιά, δίπλα στην μπαταρία)
    - Αν έχει βρεί κάποια ασύρματα δίκτυα τα δείχνει αλλά δεν τα πειράζουμε
    - Επιλέγουμε "Edit Connections", "Mobile Broadband", "Add"
    - Δείχνει επιλεγμένο το "Huawei ...E220...E270...", κλίκ στο "OK"
    - Στον πίνακα που εμφανίζει συμπληρώνουμε στο APN το "internet" και
    - Αν έχουμε SIM-PIN check γράφουμε στο πεδίο PIN το PIN μας
    - Κλικ στο "ΟΚ"
    - Αν δώσαμε PIN πρέπει να το "φυλάξει" και ζητά "Choose password for default Keyring" οπότε γράφουμε κάτι (λ.χ. 123), το επαναλαμβάνουμε στην επιβεβαίωση
    - Κλίκ στο "ΟΚ" και "CLOSE" το "Network Connections"
    - Κλικ στο Network Manager 0.7 και στο "GSM Connection 1" (εφόσον αφήσαμε το default όνομα κατά τη ρύθμιση των παραμέτρων)
    - Λέει "Allow application access to keyring?", "Always allow" (εφόσον βάλαμε PIN)
    - Connection Established
    - Τρέχουμε το Firefox και όλα καλά! Αρχικά πάει στο http://start.fedoraproject.org/

    Μετά έβαλα www.adslgr.com και ... γράφω αυτές τις σημειώσεις.

    Μάλλον επειδή το ξεκίνησα με English (U.S.) δέν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο, οπότε πήγα στο System, Preferences, Hardware, Keyboard, Layouts, add, "Greece", Layout options, Layout switching και επέλεξα Left Ctrl + Left Shift.

    Με δεξί κλικ στο Network Manager 0.7 και επιλογή "Network Information" βλέπουμε IP, DNS, κλπ

    ΜΦΧ
    GeorgeVita

    Υ.Γ. nass σε προσπάθεια για σύνδεση μέσω wvdial αντιμετώπισα τα ίδια με την περιγραφή σου. Η σύνδεση έγινε σωστά μέχρι το ppp connect, και μετά "firefox: address not found". Αν βρείς κάτι ενημέρωσέ μας.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Επιτυχημένη διαδικασία σύνδεσης E170 με Fedora 9 - Installation

    Η δοκιμή έγινε σε Toshiba Satellite L30, το ISO DVD image έγινε download 24-Σεπ-08, περιέχει network manager 0.7 και Firefox 3 beta 5. Το μοντεμ είναι με σύνδεση Cosmote On The Go. Δεν υπήρχαν άλλα περιφερειακά συνδεδεμένα, ούτε ethernet. Υπήρχαν διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα (όχι συνδεδεμένα).

    Η εγκατάσταση έγινε στα English (US) με τις περισσότερες επιλογές στα default και στο τέλος έκανα προσθήκη Ελληνικού πληκτρολογίου (βλέπε προηγ. post).

    ΡΥΘΜΙΣΗ: Πολύ εύκολη διαδικασία με ρύθμιση μόνο στο APN και PIN.
    Από το εικονίδιο του Network Manager 0.7 (ΝΜ07), "Edit Connections", "Mobile Broadband", "Add", συνδέουμε το μόντεμ, περιμένουμε να το βρεί εμφανίζοντας επιλεγμένο το "Huawei ...E220...E270...", "OK", συμπληρώνουμε στο APN το "internet" και άν έχουμε SIM-PIN check γράφουμε στο πεδίο PIN το PIN μας (αφήνουμε τα GPRS και *99#), "ΟΚ", "CLOSE".

    ΣΥΝΔΕΣΗ: Από το εικονίδιο NM07 επιλέγουμε "GSM Connection 1" (άφησα το default όνομα), "Always allow" στην ερώτηση "Allow application access to keyring?", Connection Established.

    ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ: Από το εικονίδιο NM07 επιλέγουμε "Disconnect" (κάτω από το GSM Connection 1)

    ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ *** (ή έλλειψη ρυθμίσεως):
    Στις δοκιμές μου κάποια φορά μου έβγαλε μήνυμα λάθους "Firefox: address not found". Με δεξί κλικ στο εικονίδιο NM07 και επιλογή "Connection Information" είδα το primary DNS 10.11.12.13 και το secondary DNS 10.11.12.14 κάτι που μου έχει συμβεί κε σε άλλα λειτουργικά συστήματα (Win Vista, Ubuntu 8.04). Με "Disconnect" και "GSM Connection1" πήρε σωστό primary DNS.

    *** Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχω SIM PIN check. Ισως το NM07 δεν περιμένει αρκετά μέχρι να επιτραπεί η σύνδεση με το δίκτυο. Αφαίρεσα το SIM PIN check και λειτουργεί με την πρώτη.

    ΜΦΧ
    GeorgeVita
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeVita : 25-09-08 στις 19:37.

  10. #25
    Δουλευει χωρις καμια προσπαθεια! Θα κοιταξω να βρω ποιες ειναι οι ρυθμισεις σε Fedora για να τις μεταφερω σε Debian....
    Thnx GeorgeVita

  11. #26
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Πληροφορίες για διαχείριση SIM PIN σε 3G MODEM με χρήση AT COMMANDS τοποθέτησα στο:
    http://www.acomelectronics.com/GeorgeVita/

    Στις δοκιμές μου χρησιμοποίησα το πρόγραμμα σειριακής επικοινωνίας minicom που υπάρχει στο Fedora9 ενώ θέλει εγκατάσταση από Synaptic στο Ubuntu 8.04.

  12. #27
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Εχθές έπεσα πάνω σε ένα πρόγραμμα που λέγετε umtsmon. Είναι γραφικό πρόγραμμα που αναγνώρισε αυτόματα το E220 και έκανε σύνδεση αφού του ρύθμισα μόνο το APN. Όταν το modem χρειαστεί PIN, το umtsmon ανοίγει διάλογο για την εισαγωγή του.

    Σαν πρόβλημα θεωρώ την απουσία system tray icon.


  13. #28
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Το umtsmon κανει γιαυτη την δουλεια.Το χρησιμοποιω σε suse χωρις κανενα προβλημα και μετραει και δεδομενα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. huawei E170 χάνει το συγχρονισμό με το laptop
    Από jambasoft στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-08, 10:10
  2. [Huawei] Huawei E170 & πρόβλημα με καλώδιο προέκτασης USB
    Από aglaisma στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 12:13
  3. Βοήθεια με software Huawei E220 & Cosmote
    Από rapadder στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 10:59
  4. huawei e220 και torrents !
    Από billyg7 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 15:40
  5. Huawei E220 @ archlinux
    Από graphi στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 15:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας