Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Γιατί σταμάτησα το Folding

Ψήφισαν
22. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Μόδα ήταν και πέρασε

    0 0%
  • Βαρέθηκα

    4 18,18%
  • Αυξημένοι λογαριασμοί στη ΔΕΗ

    14 63,64%
  • Δεν εμπιστεύομαι γενικά αυτά τα project (πχ χρήση αποτελεσμάτων κλπ.)

    4 18,18%
  • Δεν έχω πλέον το κατάλληλο hardware

    3 13,64%
  • Άλλος λόγος (διευκρινίστε plz)

    4 18,18%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ποσταρετε μονο όσοι εχετε σταματήσει plz.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    εγω εχω σταματησει (αλλα σε 2 pc απο τα 3) λογω του λογαριασμου της δεη και γενικα αποεκτησα οικολογικη συνειδηση
    τωρα συνεχιζω που και που στον δικο μου οταν δεν χρειαζομαι για κατι αλλο την ισχυ του
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Γιατρέ μου εγώ έχω κόψει τα 2 σπιτικά pc λόγω ΔΕΗ, κόντεψε να γίνει η σφαγή του Δράμαλη στο σπίτι όταν ήρθε λογαριασμός εκκαθάρισης 4μήνου 500 ευρώ.

    Εχω αφήσει το τετραπύρηνο της δουλειάς και το φορητό της δουλειάς (το φορητό μόνο όταν είμαι στη δουλειά).

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σταμάτησα το Folding@Home (που ξεκινώντας το 2005 το έτρεχα για περίπου 1.5 χρόνο μέσω της GoogleToolBar και για μερικούς μήνες stand-alone) γιατί παρ'ότι είχα (τότε, μέσα 2006) αφιερώσει πολύ χρόνο διαβάζοντας το φορουμ τους, δεν μου ήταν ξεκάθαρο το τι ακριβώς κάνει.

    Από την άλλη, στο BOINC (Berkeley Open Infrastracture for Network Computing) υπήρχαν projects που ασχολούνταν με computational biophysics / "protein folding" π.χ. Rosetta@home, Predictor@home, Proteins@home, TANPAKU, WCG/HumanProteomeFolding και διάφορα άλλα. Και για τα περισσότερα απ'αυτά, μου ήταν ξακάθαρο το τι κάνουν.

    Είχα μάλιστα ετοιμάσει κι ένα σχετικό Web-page, βλ.
    http://www.hyper.net/dc-howto.html

    Διάβασε τις παραγραφους:

    Issues to consider when choosing projects
    My choices

    (σημ: έχω να το ενημερώσω ουσιαστικά απο τις αρχές του 2007 και πολλά από τα links είναι πλέον ανενεργά)
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Αν και συνεχίζω κανονικά στο γραφείο με τα δύο PC που είχα, στο σπίτι το σταμάτησα... οι λογαριασμοί της ΔΕΗ ήταν ΠΟΛΥ αποκαρδιωτικοί...
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  6. #6
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    χαχαχα μου φαίνεται όλοι το ίδιο κάνουμε
    **Folding δεν έχω τρέξει ποτέ, μόνο seti@home
    Στο σπίτι το έχω σταματήσει αλλά στη δουλειά κανονικά

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μπορείτε να βάλετε τον gpu client και να ξεχάσετε την ΔΕΗ, όσοι σταματήσατε γιαυτό το λόγο.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Mπορει να μην ειμαι ο καταληλος για να εκφερω γνωμη γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα με το αθλημα.

    Καιρο τωρα ηθελα να κανω μια τοποθετηση, αλλα μη θελοντας να προκαλεσω στα νηματα με τα ενεργα μελη του folding το απεφευγα.

    Για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν ασχοληθηκα γιατι δεν πιστευω οτι ολη αυτη η ιστορια προσφερει πραγματικα κατι στην ανθρωποτητα.

    Πιο πολυ μου φαινεται σαν μια προσπαθεια για να μας πουλανε ολο και οσχυροτερο hardware και να μην αισθανομαστε σαν περιττη την αναβαθμιση (με το σκεπτικο οτι πλεον και 2-3 παλια PC να κρατησουμε πιανουν τοπο).

    Συγνωμη και παλι απο ολα τα παιδια που εχουν αφιερωθει στο folding, αλλα ειλικρινα θα ηθελα να ακουσω μια εμπεριστατωμενη αποψη και γιατι οχι να με κανει να αλλαξω γνωμη.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορει να μην ειμαι ο καταληλος για να εκφερω γνωμη γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα με το αθλημα.

    Καιρο τωρα ηθελα να κανω μια τοποθετηση, αλλα μη θελοντας να προκαλεσω στα νηματα με τα ενεργα μελη του folding το απεφευγα.

    Για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν ασχοληθηκα γιατι δεν πιστευω οτι ολη αυτη η ιστορια προσφερει πραγματικα κατι στην ανθρωποτητα.

    Πιο πολυ μου φαινεται σαν μια προσπαθεια για να μας πουλανε ολο και οσχυροτερο hardware και να μην αισθανομαστε σαν περιττη την αναβαθμιση (με το σκεπτικο οτι πλεον και 2-3 παλια PC να κρατησουμε πιανουν τοπο).

    Συγνωμη και παλι απο ολα τα παιδια που εχουν αφιερωθει στο folding, αλλα ειλικρινα θα ηθελα να ακουσω μια εμπεριστατωμενη αποψη και γιατι οχι να με κανει να αλλαξω γνωμη.
    λογικα τα αποτελεσματα της ερευνας θα κανουν καιρο να φανουν (παρα τις μερικες δημοσιευσεις research papers) κυριως μαλλον γιατι δεν υπαρχουν αρκετα ατομα για να μελετησουν τα τοσα αποτελεσματα του "διπλωματος"
    περαν αυτου δεν βλεπω τι κερδος μπορει να εχει το stanford κτλ απο την αγορα και αναβαθμιση των μηχανηματων μας (ασχετα αν μπορει να υπαρχουν θεωριες συνομωσιας οτι το stanford τα παιρνει απο τις κατασκευατριες εταιριες αλλα πολυ αμφιβαλω, ηδη παιρνει αρκετες δωρεες κοτζαμ stanford για την ερευνα που κανει και δεν νομιζω οτι εχει τιποτα να κερδισει το ιδιο απο το δικο μας φολνταρισμα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crypter : 17-07-08 στις 20:12. Αιτία: auto merged post
    Quality is not an act, it is a habit.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Κυψέλη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet
    Router
    USR 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να βάλετε τον gpu client και να ξεχάσετε την ΔΕΗ, όσοι σταματήσατε γιαυτό το λόγο.
    Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις, "ξεχασετε τη ΔΕΗ" ?

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν ασχοληθηκα γιατι δεν πιστευω οτι ολη αυτη η ιστορια προσφερει πραγματικα κατι στην ανθρωποτητα.
    Καλό είναι να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα.

    Κοινωφελή (που να "προσφερουν κατι στην ανθρωποτητα") distributed computing projects υπάρχουν πολλά. Τα περισσότερα κάνουν θεμελιώδη έρευνα, δηλ. το αποτέλεσμα δεν είναι συγκεκριμένα κάποιο φάρμακο για την XYZ ασθένεια (αν και υπάρχουν και κάποια, όπως το CureCancer, το FightAIDS, FindADrug κλπ που δηλώνουν ότι κάνουν ακριβώς αυτό). Και η λίστα αλλάζει, καθώς κάποια τελειώνουν/κλείνουν και καινούργια ξεκινάνε.

    Αν θέλεις να εστιάσεις σε "ιατρικού" τύπου projects, διάβασε το
    http://www.hyper.net/dc-howto.html#diffs
    (το είχα στείλει για review σε όλα τα projects που αναφέρονται)

    Κάποιοι μπορεί να το δουν και εθνικιστικά, π.χ. γιατί να χρηματοδοτούν έμμεσα ένα project στις ΗΠΑ (ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι λίγες δεκάδες Ευρώ το ΜΗΝΑ, και πολύ παραπάνω απ'ότι π.χ. θα έδινε κάποοις στον Αντικαρκινικό έρανο), αντί κάποιου στην Ε.Ε. κλπ

    Πάντως απο την ενασχόλησή μου με το άθλημα κατάλαβα ότι οι περισσότεροι συμμετέχουν για το σκορ και τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα...
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  12. #12
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να βάλετε τον gpu client και να ξεχάσετε την ΔΕΗ, όσοι σταματήσατε γιαυτό το λόγο.
    Ποσα W περίπου έχει κατανάλωση, δεν νομίζω να έχει λιγότερο απο έναν 2πυρηνο.

    Παντως προσωπικά αν κάποτε σταματούσα το δίπλωμα θα ηταν λόγω ΔΕΗ ειδικά τώρα που ανεβήκανε τα τιμολόγια και είναι να αναιβουν και πάλι απο Σεπτέμβρη

    Ασε που τωρα καλοκαιρι τσίμπάει και το δωμάτιο κανα 2 βαθμούς παραπάνω και σκαω, τουλάχιστον το χειμώνα ζεσταίνεται λίγο παραπάνω το δωμάτιο

    Πώς έχουν οι πολύτεκνοι καλύτερα τιμολόγια δεν θα έπρεπε να έχουμε και έμεις λόγω κοινωνικής προσφοράς; η συντονιστική ομάδα μηπως θα πρέπει να το εξετάσει;


    Sorry για τα off-topic

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δράττοντας την ευκαιρία από αυτό το θέμα, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο, που σκεφτόμουν καιρό, αλλά δίσταζα να το κάνω, για να μην γίνω φορτικός.

    Ειλικρινά δεν μπορώ να μπω στη λογική ορισμένων, που πέρνουν νέους επεξεργαστες-κάρτες γραφικών, και pc γενικότερα, μόνο και μόνο για να φολντάρουν (δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που βάζουν πολλούς υπολογιστές στο χώρο εργασίας, άλλο αυτό). Εγώ έχω βάλει τον υπολογιστή που ούτως ή άλλως έχω, άντε καταχρηστικά τον αφήνω λίγο παραπάνω τα βράδια, και μέχρι εκεί. Οι λόγοι είναι αφ'ενός οικολογικοί, αφ'ετέρου διότι το θεωρώ too much, ούτως ή άλλως υποτίθεται ότι ο καθένας με ότι έχει βοηθάει.

    Τώρα για αυτό που ειπώθηκε για τους πόντους, και για το αν πραγματικά χρησιμοποιούνται θετικά αυτά που στέλνουμε, ούτε εγώ μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά και ένας μόνο άνθρωπος να σωθεί, αξίζει και με το παραπάνω, οπότε δεν γίνεται μόνο για τους πόντους, που, εγώ προσωπικά (και ελπίζω όλοι), τους βλέπω πιο πολύ για χαβαλέ..
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  14. #14
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    That's the spirit

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wishbone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις, "ξεχασετε τη ΔΕΗ" ?

    Εννοώ πως λογικά καταναλώνει λιγότερο ρεύμα από ότι το υπόλοιπο σύστημα...κάπου υπάρχει σχετικός πίνακας.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως σταμάτησα να έχω διακοπές στο PPP
    Από lexios στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 12:53
  2. Χάρτης folding? (Geo-folding)
    Από civil στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 23:48
  3. Folding!?! Γιατί ?
    Από alexey στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 22:49
  4. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-04, 11:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας