Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Web Services
    Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της MessageLabs, η σημερινή κατάσταση, όσον αφορά τα spam e-mails, είναι ιδιαιτέρως δύσκολη. Η MessageLabs συγκέντρωσε στοιχεία βασισμένα σε 3 δισεκατομμύρια μηνύματα που σκανάρονται καθημερινά, και συμπέρανε το εξής: ο αριθμός των spam e-mails αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος του συνόλου των e-mails που αποστέλλονται. Υποστηρίζουν ότι ο αριθμός τους φτάνει περίπου στο 81 % του συνόλου.

    Τα στοιχεία που συνελέχθησαν επιβεβαιώνουν έρευνες χρόνων γύρω από το συγκεκριμένο θέμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  emailIcon.png 
Εμφανίσεις:  284 
Μέγεθος:  12,5 KB 
ID: 40579

    Αν θέσουμε ως παράδειγμα τις Η.Π.Α, θα καταλάβουμε από τις μετρήσεις πως η ποσότητα του spam διαφέρει απο πολιτεία σε πολιτεία, αλλά μοιάζει μάλλον απίθανο οι spammers να δείχνουν προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή έναντι άλλων.

    Eπίσης, πολύ ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι πια τα spam αποστέλλονται σε μικρότερα και "στοχευμένα" πακέτα, και αυτό υποδεικνύει ότι μπορεί να είναι και μέσον για phishers που έχουν στόχο "θύματα" που θα παρασυρθούν απο το αληθοφανές (αν και ψεύτικο) περιεχόμενο των spam.

    Πηγές:

    1) TechSpot.com - Spam is 81% of email says MessageLabs
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nm96027 : 18-07-08 στις 15:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σίγουρα το 81% είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Δεν μου ξένισε καθόλου το γεγονός ότι τα spam mails είναι περισσότερα απ' τα κανονικά. Επίσης, οι τάσεις τον spammers είναι διαφορετικές από περιοχή σε περιοχή. Ενδιαφέρον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mouse Potato : 18-07-08 στις 17:03.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Εγώ ήθελα να ήξερα τι στο καλό κάνει αυτή η Google και περνάνε τόσα λίγα spam από τα φίλτρα της. Μιλάμε για 1 την εβδομάδα περίπου σε εμένα τουλάχιστον.

    Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν δίνω το mail μου και όπου να 'ναι αλλά και πάλι, σε άλλους providers γίνεται πανικός και ας μην το δίνω.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    καλα το ποσοστο ειναι υψηλο γιατι αυτοι στελνουν μαζικα τα e-mails και αυτοματα και οχι κανοντας τα απλα π.χ. copy/paste
    Quality is not an act, it is a habit.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    139
    Uploads
    7
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5248/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    11(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά είναι απίστευτη η σαβούρα που μας πασάρουν. Τέσσερα στα πέντε email είναι spam και κάμποσα απ' αυτά, για πολύ κόσμο, είναι και επικίνδυνα.

    Όσον αφορά το gMail. Στους δυο λογαριασμούς που διατηρώ, εδώ και πάνω από ένα χρόνο, έχω λάβει στο inbox ένα μόνο spam! Πως το καταφέρνουν δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό.
    ...But regardless of what weapons they try to use to effect silence, words will always retain their power. Words are the means to meaning, and for some, the annunciation of truth. And the truth is, there is something terribly wrong with this country.
    V

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4/1
    ISP
    O2
    Router
    O2 Broadband Router
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpardsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήθελα να ήξερα τι στο καλό κάνει αυτή η Google και περνάνε τόσα λίγα spam από τα φίλτρα της. Μιλάμε για 1 την εβδομάδα περίπου σε εμένα τουλάχιστον.

    Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν δίνω το mail μου και όπου να 'ναι αλλά και πάλι, σε άλλους providers γίνεται πανικός και ας μην το δίνω.
    Θα συμφωνήσω, σε εμένα μάλιστα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Τι καινοτόμο αλγόριθμο χρησιμοποιούν οι θεοί?!

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Δεν είναι ένας αλγόριθμος, είναι σειρά από αλγόριθμους που ασχολούνται με διαφορετικά στοιχεία και του spam και του spammer. Για αυτό και δεν έχει ιδρώσει κανείς που "έσπασε" π.χ. το captcha, δεν είναι η μόνη άμυνα που υπάρχει

  8. #8
    Το avatar του μέλους Blaxocowboys
    Blaxocowboys Guest
    Μόνο; Προσωπικώς, προτού λάβω τα μέτρα μου, το Spam αποτελούσε σίγουρα περίπου το 95%!...

  9. #9
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλές διευθύνσεις μαζεύονται από αυτά τα λεγόμενα chain letters, ξέρετε, που λένε να τα προωθήσετε σε όλες τις επαφές σας. Πολλά από αυτά που λένε είναι ψέματα ή μπορεί να είναι και αλήθεια αλλά ο σκόπός τους είναι να μαζέψουν emails.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpardsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήθελα να ήξερα τι στο καλό κάνει αυτή η Google και περνάνε τόσα λίγα spam από τα φίλτρα της. Μιλάμε για 1 την εβδομάδα περίπου σε εμένα τουλάχιστον.

    Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν δίνω το mail μου και όπου να 'ναι αλλά και πάλι, σε άλλους providers γίνεται πανικός και ας μην το δίνω.
    Είναι πολύ απλό δεν βάζει μόνο τους δικούς της ανθρώπους να κάνουν έλεγχο για spam.Κάθε φορά που πατάς σε ένα email this is spam το φακελώνει και αν το ανεφέρουν πολοί χρήστες το markarei κανονικότητα.Συνεπώς όσο ποιο ενοχλητικός είναι ο spammer τόσο πιο γρήγορα θα τον μπλοκάρει...

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    20766/1024 Προφίλ 1
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    7(dB) / 19(dB)
    Εγώ είμαι στο www.freemail.gr το οποίο παρέχει δωρεάν POP3/SMTP, και web interface για όταν είσαι στο δρόμο, εδώ και κάμποσο καιρό. Τα spam που λαμβάνω δεν θα έλεγα ότι είναι δραματικά. Αν δεν κάνω λάθος, συνήθως δεν λαμβάνω κανένα spam την ημέρα, αλλά μερικές φορές στέλνουν. Σήμερα έλαβα δύο.

    Ένας τρόπος που μερικοί τα στέλνουν είναι ίσως στέλνοντας σε όλους τους συνδυασμούς γραμμάτων ή και αριθμών σε ένα domain, π.χ. aaa@site.com.it aab@site.com.it κ.λ.π..

    Ίσως τα πράγματα να είναι χειρότερα. Όπως αυτή η εταιρία ανέλυσε 3 δισεκατομμύρια μηνύματα, ίσως και μερικοί spammers να μπορούν επίσης να αναλύουν πολλά κανονικά emails με τον ίδιο τρόπο.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Τα Spam είναι μεγάλη μάστιγα. Ευτυχώς μέχρι στιγμής τα πιο πολλά οι εταιρίες τα ανακαλύπτουν αλλά λαμβάνω spam ακόμα και στο hotmail και gmail.


  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το 81% λίγο μου φαίνεται (κρίνοντας από ιδια εμπειρία), μάλλον 95%+ ...

    Π.χ. έκανα μερικά grep στα χτεσινά logs από ένα domain που το χρησιμοποιώ βασικά εγώ (λίγα προσωπικά emails και λίγες 100άδες emails/day από mailing lists)

    rejected emails στο χτεσινό log: 78441
    Non-existing email addresses (dictionary attacks κλπ): 71589
    Rejected by DNSBLs (valid recipient) 4714
    temporarily rejected απο greylisting 159
    (τα υπόλοιπα rejected απο το anti-spam / antivirus κλπ)

    Βάσει των παραπάνω, το 90%+ είναι από τυφλά dictionary attacks (Σημ: τα παραπάνω νούμερα είναι παρά μια σειρά μηχανισμών προστασίας, π.χ. throttling, tarpit κλπ σε IPs που έχουν errors)

    Τα τελευταία 1-2 χρόνια είναι διαρκώς αυξανόμενα τα spam προς info@domain.gr / webmaster@domain.gr από Ελλάδα, ιδιαίτερα ενοχλητικά όταν κάνουν attach και κάνα 5MB JPG (π.χ. νέο άλμπουμ της τάδε λαϊκής αηδού, εταιρίες απεντόμωσης, φίλτρα νερού/αέρα κλπ).

    Παρεμπιπτόντως, σε κάτι στατιστικά που είχα τρέξει πριν μερικούς μήνες σχεδόν το 2% του spam προέρχονταν απο το ίδιο το Gmail (απ'ότι διάβασα, οι spammers είχαν καταφέρει το captcha στο registration).

    Προφανώς η email address ενός απλού ιδιώτη χρήστη λογικά δέχεται πολύ λιγότερα spam.
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Έχουνε ξεφύγει τελείως.

    Να 'ναι καλά το Gmail

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουνε ξεφύγει τελείως.

    Να 'ναι καλά το Gmail
    Εν μέρει καλά... Αν είναι να μάθουν και σε πια καφετέρια βγαίνω... Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Spam mails
    Από bobby_f στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 23:24
  2. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 16:10
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-07, 09:23
  4. Spams το 80% του συνόλου των e-mails
    Από babality στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-06, 03:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας