Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με αφορμη κατι σημερινο...

    Ξυπνησα με τον ουρανισκο μου σαν...."τσαρουχι".

    Ηπια καφε και μου εδωσε η γυναικα μου μια καραμελα Lysopaine !!!!

    Στην αρχη την εγλειψα αλλα επειδη ηθελα να τελειωσω τον καφε μου την μασησα.

    Μετα πο λιγο πηγα να φυγω και γυρισα πισω σε 5 λεπτα κακην κακως !!!! Κατι μαλακο αλλα κολλημενο αισθανομουν να εχει κολλησει στον λαιμο μου πισω και δεν μπορουσα να το βγαλω.Οσο εβηχα για να βγει τοσο χειροτερο γινοταν το αισθημα του πνιγμου.

    Συμπωματικα καταλαβα οτι αν προσπαθουσα να καταπιω ηταν καλυτερα.

    Με χιλα βασανα εφτασα το "Σωτηρια" που εφημερευε ΩΡΛ και η διαγνωση ηταν πρηξημο της σταφυλης μαλλον απο κατι αλεργικη φυσεως.

    Μου εβαλα ορο με κορτιζονη και υπεγραψα και εφυγα . Ειμαι ηδη καλυτερα....

    Μου ειπαν οτι δεν αποκλειεται η "καραμελλα" να προξενησε αλεργια χωρις να ειναι και σιγουρο.

    Πριν λιγο στο χαρτακι διαβασα οτι αυτες καταπινοντε ή γλειφοντε αλλα δεν τις μασαμε. Μπορει να εφταιξε και αυτο....


    Οπως και ναχει η προσοχη εστω και σε αθωα φαρμακα και για τυχον παρενεργειες και για τον τροπο χρησης τους ειναι απαραιτητη.

    Φιλικά Γιάννης

  2. #2
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Πιθανως ειστε αλλεργικος στο ενεργο συστατικο του Lysopaine, δηλ. την λυσοζυμη (αν και ειναι αρκετα σπανιο). Ο τροπος χορηγησης δεν εχει σχεση , σιγουρα ομως με το μασημα απελευθερωθηκαν μεγαλυτερες ποσοτητες πιο γρηγορα.

    Υπαρχει βεβαια η περιπτωση να μην ειναι θεμα lysopaine, αλλα το οιδημα της σταφυλης να οφειλεται στο αρχικο αιτιο που προκαλεσε την αισθηση δυσφοριας στο λαιμο (π.χ. λοιμωξη απο ιο η' κατι που φαγατε το προηγουμε νο βραδυ και ξεκινησε σιγα σιγα αλλεργικη αντιδραση που την ερμηνευσατε το πρωι ως ενοχληση στο λαιμο).

    Οτι και αν ηταν παντως , το συμπερασμα σας ειμαι απολυτως σωστο (αυτονοητο στις υπολοιπες χωρες του κοσμου αλλα δυστυχως "περιεργο" στην Ελλαδα) , ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν παιρνουμε φαρμακα ,ακομη και τα πιο "αθωα" -θα εκπλαγειτε αν μαθετε ποσσοι συνανθρωποι μας εχουν πεθανει απο ασπιρινη.

    Και αυτο που κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι ακομη και οταν αγοραζουμε ενα πατατακι κοιταμε να δουμε ποσο αλατι περιεχει , ποσες θερμιδες κ.τ.λ. , αλλα οταν προκειται να παρουμε ουσιες που επηρεαζουν την υγεια μας , δεν μπαινουμε καν στον κοπο να κοιταξουμε τις παρενεργειες.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανως ειστε αλλεργικος στο ενεργο συστατικο του Lysopaine, δηλ. την λυσοζυμη (αν και ειναι αρκετα σπανιο). Ο τροπος χορηγησης δεν εχει σχεση , σιγουρα ομως με το μασημα απελευθερωθηκαν μεγαλυτερες ποσοτητες πιο γρηγορα.

    Υπαρχει βεβαια η περιπτωση να μην ειναι θεμα lysopaine, αλλα το οιδημα της σταφυλης να οφειλεται στο αρχικο αιτιο που προκαλεσε την αισθηση δυσφοριας στο λαιμο (π.χ. λοιμωξη απο ιο η' κατι που φαγατε το προηγουμε νο βραδυ και ξεκινησε σιγα σιγα αλλεργικη αντιδραση που την ερμηνευσατε το πρωι ως ενοχληση στο λαιμο).

    Οτι και αν ηταν παντως , το συμπερασμα σας ειμαι απολυτως σωστο (αυτονοητο στις υπολοιπες χωρες του κοσμου αλλα δυστυχως "περιεργο" στην Ελλαδα) , ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν παιρνουμε φαρμακα ,ακομη και τα πιο "αθωα" -θα εκπλαγειτε αν μαθετε ποσσοι συνανθρωποι μας εχουν πεθανει απο ασπιρινη.

    Και αυτο που κανει μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι ακομη και οταν αγοραζουμε ενα πατατακι κοιταμε να δουμε ποσο αλατι περιεχει , ποσες θερμιδες κ.τ.λ. , αλλα οταν προκειται να παρουμε ουσιες που επηρεαζουν την υγεια μας , δεν μπαινουμε καν στον κοπο να κοιταξουμε τις παρενεργειες.

    Ευχαριστω.
    Θεμα φαγητου το προηγουμενο βραδυ δεν ξερω αν στεκει μιας και εφαγα δυοα πιτα κεμπαπ με κρεμυδακι που εφαγαν και αλλα μελη της οικογενειας.Δεν ξερω αν ο πρωινος καφες σε συνδιασμο με την "καραμελα" επαιξε ρολο.

    Φιλικά Γιάννης

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανως ειστε αλλεργικος στο ενεργο συστατικο του Lysopaine, δηλ. την λυσοζυμη (αν και ειναι αρκετα σπανιο). Ο τροπος χορηγησης δεν εχει σχεση , σιγουρα ομως με το μασημα απελευθερωθηκαν μεγαλυτερες ποσοτητες πιο γρηγορα.
    γινεται κατι τετοιο; απο οσο ηξερα η λυσοζυμη παραγεται και απο τον ιδιο τον οργανισμο και βρισκεται στον ιδρωτα, στα δακρυα και δεν θυμαμαι που αλλου και διασπα τα κυτταρικα τοιχωματα των μικροοργανισμων(αν θυμαμαι καλα),
    Quality is not an act, it is a habit.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΟΥΒΙΑ
    Θεμα φαγητου το προηγουμενο βραδυ δεν ξερω αν στεκει μιας και εφαγα δυοα πιτα κεμπαπ με κρεμυδακι που εφαγαν και αλλα μελη της οικογενειας.Δεν ξερω αν ο πρωινος καφες σε συνδιασμο με την "καραμελα" επαιξε ρολο.
    Το οτι οι υπολοιποι δεν επαθαν τιποτα δεν σημαινει κατι , δεν μιλαμε για τροφικη δηλητηριαση αλλα για αλλεργια . Ο καφες δεν επαιξε καποιο ρολο.


    γινεται κατι τετοιο; απο οσο ηξερα η λυσοζυμη παραγεται και απο τον ιδιο τον οργανισμο και βρισκεται στον ιδρωτα, στα δακρυα και δεν θυμαμαι που αλλου και διασπα τα κυτταρικα τοιχωματα των μικροοργανισμων(αν θυμαμαι καλα),
    Την λυσοζυμη την εχουμε ολοι μας στο σαλιο , η "καραμελα" ομως περιεχει μεγαλες ποσοτητες λυσοζυμης μαζι με διαφορα εκδοχα , που μπορει να πυροδοτησουν αλλεργικη αντιδραση (σπανιο οπως ειπα και πριν , αλλα οχι απιθανο)

    Και για να μην παρεξηγηθω , σκοπος της απαντησης μου δεν ηταν να βγαλω διαγνωση (θα ηταν πολυ ανευθυνο) , αλλα να υπερτονισω το συμπερασμα του isomniac.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Σκέφτηκες μήπως το ότι ήταν ο λαιμός σου σαν τσαρούχι όπως λες οφείλονταν στο ότι ήδη είχες κάνει αλλεργική αντίδραση;Προφανώς δεν έκανες οξεία αντίδραση γιατί τότε εχεις δεν έχεις 3 λεπτά για να κάνεις ένεση.
    Παίζει να μην ήταν στη λυζοπαίνη αλλά σε κάτι που έφαγες ακόμη και την προηγούμενη μέρα. Μην νομίζεις ότι όλες οι αντιδράσεις συμβαίνουν από το ένα λεπτό στο αλλο. Οταν γίνεται αυτό είναι επικίνδυνες. Οταν παίρνουν ώρα συνήθως είναι πιο ακίνδυνες και απλά ενοχλητικές.
    Μπορει πχ να έχεις μια αλεργική αντίδραση που σε κάνει να νιώθεις διαρκώς ότι έχεις κατι στο λαιμό σου. Και όσο το τρως αυτό που σου την προκαλεί να το έχεις αυτό το κάτι. Και ποτέ να μην πάθεις κάτι σοβαρό. Απλά νιώθεις σαν άρρωστος.
    Καλύτερα να επισκεφτείς ειδικό αλλεργιολόγο

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκες μήπως το ότι ήταν ο λαιμός σου σαν τσαρούχι όπως λες οφείλονταν στο ότι ήδη είχες κάνει αλλεργική αντίδραση;Προφανώς δεν έκανες οξεία αντίδραση γιατί τότε εχεις δεν έχεις 3 λεπτά για να κάνεις ένεση.
    Παίζει να μην ήταν στη λυζοπαίνη αλλά σε κάτι που έφαγες ακόμη και την προηγούμενη μέρα. Μην νομίζεις ότι όλες οι αντιδράσεις συμβαίνουν από το ένα λεπτό στο αλλο. Οταν γίνεται αυτό είναι επικίνδυνες. Οταν παίρνουν ώρα συνήθως είναι πιο ακίνδυνες και απλά ενοχλητικές.
    Μπορει πχ να έχεις μια αλεργική αντίδραση που σε κάνει να νιώθεις διαρκώς ότι έχεις κατι στο λαιμό σου. Και όσο το τρως αυτό που σου την προκαλεί να το έχεις αυτό το κάτι. Και ποτέ να μην πάθεις κάτι σοβαρό. Απλά νιώθεις σαν άρρωστος.
    Καλύτερα να επισκεφτείς ειδικό αλλεργιολόγο

    Ευχαριστω.
    Μαλλον στα μαλακα επεσα αυτη τη φορα.Παντως απο φαγητο το προηγουμενο βραδυ τιποτα το ιδιαιτερο.....Δυο πιτα σουβλακι ειχα φαει....Μου το ρωτησε και η ΩΡΛ που πηγα.

    Φιλικά Γιάννης

  8. #8
    Το avatar του μέλους BigBoo
    BigBoo Guest
    Και εγώ σήμερα ξύπνησα στην ίδια κατάσταση, ξερό στόμα και πρησμένη σταφυλή. Είχα κοιμηθεί ανάσκελα με το στόμα ανοιχτό και σκεφτομαί μήπως ροχάλιζα και κουνιόταν πιο έντονα η σταφυλή με αποτέλεσμα να πρηστεί.. Κάποιος που να ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα?

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σήμερα ξύπνησα στην ίδια κατάσταση, ξερό στόμα και πρησμένη σταφυλή. Είχα κοιμηθεί ανάσκελα με το στόμα ανοιχτό και σκεφτομαί μήπως ροχάλιζα και κουνιόταν πιο έντονα η σταφυλή με αποτέλεσμα να πρηστεί.. Κάποιος που να ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα?
    ένας ωρυλλας;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #10
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από πρήξιμο σταφυλής σε σημείο πνιγμού υποφέρω και εγώ και ο πατέρας μου. Παίζουν αμέτρητα πράγματα ρόλο, και δυστυχώς εγώ έχω όλα όσα το επιδεινώνουν, από ωτορινολαρυγγολογικά μέχρι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και στραβά δόντια με αποτέλεσμα να μου τρέχουν τα σάλια όταν κοιμάμαι και να ξερένεται επικίνδυνα όλο το στόμα.

    Δεν έχει χρειαστεί να πάρω ακόμα ενδοφλέβια κορτιζόνη, ο πατέρας μου όμως που το έχει πάθει μερικές φορές, έχει εντοπίσει ότι κυρίως ψυχολογικό είναι, το παθαίνει πάντα μετά από μεγάλα νεύρα και στενοχώριες, και από ήπιες αλλεργίες, που υπό άλλες συνθήκες μπορεί να μη το καταλάβαινε καν (πχ λευκό ψωμί στην περίπτωση του, θαλασσινά στη δική μου κτλ)

    Η αλλεργία στη λυσοζύμη νομίζω ότι είναι εξαιρετικά σπάνια και ότι δεν θα "έμενε" στη σταφυλή. Εμπειρικά όλα αυτά, σε καμία περίπτωση δεν έχω ιατρικές γνώσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω διαβασει τοσα καλα νεα για την κλασικη ασπιρινη τα τελευταια χρονια,
    που σκεφτομαι μηπως πρεπει να ξεκινησω να παιρνω μια ασπιρινη ανα δυο μερες, ετσι, για τα θετικα που προσφερει στον οργανισμο!

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Το πιθανότερο είναι πριν περάσει εξάμηνο να έχεις μία γαστρορραγία. Πριν αρχίσεις τη λήψη σαλικυλικών μακροχρόνια, ρώτα τον γιατρό σου. Δεν παίζουμε με τα φάρμακα.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-08-2019
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά εδώ και 3 μέρες νιώθω την σταφυλη μου να με ενοχλεί δίχως όμως να είναι πρισμένη. Καπνίζω και αρκετές φορές πολύ και έχω υπερτροφικές αμυγδαλές. Λέτε να είναι κάτι σοβαρό

  14. #14
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά εδώ και 3 μέρες νιώθω την σταφυλη μου να με ενοχλεί δίχως όμως να είναι πρισμένη. Καπνίζω και αρκετές φορές πολύ και έχω υπερτροφικές αμυγδαλές. Λέτε να είναι κάτι σοβαρό
    Καλο είναι να σε δει ενας γιατρος.

    Φιλικά Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-08, 15:00
  2. Αξίζει για "καβατζα" ενα 530V6 όσο ακόμα υπάρχει;
    Από Leonidas33 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-08, 16:32
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 11:19
  4. "Ευρυζωνικότητα στην Ελλάδα: Κατάσταση και Προοπτικές"
    Από stako στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-05, 19:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας