Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Το avatar του μέλους Σταύρος
    Σταύρος Guest
    Τα κακά και τ' ασχημα τα ξέρουμε -
    ανεργία , διαφθορά , υποτέλεια ...... κλπ κλπ
    Ας πούμε και τα καλά .
    Θα υπάρχουν και καλά , δεν μπορεί να είναι όλα χάλια .
    Καλή ιδέα μου φάνηκε και έπιασα την άκρη του νήματος .
    Για τα καλά μας μόνο , όχι για γκρίνια και μιζέρια .


    «Στη Nάξο δεν νιώθεις μοναξιά»

    Aπό το βροχερό Λονδίνο στον ήλιο του Aιγαίου η συγγραφέας Λουκρητία Στιούαρντ

    «Όταν "άδειασε" τελείως από έπιπλα το διαμέρισμα στο Λονδίνο (βρισκόταν στη γνωστή για το παζάρι της περιοχή Κάμπτεν) κοντοστάθηκα στην είσοδο. Σφίχτηκε η καρδιά μου. Πέρασαν - για λίγο - μπροστά από τα μάτια μου στιγμιότυπα από τη ζωή μου σε αυτό το σπίτι. Χαρές, λύπες... Τότε ήταν η μόνη στιγμή που αναρωτήθηκα "τι πάω να κάνω;"».

    H Βρετανίδα συγγραφέας Λουκρητία Στιούαρντ
    άφησε οριστικά τη βρετανική πρωτεύουσα τον περασμένο Μάρτιο. Διάλεξε για να φτιάξει το καινούργιο σπίτι τη Νάξο.

    «Ο μόνος σύνδεσμος με το παρελθόν είναι η δουλειά μου, μόνο που τώρα στέλνω τα κείμενα στον εκδότη και τις εφημερίδες που συνεργάζομαι μέσω Ίντερνετ. Κράτησα και τον ίδιο αριθμό κινητού, για να μπορούν να με βρίσκουν παλιοί φίλοι. Τώρα μένω σε ένα σπίτι στη Χώρα της Νάξου. Είναι ψηλοτάβανο, τα υδραυλικά του δεν είναι και τα καλύτερα, τα ντουλάπια της κουζίνας θέλουν αντικατάσταση, ωστόσο όταν ανοίγω το παράθυρο και μπαίνει ο ήλιος, όταν ακούω το κύμα, όταν μυρίζω το θυμάρι, την ελιά, το βασιλικό του διπλανού σπιτιού, οι ατέλειες του σπιτιού μού φαίνονται ασήμαντες».

    H Στιούαρντ έμενε μόνη της στο Λονδίνο. «Εκεί την "ένιωθα" τη μοναξιά, εδώ δεν είναι το ίδιο. Πάω να φάω στην ταβέρνα της Απειράνθου και ο κυρ Γιώργης, ο ταβερνιάρης, μου πιάνει την κουβέντα. Μου λέει "γιατί, κορίτσι μου, δεν παντρεύτηκες; Τυφλοί είναι αυτοί οι Εγγλέζοι;". Και γελάμε με την καρδιά μας...».

    Από την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ σήμερα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σταύρος : 11-10-05 στις 03:24.

  2. #2
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    Arrow
    άει μωρε με την κάθε __CENSORED___ που έρχεται να ξεσαλώσει στη χώρα μας
    Λοιπόν επειδή ένα μέλος είχε την τάση να αναπαράγει ένα ποστ που έγραψα στις 5 τα ξημερώματα αστειευόμενος αδιαφορώντας για το αν μας βλέπουν μικρα παιδιά το παρόν μηνυμα γίνεται εντιτ!
    Εξαλλου έχω ήδη απολογήθει γιαυτό εδώ
    Για τίποτα από αυτά που παρέθεσες δεν έχω κατι να διορθώσω πλην του πρώτου που απέκρυψες οτι το είπα για πλάκα.( μιλάω για την εγγλέζα πριν κάνεις το γενικό εντίτ και στα υπόλοιπα quotes φυσικά!!)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ReverseR : 16-10-05 στις 01:01. Αιτία: stayros, nasty boy you are!

  3. #3
    Το avatar του μέλους Spyrosss
    Spyrosss Guest
    Πρέπει να τον ακουμπάει ο κυρ-Γιώργης.....

    Κάπου άκουσα οτι έχουν εγκατασταθεί 10.000 Βρετανοί στη χώρα μας


    edit:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReverseR
    άει μωρε με την κάθε @γ@μητη που έρχεται να ξεσαλώσει στη χώρα μας
    Ίδια σκέψη κάναμε.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος
    «Ο μόνος σύνδεσμος με το παρελθόν είναι η δουλειά μου, μόνο που τώρα στέλνω τα κείμενα στον εκδότη και τις εφημερίδες που συνεργάζομαι μέσω Ίντερνετ.
    ελπίζω να έχει adsl η Νάξος

    Αλλά απο την άλλη τα έχουμε ξαναπεί η Ελλάδα ειναι καλή για διακοπές

    Εγώ προσωπικά θα πήγαινά Αυστραλία, και ήλιο, και θάλλασα, και βουνό και άπλα και πάνω απο όλα δουλειές!

  5. #5
    Το avatar του μέλους Σταύρος
    Σταύρος Guest
    «Στην Ελλάδα η ομορφιά δεν μαθαίνεται ποτέ, είναι αυθόρμητη, αυτόχθονη όπως τ' άσπρα κεντίδια των κυμάτων πάνω στην άμμο, όπως η μελετημένη συμμετρία των κυπαρισσιών σε όλο το μήκος των δρόμων, σαν μία πανδαισία χρωμάτων σε πόρτες και παράθυρα, ή σαν το πολύχρωμο έμβλημα των ελληνικών ενδυμάτων και κοσμημάτων. Διότι η ομορφιά είναι μία μάχη, είναι η νίκη του φωτός πάνω στη σκιά».

    «Όποιος αναζητά ψήγματα της αρχαίας Ελλάδας, δεν πρέπει να ψάχνει στα μνημεία, ούτε καν στους τόπους, αλλά στον τρόπο ζωής, στην παράδοση, σε μια γιορτή, ακόμα και σ’ ένα λαϊκό παραμύθι…»

    «Ένα δειλινό στο Αιγαίο περιλαμβάνει τη χαρά και τη λύπη σε τόσο ίσες δόσεις, που δεν μένει στο τέλος παρά η αλήθεια»


    ΖΑΚ ΛΑΚΑΡΙΕΡ

    Σε ηλικία 80 ετών, πέθανε στις 17/9/2005 στο Παρίσι, ένας κορυφαίος μελετητής της ελληνικής γραμματείας, αρχαίας και σύγχρονης. Συγγραφέας, ποιητής και δοκιμιογράφος, ο Ζακ Λακαριέρ υπήρξε ένας από τους πιο προσεκτικούς παρατηρητές της Ελλάδας και, υπό αυτή του την ιδιότητα, ένας ελληνιστής παγκοσμίου φήμης. Μετάφρασε στα γαλλικά τους Έλληνες κλασικούς, αλλά και νεοέλληνες συγγραφείς και ποιητές, μεταλαμπαδεύοντας την αγάπη του για τον ελληνικό πολιτισμό στο ευρωπαϊκό κοινό.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος
    Σε ηλικία 80 ετών, πέθανε στις 17/9/2005 στο Παρίσι, ένας κορυφαίος μελετητής της ελληνικής γραμματείας, αρχαίας και σύγχρονης. Συγγραφέας, ποιητής και δοκιμιογράφος, ο Ζακ Λακαριέρ υπήρξε ένας από τους πιο προσεκτικούς παρατηρητές της Ελλάδας και, υπό αυτή του την ιδιότητα, ένας ελληνιστής παγκοσμίου φήμης. Μετάφρασε στα γαλλικά τους Έλληνες κλασικούς, αλλά και νεοέλληνες συγγραφείς και ποιητές, μεταλαμπαδεύοντας την αγάπη του για τον ελληνικό πολιτισμό στο ευρωπαϊκό κοινό.
    Ναι Στάυρο, πάλι ομως τα ίδια....... Ζούσε στο Παρίσι, την ελλάδα την ήξερε μονο για Διακοπές!

    Υπάρχει ενα μεγάλο πρόβλημα για να ζήσεις χρείαζεσαι λεφτά, για να βγάλεις λεφτά χρείαζεται να δουλέψεις, για να δουλέψεις χρείαζονται δουλείες!

    Δεν μπορείς να συγκρίνεις πχ την Αθήνα με την Νάξο, μια τσιμεντούπολη είναι, αλλά έχει δουλείες, το ίδιο και το Λονδίνο.

    Πες μου πόσοι έλληνες έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε διακόπες στην Ελλάδα; για να δούνε τις ομορφιες της;

    Και ένα άλλο, οταν απο Αγγλία για μια βδομάδα στην Χαλκιδική σε ξενοδοχείο με ημιδιατροφή ο άλλος θέλεις 170 λίρες (μαζί με τα αεροπορικά ) που ενας ελάχιστον μισθός ειναι κοντά στις 1000 λίρες

    και ο Ελληνας απο Θεσσαλονικη για μια μέρα σε ξενοδοχίο χαλκιδικη θέλεις 80ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) μετάφορα με δικά σου μέσα και ελάχιστον μισθός 600 ευρώ...........

  7. #7
    Το avatar του μέλους Σταύρος
    Σταύρος Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Ναι Στάυρο, πάλι ομως τα ίδια....... Ζούσε στο Παρίσι, την ελλάδα την ήξερε μονο για Διακοπές!
    Πρώτον ζούσε στην Ελλάδα , την γνώρισε από την μία άκρη ως την άλλη ,
    την γνώρισε βαθύτερα και περισσότερο από εσένα
    και εμένα .

    Δεύτερον δεν χρειάζεσαι χρήματα για να νοιώσεις την ωραιότητα και την ομορφιά .

    Τρίτον , πάλι γκρίνια και μιζέρια ; Εχει τόσα άλλα νήματα γι αυτά . ( Οχι μόνο
    μιζέρια αλλά και κουτοπόνηρες χυδαιότητες βλέπω ) .

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος
    Τρίτον , πάλι γκρίνια και μιζέρια ; Εχει τόσα άλλα νήματα γι αυτά . ( Οχι μόνο
    μιζέρια αλλά και κουτοπόνηρες χυδαιότητες βλέπω ) .
    τώρα τις κουτοπονηρές χυδαιότητες που της είδες..........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος
    Δεύτερον δεν χρειάζεσαι χρήματα για να νοιώσεις την ωραιότητα και την ομορφιά .
    αλήθεια;


    Πρώτον ζούσε στην Ελλάδα , την γνώρισε από την μία άκρη ως την άλλη ,
    την γνώρισε βαθύτερα και περισσότερο από εσένα
    και εμένα .
    απο το 1952-1966 στην Πατμο

    κρίμα όμως που η τελευταια του επιθυμία δεν θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα στην Ελλάδα (this under the belt)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 11-10-05 στις 05:06.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Σταύρος
    Σταύρος Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    1 . τώρα τις κουτοπονηρές χυδαιότητες που της είδες..........


    2 . αλήθεια;



    3 . απο το 1952-1966 στην Πατμο

    4 . κρίμα όμως που η τελευταια του επιθυμία δεν θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα στην Ελλάδα (this under the belt)
    1 . Oχι στα δικά σου φίλε Αυτόλαγε .
    2. Αλήθεια . Το ξέρεις .
    3. Και από το 66 στην υπόλοιπη Ελλάδα .
    4. Κάτω από την ζώνη πράγματι . Είσαι ωραίος και σε συμπαθώ πολύ όμως και δεν
    πόνεσα .

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Και ο σκοπός του παρόντος θρεντ, ποιός είναι - αν επιτρέπεται - Σταύρο;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτάξτε...

    Η Ελλάδα είναι πανέμορφη, δεν υπάρχει αμφιβολία, και επειδή ήμουν στην Ναξο το καλοκαίρι, η Απείρανθος είναι ένα υπέροχο χωριο, που αν μπορούσα θα πήγαινα να ζήσω και γω.

    Απο κει και πέρα, κακά τα ψέματα, το πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι άνθρωποι και όχι η χώρα. Αυτα τα λαμογια που την κυβερνούν και η νοοτροπία ΜΑΣ που τους βγάζουν πάνω, η νοοτροπία ΜΑΣ που θέλουμε μια θέση στο δημόσιο αν και το δημοσιονομικό χρέος καταστρέφει αυτή την χώρα...

    Ναι και γώ θέλω να πάω Καναδά ή Νεα Ζηλανδία... δεν σημαίνει όμως οτι το θέλω επειδή δεν βρίσκω την Ελλάδα πανέμορφη, απλά γιατί θεωρώ οτι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της οπως ο Κρόνος..


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ξέρετε τι συμβαίνει με αυτόν τον "ρημάδι" τον τόπο μας ... Αυτό ακριβώς που λέει ο aroutis . Ενώ είσαι στην καλντέρα και ευχαριστείς την φύση και νοιώθεις κοντά στον δημιουργό (όπως τον εννοεί ο καθένας), έρχεται η πεζή πραγματικότητα των νεοελλήνων να σε προσγειώσει .

    Ελάχιστες φορές ένοιωσα δέος και θαυμασμό για το τοπίο και την ομορφιά ενός τόπου και σχεδόν όλες ήταν στην Ελλάδα . Λογικό θα μου πείτε αφού σε αυτήν ζω και σε αυτήν έχω ταξιδέψει περισσότερο . Να το πω όμως διαφορετικά , μπας και γίνει αντιληπτό καλύτερα . Προσθέστε στα προηγούμενα και τον ΗΛΙΟ , ΚΑΙ τον ουρανό ΚΑΙ την θάλασσα και ίσως με νοιώσετε .

    Έφτασα σε αυτό το νήμα , σήμερα εντελώς τυχαία ,ακόμα δεν είχα αρχίσει να διαβάζω τα τόπικ , λόγω ...καθήκοντος ,γιατί είπα να ξεκινήσω ένα νήμα για την δυτική ελλάδα , πράγμα που έχω στο μυαλό μου από την Κυριακή , αλλά δεν το καταφέρνω ως τώρα.

    Μου αρέσει η ιδέα σου Σταύρο , συγχαρητήρια . Πολύ φοβάμαι όμως πως όπως και παλαιότερα , θα αρχίσει και άλλο νήμα με θέμα τα κακά και άσχημα της πατρίδας μας .

    Ωστόσο θα διαφωνήσω μαζί σου , ως προς τις επιλογές των προσώπων . Δεν θα νοιώσω όμορφα επειδή ένας Άγγλος- Γάλλος κλπ , βρίσκει την πατρίδα μου όμορφη και έρχεται εδώ για να εγκατασταθεί . Θα πω πως η πατρίδα μου είναι όμορφη , όταν το νοιώσω εγώ. Δεν περιμένω κανέναν να μου το πει , ούτε αν είναι , ούτε αν δεν είναι . (Βέβαια , αυτό είναι προσωπική άποψη).

    Το καλό θα είναι , να γραφούν και πράγματα που αφορούν και υπηρεσίες όμως και όχι μόνο φυσική ομορφιά και φιλοξενία από τους απλούς ανθρώπους αυτά είναι δεδομένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 11-10-05 στις 11:47.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ενα πραγμα που μου αρεσει στην ελλαδα ειναι τα κοψιδια , πουθενα αλλου δε βρισκεις κοψιδια τοσο ωραια
    They see me postin', they hatin'...

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.413
    Downloads
    123
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΑΒΑΤΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Και ο σκοπός του παρόντος θρεντ, ποιός είναι - αν επιτρέπεται - Σταύρο;
    Εδώ τα καλά και τα ωραία..(φρούτα ) την Ελλάδας
    CPU:i7 965+Hydro™ MOBO: Classified DDR:3x2GB Corsair 1866C7 GPU........SSD:Intel® X25-M HDD: 2x1TB Speedpoint F1-F3 PSU: Revolution 1050W CASE: Obsidian TFT: ASUS VW266H 26''

  15. #15
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Ένα πράγμα που μου αρέσει στην Ελλάδα, είναι ότι όλη τη μιζέρια τη μαζέψαμε στην Αθήνα και αρκεί να πας 100Km εκτός για να συναντήσεις χαρούμενους ανθρώπους που θυμίζουν λίγο το χαρακτήρα του λαού μας.

    Το ίδιο ήταν και στην Αγγλία. Έβρισκα το Λονδίνο πανάθλιο κολαστήριο ψυχών, αλλά όταν πήγαινα σε μικρούς παραδοσιακούς οικισμούς, ένοιωθα τη καλωσύνη των ανθρώπων επάνω μου. Μίλαγες με όλους σε λεπτά. Δεν ψάχναν καμιά ιδιαίτερη αφορμή, απλά σου λέγαν «επ, εσύ πώς βρέθηκες εδώ».

    Εντέλει, το μυστικό είναι αυτό που έκανε η Εγγλέζα. Τηλεργασία με ένα μέτριο μισθό σε ένα όμορφο τσάμπα μέρος. Όσο δε για το «δεν υπάρχουν δουλειές», εκεί είναι η μαγκιά, να ΦΤΙΑΞΕΙΣ εργασία, όχι να ΒΡΕΙΣ δουλειά.

    Η τεχνολογία μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε σε απίστευτα μέρη πράγματα αδιανόητα πριν 30 χρόνια. Μας δίνει τη δυνατότητα να βρεθούμε σε αυτά τα μέρη σε χρόνο dt. Μας δίνει τη δυνατότητα να εκμεταλευτούμε τις μισθολογικές διαφορές μεταξύ βορείων και νοτίων χωρών και να μείνουμε στη χώρα μας, στα πιο όμορφα μέρη της.

    Οι μελλοντικοί κάτοικοι των παραδοσιακών οικισμών θα είναι επιτυγχημένοι επιστήμονες που ερευνούν και διδάσκουν μέσω διαδικτύου στα μελλοντικά εικονικά πανεπιστήμια. θα είσαι στα ζαγοροχώρια και θα διδάσκεις βιολογία στο Cambridge, το οποίο θα το παρακολουθούν άνθρωποι από ολόκληρη την Ευρώπη, ο καθένας στη γλώσσα του.

    Μία στο τόσο, θα παίρνεις το εξωατμοσφαιρικό αεροπλάνο της Ο.Α. (εντέλει θα σωθεί η εταιρεία) και θα πηγαίνεις να συναντήσεις του φίλους σου στο Σίδνεϋ. Το ταξίδι της μίας ώρας θα είναι όντως κουραστικό, αλλά θα αξίζει το κόπο.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλα μας κοροϊδευουν???
    Από tomjoy στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 17:21
  2. USR 9106 Χμμμ! Κάτι δεν πάει καλά εδώ.
    Από phph στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-07, 22:53
  3. Εδώ τα καλά Pings
    Από john2gr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-05, 18:02
  4. Εδω τα καλα Ubuntuuuuuu!! :p
    Από Mazinga_GR στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-04, 02:19
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-04, 14:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας