Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια διανομή θεωρείτε ότι απευθύνεται πιο πολύ σε ένα

Ψήφισαν
97. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Fedora

    11 11,34%
  • Mandriva

    7 7,22%
  • SuSE

    35 36,08%
  • Debian

    3 3,09%
  • Gentoo

    4 4,12%
  • Slackware

    1 1,03%
  • Knoppel

    0 0%
  • Xandros

    0 0%
  • Linspire

    1 1,03%
  • Ubuntu

    29 29,90%
  • Kubuntu

    5 5,15%
  • Arch Linux

    0 0%
  • Knoppix

    0 0%
  • Άλλη linux διανομή

    1 1,03%
  • 'Αλλη linux live διανομή

    0 0%
  • Κάποια διανομή που ποιάνει πολύ μικρό χώρο (mini distros)

    0 0%
Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-99 από 99
  1. #91
    Το avatar του μέλους Navigator
    Navigator Guest
    Ειμαι χρήστης του Ubuntu-πολλά ου έχει σαν το ανέκδοτο με το μουστουκούλουρου-και γενικά ευχαριστημένος από αυτό.
    Πρόσφατα έκανα μια επισκεψη σε ένα φίλο που ειναι ΙΤ σε μια Αμερικάνικη πολυεθνική.Λοιπόν στο server της εταιρείας ειχε RedHat και στο φορητό του Suse 9.3

  2. #92
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Cool
    Ubuntu wins Best Distribution Award: http://www.linuxawards.co.uk/content/view/26/42/

    Ubuntu wins TUX award: http://www.prnewswire.com/cgi-bin/st...4098632&EDATE=

    Ubuntu και τα μυαλά στο μίξερ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #93
    Το avatar του μέλους MANDRAKAS
    MANDRAKAS Guest
    Λοιπον ποιος ειναι ο σημαντικοτερος λογος που θα βαλει καποιος Linux?
    Το γεγονος οτι βαρεθηκε να κανει καθε 6 μηνες Format.
    Γιατι τοτε να κανει καθε 6 μηνες update?
    Tι θελει καποιος απο το Λινουξ του?
    Σταθεροτητα, ευκολο package management, πληθωρα προγραμματων και ισως ευκολο installation.
    Αρα βαζει Debian.
    Eνταξει καλο το ubuntu αλλα δεν εχει τιποτα περισσοτερο να προσφερει απο την μαμα Debian.
    Θελεις τελευταιες εκδοσεις?
    Τις εχεις, βαζεις unstable ή testing στα repositories και καθαρησες.
    Οσο για αυτο το περιφημο ubuntuguide τα ιδια ισχυουν και στο Debian, οποτε η ευκολια για να στησεις το συστημα σου ειναι η ιδια. Απλα εχεις αλλα repositories.
    Οσο για αυτα τα repositories υπαρχουν εκατονταδες στην κυριολεξια.
    Και στα οποια βρισκεις οτι μπορεις να φανταστεις.
    Απλα Debian

  4. #94
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Απ' ότι κατάλαβα το Ubuntu βασίζεται στο GNOME και το Kubuntu στο KDE. Δηλαδή το καθένα φέρνει ένα window manager αποκλειστικά, σωστά; 'Αρα εγώ που προτιμώ το KDE μεταξύ αυτών των 2 θα έπρεπε να διαλέξω το Kubuntu. Για να με πείσετε να χρησιμοποιήσω Kubuntu (που το ελπίζω, γιατί το SuSE με ξένισε σε κάποια σημεία) θέλω να μου απαντήσετε σε μερικά ερωτήματα. 'Εχουμε λοιπόν:

    1. Πόσο καλά υποστηρίζει τα ελληνικά; Διαβάζει σωστά τα ονόματα των αρχείων που είναι γραμμένα στα ελληνικά; Το ίδιο το λειτουργικό υποστηρίζει εναλλαγή ελληνικών/αγγλικών με συνδυασμό πλήκτρων και τη δυνατότητα να διαλέξω ποιος θέλω να είναι αυτός ο συνδυασμός, όπως στο Mandriva; Προσοχή: Δεν αναφέρομαι στην εναλλαγή ελληνικών/αγγλικών που προσφέρει το KDE, ανέκαθεν ήταν πάντα προβληματική, σε αντίθεση με του GNOME.
    2. Πόσο καλά υποστηρίζει το hardware μου που μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει τα εξής:

    α) ATI Radeon 7000 (θέλω 3d επιτάχυνση)
    β) Κάρτα ήχου Soundblaster live! 5.1
    γ) Εκτυπωτή USB Canon i550
    δ) Scanner USB Hewlett Packard scanjet 4470c
    ε) Κάμερα USB Creative Webcam Go
    ζ) Modem US Robotics 56K Message σειριακό
    η) TV Tuner Pinnacle PCTV Pro και το "ματάκι" για το τηλεκοντρόλ που μπαίνει σε σειριακή
    θ) Joysticks & Gamepads: i) USB Microsoft Sidewinder Freestyle Pro και ii) 'Ενα αναλογικό joystick με μοχλό και 6 κουμπιά που μπαίνει στην κάρτα ήχου
    ι) USB Bluetooth adapter (Bluetooth Doggle όπως αναφέρει)

    3. Πόσο μεγάλη ποικιλία πακέτων προσφέρει; Παίρνει τα πακέτα του Debian; Παίρνει πακέτα rpm;
    4. Τα πακέτα εγκαθίστανται εύκολα; Αναβαθμίζονται εύκολα;

    Ευχαριστώ.

  5. #95
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Inside the Matrix
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    η) TV Tuner Pinnacle PCTV Pro και το "ματάκι" για το τηλεκοντρόλ που μπαίνει σε σειριακή
    Την Pinnacle PCTV Studio που έχω εγώ, τη βρίσκει κανονικά στο /dev/video0, αλλά δεν έχω ήχο. Βέβαια, ήχο στην κάρτα video ποτέ δεν μπόρεσα να βάλω στο linux Τι και αν δήλωνω στις παραμέτρους του tvtime το mixer, τι κι αν ρυθμίζω το line-in απ'το volume control, τίποτα...

    Για το IrDA πρέπει να εγκαταστήσεις το lirc daemon και να ρυθμίσεις το τηλεκοντρόλ. Μετά θα παίξει κανονικά...


    gawk, date, finger, wait, unzip, touch, nice, suck, strip, mount, fsck, umount, make clean, sleep: Who needs sex when you have /usr/bin?

  6. #96
    Το avatar του μέλους n!ckk
    n!ckk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Απ' ότι κατάλαβα το Ubuntu βασίζεται στο GNOME και το Kubuntu στο KDE. Δηλαδή το καθένα φέρνει ένα window manager αποκλειστικά, σωστά; 'Αρα εγώ που προτιμώ το KDE μεταξύ αυτών των 2 θα έπρεπε να διαλέξω το Kubuntu.
    Στο Ubuntu μπορείς άνετα να βάλεις KDE με 2-3 κλικ στο Synaptic (GUI για το apt-get) και λογικά το αντίστοιχο θα γίνεται με το Kubuntu. Εγώ θα πρότεινα να βάλεις το Ubuntu που θεωρείται πιο ώριμο και το έχουν δοκιμάσει πολλοί και πάνω σε αυτό να βάλεις και KDE αν θες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Για να με πείσετε να χρησιμοποιήσω Kubuntu (που το ελπίζω, γιατί το SuSE με ξένισε σε κάποια σημεία) θέλω να μου απαντήσετε σε μερικά ερωτήματα.
    Αν αυτό που σε ξένισε στο SuSE ήταν το ίδιο το KDE δε βλέπω το λόγο να περιμένεις βελτίωση με το Kubuntu. Προσωπικά από τη στιγμή που ανακάλυψα το Gnome πολύ δύσκολα θα γυρίσω σε KDE. Βέβαια τα γούστα είναι γούστα... Δοκίμασε πάντως και το απλό Ubuntu ανεξάρτητα από το ποιο από τα δύο θα βάλεις...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    'Εχουμε λοιπόν:

    1. Πόσο καλά υποστηρίζει τα ελληνικά; Διαβάζει σωστά τα ονόματα των αρχείων που είναι γραμμένα στα ελληνικά;
    Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα (αν και εγώ έχω όλες σχεδόν τις ονομασίες σε λατινικούς χαρακτήρες, οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος να απαντήσω).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Το ίδιο το λειτουργικό υποστηρίζει εναλλαγή ελληνικών/αγγλικών με συνδυασμό πλήκτρων και τη δυνατότητα να διαλέξω ποιος θέλω να είναι αυτός ο συνδυασμός, όπως στο Mandriva; Προσοχή: Δεν αναφέρομαι στην εναλλαγή ελληνικών/αγγλικών που προσφέρει το KDE, ανέκαθεν ήταν πάντα προβληματική, σε αντίθεση με του GNOME.
    Δεν κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς με τη φράση "το ίδιο το λειτουργικό". Εγώ χρησιμοποιώ το appletάκι του Gnome με άψογα αποτελέσματα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    2. Πόσο καλά υποστηρίζει το hardware μου που μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει τα εξής:

    α) ATI Radeon 7000 (θέλω 3d επιτάχυνση)
    Πάντως με την ATi 9600XT έχω άψογη 3D επιτάχυνση. 2D δεν έχω (το κατάλαβα όταν ενεργοποίησα τον composite manager) αλλά αυτό δεν είναι θέμα της διανομής μάλλον... (αλλά των drivers της ΑΤi - δεν είμαι σίγουρος όμως)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    3. Πόσο μεγάλη ποικιλία πακέτων προσφέρει; Παίρνει τα πακέτα του Debian; Παίρνει πακέτα rpm;
    Αυτή τη στιγμή βλέπω 17833 packages (μαζί με τα universe, multiverse κ.τ.λ. repositories). Πακέτα του debian μπορείς να βάλεις αν δεν τα βρίσκεις στο Ubuntu, αλλά δε συνίσταται η ανάμειξη των repositories των δύο διανομών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    4. Τα πακέτα εγκαθίστανται εύκολα;
    Πανεύκολα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Αναβαθμίζονται εύκολα;
    Πανεύκολα. Υ.Γ. O νέος editor (τουλάχιστον ο WYSIWYG) έχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ προβλήματα με τον Firefox 1.0.7 στο Ubuntu, καθ'ότι δε λειτουργεί ΚΑΝΕΝΑ από τα κουμπάκια. Για άλλους browsers και OS δεν ξέρω. Y.Γ.2 Ό,τι έγραψα με κεφαλαία θα ήταν bold ΑΝ υπήρχε τέτοιο πράγμα. Υ.Γ.3 ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ ENTER!

  7. #97
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από n!ckk
    Αν αυτό που σε ξένισε στο SuSE ήταν το ίδιο το KDE δε βλέπω το λόγο να περιμένεις βελτίωση με το Kubuntu.
    'Οχι, δεν με ξένισε το KDE και γενικά, αν εξαιρέσουμε μερικές λεπτομέρειες, από το KDE δεν έχω κανένα παράπονο. Αυτά που με ξένισαν στο SuSE έχουν να κάνουν με το ίδιο το λειτουργικό πιστεύω, ανεξαρτήτως window manager, δεν θα τ' αναλύσω εδώ, αλλά ενδεχομένως σε άλλο thread.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από n!ckk
    Δεν κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς με τη φράση "το ίδιο το λειτουργικό".
    Αυτό που εννοούσα όταν αναφέρθηκα στα ελληνικά, είναι το ίδιο το λειτουργικό, ανεξαρτήτως window manager, να σου προσφέρει από το installation του ή μετά την εγκατάσταση στις ρυθμίσεις στο κεντρικό control center του λειτουργικού (αν έχει), την δυνατότητα να έχεις εναλλαγή αγγλικών/ελληνικών με όποιο συνδυασμό πλήκτρων θες. Αυτή τη δυνατότητα την προσφέρει το Mandriva μαζί με άριστη εμφάνιση των ελληνικών ονομάτων στα αρχεία. Μπορώ να πώ ότι είναι η διανομή με την καλύτερη υποστήριξη για ελληνικά που έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά μέχρι τώρα.

  8. #98
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Περιοχή
    GR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    fedora core 4

  9. #99
    Εγγραφή
    20-05-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x
    Router
    SD585v6/LinksysWag200g
    Δοκίμασα για αρκετό καιρό Ubuntu και Suse. Το συμπέρασμα: Ubuntu (μεταξύ των 2)
    Πολλές PC-δυσκολίες λύθηκαν με την ευγενέστατη χορηγία των μελών του adslgr.com!
    Thank you All for your help!

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. ποια ειναι η πιο ελαφρια διανομη linux ?
    Από grifer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-08, 20:36
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 13:08
  4. Μηνύματα: 455
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-07, 18:39
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-06, 00:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας