Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Hardware
    Με κάποια καθυστέρηση, η Lenovo παρουσίασε τα μοντέλα IdeaPad S9 και S10 που αποτελούν την απάντηση της εταιρείας στην επιτυχία του Eee Pc της αντίπαλης Asus.

    To S9 έχει οθόνη 8.9 ιντσών, ασύρματο δίκτυο 802.11g Wi-Fi, 512MB μνήμη RAM, 80GB σκληρό δίσκο (HDD) ή 4GB SSD. Ο επεξεργαστής του είναι ο Intel Atom στα 1.6GHZ (N270 chip). Το πιο ακριβό S10 έχει οθόνη 10.2 ιντσών, 1GB μνήμη RAM και μεγαλύτερο σκληρό δίσκο στα 160GB. Οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα στο Linux ή στα Windows XP.

    Επίσης στις δυνατότητες του υπολογιστή περιλαμβάνονται η webcam και το OneKey, ένα σύστημα που υπόσχεται την ανάκτηση του λειτουργικού συστήματος μετά από κάποιο πιθανό πρόβλημα στο λειτουργικό σύστημα, με το πάτημα ενός κουμπιού.

    Σε αντίθεση με την σειρά Asus Eee PC 1000 που κυκλοφόρησε πρόσφατα και η οποία βασίζεται περισσότερο στο ίδιο hardware αλλά διαφορετικούς συνδυασμούς λογισμικού, τα Lenovo S9 και S10 στερούνται του καινοτόμου συστήματος εκκίνησης υπολογιστή (boot-system), ExpressGate, το οποίο μπορεί να θέσει σε λειτουργία τον υπολογιστή μέσα σε 10 δευτερόλεπτα. Το Eee PC υποστηρίζει επιπλέον το 802.11n.

    Έτσι μάλλον καταλήγουμε πως ο ανταγωνισμός θα επικεντρωθεί στην τιμή αφού το S9 κοστίζει 399 δολάρια και το S10 κοστίζει 449, δηλαδή λίγο λιγότερα από τα αντίστοιχα Asus. Τα μοντέλα αυτά θα είναι διαθέσιμα τον Οκτώβρη.

    Πηγή: Techworld

  2. #2
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    όλο διαβάζουμε για μίνι φορητούς, όλο ακούμε αλλά δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    τουλαχιστον βελτιωνονται αρκετα τα μοντελα των μινι φορητων παντως ειδους και "εδραιωνουν" την θεση τους στην αγορα
    Quality is not an act, it is a habit.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγώ δεν έχω καταλάβει, η όλη ιδέα είναι να φτιάξουν όσο το δυνατόν μικρότερους υπολογιστές γίνεται; Γιατί αν δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος, νομίζω με λίγα χρήματα παραπάνω μπορούμε να πάρουμε πολύ καλύτερο φορητό, φυσικά σε κανονικό μέγεθος και όχι μίνι.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν έχω καταλάβει, η όλη ιδέα είναι να φτιάξουν όσο το δυνατόν μικρότερους υπολογιστές γίνεται; Γιατί αν δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος, νομίζω με λίγα χρήματα παραπάνω μπορούμε να πάρουμε πολύ καλύτερο φορητό, φυσικά σε κανονικό μέγεθος και όχι μίνι.
    Κάποιος όμως που ταξιδεύει συνέχεια και χρησιμοποιεί μόνο internet, mail & office θέλει κάτι ελαφρύ και δεν έχει ανάγκη και τις τεράστιες επιδόσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ δεν έχω καταλάβει, η όλη ιδέα είναι να φτιάξουν όσο το δυνατόν μικρότερους υπολογιστές γίνεται; Γιατί αν δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος, νομίζω με λίγα χρήματα παραπάνω μπορούμε να πάρουμε πολύ καλύτερο φορητό, φυσικά σε κανονικό μέγεθος και όχι μίνι.
    Αυτό το έχω αναρωτηθεί και εγώ βασικά και τα δεδομένα είναι τα εξής:
    1. Με 500 - 550 € αγοράζεις μια χαρά φορητό με σχετικά μοντέρνα χαρακτηριστικά (διπύρηνο κλπ)
    2. Άρα μινι φορητό αξίζει μέχρι 350 - 400 €. Γιατί αν κάνει 450 € δίνεις αλλά 50 και παίρνεις κανονικό.
    3. Αυτό που δεν κοστολογείται και είναι υποκειμενικό για τον καθένα είναι η ανάγκη για μικρό μέγεθος. Π.Χ. τα μινι χωράνε σε μια απλή γυναικεία τσάντα.
    4. Ήμουν έτοιμος να πάρω ένα μικρό μέχρι που διάβασα τα αποτελέσματα των review του Atom. Εκεί κόλλησα γιατί θέλω μεν το μικρό μέγεθος αλλά θέλω να τρέχει τα πάντα εκτός από τρισδιάστατα παιγνίδια.
    Portable CD player

  7. #7
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στις δυνατότητες του υπολογιστή περιλαμβάνονται η webcam και το OneKey, ένα σύστημα που υπόσχεται την ανάκτηση του λειτουργικού συστήματος μετά από κάποιο πιθανό πρόβλημα στο λειτουργικό σύστημα, με το πάτημα ενός κουμπιού.
    Mπππρρρρ, onekey restore, ποιος το σκέφτηκε αυτό το πράγμα του διαβόλου

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petrogazz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπππρρρρ, onekey restore, ποιος το σκέφτηκε αυτό το πράγμα του διαβόλου
    Φίλος είχε ένα branded IBM mini desktop το οποίο ενώ κανονικά είχε σκληρό 80 γιγα φαίνονταν να έχει 75 γιγα. Με ρώτησε τι γίνεται και ψάχνοντας βρήκα ότι από τη μάνα του το μηχάνημα είχε ένα κρυφό partition 5 γιγα το οποίο είχε μπει από την IBM με σκοπό να μαζεύει στοιχεία του λειτουργικού για αυτή τη δουλειά. Κάτι σαν system restore αλλά από τη μαμα εταιρεία.
    Εμένα μου φάνηκε βλακεία αλλά αυτουνού του άρεσε η ιδέα.
    Portable CD player

  9. #9
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έχω αναρωτηθεί και εγώ βασικά και τα δεδομένα είναι τα εξής:
    1. Με 500 - 550 € αγοράζεις μια χαρά φορητό με σχετικά μοντέρνα χαρακτηριστικά (διπύρηνο κλπ)
    2. Άρα μινι φορητό αξίζει μέχρι 350 - 400 €. Γιατί αν κάνει 450 € δίνεις αλλά 50 και παίρνεις κανονικό.
    3. Αυτό που δεν κοστολογείται και είναι υποκειμενικό για τον καθένα είναι η ανάγκη για μικρό μέγεθος. Π.Χ. τα μινι χωράνε σε μια απλή γυναικεία τσάντα.
    4. Ήμουν έτοιμος να πάρω ένα μικρό μέχρι που διάβασα τα αποτελέσματα των review του Atom. Εκεί κόλλησα γιατί θέλω μεν το μικρό μέγεθος αλλά θέλω να τρέχει τα πάντα εκτός από τρισδιάστατα παιγνίδια.
    Το θέμα είναι ότι οι εφαρμογές που τρέχεις on the road συνήθως δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Χωρίς να θέλω να κάνω μια γενίκευση ότι όλοι αυτοί που ταξιδεύουν δεν χρειάζονται παραπάνω από ένα eee pc, η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος όντος δεν χρειάζεται παρά πρόσβαση σε τετριμμένες εφαρμογές (office productivity/email/w/e). Πολύ δυνατό μηχάνημα συνήθως σου τρώει άσκοπα και την μπαταρία, που είναι άλλη παράμετρος που πρέπει να υπολογίσουμε on the go.

    Προσωπικά καλοβλέπω τέτοια μικρού μεγέθους μηχανήματα. Με linux δεν είναι και πρόβλημα να τρέχεις πλήρη, σύγχρονη, ελαφριά διανομή, ακόμα και σε μηχανήματα κοντά 10ετίας.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο, ωστόσο δεν παύει για μερικούς να είναι μια καλή λύση, σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες τους.
    Ενδιαφέρον θα έχει ίσως να μάθουμε αν θα πάνε καλά οι πωλήσεις του IdeaPad.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  11. #11
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Θα έχουμε σίγουρα και άλλες προτάσεις, ήδη με το δικό μυο Wind msi έβαλα τα πάντα πάνω με xp, με΄χρι ταινίες στο δίσκο και παέι σφαίρα, να φανταστείτε μπουτάρει σε λιγότερο απο 10 δεύτερα και έχει εδικό mode για μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ρίχνοντας την συχνότητα του επεξεργαστή. Θεωρώ ότι είναι θαύμα..

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Μηνύματα
    615
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13944/1227
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W8961NB
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 8.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος είχε ένα branded IBM mini desktop το οποίο ενώ κανονικά είχε σκληρό 80 γιγα φαίνονταν να έχει 75 γιγα. Με ρώτησε τι γίνεται και ψάχνοντας βρήκα ότι από τη μάνα του το μηχάνημα είχε ένα κρυφό partition 5 γιγα το οποίο είχε μπει από την IBM με σκοπό να μαζεύει στοιχεία του λειτουργικού για αυτή τη δουλειά. Κάτι σαν system restore αλλά από τη μαμα εταιρεία.
    Εμένα μου φάνηκε βλακεία αλλά αυτουνού του άρεσε η ιδέα.
    καλά δείχνει 75 γίγα. Αλλο η ονομαστική χωρητικότητα και άλλο η πραγματική μετά το φορμάρισμα.
    κι εγώ έχω ένα 320 γίγα αλλά η πραγματική του είναι 305.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τα πιο προσφατα eee PC που έχουν διάρκεια 7.5 ώρες μου είναι ενδιαφέροντα. Προσωπικά με ενδιαφέρει π.χ. να πάνω σε ένα "εξοχικό μέρος" και να μπορώ να διαβάσω μια ηλεκτρονική έκδοση εφημερίδας. Η γενικά να κάνω τέτοιες δουλιές χωρίς να χρειαστεί να ανάψω τον ενεργοβόρο και συνήθως θορυβώδη desktop υπολογιστή μου. Επίσης το ίδιο για να διαβάσω ηλεκτρονικά βιβλία.

    Για το τελευταίο μπορώ να πω ότι έχω βρει την λύση με δικό μου software σε ένα PDA. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να διαβάσω μια εφημερίδα ή pdf αρχεία εκτός κι αν έχουν φιαχθεί ειδικά για να διαβαστούν σε ένα PDA. Αντίθετα με μηχανάκια αντίστοιχα του eee PC και αυτό, και πολλά άλλα είναι δυνατόν να γίνουν, καθώς και ότι δουλεύεις στο ίδιο περιβάλλον ακριβώς περιβάλλον με τον desktop σου (WinXP για μένα).

    Επίσης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά για torrents καθώς έχουν πολύ μικρή κατανάλωση - ή εν γένει downloads από το Internet.

    Προσωπικά ενδιαφερόμαι για το επερχόμενο eee PC των 10' με SSD. Αλλά το βρίσκω ακόμη ακριβό. Π.χ. το συγκεκριμένο θα το θεωρούσα ως καλή αγορά αν είχε κάτω από 300 ευρώ, κάτι που αν αναπτυχθεί αυτή η αγορά (το ελπίζω!) μπορεί τελικά να συμβεί. Ίσως και του χρόνου τέτοια εποχή να είμαστε κάπου εκεί κοντά.

    Το περίεργο όμως είναι ότι δεν έχει οργανωθεί η εισαγωγή τέτοιων PC στην Ελλάδα. Ισως γιατί η ASUS δεν έχει ικανοποιητική αντιπροσώπευση. Αν όμως υπάρξουν προτάσεις από πολλούς κατασκευαστές πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο να στρώσει η προσφορά τους και στην δική μας χώρα.

    Πάντως για ένα τέτοιο PC, ελαφρό, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (πραγματικά πάνω από 5 ώρες) και που λειτουργεί στο περιβάλλον που έχουμε περισσότερο συνηθίσει, θεωρώ ότι έχει σαφέστατα ενδιαφέρον και μέλλον. Ιδανικό θα ήταν αν λειτουργούσε και ως tablet PC. Θα παρακολουθώ τις εξελίξεις, χωρίς αμφιβολία.

    Για την ιστορία, το DELL PDA μου, μου κόστισε πριν 2 χρόνια συνολικά 600 ευρώ. Και προσωπικά εμένα με βολεύει για την ανάγνωση απλών κειμένων (text όχι pdf) καθώς μπορώ να το κρατώ στο ένα χέρι και με το άλλο να το χειρίζομαι την γραφίδα. Επίσης έχει αποδειχθεί ότι διαβάζεται άνετα και στην ύπαιθρο.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savids Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά δείχνει 75 γίγα. Αλλο η ονομαστική χωρητικότητα και άλλο η πραγματική μετά το φορμάρισμα.
    κι εγώ έχω ένα 320 γίγα αλλά η πραγματική του είναι 305.
    Aλλο πραγμα ειπε ο dhatz...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    585 v6
    σωστος...

    καλο ειναι να υπαρχει ανταγωνισμος ωστα τα μινι pc να βελτιωνονται.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 17:17
  2. Φορητοί υπολογιστές σε 65.000 φοιτητές
    Από power στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 16:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας