Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908195

    αυτό θεωρείται νομίζω mini. Το είχα δει σε μια εφημερίδα πριν κανα μήνα ή 2 και έλεγε ότι θα έρθουν και στην ελλάδα. βέβαια έλεγε και για άλλα μοντέλα(asus, toshiba κ.α. που τελικά δεν ήρθαν, ακόμα τουλάχιστον).
    υποθέτω δεν βολεύουν για δουλεια πολλών ωρών αλλά για κάποια εξωτερική όπως αναφέρθηκε είναι οκ(mail, office). Επίσης από βάρος δεν παίζονται.
    είναι βέβαι αλήθεια ότι έτσι δεν έχουμε ανταγωνισμό. θα έρθουνκαι άλλα εδω...απλά θα αργήσουν λίγο...
    μου το φέρνει γνωστός μου από το εξωτερικό με 300.


    ........Auto merged post: kakalot πρόσθεσε 7 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kakalot : 06-08-08 στις 15:43. Αιτία: auto merged post

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Επιτέλους, ένας λογικός υπολογιστής και όχι ένα παιχνίδι.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ωραία ωραία, δημιουργείται ανταγωνισμός

    εγώ υπομονή κάνω να έρθει κάποιο ικανοποιητικό μηχάνημα στην Ελλάδα (7άρι)
    για να ξεφορτωθω το 12άρι laptop μου.

    mobility κύριοι. παντού και πάντα μαζί. όπως το κινητό και τα κλειδιά του σπιτιού!
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  4. #19
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    το πιο σημαντικό ίσως που φέρνει το συγκεκριμένο λαπτοπ είναι η ύπαρξη Express Card slot σε αυτή τη κατηγορία μεγέθους-τιμής.

  5. #20
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Το νέο καμάρι της εταιρείας αναμένεται τον Σεπτέμβριο και θα έχει διαστάσεις 9,8 x 7.2 ίντσες, βάρος μόλις 1,088 γραμμάρια, οθόνη LED 10 ιντσών και θα χρησιμοποιεί επεξεργαστή Intel Atom N270 (1.6 GHz) και chipset Intel 945 GSE Express. Η αρχική του τιμή θα είναι $399 για το μοντέλο με 512MB μνήμη, σκληρό δίσκο 80GB HDD ή με λίγα παραπάνω χρήματα ($450) θα έχει μνήμη 1GB και σκληρό δίσκο 160GΒ ενώ σε ότι αφορά τις αποχρώσεις του θα είναι μαύρο, κόκκινο ή άσπρο με το κόκκινο να μας αρέσει περισσότερο γιατί του προδίδει κύρος και άλλο αλερα.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πιο προσφατα eee PC που έχουν διάρκεια 7.5 ώρες μου είναι ενδιαφέροντα. Προσωπικά με ενδιαφέρει π.χ. να πάνω σε ένα "εξοχικό μέρος" και να μπορώ να διαβάσω μια ηλεκτρονική έκδοση εφημερίδας. Η γενικά να κάνω τέτοιες δουλιές χωρίς να χρειαστεί να ανάψω τον ενεργοβόρο και συνήθως θορυβώδη desktop υπολογιστή μου. Επίσης το ίδιο για να διαβάσω ηλεκτρονικά βιβλία.

    Για το τελευταίο μπορώ να πω ότι έχω βρει την λύση με δικό μου software σε ένα PDA. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να διαβάσω μια εφημερίδα ή pdf αρχεία εκτός κι αν έχουν φιαχθεί ειδικά για να διαβαστούν σε ένα PDA. Αντίθετα με μηχανάκια αντίστοιχα του eee PC και αυτό, και πολλά άλλα είναι δυνατόν να γίνουν, καθώς και ότι δουλεύεις στο ίδιο περιβάλλον ακριβώς περιβάλλον με τον desktop σου (WinXP για μένα).

    Επίσης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά για torrents καθώς έχουν πολύ μικρή κατανάλωση - ή εν γένει downloads από το Internet.

    Προσωπικά ενδιαφερόμαι για το επερχόμενο eee PC των 10' με SSD. Αλλά το βρίσκω ακόμη ακριβό. Π.χ. το συγκεκριμένο θα το θεωρούσα ως καλή αγορά αν είχε κάτω από 300 ευρώ, κάτι που αν αναπτυχθεί αυτή η αγορά (το ελπίζω!) μπορεί τελικά να συμβεί. Ίσως και του χρόνου τέτοια εποχή να είμαστε κάπου εκεί κοντά.

    Το περίεργο όμως είναι ότι δεν έχει οργανωθεί η εισαγωγή τέτοιων PC στην Ελλάδα. Ισως γιατί η ASUS δεν έχει ικανοποιητική αντιπροσώπευση. Αν όμως υπάρξουν προτάσεις από πολλούς κατασκευαστές πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο να στρώσει η προσφορά τους και στην δική μας χώρα.

    Πάντως για ένα τέτοιο PC, ελαφρό, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (πραγματικά πάνω από 5 ώρες) και που λειτουργεί στο περιβάλλον που έχουμε περισσότερο συνηθίσει, θεωρώ ότι έχει σαφέστατα ενδιαφέρον και μέλλον. Ιδανικό θα ήταν αν λειτουργούσε και ως tablet PC. Θα παρακολουθώ τις εξελίξεις, χωρίς αμφιβολία.

    Για την ιστορία, το DELL PDA μου, μου κόστισε πριν 2 χρόνια συνολικά 600 ευρώ. Και προσωπικά εμένα με βολεύει για την ανάγνωση απλών κειμένων (text όχι pdf) καθώς μπορώ να το κρατώ στο ένα χέρι και με το άλλο να το χειρίζομαι την γραφίδα. Επίσης έχει αποδειχθεί ότι διαβάζεται άνετα και στην ύπαιθρο.
    Ναι η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας λέει και σε μένα πολλά αλλά να μπορείς να κάνεις και κάτι με το μηχάνημα όχι μονο surf

    Για e-books και pdf εγώ έχω ένα e-book reader και είμαι πολύ ευχαριστημένος

  7. #22
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Georgios1974, Ενδιαφέρον αυτό το eBook, αλλά είναι πολύ ακριβό. Επίσης δεν έχεις την δυνατότητα να το προγραμματίσεις, που για μένα είναι πολύ σημαντικό καθώς χρειάζομαι έναν reader με ενσωματωμένο λεξικό για τα αγγλικά κείμενα, και επίσης έχει ένα σωρό περιορισμούς. Επίσης δεν είναι έγχρωμο.

    Αντίθετα τα eeePC περίπου στα ίδια χρήματα είναι πλήρη PC και σου επιτρέπουν να λύσεις κάθε πρόβλημα που θα επιχειρούσες με ένα τέτοιο μέσο. Επίσης λύσεις από τρίτους, freeware κτλ.

    Πάντως συσκευές με eInk έχουν την χρήση τους και αυτές αλλά όχι σε αυτή την τιμή. Το πολύ στα 100 ευρώ εγώ θα τα θεωρούσα ως ενδιαφέροντα.

    Από την άλλη αν τα αντίστοιχα των eeePC αποκτήσουν και δυνατότητες tablet PC για να μπορώ να τα χειριστώ με γραφίδα, πράγμα που βολεύει πολύ καλύτερα αν δεν τα ακουμπάς σε τραπέζι ή ακόμη και στα πόδια σου (που δεν βολεύουν για απλό διάβασμα) το ενδιαφέρον μου για απλούς readers σαν και αυτό το eBook θα έπεφτε στο απόλυτο minimum. Αλλά αν ήταν πολύ-πολύ φθηνά θα μπορούσα να έχω και κανένα από αυτά ως εναλλακτικές λύσεις ανάγνωσης κειμένων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 20-08-08 στις 10:56.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  8. #23
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Μόνο που τα tablet PC ήταν αρχικά αποτυχία λόγω τους μεγάλου κόστους απόκτησης, όμως τώρα τα κνιητά μας προσανατολίζονται στις οθόνες αφής όπου και η Νόκια ετοιμαζει εντος του φθινοπώρου ανάλογα προιοτα με το λειτουργικό της

  9. #24
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Georgios1974, Ενδιαφέρον αυτό το eBook, αλλά είναι πολύ ακριβό. Επίσης δεν έχεις την δυνατότητα να το προγραμματίσεις, που για μένα είναι πολύ σημαντικό καθώς χρειάζομαι έναν reader με ενσωματωμένο λεξικό για τα αγγλικά κείμενα, και επίσης έχει ένα σωρό περιορισμούς. Επίσης δεν είναι έγχρωμο.

    Αντίθετα τα eeePC περίπου στα ίδια χρήματα είναι πλήρη PC και σου επιτρέπουν να λύσεις κάθε πρόβλημα που θα επιχειρούσες με ένα τέτοιο μέσο. Επίσης λύσεις από τρίτους, freeware κτλ.

    Πάντως συσκευές με eInk έχουν την χρήση τους και αυτές αλλά όχι σε αυτή την τιμή. Το πολύ στα 100 ευρώ εγώ θα τα θεωρούσα ως ενδιαφέροντα.

    Από την άλλη αν τα αντίστοιχα των eeePC αποκτήσουν και δυνατότητες tablet PC για να μπορώ να τα χειριστώ με γραφίδα, πράγμα που βολεύει πολύ καλύτερα αν δεν τα ακουμπάς σε τραπέζι ή ακόμη και στα πόδια σου (που δεν βολεύουν για απλό διάβασμα) το ενδιαφέρον μου για απλούς readers σαν και αυτό το eBook θα έπεφτε στο απόλυτο minimum. Αλλά αν ήταν πολύ-πολύ φθηνά θα μπορούσα να έχω και κανένα από αυτά ως εναλλακτικές λύσεις ανάγνωσης κειμένων.
    To CyBook μπορεί να πάρει ενσωματωμένο λεξικό με lookup για ebooks. Σε σχέση με τα EeePC έχουν το πλεονέκτημα της απίστευτης διάρκειας μπαταρίας (πρακτικά το έχεις always on την ημέρα που διαβάζεις) ενώ η οθόνη θέλει φως για να διαβάσεις, όσο περισσότερο τόσο καλύτερα. Στις διακοπές το κατευχαριστήθηκα, ακόμα και στη παραλία με τέρμα αντηλιά διάβαζες ά-ψο-γα. + το βάρος βέβαια και η θερμότητα, άλλο να έχεις 1 κιλό στην αγκαλιά που ζεσταίνεται και άλλο 200 γρ που δεν μασάνε τίποτα.

    Η τιμή για αυτά τα specs σίγουρα θα πέσει σε κάνα 2 χρόνια, απλά εγώ διαβάζω πολλά κείμενα για τη δουλειά μου και δεν μπορούσα να περιμένω (ήδη με έχει βοηθήσει πάρα πολύ). Σίγουρα σε 2 χρόνια απλά θα πάρω την επόμενη γενιά. Τα λέμε τότε, για 2ο χέρι αν ενδιαφέρεσαι

  10. #25
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παρόλο που κυκλοφορούν τέτοια eBooks εδώ και δυο χρόνια τουλάχιστον δεν έχουν αποκτήσει momentum που θα μας επέτρεπε να υποθέσουμε ότι οι τιμές θα πέσουν σύντομα. Ίσως απαιτείται μία νέα τεχνολογική επανάσταση για να λυθεί αυτό το πρόβλημα. Κάτι καλύτερο μπορεί να έχει καταφέρει το kindle της Amazon στην Αμερική αλλά από τότε που λανσαρίστηκε δεν έχω ακούσει και πολλά.

    Αντίθετα τα eeePC, όπως θα έχεις διαπιστώσει και από σχόλια στο forum, έχουν ήδη αποκτήσει momentum και μεγάλες εταιρίες όπως οι Intel έχουν στρωθεί να παράγουν hardware γιαυτά και άλλες εταιρίες, π.χ. η DEL, ετοιμάζουν τα δικά τους προϊόντα. Δηλαδή με λίγα λόγια προμηνύεται μια πολύ ζωηρή αγορά από την οποία θα πρέπει να περιμένουμε πολλές και σημαντικές εξελίξεις αρκετά σύντομα. Μπορεί ακόμη τέτοιες συσκευές να διαδοθούν όσο και τα κινητά τηλεφωνα και όλοι να έχουμε από ένα.

    Φυσικά υπάρχουν τα πλεονεκτήματα/μειωνεκτήματα που αναφέρεις σχετικά με τις δύο τεχνολογίες, αλλά σε διαβεβαιώ ότι το DEL PDA μου που έχω διαβάζεται άνετα και στον ήλιο, αν δεν φοβάσαι ότι θα υπερθερμανθεί φυσικά από την άμεση ακτινοβολία που θα δέχεται. Επειδή μάλιστα μπορείς να σβύσεις τελείως τον οπίσθιο φωτισμό μπορεί να διαρκέσει... και μια ολόκληρη μέρα ανοικτό!
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16587/1023 kbps
    ISP
    Cable TV
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    Vood 452W_A
    SNR / Attn
    11(dB) / 19(dB)
    Πάντως εγώ που έχω το asus eee pc701 είμαι ευχαριστημένο. Αυτό που θέλω το κάνει. Για παραπάνω έχω το desktop. Αλλά το asus το παίρνεις παντού και πάντα. Ούτε ένα κιλό δεν είναι και χωράει και στις τσάντες μου. Στις διακοπές κλέβεις και λίγο ασύρματο από κανέναν και σερφάρεις μαι χαρά, κοιτάς τα mail σου και επεξεργάζεσαι τα κείμενά σου. Εντάξει δεν είναι για τιποτα hackeries ούτε για να παίζω w.o.w αλλά για αυτό που υποτίθεται ότι έχει σχεδιαστεί είναι παραπάνω από καλός

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 17:17
  2. Φορητοί υπολογιστές σε 65.000 φοιτητές
    Από power στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 16:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας