Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10827/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    D-Link DSL-2750B
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχεις δοκιμασει να τοποθετησεις φιλτρο στην γραμμη που ερχεται απο το καφαο? Ειχα προβλημα αποσυνδεσεων του ιντερνετ οταν με επαιρναν τηλεφωνο. Με το που εβαλα φιλτρο ολα διορθωθηκαν...
    ( μπορει και να μην εχει καμια σχεση, αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις... )
    πως μπορεις να το κανεις αυτο που λες επειδη δεν ξερω και πολλα

  2. #17
    Εγγραφή
    20-09-2007
    Περιοχή
    Βορειονοτιοδυτικοανατολικα...
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    13996/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    crypto f360
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 17.0(dB)
    Ενα απλο φιλτρακι που τοποθετεις στην γραμμη που ερχεται στο σπιτι σου... Δεν κανεις τιποτα ιδιαιτερο... Στην κεντρικη πριζα εννοειται...
    It is better to keep your mouth shut and appear stupid, than to open it and remove all doubt.
    - Mark Twain

    Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world.
    - Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Περι συνδεσμολογιας, εξοπλισμου, φιλτρων ή/και splitter (πολλες συσκευες)
    http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Περιοχή
    DSLAM - Ροστάν
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το δικό μου πρόβλημα οφείλετο σε συσκευή. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν έκλεινε και έτσι η γραμμή φαινόταν να "μιλάει" συνέχεια.
    Τώρα θα μιλήσουν τα κατσαβίδια.
    Κι αν δεν ξέρω τι να βάνω
    την τελεία κάνω άνω.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys wag200g
    Λοιπόν.. αρχικά δοκίμασα αυτό που πρότεινε ο φίλος Sakoulas ,χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα..
    Έτσι ήρθε ο τεχνικός από Forthnet μαζί με τα συμπράγκαλά του. Έλεγξε την γραμμή, μιλούσε στο κινητό με κάποιον από τα γραφεία, ρώτησε ποιο router έχω, μου 'πε να αποσυνδέσω την τηλεφωνική συσκευή κτλ. Το κακό είναι ότι την ώρα που ήρθε, έτυχε και το internet να δουλεύει και το τηλέφωνο άψογο. Μου λέει ότι δεν βρίσκει τίποτα κακό στη γραμμή μου, ούτε αυτός, ούτε το παιδί που παρακολουθούσε από την ΤΥ. Μου λέει να υπογράψω και να φύγει. Του λέω και τώρα τι θα κάνω εγώ; Έχω να περιμένω κάτι; Μου λέει ότι του 'παν πως ίσως φταίει η τηλεφωνική συσκευή. Του εξηγώ πως είναι καινούρια, την έχω 2 βδομάδες. Και μου λέει τότε να δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο στην ΤΥ την στιγμή εκείνη ακριβώς που θα έχω το πρόβλημα. Πράγμα που το έχω δοκιμάσει, και μου λέγαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.. Ίσως να ξαναδοκιμάσω βέβαια.

    Το άλλο που παρατήρησα είναι 1ον, στα στατιστικά της συνδεσης, από τη σελίδα του router, είναι ότι όσο είναι συνδεδεμένος, το Downstream Margin είναι στα 6 db και μετά πέφτει, μέχρι να πάει 0, μετά χτυπάει ένα τρελό νούμερο όπως 2147483643, και μετά επέρχεται το disconnect. Για κάποια λεπτά είναι down και μετά επανέρχεται στο 6 μαζί με τη σύνδεση. Το να bootάρω το router δεν έχει νόημα. Η σύνδεση επανέρχεται μετά από 4-5 λεπτά.
    Και 2ον παρατήρησα ότι το φαινόμενο είναι πιο συχνό τις πολύ βραδυνές ώρες, απ' ότι τις πρωινές.

    Ψάχνοντας σε διάφορα fora βρήκα ότι πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα παγκοσμίως. Κάποιοι λένε για καιρικές συνθήκες, παλιούς κατανεμητές, φθαρμένα καλώδια κτλ. Θα 'θελα να αντιγράψω την απάντηση ενός Αμερικανού μπας και βγάλει κάποιος κάποιο νόημα, γιατί εγώ δεν τα κατάλαβα όλα. Λέει λοιπόν ο ομοιοπαθής:

    "...Problem manifested itself gradually and was weather temperature dependent i.e when it got colder at night more moisture in the air etc.
    My phone line used to get noisy, eventually you could not make a call out as the line resistance was so high that you could not get dial tone, ADSL line still worked but would drop out dependent on how bad the noise got.
    Found out that by calling my PSTN number from a mobile, that the ring current would break down the high resistance and the phone would start to ring properly. (faulty IDC connection IMO)

    After convincing my self that it was external I contacted my TSP (Telephone Service Provider) who after reading all the mandatory provisos then passed it on to Telstra.

    Bounced back & forth a few times till I eventually convinced them that a fault existed and to send someone out. The problem being that normal line tests did not show a fault condition.

    BTW liney new what the problem was, getting it past the bureaucracy is the hard part.

    Fault was 12 meters away from the pit outside my house, could not find another pit at that distance so liney assumed it was a buried joint, so he just changed over to a spare pair from a joint 200 meters down the street."

    (από εδώ: http://forums.whirlpool.net.au/forum...fm/589766.html)

    Δεν έπιασα ακριβώς τι έφταιγε και πως λύθηκε..Αν κάποιος μπορεί να μου μεταφράσει... (αυτό το "buried joint" στάνταρ σημαίνει κάτι άλλο από αυτό που φαντάζομαι.. :P)

    Επίσης ψάχνοντας στο adslgr βρήκα ότι και ο φίλτατος kitrinos21 είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά από προσωπική επικοινωνία που είχα μαζί του μου είπε πως:

    "..εγώ άλλαξα καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μου μέχρι την ρουτερ ΟΧΙ μπριζα κατευθείαν στο ρουτερ! Μικρές διαφορές μόνο είδα καλύτερη ταχύτητα αλλά αποσυνδέσεις ακόμα ελάχιστα λιγότερες .Μετά από 4-5 φορές που μίλησα με HOL και αυτή έλεγαν-λένε ότι όλα είναι εντάξει μέχρι και ο ΟΤΕ (έτσι μου είπαν) το είδε και είπε όλα κάλος αποφάσισα να τους ζητήσω να με βάλουν σε adsl2 από adsl2+ μεγάλο μου λάθος αν και το φοβόμουν. Αποτέλεσμα : Εκτός από την ταχύτητα που μειώθηκε δραματικά οι αποσυνδέσεις μειωθήκαν από 50 την μέρα σε 30 δηλαδή τίποτα, τους ξανά ζήτησα να με βάλουν σε adsl2+ και ας είχα αποσυνδέσεις, αυτό έγινε αλλά μάλλον έχουν κάνει κάτι με με το όριο που κλειδώνει το ρουτερ (πρώτα ήταν 14000-13000 και τώρα δεν ξεπερνά τα 10000) γιατί δεν έχω ξανά δει ποτέ τις αρχικές ταχύτητες ,αλλά τώρα δεν εχω αποσυνδέσεις καθόλου.
    Από γνωστούς που ρώτησα (τεχνικούς μέσα στον ΟΤΕ) μου είπα ότι είναι πολύ πιθανό στο καφαο (έξω από την πολυκατοικία μου) να είναι πολύ κοντά μου και κάποιος με isdn γραμμή που έχει και adsl με αποτέλεσμα να γίνεται βραχυκύκλωμα σε μεγάλες συχνότητες συγχρονισμού του ρουτερ μου. Αυτό όμως δεν παίζει περίπτωση να το αλλάξει η hol γιατί μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει τέτοιες αλλαγές , άρα μόνο αν γυρίσω στον ΟΤΕ εγώ θα εγώ σωστές ταχύτητες..."

    Κι ερωτώ εγώ.. Αν έχω το ίδιο πρόβλημα που έχει ο φίλος μου, είναι μονόδρομος η επιστροφή στον OTE; Και αν όντως γυρίσω, θα λυθεί 100%;
    Και τέλος, επειδή δεν έχω ολοκληρώσει 1 χρόνο στη forthnet, μπορώ να τους πείσω ότι υπάρχει πρόβλημα και έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο χωρις να πληρώσω τα 70 ευρώ;


    Σας ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα και ειλικρινώς ευχαριστώ για την κάθε σας απάντηση..!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tierney : 27-08-08 στις 02:51.

  6. #21
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Είναι πολύ πιθανό να έχεις παρεμβολές από κάποια ηλεκτρονική συσκευή, γιατί δεν έχεις όλη μέρα το πρόβλημα.
    Αυτό που σου είπαν για το isdn δεν παίζει γιατί απλά το adsl χρησιμοποιεί διαφορετικές συχνότητες.
    Ο τεχνικός της Forthnet τι έκανε ακριβώς; Πήρε μετρήσεις από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;
    Είχε κάποιο ειδικό όργανο μαζί του;

  7. #22
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100000/90000
    ISP
    fiber
    Router
    CISCO 7206VXR G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tierney Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fault was 12 meters away from the pit outside my house, could not find another pit at that distance so liney assumed it was a buried joint, so he just changed over to a spare pair from a joint 200 meters down the street."

    Δεν έπιασα ακριβώς τι έφταιγε και πως λύθηκε..Αν κάποιος μπορεί να μου μεταφράσει... (αυτό το "buried joint" στάνταρ σημαίνει κάτι άλλο από αυτό που φαντάζομαι.. :P)
    μάλλον εννοεί ότι κάπου υπήρχε υπόγεια ένωση καλωδίων και απλά του έδωσε άλλη γραμμή (άλλο καλώδιο)

  8. #23
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys wag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ πιθανό να έχεις παρεμβολές από κάποια ηλεκτρονική συσκευή, γιατί δεν έχεις όλη μέρα το πρόβλημα.
    Αυτό που σου είπαν για το isdn δεν παίζει γιατί απλά το adsl χρησιμοποιεί διαφορετικές συχνότητες.
    Ο τεχνικός της Forthnet τι έκανε ακριβώς; Πήρε μετρήσεις από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;
    Είχε κάποιο ειδικό όργανο μαζί του;

    Αυτή η ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να βρίσκεται είτε εντός του σπιτιού μου, είτε σε κάποιο άλλο απ' όπου περνάει απ' έξω το καλώδιο της γραμμής μου; (μένω 5ο όροφο και το καλώδιο έρχεται εξωτερικά της πολυκατοικίας).

    Ο τεχνικός είχε μαζί του ένα (σχετικά μεγάλο) όργανο το οποίο είχε μια οθόνη και μέσω ενός καλώδιου τηλεφώνου το έβαζε στη μπρίζα μου. Δεν άνοιξε τη μπρίζα και τέτοια. Επίσης είχε μια τηλεφωνική συσκευή και ήλεγχε το θόρυβο. Και όπως έγραψα και χτες, ήταν σε συνεχή τηλεφωνική συνομιλία με κάποιον από τη Forthnet. Δεν πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys wag200g
    Κι ερωτώ εγώ.. Αν έχω το ίδιο πρόβλημα που έχει ο φίλος μου, είναι μονόδρομος η επιστροφή στον OTE; Και αν όντως γυρίσω, θα λυθεί 100%;
    Και τέλος, επειδή δεν έχω ολοκληρώσει 1 χρόνο στη forthnet, μπορώ να τους πείσω ότι υπάρχει πρόβλημα και έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο χωρις να πληρώσω τα 70 ευρώ;

  10. #25
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tierney Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η ηλεκτρονική συσκευή μπορεί να βρίσκεται είτε εντός του σπιτιού μου, είτε σε κάποιο άλλο απ' όπου περνάει απ' έξω το καλώδιο της γραμμής μου; (μένω 5ο όροφο και το καλώδιο έρχεται εξωτερικά της πολυκατοικίας).

    Ο τεχνικός είχε μαζί του ένα (σχετικά μεγάλο) όργανο το οποίο είχε μια οθόνη και μέσω ενός καλώδιου τηλεφώνου το έβαζε στη μπρίζα μου. Δεν άνοιξε τη μπρίζα και τέτοια. Επίσης είχε μια τηλεφωνική συσκευή και ήλεγχε το θόρυβο. Και όπως έγραψα και χτες, ήταν σε συνεχή τηλεφωνική συνομιλία με κάποιον από τη Forthnet. Δεν πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
    Aν δεν πήγε στον κατανεμητή δεν έκανε απλά τίποτα.
    Σπίτι-κατανεμητής-καφάο αλλιώς ψάχνουμε και άκρη δεν βρίσκουμε...

    ........Auto merged post: hel πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tierney Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ερωτώ εγώ.. Αν έχω το ίδιο πρόβλημα που έχει ο φίλος μου, είναι μονόδρομος η επιστροφή στον OTE; Και αν όντως γυρίσω, θα λυθεί 100%;
    Και τέλος, επειδή δεν έχω ολοκληρώσει 1 χρόνο στη forthnet, μπορώ να τους πείσω ότι υπάρχει πρόβλημα και έχω δικαίωμα να σπάσω το συμβόλαιο χωρις να πληρώσω τα 70 ευρώ;
    Δικαιολογούνται απόλυτα οι απορίες σου γιατί είσαι νέος στο forum.
    Αν μπεις στο section του ΟΤΕ και ψάξεις θα δεις ότι είναι δύσκολο να εντοπιστεί πιθανή παρεμβολή σε γραμμή adsl και άλλο τόσο δύσκολο να διορθωθεί.
    Τώρα, αυτό που προτείνεται γενικά σε προβληματικές γραμμές είναι η αλλαγή βρόχου , εφ όσον έχουν παρθεί οι μετρήσεις που μας δείχνουν 100% το πρόβλημα.
    Αυτό όμως που γίνεται συνήθως είναι να ρίχνουν την ταχύτητα για περισσότερη σταθερότητα...
    Να το link : http://www.adslgr.com/forum/showthre...=170565&page=5 με το πρόβλημα του φίλου pnikolo.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hel : 03-09-08 στις 17:47. Αιτία: auto merged post

  11. #26
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Linksys wag200g
    σ' ευχαριστώ hel. Προς το παρόν ξανακανόνισα ραντεβού με τεχνικό ώστε να ερευνήσουμε το θέμα εκτενέστερα. Για να δούμε..

  12. #27
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Σπιτι μου
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    περιπου ετσι??
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson 585v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν πήγε στον κατανεμητή δεν έκανε απλά τίποτα.
    Σπίτι-κατανεμητής-καφάο αλλιώς ψάχνουμε και άκρη δεν βρίσκουμε...

    ........Auto merged post: hel πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Δικαιολογούνται απόλυτα οι απορίες σου γιατί είσαι νέος στο forum.
    Αν μπεις στο section του ΟΤΕ και ψάξεις θα δεις ότι είναι δύσκολο να εντοπιστεί πιθανή παρεμβολή σε γραμμή adsl και άλλο τόσο δύσκολο να διορθωθεί.
    Τώρα, αυτό που προτείνεται γενικά σε προβληματικές γραμμές είναι η αλλαγή βρόχου , εφ όσον έχουν παρθεί οι μετρήσεις που μας δείχνουν 100% το πρόβλημα.
    Αυτό όμως που γίνεται συνήθως είναι να ρίχνουν την ταχύτητα για περισσότερη σταθερότητα...
    Να το link : http://www.adslgr.com/forum/showthre...=170565&page=5 με το πρόβλημα του φίλου pnikolo.
    Και εμενα οταν με παιρνουν τηλεφωνο ή παιρνω τηλεφωνο κοβεται το ADSL
    Ενω εχει ερθει τεχνικος της Forthnet σπιτι και ελεγξε την γραμμη τον κατανεμητη της πολυκατοικιας και τα λοιπα βρηκε με το οργανο οτι το προβλημα ειναι εκτος πολυκατοικιας
    Αυτο εγινε πριν 1μιση μηνα
    Αυριο εχω παλι ραντεβου με τεχνικο στο σπιτι
    Ειπαν οτι ο ΟΤΕ εχει κλεισει την βλαβη , αλλα το προβλημα το εχω ακομα
    Το θεμα ειναι τι πρεπει να κανει κανεις σε αυτη την περιπτωση ?? Α , και παρασιτο εχω στο τηλεφωνο και μονο οταν πεσει το ADSL ειναι καθαρο
    Κανω υπομονη και πληρωνω τους λογαριασμους και ειμαι συνδεδεμενος στα 10 download και 800 upload
    Ηθελα να ξερω πως μπορω να τους πιεσω να κανουν κατι

    φιλικα

  13. #28
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Να τους πεις ότι θα κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
    Αν το πρόβλημα είναι έξω από το χώρο σου (που δεν το νομίζω) , δεν θα το είχαν και άλλοι στην περιοχή;
    Συνέκρινε ο τεχνικός τα στοιχεία γραμμής μέσα στο σπίτι με τον κατανεμητή; Πήρε μετρήσεις από το ΚΑΦΑΟ;
    Ο ΟΤΕ κλείνει τις βλάβες γιατί πολλές φορές εξετάζει μόνο το κομμάτι της φωνής.

  14. #29
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Σπιτι μου
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    περιπου ετσι??
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson 585v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τους πεις ότι θα κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
    Αν το πρόβλημα είναι έξω από το χώρο σου (που δεν το νομίζω) , δεν θα το είχαν και άλλοι στην περιοχή;
    Συνέκρινε ο τεχνικός τα στοιχεία γραμμής μέσα στο σπίτι με τον κατανεμητή; Πήρε μετρήσεις από το ΚΑΦΑΟ;
    Ο ΟΤΕ κλείνει τις βλάβες γιατί πολλές φορές εξετάζει μόνο το κομμάτι της φωνής.
    Το προβλημα ειναι εξω απο την πολυκατοικια και μαλιστα μου ειχε πει και σε ποση αποσταση
    Το προβλημα το ειχα και με την on-telecoms το οποιο δεν λυθηκε γιατι δεν ειχε ερθει ποτε τεχνικος
    πηρε μετρησεις με ενα οργανο απο την πριζα την κεντρικη του σπιτιου μετρησε την γραμμη και στο κατανεμητη της πολυκατικοιας και βρηκε οτι ειναι εξω απο αυτην
    θα δουμε σημερα στις 15:00 - 17:00 που εχω παλι ραντεβου με τον τεχνικο

  15. #30
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Σπιτι μου
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    περιπου ετσι??
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson 585v8
    Λοιπον κυριοι , ειμαι στην χαρουμενη θεση να σας πω οτι ειμαι μια χαρα πλεον (σαν μικρο παιδι κανω)
    Χθες το απογευμα ηρθε ο τεχνικος και το προβλημα λυθηκε ως δια μαγειας
    Ξεκαρφωσε τα καλωδια μου στο καφαο της πολυκατοικιας και μετρησε την γραμμη στα 19500 download/1020 upload
    Μετα ανεβηκαμε πανω στο σπιτι και του εβγαλε την ιδια μετρηση (αρα προβλημα καλωδιου εσωτερικο πολυκατοικιας δεν ειχα )
    Εβαλε δικο του σπλιτερ και μου ειπε οτι εφταιγε το δικο μου
    Βαζω το δικο μου και δουλευε το ιδιο και το δικο μου με την ιδια ταχυτητα

    Α και το τηλεφωνο καθαρο , καμπανα

    Αρα το τελικο συμπερασμα ειναι οτι καναν κατι απο το δικτυο τους η Forthnet

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 14:28
  2. Forthnet ιδιοκτητο τηλεφωνια
    Από special στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 12:58
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 21:35
  4. Πρόβλημα Vista + δεν ανοίγουν κάποια sites
    Από spooky.pe20 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-07, 05:17
  5. πρόβλημα με καποια βιντεο
    Από dreadlord στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-04, 12:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας