|ISPs|Επικοινώνησα σήμερα με την planet1 και μίλησα με έναν πολύ ευγενικό κύριο ο οποίος ήταν υπεύθυνος σε αυτά τα θέματα.Μιλήσαμε για αρκετή ώρα και τελικά έχω να πω ότι δεν έχουμε κάτι να ανησυχούμε και ότι όλα βαίνουν καλώς.
 
Στην ερώτησή μου για τις συνδέσεις μου είπε ότι θα αρχίσουν από 17 Μαΐου για την Αττική, όσον αφορά για την Θεσσαλονίκη μου δήλωσε ότι υπάρχει ένας κόμβος εκεί που η intraconnect εξοπλίζει. Αλλά από ότι είπαμε να ξέρετε ότι θα πρέπει πρώτα να προχωρήσει το θέμα στην Αττική και ύστερα κοιτάμε για τις υπόλοιπες!
Ρώτησα όλες τις ερωτήσεις οι οποίες μας καίνε και παρακάτω σας γράφω τις και  τις απαντήσεις που μου δώσανε.
 
READ ON...
 
Όσο για το αν αργούν οι συνδέσεις οφείλεται σε δύο πράγματα, πρώτον ότι θα πρέπει να περάσουν 2 τεχνικοί, ο πρώτος του ΟΤΕ και ο δεύτερος της intraconnect και ο δεύτερος λόγος είναι αν και έχουν σχεδόν όλοι οι κόμβοι της Αττικής εξοπλισμό η Intraconnect πρέπει να «κουμπώσει» τα τηλεφωνικά νούμερα της στους κόμβους γιαυτό και καθυστερεί γιατί αυτή είναι μια χρονοβόρα γραφειοκρατική διαδικασία η οποία πρέπει να γίνει ξεχωριστά για κάθε ένα νούμερο!
 
Τον ρώτησα γιατί η Intraconnect δίνει μόνο στις περιοχές του Αμαρουσίου και του Χαλανδρίου και πώς γίνεται η Planet1 ως μεταπωλητής της να μπορεί να δίνει σε κόμβους άλλους και μου εξήγησε ότι η intraconnect και η planet1 έκαναν αυτή την συμφωνία γιατί δεν μπορεί να δώσει σε όλο τον κόσμο ταυτόχρονα και αυτό το έχει αναλάβει η Planet1 η οποία είναι μια εταιρεία με αρκετή πείρα σε αυτά γιατί συνεργάζεται και με άλλες εταιρείες στον χώρο αυτόν αρκετό καιρό τώρα!
 
Του είπα ότι αυτή την στιγμή όσοι έχουν συνδεθεί μέσω intraconnect οι συνδέσεις τους είναι άψογες, αλλά θα κρατήσει αυτό όταν θα αρχίσουν να συνδέονται πολλοί συνδρομητές; Και μου απάντησε ότι αυτό είναι και το θέμα που τους καίει άμεσα και ότι έχουν χαράξει την πορεία τους για το άμεσο μέλλον και τις επενδύσεις τις οποίες θα κάνουν!
 
Εγώ πάντως του είπα ότι τον κόσμο αυτό που τον ενδιαφέρει άμεσα είναι να ξεφύγει από το καθεστώς της ΧΡΟΝΟΧΡΈΩΣΗΣ και ότι οι περισσότεροι δεν θα τους ενδιαφέρει αν θα είναι αργό η γρήγορο, αρκεί τουλάχιστον για αρχή να είναι always-on (24 ώρες το 24ώρο) και βλέπουμε.
 
Μου είπε όμως ότι εγώ είμαι πολύ λογικός σε αυτό αλλά θα υπάρξουν άτομα τα οποία ύστερα από κανά 6μηνό έτσι και δουν το παραμικρό πρόβλημα στην ταχύτητα κλπ θα τους δημιουργήσουν πρόβλημα.
 
Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο και να πω πως αυτό που μου είπε τους τιμά σαν εταιρεία γιατί ενώ ζητάνε ένα ποσό εξευτελιστικό σε σύγκριση με τον OTE κιόμως τους ενδιαφέρει άμεσα η ποιότητα των υπηρεσιών τους, άσχετα αν είναι φτηνή η όχι!
 
Και του είπα και εγώ ότι αν θα πει κάποιος κάτι τέτοιο όμως δεν θα έχει και πολλές άλλες επιλογές, θα έχει ας πούμε, την λύση του ΟΤΕ, που όμως μόνο για την ενοικίαση του ADSL δικτύου της ζητάει όσα ζητάτε εσείς, δηλαδή, θα είναι λίγο δύσκολο κάποιος να πει ότι είναι δυσαρεστημένος με τις υπηρεσίες τους αφού δεν θα υπάρχει χρονοχρέωση!
 
Δηλαδή, του λέω, τώρα που έχουμε τα modem και πληρώνουμε συνδρομή και πληρώνουμε και χρονοχρέωση ΔΕΝ υπάρχουν στιγμές που σερνόμαστε; Ακόμη και τα Modem σέρνονται! Ξέρεις πολλούς να τους ιδρώνει το αυτί τους; Όχι!:)
 
Εγώ θα παρακαλούσα όλους εσάς που σκοπεύετε να κάνετε αίτηση, να μην περιμένετε να πιάνετε ταχύτητες μεγάλες όλες τις ώρες της ημέρας γιατί είναι λογικό και δεύτερον θα είναι κρίμα γιατί δεν θα έχουμε άλλες επιλογές!
 
Λοιπόν συζητήσαμε με τον κύριο αυτό για την φήμη που βγήκε περί τον περιορισμό κατανάλωσης bandwidth ανά μήνα, τελικά αυτό δεν ισχύει και ο άνθρωπος πρώτη φορά το άκουσε και μου είπε συγκεκριμένα ότι κάτι τέτοιο αν ίσχυε θα το γνώριζε και φυσικά θα το είχε ΕΓΓΡΆΦΩΣ στα χέρια του!
 
Μάλιστα την επόμενη φορά που θα συναντηθεί με την intraconnect θα την ρωτήσει σχετικώς και αν υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα θα γίνει κοινοποίηση προς όλους τους ενδιαφερόμενους (τους αιτούντες κλπ.) γραπτώς!
 
Μου δήλωσε ότι υπάρχει φοβερό ενδιαφέρον και κίνηση για τις νέες αυτές συνδέσεις και ότι οι αιτήσεις είναι πάρα πολλές και βλέπει πολύ αισιόδοξα το θέμα.
 
Τον ρώτησα αν θα αντέξει το δίκτυο της τον φόρτο τον οποίο καλείται να βγάλει εις πέρας και μου είπε ότι αυτό είναι το θέμα που τους καίει και ότι το έχουν μελετήσει και έχουν βάλει μπρος για επέκταση του δικτύου τους σε bandwidth, αρκούσε να δείξει ο κόσμος το ενδιαφέρον του!
 
Τον ρώτησα και για το αν θα μπορεί κάποιος να κάνει σύνδεση και χωρίς πιστωτική κάρτα και μου εξήγησε (όπως και περίμενα) ότι σαν εταιρεία δεν είναι ΟΤΕ που ξέρει ότι θα πληρωθεί, ο κόσμος να χαλάσει. Είναι μια ιδιωτική εταιρεία που ζητάει από τον καταναλωτή όπως είναι και οι ίδιοι να είναι και αυτός φερέγγυος! Το οποίο συμφωνώ και εγώ!
 
Συζητήσαμε και για την επιλογή μέσω πάγιας εντολής σε λογαριασμό τραπέζης το οποίο το μελετάνε και ψάχνουν για να συνεργαστούν με κάποια τράπεζα γιαυτό το θέμα, αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να εκδώσει πιστωτική κάρτα της Λαϊκής τραπέζης από τους ίδιους αρκεί να έχει εκκαθαριστικό με δηλωθέν εισόδημα άνω των 2.500.000 Δρ!
 
Αυτά τα ολίγα πιστεύω να κάλυψα τα θέματα τα οποία μας απασχολούν και αν υπάρχει κάτι το οποίο δεν έγραψα, θα το συμπληρώσω αργότερα.