Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 114
  1. #31
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Δυστυχώς μερικοί έχουν ψιλομπερδέψει τα πράγματα.

    Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των χρηστών Η/Υ, δεν έχει τον χρόνο ούτε το ενδιαφέρον να ασχοληθεί με το xorg.conf. Αυτό ούτε σημαίνει ότι είναι ανίκανοι, ούτε ότι είναι ασχετοι, ούτε τπτ. Η χρήση που θέλουν να κάνουν είναι να μπαίνουν στο youtube, να βλέπουν το contra.gr και να βλέπουν ταινίες. Όλα τα άλλα τα ακούνε σαν δικαιολογίες και καλά κάνουν.

    Δεν θέλουν ούτε Arch, ουτε Debian, ούτε Slackware, ούτε τπτ που δεν τους βγάζει απευθείας σε desktop. Γιατί; Δεν έχουν τον χρόνο, την όρεξη, την διάθεση, τους "γνωστούς που ξέρουν από υπολογιστές", ή απλά δεν γουστάρουν. Το να πεις σε κάποιον τέτοιον άνθρωπο να φτίαξει μόνος του xorg.conf από το net, είναι καταστροφή.

    Δεν καταλαβαίνω την εμμονή να μάθει κάποιος το λειτουργικό του, τι κάνει το xorg.conf, τι κάνει το fstab, τι κάνει το τάδε, αν το μόνο του ενδιαφέρον είναι να βλέπει movies.

    Οι ετοιματζίδικες διανομές προσφέρουν μια διέξοδο, μια εναλλακτική στα win σε τέτοιους ανθρώπους. Δεν είναι όλοι σαν και εμάς που περάνε αρκετές ώρες σε φορα για να μάθουν πως θα βελτιώσουν την απόδοση του συστήματος τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν δικαίωμα στην χρήση Η/Υ.

    Τέλος, ούτε ο απλός χρηστης win, που δεν κάνει όσα λέει στο λινκ του ο Wan "νομίζει πως κάνει την δουλειά του". Μαι χαρά την κάνει, βλέπει την ταινιούλα του και κατεβάζει τοτορρεντακι του. Φωνάζει και τον ξάδελφο/γείτονα/φίλο του ανά χ-μήνο για ένα format και καθάρισε, αυτό ήταν. Αφού λειτουργεί για αυτόν, τι μας πειράζει εμάς;

  2. #32
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των χρηστών Η/Υ, δεν έχει τον χρόνο ούτε το ενδιαφέρον να ασχοληθεί με το xorg.conf.
    Δεν έχει δηλαδή 3 λεπτά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση που θέλουν να κάνουν είναι να μπαίνουν στο youtube, να βλέπουν το contra.gr και να βλέπουν ταινίες.
    Αν δεν φτιάξουν σωστό xorg.conf, τίποτα δεν μπορούν να κάνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλουν ούτε Arch, ουτε Debian, ούτε Slackware, ούτε τπτ που δεν τους βγάζει απευθείας σε desktop.
    Καμμία διανομή δεν το κάνει αυτό.

    Όσες λένε ότι δήθεν "το κάνουν", απλά λένε ψέμματα.

    Αν δεν το καταλαβαίνεις γιατί, να σου το εξηγήσω ευχαρίστως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την εμμονή να μάθει κάποιος το λειτουργικό του, τι κάνει το xorg.conf, τι κάνει το fstab, τι κάνει το τάδε, αν το μόνο του ενδιαφέρον είναι να βλέπει movies.
    Γιατί ειδάλλως δεν θα δει ούτε μια ταινία.

    Θα ψάξει πολύ να τις βρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ετοιματζίδικες διανομές προσφέρουν μια διέξοδο, μια εναλλακτική στα win σε τέτοιους ανθρώπους.
    Δήθεν "προσφέρουν" "διέξοδο".

    Εξηγώ παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλοι σαν και εμάς που περάνε αρκετές ώρες σε φορα για να μάθουν πως θα βελτιώσουν την απόδοση του συστήματος τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν δικαίωμα στην χρήση Η/Υ.
    Το να μην πας στον οφθαλμίατρο από τα 60Hz που θα σε βάλει μέσα η ετοιματζίδικη, είναι βασικότατο στοιχείο.

    Γι' αυτό - εξηγώντας τί έγραψα παραπάνω - όποια διανομή λέει ότι σε βάζει σε έτοιμο desktop σου λέει ψέμματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, ούτε ο απλός χρηστης win, που δεν κάνει όσα λέει στο λινκ του ο Wan "νομίζει πως κάνει την δουλειά του". Μαι χαρά την κάνει, βλέπει την ταινιούλα του και κατεβάζει τοτορρεντακι του.
    Και είναι στάβλος το PC από γουωρμοτροτζάνιους και ξενοβιολογικούς οργανισμούς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jose_ee1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωνάζει και τον ξάδελφο/γείτονα/φίλο του ανά χ-μήνο για ένα format και καθάρισε, αυτό ήταν. Αφού λειτουργεί για αυτόν, τι μας πειράζει εμάς;
    Ε, άρα συμφωνούμε, απλά αρνείσαι να παραδεχτείς τα αυτονόητα για να save face.

    ΔΕΝ την κάνει τη δουλειά του.

    Αυτός παρασιτεί σε βάρος αυτού που του "αλλάζει την πάνα" κάθε μήνα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #33
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    It just works for them!!! Αυτό εννοώ! Όσον αφορά τον παρασιτισμό, δεν έχουν τις γνώσεις να κάνουνε τα αυτονόητα για εμάς, ούτε το ενδιαφέρον να τις αποκτήσουν. Όντως στηρίζονται σε άλλους για το φορματ ανά x-μηνο αλλά αν ο άλλος δεν έχει πρόβλημα δεν βλέπω κανά κακό. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πάω στο σπιτι φίλου να μου φτιάξει καφεδάκι, να τα πούμε και ταυτόχρονα να του κάνω φορματ κ περασμα win, βασικούς drivers και codecs για ταινιούλες.

    Όσον αφορά συγκεκριμένα το xorg.conf, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με ετοιματζίδικη διανομή με σήκωμα του X στο desktop με FX5600GT, και στο laptop με Intel GPU. Έχω δοκιμάσει εγκατάσταση k/x/ubuntu, mandriva, sidux, sabayon, διανομές δηλαδή που με το τέλειωμα της βασικής εγκατάστασης και το πρώτο reboot, σε βγάζουν σε X και όχι σε terminal. Ουδέποτε έιχα πρόβλημα προσωπικά με καμια από αυτές. Το ότι απέφυγα ασυνείδητα στις προηγουμενες επιλογές hardware μου ΑΤι ίσως βέβαια να έχει μια συνεισφορά σε αυτό.

    ΥΓ. Δεν με ενδιαφέρει το "save face", απλά τις σκέψεις μου παραθέτω

  4. #34
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει δηλαδή 3 λεπτά;
    Ψέμματα-ψέμματα, μιά σακούλα αίματα!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Για ένα χρήστη που θέλει να βάλει linux αλλά δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα imho το καλύτερο είναι να βάλει ένα Sabayon και να βάλει το /home σε ξεχωριστό partition.

    Θα έχει κατευθείαν dvd playback, flash, closed source drivers κα. Το σύστημα αναβαθμίζεται πρακτικά μοναχό του. Αν βαριέται ακόμη και αυτό (ή φοβάται γιατί μπορεί να χαλάσει κάτι) τότε όταν κυκλοφορεί νέο Sabayon κάνει μόνος του «format», περνά δηλαδή τη νέα έκδοση χωρίς να χάσει κάτι σε ρυθμίσεις και αρχεία αφού το /home του είναι ξεχωριστό.

    Είναι απαραίτητο να αναβαθμίζει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όχι τόσο για τις νέες δυνατότητες αλλά για λόγους ασφαλείας.

    Ένα Sabayon πάντως δεν είναι δυσκολότερο από τα Windows στη συντήρηση.

    Με το Ubuntu δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλά η απουσία flash, dvd playback κτλ από την αρχική εγκατάσταση αποκλείει ουσιαστικά τους χρήστες που περιγράφονται στο πρώτο μήνυμα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    20db(dB) / 15db(dB)
    Ειμαι πανευτυχης οτι η αλλαγη της αναλυσης στα Windows δεν χρειαζεται πανω απο 12 δευτερολεπτα (περαν της εγκαταστασης driver βεβαια). Τα Windows ειναι plug n play. Για αυτο επικρατουν .
    Το επιχειρημα οτι "αμα δεν διαβασει 30 χιλιαδες σελιδες man δεν ξερει απο pc" εγω το λεω οσα δεν φτανει η αλεπου...
    Διανομες οπως το Ubuntu πανε το linux μπροστα. Δεν χρειαζεται να σκαψεις σε εικονικα fs για να καταφερεις να κανεις 5 απλες εργασιες. Το γραφικο περιβαλλον υπαρχει για να διευκολυνει τον κοσμο, οχι για να υποχρεουμαστε να ανοιγουμε παραθυρα με κονσολες. Οποιος το κανει μπραβο του μια χαρα. Εγω ομως αρνουμαι να μπλεξω με κονσολες. Τα windows εχουν καταφερει να την εξαλειψουν πρακτικα. Οταν το κανει και το linux θα μπει μονιμα στον δισκο μου.
    Όλα γίνονται. Kαι όλα είναι αδύνατα.
    Εξαρτάται από το πόση τρέλα σου λείπει η σου περισσεύει…
    -vosk
    http://www.eaimproved.eu

  7. #37
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τα windows plug'n'play; Αυτό είναι ανέκδοτο.

    Στο Linux με το που συνέδεσα: κάρτα τηλεόρασης, κάρτα γραφικών, usb bluetooth, scanner, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, mp3 player, εκτυπωτή και πολλά άλλα περιφερειακά έπαιξαν κατευθείαν.
    Στα windows ακόμη και για την μητρική χρειαζόμουν drivers.

    Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο με το plug'n'play.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #38
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι πανευτυχης οτι η αλλαγη της αναλυσης στα Windows δεν χρειαζεται πανω απο 12 δευτερολεπτα (περαν της εγκαταστασης driver βεβαια). Τα Windows ειναι plug n play. Για αυτο επικρατουν .
    Το επιχειρημα οτι "αμα δεν διαβασει 30 χιλιαδες σελιδες man δεν ξερει απο pc" εγω το λεω οσα δεν φτανει η αλεπου...
    Διανομες οπως το Ubuntu πανε το linux μπροστα. Δεν χρειαζεται να σκαψεις σε εικονικα fs για να καταφερεις να κανεις 5 απλες εργασιες. Το γραφικο περιβαλλον υπαρχει για να διευκολυνει τον κοσμο, οχι για να υποχρεουμαστε να ανοιγουμε παραθυρα με κονσολες. Οποιος το κανει μπραβο του μια χαρα. Εγω ομως αρνουμαι να μπλεξω με κονσολες. Τα windows εχουν καταφερει να την εξαλειψουν πρακτικα. Οταν το κανει και το linux θα μπει μονιμα στον δισκο μου.

    Διαφωνώ πάνω κάτω σε αυτά που λες. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι διανομές που αναφέρεσαι πάνε το Linux μπροστα περισσότερο από τις άλλες, απλά το φέρνουν πιο κοντά σε άτομα που δεν θέλουν να πολύαχολούνται με τον Η/Υ τους.

    Επίσης το θεωρώ τελείως λάθος να εξαληφθεί η κονσόλα από το linux όπως λες. Τα γραφικά εργαλεία είναι καλά και ωραία να υπάρχουν για τους αρχάριους, ο έμπειρος χρήστης όμως θα κάνει την δουλειά του πολύ γρηγορότερα με την κονσολίτσα του.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα windows plug'n'play; Αυτό είναι ανέκδοτο.

    Στο Linux με το που συνέδεσα: κάρτα τηλεόρασης, κάρτα γραφικών, usb bluetooth, scanner, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, mp3 player, εκτυπωτή και πολλά άλλα περιφερειακά έπαιξαν κατευθείαν.
    Στα windows ακόμη και για την μητρική χρειαζόμουν drivers.

    Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο με το plug'n'play.
    Εφόσον είχες χάσει πολύ χρόνο για να ενημερωθείς σχετικά με την συμβατότητα και τα χαρακτηριστικά τους, για να μπορέσεις στη συνέχεια να φορτώσεις ή να κάνεις compile τους σωστούς οδηγούς.

    Με την ευκαιρία ποια κάρτα τηλεόρασης έβαλες?

  10. #40
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    20db(dB) / 15db(dB)
    Κατ αρχας μα στα windows εχει εξαλειφθει το shell. Το θεμα ομως ειναι οτι ο εμπειρος χρηστης κανει δουλεια εκει που εχει μαθει. Το γραφικο περιβαλλον ομως ειναι πιο αποδοτικο, με την περιπτωση να μην ειναι αποτελεσματικο (ie να μην μπορει να κανει αυτο που θελει) σε συγκεκριμενες συνθηκες.
    Αλλα ενας απλος χρηστης που ακουει μουσικη/βλεπει βιντεο και σερφαρει, πραγματικα , αν εχετε τον θεο σας , γιατι να μπλεξει με κονσολα. Πεντε πραγματα πρεπει να ξερει προφανως, αλλα γιατι να κατσει να διαβασει 3 τομους για να κανει μια δουλεια.
    Όλα γίνονται. Kαι όλα είναι αδύνατα.
    Εξαρτάται από το πόση τρέλα σου λείπει η σου περισσεύει…
    -vosk
    http://www.eaimproved.eu

  11. #41
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα ενας απλος χρηστης που ακουει μουσικη/βλεπει βιντεο και σερφαρει, πραγματικα , αν εχετε τον θεο σας , γιατι να μπλεξει με κονσολα. Πεντε πραγματα πρεπει να ξερει προφανως, αλλα γιατι να κατσει να διαβασει 3 τομους για να κανει μια δουλεια.

    Εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, διαφωνούσα απλά με όσα σου είπα παραπάνω

  12. #42
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    1. Στο linux οι drivers συμπεριλαμβάνονται (συνήθως με τη μορφή LKM) και φορτώνονται μόνο όταν το σύστημα κρίνει ότι χρειάζεται. Άρα δεν χρειάζεται να ξέρεις και πολλά.

    2. Υπάρχουν διανομές, που για να γίνει η διανομη εύκολα συντηρίσημη από τους διανομείς της, πρέπει ο χρήστης να ξέρει άπ' έξω όλες τις παραμέτρους του συστήματός του. Αλλά είναι ένας από τους πολλούς τρόπους που μπορεί να στηθεί μία διανομή, δεν είναι ο αποκλειστικός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχας μα στα windows εχει εξαλειφθει το shell.
    1. Επίτηδες, για εμπορικούς λόγους, όταν κρίθηκε ότι ήταν απαραίτητο.

    2. Επανέρχεται δυναμικά, με πιο πολλές δυνατότητες από ποτέ. Ακόμη και οι unix shells θα τη σέβονται/φοβούνται http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_PowerShell
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 21-08-08 στις 22:03. Αιτία: auto merged post

  13. #43
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είχες χάσει πολύ χρόνο για να ενημερωθείς σχετικά με την συμβατότητα και τα χαρακτηριστικά τους, για να μπορέσεις στη συνέχεια να φορτώσεις ή να κάνεις compile τους σωστούς οδηγούς.

    Με την ευκαιρία ποια κάρτα τηλεόρασης έβαλες?
    Άκυρο! Όλο το hardware που αναφέρω εκτός το bluetooth dongle το είχα πριν καν ασχοληθώ με Linux. Μετά που έβαλα ελέγχω πλέον για συμβατότητα αν και τις περισσότερες φορές είναι δεδομένη.

    Με οδηγούς ασχολούμαι μόνο για advanced πράγματα, πχ χρήση bluetooth hands free για να μιλάω στο Skype, ωστόσο κάτι τέτοιο στα windows δεν γινόταν καν.

    Κάρτα έχω την Pinnacle PCTV Rave.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκυρο! Όλο το hardware που αναφέρω εκτός το bluetooth dongle το είχα πριν καν ασχοληθώ με Linux. Μετά που έβαλα ελέγχω πλέον για συμβατότητα αν και τις περισσότερες φορές είναι δεδομένη.

    Με οδηγούς ασχολούμαι μόνο για advanced πράγματα, πχ χρήση bluetooth hands free για να μιλάω στο Skype, ωστόσο κάτι τέτοιο στα windows δεν γινόταν καν.

    Κάρτα έχω την Pinnacle PCTV Rave.
    Απλός ήσουν τυχερός & αυτό οφείλεται πιθανότατα στο οτι το hardware το είχες. Δηλ. Δεν ήταν ότι τελευταίο υπήρχε.

    πχ Υπάρχουν πάρα πολλές κάρτες τηλεόρασης που δεν παίζουν σε linux και απολύτως καμία (απ' όσο ξέρω) που βασίζεται σε pci-e.

    Επίσης αρκετοί έχουν προβλήματα με το bluetooth κλπ. Προσωπικά πήρα νέο εκτυπωτή γιατί ο canon που είχα ποτέ δεν θα παίζει με linux. Ο lexmark που επέλεξα παίζει με generic driver που εκμεταλεύεται το 50% των χαρακτηριστικών του (τουλάχιστον είναι γρήγορος και έχει καλή ποιότητα). Οι ΑΤΙ κάρτες μέχρι πρόσφατα ήταν για πέταμα στο linux (μερικοί υποστηρίζουν ακόμα οτι είναι) κλπ κλπ
    Τα παραπάνω ισχύουν για πληθώρα hardware. Όπως καταλαβαίνεις ήσουν ή πολύ τυχερός ή πολύ καλός γνώστης ή και τα δύο.

    Στα windows η πιθανότητα να μην σου παίξει κάτι τελείως είναι σχεδόν μηδενική.

    Παρ' όλα αυτά το linux πιστεύω οτι είναι πολύ ανώτερο OS από τα windows γι' αυτό και το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά.

    Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί καλό είναι όσοι αποφασίσουν να ασχολιθούν με το linux να ξέρουν ακριβώς τι να περιμένουν και τι να πρέπει να κάνουν γιατί το format είναι ένα κλίκ μακριά και αυτή την φορά θα φορμάρουν linux & όχι windows.

    H Pinnacle PCTV Rave πράγματι είναι στις συμβατές αλλά τόσο παλιά που δεν την βρίσκω στο skroutz.

  15. #45
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Pinnacle PCTV Rave πράγματι είναι στις συμβατές αλλά τόσο παλιά που δεν την βρίσκω στο skroutz.
    Εγώ έχω την terratec cinergy 400 που έπαιξε απροβλημάτιστα σε sidux χωρίς καμιά ενέργεια από μέρους μου, αλλά κι αυτή είναι παλιά, το skroutz την έχει μόνο σε pcmcia, δεν ξέρω αν είναι ίδια με τη δικιά μου που είναι pci.


    Υ.Γ. Με το τηλεκοντρόλ δεν ξέρω τι παίζει γιατί το ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω πουθενά
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας