Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28

Θέμα: xfs & 2.6.26

  1. #16
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    what about reiserfs4 η zfs; χιχι

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Αστειεύεσαι προφανώς

  3. #18
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    what about reiserfs4 η zfs; χιχι
    Γιατί?
    Αν θέλεις μπορείς να βελτιώσεις το ext3

    Journals
    tune2fs -o ^journal_data_writeback /dev/sda1

    Reserved blocks percentage
    tune2fs -m3 /dev/sda1

    dir_index: Use hashed b-trees to speed up lookups in large directories.
    tune2fs -O dir_index /dev/sda1

    fsck timers
    tune2fs -c100 /dev/sda1

    check ext3 configuration
    tune2fs -l /dev/sda1

    θα γίνει πολύ πιο γρήγορο αλλά θα χάσει σε σταθερότητα (το γνωστό trade-off)

    ΠΡΟΣΟΧΗ
    man tune2fs ΚΑΙ πολύ διάβασμα πριν εφαρμοστούν σε χρήσιμο δίσκο.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Όλα αυτά όφειλε να τα έχει σωστά ρυθμισμένα για τα σημερινά δεδομένα των 1ΤΒ δίσκων, από τη μάνα του, από default.

    Δεν είμαστε πια στην εποχή των δίσκων 20ΜΒ οπότε και πρωτογράφτηκε αυτό το πλειστόκαινο ανεπαρκές κατασκεύασμα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #20
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    όχι, δεν αστιεύομαι, ρωτάω απλώς την γνώμη σας. Δεν είμαι ειδικός, λίγα πραγματάκια ξέρω που μου επιτρέπουν να λειτουργώ/χρησιμοποιώ Unix/Linux χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ρώτησα, γιατί έχουμε αρκετά παληκάρια εδώ που γνωρίζουν πολύ καλά τον κόσμο του Linux/Unix οπότε θα μάθω και εγώ από αυτούς. Οπότε κατα την γνώμη σας μάπα το reiserfs 4 και το Zfs της sun? (δεν ξέρω αλλά πάντα μου φαινόταν, τουλάχιστον εμένα, το reiserfs γρήγορο σύστημα αρχείων... η εντύπωση μου είναι απλώς)

  6. #21
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικά και απλοποιημένα κάνει κάποιο indexing οπότε μετά από βίαιο κλείσιμο μπορεί να έχει γράψει άλλα αντι άλλων. Δηλ είναι πιθανό να μην αναγνωρίζεις τα αρχεία σου.
    Φίλε trd64, μπορείς να παραθέσεις κάποια πηγή που να περιγράφει το πρόβλημα που αναφέρεις; Όσο κι αν έψαξα στο internet δε βρήκα τίποτα σχετικό.
    Το μόνο που βρήκα είναι κάποια παλια bugs που τώρα έχουν διορθωθεί, το "binary NULLs problem" (το αναφέρει στο faq της sgi) και το "forced shutdown that overwrote superblock".

    Πάντως προσωπικά, λόγω του ότι δεν έχω βρει κάποια αξιόπιστη πηγή που να περιγράφει το ρίσκο του power outage πέραν του προφανούς που ισχύει για όλα τα (metadata journaling) filesystems συν του ότι από προσωπική χρήση xfs ουδέποτε είχα πρόβλημα με τις απότομες διακοπές ρεύματος, θα θεωρήσω όλη τη φημολογία περί xfs + ups "ράδιο αρβύλα".
    Δε θα αφήσω να κατηγορούν έτσι το xfs-άκι μου...

  7. #22
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το reiser4 δυστυχώς σταμάτησε να αναπτύσσεται αφού ο Hans Reiser αποφάσισε ότι είναι λεβέντης και ως γνωστόν της φυλακής τα σίδερα είναι για τους...

    Το xfs έχει το «πρόβλημα» imho πως είναι security oriented. Έτσι σε μια άσχημη κατάσταση δεν θα βρείτε αποτελεσματική λύση για recovery. Μπορεί το ext3 να είναι πίσω σε κάποια πράγματα αλλά είναι πολυδοκιμασμένο και πολυδουλεμένο και στα καλά αλλά και -το πιο σημαντικό- στα κακά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ένα μειονέκτημα του XFS είναι το ότι δεν υποστηρίζει σμίκρυνση του συστήματος αρχείων.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #24
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    μπήκε στην φυλακή;

    Spoiler:
    ο Hans Reiser; Σοκαριστικό αν το κατάλαβα καλά

  10. #25
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #26
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Σοκαρίστηκα εντελώς...! (όντως δεν το πήρε το μάτι μου το συγκεκριμένο νήμα...)


    Όπως και να έχει, γενικώς το reiserfs 3 η 4 είναι καλό,μέτριο,άσχημο σαν σύστημα αρχείων; Εμένα το rieserfs 3 τουλάχιστον, μου φαινόταν αρκετά γρήγορο, και από ασφάλεια δεδομένων, δεν ξέρω, δεν το είχα ψάξει για να ξέρω πολλά για αυτό. Γενικώς η γνώμη σας;

  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Τι σημασια εχει? Την στιγμη που μιλαμε , το reiser4 είναι ενα πεθαμένο fs. To παλιο reiser είναι αρκετα καλο για μικρά αρχεια αλλα και πάλι ειναι αναξιόπιστο

  13. #28
    Εγγραφή
    22-07-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το xfs έχει το «πρόβλημα» imho πως είναι security oriented. Έτσι σε μια άσχημη κατάσταση δεν θα βρείτε αποτελεσματική λύση για recovery. Μπορεί το ext3 να είναι πίσω σε κάποια πράγματα αλλά είναι πολυδοκιμασμένο και πολυδουλεμένο και στα καλά αλλά και -το πιο σημαντικό- στα κακά.
    Μεγάλη κουβέντα η παραπάνω και δυστυχώς και πραγματική. Καλό χρυσό το xfs αλλά άμα σκάσει, έσκασε. Και ειδικά χωρίς UPS αυτές οι πιθανότητες απειρίζονται. Έχω χάσει ουκ ολίγα giga μέχρι να το καταλάβω. Τώρα πλέον παίζω σταθερά με ext3 για boot και jfs για τα data μου, το οποίο παραδόξως συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα στα hard reset (είτε ρεύματος είτε δικά μου). Έχω κατεβαστήρι εντός πολυτεχνείου το οποίο δεν πέφτει σε UPS και το ρεύμα πέφτει μία φορά στις 2 μέρες. Δουλεύει έτσι 1,5 χρόνο τώρα και το μόνο που χρειάζεται σε κάθε restart είναι ένα fsck

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Quota και XFS
    Από fumantsu στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-07, 21:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας