Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 94
  1. #16
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να εκφράσω και εγώ την γνώμη μου που έχω αποπειραθεί 2 φορές να πάω σε (δημόσιο) ΙΕΚ, και δεν άντεξα λόγω των υπόλοιπων σπουδαστών και της όλης κατάστασης?

    Καταρχήν, το μόνο σίγουρο, μεγαλύτερη αξία έχει για έναν εργοδότη ο σπουδαστής ΙΕΚ. Αυτός όπως προείπε κάποιος μπορεί να πιάσει ένα κατσαβίδι (η το αντίστοιχο εργαλείο του κλάδου του).
    Φοιτητές ΤΕΙ είναι παντελώς άχρηστοι για έναν εργοδότη. Ουσιαστικά αυτός τους κάνει την εκπαίδευση. Όσον αφορά τα ΑΕΙ, τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα, αν και πάλι έχουν να κάνουν κατά πολύ με τη σχολή, στο πανεπιστήμιο με αρκετές σχολές είσαι έτοιμος για δουλειά (παιδαγωγικό κτλ).

    Η ύλη που προβλέπεται να διδαχθεί στα ΙΕΚ είναι υπεραρκετή και απολύτως χρήσιμη στην πράξη. Το 50% να αποκομισθεί από τους σπουδαστές, για τον υποψήφιο εργοδότη ο απόφοιτος ΙΕΚ είναι λίγο πάνω απο επίπεδο αποφοίτου ΤΕΙ.

    Και τα παιδιά είναι εξίσου "τούβλα" με τους φοιτητές ΑΕΙ/ΤΕΙ. Το ίδιο χαμηλό επίπεδο είναι. Απλά όταν πας σε μια ξένη πόλη που ξέρεις ότι θα σε πληρώνουν 5 χρόνια για να κάνεις μια τελείως ανεύθυνη ζωή σε μια πόλη που δε σε ξέρει κανένας, θα γνωρίσεις κόσμο και θα κάνεις πράγματα που σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσες να κάνεις αλλιώς, η φιλοσοφία σου είναι τελείως διαφορετική.

    Στους σπουδαστές ΙΕΚ υπάρχει μια τεράστια μιζέρια, απογοήτευση που έχασαν την φοιτητική ζωή και όλα τα παρελκόμενα, απογοήτευση που μπαίνουν τόσο νωρίς στον δύσκολο χώρο της αγοράς εργασίας και άλλα πολλά. Και με αυτό το κλίμα σχολείου που επικρατεί, με υποχρεωτικές παρουσίες, καθηγητές που το παίζουν εξουσία λες και διδάσκουν σε γυμνασιο, η κατάσταση είναι πραγματικά καταθλιπτική.

    Εγώ αυτό δεν άντεξα. Δεν δέχομαι να μου φέρονται λες και είμαι κατώτερος, το ΙΕΚ δεν είναι σχολείο, είναι επιλογή του καθενός πως, πόσο και τι θα παρακολουθήσει, ιδιαίτερα από την στιγμή που πληρώνει και δεν εμποδίζει κανέναν άλλον. Αυτά σε συνδιασμό με την μιζέρια των άλλων σπουδαστών υποβιβάζουν τόσο πολύ την κατάσταση που πραγματικά δεν υποφέρεται για ανθρώπους κάποιας νοημοσύνης.

    Μια και ζώ στην πάτρα που είναι η απόλυτη φοιτητούπολη, έχω συναναστραφεί με κάθε είδους φοιτητή ΑΕΙ/ΤΕΙ (τελείωσα το 2004 το σχολείο και δεν είχα ποτέ παρέες απο εκει) μια και έχουμε παρόμοιες ηλικίες. Μπορώ να πώ με απόλυτη σιγουριά ότι το επίπεδο φοιτητών και σπουδαστών είναι ακριβώς το ίδιο, η ψυχολογία τους είναι αυτή που τα αλλάζει όλα.

    Θεωρώ μεγάλη αδικία να ανταμείβεται για όλη του τη ζωή κάποιος που αποφάσισε να διαβάσει ένα χρόνο, και στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά απο τους άλλους.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    ίσος δεν πρέπει να στο χαλάσω αλλά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dj kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ μεγάλη αδικία να ανταμείβεται για όλη του τη ζωή κάποιος που αποφάσισε να διαβάσει ένα χρόνο, και στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά απο τους άλλους.
    δεν είναι έτσι και το ξέρεις. υπάρχει διαφορά. και φυσικά πάντα κάποιος μπορεί να δοκιμάσει και δεύτερη και τρίτη φορά αυτόν τον ένα χρόνο αν νομίζει ότι ατύχησε.

    edit: ααα και κατά την γνώμη μου δεν είναι μόνο ένας χρόνος. απλώς κρίνεσαι τον τελευταίο χρόνο

  3. #18
    Εγγραφή
    03-09-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλά θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι κάπως βαθύτερο. Ανεργεία υπάρχει σε όλους τους τομείς και οι δουλιές δε σου χαρίζονται ας έχεις και βεβαίωση από τη ΝΑΣΑ. Δεν έχει σημασία αν έχεις τελειώσει ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ η οτιδήποτε άλλο.
    Ive been places in my head, behind me worse than whats ahead
    And on my path just like a dream, takes me from the inbetween
    From out of nowhere you came strong as stone
    And now Ill never have to be alone
    What it is I know......

  4. #19
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσος δεν πρέπει να στο χαλάσω αλλά...



    δεν είναι έτσι και το ξέρεις. υπάρχει διαφορά. και φυσικά πάντα κάποιος μπορεί να δοκιμάσει και δεύτερη και τρίτη φορά αυτόν τον ένα χρόνο αν νομίζει ότι ατύχησε.

    edit: ααα και κατά την γνώμη μου δεν είναι μόνο ένας χρόνος. απλώς κρίνεσαι στον τελευταίο χρόνο
    Ναι καλά.... Είδα τα παιδιά που απέτυχαν φέτος στις εξετάσεις για την επόμενη τάξη στα ΤΕΕ και μείνανε. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να ξαναδώσουν και απλούστατα επειδή γίνανε ΤΕΛ , τώρα ξαναξεκινήσανε από τον πρώτο χρόνο αναγκαστικά.

    2-3 χρόνια χαμένα από την ζωή τους χάρη στην κωλοκυβέρνηση. Και τώρα έχουμε αγωνία να δούμε αν θα διεξαχθούν τελικά πανελλήνιες ξανά φέτος για μαθητές του ΤΕΕ προς ΤΕΙ.

    Έλεγες κάτι για ευκαιρίες ?

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    αν κάποιος αδικείται, αγωνίζεται, διαμαρτύρεται και διεκδικεί τα δικαιώματά του. ίσος όχι σήμερα αλλά αύριο θα τα καταφέρει. και στις "καλύτερες οικογένειες" υπάρχουν "κατραπακιές". Είναι όμως φυγόπονο να τα ρίχνουμε όλα στην κακιά κοινωνία και κακιά ώρα.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάποιος αδικείται, αγωνίζεται, διαμαρτύρεται και διεκδικεί τα δικαιώματά του. ίσος όχι σήμερα αλλά αύριο θα τα καταφέρει. και στις "καλύτερες οικογένειες" υπάρχουν "κατραπακιές". Είναι όμως φυγόπονο να τα ρίχνουμε όλα στην κακιά κοινωνία και κακιά ώρα.
    Ψάξε στο google να δεις , στάλθηκαν επιστολές κλπ στον αρμόδιο υπουργό τις οποίες αγνόησε. Τι άλλο να κάνουν δηλαδή να βομβαρδίσουν τα υπουργεία ?

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    δεν ξέρω τι έγινε με τα παιδιά. είμαι αρκετά μακρυά για να γνωρίζω. αλλά αυτό που είπα είναι στάση ζωής. Και δεν είναι δυνατόν πάντα κάποιος να είναι συνέχεια αδικημένος. σήμερα είναι αδικημένος αύριο μπορεί να είναι ευνοημένος. το θέμα είναι τι κάνει στο ενδιάμεσο (σημείωση: αγωνίζεται για να γίνει καλύτερος και αν το θέλει πραγματικά και αξίζει θα πετύχει)

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Φίλε μου μην απογοητεύεσαι, και ξαναδώσε πανελλαδικές για κάποιο ΑΕΙ. Και πιο φθηνά θα σου ρθει και καλύτερες πιθανότητες θα έχεις στον ιδιωτικό τομέα. Τα ΙΕΚ εκμεταλλεύονται την απογοήτευση των μαθητών που δεν τα πήγαν όσο καλά θα ήθελαν και τους τσεπώνουν τα λεφτά δίνοντάς τους άχρηστα χαρτιά χωρίς αντίκρυσμα σε κάποια σοβαρή επιχείρηση.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  9. #24
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε στο google να δεις , στάλθηκαν επιστολές κλπ στον αρμόδιο υπουργό τις οποίες αγνόησε. Τι άλλο να κάνουν δηλαδή να βομβαρδίσουν τα υπουργεία ?
    Η αλήθεια είναι οτι απο τις επιστολές μέχρι τον βομβαρδισμό του υπουργείου υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις... Ενδεικτικά: Kάτσε καλά Γερασιμέεεε!


  10. #25
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι οτι απο τις επιστολές μέχρι τον βομβαρδισμό του υπουργείου υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις... Ενδεικτικά: Kάτσε καλά Γερασιμέεεε!

    Από όλους τους μαθητές αφαίρεσε όλους εκτός από αυτούς που πηγαίναν ΤΕΕ. Τώρα αφαίρεσε αυτούς που δεν τους νοιάζει να περάσουν και μένουν "σκοπίμως". Και τώρα αφαίρεσε αυτούς που δεν έμειναν. Τι σου μένει ?

    Οι άτυχοι που δεν θέλανε να μείνουν αλλά για κάποιο λόγο δεν καταφέρανε να περάσουν στις εξετάσεις. Ένα πολύ μικρό ποσοστό. Πιστεύεις ότι μπορούσαν να καταφέρουν κάτι με αυτόν τον τρόπο ? Έστω πως κάτι θα κατάφερναν αν είχαν υποστήριξη και από άλλους μαθητές. Αλλά... έλα που δεν τους καίγεται καρφί.
    Γιατί έτσι είναι στην ελλάδα. Αν δεν σε αφορά , συνήθως το γράφεις στα @@ σου. Άσε τον άλλο να πνιγεί..

    Στεναχωριέμαι γιατί τους καταλαβαίνω σιγά-σιγά. Όχι πως τότε δεν με ενόχλησε η ηλίθια απόφαση του υπουργού αλλά όταν μίλησα με 2-3 καθηγητές σχετικά με το θέμα και τις εξετάσεις το 2009 για τα παλιά "ΤΕΕ" , μπήκα σε σκέψεις και έγινε πιο έντονο μέσα μου.

    Κάποιος μπορεί να πει πως δεν με αφορά γιατί πέρασα. Αλλά με αφορά γιατί ήμουν μαθητής , είμαι δυστυχώς Έλληνας (στεναχωριέμαι που το λέω αλλά λυπάμαι πραγματικά που ζω σε αυτή την χώρα) και θα έπρεπε να τους αφορά όλους. Αλλά ξέρεις πως λειτουργεί το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτή την χώρα..

  11. #26
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    "Oι μεταρρυθμίσεις θα προχωρήσουν και οι μειοψηφίες δεν θα με σταματήσουν από το να κάνω αυτό για το οποίο με ψήφισε ο ελληνικός λαός"

    Συγγνώμη tiven, είσαι μειοψηφία, τον πούλο. Για την κυβέρνησή μας δεν υπάρχεις, να πάς να πνιγείς.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  12. #27
    Το avatar του μέλους taxlog
    taxlog Guest
    Καλημέρα..
    Εγώ θα διαφωνήσω με όλους εκτός απο τον Γκρεκούση τον Νίκο (ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΣ ΙΕΚ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ)
    Συμφωνώ όχι με την αμάθεια του, ή την ασχετίλα του, διότι δεν απάντησε άμα έχει πάει ΙΕΚ ώστε να κάνει σύγκριση σε ομοειδή ειδικότητα, αλλά διότι τα ΙΕΚ είναι όντως όλα αυτά που είπε ο Νίκος .
    Οι σχολές ΊΕΚ υπονόησε είναι μία απάτη....ΣΥΜΦΩΝΩ
    Το ίδιο το ΥΠΕΠΘ απο το 1992 έως σήμερα πήγε να φτιάξει ανώτερες σχολές εξειδίκευσης και το αποτέλεσμα ήταν , σήμερα που μιλάμε το 2009, 'ενας απόφοιτος ΙΕΚ
    κάνει 2 έτη θεωρητική και πρακτική φοίτηση αλλά δεν αρκεί αυτό , τον υποχρεώνουν να δώσει εξετάσεις με το αιτιολογικό ότι το ίδιο το υπουργείο δεν έχει εμπιστοσύνη στην εξεταστική των ΙΕΚ. Για να δώσεις αυτές τις εξετάσεις πρέπει να διαβάσεις το λιγότερο ένα χρόνο , διότι έχεις διδαχθεί στα 2 χρόνια το 45% της ύλης.
    Αρα η απο βιβλιογραφία ή φροντιστήρια και εντατική μελέτη (αν ειναι δυνατόν για ΙΕΚ ε?)
    μπορεί να γράψεις ένα 17-18 στο μάξιμουμ, ειδάλλως δίνεις για πάντα και ποτέ δεν το παίρνεις το δίπλωμα..
    85% αποτυχία σε εξετάσεις πιστοποίησης γνώσης είχε η ειδικότητα φοροτεχνικών!!!
    Που σημαίνει ότι το 15% πήγε 10 -17 βαθμολογία.
    Τωρα τι δουλειά έχουν όλα αυτά και πως συνδέονται με αυτό που προλόγισα.
    Πόλυ απλά το ίδιο το υπεπθ δίνει δικαιωμα στον κάθε αγράμματο άσχετο, άνεργο που του φταινε τα ΙΕΚ για την κατάντια του να βγάλει την χολή.
    Ας΅είναι καλά η ΝΔ και το Πασοκ που ακολουθούν το πρόσταγμα του Περισσού και της ΠΟΣΔΕΠ για τα ΑΕΙ και τους φτυχιούχους τους, όπως και τον πενταετή προγραματισμό του ΟΕΕΚ για τα ΙΕΚ με καταξεφτίλιση του θεσμού και δημιουργία ΙΕΚ κομμωτικής και μανικιούρ πεντικιούρ.Οταν θέλεις κάτι να το υποβιβάσεις απλά το ξευτιλίζεις.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ξέρω άτομα πάντως που με το χαρτί αυτό του ιεκ βρήκαν μια δουλειά(παραπλήσια του πτυχίου που παίρνουν). Μην περιμένεις να γίνεις διευθυντής με 2 χρόνια σπουδών και το οτι εξετάζονται μετά το πέρας των 2 χρόνων είναι πάρα πολύ σωστό. Όποιος πραγματικά θέλει να ασχοληθεί με κάτι προσπαθεί γιαυτό. Πάρα πολλοί νομίζουν οτι το ιεκ είναι κάτι μεταξύ γυμνασίου και παιδικής χαράς που πάς βλέπεις τα φιλαράκια και περνάς καλά. Εγώ σε ιεκ είδα από τις καλύτερες βιβλιοθήκες που έχω δεί πάντως. Πήγες ποτέ να δανειστείς κάποια έξτρα βιβλία για να σε βοηθήσουν να καταλάβεις περισσότερο κάποιο μάθημα? Ξαναλέω οτι εννοείται οτι μόνο 2 χρόνια δεν αρκούν. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούν να αυξηθούν γιατί πάμε σε επίπεδο τει,οπότε μπαίνουν εξετάσεις μετά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  14. #29
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ερωτηση,ενας φιλος ενδιαφερεται να σπουδασει κατι και υπαρχει η εξης απορια,δημοσιο ιεκ η οαεδ? Να προτιμησει τα δημοσια ιεκ η τον οαεδ? Τα πτυχια εχουν την ιδια αξια και στα δυο?


  15. #30
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    απιστευτα πραματα διαβαζω εδω μεσα αν ειναι δυνατον οι αποφοιτοι ιεκ ειναι τουβλα κλπ κλπ. Εγω φιλε Νικο ειμαι αποφοιτος ιεκ ιδιωτικου και εμαθα πολλα πραματα για την επιστημη μου και ειμαι ενας χρησιμος ανθρωπος στην κοινωνια. Μπορει να μη παρω ποτε μια υψηλη θεση αλλα δεν ειναι και πολυ υψηλες οι φιλοδοξιες μου αντιστοιχα προτιμω να δουλευω οσο λιγοτερο και να ζω οσο περισσοτερο. Αλλα δεν ειμαι αχρηστος απλα στην ομορφη εφηβικη μου ηλικια αντι να λιωνω πανω απο σωρους βιβλια και να πλερωνω φροντιστηρια προτιμησα να περναω καλα με τις διαφορες γκομενιτσες μουσικουλα και γενικα ημουνα στα γουστα. Αφου χαλαρωσα και ησυχασα και μπηκε το μυαλο στο κεφαλι αποφασισα οτι επρεπε να κανω κατι στη ζωη μου και το εκανα. Τωρα οσο για τα ΑΕΙ τι να πουμε ρε φιλε εγω τουλαχιστον ημουνα υποχρεωμενος να παρακολουθω καθε μερα και οχι μονο τα εργαστηρια οπως ολοι οι ρεμπεσκεδες των ΑΕΙ που ειναι στα καφενεια και στις καφετεριες και διαβαζουν μονο καθε εξεταστικη. Οσο για την αγορα εργασιας φιλε μετραει, στην Ελλαδα τουλαχιστον, παραπανω η εμπειρια και η προυπηρεσια να ξερεις αν εσυ εισαι του ΑΕΙ και δεν εχεις πειρα εννοειτε πως θα σου φαει καποιος τη θεση με εμπειρια. Τουλαχιστον εγω οπου εχω παει να δουλεψω μεσα στην Ελλαδα με ρωτανε τι ξερω πρωτα να κανω και μετα τι χαρτι εχω. Τελος και σημαντικοτερο ολων ανθρωπος γινεσαι απο μονος σου και δε σε κανει το πανεπιστημιο κοινως καλλιεργεια που λεμε αν ξερεις, εχω δει κατι χωριατες που τελειωσαν ΑΕΙ πηραν και ντοκτορα αλλα παλι ζωα ειναι και μοσχαρια, γκεγκε?

    οσοι θελουν να μιλαμε για ακαδημαικη εκπαιδευση να μιλαμε για ξενα πανεπιστημια και οχι για τα ελληνικα που ειναι αισχος,
    δεν εχω δει ανθρωπο με πιο πολυ ελευθερο χρονο απο σπουδαστες ελληνικων πανεπιστημιων ελεος.

    οσο για το φιλο που ρωτησε τι να κανει με τα ιεκ εγω αυτο που ξερω ειναι να γουσταρει αυτο που κανει και να ασχοληθει και περα απο τη σχολη για να αποκτησει γνωση και πειρα και αν ειναι και λιγο τυχερος θα προκοψει

    Αν οντως εισαι ανωτατης εκπαιδευσης ειναι τραγελαφικο που δε ξερεις ορθογραφια πραγματικα αισχος και μετα με λες για ΑΕΙ

    εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Runner25 : 01-10-09 στις 02:23.

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή ΙΕΚ και ειδικότητας, απόψεις !!!
    Από costasvk στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 04:30
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-06, 21:23
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 22:27
  4. First Telecom αποψεις...και εμπειριες
    Από GJK στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-04, 18:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας