Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 94
  1. #31
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα παραλές από την άλλη μεριά που κατηγορείς όμως τώρα... Δεν θα μπώ σε διαδικασίες τώρα για αυτά που είπες, αλλά μόνο για το τελευταίο να ενημερώσω οτι αν έκαναν τα χαρτιά για ωρομίσθιος καθηγητής ιεκ ο φίλος σου και ένας άλλος που τελείωσε είτε τει είτε αει θα επέλεγαν αυτούς λόγω καθαρά αντικειμενικών κριτηρίων.
    Αααα επίσης για να σε ενημερώσω και κάτι άλλο, στα αει δεν υπάρχουν(συνήθως) καν εργαστήρια οπότε δεν χρειάζεται να πας καθόλου αν αυτή είναι η επιλογή σου
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  2. #32
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Runner25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι
    Μου λέει οτι στους τυφλούς, βασιλευει ο μονόφθαλμος...

    Ελπίζω να σε κάλυψα.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου λέει οτι στους τυφλούς, βασιλευει ο μονόφθαλμος...

    χμμμ λες εεε; . . .

    αιτιολόγησε αυτό που λες . . . αιτιολόγησε τον χαρακτηρισμό που έδωσες

    ........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 8 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    α! επί τη ευκαιρία πες μου σε παρακαλώ

    το μάθημα δημιουργίας ιστοσελίδων έχει κάποια σχέση με την πληροφορική; και τον προγραμματισμό;
    πια είναι η γνώμη σου η άποψη σου;

    και θα σου πω εγώ τι είπε καθηγητής ΑΕΙ ο οποίος κλήθηκε να διδάξει στη δημόσια εκπαίδευση παρακαλώ σε τμήμα προγραμματισμό & δίκτυα

    ........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 65 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    τέλος πάντων μη σε βάζω στη διαδικασία να εξηγείς .. . . προφανώς κατάλαβες τι θέλω να πω
    ------------------


    ένα ελάττωμα που έχουμε εμείς εδώ οι Έλληνες είναι ότι, έτσι και πάρουμε ένα χαρτί/πτυχίο από πανεπιστήμιο νιώθουμε... λες.. . και ξάφνου γίναμε επιστήμονες!

    Από το ό,τι αποκτούμε ένα χαρτί από ΑΕΙ μέχρι να θεωρηθούμε Επιστήμονες θέλει παααααρα πολύ δουλειά και βαθιά γνώση!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 01-10-09 στις 21:30. Αιτία: auto merged post
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  4. #34
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    σιγα σιγα θιξαμε τα ελληνικα πανεπιστημια αντε τωρα γιατι αμα ειναι ετσι οι φοιτητες γενικα σωθηκαμε, για πατε στο εξωτερικο. Αλλα οπως ειπωθηκε εδω την εχουμε δει οι ελληνες με το πανεπιστημιο και τα χαρτια τα διπλωματα εδω παιρνει πτυχειο και η κουτση μαρια τωρα τι πτυχειο δεν πειραζει οτι να ναι οπου περασουμε μωρε ας ειναι και τει ιχθυοκαλλιεργιας να ταιζουμε τσιπουρες, αρκει να ειμαστε επιστημονες και πανω απο ολα ελληναραδες και οχι ευρωπαιοι αρε ψωροκωσταινα


    πολλοι επιστημονες μαζευονται να δουμε που τελικα θα δουλεψουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Runner25 : 02-10-09 στις 01:02.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Εχεις καταλαβει οτι τα ΙΕΚ εχουν δημιουργηθει απο αυτη την αναγκη ετσι?Να εχει ο καθενας πτυχιο...

    Παντως οσοι μπαινουν σε ΑΕΙ ειναι κουτσες μαριες που θα παρουν πτυχιο με λαδι και στο ΙΕΚ οσοι εχουν πιασει το νοημα της ζωης και δεν ειναι κοροιδα.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  6. #36
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ειδαμε και ολους αυτους που μπανουν στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ που παιρνουν πτυχια,που κανουν μεταπτυχιακα,μαθαινουν καμια 3 γλωσσες και ολα αυτα στο τελος για να παιρνουν τι,700-800 ευρω?

    Απο το να πας να σπουδασεις ζωικης παραγωγης στο πανεπιστημιο,θα πας σε ενα ΙΕΚ δημοσιο/ιδιωτικο και θα προσπαθησεις να μαθεις κατι μπας και βρεις καμια δουλιτσα μετα,η εκμεταλευση που γινεται με τα ΙΕΚ δεν εχει προηγουμενο,κοροιδευουν τον κοσμο με ειδικοτητες της πλακας.

  7. #37
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Runner25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα φιλος μου που τελειωσε ιεκ ιδιωτικο διδασκει σε ιεκ καθηγητης σου λεει κατι
    Εσένα σου λέει κάτι
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #38
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    . . . . . . .
    Παντως οσοι μπαινουν σε ΑΕΙ ειναι κουτσες μαριες που θα παρουν πτυχιο με λαδι και στο ΙΕΚ οσοι εχουν πιασει το νοημα της ζωης και δεν ειναι κοροιδα. . . . .
    ένα παράδειγμα . . .
    πιστεύεις ότι σήμερα όποιος παίρνει πτυχίο πολιτικού μηχανικού; είναι γατόνι ικανός; για να σχεδιάσει/ρίξει θεμέλια/σκελετό τέλος πάντων την έγερση ενός κτιρίου;. . .
    δλδ από τα 100 άτομα που αποφοίτησαν, και οι 100 είναι γατονια ικανοί;;;

    εγώ τουλάχιστον έχω μια επιφύλαξη ως προς αυτό

    απλά σήμερα κάπου το έχουμε χάσει, υπάρχει τέτοια πίεση . . που σου λέει έστω και με το ζόρι να το πάρεις το ρημάδι το πτυχίο . . . .τώρα βέβαια ο κάτοχος του πτυχίου αν πάρει κοσμάκη στο λαιμό του.. αυτό είναι μια άλλη ιστορία

    πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ήθελε να πει ο Runner25
    . .κάπου έχουν ευτελιστεί . . . .δλδ σήμερα στόχος είναι η απόκτηση πτυχίου (το χαρτί και ό,τι να 'ναι…) . . . . . . . . και (ΟΧΙ) το μεράκι για μάθηση της ειδικότητας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 04-10-09 στις 01:24.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  9. #39
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    αναγκη για πτυχειο ναι συμφωνω γιατι κατι πρεπει να ξερει να κανει καποιος για να προσφερει στη κοινωνια και να βγαζει το ψωμι του αλλα οχι πτυχειο για το ψωνιο αυτη ειναι η διαφορα. Εξαλου στα ιεκ μαθαινεις τα απαραιτητα και κατι παραπανω για να δουλευεις σε αξιοπρεπεις δουλειες που εχουν μελλον και απο κει και περα μπορεις να ασχοληθεις και να μαθεις παραπανω η να πας να παρεις και bachelor αν θες πολλες προοπτικες λοιπον και το σημαντικοτερο επιλεγεις τι θα κανεις και δεν ειναι παμε οπου περασουμε.
    Εδω να πω οτι ο φιλος μου δουλευει καθηγητης σε ιεκ που ειναι αξιοπρεπης δουλεια και με καλουτσικο μισθο δεν καταλαβαινω την ειρωνια απο μερικους και δε μου αρεσει, ισως βεβαια να υποδηλωνει και μια πικρια του στυλ εγω που πηγα ΑΕΙ γιατι δουλευω στο μασουτη, ξερετε ποσοι του πανεπιστημιου δουλευουν πωλητες, σε περιπτερα και σε αλλες δουλειες του κωλου και δε προκειται να δουν χαιρι γιατι σαν και αυτους υπαρχουν αλλοι 1000, χωρις υπερβολη και θα ξεχωρισουν οι καλυτεροι οχι στα πτυχεια (ποσα εχω μεταπτυχειακα και γλωσσες και δε ξερω τι) αλλα στην ικανοτητα του να κανουν σωστα αυτο που σπουδασαν.

    Οσοι επιλεγουν τι να κανουν και δε σπουδαζουν βαση του που περασαν θα εχουν πολυ καλυτερη μοιρα

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πανεπιστημιο στην ελλαδα θεωρητε Must και κοινωνικο status βλεπεις κατι μοσχαρια με πτυχεια



    θα παρακαλουσα να μην απομονωνται φρασεις απο τα Post μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Runner25 : 04-10-09 στις 02:06.

  10. #40
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Περιοχή
    Οινόφυτα Βοιωτίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΙΝΟΦΥΤΑ
    Από προσωπική εμπειρία πάω Δημοσίο ΙΕΚ στην ειδικότητα Τεχνικος Δικτύων και τώρα είμαι Γ εξάμηνο.2 χρόνια είναι(Α+Β)(Γ+Δ εξάμηνα) και απο ότι έχω ρωτήσει φίλους και γνωστούς τα Ιδιωτικά ΙΕΚ δεν έχουν και πολλές διαφορές.Παιδιά που πήγαιναν σε Ιδιωτικά ΙΕΚ ήρθαν φέτος σε μας..

  11. #41
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι διαφορες ιδιωτικο και δημοσιο ιεκ ειναι οπως η μερα με την νυχτα, εχω τυχει να παω και στα 2 και θα σου πω μερικες λεπτομεριες..

    1. Στο δημοσιο ιεκ εχει μονο πρωινα τμηματα , αν δουλευεις ή θες απογευματινο την πατησες...
    2. Στα δημοσια ειμαστε πολλααα παιδια στην ταξη.... ειναι σαν να συγχωνευουν 2 τμηματα σε ενα.
    3. Καθομασταν 3-4 παιδια σε ενα pc.

    Δεν ξερω αν ειναι ετσι σε ολα, αλλα ειναι παντως κατι απογοητευτικο...
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  12. #42
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελειωσα το ΙΕΚ το 1995 .
    Τα τμηματα ηταν απογευματινα για τους εργαζομενους ... (και εγω καπακι απο την δουλεια πηγαινα οπως οι περισσοτεροι
    και πολλες φορες μας επαιρνε ο υπνος)
    Τα τμηματα ειχαν 25 σπουδαστες.
    Ενα μεγαλο μερος των καθηγητων μας δεν ηταν εκπαιδευτικοι ... ηταν ανθρωποι της αγορας εργασιας ...
    Ατομα με γνωσεις πανω στο αντικειμενο το οποιο θα διδαασκομασταν.
    Το ΙΕΚ δεν ειναι φοιτιτικη ζωη, ειναι εργασια, και ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζεται, σαν προυπηρεσια.
    Οι ειδικοτητες των ΙΕΚ. ( δυστυχως η δικια μου εχει πλεον καταργηθει.)
    Να υποθεσω οτι πρεπει να πας ΑΕΙ για βοηθος ζαχαροπλαστη ...
    Τεχνικός φανοποιίας και βαφής αυτοκινήτων - ΤΕΙ μηχανολογιας Πειραια .
    Γραμματέας νομικών επαγγελμάτων - Μονο για αποφοιτους της νομικης .
    Υπεύθυνος μονάδας συστηματοποιημένου επισιτισμού (Catering) - Βρηκαμε και κατι για τους αποφοιτους
    της θεολογικης σχολης ( συσιτια εκκλησιας )

  13. #43
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    σαφως και το ιεκ τουλαχιστον το ιδιωτικο δεν ειναι φοιτητικη ζωη και σιγουρα θα επρεπε ως ενα βαθμο να συμπεριλαμβανεται ως προυπηρεσια.


    δυστηχως στην Ελλαδα οτι υπαγεται στο δημοσιο τομεα πασχει σε αυτο δεν εξαιρουνται τα δημοσια ιεκ, αλλα μην ξεχναμε οτι σε ολα φταει και η "κουλτουρα" του νεοελληνα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Runner25 : 04-10-09 στις 02:19.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετο αλλά πόσα λεφτά παίρνει ο φίλος σου καθηγητής γιατί στο ιεκ το μάθημα που μπορεί να κάνει είναι 2-4 ώρες την εβδομάδα και πληρώνεται με την ώρα...
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  15. #45
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα παράδειγμα . . .
    πιστεύεις ότι σήμερα όποιος παίρνει πτυχίο πολιτικού μηχανικού; είναι γατόνι ικανός; για να σχεδιάσει/ρίξει θεμέλια/σκελετό τέλος πάντων την έγερση ενός κτιρίου;. . .
    δλδ από τα 100 άτομα που αποφοίτησαν, και οι 100 είναι γατονια ικανοί;;;

    εγώ τουλάχιστον έχω μια επιφύλαξη ως προς αυτό

    Για να βγαλεις απο θετικη κατευθυνση 22000 μορια εχεις σιγουρα τις τυπικες προυποθεσεις να ανταπεξελθεις στο "αθλημα" καθως θεμα παπαγαλιας δεν υφιστανται στα μαθηματα τους.Απο κει και περα ειναι πολλα θεματα που μπορει να μην κανουν τον αποφοιτο ικανο να εξασκησει καλα το επαγγελμα.Ελλειψη ταλεντου, στην σχολη τα φορτωσαμε στον κοκκορα, αλλαγη ενδιαφεροντων(ή για την ακριβεια, λανθασμενη εξαρχης εκτιμηση των) κ.α

    στα υπολοιπα συμφωνω.Δεν κανουν ολοι για επιστημονες και το να κανεις πιο τεχνικα επαγγελματα(υδραυλικος πχ) εχει παψει εδω και χρονια να θεωρειται ντροπη.Ισα ισα που πιο πολλα θα βγαλει στην Ελλαδα ενας καλος υδραυλικος παρα ο μεσος αποφοιτος ΑΕΙ

    Για αυτο το λογο ειμαι και υπερ ενος "μειγματος" Φιλανδικου-Γερμανικου εκπαιδευτικου συστηματος(αλλα αυτα τα συζηταμε σε αλλο τοπικ, θα βγω off)


    αναγκη για πτυχειο ναι συμφωνω γιατι κατι πρεπει να ξερει να κανει καποιος για να προσφερει στη κοινωνια και να βγαζει το ψωμι του αλλα οχι πτυχειο για το ψωνιο αυτη ειναι η διαφορα. Εξαλου στα ιεκ μαθαινεις τα απαραιτητα και κατι παραπανω για να δουλευεις σε αξιοπρεπεις δουλειες που εχουν μελλον και απο κει και περα μπορεις να ασχοληθεις και να μαθεις παραπανω η να πας να παρεις και bachelor αν θες πολλες προοπτικες λοιπον και το σημαντικοτερο επιλεγεις τι θα κανεις και δεν ειναι παμε οπου περασουμε.

    Κοιτα να δεις τι πιστευω.Καποια ΙΕΚ πχ κομμωτικης ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια στην κοινωνια(απο τη στιγμη που δεν ειναι ολος ο πληθυσμος μεταλλαδες).Και φυσικα ορθως ειναι ΙΕΚ και οχι ΤΕΙ/ΑΕΙ.

    Αλλα αυτο που παει να γινει οπως να σπουδαζεις θετικες επιστημες στο ΙΕΚ και να βγαινεις στο μισο χρονο(2 ακαδημαικα ετη), με ισοτιμο πτυχιο και μαλιστα χωρις να εχεις περασει καποιες εξετασεις οτι εχεις τις προυποθεσεις(στην προκειμενη περιπτωση των θετικων επιστημων, καλο φυσικομαθηματικο υποβαθρο) να ανταπεξελθεις στο επαγγελμα αυτο ειναι επιεικως εγκλημα.

    Οπως και ειναι εγκλημα να υπαρχουν ΑΕΙ/ΤΕΙ με προοπτικες απασχολησης υπο του μηδενος μονο και μονο για να συντηρουνται τα τοπικα σουβλατζιδικα.Οποιος δεν φοραει "γυαλια" και εχει κοτσια να κανει αυτοκριτικη τα βλεπει ολα αυτα.

    Εν ολιγοις καποια ΙΕΚ ειναι απαραιτητα και καποια αλλα κοροιδια σκετη.Προσωπικη αποψη....
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή ΙΕΚ και ειδικότητας, απόψεις !!!
    Από costasvk στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 04:30
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-06, 21:23
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 22:27
  4. First Telecom αποψεις...και εμπειριες
    Από GJK στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-04, 18:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας