Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Θεωρείτε το Ubuntu μία απλή διανομή ή ξεχωριστό λειτουργι

Ψήφισαν
107. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Διανομή (distribution) που απλά δεν ακολουθεί τους κανόνες στο GNU/Linux.

    62 57,94%
  • Λειτουργικό (OS) που βασίζεται στο GNU/Linux.

    45 42,06%
Σελ. 1 από 34 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 497
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Με αφορμή το ποστ μου εδώ ως απάντηση στον συμφορουμίτη songless_bird θα ήθελα την γνώμη σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab
    Δυστυχως, και λυπάμαι που το λέω, γιατί με το Ubuntu σαν διανομή δεν έχω πρόβλημα, ούτε εχω κόμπλεξ με αυτή, αλλά τελευταία το ότι ξεφεύγει από τα standards όλων των υπόλοιπων διανομών, καθιστούν τις λύσεις σε προβλήματα του ... μπακαλίστικες. Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί έχουν γίνει τόσες παρακάμψεις, στο τέλος καταλήγουν (όπως έγινε και πάλι εδώ) να αντιμετωπίζουν οι χρήστες πρόβλημα εξ αρχής.

    Το Ubuntu μέχρι σήμερα μάλιστα λεγόταν ως η διανομή που μπαίνει εύκολα, βοηθάει τους χρήστες να ξεφύγουν από τα Windows. Όμως, ρε γμτ!, βοήθα τον χρήστη να ξεφύγει τελειως από τα Windows, μην του δίνεις λύσεις ίδιες με τα Windows, γιατί απλά.... εδώ είναι Linux ΟΧΙ Windows!

    Πρέπει οπωσδήποτε το Ubuntu σαν διανομή να αρχίζει να γίνεται παλι (όπως ήταν πχ στην εκδοση 6.10) standards compliant, δηλαδή τυχόν προβλήματα του να λύνονται όπως λύνονται σε όλες τις διανομές, με μόνη διαφορά, τον τρόπο εγκαταστασης προγραμμάτων.

    Αλλά, η παράκαμψη του xorg.conf (με τα πάμπολλα προβλήματα χρηστών τόσο καιρό) και του compiz (με το σκριπτ /usr/bin/compiz, με blacklists που δεν υπαρχουν σε καμία άλλη διανομή, παρα μόνο ... στα Windows -->βλέπε Windows Vista και DWM που δεν ενεργοποιείται σε ορισμενες κάρτες) και τόσων άλλων (wireless, network, booting με upstart κλπ), προκαλούν προβλήματα, καθιστούν το Ubuntu ξεχωριστό ... λειτουργικό που τυχαίνει να έχει Linux kernel.

    Πραγματικά, λυπάμαι που συμβαίνει αυτό.

    Τα οποια posts μου φαίνονται "επιθετικά", φαίνονται έτσι γιατί έχω εκνευριστεί με τις τόσες παρακάμψεις, να μην λειτουργεί ούτε μία κοινή GNU/Linux λύση.
    Το Ubuntu πια, τον Οκτώβρη, φτάνει στην έκδοση 8.10, Intrepid Ibex.

    Πριν μου πείτε την γνώμη σας, θα ήθελα να διαβάσετε καλά το ποστ το οποίο σας παραθέτω και να ξεκαθαριστεί επιτέλους σε ενα μοναδικό νήμα (και όχι σε τόσα δεκάδες) το τί πραγματικά πιστεύετε ότι συμβαίνει.

    Η δημοσκόπηση θα είναι ανοικτή για 30 μέρες και δεν είναι ονομαστική.

    Edit: [ Και να αναφέρετε κατά πόσο θεωρείτε καλό (όσοι επιλέξατε την πρώτη επιλογή) να συμβαίνει κάτι τέτοιο ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 28-08-08 στις 11:16.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημέρα παιδιά...

    να ρωτήσω...διάβασα ότι καταργήται το xorg.conf και θα χρησιμοποιήται ο x.org server 1.5 και ότι θα υπάρχει autodetection..ισχύει;
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα παιδιά...

    να ρωτήσω...διάβασα ότι καταργήται το xorg.conf και θα χρησιμοποιήται ο x.org server 1.5 και ότι θα υπάρχει autodetection..ισχύει;
    Δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Στην Fedora ας πούμε (με Xorg 1.5) υπάρχει xorg.conf ακόμη.

    Το αν θα αναγνωρίζεται, είναι distro specific.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Πολλοι ομως flame θεωρουν οτι το ubuntu δεν θετει νεους κανονες, αλλα αθετει τους υπαρχοντες.

    Εγω το θεωρω μια ακομη διανομη, με τις ιδιαιτεροτητες της. Δεν μπορω να το διαχωρισω απο τις αλλες διανομες, που και αυτες εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους. Ειτε στο pms ειτε στο τροπο στησίματος.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι ομως flame θεωρουν οτι το ubuntu δεν θετει νεους κανονες, αλλα αθετει τους υπαρχοντες.
    .
    Δεν αποδειχθεί και κάτι καλό από αυτό όμως ...
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποδειχθεί και κάτι καλό από αυτό όμως ...
    Το οτι βαζει κοσμο στο Linux ειναι κακο;
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Κοίτα αν σκεφτείς το 1ο bug που έχουν καταχωρήσει στο launchpad είναι η κατάριψη της microsoft σε προεγκατεστημένα συστήματα. Άρα γι'αυτούς στόχος είναι να δημιουργήσουν ένα λειτουργικό που θα καταρίψει τα windows σαν την πιο δημοφιλή πλατφόρμα, και παράλληλα να έρχεται προεγκατεστημένο (πράγμα που έχουν ξεκινήσει να το πετυχαίνουν). Τώρα από 'κει και πέρα είναι θέμα του κάθε χρήστη τι θέλει να κάνει με το λειτουργικό του.

    Κι εγώ αυτή την στιγμή τρέχω ubuntu για την ευκολία του, αλλά στην τελική κάποια πράγματα δεν έχουν σχέση με το λειτουργικό. Πχ πλέον δεν φοβάμαι να βάλω μόνος μου ένα πρόγραμμα στο /opt και ξέρω ότι θα είναι όλα εκεί. Ούτε φοβάμαι τον παλιό τρόπο εγκατάστασης ./configure make make install. Οπότε αρχίζω σιγά σιγά να σκέφτομαι κι άλλες διανομές.

    Το καλό είναι ότι πρόσφατα που πήρα νέο pc μπορώ να τρέξω άνετα ένα virtual machine οπότε μπορώ να πειραματιστώ όσο χρειάζεται, κι όταν νιώσω άνετα προχωράμε σε κάτι πιο απτό.

    Άρα είναι περισσότερο θέμα χρήστη. Λίγο off-topic αλλά πάντως γενικά οι διανομές πλέον είναι αρκετά εύκολες. Στο παλιό pc έχω βάλει zenwalk και το έδωσα στον πατέρα μου. Ούτε έχει παράπονο, μόνο internet χρησιμοποιεί, το σύστημα (8ετίας) τα πάει μια χαρά, κι εγώ δεν έχω άγχος ότι θα πάει και θα κολλλήσει κάποιον ιο.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι βαζει κοσμο στο Linux ειναι κακο;
    Η εύκολη εγκατάσταση, ναι τον βάζει.

    Το Compiz Fusion, ναι τον βάζει.

    Το ότι τρέχει μετά όλη μέρα για να λύσει απλά πράγματα, πού σε άλλες διανομές λύνονται στο λεπτό, τον κρατάει όμως στον κόσμο του Linux ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #9
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    έλα που ο αφρικανός θα είναι το μέλλον... τώρα αν φύγει απο λίνουξ και γίνει κάτι άλλο, θα δούμε...(σαν νέο OSX

    πάντως για την ώρα όσο ο χρήστης βολεύεται ΧΩΡΙΣ να βάζει χέρι τραβάμε ολοταχώς προς Μ$/OSX. πάντως και εγώ το χέρι το αποφεύγω όσο μπορώ...

  10. #10
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα που ο αφρικανός θα είναι το μέλλον... τώρα αν φύγει απο λίνουξ και γίνει κάτι άλλο, θα δούμε...(σαν νέο OSX; )

    πάντως για την ώρα όσο ο χρήστης βολεύεται ΧΩΡΙΣ να βάζει χέρι τραβάμε ολοταχώς προς Μ$/OSX. πάντως και εγώ το χέρι το αποφεύγω όσο μπορώ...
    Το OSX όμως και τα Windows, είναι κλειδαμπαρωμένα. Το Linux είναι ανοικτό.

    Εάν παει προς τα πρώτα, τότε ... δεν γίνεται αυτόματα άλλο λειτουργικό ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εύκολη εγκατάσταση, ναι τον βάζει.

    Το Compiz Fusion, ναι τον βάζει.

    Το ότι τρέχει μετά όλη μέρα για να λύσει απλά πράγματα, πού σε άλλες διανομές λύνονται στο λεπτό, τον κρατάει όμως στον κόσμο του Linux ;
    Ειναι και στον ανθρωπο. Εγω πείσμωσα οταν δεν ηξερα γιατι δεν δουλευει σωστα η ati μου στο Linux και καθησα και ασχοληθηκα. Θα μου πεις ειναι γενικο το προβλημα, αλλα ειχε τοσα θετικα για μενα ως διανομη που με κρατησε τοσο σε αυτην οσο και στο linux.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  12. #12
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι τρέχει μετά όλη μέρα για να λύσει απλά πράγματα, πού σε άλλες διανομές λύνονται στο λεπτό, τον κρατάει όμως στον κόσμο του Linux ;
    ποιό λεπτό; όποιο πρόβλημα και να έχει, έχει 1εκ χρήστες στα φόρουμ με λύση ή συμβουλή. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ

    πάντως στη fedora που έχω -2η διανομή μετά το ubuntu- όποτε έχω πρόβλημα μου παίρνει όλη μέρα και συνήθως δεν βρίσκω βοήθεια πουθενά...
    οπότε γιατί να μην βάλω κάτι που θα έχω ΕΤΟΙΜΕΣ λύσεις;

    ΥΓ ξεχνάς φίλε οτι δεν έχουμε όλοι ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη...(εγώ δεν έχω και χέρια - έχω ραντεβού σε λίγο με ορθοπεδικό - απο τα 16ωρα στη δουλειά. να κάτσω και άλλες 2-3 ώρες να κάνω ματσακονιές το βλέπω αδύνατο απο μένα...)

  13. #13
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.632
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ ξεχνάς φίλε οτι δεν έχουμε όλοι ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη...(εγώ δεν έχω και χέρια - έχω ραντεβού σε λίγο με ορθοπεδικό - απο τα 16ωρα στη δουλειά. να κάτσω και άλλες 2-3 ώρες να κάνω ματσακονιές το βλέπω αδύνατο απο μένα...)
    Ωπ, είπες αυτό που περίμενα.

    Τί είναι καλύτερο ; Προρυθμισμένο λειτουργικό που έχει λάθος ρυθμίσεις ή λειτουργικό που ρυθμίζεις εσύ μία φορά (κάθισες μία μέρα που δεν είχες κάτι να κανεις) και δεν το ξαναπειράζεις ποτέ σου ξανά (εάν θες) και λειτουργούν όλα στην εντέλεια ;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παρακαλώ να αλλάξει η πρώτη επιλογή.

    ΔΕΝ θέτει νέους κανόνες.

    Αθετεί και "γράφει" τους υπάρχοντες standard κανόνες.

    Επομένως, αυτό το μόρφωμα, ΔΕΝ είναι GNU/Linux.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πρώτη επιλογή δεν είναι απόλυτα κατανοητή όπως είναι διατυπωμένη.
    Σιγά μην της δώσουμε και βραβείο για innovation. Καταστρατηγεί τους υπάρχοντες.
    Αλλοτριωμένο μόρφωμα που τείνει να παραθυροποιήσει το Gnu/Linux με το μανδύα της ευκολίας προς το νεο χρήστη.
    Δε θέλουμε αυτοματισμούς και πρωτοβουλίες για το καλό μας. Θέλουμε να είμαστε αφεντικά στο σύστημά μας και να ξέρουμε ανα πάσα στιγμή τι γίνεται και τι υπάρχει κάτω από το καπό.

    Δε ψηφίζω τίποτα από τα δύο. Όσο πιο πολύ ασχολούμαστε με ubuntu και παράγωγά του τόσο περισσότερη αξία του δίνουμε και δε νομίζω να το αξίζει.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

Σελ. 1 από 34 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση για διανομή 8.04 του ubuntu
    Από ZackNV στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 14:02
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 02:11
  3. Σχετικα με τη διανομη Ubuntu
    Από tptkouta στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 17:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας