Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Ρε παιδιά ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει φίλτρα τηλεφώνου; Θέλω να αγοράσω λόγω ADSL over PSTN.
    Σε όσα πήγα, δεν ήξεραν για τι πράγμα μιλούσα ή με παρέπεμπαν σε άλλους...Πού μπορώ να βρώ και πώς να τα ζητήσω;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Emerald
    Emerald Guest
    Θα τα βρεις σε ένα οποιοδήποτε OTEShop και στον ΟΤΕ της ... γειτονιάς σου!
    Κάνουν γύρω στα 6 ευρώ το καθένα και ο ΟΤΕ τα ονομάζει "Microfilter" με κατασκευάστρια την Intracom.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    1.839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16800 / 793
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Δ. ΜΕΓΑΡΟΥ
    Router
    Cisco 876W
    H ennalaktika pariggile ta apo kapoio computer shop i to internet (an protimas kati se epwnimo filtro kai oxi intracom)
    Exw dei tixaia poli kala se agglika sites...

  4. #4
    Το avatar του μέλους Dreamkid
    Dreamkid Guest
    ego pou thelo na exo kai 2o tilefwno se allo domatio tou spitiou (oxi sto dwmatio tou pc) tha xreiasto tetoio? i to tilefwno tha pairnei sima apeutheias apo tin priza ??

  5. #5
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Αθηνα- Aγ.Ανάργυροι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300-s
    SNR / Attn
    14.0(dB) / 28.5(dB)
    Mgmanager (www.mgmanager.gr) στην Σολωμου -Μολις πηρα ενα spliter zyxel απο εκει... Πρεπει να εχει και φιλιτρα..

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Ναι, το MG Manager πουλάει και φίλτρα αλλά δεν έχει. Μου είπαν ότι θα φέρουν από τον άλλο μήνα και ότι για τις PSTN κάνει 10ευρώ το ένα.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Τον διαχωριστή τον έχω τοποθετήσει δίπλα στο pc, έτσι ώστε να φτάνει το καλώδιο με το modem, αλλά να έχω και τηλέφωνο μαζί.
    Από άλλο post διάβασα, ότι άμα συνδεθεί ο διαχωριστής με το κεντρικό καλώδιο, τότε λύνεται και το πρόβλημα. Εγώ πώς θα βρω που είναι το κεντρικό καλώδιο;
    Αν βρω από ποιο δωμάτιο ξεκινάει, τότε βάζω στην πρίζα τηλεφώνου που έχει εκεί το διαχωριστή; Δοκίμασα βάλω το διαχωριστή σε 2 άλλα δωμάτια που υπέθεσα ότι από εκεί ξεκινάει το κεντρικό καλώδιο (ενώ στο δωμάτιο που είναι το pc, το καλώδιο του modem να πηγαίνει κατευθείαν στην πρίζα του τηλεφώνου κι όχι να περνάει πρώτα από το διαχωριστή) και αν και δούλευε το internet, το πρόβλημα με την σύνδεση παρέμεινε.

    Άμα πάρω φίλτρα, να πάρω ένα φίλτρο για την κάθε τηλεφωνική συσκευή ή υπάρχει τρόπος να πάρω ένα φίλτρο και σε συνδυασμό με το διαχωριστή να καταφέρω να λύσω το πρόβλημα;

    Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις στο προηγούμενο ερώτημα :][/img]

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    1.839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16800 / 793
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Δ. ΜΕΓΑΡΟΥ
    Router
    Cisco 876W
    cyborg exeis mperdepsei ta filtra (filters) me ton diaxwristi (splitter)
    Ta filtra einai gia ADSL se PSTN grammi kai xreiazesai ena gia kathe tilefwniki siskebi i fax pou exeis, splitter xreiazetai mono ena.
    An ipothesoume oti milas gia ADSL panw se ISDN o diaxwristis mpainei ekei pou erxetai i grammi tou diktiou tou OTE kai bgazei 2 eksodous... mia gia to ADSL modem i router (px to jetspeed) kai mia gia to netmod - lathos apokleietai na kaneis afou i eisodos diktiou einai apo tin mia meria moni tis enw oi eksodoi apo tin apenanti me bisma RJ11 (mikro) gia to netmod kai RJ45 (megalo) gia to ADSL router/modem
    Elpizw na sou elisa tin aporia

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    ok, άρα εγώ πχ. που έχω dsl over pstn αναπόφευκτα πρέπει να αγοράσω φίλτρα για την κάθε τηλεφωνική συσκευή στο υπόλοιπο σπίτι;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    lol, suggnomi gia to triplo post, alla mou ebgaze kati la8h sto submit kai nomiza oti den dimosieuotan...

  10. #10
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Όοοοοχι! Αν μπορείς να βάλεις το modem και ΕΝΑ φίλτρο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου (μετά από το modem φυσικά), μπορείς να τη "βγάλεις" με ένα μόνο φίλτρο.
    Επίσης, αν μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από την κεντρική πρίζα, μέχρι τον υπολογιστή σου, πάλι γίνεται η δουλειά με ένα φίλτρο.

    Τώρα, αν ο υπολογιστής σου είναι 500m μακριά από την κεντρική πρίζα ή έχεις μόνο 2-3 τηλέφωνα στο σπίτι, μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις 1-2 φίλτρα ακόμα και να τελειώνεις, απ'το να κάνεις μερεμέτια.

    Για να βρείς την κεντρική πρίζα: (θέλει κάποια δουλειά)
    Λογικά θα είναι η πρίζα που είναι πιο κοντά στο διανεμητή του σπιτιού. Την ανοίγεις λοιπόν και μέσα θα δείς 2 ζεύγη από καλώδια, ενωμένα πάνω στην πρίζα. Τα βγάζεις, και κάνεις συνδυασμούς ανα δύο (βασικά θα έχουν 2 χρώματα, οπότε είναι 4 συνδυασμοί) μέχρι να δουλέψει το τηλέφωνο που είναι πάνω στην πρίζα. Τότε, αν ΚΑΜΙΑ άλλη πρίζα του σπιτιού δεν έχει "σήμα", συγχαρητήρια, βρήκες την κεντρική πρίζα. Αν έχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ, λυπάμαι, έχασες. Βάλτα όλα στη θέση τους όπως ήταν και πήγαινε σε αυτή που είχε σήμα (αν είχαν πολλές, πήγαινε σε αυτή που είναι πιο μακρια από την πρώτη που δοκίμασες). Επανάλαβε μέχρι να βρείς την κεντρική.

    Κάτι λες όμως για διαχωριστή πιο πάνω και δε στέκει... Τουλάχιστον ο πΟΤΕ δε δίνει διαχωριστές σε PSTN γραμμές.
    Η ιδέα (στις PSTN) έχει ώς εξής: Βάζεις το modem σε όποια πρίζα θές (αυτό χρησιμοποιεί μόνο τις συχνότητες που το ενδιαφέρουν) και σε όλα τα τηλέφωνα (που βλέπουν όλες τις συχνότητες και θα γίνεται χαμός) βάζεις φίλτρα για να κόψεις τις συχνότητες του DSL.

    Για πες τι ακριβώς έχεις κάνει...

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Για πέστε ρε μου λίγο και μένα τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Εγώ ξέρω που είναι η κεντρική πρίζα του σπιτιού που βασικά είναι ένα καλώδιο(2 ζευγάρια) που το έχω επικολλήσει σε έναν αντάπτορα RJ45 γιατί υπήρχε πρόβλημα επαφής και νέκρωνε η γραμμή παλιότερα όταν τα είχα στον αέρα.Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι απο το κεντρικό καλώδιο η υποδοχή οδηγήται σε ένα τηλέφωνο που είναι ασύρματο.Πέρα απο αυτό υπάρχουν και άλλα 3 τηλέφωνα στο σπίτι τα οποία είναι συνδεδεμένα σε μπρίζα.Το pc που θα μπει το asdl μόντεμ απέχει 4-5 μέτρα απο το κεντρικό καλώδιο και είναι σε άλλο δωμάτιο.Οπότε τί με συμφέρει να βάλω.Η γραμμή μου είναι PSTN και σκέφτομαι να βάλω splitter πάνω στην κεντρική γραμμή και απο κει η μια έξοδος θα φέυγει στο ασύρματο και η άλλη στο dsl μόντεμ αλλά το πρόβλημα είναι οτι θα πρέπει να περνάει το καλώδιο από το μισό σπίτι για να ρχεται σε μένα.Αλλιως θα πρέπει να το περάσω απο τοιχο-τοίχο και θα χρειαστώ αρκετά μέτρα καλώδιο και είναι ψιλομπελάς.Λέτε με φιλτράκια να μου ρxεται πιο βολικά,τι νομίζετε;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Όοοοοχι! Αν μπορείς να βάλεις το modem και ΕΝΑ φίλτρο στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου (μετά από το modem φυσικά), μπορείς να τη "βγάλεις" με ένα μόνο φίλτρο.
    Επίσης, αν μπορείς να τραβήξεις ένα καλώδιο από την κεντρική πρίζα, μέχρι τον υπολογιστή σου, πάλι γίνεται η δουλειά με ένα φίλτρο.

    Τώρα, αν ο υπολογιστής σου είναι 500m μακριά από την κεντρική πρίζα ή έχεις μόνο 2-3 τηλέφωνα στο σπίτι, μάλλον σε συμφέρει να αγοράσεις 1-2 φίλτρα ακόμα και να τελειώνεις, απ'το να κάνεις μερεμέτια.

    Για να βρείς την κεντρική πρίζα: (θέλει κάποια δουλειά)
    Λογικά θα είναι η πρίζα που είναι πιο κοντά στο διανεμητή του σπιτιού. Την ανοίγεις λοιπόν και μέσα θα δείς 2 ζεύγη από καλώδια, ενωμένα πάνω στην πρίζα. Τα βγάζεις, και κάνεις συνδυασμούς ανα δύο (βασικά θα έχουν 2 χρώματα, οπότε είναι 4 συνδυασμοί) μέχρι να δουλέψει το τηλέφωνο που είναι πάνω στην πρίζα. Τότε, αν ΚΑΜΙΑ άλλη πρίζα του σπιτιού δεν έχει "σήμα", συγχαρητήρια, βρήκες την κεντρική πρίζα. Αν έχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ, λυπάμαι, έχασες. Βάλτα όλα στη θέση τους όπως ήταν και πήγαινε σε αυτή που είχε σήμα (αν είχαν πολλές, πήγαινε σε αυτή που είναι πιο μακρια από την πρώτη που δοκίμασες). Επανάλαβε μέχρι να βρείς την κεντρική.

    Κάτι λες όμως για διαχωριστή πιο πάνω και δε στέκει... Τουλάχιστον ο πΟΤΕ δε δίνει διαχωριστές σε PSTN γραμμές.
    Η ιδέα (στις PSTN) έχει ώς εξής: Βάζεις το modem σε όποια πρίζα θές (αυτό χρησιμοποιεί μόνο τις συχνότητες που το ενδιαφέρουν) και σε όλα τα τηλέφωνα (που βλέπουν όλες τις συχνότητες και θα γίνεται χαμός) βάζεις φίλτρα για να κόψεις τις συχνότητες του DSL.

    Για πες τι ακριβώς έχεις κάνει...
    Εμένα διαχωριστή μου έδωσε, δεν θα έπρεπε;
    Το διαχωριστή τον έβαλα δίπλα στο pc και σ'αυτόν ένωσα το modem και μια τηλεφωνική συσκευή.
    Στο υπόλοιπο σπίτι υπάρχουν 4 ακόμα τηλέφωνα.

    Ο υπολογιστής είναι όντως μακριά από την κεντρική μπρίζα (η οποία υποθέτω πως είναι η κεντρική, επειδή είναι πιο κοντά στον διανεμητή όπως είπες). Το θέμα είναι ότι και να είναι αυτή, τότε τι κάνω;
    Δοκίμασα να βάλω εκεί τον διαχωριστή, αλλά δεν άλλαξε τίποτα με το internet.
    Άμα αφήσω στην κεντρική μπρίζα τον διαχωριστή και βάλω ένα φίλτρο στην πρίζα κοντά στον υπολογιστή και σε αυτό συνδέσω το modem, τότε θα λυθεί το πρόβλημα;

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Για να βρείς την κεντρική πρίζα: (θέλει κάποια δουλειά)
    Λογικά θα είναι η πρίζα που είναι πιο κοντά στο διανεμητή του σπιτιού. Την ανοίγεις λοιπόν και μέσα θα δείς 2 ζεύγη από καλώδια, ενωμένα πάνω στην πρίζα. Τα βγάζεις, και κάνεις συνδυασμούς ανα δύο (βασικά θα έχουν 2 χρώματα, οπότε είναι 4 συνδυασμοί) μέχρι να δουλέψει το τηλέφωνο που είναι πάνω στην πρίζα. Τότε, αν ΚΑΜΙΑ άλλη πρίζα του σπιτιού δεν έχει "σήμα", συγχαρητήρια, βρήκες την κεντρική πρίζα. Αν έχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ, λυπάμαι, έχασες. Βάλτα όλα στη θέση τους όπως ήταν και πήγαινε σε αυτή που είχε σήμα (αν είχαν πολλές, πήγαινε σε αυτή που είναι πιο μακρια από την πρώτη που δοκίμασες). Επανάλαβε μέχρι να βρείς την κεντρική.
    Λοιπόν άνοιξα την πρίζα που θεώρησα κεντρική και έχει όντως 2 ζεύγη καλωδίων (το ένα μπλε και το άλλο κόκκινο και στα δύο ζεύγη).
    Το ένα ζεύγος είναι συνδεδεμένο στην υποδοχή ενώ το άλλο είναι ελεύθερο.

    Από chat που ρώτησα έναν, είπε ότι το ένα ζεύγος το έχει συνδέσει στην θύρα LINE του διαχωριστή και το άλλο το έχει βάλει στην POTS. Το καλώδιο του modem το έχει στην ΝΤ. Δεν μου είπε αν αυτά είναι από την κεντρική πρίζα (δηλαδή αυτή που είναι πρώτη μετά το κεντρικό καλώδιο) ή αν είναι από την πρίζα κοντά στο pc του.
    Εγώ δεν έχω ανοίξει καμιά πρίζα. Έχω βάλει το ένα καλώδιο πρίζα-LINE, το άλλο τηλεφωνική συσκευή-POTS και το άλλο modem-NT. Μηπώς από αυτό οφείλεται το πρόβλημα;

  14. #14
    Εγγραφή
    09-07-2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyborg
    Από chat που ρώτησα έναν, είπε ότι το ένα ζεύγος το έχει συνδέσει στην θύρα LINE του διαχωριστή και το άλλο το έχει βάλει στην POTS. Το καλώδιο του modem το έχει στην ΝΤ. Δεν μου είπε αν αυτά είναι από την κεντρική πρίζα (δηλαδή αυτή που είναι πρώτη μετά το κεντρικό καλώδιο) ή αν είναι από την πρίζα κοντά στο pc του.
    Πίσω απο την κεντρική μπρίζα τα βάζεις αυτά και καθάρισες. Γιατί μπερδεύστε?? Η συνδεσμολογία έχει αναφερθεί αναλυτικότερα και σε άλλο post.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2
    Για πέστε ρε μου λίγο και μένα τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Εγώ ξέρω που είναι η κεντρική πρίζα του σπιτιού που βασικά είναι ένα καλώδιο(2 ζευγάρια) που το έχω επικολλήσει σε έναν αντάπτορα RJ45 γιατί υπήρχε πρόβλημα επαφής και νέκρωνε η γραμμή παλιότερα όταν τα είχα στον αέρα.Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι απο το κεντρικό καλώδιο η υποδοχή οδηγήται σε ένα τηλέφωνο που είναι ασύρματο.Πέρα απο αυτό υπάρχουν και άλλα 3 τηλέφωνα στο σπίτι τα οποία είναι συνδεδεμένα σε μπρίζα.Το pc που θα μπει το asdl μόντεμ απέχει 4-5 μέτρα απο το κεντρικό καλώδιο και είναι σε άλλο δωμάτιο.Οπότε τί με συμφέρει να βάλω.Η γραμμή μου είναι PSTN και σκέφτομαι να βάλω splitter πάνω στην κεντρική γραμμή και απο κει η μια έξοδος θα φέυγει στο ασύρματο και η άλλη στο dsl μόντεμ αλλά το πρόβλημα είναι οτι θα πρέπει να περνάει το καλώδιο από το μισό σπίτι για να ρχεται σε μένα.Αλλιως θα πρέπει να το περάσω απο τοιχο-τοίχο και θα χρειαστώ αρκετά μέτρα καλώδιο και είναι ψιλομπελάς.Λέτε με φιλτράκια να μου ρxεται πιο βολικά,τι νομίζετε;
    Ε, 3 τηλέφωνα δεν είναι και άσχημο... Πάρε φίλτρα από τον πΟΤΕ (6€ αν δεν κάνω λάθος) και με 18€ θα καθαρίσεις. Εσύ ξέρεις τί σε συμφέρει... Μια τρύπα στον τοίχο την έχεις σκεφτεί;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 12:55
  2. Φίλτρα adsl
    Από makostas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 12:03
  3. Φιλτρα
    Από alexjm στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-06, 14:25
  4. Φιλτρα Νο2!!
    Από boneco στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-06, 15:25
  5. Splitter / φίλτρα
    Από Bard στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-04, 16:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας