Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyborg
    Για να βρείς την κεντρική πρίζα: (θέλει κάποια δουλειά)
    Λογικά θα είναι η πρίζα που είναι πιο κοντά στο διανεμητή του σπιτιού. Την ανοίγεις λοιπόν και μέσα θα δείς 2 ζεύγη από καλώδια, ενωμένα πάνω στην πρίζα. Τα βγάζεις, και κάνεις συνδυασμούς ανα δύο (βασικά θα έχουν 2 χρώματα, οπότε είναι 4 συνδυασμοί) μέχρι να δουλέψει το τηλέφωνο που είναι πάνω στην πρίζα. Τότε, αν ΚΑΜΙΑ άλλη πρίζα του σπιτιού δεν έχει "σήμα", συγχαρητήρια, βρήκες την κεντρική πρίζα. Αν έχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ, λυπάμαι, έχασες. Βάλτα όλα στη θέση τους όπως ήταν και πήγαινε σε αυτή που είχε σήμα (αν είχαν πολλές, πήγαινε σε αυτή που είναι πιο μακρια από την πρώτη που δοκίμασες). Επανάλαβε μέχρι να βρείς την κεντρική.
    Λοιπόν άνοιξα την πρίζα που θεώρησα κεντρική και έχει όντως 2 ζεύγη καλωδίων (το ένα μπλε και το άλλο κόκκινο και στα δύο ζεύγη).
    Το ένα ζεύγος είναι συνδεδεμένο στην υποδοχή ενώ το άλλο είναι ελεύθερο.

    Από chat που ρώτησα έναν, είπε ότι το ένα ζεύγος το έχει συνδέσει στην θύρα LINE του διαχωριστή και το άλλο το έχει βάλει στην POTS. Το καλώδιο του modem το έχει στην ΝΤ. Δεν μου είπε αν αυτά είναι από την κεντρική πρίζα (δηλαδή αυτή που είναι πρώτη μετά το κεντρικό καλώδιο) ή αν είναι από την πρίζα κοντά στο pc του.
    Εγώ δεν έχω ανοίξει καμιά πρίζα. Έχω βάλει το ένα καλώδιο πρίζα-LINE, το άλλο τηλεφωνική συσκευή-POTS και το άλλο modem-NT. Μηπώς από αυτό οφείλεται το πρόβλημα;
    Μια ανακεφαλαίωση:
    Καλό θα είναι να βάλεις το splitter στην κεντρική πρίζα (στο Line τα καλώδια που πρωτοέρχονται στο σπίτι, στο POTS τα καλώδια που φεύγουν για το υπόλοιπο σπίτι και στο ΝΤ ένα καλώδιο που θα πηγαίνει στο modem. Εφόσον, όμως, λες οτι το pc είναι μακριά, δεν είναι (εύκολα) υλοποιήσιμο το παραπάνω.
    Επομένως, δοκίμασε το εξής: Οι πρίζες του σπιτιού σου "τροφοδοτούν" διαδοχικά η μία την άλλη (π.χ. κεντρική-> κουζίνα -> σαλόνι κ.λπ.). Αν τα n από τα 4 τηλέφωνα που αναφέρεις "τροφοδοτούνται" μετά την πρίζα που είναι κοντά στον υπολογιστή σου, μπορείς να γλύτωσεις n φίλτρα βάζοντας το splitter εκεί (θα χρειαστείς όμως φίλτρα για τα υπόλοιπα (4-n) τηλέφωνα). Για n=0, δεν κερδίζεις τίποτα (δηλαδή αν η πρίζα του υπολογιστή είναι η τελευταία). Σε αυτή την περίπτωση όμως, υπάρχει περίπτωση αν βάλεις κάποια στιγμή ένα τηλέφωνο σε μια πρίζα που δε χρησιμοποιείται τώρα, να μή δουλέψει.

    Για να βρείς τη σειρά με την οποία "τροφοδοτούνται" οι πρίζες, εφάρμοσε το ίδιο που έκανες για την κεντρική. Τώρα όμως, όσο περισσότερες πρίζες "παίζουν" όταν έχεις ξεκοιλιάσει τη μία, τόσο πιο "τελευταία" είναι αυτή που έχεις ξεκοιλιάσει.

    Have fun

    P.S.: Αυτό με το καλώδιο, εξακολουθεί να ισχύει. Αν βρείς μία πρίζα σχετικά κοντά στον υπολογιστή (με τον παραπάνω τρόπο) που να "τροφοδοτεί" 1-2 τηλέφωνα μετά, πάλι σε συμφέρει να τραβήξεις καλώδιο.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lunacy
    Ε, 3 τηλέφωνα δεν είναι και άσχημο... Πάρε φίλτρα από τον πΟΤΕ (6€ αν δεν κάνω λάθος) και με 18€ θα καθαρίσεις. Εσύ ξέρεις τί σε συμφέρει... Μια τρύπα στον τοίχο την έχεις σκεφτεί;
    Όχι τρύπα δεν θα χρειαστει να κανω γιατι η κεντρική πρίζα χωριζει μια πορτα τον υπολογιστή απλα το έλεγα για να μην σερνεται το καλωδιο στο πάτωμα,αλλά θα βρώ καποιο τρόπο να το περάσω.Και επειδή σκέφτομαι να πάρω κάποιο μοντέλο zyxel τώρα που απελευθερώθηκε η αγορά και επειδή τα φιλτράκια για zyxel έχουν 18€ το ένα οπότε 18χ3=54€ οπότε μάλλον πάω για τον splitter που βγαίνει μόνο στα 8€.

  3. #18
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Μα δεν είναι ανάγκη να πάρεις φίλτρο Ζyxel μόνο και μόνο επειδή θα έχεις modem Zyxel. Δεν έχει καμία σχέση
    Intracom θα πάρεις όμως από τον πΟΤΕ... Ε, και τώρα, φίλτρα είναι... ΠΟΟΟΟΣΟ χάλια μπορεί να είναι;

  4. #19
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Ε, 3 τηλέφωνα δεν είναι και άσχημο... Πάρε φίλτρα από τον πΟΤΕ (6€ αν δεν κάνω λάθος) και με 18€ θα καθαρίσεις. Εσύ ξέρεις τί σε συμφέρει... Μια τρύπα στον τοίχο την έχεις σκεφτεί;
    Οκ, επειδή τα φοβάμαι όλα αυτά με τα καλώδια και δεν θέλω να κάνω και καμιά ζημιά, αποφάσισα να πάρω φίλτρα να ξεμπερδεύω.

    Εδώ όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα. Πήγα τελικά να πάρω φίλτρα από τον ΟΤΕ της γειτονιάς. Εκτός του ότι οι περισσότεροι δεν καταλάβαιναν για τι μιλάω (έλεγα φίλτρα κι αυτοί με διόρθωναν κι έλεγαν διαχωριστή), τελικά μίλησα με τον υπεύθυνο.
    Αυτός μου είπε κατά λέξη: "Δεν υπάρχουν φίλτρα για Siemens, άμα θέλεις να πάρεις διαχωριστή". Ε, τότε στο oteshop.gr δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποια σχετική διευκρίνιση για τον εξοπλισμό;

    Τέλος πάντων σκοπεύω να το δώσω έτσι κι αλλιώς το modem και να πάρω κανένα zyxel (που απ' ό,τι διαβάζω είναι καλά αυτά) και μετά θα ξαναπεράσω από εκεί μπας και πάρω αυτά καταραμένα φίλτρα :[

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Πωπω... τί ζώα! Είμαι 99% σίγουρος (μή σε πάρω και στο λαιμό μου, μια και δεν το έχω δοκιμάσει) οτι το modem δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση ε το τί φίλτρα θα πάρεις. (Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας το ρίξει)

    Anyway, τα splitter τα χρεώνουν το ίδιο; Μπορείς να βάλεις αντί για φίλτρα, splitter και απλά θα αφήνεις την έξοδο adsl αχρησιμοποίητη.

    Γιατί να αλλάξεις modem; Το Siemens, απ'όσο ξέρω, δεν ειναι άσχημο. Αν είχες Intracom, θα το καταλάβαινα

  6. #21
    Εγγραφή
    12-01-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Πωπω... τί ζώα! Είμαι 99% σίγουρος (μή σε πάρω και στο λαιμό μου, μια και δεν το έχω δοκιμάσει) οτι το modem δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση ε το τί φίλτρα θα πάρεις. (Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας το ρίξει)
    Anyway, τα splitter τα χρεώνουν το ίδιο; Μπορείς να βάλεις αντί για φίλτρα, splitter και απλά θα αφήνεις την έξοδο adsl αχρησιμοποίητη.
    Γιατί να αλλάξεις modem; Το Siemens, απ'όσο ξέρω, δεν ειναι άσχημο. Αν είχες Intracom, θα το καταλάβαινα
    Πήγα και στον ΟΤΕ στην Πατησίων κι εκεί τα ίδια. Για το Siemens λέει ότι έχει μόνο splitter (τουλάχιστον αυτός κατάλαβε τι ζητούσα), το οποίο είναι στα 20 ευρώ περίπου.
    Αυτός μου είπε ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα με το ένα splitter, δεν ξέρω τι παίζει.

    Αυτό που λες ότι μπορεί να μην έχει σχέση το τι φίλτρο θα πάρω, μέχρι τώρα κι εγώ αυτό πίστευα, αλλά με όλα αυτά που μου είπαν δεν ξέρω πια τι γίνεται..

    Τέλος,το modem θέλω να το δώσω πρώτον γιατί μου κάνει κάτι περιέργα ορισμένες φορές με το pc και προκαλεί reset και δεύτερον διάβαζα από αλλού ότι "τρώει" resources από τον υπολογιστή...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 12:55
  2. Φίλτρα adsl
    Από makostas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 12:03
  3. Φιλτρα
    Από alexjm στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-06, 14:25
  4. Φιλτρα Νο2!!
    Από boneco στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-06, 15:25
  5. Splitter / φίλτρα
    Από Bard στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-04, 16:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας