Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ελ. Βενιζέλος τι ισχύει ; έχει δοκιμάσει κανένας ;
    Καλύτερα να αρχίσεις κάποιο καινούργιο θέμα σε σχετικότερο section, δεν ξέρω πού να πω την αλήθεια (αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω! Αν το βρεις και το ανοίξεις, γράψε το link εδώ να το επισκεφθούμε).

    Θα μπορούσαμε να ανταλλάξουμε εμπειρίες για δημόσια WiFi δίκτυα (μεγάλα όπως σε αεροδρόμια) που επιτρέπουν VoIP/SIP.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Αναβάθμισα το Nokia Ε61 που είχα με το Nokia E71.

    Στο E71 έβαλα τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που έχει και το E61, συνδέεται κανονικά με την e-Voice και δέχεται κλήσεις στον 213... αριθμό. Αλλά δεν κάνει εξερχόμενες (μένει στο dialling κολλημένο).

    Με το E61 εξακολουθώ να μπορώ να δέχομαι αλλά και να κάνω εξερχόμενες κλήσεις.

    Από το Forum Nokia φαίνεται πως το E71 έχει διαφορετικό VoIP implementation από το E61. Μήπως φταίει αυτό;

    Καμμιά ιδέα κανείς;

  3. #33
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβάθμισα το Nokia Ε61 που είχα με το Nokia E71.

    Στο E71 έβαλα τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που έχει και το E61, συνδέεται κανονικά με την e-Voice και δέχεται κλήσεις στον 213... αριθμό. Αλλά δεν κάνει εξερχόμενες (μένει στο dialling κολλημένο).

    Με το E61 εξακολουθώ να μπορώ να δέχομαι αλλά και να κάνω εξερχόμενες κλήσεις.

    Από το Forum Nokia φαίνεται πως το E71 έχει διαφορετικό VoIP implementation από το E61. Μήπως φταίει αυτό;

    Καμμιά ιδέα κανείς;
    Τελικά νομίζω είναι μάλλον αστάθεια του e-Voice παρά πρόβλημα του E71. Πριν από λίγο πραγματοποίησα εξερχόμενη κλήση και τώρα δεν μπορώ να κάνω register ούτε με το E61 ή με το E71... θα δούμε και τις επόμενες ώρες/μέρες.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβάθμισα το Nokia Ε61 που είχα με το Nokia E71.

    Στο E71 έβαλα τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που έχει και το E61, συνδέεται κανονικά με την e-Voice και δέχεται κλήσεις στον 213... αριθμό. Αλλά δεν κάνει εξερχόμενες (μένει στο dialling κολλημένο).

    Με το E61 εξακολουθώ να μπορώ να δέχομαι αλλά και να κάνω εξερχόμενες κλήσεις.

    Από το Forum Nokia φαίνεται πως το E71 έχει διαφορετικό VoIP implementation από το E61. Μήπως φταίει αυτό;

    Καμμιά ιδέα κανείς;
    Τελικά όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ των E61 και του E71 σε σχέση με την eVoice υπηρεσία. Μπορώ να συνδεθώ με το E61 μια χαρά και να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις, μετά αποσυνδέομαι και δοκιμάζω με το E71 (στην ίδια υπηρεσία με τα ίδια credentials) και δεν με ακούνε από την άλλη πλευρά.

    Όλα αυτά μέσω της ίδιας σύνδεσης (από το σπίτι). Όλα τα ίδια δηλαδή εκτός από τα δύο κινητά (και το VoIP implementation όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα).

    Αν κανείς έχει καμμιά ιδέα και πάλι...

  5. #35
    Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Ε71. 'Εχει βρεθεί λύση?

  6. #36
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα SIP stacks των δύο τηλεφώνων είναι ελαφρώς διαφορετικά, αλλά λειτουργούν με άλλα SIP Proxies. Δοκίμασε να το παραμετροποιήσεις με το Omnivoice και το PBXes, ώστε να δεις αν λειτουργεί.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmarinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Ε71. 'Εχει βρεθεί λύση?
    Φίλε Σαντάμ

    δεν βρήκα λύση για το E71 και την e-Voice.

    Όχι μόνο αυτό αλλά με την Hellas Online δεν τα βρήκαμε γενικώς αφού ζήτησα να μεταφέρω τον αριθμό μου από την i-Call και με γείωσαν κανονικότατα. Επίσης μού είπαν ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ πλέον την e-Voice υπηρεσία παρά μόνον αν "αγοράσω και άλλη υπηρεσία" από την HOL. Γι'αυτό κι εγώ τους τράβηξα μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ, εξόφλησα και τον λογαριασμό μου για να μην έχω πλέον σχέση με αυτό το καραγκιοζιλίκι εταιρεία (θα ήθελα να ξέρω ποιος είναι υπεύθυνος marketing προϊόντων/υπηρεσιών για αυτό το μπάχαλο).

    Τα καλά νέα όμως: μεταφέρθηκα στην omnivoice (www.omnivoice.eu) και όλα λειτουργούν _άψογα_ (και το E71). Τώρα μεταφέρω και τον προηγούμενο i-Call αριθμό μου και ελπίζω να επιζήσουν πολύ περισσότερο από την i-Call. Τεχνικά πάντως είναι άψογοι μέχρι τώρα (αν και παλεύουν ακόμη το θέμα του τερματισμού κλήσεων από κάποια δίκτυα).

    Οπότε την omnivoice τη συστήνω (και δεν παίρνω ποσοστά)

    ΥΓ. Προχθές έσβησα και τα settings του e-Voice από το κινητό μου, να πάει στην ευχή του θεού μέχρι η HOL να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και πού να πάει. Εγώ πάντως (ότ)αν με παίρνουν τηλ να μού πουλήσουν υπηρεσίες της Hellas Online τους το κλείνω στην ψύχρα, τόσο πολύ έχω χάσει την υπομονή μου.

    ........Auto merged post: tasis πρόσθεσε 4 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα SIP stacks των δύο τηλεφώνων είναι ελαφρώς διαφορετικά, αλλά λειτουργούν με άλλα SIP Proxies. Δοκίμασε να το παραμετροποιήσεις με το Omnivoice και το PBXes, ώστε να δεις αν λειτουργεί.
    Ευχαριστώ, όπως είδες γράφαμε σχεδόν ταυτόχρονα. Με την omnivoice λειτουργεί άψογα το E71 (και το E61 βεβαίως). Επίσης το E71 λειτουργεί μια χαρά και με άλλους SIP providers που το έχω δοκιμάσει.

    Με την e-Voice κάτι πάντως πήγαινε στραβά με το E71 μέχρι την τελευταία στιγμή (μετά την έσβησα και έπαψα να ασχολούμαι).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasis : 20-01-09 στις 00:40. Αιτία: auto merged post

  8. #38
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρει κανείς αν το Nokia 5800 έχει δυνατότητα ρυθμίσεων για Voip κλήσεις;

  9. #39
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    [QUOTE=africa_twin;2609311]Ξέρει κανείς αν το Nokia 5800 έχει δυνατότητα ρυθμίσεων για Voip κλήσεις;[/QUOTE

    RTFM

  10. #40
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς αν το Nokia 5800 έχει δυνατότητα ρυθμίσεων για Voip κλήσεις;
    Φίλε, το 5800 δεν πρέπει να έχει τον κλασικό built-in VoIP client όλων των E- και N-series. Έκανα ένα phone comparison στο site της Nokia μεταξύ του E71 και του 5800 και μία από τις διαφορές ήταν ότι το 5800 δεν έχει το Nokia VoIP 2.3 (ο VoIP client που λέγαμε).

    Αντίστοιχη είναι και η συζήτηση στο Nokia forum:
    http://discussion.forum.nokia.com/fo...d.php?p=525366

    Σίγουρα μπορείς να βρεις 3rd party VoIP clients αλλά κρίμα γιατί το built-in Nokia VoIP είναι ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους που αγοράζω Nokia κι εγώ, δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να λείπει από τη "ναυαρχίδα".

  11. #41
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κρίμα σκεφτόμουν να το αγοράσω άμεσα αλλά πλέον μετά το Ε51, που με έχει φτιάξει τρελά με τις voip δυνατότητές του, δεν αγοράζω άλλο τηλέφωνο χωρίς VoIP client.
    Δεν πειράζει αυτοί χάνουν

  12. #42
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε συζήτηση που είχα με τεχνικό στο Nokia Service της περιοχής μου σχετικά με τις Voip δυνατότητες του 5800 μου είπε ότι το VoIP client είναι πρόγραμμα της Nokia και μπορεί να εγκατασταθεί στο 5800 και να δουλέψει άνετα Voip κλήσεις όπως αυτά της σειράς Ε & Ν! Στέκει αυτό ή μου έλεγε λαλακίες ο τύπος για να με πείσει να το αγοράσω; Είναι μόνο θέμα software ή και hardware;

  13. #43
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συζήτηση που είχα με τεχνικό στο Nokia Service της περιοχής μου σχετικά με τις Voip δυνατότητες του 5800 μου είπε ότι το VoIP client είναι πρόγραμμα της Nokia και μπορεί να εγκατασταθεί στο 5800 και να δουλέψει άνετα Voip κλήσεις όπως αυτά της σειράς Ε & Ν! Στέκει αυτό ή μου έλεγε λαλακίες ο τύπος για να με πείσει να το αγοράσω; Είναι μόνο θέμα software ή και hardware;
    Φίλε africa_twin, δεν είμαι τεχνικός της Nokia αλλά:

    - το 5800 δεν έχει built-in VoIP client σίγουρα, και δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει built-in SIP stack ("built-in" εννοώ ως μέρος του firmware του Symbian λειτουργικού), όπως έχουν όλα τα άλλα σχεδόν E- και N-series.

    - το ότι είναι "built-in" έχει (δική μου εκτίμηση απ'όσα έχω διαβάσει και καταλαβαίνω) το πλεονέκτημα ότι η απόδοσή του όσον αφορά τις ώρες που μπορεί να μείνει σε standby είναι απίθανη (σε αντιστοιχία όταν αφήνω το Fring/SIP σε standby μου τρώει τη μπαταρία σε 2-3 ώρες ενώ ο VoIP της Nokia μπορεί να μείνει μέρες)

    - σε κανένα από τα fora ή support discussions δεν έχω δει να αναφέρεται α) εξήγηση γιατί η Nokia αποφάσισε να το αφαιρέσει από το 5800 β) αναφορά σε downloadable SIP stack ή/και VoIP client της Nokia

    - δεν είναι θέμα hardware πάντως

    - αν ο τεχνικός της Nokia είναι τόσο σίγουρος, ας σου δώσει το direct link στη Nokia που μπορεί κανείς να κατεβάσει το software (μιλάμε πάντα για τον ίδιο VoIP client / SIP stack που έχουν τα άλλα E- και N-series, και όχι για τρίτες SIP λύσεις τύπου Fring, Gizmo, Talkonaut κλπ). Η εκτίμησή μου είναι ότι δεν υπάρχει.

    Αν μάθεις τίποτα παραπάνω, πες μας κι εμάς!

    Φιλικά.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων

    - αν ο τεχνικός της Nokia είναι τόσο σίγουρος, ας σου δώσει το direct link στη Nokia που μπορεί κανείς να κατεβάσει το software (μιλάμε πάντα για τον ίδιο VoIP client / SIP stack που έχουν τα άλλα E- και N-series, και όχι για τρίτες SIP λύσεις τύπου Fring, Gizmo, Talkonaut κλπ). Η εκτίμησή μου είναι ότι δεν υπάρχει.

    Αν μάθεις τίποτα παραπάνω, πες μας κι εμάς!

    Φιλικά.
    Επειδή με "τρώει" να αγοράσω αυτό το τηλέφωνο θα το ψάξω αυτή τη βδομάδα αν και δε μου φάνηκε και πολύ σχετικός ο τεχνικός όσο αφορά το Voip... Μακάρι να κάνω λάθος!
    Εννοείται ότι αν μάθω κάτι σχετικό θα ενημερώσω εδώ!

  15. #45
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά χθες πήρα το 5800 και σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Έχει περασμένη την τελευταία έκδοση soft 20κάτι
    Με έκπληξη διαπίστωσα ότι ΕΧΕΙ ρυθμίσεις SIP!!! Είναι ακριβώς όπως και στο Ε51 που έχω. Τις πέρασα αλλά μετά δεν βρήκα επιλογή πως χρησιμοποιείς το Voip
    Δεν έχει πουθενά επιλογή προεπιλεγμένης κλήσης (πχ. viop, gsm κλπ) και γενικά τίποτα που να μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να καλεί μέσω voip.
    Στο manual δε γράφει απολύτως τίποτα!
    Αν έχει κάποιος 5800 ας ρίξει και αυτός μια ματιά!
    Οι ρυθμίσεις sip βρίσκονται μενού/ρυθμίσεις/συνδεσιμότητα/Ρυθμ. Διαχείρησης
    Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω και σε Nokia Shop να ρωτήσω αλλά δεν νομίζω να ότι θα μπορούν να βοηθήσουν...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nokia E61 ως VoIP Client μέσω WLAN
    Από aithir στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-08, 22:46
  2. Nokia E61
    Από apavlidis2 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 13:42
  3. VoIP με Nokia E61 πάνω από SpeedTouch 530i
    Από tsopanos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 00:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας