Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Μόλις έκανα την εγγραφή μου στην HOL eVoice (δεν είμαι ADSL συνδρομητής της HOL) και προσπαθώ να συνδεθώ στον SIP server.

    Ο client που χρησιμοποιώ είναι ο SIP client της Nokia στο μοντέλο E61 (συνδέομαι μια χαρά στην αντίστοιχη υπηρεσία της i-Call εδώ και μήνες). Δυστυχώς με την eVoice δεν τα καταφέρνω... μήπως κάποιος έχει ιδέα ποιες ρυθμίσεις θα χρειαζόντουσαν; Τα παρακάτω είναι τα πεδία που εμφανίζονται στο E61 (σε παρένθεση οι τιμές που δουλεύουν για το i-call.gr):

    Public user name: ??? (sip:<icall-user>@i-call.gr)

    Proxy server
    Proxy server address: ??? (sip:sip.i-call.gr)
    Realm: ??? (i-call.gr)
    User name: ??? (<icall-user>)
    Password: ??? (<icall-password>)
    Allow loose routing: ??? (Yes)
    Transport type: ??? (UDP)
    Port: ??? (5060)

    και τα ίδια ακριβώς για τον Registrar server

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    ΥΓ. Δεν έχω τη δυνατότητα ρύθμισης STUN server (ο Nokia client έχει hardcoded ρύθμιση γι'αυτό)

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω να το δοκιμάσω καιρό, αλλά από το configuration του Asterisk μου:
    o proxy/registrar είναι ο evoice.hol.gr, ενώ για username βάζεις το νούμερο που έχεις πάρει από την HOL.

    Όσο για τη ρύθμιση STUN, το domain hol.gr έχει σωστά ρυθμισμένο το SRV record του (δείχνει στα stun.hol.gr και stun2.hol.gr), απ' ότι φαίνεται.

    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να το ρυθμίσεις και χειροκίνητα χρησιμοποιώντας αυτό:
    Nokia SIP VoIP settings

  3. #3
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Ευχαριστώ πολύ, τελικά το βρήκα ακριβώς για Nokia σε παλαιότερο post εδώ στο adslgr!

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1836524

    Απλά θέλει λίγο προσοχή γιατί έχει ένα λάθος, αναφέρει «Δ/νση διακομ.μεσολάβ.» sip.evoice.hol.gr ενώ πρέπει να είναι sip:evoice.hol.gr

    Οι ρυθμίσεις με τις οποίες τελικά δούλεψε (και είναι καμπάνα η φωνή...):

    Public user name: <αριθμός eVoice>@evoice.hol.gr

    Proxy server
    Proxy server name: sip:evoice.hol.gr
    Realm: evoice.hol.gr
    User name: <αριθμός eVoice>
    Password: <pin eVoice>
    Allow loose routing: Yes
    Transport type: Auto
    Port: 5060

    Τα ίδια και για τον Registrar server.

    Ελπίζω να φανούν χρήσιμα και σε κάποιον άλλο...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω την αίσθηση ότι κάτι από όλα αυτά πρέπει να είναι hol.gr αντί για evoice.hol.gr, αν θες το κινητό να βρει τον STUN μόνο του.
    SRV records έχει μόνο το hol.gr, όχι το evoice.hol.gr.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την αίσθηση ότι κάτι από όλα αυτά πρέπει να είναι hol.gr αντί για evoice.hol.gr, αν θες το κινητό να βρει τον STUN μόνο του.
    SRV records έχει μόνο το hol.gr, όχι το evoice.hol.gr.
    Καταλαβαίνω τι λες για τα SRV records, πάντως με τις προηγούμενες ρυθμίσεις το E61 συνδέεται μια χαρά (αυτό για όσους ενδιαφέρονται να συνδεθούν με αντίστοιχα Nokia τηλ).

    Μία εξήγηση ίσως είναι ότι τα Nokia τηλ δεν κάνουν DNS lookups αλλά χρησιμοποιούν κάποιον (hardcoded default) δημόσιο STUN server (αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι απαραίτητο ο STUN server να έχει σχέση με τον SIP provider, υπήρχαν στο παρελθόν - ίσως και τώρα - δημόσιοι STUN servers προς ελεύθερη χρήση). Αυτή η φήμη τουλάχιστον κυκλοφορούσε ευρέως όταν το v3 firmware για το E61 έγινε διαθέσιμη (τέλη του 2006).

    Το καλύτερο είναι το link που έστειλες πριν (αγνοούσα την ύπαρξη τέτοιας εφαρμογής) για τα Nokia SIP VoIP settings ! Works like a charm...

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το καλύτερο είναι το link που έστειλες πριν (αγνοούσα την ύπαρξη τέτοιας εφαρμογής) για τα Nokia SIP VoIP settings ! Works like a charm...
    Μήπως είναι εύκολο να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πως δουλεύει & τι κάνει αυτή η εφαρμογή;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι εύκολο να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πως δουλεύει & τι κάνει αυτή η εφαρμογή;
    Η εφαρμογή αυτή είναι καλή να την έχει κανείς στο τηλέφωνό του αλλά όχι απαραίτητη για σύνδεση στην i-Call ή την e-Voice.

    Εγκαθίσταται και τρέχει πάνω στο ίδιο το τηλέφωνο, ουσιαστικά σου επιτρέπει να ρυθμίσεις όλες τις παραμέτρους SIP σύνδεσης του κινητού σου (μιλάμε πάντα για Nokia N και E series με το built-in Internet Telephone όπως ονομάζει τον SIP client η Nokia).

    Αυτό που κυρίως έλειπε από τις προηγούμενες default ρυθμίσεις ήταν το να μπορεί κανείς να ορίσει τον STUN server. Με τη συγκεκριμένη εφαρμογή γίνεται. Πάντως όπως έγραψα και πριν, το Nokia E61 μου συνδέεται και χωρίς αυτές τις επιπλέον παραμέτρους, κανονικά και στο i-Call (Altec) και στο e-Voice (HOL). Τις ρυθμίσεις για το e-Voice που δουλεύουν σε μένα τις ανέφερα νωρίτερα.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία θα το δοκιμάσω στο Ε51 που έχω και ελπίζω να τα καταφέρω! Το έχω ήδη setάρει με το Nonoh και δουλεύει μια χαρά αλλά χρειάζομαι και το evoice για τις εισερχόμενες.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία θα το δοκιμάσω στο Ε51 που έχω και ελπίζω να τα καταφέρω! Το έχω ήδη setάρει με το Nonoh και δουλεύει μια χαρά αλλά χρειάζομαι και το evoice για τις εισερχόμενες.
    Λογικά θα δουλέψει μια χαρά (αν και με το NAT ποτέ δεν ξέρεις...). Πες εντυπώσεις!

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα δουλέψει μια χαρά (αν και με το NAT ποτέ δεν ξέρεις...). Πες εντυπώσεις!

    Κατάφερα να κάνω το Ε51 να δουλέψει μια χαρά!
    Το πρόβλημα είναι όμως ότι σταμάτησαν να δουλεύουν οι εισερχόμενες κλίσεις στο Fritz 7140 είτε είναι συνδεδεμένο το Nokia είτε όχι!
    Δηλαδή όταν είναι συνδεδεμένο το Ε51 χτυπάει κανονικά (το κινητό) αλλά όταν είναι αποσυνδεδεμένο δεν χτυπάει το σταθερό που είναι πάνω στο fritz και βγαίνει τηλεφωνητής. Μέχρι να κάνω τις ρυθμίσεις στο Ε51 οι εισερχόμενες στο σταθερό δούλευαν μια χαρά! Καμιά ιδέα;

  11. #11
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάφερα να κάνω το Ε51 να δουλέψει μια χαρά!
    Το πρόβλημα είναι όμως ότι σταμάτησαν να δουλεύουν οι εισερχόμενες κλίσεις στο Fritz 7140 είτε είναι συνδεδεμένο το Nokia είτε όχι!
    Δηλαδή όταν είναι συνδεδεμένο το Ε51 χτυπάει κανονικά (το κινητό) αλλά όταν είναι αποσυνδεδεμένο δεν χτυπάει το σταθερό που είναι πάνω στο fritz και βγαίνει τηλεφωνητής. Μέχρι να κάνω τις ρυθμίσεις στο Ε51 οι εισερχόμενες στο σταθερό δούλευαν μια χαρά! Καμιά ιδέα;
    All SIP adapters and telephones seem to need re-registration from time to time. Look whether there is a relevant setting in Fritz. Reduce the time to 60 or 120 seconds. However, I do not know if you can have both at the same time; it looks like the last registered is the phone that will ring. Somebody with more technical know-how could shed some light here. Whatever I said comes from my observations and trial & error.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό που ζητάς, λέγεται ταυτόχρονη εγγραφή (concurrent registration) και δεν νομίζω πως το υποστηρίζει το SIP Proxy της HOL. Δηλαδή όταν εγγράφεται το SIP UA του E51, διαγράφεται αυτόματα η εγγραφή του Fritz! απ' τον SIP Proxy της HOL. Όταν λοιπόν φτάνει η κλήση στον SIP Proxy προσπαθεί να την στείλει στο E51 που δεν είναι πια εγγεγραμμένο, αλλά δεν την στέλνει στο Fritz! αφού δεν έχει ανανεώσει την εγγραφή του.

    Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που έχω αναφέρει στο παρελθόν, ότι όταν έχουμε παραπάνω από ένα SIP trunk ή παραπάνω από ένα SIP User Agent, οι λύσεις των hosted PBX μας διευκολύνουν πολύ, αφού όλα τα trunks κι όλα τα SIP UAs εγγράφονται σ' αυτό και κάνουμε παιχνίδι από εκεί...

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ζητάς, λέγεται ταυτόχρονη εγγραφή (concurrent registration) και δεν νομίζω πως το υποστηρίζει το SIP Proxy της HOL. Δηλαδή όταν εγγράφεται το SIP UA του E51, διαγράφεται αυτόματα η εγγραφή του Fritz! απ' τον SIP Proxy της HOL. Όταν λοιπόν φτάνει η κλήση στον SIP Proxy προσπαθεί να την στείλει στο E51 που δεν είναι πια εγγεγραμμένο, αλλά δεν την στέλνει στο Fritz! αφού δεν έχει ανανεώσει την εγγραφή του.

    Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που έχω αναφέρει στο παρελθόν, ότι όταν έχουμε παραπάνω από ένα SIP trunk ή παραπάνω από ένα SIP User Agent, οι λύσεις των hosted PBX μας διευκολύνουν πολύ, αφού όλα τα trunks κι όλα τα SIP UAs εγγράφονται σ' αυτό και κάνουμε παιχνίδι από εκεί...
    Και να ξαναδουλέψει το Fritz τι πρέπει να κάνω; Έκανα επανεκκίνηση του modem αλλά τίποτα!
    Ο λογαριασμός του evoice είναι registered αλλά εισερχόμενες τπτ
    Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο νέοπας με το αντικείμενο!

  14. #14
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που έχω αναφέρει στο παρελθόν, ότι όταν έχουμε παραπάνω από ένα SIP trunk ή παραπάνω από ένα SIP User Agent, οι λύσεις των hosted PBX μας διευκολύνουν πολύ, αφού όλα τα trunks κι όλα τα SIP UAs εγγράφονται σ' αυτό και κάνουμε παιχνίδι από εκεί...
    Ή με έναν PBX server στο σπίτι τύπου Asterisk... το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να προσθέσεις και την "κανονική" εισερχόμενη PSTN γραμμή σου (δηλαδή το "νούμερο του ΟΤΕ") πάνω στον PBX server, οπότε όλα τα νούμερα είτε PSTN, ή VoIP/SIP να χτυπάνε στο κινητό. Η λύση των hosted PBX βέβαια αν δεν έχεις τέτοια ανάγκη είναι η καλύτερη (δεν έχεις και το κόστος/βάσανο να τρέχεις έναν PBX στο σπίτι).

    Λυπάμαι αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει με το Fritzbox για να κάνει re-register.

    Μια άλλη άμεση λύση (hack μάλλον) θα ήταν να γραφτείς δύο φορές στο eVoice και να πάρεις δύο 213 νούμερα, με το ένα account να συνδέεται το Fritzbox και με το άλλο το Nokia. Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αφού χάνεται το πλεονέκτημα του να έχεις ένα μόνο νούμερο όπου και να'σαι...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια άλλη άμεση λύση (hack μάλλον) θα ήταν να γραφτείς δύο φορές στο eVoice και να πάρεις δύο 213 νούμερα, με το ένα account να συνδέεται το Fritzbox και με το άλλο το Nokia. Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αφού χάνεται το πλεονέκτημα του να έχεις ένα μόνο νούμερο όπου και να'σαι...
    Μάλλον για κει με βλέπω!

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nokia E61 ως VoIP Client μέσω WLAN
    Από aithir στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-08, 22:46
  2. Nokia E61
    Από apavlidis2 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 13:42
  3. VoIP με Nokia E61 πάνω από SpeedTouch 530i
    Από tsopanos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-06, 00:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας