Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41

Θέμα: VMware & Quad Core

  1. #31
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρχίζει και στρώνει το συνολικό μου PPD.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  2. #32
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    στους ποσους ποντους εισαι τωρα?

  3. #33
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    στους ποσους ποντους εισαι τωρα?
    Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.
    http://www.adslgr.com/fahstat/member...ername=A_gamer

    Όπως βλέπεις από τους προχθεσινούς και τους σημερινούς πόντους μου, η SMP αρχίζει και δείχνει τα δόντια της.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  4. #34
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tedd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μηχάνημα της υπογραφή μου, Q9450 @3.2, η 2672 τελικά κάνει 9 λέπτα και οχι 11 που έγραψα.

    Μια χαρά εισαι όλα πάνε εντάξει.

    Το βράδυ αν τον αφήνεις ανοιχτο για φολντινγκ θα πέσει και άλλο ο χρόνος κατα 15"-20" ακόμη, στα πόσα δουλευεις τον Q9550;

    ........Auto merged post: tedd πρόσθεσε 17 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τώρα ειδα στην χαλάρη κουβέντουλα οτι τον τρέχεισ στα 3,46 συνεπως θα μπορούσε να πήγαινε λίγο καλύτερα απο τα 11 λεπτα φυσικά αυτό θα φάνει οταν θα μεινει μόνος του μόνο για δίπλωμα γιατί ακομη και ένα ελαφρό surfing στο ιντερνετ το κόβει όσο νά'νε κάτι. Επίσης αν δηλωνεις μεσα απο τον τασκ μανατζερ στο affinity ποιους 2 πυρηνες θελεις να χρησιμοποιει για το δίπλωμα βοηθάει λίγο στην απόδοση οχι τιποτα τρομερο.
    Βλέπω όμως ότι η βελτίωση επιδόσεων που παίρνω από το Ο/C ακόμα και τη νύχτα που δεν τρέχει τίποτα άλλο από το GPU Folding (και την SMP φυσικά), άντε uTorrent είναι μηδαμινή (λίγα δευτερόλεπτα και αν). Τι παίζει; Μήπως με κόβει η μνήμη; Μήπως να δοκιμάσω 1000 MHz @5 CL;

    Εσύ πώς την έχεις τη μνήμη; Μήπως φταίνε τα Vista32 (έχω Sabayon64 στο VMWare);

    Υ.Γ.: Μήπως με επηρεάζει το Antivirus (AVG free); Αλλά αυτό δεν εξηγεί την έλλειψη του frequency scaling...
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  5. #35
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω όμως ότι η βελτίωση επιδόσεων που παίρνω από το Ο/C ακόμα και τη νύχτα που δεν τρέχει τίποτα άλλο από το GPU Folding (και την SMP φυσικά), άντε uTorrent είναι μηδαμινή (λίγα δευτερόλεπτα και αν). Τι παίζει; Μήπως με κόβει η μνήμη; Μήπως να δοκιμάσω 1000 MHz @5 CL;

    Εσύ πώς την έχεις τη μνήμη; Μήπως φταίνε τα Vista32 (έχω Sabayon64 στο VMWare);

    Υ.Γ.: Μήπως με επηρεάζει το Antivirus (AVG free); Αλλά αυτό δεν εξηγεί την έλλειψη του frequency scaling...
    Εννοείς οτι ειτε με overclocking ειτε σε κανονικές ταχύτητες δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά; Σε εμενα, αν εννοεις αυτό, ειδα οτι όσο ποσοστο overclocking κάνω τόσο περίπου ανεβαίνει και το ppd. Eσένα τι ppd σου δίνει σε κατάσταση υπερχρονισμού και τι σε κανονικες ταχύτητες;

    Ισως να επιρεάζουν τα vista λόγω των παραπάνω πόρων που απαιτουν από οτι τα XP, με τις μνήμες δεν νομίζω να δεις διαφορα γιατι εγώ ειτε στα 800 με 4CL ή 1066 με 5CL δεν έχω δει καμιά απολύτως διαφορά.

    Εχω 2GB μνήμη και έχω δηλώσει στο vmware το καθε virtual machine να χρησιμοποιει 512ΜΒ, δουλευω τα ubuntu 8.04 σε Gnome περιβάλλον, τα Sabayon τα ειχα παλαιοτερα και ειχα λίγο χαμηλότερο ppd, τα ubuntu 8.10 δεν τα συστήνω ειναι πιο αργά από τα 8.04.

    Πάντως αν δεν κάνεις καμμια απαιτητικη εργασία αλλά κυρίως βλέπεις καμμιά ταινία σερφάρεις και άλλα τέτοια απλά πραγματάκια η βελτιωση που θα εχεις οταν το σύστημα σου δεν κάνει τίποτα πάρα μόνο να φολντάρει δεν θα ειναι παραπάνω απο 20 δευτερολέπτα/%, με το uTorrent ανοιχτο έχω 3-4 δευτερολέπτα μειωση των επιδόσεων.

    Οσο αναφορά το antivirus δεν ξέρω να σου πώ γιατι δεν το ειχα ποτε αυτό και δεν ξέρω κατά πόσο "βαρύ" ειναι, αλλά ειναι αναγκαίο κακό.

    Στο ESET που έχω, δηλώσα να εξαιρει απο έλεγχο τους φακέλους με τα virtual machines, καπου ειχα διαβάσει οτι βελτιώνει την αποδόση αλλά μην περιμένεις και καμμιά σοβάρη βελτίωση και ίσως και καθόλου.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  6. #36
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοείς οτι ειτε με overclocking ειτε σε κανονικές ταχύτητες δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά; Σε εμενα, αν εννοεις αυτό, ειδα οτι όσο ποσοστο overclocking κάνω τόσο περίπου ανεβαίνει και το ppd. Eσένα τι ppd σου δίνει σε κατάσταση υπερχρονισμού και τι σε κανονικες ταχύτητες;
    Κάπου στο 2000, αλλά δεν έχω το FahMon. Δεν έχω δει καθόλου διαφορά ανάμεσα σε stock και O/C.

    Αν θυμάσαι, έβγαινα με τον Q9550 @3.45 αρκετά πιο αργός από εσένα με τον Q9450 @3.2 και ισοδύναμος με τον... stock Q9450!
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #37
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου στο 2000, αλλά δεν έχω το FahMon. Δεν έχω δει καθόλου διαφορά ανάμεσα σε stock και O/C.

    Αν θυμάσαι, έβγαινα με τον Q9550 @3.45 αρκετά πιο αργός από εσένα με τον Q9450 @3.2 και ισοδύναμος με τον... stock Q9450!
    Οντως αν ειναι στα 2000ppd ειναι λιγο θα έπρεπε να ησουν κοντά στα 3000 και ίσως παραπάνω αναλογικά με εμένα, ίσως να φταινε και τα vista, το cpu usage του η/υ οταν δεν τρέχεις κάπιο προγραμμα ειναι στο 0% ή στο 1%;

    Μου φαίνεται τρομερά περίεργο να έχεις τις ιδιες επιδόσεις ειτε υπεχρονισμενος ειτε όχι . υποθετω οτι αυτη την σύγκριση την έκανες με την ιδια πρωτεινη γιατι καθε μία έχει και διαφορετικό ppd.

    Και γιατι δεν βάζεις το fahmon να δεις ακριβως τι παραγωγή έχεις;

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  8. #38
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το cpu usage του η/υ οταν δεν τρέχεις κάπιο προγραμμα ειναι στο 0% ή στο 1%;
    Ναι, δεν ξεπερνά το 1%.

    Υποψιάζομαι πως θα έχω κάνει λάθος στην εγκατάσταση κανενός σημαντικού driver, οπότε καθυστερεί το σύστημα.

    Και γιατι δεν βάζεις το fahmon να δεις ακριβως τι παραγωγή έχεις;
    Βαριόμουν, αλλά αναγκαστικά θα το βάλω τώρα.

    EDIT: Λέει ότι λείπει κάποιο wx-config όταν κάνω ./configure . Τι κάνω τώρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 09-12-08 στις 11:19.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  9. #39
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν ξεπερνά το 1%.

    Υποψιάζομαι πως θα έχω κάνει λάθος στην εγκατάσταση κανενός σημαντικού driver, οπότε καθυστερεί το σύστημα.



    Βαριόμουν, αλλά αναγκαστικά θα το βάλω τώρα.

    EDIT: Λέει ότι λείπει κάποιο wx-config όταν κάνω ./configure . Τι κάνω τώρα;
    Χρειαζεται να εγκαταστήσεις τα widgets το αρχειο λέγεται libwxgtk2.8-dev επίσης δες και αυτη την παλαιότερη συζητηση απο το μύνημα 28 και μετα.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  10. #40
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιθανον να ενδιαφερει οσους διπλώνουν μεσω vmware.

    To vmware εχει ένα περιορισμο οσο αναφορα τον αριθμό των πυρήνων, δηλάδη έως 2, που μπορει να χρησιμοποιει, επισης και στις επιλογες για τον αριθμο των πυρηνων σου δινει την επιλογη 1 ή 2.

    Συνεπώς αν καποιος έχει 4πύρηνο θα πρέπει να τρέχει 2 vm's για να μπορεσει να αξιοποιησει και τους 4 πυρηνων ειδάλως "χανει" 2 πυρήνες.

    Πριν απο λίγο βρηκα μια ρυθμιση με την οποια μπορουμε να χρησιμοποιουμε και τους 4 πυρηνες ταυτοχρονα σε ενα vm.

    Πηγαινουμε στο φακελο που εχουμε το vm και ανοιγουμε με το notepad το αρχειο που έχει κατάληξη .vmx και βρίσκουμε το πεδιο "numvcpus" και αλάζουμε την τιμή απο 2 σε 4 (numvcpus = "4"), αν τρέχουμε την τελευταια εκδοση του vmware τσεκαρουμε αν το virtualHW.version εχει την τιμή "7" ειδαλώς αλλαζουμε την τιμή σε 7 ( virtualHW.version = "7") σώζουμε το αρχειο και ξεκινάμε το vm, τώρα η εκδοση μας του linux θα βλέπει 4 πυρηνες.
    Στην αρχη λίγο καθυστερουν να φορτωσουν τα Linux, πιθανον κανει έλεγχο και ρυθμιση του hardware λογω οτι της αλλαγης απο 2 σε 4 πυρηνες.

    Εδω το σχετικό αρχειο που ανεφερε αυτο το "κολπο" το οποιο ειναι στα γαλλικά, εδώ η μετάφραση του στα αγγλικά.

    Αργοτερα θα ποσταρω εντυπωσεις και επιδοσεις, αν ενδιαφέρεται κανείς.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  11. #41
    Εγγραφή
    22-06-2008
    Περιοχή
    καπου στο χάος
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    12(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tedd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανον να ενδιαφερει οσους διπλώνουν μεσω vmware.

    To vmware εχει ένα περιορισμο οσο αναφορα τον αριθμό των πυρήνων, δηλάδη έως 2, που μπορει να χρησιμοποιει, επισης και στις επιλογες για τον αριθμο των πυρηνων σου δινει την επιλογη 1 ή 2.

    Συνεπώς αν καποιος έχει 4πύρηνο θα πρέπει να τρέχει 2 vm's για να μπορεσει να αξιοποιησει και τους 4 πυρηνων ειδάλως "χανει" 2 πυρήνες.

    Πριν απο λίγο βρηκα μια ρυθμιση με την οποια μπορουμε να χρησιμοποιουμε και τους 4 πυρηνες ταυτοχρονα σε ενα vm.

    Πηγαινουμε στο φακελο που εχουμε το vm και ανοιγουμε με το notepad το αρχειο που έχει κατάληξη .vmx και βρίσκουμε το πεδιο "numvcpus" και αλάζουμε την τιμή απο 2 σε 4 (numvcpus = "4"), αν τρέχουμε την τελευταια εκδοση του vmware τσεκαρουμε αν το virtualHW.version εχει την τιμή "7" ειδαλώς αλλαζουμε την τιμή σε 7 ( virtualHW.version = "7") σώζουμε το αρχειο και ξεκινάμε το vm, τώρα η εκδοση μας του linux θα βλέπει 4 πυρηνες.
    Στην αρχη λίγο καθυστερουν να φορτωσουν τα Linux, πιθανον κανει έλεγχο και ρυθμιση του hardware λογω οτι της αλλαγης απο 2 σε 4 πυρηνες.

    Εδω το σχετικό αρχειο που ανεφερε αυτο το "κολπο" το οποιο ειναι στα γαλλικά, εδώ η μετάφραση του στα αγγλικά.

    Αργοτερα θα ποσταρω εντυπωσεις και επιδοσεις, αν ενδιαφέρεται κανείς.

    Ωραιο αλλα δεν γινεται τπτ με 8 cores ;

    Right now, only Linux and OS/X systems can run these work units, and they require 8 or more cores
    http://foldingforum.org/viewtopic.php?f=24&t=10697

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Τον INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 ή INTEL CORE 2 DUO E6850 να Αγοράσω?
    Από liomelissinos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 10:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας