Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 45
  1. #16
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ χρησιμοποιώ τον Firefox εδώ και 2 χρόνια και έχω μείνει στην έκδοση 2.0.x. Ο 3.0.x δεν μου πολυάρεσε, τον έβαλα και τον έβγαλα σε 2 μέρες.
    Στο σπίτι έχω vista και symantec antivirus για vista και δεν έχω κανένα πρόβλημα

    ........Auto merged post: bathan πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όσο καλά και σωτήρια ήταν τα Norton Utilities επί εποχής MS-DOS, άλλο τόσο παράξενες ήταν/είναι οι εκδόσεις για windows...
    Norton Utilities, τί μου θύμησες τώρα ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bathan : 09-09-08 στις 12:06. Αιτία: auto merged post
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  2. #17
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Μα είναι απλό. Η Symantec σκόπιμα επιβαρύνει τον υπολογιστή για να κάνει τους χρήστες να αναβαθμίζουν (Οπως και πολλές άλλες εταιρίες). Την εποχή των Norton Utilities δεν υπήρχε και τίποτα να αγοράσεις για να κάνεις αναβάθμιση.

    Το δικό μου antivirus πάντως είναι το καλυτερο. :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 09-09-08 στις 13:14.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-05-2005
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11999/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 26,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όσο καλά και σωτήρια ήταν τα Norton Utilities επί εποχής MS-DOS, άλλο τόσο παράξενες ήταν/είναι οι εκδόσεις για windows...
    Θυμάμαι σε εποχές με 8086 που το μόνο που είχες ήταν ένα C:/> ήταν όντως σωτήρια

    Αχ τι μου θύμησες

  4. #19
    Το avatar του μέλους thanatos
    thanatos Guest
    Δυστυχώς όσο καλά και σωτήρια ήταν τα Norton Utilities επί εποχής MS-DOS, άλλο τόσο παράξενες ήταν/είναι οι εκδόσεις για windows...
    Norton Utilities, τί μου θύμησες τώρα ....
    Norton Utilities,Norton Commander...
    Ιδιαιτέρως το δεύτερο...
    Αχ νιάτα...

  5. #20
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Σιγά ρε όλοι οι γέροι εδώ μαζευτήκατε ?

  6. #21
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εξαίρεση το Symantec Corporate Antivirus.
    Τώρα βρήκε η Mozilla να τα πεί? Θα την φάει ο chrome.
    Και γω έχω τα 10 και πάντα δούλευαν τέλεια με firefox αλλά και γενικά με όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  7. #22
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Ήράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZyXEL HW660-D1
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδώ και 2.5 χρόνια χρησιμοποιώ το Norton 2007.
    Το έχω τρέξει και με το avast μαζί, για ένα μήνα (για να το δοκιμάσω) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
    Όσο για το ποιο είναι το καλύτερο, είναι πολύ σχετικό. Κανένα πρόγραμμα δεν πιάνει τα πάντα.
    (Πόσα και πόσα θέματα δεν έχουν αναφερθεί στο συγκεκριμένο site για παταγώδεις αποτυχίες όλων των antivirus.....)
    To Norton 2007 το έχω απεγκαταστήσει τουλάχιστον 2 φορές.
    1) Γιατί δεν είναι full version και είναι διαφημιστικό (στα καινούργια laptops που μου έχουν φέρει).
    2) Χρησιμοποιεί ΠΑΡΑ πολλά processes και services χωρίς κανένα λόγο (σε σχέση με άλλα)
    3) Λόγο του αυστηρού resident κάνει το μηχάνημα πιο αργό (έστω και λίγο) σε συνυθισμένες διεργασίες (τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου).

    Το 360 δεν τον έχω δει ποτέ οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Όσο για την αποτελεσματικότητα θα συμφωνήσω, κανένα δεν πιάνει τα πάντα. Απλά εγώ προσπαθώ να επιλέξω κάποιο antivirus που θα είναι όσο πιο "transparent" γίνεται.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν σημερινά μηχανήματα φίλων σου "σέρνονται" -όπως λες- με Νorton, να πάνε να πάρουν τα λεφτά τους πίσω καθώς μάλλον τους πούλησαν μηχάνημα 7ετίας.
    Έχεις αγοράσει πρόσφατα κάποιο laptop; Ένας φίλος μου αγόρασε ένα acer (με την 18" HD οθόνη) και είχε αρκετά καλό επεξεργαστή (Τ9300). Φυσικά ήταν συνηθισμένος με XP. Στο πρώτο boot τραβούσε τα μαλλιά του. Έτρεχαν πάνω από 90 processes και το μηχάνημα ήταν πιο αργό από το προηγούμενο pc του. Έκλαιγε τα 1600€ που είχε δώσει.

    Φυσικά για να τον ηρεμήσω ξεκίνησα με πλήρες format(ακόμα και το partition με το backup utilities τους) και εγκατέστησα Vista (για πλήρης drivers), XP (για να κάνει την δουλεία του) και Ubuntu (για να δεί την γλύκα του OSS). Μετά ένα ghost για XP και Vista ώστε όταν το ξαναχαλάσει να μην κάνω τα ίδια. Το μηχάνημα μετά από αυτά απλά πετούσε. Τα processes στα Vista είχαν μειωθεί στα 35-40 και όλα παίζαν ρολόι.

    Δυστυχώς αυτή είναι η διαδικασία για κάθε καινούργιο (τουλάχιστον) laptop που αγοράζει κάποιος φίλος μου. Έχουν καταστρέψει τον κόσμο της πληροφορικής η διαφημιστικές τακτικές. Εγώ απορώ πως την "παλεύει" κάποιος που δεν ξέρει να στήσει το μηχάνημα από την αρχή και τρώει στην μούρη όλη αυτή τη σαπίλα.

    Οφείλω να ομολογήσω δε ότι δεν φταίει μόνο ο Νόρτονας, είναι πολλά τα προγράμματα που γονατίζουν τους υπολογιστές και πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερα από ένα εγκατεστημένα σε ένα μηχάνημα.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XavierGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αυτή είναι η διαδικασία για κάθε καινούργιο (τουλάχιστον) laptop που αγοράζει κάποιος φίλος μου. Έχουν καταστρέψει τον κόσμο της πληροφορικής η διαφημιστικές τακτικές. Εγώ απορώ πως την "παλεύει" κάποιος που δεν ξέρει να στήσει το μηχάνημα από την αρχή και τρώει στην μούρη όλη αυτή τη σαπίλα.
    Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Για πολλούς, νέους, στο χώρο της πληροφορικής, η προεγκατάσταση όλων αυτών των προγραμμάτων είναι όαση, προαπαιτούμενο ή/και απολύτως απαραίτητο.

    Δεν είναι τυχαία η αύξηση στις πωλήσεις των φορητών. Και τα φορτώνουν, όλο και περισσότερο. Ρωτάς, αν μπορούνε οι "ασχετοι" να εγκαταστήστουν το MS Office; Μη σου πω για εγκατάσταση αγγλικών προγραμμάτων όπου, το "next", "previous", "cancel", τους φαίνεται το ίδιο και το αυτό.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Έκανα αυτά που έλεγε το site και τα προβλήματα στο Firefox επιδιορθώθηκαν!

  10. #25
    Εγγραφή
    14-06-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    WAG320N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 27(dB)
    Κάθομαι και διαβάζω όσα έχετε γράψει και γελάω με μερικούς. Κάνουν ότι τα ξέρουν όλα και λένε ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι όλα καλά με το Νόρτονα και με Vista... έλα όμως που ο νόρτονας είναι ένα από τα ποιο βαριά προγράμματα antivirus που κυκλοφορούν και μάλιστα ένα από τα χειρότερα και ποιο καταστροφικά. Θα πείτε τώρα γιατί το λέω αυτό...

    Εχει ακριβώς την ίδια νοοτροπία που έχει και η microsoft με τα συστήματά της...

    Εμείς φτιάχνουμε προγράμματα γιατί πολύ απλά πρέπει να σας αναγκάσουμε να πάρετε καινούργια PC. Οτι είναι μια μεγάλη εταιρία με ένα πακέτο που τα έχει όλα δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο... άμα το πάτε έτσι τότε και η microsoft έχει τα καλύτερα λειτουργικά που δεν κολλάνε ιούς και ούτε παίρνοντας καινούργιο PC με Svista επάνω πηγαίνει σφαίρα...

    γιατί πρέπει να σκάσω 2000 euro για να πάρω ένα 4core CPU με SLI, RAID, και γω δεν ξέρω τι άλλο και να τρέχει σαν ένα μηχάνημα προ 10ετιας? γιατί πρέπει να βάλω vista επάνω με τα super duper γραφικά του Aero (γιατί είναι ο μόνος σοβαρός λόγος) και νορτον για να μην πάθω τίποτα από τους ιούς!!!
    χαλαρώστε λίγο... μην είστε θύματα της κάθε εταιρίας που απλός έχει ένα καλό marketing

    όλοι λίγο πολύ έχετε φίλους που ξέρουν καλά την δουλειά τους σε H/Y... για ρωτήστε τους την γνώμη τους για τα vista και τον νορτονα...


    πάντως ο φίλος XavierGr έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει (τα ίδια τραβάω και γω)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XavierGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Norton 2007 το έχω απεγκαταστήσει τουλάχιστον 2 φορές.
    1) Γιατί δεν είναι full version και είναι διαφημιστικό (στα καινούργια laptops που μου έχουν φέρει).
    2) Χρησιμοποιεί ΠΑΡΑ πολλά processes και services χωρίς κανένα λόγο (σε σχέση με άλλα)
    3) Λόγο του αυστηρού resident κάνει το μηχάνημα πιο αργό (έστω και λίγο) σε συνηθισμένες διεργασίες (τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου).

    Το 360 δεν τον έχω δει ποτέ οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Όσο για την αποτελεσματικότητα θα συμφωνήσω, κανένα δεν πιάνει τα πάντα. Απλά εγώ προσπαθώ να επιλέξω κάποιο antivirus που θα είναι όσο πιο "transparent" γίνεται.


    Έχεις αγοράσει πρόσφατα κάποιο laptop; Ένας φίλος μου αγόρασε ένα acer (με την 18" HD οθόνη) και είχε αρκετά καλό επεξεργαστή (Τ9300). Φυσικά ήταν συνηθισμένος με XP. Στο πρώτο boot τραβούσε τα μαλλιά του. Έτρεχαν πάνω από 90 processes και το μηχάνημα ήταν πιο αργό από το προηγούμενο pc του. Έκλαιγε τα 1600€ που είχε δώσει.

    Φυσικά για να τον ηρεμήσω ξεκίνησα με πλήρες format(ακόμα και το partition με το backup utilities τους) και εγκατέστησα Vista (για πλήρης drivers), XP (για να κάνει την δουλεία του) και Ubuntu (για να δεί την γλύκα του OSS). Μετά ένα ghost για XP και Vista ώστε όταν το ξαναχαλάσει να μην κάνω τα ίδια. Το μηχάνημα μετά από αυτά απλά πετούσε. Τα processes στα Vista είχαν μειωθεί στα 35-40 και όλα παίζαν ρολόι.

    Δυστυχώς αυτή είναι η διαδικασία για κάθε καινούργιο (τουλάχιστον) laptop που αγοράζει κάποιος φίλος μου. Έχουν καταστρέψει τον κόσμο της πληροφορικής η διαφημιστικές τακτικές. Εγώ απορώ πως την "παλεύει" κάποιος που δεν ξέρει να στήσει το μηχάνημα από την αρχή και τρώει στην μούρη όλη αυτή τη σαπίλα.

    Οφείλω να ομολογήσω δε ότι δεν φταίει μόνο ο Νόρτονας, είναι πολλά τα προγράμματα που γονατίζουν τους υπολογιστές και πόσο μάλλον όταν είναι περισσότερα από ένα εγκατεστημένα σε ένα μηχάνημα.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    O Νόρτωνας (Norton) είναι εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια ένα βαρύδι που κάθεται σαν Ρωμαίος Αυτοκράτορας πανω στην RAM και δεν ξεκουνάει.

    Ε, σπρώχτε τον να πεσει, αυτός και ο Νέρωνας (Nero) να ησυχάσουμε.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    34741/4996
    ISP
    FORTHnet
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όσο καλά και σωτήρια ήταν τα Norton Utilities επί εποχής MS-DOS, άλλο τόσο παράξενες ήταν/είναι οι εκδόσεις για windows...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nobig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι σε εποχές με 8086 που το μόνο που είχες ήταν ένα C:/> ήταν όντως σωτήρια

    Αχ τι μου θύμησες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Norton Utilities,Norton Commander...
    Ιδιαιτέρως το δεύτερο...
    Αχ νιάτα...
    Σε λίγο σας βλέπω να γράφετε και για το mcafee antivirus
    Δυστυχώς οι καιροί αλλάξανε και σε επίπεδο home-user οι παραπάνω εταιρείες μείνανε 10 χρόνια πίσω.
    Πάντως και στο δικό μου pc με nod32 (γνήσιο και xp sp3) o firefox δεν παίζει πάντα σωστά.
    Ίσως η φύση των antivirus η το ίδιο το πρόγραμμα.

  13. #28
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Απλά ,δεν εγκαθιστούμε Νορτοειδή παρασκευάσματα και .... ησυχάζουμε!

  14. #29
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όσο καλά και σωτήρια ήταν τα Norton Utilities επί εποχής MS-DOS, άλλο τόσο παράξενες ήταν/είναι οι εκδόσεις για windows...
    Η μέρα με τη νύχτα. Πλέον ακόμα και το scandisk τρέχει checkdisk απο πίσω. Πάνε οι μέρες των ψαγμένων (και ελαφρών) utilities που έλυναν ολα τα προβλήματα.

  15. #30
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιώ Norton στο PC μου αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα. Στην δουλειά επίσης με λίγες προβληματικές περιπτώσεις. Από την στιγμή που γυρίσαμε σε Corporate και την αναβάθμισή του (Endpoint Protection) όλα καλά. Ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει 5-6 φορές είναι οτι μια πιο καινούργια έκδοση δεν μπορεί να εγκατασταθεί πάνω από μια πιο παλιά. Με μερικά εύκολα βήματα λύνεται και αυτό όμως.
    Χρησιμοποιώ FF από την πρώτη του έκδοση χωρίς προβλήματα και ας έχω Norton.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 15:23
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 23:19
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 17:58
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-05, 13:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας