Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 80
  1. #16
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Θα καταντουσε κουραστικο ενα notification καθότι στο Arch υπάρχουν τρελά updates κάθε μέρα

  2. #17
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Shadowman δοκίμασε το alunn.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  3. #18
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    shadowman θα το κρατήσεις μαζί με την 9/10 ή το έβαλες για πειραματισμό;

  4. #19
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πλεονέκτημα (δεδομένου οτι είμαι χρήστης που ψάχνομαι - θα μπορούσε κάποιος απλός χρήστης που κάνει ήδη την δουλειά του με μια διανομή να μην ton νοιάζουν τα upgrades). Θα δώ στην πράξη αν λειτουργεί καλά.
    Αν δεν σε νοιάζουν τα upgrades και δεν θες να δουλέψεις έτσι, δεν έρχεσαι σε arch.
    Επιλογές έχεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw
    υπάρχει ειδοποίηση για τυχόν updates ή πρεπει να χειροκίνητα να τις εφαρμόζεις;
    υπάρχουν 2-3 προγράμματα που τρέχουν στο tray. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα. Ο giorgosc61 είχε ασχοληθεί.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε η μια προσέγγιση έιτε ή άλλη ένα είναι το σίγουρο: αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ο καθημερινός χρήστης που θέλει πχ ενα pc χωρίς windows και ιους κτλ.
    Δεν μιλάμε για θαμώνες τεχνικών φορουμ... Οποτε κατά την γνωμη μου μόνο το ubuntu μπορεί αυτή την στιγμή να του προσφέρει linux για καθημερινή χρήση χωρίς πολλά πολλά (με μερικά μειονεκτήματα για τους ψαγμένους είναι η αλήθεια)
    Δεν υπάρχει διανομή που να κάνει για όλους. Αν υπήρχε θα είχαν εξαφανιστεί οι υπόλοιπες. Άλλο target group αυτό που αναφέρεις.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρέπει να ψάξω την σειρά εκκίνησης, τις εξαρτήσεις τους ή τις υπηρεσίες που χρειάζομαι; Αυτό δεν είναι δεκαπέντε λεπτά είναι μέρες ολόκληρες - αν ξέρεις βέβαια που να ψάξεις.
    Αυτά δεν είναι για απλούς χρήστες όπως και να το δούμε. (σίγουρα θα μάθεις, αλλά δεν ενδιαφέρονται όλοι να το ψάξουν τόσο)
    Είσαι υπερβολικός. Είμαι τόσα χρόνια στο Arch και ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να ψαχτώ για τη σειρά που θα βάλω τους δαίμονες. Εκτός από αυτούς που βάζει το cd, οι υπόλοιποι συνήθως μπαίνουν στο τέλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα καταντουσε κουραστικο ενα notification καθότι στο Arch υπάρχουν τρελά updates κάθε μέρα

    Έχω στο rss ειδοποίηση (σχεδόν ότι ζητάει ο shadowman, γιατί βγάζει και testing). Είναι πολύ συχνή η ενημέρωση, αλλά αυτός είναι ο σκοπός. Έχω βάλει και το AUR, οπότε φαντάσου κάθε πότε με ειδοποιεί.

  5. #20
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    shadowman θα το κρατήσεις μαζί με την 9/10 ή το έβαλες για πειραματισμό;
    Μην ανησυχείς δεν φεύγω από το fedora. Στο laptop βάζω το arch για να δώ περισσότερο κάποια πράγματα στο GNOME αφού η fedora δεν βάζει όλα τα tools (έχει τα δικά της).
    Πολύ θα με ενδιέφερε αφού είναι rolling distro να μπορούσα να περάσω ως desktop τις beta του gnome αλλά από οτι βλέπω μάλλον δεν γίνεται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει διανομή που να κάνει για όλους. Αν υπήρχε θα είχαν εξαφανιστεί οι υπόλοιπες. Άλλο target group αυτό που αναφέρεις.
    Δεν το λέω τυχαία. Αναφέρομαι στα ποστς που πετάγονται κάποιοι χρήστες arch και σπρώχνουν νέους στο arch. Δεν κάνει για αυτό το πράγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι υπερβολικός. Είμαι τόσα χρόνια στο Arch και ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να ψαχτώ για τη σειρά που θα βάλω τους δαίμονες. Εκτός από αυτούς που βάζει το cd, οι υπόλοιποι συνήθως μπαίνουν στο τέλος.
    Νομίζω οτι ένας χρήστης δεν πρέπει -αρχικά τουλάχιστον- να ψάχνει τι υπηρεσίες θα έχει στο σύστημα του. Ελάχιστοι έχουν τις γνώσεις να στήσουν μια διανομή, προτιμώ να βλέπω τα πράγματα απο την πλευρά του απλού χρήστη πάντα και όχι του κατασκευαστή λειτουργικών συστημάτων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 09-09-08 στις 15:40.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Στο είπα και εχτές. Το archassistant το είδες; Για 'υτή τη δουλεία είναι.
    Ναι το είδα και το έχω εγκατεστημένο από την πρώτη στιγμή που μου το είπες... ωραίο εργαλειάκι απλά αυτήν την στιγμή δεν μπορεί να διαχειριστεί τις κάρτες μου διότι τις έχω ρυθμισμένες για τον knetworkmanager που λύνει την δυστροπία του arch στο δίκτυο. Επίσης αν θυμάμαι καλά το archassistant υπήρχε μόνο στο aur οπότε πάλι χτίσημο ήθελε(εγώ αυτό έκανα πάντως) τέλος η δυστροπία του δικτύου υπάρχει σε όλο το linux απλά όλες οι διανομές έχουν έτοιμο ένα εργαλείο για την επίλυση του προβλήματος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Δεν έχει σχέση το KDE με καμία διανομή. Και αν δεν το έκανες, βάλε τους beta drivers της nvidia που λύνουν το πρόβλημα.
    Τους έψαξα αλλά δεν μπορώ να τους βρώ ούτε στο aur τους πέτυχα.. για ρίξε και ένα link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    5) Το yaourt δεν είναι επίσημο εργαλείο. Παρόλ' αυτά, ναι μπορεί να τύχει ένα PKGBUILD να μη χτίζεται και να πρέπει να το πειράξεις. Δες παράδειγμα το knutclient που ήθελε να χτίσει ο RyDeR. Με λίγο πείραγμα στο PKGBUILD χτίστηκε. Γενικά είναι σπάνια περίπτωση πάντως.
    Στην δικιά μου περίπτωση δεν ήθελε πείραγμα.. αλλά να βάλω τις εξαρτήσεις με το χέρι.. απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να σου πώ τι άλλο παίζει γιατί δεν ξέρω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μην ανοίγεις πολλά θέματα για το ίδιο θέμα.
    Απολογίες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση να δεχτώ ότι είναι δυσκολότερη από τις εύκολες διανομές.
    Αλλά η χρήση, το μετά δηλαδή, όχι, δεν είναι.
    Και θα το δεις εν καιρώ αν μείνεις.
    Το στήνεις μια φορά και ξενοιάζεις για πολύ καιρό, χωρίς να ασχολείσαι με distro upgrade κτλ
    Η χρήση είναι ίδια αλλά αυτή νομίζω ότι εξαρτάται από τα προγράμματα και το DE σου. Όμως για την στήσεις δεν είναι και η πιο εύκολη(τουλάχιστον την πρωτη φορά..) αν θέλεις να την ξαναστήσεις τότε νομίζω γίνεται εν ρυπή οφθαλμού

  7. #22
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Για τον nVidia driver έκανα χθες ποστ στο KDE4 thread αλλα ... γκουχ, δεν προσεχεις, για το πού τον βρίσκεις.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον nVidia driver έκανα χθες ποστ στο KDE4 thread αλλα ... γκουχ, δεν προσεχεις, για το πού τον βρίσκεις.
    Όχι όχι το είδα αυτό..
    αλλά είμαι λίγο μαζόχας και θέλω να το χτίσω.. για να μαθαίνω και λίγο περισσότερο.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όχι το είδα αυτό..
    αλλά είμαι λίγο μαζόχας και θέλω να το χτίσω.. για να μαθαίνω και λίγο περισσότερο.
    AUR it !

    ο Nvidia beta μάλιστα λεεεεεεεει:

    * Improved support for RENDER operations with the same source and destination; this should enhance performance in some situations, e.g. when dragging Plasma applets in KDE4.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ανακαλύπτουμε ξανά και ξανά τον τροχό
    Κανείς δεν έχει πει ότι το arch είναι εύκολο στο στήσιμο
    Αν ακολουθήσεις όμως τον οδηγό του wantilles και δεν σε πιάσουν οι ψωροπερηφάνιες, το στήσιμο γίνεται άμεσα και σχετικά ευκολότερα.
    Το Arch όμως ΤΕΛΙΚΑ είναι εύκολη διανομή γιατί η συντήρηση του είναι απλή και ανώδυνη. Αποτελεί παραδοχή όλων όσων έχουν βάλει αυτή την διανομή. Κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για πολλές «εύκολες» διανομές


    ο beta driver της nvidia υπάρχει και στο adslgr repo και στο aur αν θες να τον φτιάξεις μόνος σου

  11. #26
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανακαλύπτουμε ξανά και ξανά τον τροχό
    Κανείς δεν έχει πει ότι το arch είναι εύκολο στο στήσιμο
    Αν ακολουθήσεις όμως τον οδηγό του wantilles και δεν σε πιάσουν οι ψωροπερηφάνιες, το στήσιμο γίνεται άμεσα και σχετικά ευκολότερα.
    Το Arch όμως ΤΕΛΙΚΑ είναι εύκολη διανομή γιατί η συντήρηση του είναι απλή και ανώδυνη. Αποτελεί παραδοχή όλων όσων έχουν βάλει αυτή την διανομή. Κάτι που δεν μπορούμε να πούμε για πολλές «εύκολες» διανομές


    ο beta driver της nvidia υπάρχει και στο adslgr repo και στο aur αν θες να τον φτιάξεις μόνος σου
    Δεν αντιλέγω ότι arch είναι ευκολοσυντήρητο
    Πληροφοριακά, μπορείς να μας πείς γιατί οι άλλες διανομές δεν είναι τόσο ευκολοσυντήριτες?

  12. #27
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Κανείς δεν έχει πει ότι το arch είναι εύκολο στο στήσιμο
    Αν ακολουθήσεις όμως τον οδηγό του wantilles και δεν σε πιάσουν οι ψωροπερηφάνιες, το στήσιμο γίνεται άμεσα και σχετικά ευκολότερα.
    Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω αλλα σαν ατομο ουδετερο στην προτιμηση της διανομης μπορω να πω οτι καπως ετσι ηχει στα αυτια των απανταχου νεων.Οτι ειναι ευκολο.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια

    Υ.Γ γιατι να σε πιασουν ψωροπερηφανειες?
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  13. #28
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω ότι arch είναι ευκολοσυντήρητο
    Πληροφοριακά, μπορείς να μας πείς γιατί οι άλλες διανομές δεν είναι τόσο ευκολοσυντήριτες?
    6μηνα upgrade που μπορεί να αποτύχουν + περιεργα φτιαγμένα πακετα (οπως πχ μερικά στο Ubuntu που είναι χτισμενα με Debian kernel και ουχί με Ubuntu customised kernel) + προρυθμισμένα λάθος στοιχεία όπως Kernel + daemons (πχ ο kernel του Ubuntu έχει πρόβλημα να δεχτεί τον nVidia driver) , δεν σου μαθαίνουν τί στο καλό κάνεις για να έχεις αυτο το πράγμα μπροστά σου.

    Ολα αυτά θα οδηγήσουν εγνωσμενα σε λάθη.

    Και σε ένα "συναισθηματικό" κενό αφού τελικά οι Ubuntu users (εκτός από τους σκληροπυρηνικούς) ψαχνονται μετα από λίγο καιρό για άλλη διανομή.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  14. #29
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση είναι ίδια αλλά αυτή νομίζω ότι εξαρτάται από τα προγράμματα και το DE σου. Όμως για την στήσεις δεν είναι και η πιο εύκολη(τουλάχιστον την πρωτη φορά..) αν θέλεις να την ξαναστήσεις τότε νομίζω γίνεται εν ρυπή οφθαλμού

    Χρήση δεν λέω "Ανοίγω office, γράφω cd, ακούω μουσική". Αυτά παντού τα ίδια είναι.
    Εννοώ "εγκαθιστώ πρόγραμμα, απεγκαθιστώ πρόγραμμα, αναβαθμίζω DE" και άλλα...

  15. #30
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήση δεν λέω "Ανοίγω office, γράφω cd, ακούω μουσική". Αυτά παντού τα ίδια είναι.
    Εννοώ "εγκαθιστώ πρόγραμμα, απεγκαθιστώ πρόγραμμα, αναβαθμίζω DE" και άλλα...
    Χμ.. δεν μπορώ να πώ ότι συμφωνώ, γιατί το κάνεις εγκατάσταση ενός προγράμματος μπορεί να είναι εύκολο, αλλά σε μερικά πρέπει να το δηλώσεις και αλλού όπως π.χ με τον knetworkmanager που απλά και μόνο η εκγατάσταση του δεν αρκεί, όπως θα συνέβαινε σε άλλες διανομές

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  2. Πρόταση για Arch Linux Blog
    Από apollokk στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-08, 23:40
  3. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46
  4. Παραδόθηκε το πόρισμα για το Μπόινγκ της HELIOS
    Από spyrosn στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-06, 13:46
  5. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας