Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 80
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ====DISCLAIMER====
    ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ FLAME ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ARCH.
    επίσης γράφεται με σκοπό να συμβουλέψει τους χρήστες που θέλουν να την δοκιμάσουν λαμβάνοτας υπ'όψην τις ανάγκες μου και πως το arch τις καλύπτει αλλά και πιθανές μελλοντικές ανάγκες μου ή και ανάγκες των χρηστών αυτών
    Λοιπόν..
    είμαι σε arch linux εδώ και πολύ ώρα τρέχοντας το kde 4.1.1
    και έχοντας φτιάξει το wireless μου παίζω και βλέπω σιγά σιγά την διανομή.

    ==========ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ============
    === ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ===
    1) Αρκετά γρήγορη.
    Χρησιμοποιόντας την 64 έκδοση είδα ότι είναι αρκετά γρήγορη σε σχέση με το kubuntu μου το οποίο είναι 32 και bootαρει σε 58 δευτερόλεπτα απο το grub σε kdm ενώ το arch κάνει την ίδια διαδρομήσε 40.1 δευτερόλεπτα.

    2)Αρκετά εκπαιδευτική. Για τους νέους χρήστες μπορεί να σου μάθει την γραμή εντολών αλλά και τον vi. Εμένα δεν μου προσέφερε τπτ διότι ήξερα ήδη αυτά που απαιτούσε η εγκατάσταση. Επίσης το θετικό και συνάμα αρνητικό είναι το πακετάρισμα το οποίο σε αφήνει να μάθεις το εκ των έσω της διανομής και λίγο περισσότερο το τερματικό.

    3)Η απόλαυση του να χτίζεις έστω και λίγο από την διανομή σου εάν δεν βιάζεσαι.

    4) Τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό το ρεόν (τώρα για το προβλεπέ δεν ξέρω γιατί δεν την είχα καιρό)
    ===ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ===
    1) Λίγο περίργη κακη δύστροπή με το στήσημο του δικτύου της αν έχετε Laptop που συνδέεται σε πολλά δίκτυα, και δεί ασσύρματα. δείτε και παρακάτω..

    2) Μπορεί να χρειάζεται χτίσημο μερικών πακέτων που είναι βασικών για μερικούς χρήστες όπως για εμένα ήταν το knetworkmanager3. Βέβαια αυτό γίνεται με μια εντολή αλλά εαν είσαι καινούριος τότε σου φαίνεται λίγο δύσκολο

    3) Kde 4.1.1 μου φάνηκε λίγο βαρύ(δεν ξέρω γιατί) και αρκετά ανώριμο.
    Για παράδειγμα ένα bug(?) το οποίο έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό είναι το άνοιγμα του
    "start menu" με το alt+f1 σε εμένα δεν το έκανε και δεν ξέρω γιατί.. επίσης δεν είχε στα kb shortcuts σκετική επιλογή για να το ορίσω... Τέλος μου φάνικε και αρκετά βαρύ, γιατί ενώ το arch με το top έδειχνε γύρω στα 90 mb ram μετά το boot με το kde επάνω καθώς και με τον konq έδειχνε από 550 μέχρι 800 mb. Για να μην παρεξηγηθώ το kde έχει κάνει πολύ πολύ μεγάλα βήματα από την έκδοση 4.0 που το είχα τρέξει

    4) Θέλει αρκετό διάβασμα...

    5) Μερικές φορές τα πακέτα δεν χτίζουν.. δεν ξερω γιατί αλλά μια δύο φορές που δοκίμασα να χτίσω ενώ το yaourt έβρισκε τα deps δεν έχτιζε και έπρεπε να τα βάλω με το χέρι..
    Μάρτυρας μου ο flamelab. Δεν ξέρω αν έτυχε η άν έτσι πρέπει να είναι.

    ===ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ LINUX===
    Όλα τα βασικά τουλάχιστον πακέτα θα έπρεπε να έχουν το ίδιο όνομα σε όλες τις διανομές
    και όχι διαφορετικά μεταξύ των
    -Debian
    -Fedora
    -Arch
    ....etc

    =========Η ΑΠΟΦΑΣΗ============

    Το Arch θα μείνει στον υπολογιστή μου για περεαίρο testing αλλά και για σχηματισμό καλύτερης άποψης. Επίσης έχω πάρει και την απόφαση να περάσω στο Arch μόνιμα σε λίγο καιρό που θα στρώσει το kde και θα μπούν λογικά μερικά πακέτα που χρειάζομαι στα repo του. Επίσης η μετάβαση αυτή μπορεί να γίνει και σε βάθος αορίστου χρόνου λόγω έλλειψης πολύ ελεύθερου χρόνου με την έναρξη της νέας σεζόν.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.654
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Το πόρισμα μου για το Arch Linux..

    Προβλήματα με το arch

    apt---->pacman

    Θα μπορούσες να κάνεις τα πόστ στο εξειδικευμένο νήμα για το Arch Linux.

    Ο τίτλος λίγο άτυχος.....μάλλον καταλληλότερος: Η πρώτη επαφή μου με το Arch Linux.

    Για να βγάλεις πόρισμα και συμπεράσματα πως λειτουργεί οποιαδήποτε διανομή χρειάζεται να την έχεις αρκετό καιρό στον υπολογιστή σου.

    Τα προβλήματα του KDE είναι θέμα DE πιθανότατα και όχι διανομής. Και σε μένα μάλλον λόγω nvidia αργό μου φάνηκε........είμαι με Gnome τώρα το οποίο και προτείνω σε αυτή τη φάση έναντι του KDE.

    Η πολυμορφία των διανομών είναι ταυτόχρονα θετικό και αρνητικό. Έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις αυτή που σου ταιριάζει αλλά και να "ταλαιπωρηθείς" λίγο στην αρχή από την δοκιμής τους....αν και το virtualbox σε βοηθά να δεις πολλές χωρίς να πειράξεις τον υπολογιστή σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Για πες μου. Σε ποσες ωρες το εβγαλες το πορισμα? 2-3-4? Να σας πω και γω το πορισμα μου για το BSD μετα απο 1 ωρα χρησης?

  4. #4
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μου. Σε ποσες ωρες το εβγαλες το πορισμα? 2-3-4? Να σας πω και γω το πορισμα μου για το BSD μετα απο 1 ωρα χρησης?
    Για μένα που είμαι στην εγκατάσταση βλέπω οτι δεν είναι για τον καθένα (παρά του υπερφίαλους ισχυρισμούς που διαβάζουμε που και που)
    Για να το σουλουπώσεις πρέπει να έχεις δεύτερο υπολογιστή (να ψάχνεις λύσεις) και χρειάζεσαι και μερικές μέρες για να κάνεις αυτό που οι εύκολες διανομές στο δίνουν σε 20 λεπτά.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παιδια πορισμα για το οτιδηποτε δεν βγαζεις μεσα σε 1 μερα. Θελει να κατσεις καιρο να εχεις σωστη αποψη

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα που είμαι στην εγκατάσταση βλέπω οτι δεν είναι για τον καθένα (παρά του υπερφίαλους ισχυρισμούς που διαβάζουμε που και που)
    Για να το σουλουπώσεις πρέπει να έχεις δεύτερο υπολογιστή (να ψάχνεις λύσεις) και χρειάζεσαι και μερικές μέρες για να κάνεις αυτό που οι εύκολες διανομές στο δίνουν σε 20 λεπτά.
    Καμμία σχέση.

    Ο οδηγός ακολουθείται και ολοκληρώνεται σε 15 λεπτά - από σένα που έχεις ξανατρέξει Linux.

    Από κάποιον που δεν έχει ξανατρέξει, άντε να γίνει αυτό 30 λεπτά.

    Αυτά φυσικά αν τον ακολουθείς, όχι αν τον "γράφεις".



    ΥΓ: Το τί πραγματικά "δίνουν" οι "εύκολες" διανομές, άσε το καλύτερα γιατί θα φάω μπαν. Το έχω ζήσει στο πετσί μου, τα τελευταία χρόνια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Περιοχή
    X-Labs
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.790
    Downloads
    179
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Δεν είπε και τίποτα τρομερό ο άνθρωπος ωρέ παίδες.

    Κακό είναι να έχει την γνώμη του και να την λέει?

    Το κακό είναι ότι έχει σπείρει τον κόσμο με νήματα.
    Ένα νομίζω θα ήταν αρκετό arkara.
    Επίσης θα μπορούσες να κάνεις τα πόστ ΚΑΙ στο εξειδικευμένο νήμα.
    Peace
    Is God willing to stop evil, but not able?
    - Then he is not almighty.
    Is he able, but not willing?
    - Then he is evil.
    Is he able and willing?
    - Then where does evil come from?
    Is he not able nor willing?
    - Then why call him God?

  8. #8
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμία σχέση.

    Ο οδηγός ακολουθείται και ολοκληρώνεται σε 15 λεπτά - από σένα που έχεις ξανατρέξει Linux.
    .
    θα έχεις μια βασική εγκατάσταση σε λίγη ώρα (15 λεπτά δεν είναι πάντως). Όμως θα είναι αρκετά
    αυτά που δεν έχεις. Πχ στήσιμο για laptop, virtualization,ασύρματα δίκτυα. Εδώ πρέπει να προσθέτεις (αρκεί να ξέρεις τι να προσθέσεις -δηλαδή να είσαι έμπειρος) στις εύκολες πρέπει να αφαιρείς μερικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    ====DISCLAIMER====
    ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ FLAME ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ARCH.
    Το δέχομαι. Για να μη με πεις προκατειλημμένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι σε arch linux εδώ και πολύ ώρα τρέχοντας το kde 4.1.1
    και έχοντας φτιάξει το wireless μου παίζω και βλέπω σιγά σιγά την διανομή.
    Το πολύ ώρα είναι σχετικό. Δεν είναι αρκετή πάντως για πόρισμα. Πρώτη εντύπωση, ίσως.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    ===ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ===
    1) Αρκετά γρήγορη.
    Χρησιμοποιόντας την 64 έκδοση είδα ότι είναι αρκετά γρήγορη σε σχέση με το kubuntu μου το οποίο είναι 32 και bootαρει σε 58 δευτερόλεπτα απο το grub σε kdm ενώ το arch κάνει την ίδια διαδρομήσε 40.1 δευτερόλεπτα.

    2)Αρκετά εκπαιδευτική. Για τους νέους χρήστες μπορεί να σου μάθει την γραμή εντολών αλλά και τον vi. Εμένα δεν μου προσέφερε τπτ διότι ήξερα ήδη αυτά που απαιτούσε η εγκατάσταση. Επίσης το θετικό και συνάμα αρνητικό είναι το πακετάρισμα το οποίο σε αφήνει να μάθεις το εκ των έσω της διανομής και λίγο περισσότερο το τερματικό.

    3)Η απόλαυση του να χτίζεις έστω και λίγο από την διανομή σου εάν δεν βιάζεσαι.

    4) Τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό το ρεόν (τώρα για το προβλεπέ δεν ξέρω γιατί δεν την είχα καιρό)
    ===ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ===
    1) Λίγο περίργη κακη δύστροπή με το στήσημο του δικτύου της αν έχετε Laptop που συνδέεται σε πολλά δίκτυα, και δεί ασσύρματα. δείτε και παρακάτω..

    2) Μπορεί να χρειάζεται χτίσημο μερικών πακέτων που είναι βασικών για μερικούς χρήστες όπως για εμένα ήταν το knetworkmanager3. Βέβαια αυτό γίνεται με μια εντολή αλλά εαν είσαι καινούριος τότε σου φαίνεται λίγο δύσκολο

    3) Kde 4.1.1 μου φάνηκε λίγο βαρύ(δεν ξέρω γιατί) και αρκετά ανώριμο.
    Για παράδειγμα ένα bug(?) το οποίο έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό είναι το άνοιγμα του
    "start menu" με το alt+f1 σε εμένα δεν το έκανε και δεν ξέρω γιατί.. επίσης δεν είχε στα kb shortcuts σκετική επιλογή για να το ορίσω... Τέλος μου φάνικε και αρκετά βαρύ, γιατί ενώ το arch με το top έδειχνε γύρω στα 90 mb ram μετά το boot με το kde επάνω καθώς και με τον konq έδειχνε από 550 μέχρι 800 mb. Για να μην παρεξηγηθώ το kde έχει κάνει πολύ πολύ μεγάλα βήματα από την έκδοση 4.0 που το είχα τρέξει

    4) Θέλει αρκετό διάβασμα...

    5) Μερικές φορές τα πακέτα δεν χτίζουν.. δεν ξερω γιατί αλλά μια δύο φορές που δοκίμασα να χτίσω ενώ το yaourt έβρισκε τα deps δεν έχτιζε και έπρεπε να τα βάλω με το χέρι..
    Μάρτυρας μου ο flamelab. Δεν ξέρω αν έτυχε η άν έτσι πρέπει να είναι.
    1) Στο είπα και εχτές. Το archassistant το είδες; Για 'υτή τη δουλεία είναι.
    2) Ναι. Χρειάζεται. Το Arch δεν είναι αποκλειστικά binary διανομή.
    3) Δεν έχει σχέση το KDE με καμία διανομή. Και αν δεν το έκανες, βάλε τους beta drivers της nvidia που λύνουν το πρόβλημα.
    4) Στην αρχή. Μετά όλα κυλάνε ομαλά.
    5) Το yaourt δεν είναι επίσημο εργαλείο. Παρόλ' αυτά, ναι μπορεί να τύχει ένα PKGBUILD να μη χτίζεται και να πρέπει να το πειράξεις. Δες παράδειγμα το knutclient που ήθελε να χτίσει ο RyDeR. Με λίγο πείραγμα στο PKGBUILD χτίστηκε. Γενικά είναι σπάνια περίπτωση πάντως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    ===ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ LINUX===
    Όλα τα βασικά τουλάχιστον πακέτα θα έπρεπε να έχουν το ίδιο όνομα σε όλες τις διανομές
    και όχι διαφορετικά μεταξύ των
    -Debian
    -Fedora
    -Arch
    ....etc
    Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση, άστο καλύτερα.

    =========Η ΑΠΟΦΑΣΗ============

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Arch θα μείνει στον υπολογιστή μου για περεαίρο testing αλλά και για σχηματισμό καλύτερης άποψης. Επίσης έχω πάρει και την απόφαση να περάσω στο Arch μόνιμα σε λίγο καιρό που θα στρώσει το kde και θα μπούν λογικά μερικά πακέτα που χρειάζομαι στα repo του. Επίσης η μετάβαση αυτή μπορεί να γίνει και σε βάθος αορίστου χρόνου λόγω έλλειψης πολύ ελεύθερου χρόνου με την έναρξη της νέας σεζόν.
    Τότε περιμένουμε την άποχη σου σε λίγο καιρό.
    Λίγες ώρες δεν φτάνουν.

    Και μην ανοίγεις πολλά θέματα για το ίδιο θέμα.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα που είμαι στην εγκατάσταση βλέπω οτι δεν είναι για τον καθένα (παρά του υπερφίαλους ισχυρισμούς που διαβάζουμε που και που)
    Για να το σουλουπώσεις πρέπει να έχεις δεύτερο υπολογιστή (να ψάχνεις λύσεις) και χρειάζεσαι και μερικές μέρες για να κάνεις αυτό που οι εύκολες διανομές στο δίνουν σε 20 λεπτά.

    Η εγκατάσταση να δεχτώ ότι είναι δυσκολότερη από τις εύκολες διανομές.
    Αλλά η χρήση, το μετά δηλαδή, όχι, δεν είναι.
    Και θα το δεις εν καιρώ αν μείνεις.
    Το στήνεις μια φορά και ξενοιάζεις για πολύ καιρό, χωρίς να ασχολείσαι με distro upgrade κτλ

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα έχεις μια βασική εγκατάσταση σε λίγη ώρα (15 λεπτά δεν είναι πάντως).
    Θα έχεις μία πλήρη εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ στήσιμο για laptop, virtualization,ασύρματα δίκτυα.
    Ο οδηγός αναφέρει ρητά ότι δεν καλύπτει laptop και ασύρματα.

    Για virtualization σιγά το δύσκολο. Υπάρχει εξάλλου ξεχωριστό άρθρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πρέπει να προσθέτεις (αρκεί να ξέρεις τι να προσθέσεις -δηλαδή να είσαι έμπειρος) στις εύκολες πρέπει να αφαιρείς μερικά.
    Στις "εύκολες" πρέπει σχεδόν να ξηλώσεις όλα τα βαρίδια.

    Εκεί δε, είναι πολύ πιο δύσκολο και χρειάζεται να ξέρεις πολύ περισσότερα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το στήνεις μια φορά και ξενοιάζεις για πολύ καιρό, χωρίς να ασχολείσαι με distro upgrade κτλ
    Αυτό είναι πλεονέκτημα (δεδομένου οτι είμαι χρήστης που ψάχνομαι - θα μπορούσε κάποιος απλός χρήστης που κάνει ήδη την δουλειά του με μια διανομή να μην ton νοιάζουν τα upgrades). Θα δώ στην πράξη αν λειτουργεί καλά.

    btw
    υπάρχει ειδοποίηση για τυχόν updates ή πρεπει να χειροκίνητα να τις εφαρμόζεις;

    ........Auto merged post: shadowman πρόσθεσε 7 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στις "εύκολες" πρέπει σχεδόν να ξηλώσεις όλα τα βαρίδια.

    Εκεί δε, είναι πολύ πιο δύσκολο και χρειάζεται να ξέρεις πολύ περισσότερα.
    Είτε η μια προσέγγιση έιτε ή άλλη ένα είναι το σίγουρο: αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ο καθημερινός χρήστης που θέλει πχ ενα pc χωρίς windows και ιους κτλ.
    Δεν μιλάμε για θαμώνες τεχνικών φορουμ... Οποτε κατά την γνωμη μου μόνο το ubuntu μπορεί αυτή την στιγμή να του προσφέρει linux για καθημερινή χρήση χωρίς πολλά πολλά (με μερικά μειονεκτήματα για τους ψαγμένους είναι η αλήθεια)

    κοίτα και τον οδηγό σου:
    ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ, γιατί ενώ έχουμε ευελιξία, αν κάνουμε πατάτα μετά δεν θα ξαναξεκινήσει το σύστημα.

    Να έχουμε υπόψη μας τα παρακάτω για τους δαίμονες:

    - Το σύστημα ξεκινά τους δαίμονες με τη σειρά που τους διαβάζει στη γραμμή αυτή, από τα αριστερά προς τα δεξιά.

    - Κάθε δαίμονας πρέπει να ολοκληρώσει την εκκίνησή του πριν πάμε στον επόμενο, εκτός αν του έχουμε βάλει μπροστά στο όνομα ένα "παπάκι" "@".

    - Κάποιοι δαίμονες για να ξεκινήσουν προαπαιτούν κάποιους άλλους ως προϋπόθεση. Αν δεν τους βρουν "έτοιμους", δεν θα ξεκινήσουν και θα σταματήσει το σύστημα.

    - Αν ένας δαίμονας χρειάζεται κάποιους άλλους, φροντίζουμε να είναι δεξιότερα αυτών.

    - Αν έναν δαίμονα τον χρειάζονται κάποιοι άλλοι, φροντίζουμε να είναι αριστερότερα από αυτούς ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΠΑΚΙ.

    - Παπάκι βάζουμε μόνο στους δαίμονες τους οποίους ΔΕΝ χρειάζονται ως προϋπόθεση κάποιοι άλλοι δαίμονες.

    - Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε όλους τους παρακάτω δαίμονες (θα σημειωθεί ποιοί είναι προαιρετικοί). Αλλά αν τους βγάλουμε, απλά θα τους βγάλουμε, δεν θα κάνουμε τίποτα άλλο. Ούτε θα αλλάξουμε τη σειρά, ούτε θα αλλάξουμε το status των παπακίων.

    - Αντί να βγάλουμε κάποιον δαίμονα τελείως, μπορούμε μπροστά και κολλητά από το όνομά του να του βάλουμε ένα "θαυμαστικό" "!"

    Ορίστε μία προτεινόμενη σειρά και παραλληλοποίηση δαιμόνων η οποία είναι ταυτόχρονα ασφαλής αλλά και ταχεία στην εκκίνηση:
    Γιατί πρέπει να ψάξω την σειρά εκκίνησης, τις εξαρτήσεις τους ή τις υπηρεσίες που χρειάζομαι; Αυτό δεν είναι δεκαπέντε λεπτά είναι μέρες ολόκληρες - αν ξέρεις βέβαια που να ψάξεις.
    Αυτά δεν είναι για απλούς χρήστες όπως και να το δούμε. (σίγουρα θα μάθεις, αλλά δεν ενδιαφέρονται όλοι να το ψάξουν τόσο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 09-09-08 στις 12:01. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw
    υπάρχει ειδοποίηση για τυχόν updates ή πρεπει να χειροκίνητα να τις εφαρμόζεις;
    Νομίζω το shaman μετά το upgrade database σου λέει κάτω κάτω πόσα είναι συνολικά τα διαθέσιμα πακέτα, πόσα έχει εγκατεστημένα, πόσα είναι upgradable οπότε έχει μια συνολική εικόνα από εκεί.

  13. #13
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το shaman μετά το upgrade database σου λέει κάτω κάτω πόσα είναι συνολικά τα διαθέσιμα πακέτα, πόσα έχει εγκατεστημένα, πόσα είναι upgradable οπότε έχει μια συνολική εικόνα από εκεί.
    εννοώ στο desktop. Εκει που κάνω πχ browsing να πεταχτεί μια γραφική ειδοποίηση οτι το τάδε πακέτο έχει αναβαθμιστεί για λογους ασφαλείας ή υπάρχει νέα έκδοση που λύνει το χ πρόβλημα.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Βρήκα δύο πράγματα, αλλά όχι ακριβώς στην λεπτομέρεια που το θέλεις:

    http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=21467

    http://code.google.com/p/pacupdate/

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν είναι τόσο δύσκολο όμως να δίνεις
    Κώδικας:
    pacman -Syu
    αν θέλεις αμέσως τα updates εγκατεστημένα

    με το που θα κάνεις login και λίγο πριν βγεις...

    προσωπικά δεν μου έλειψε καθόλου η ειδοποίηση του λειτουργικού για updates
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  2. Πρόταση για Arch Linux Blog
    Από apollokk στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-08, 23:40
  3. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46
  4. Παραδόθηκε το πόρισμα για το Μπόινγκ της HELIOS
    Από spyrosn στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-06, 13:46
  5. Arch Linux vs Gentoo Linux (πειτε την αποψη σας)
    Από Lord_British στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 23:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας