Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    ΕΙΣΑΓΩΓΗ

    Φίλοι του ADSLGR, σας καλωσορίζω για άλλη μία φορά σε άλλη μία προσπάθεια μου να κάνω αυτό που στα Αγγλικά λέμε “review”.

    Ξεκλέβοντας χρόνο από την καθημερινότητα μου, συγκέντρωσα μερικά δεδομένα και εμπειρίες που θέλω να μοιραστώ μαζί σας, αλλά και να σας προτείνω να τις ζήσετε και εσείς.

    Βάζω χαλαρή μουσικούλα, φτιάχνω καφεδάκι και ξεκινάω (διάβασα και για πρώτη φορά το review της 4850 που είχα γράψει για να πάρω φόρα).

    Λόγω αυτής της καθημερινότητας που είπα παραπάνω, ψάχνω συνεχώς τρόπους να κάνω την ζωή μου όσο πιο ευχάριστη γίνεται, όπως όλοι μας άλλωστε. Και εγώ όπως και εσείς έχω βρει πολύ ενδιαφέροντες τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές από παιδί και παρακολουθώ την τεχνολογία από κοντά (τα σκάω δηλαδή σα γνήσιο θύμα).

    Είμαι παλιός gamer και ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να αρνηθώ τις αρετές ενός καλού game. Χρόνος για gaming αρκετά περιορισμένος πλέον, αλλά δεν έχει σημασία. Θέλω όταν γίνεται να είναι συμπυκνωμένη η ευχαρίστηση για να διαρκεί. Προσωπικά είμαι από τους χρήστες που αν και δεν θεωρούν τα γραφικά = παιχνίδι εν τούτοις, τους δίνω ιδιαίτερη βάση. Θεωρώ τα μέτρια γραφικά στοιχείο του παρελθόντος και θέλω όταν κάτσω να ασχοληθώ με ένα game, να με γοητεύσει και στην εμφάνιση και στο θέμα. Κάτι σαν τη γυναίκα δηλαδή.

    Σε αυτό το review λοιπόν θα πραγματευτώ την εμπειρία του gaming σε τηλεόραση TFT 32’’ και συγκεκριμένα την Philips Cineos 32PFL9603D, σε συνδυασμό με το υπέρτατο όπλο που ακούει στο όνομα ATI RADEON HD 4870X2.

    Ξέρω ότι μιλάμε για ακριβή λύση, που θα έχει μικρότερο κοινό από το προηγούμενο review που συνδύαζε ΑΤΙ 4850 σε οθόνη 22’’, αλλά καλό είναι να το έχετε στα υπ’όψιν.

    Για να πω την αλήθεια, μετά την γνωριμία μου με την Samsung 226BW 22’’, είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες για το πώς θα ήταν να είχα ακόμα μεγαλύτερη οθόνη, υψηλής ανάλυσης όμως. Φαίνεται μου έχουν μείνει απωθημένα από το πρώτο μου PC που είχε μια CRT Cheer 15” που μου έβγαζε τα μάτια. Επίσης μόλις είχα μετακομίσει στον κόσμο του PC, από χρήση τηλεόρασης σε συνδυασμό με τον ATARI ST και η μικρή οθόνη του υπολογιστή, μου φαινόταν….μικρή!

    Τα πράγματα από τότε όμως έχουν αλλάξει κατά πολύ. Τότε λέγαμε «τηλεόραση» και τέλος. Άντε να κοτσάραμε και καμιά μάρκα από πίσω για λόγους εντυπωσιασμού. Τώρα έχουμε δεδομένα όπως ανάλυση (και μάλιστα σε κώδικα 720P,1080P), Τύπο Panel (TN,MVA,SPVA,ASV κλπ), Γωνίες θέασης, Pixel response rime, Color Gamut (γμτ), Contrast, Χρόνο ζωής panel και φυσικά το….Input Lag, που δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει και είναι το πιο βασικό ίσως για gaming. Το ότι δεν το ήξερα εγώ βέβαια δεν πάει να πει ότι δεν το ξέρει κανείς, αλλά εγώ οφείλω να ενημερώσω.

    Μία πρώτη μικρή εμπειρία είχα βέβαια, με μία AOC 32’’ που είχε καταλήξει στο γραφείο μου από σπόντα, αλλά δεν είχα δώσει σημασία, γνωρίζοντας ότι δεν έπρεπε να περιμένω πολλά. Πράγμα το οποίο αποδείχτηκε και στην πράξη, και τελικά η χαμηλής ανάλυσης AOC (720P) κατέληξε να παίζει ταινίες κυρίως ( ε, μα τι περίμενες ρε μεγάλε, τηλεόραση είναι).

    Αρχικά λοιπόν είχα σα δεδομένο ότι θα έχω μία οθόνη ακριβώς μπροστά μου, οπότε θα έπρεπε να διαλέξω το mικρότερο δυνατό panel με δυνατότητα FullHD 1080P, που μέχρι στιγμής είναι τα 32ίντσα. Έχοντας την προηγούμενη εμπειρία με την AOC, η 720P ανάλυση ήταν πολύ μικρή για 32 ιντσών οθόνη. Είχα λοιπόν στο μυαλό μου, τις Sharp LC32X20E και Samsung LE32A656A1F αλλά λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης και ενώ είχε βάλει γκολ η Samsung, υπέπεσε στην αντίληψη μου και η Philips Cineos 32PFL9603D.

    Ήταν πραγματικά απόφαση 2-3 ημερών, η οποία βασίστηκε ακόμα και σε ελαφρώς παιδαριώδη κριτήρια, αλλά ευτυχώς αποδείχτηκε καλή επιλογή. Όχι ότι πήγα και πήρα γουρούνι στο σακί. Διάβασα πολλά για την συγκεκριμένη πριν προχωρήσω αλλά δεν έβρισκα πληροφορίες για αυτό το κάτι που ήθελα εγώ. Δηλαδή χρήση με υπολογιστή. Βρήκα όμως κάπου απάντηση, για το input lag και για αυτό προχώρησα. Ευτυχώς τελικά, σήμερα μπορώ να δηλώσω απόλυτα ευχαριστημένος.

    Πριν προχωρήσουμε όμως, ας γνωρίσουμε τον πρώτο συμμετέχοντα αυτού του άρθρου. Τον θηριοδαμαστή Philips Cineos 32PFL9603D του θηρίου (κατά κόσμον «τέρας») ΑΤΙ4870Χ2.

    [break=ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ Philips Cineos 32PFL9603D]

    Η νέα σειρά τηλεοράσεων 9603 της Philips , διεκδικεί βραβεία σχεδίασης. Σε κερδίζει με το που την βγάζεις από το (τεράστιο) κουτί της. Ψάχνοντας στα καταστήματα, οι μόνες τηλεοράσεις που μου άρεσαν εξίσου από θέμα εμφάνισης είναι αυτές της σειράς 6 της Samsung. Αλλά και πάλι η Philips παίζει σε άλλη κατηγορία. Συνδυάζει μαύρα ματ πλαστικά για το πίσω μέρος της, μαύρα γυαλιστερά πλαστικά για τo κάδρο της, τα οποία στα άκρα τους τα στολίζει μία λεπτή αλουμινένια διακόσμηση. Ακριβώς έξω από το κάδρο υπάρχει ένα περίεργο διάφανο πλαστικό, που δεν το έχω ξαναματαδεί.

    Ας μιλησουν καλύτερα οι φωτογραφίες.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001 to kouti.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  110,6 KB 
ID: 43823
    Η συσκευασία


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002 tv 3apla.JPG 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  95,0 KB 
ID: 43824
    Ξαπλωμένη στο κρεβάτι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003 a3esouar thlecontrol.JPG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  121,4 KB 
ID: 43825
    Τα αξεσουάρ της. Καλώδια τροφοδοσίας, εγχειρίδια χρήσης, πιαστράκι για τα καλώδια για την πίσω μεριά της οθόνης και ένα τηλεκοντρόλ που κάνει τουλάχιστον +20 damage.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  004 pisw meria.JPG 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  115,5 KB 
ID: 43826
    Η πίσω μεριά. Εκεί που όλα είναι πιο ενδιαφέροντα. Όπως βλέπετε γίνεται της κακομοίρας. Η τηλεόραση διαθέτει συνολικά 4 HDMI v1.3 (3 πίσω+1 πλαινό), 2 scart, VGA, Component, Composite (πλαϊνό) , Super VHS (πλαϊνό), USB , LAN και δε συμμαζεύεται. Ακόμα και τη γιαγιά μου συνδέω εκεί πάνω.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  005 hxeio.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  154,5 KB 
ID: 43827
    To δεξί της ηχείο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  005b trofodosia.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  127,0 KB 
ID: 43828
    Και η υποδοχή τροφοδοσίας. Μου έκανε εντύπωση που δεν χρησιμοποιεί σούκο πρίζα. Η AOC 32'' είχε καλώδιο σαν αυτό που έχουν οι υπολογιστές μας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  006 scart vga composite.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  85,0 KB 
ID: 43829
    Οι υποδοχές scart , vga, component και κεραίας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  006b closeup.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  73,5 KB 
ID: 43830
    Προσέξτε ότι έχει σηματάκι που απαγορεύει την ταυτόχρονη σύνδεση component και vga.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  007 network 3xhdmi.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  76,4 KB 
ID: 43831
    Τα τρια HDMI σε κοντινό πλάνο, μαζί με μία από τις εισόδους ήχου και την LAN. Τα HDMI είναι v.1.3


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  008 lampa ambilight.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  142,9 KB 
ID: 43832
    H αριστερή Ambilight.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  009 swivel base lever.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  73,0 KB 
ID: 43833
    O μοχλός ασφαλείας της swivel βάσης. Μόλις ο μοχλός τραβηχτεί, τότε η τηλεόραση μπορεί να περιστρέφεται στην βάση της.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  010 plaino aristero hdmi usb.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  148,8 KB 
ID: 43834
    Οι αριστερές πλαινές υποδοχές (μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν φωτογράφισα την δεξιά μεριά που έχει κομβία χειρισμού)


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  010 plaino de3i power volume.JPG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  107,3 KB 
ID: 43835
    Εντάξει έτοιμη και η δεξιά πλευρά. Power on/off, volume, menu και program.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  011 panw sto grafeio.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  79,8 KB 
ID: 43836
    Τέλος η ομορφιά τοποθετημένη στην τελική της θέση.

    [break=PC GAMING ΣΕ TV-ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ-INPUT LAG]

    Συνεχίζοντας λοιπόν, αφού είδαμε τη φυσιογνωμία της Philips και για να μπω αμέσως στο θέμα της σελίδας, τα βασικά πράγματα που πρέπει να ψάξουμε, για το σκοπό του gaming σε τηλεόραση, είναι να έχει ένα panel της προκοπής, με καλό response time, καλό χρώμα, καλό contrast και πάνω από όλα να σιγουρευτούμε για το χρόνο του input lag, αν θέλουμε να παίξουμε κάνα παιχνίδι σαν άνθρωποι. Για το θέμα συχνότητα σάρωσης 60hz/100hz δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη (100hz υπάρχουν σε 37’’ και πάνω), αλλά αυτό που μπορώ να σας εγγυηθώ, είναι ότι τα 60hz είναι υπεραρκετά για να ηδονίσουν.

    Input lag λοιπόν φίλοι μου. Τι είναι αυτό? Με πολύ πολύ απλά λόγια, είναι ο χρόνος που χρειάζεται η τηλεόραση (ή monitor) με όλα τα υποσυστήματα τους, για να δείξουν το σήμα που παίρνουν από το καλώδιο ή καλύτερα για να δείξουν το καρέ που έχει η κάρτα γραφικών στο frame buffer της, εκείνη τη στιγμή. Μιλώντας για χρόνο λοιπόν, όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για κάποια καθυστέρηση. Δηλαδή αυτό που βλέπουμε στην οθόνη μας είναι χρονικά «παλιό» κατά μερικά ms. Αυτό γίνεται διότι το σήμα που λαμβάνει η τηλεόραση, περνάει από κάποια επεξεργασία, μεγαλύτερη από αυτή που κάνουν οι απλές οθόνες του υπολογιστή. Μη φανταστείτε ότι και οι οθόνες μας δεν έχουν input lag. Έχουν και παραέχουν, αλλά κυμαίνεται σε χαμηλότερα επίπεδα από ότι στις τηλεοράσεις. Μερικά βέβαια ξεφεύγουν!


    Τι επίπτωση έχει αυτό στο παιχνίδι μας? Θα το δούμε με πολύ απλές μαθηματικές πράξεις (δικής μου επινοήσεως-μπορεί να είναι και τελείως άκυρες, αλλά μου φαίνονται λογικές).
    Έστω ότι έχουμε ένα παιχνίδι, που ο κώδικάς του είναι ρυθμισμένος να τρέχει στα 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο, δηλαδή 60hz ή στη γλώσσα του gaming 60fps. Έστω ότι αυτό το παιχνίδι θέλουμε να το τρέξουμε σε μία οθόνη που έχει 64ms input lag. Οπότε πρέπει να δούμε τι κόστος έχουν αυτά τα 64ms σε fps και έχουμε τα εξής:
    1000ms που είναι το ένα δευτερόλεπτο, διά 64ms που είναι το lag, μας δίνει ένα lag ratio όπως το έχω βαφτίσει εγώ, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ίσο με 15,625 (1000/64=15,625)

    Αυτό με τη σειρά του, το διαιρούμε με το framerate, δηλαδή 60fps/15,625=3,84. Αυτό το 3,84 είναι frames per second και εν ολίγοις σημαίνει ότι αυτό που βλέπουμε στην οθόνη μας είναι καθυστερημένο κατά 3,84frames σε σχέση με αυτό που υπάρχει στην μνήμη της κάρτας γραφικών. Αυτό όπως καταλαβαίνετε δύναται να μας δημιουργήσει προβλήματα χειρισμού. Φανταστείτε σε περιπτώσεις racing που πρέπει να κάνεις διορθώσεις στο φτερό. Αν έχεις καθυστέρηση σε αυτό που βλέπεις, απλά το έχασες το παιχνίδι.


    Έχοντας αυτά τα αυτοεπεξεργασμένα δεδομένα στο νου μου και πριν προχωρήσω σε αγορά, κατέβασα το ομώνυμο προγραμμα (input lag test) από το http://tft.vanity.dk/ και δοκίμασα πρώτα την AOC 32’’ σε σχέση με την οθόνη Samsung 226BW, πριν την αγορά της Philips.

    Αυτό το προγραμματάκι δεν είναι τίποτα άλλο από ένα χρονόμετρο που απλά….τρέχει. Εμείς απλά πρέπει να έχουμε βάλει τις οθόνες που θέλουμε να συγκρίνουμε, δίπλα δίπλα, και να έχουμε επιλέξει clone desktop στην κάρτα μας. Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνει ο κόσμος, είναι να βγάλει μια φωτογραφία τις δύο οθόνες (στο ίδιο καρέ φυσικά), την ώρα που τρέχει το τεστ και μετά να συγκρίνει τους χρόνους.


    Το ίδιο προσπάθησα να κάνω και εγώ, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι οι φωτογραφικές συσκευές μου, δεν είχαν επαρκή ταχύτητα κλείστρου, με αποτέλεσμα να μου βγαίνουν τα νούμερα το ένα μέσα στο άλλο και να μην μπορώ να τα διαβάσω για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.




    Έτσι τράβηξα το παρακάτω βίντεο με το κινητό μου LG KU990 “Viewty” με την επιλογή για εγγραφή στα 120fps, ώστε να μπορώ να βλέπω σε slow motion την αλλαγή των αριθμών. Το πείραμα πέτυχε. Δείτε το βίντεο.
    http://www.youtube.com/watch?v=GlJsmeMWVlQ

    Δεξιά είναι η AOC 32’’ και αριστερά η Samsung 226BW. Πατώντας το pause σε διάφορες χρονικές στιγμές και κάνοντας την αφαίρεση μεταξύ των δύο χρόνων (το τριψήφιο νούμερο των ms βασικά), θα δείτε την διαφορά που έχουν οι δύο οθόνες μεταξύ τους. Όπως θα διαπιστώσετε, η AOC 32’’ (την λέω έτσι γιατί δεν ξέρω/έψαξα το μοντέλο της) έχει 32ms μεγαλύτερο input lag σε σχέση με τη Samsung 226BW.

    Σε σχετικό thread ξένου forum είχα δει φωτογραφίες που έδειχναν την Philips να έχει 32ms input lag σε σχέση με μία «άλλη οθόνη υπολογιστή». Έτσι λοιπόν έβγαλα το συμπέρασμα ότι αφου έχω 32ms input lag στην AOC και μπορώ να παίξω μια χαρά, τότε δεν θα έχω και κανένα πρόβλημα με την Philips.

    Εδώ ακριβώς έκανα ένα λάθος στην σκέψη μου. Θεώρησα ο αδαής, ότι η Samsung 226BW έχει 0ms input lag, όντας μεγάλο και τρανό monitor υπολογιστή και ακόμα χειρότερα θεώρησα ότι είχε 0ms input lag και η οθόνη του παλικαριού που είχε ανεβάσει τις φωτογραφίες στον εν λόγω forum. Έμαθα αργότερα (αφού είχα πάρει την Philips) ότι και η Samsung 226BW έχει 16ms input lag.

    Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν την πήρα, ήταν το input lag test της SamsungBW σε αντιπαράθεση με την Philips. Φυσικά είχα απενεργοποιήσει όλα τα φίλτρα της τηλεόρασης από τα σχετικά μενού και ειδικά το HD Natural Motion. Δείτε το βίντεο

    http://www.youtube.com/watch?v=8RyhyVe_EgE

    Εδώ βλέπουμε ότι η Philips αποδείχτηκε ότι έχει 60ms παραπάνω input lag από την Samsung. Άρα μάνι μάνι, έφτασα να έχω 60ms της διαφοράς+16ms της Samsung=76ms συνολικό input lag.

    Ε, άρχισα να ιδρώνω και να κάνω πάλι πράξεις. Πάλι με την ίδια διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω, κατέληξα ότι ήμουν πίσω 4,56 frames σε κάθε δευτερόλεπτο για παιχνίδι που έτρεχε στα 60fps (1000/76=13.16 και άρα 60fps/13.16=4.56). Την κάτσαμε την βάρκα λέω. Έχω να μαζέψω μολύβι στο Call of Duty…! Εδώ να σημειώσω ότι θεωρητικά αυτό το input lag ίσως έχει και αντίκτυπο στα online games. Λογικά βλέπουμε κατά 76ms αργότερα το τι γίνεται στην πίστα σε σχέση με τον αντίπαλο που παίζει ακόμα με CRT ο μπαγλαμάς (αστειεύομαι φυσικά- καμία διάθεση για προσβολή στους χρήστες με CRT)! Ίσως το connection lag που υπάρχει να βοηθάει τα πράγματα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα με αριθμούς. Εμπειρικά μόνο, αποδείχτηκε αργότερα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Μετά από όλα αυτά τα νούμερα και την πρώιμη απογοήτευση, ήταν καιρός να δω και κάνα παιχνιδάκι. Έτσι έβαλα το αγαπημένο μου flat out 2, που ξέρω ότι είναι κλειδωμένο στα 60fps και σε συνδυασμό με την 60hz σάρωση της Philips θα ήταν το ιδανικό για το έλεγχο όλων των παραπάνω. Ανάλυση 1920Χ1080, ΑΤΙ 4850 και πάμε να δούμε τι γίνεται. Δείτε το βίντεο (Τριανταφυλλόπουλος LOL )

    http://www.youtube.com/watch?v=p8dFx...eature=related

    Εδώ έχω απλά να παρατηρήσω το εξής. Έπαιζα ανετότατα. Δείτε πως το πάω το εργαλείο. Βρουμ βρουμ! Όπως ακριβώς με την Samsung και ας είχα 60ms input lag παραπάνω. Άρα δεν αγχωνόμαστε!
    Δείτε και ένα συγκριτικό βίντεο με το παιχνίδι σε Clone mode. Το βίντεο είναι γραμμένο σε 120fps με το Viewty για να φανούν οι μικροδιαφορές που όπως θα δείτε είναι μικρές. Υπάρχουν όμως. Δείτε χαρακτηριστικά το σημείο που έχω σημειώσει στα annotations.

    http://www.youtube.com/watch?v=wxZPNrs8sRo

    Κάπου εδώ ξεμπλόκαρε το μυαλό μου (ή μπλόκαρε παραπάνω, δεν ξέρω ακριβώς) και έκανα ακόμα μερικές απλές σκέψεις. Τι γίνεται σε περιπτώσεις που έχω διαφορετικό framerate από 60fps, παραπάνω ή παρακάτω? Ξέρω βέβαια ότι η τηλεόραση δεν μπορεί να δείξει παραπάνω από 60fps, αλλα η κάρτα μπορεί να τα σχεδιάσει όπως και να έχει, αν έχω το vsync off πχ. Απλά παραδείγματα.

    Αν παίζω GRID με 100fps τότε θα έχω 1000ms/76ms=13.16 lag ratio (αυτό παραμένει σταθερό). Επίσης εδώ λόγω του ότι το framerate είναι μεγαλύτερο της σάρωσης, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τον λόγο παραπάνω frames προς σάρωση, δηλαδή 100/60, οπότε έχουμε 100/60=1.66 και 60/13,16=4,56 και τέλος 4,56/1,66=2,75fps καθυστέρηση, άρα λιγότερα.

    Αντιστοίχως , σε παιχνίδια που τρέχουν πιο αργά από 60fps, ας πούμε σαν το Crysis στα 30fps, θα έχουμε 30/13,16 (το γνωστό πλέον lag ratio 1000/76=13,16) = 2.28 fps.

    Οπότε σε γενικές γραμμές όσο πιο κοντά στα 60 fps είμαστε με 60hz σάρωση τόσο μεγαλύτερη απώλεια frames έχουμε. Τελικά νομίζω ότι είναι λογικό αφού 60/60=1 ενώ όλες οι άλλες περιπτώσεις είναι <1.


    [break=PC GAMING ΣΕ TV-ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ-1:1 PIXEL MAPPING]

    Αφού είδαμε και τι εστί input lag, ας δούμε τώρα το θέμα pixel mapping που είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον για κάθε panel.

    Φυσικά το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς όταν συνδέει μια τηλεόραση είναι το desktop του. Και μάλιστα αν είναι συνειδητοποιημένος χρήστης δεν μπορεί παρά να απορήσει, πώς γίνεται το προηγούμενο 1680*1050 (16/10) desktop που είχε στην Samsung 226BW οθόνη του, πριν βάλει την Philips Cineos 32'' 9603, να φαίνεται με τόσο έντονα χρώματα και τόσο καθαρή εικόνα, ενώ δεν είναι καν η native ανάλυση της Philips.

    Αυτή ήταν η απαρχή μιας σειράς δοκιμών οι οποίες τελικά με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο.
    Το πρώτο πράγμα που παρατηρήσαμε όλοι μας όταν χρησιμοποιήσαμε μια μη native ανάλυση, στην tft οθόνη του υπολογιστή μας, είναι το πόσο ξεπλυμένα/ξεθωριασμένα φαίνονται όλα. Αυτό απλά με την Philips δεν συμβαίνει. Σίγουρα η 1920*1080 είναι η καλυτερη απο όλες, αλλά δουλεύεις/παίζεις άνετοτατα και σε όλες τις παρακάτω. Το μαύρο παραμένει μαύρο, τα χρώματα παραμένουν χρώματα χωρίς klinex, και γενικά η χρηστικότητα δεν μειώνεται καθόλου.

    Παρ’ όλες τις παραπάνω καλοσύνες όμως, αρχικά μου φαινόταν πολυ μικρή διαφορά στις χαμηλότερες αναλύσεις, καθώς επίσης και το desktop και τα γράμματα συγκεκριμένα μου φαινόντουσαν λίγο "περίεργα".

    Αυτό μπορεί να συνέβαινε, λόγω της κατά πολύ υψηλότερης ανάλυσης, μικρότερα αναλογικά fonts (λογω font dpi size), διαφορετικό βήμα κόκκου απο ότι έχω συνηθίσει στο μάτι, γενικότερη επεξεργασία του σήματος από τον επεξεργαστή της Philips 32''9603 ή απλά έλλειψη 1:1 pixel mapping. Το 1:1 pixel mapping, με απλά λόγια, σημαίνει ότι η τηλεόραση μπορεί να απεικονίσει κάθε pixel της ανάλυσης του υπολογιστή σε ένα πραγματικό φυσικό δικό της Pixel, χωρίς να του αλλάζει θέση ή να την προσεγγίσει με κάποια επεξεργασία. Τέλεια απόδοση της εικόνας, αυτούσια απο την μνήμη της κάρτας γραφικών δηλαδή.

    Εδω μπαίνουμε στο ζουμί. Έκανα την εξής δοκιμή. Κατέβασα το monitor test απο το flatpanels.dk. To τρέχω και πάω στην επιλογή pixel mapping. Εκει εμφανίζεται ένα pattern που έχει σε διάταξη σκακιέρας άσπρα και μαύρα blocks. Το pattern αυτό σε zoom φαίνεται ώς παρακάτω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1-1 mapping print screen_crop.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  3,3 KB 
ID: 43840

    Αν η οθόνη έχει 1:1 pixel mapping τότε θα εμφανιστεί ένα ομοιόμορφο pattern μπροστά μας. Άν όχι , θα δούμε διάφορα σχέδια να εμφανίζονται. Επαναλάμβανω δεν αναφέρομαι στην παραπάνω εικόνα που είναι σε ΖΟΥΜ. Μιλάω για την εικόνα όπως την δείχνει το πρόγραμμα που γεμίζει όλη την ανάλυση που έχουμε στην οθόνη μας. Φαίνεται σαν ένα γκρι pattern χωρίς να ξεχωρίζεις το checkerboard.

    Εδω τα πράγματα με την philips ήταν ανάμικτα. Στο μενου Picture->Picture format, υπάρχουν κάποιες επιλογές. Υπάρχουν πάνω πάνω η Auto format και κάτω κάτω οι wide screen και unscaled. Η wide screen δίνει την ίδια οθόνη με την auto format. Η Uscaled βάζει borders γύρω γύρω 2-3 εκατοστά σε κάθε πλευρα.

    Δείτε τώρα πως φαίνεται η μια και πώς φαίνεται η άλλη.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Img_0002 unscaled_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  324,7 KB 
ID: 43842
    Auto format



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Img_0003 auto scale_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  342,8 KB 
ID: 43843
    Unscaled

    Όπως βλέπετε, με το Unscaled έχουμε 1:1 pixel mapping, αφου διατηρείται η μορφή της σκακιέρας, ενώ με το auto format, χάνουμε το 1:1 (εμφανίζονται σχέδια, ενώ δεν πρέπει σε 1:1) αλλά δεν έχουμε borders.

    Παίζοντας με τις ρυθμίσεις του Catalyst Control Center της ΑΤΙ, βρήκα μία επιλογή που έλεγε enable GPU scaling, αλλά δεν άλλαζε κάτι ούτε έτσι ούτε αλλιώς.

    Έτσι λοιπόν είχα φτάσει σέ ένα σημείο που η μικρή μου εμπειρία δεν μου επέτρεπε να καταλάβω αν έχω η όχι 1:1 pixel mapping.

    Αυτό που έβλεπα όμως είναι ότι ο scaler της Philips απλά τα σπάει. Βάζω παιχνίδια από 1280*768 μέχρι 1920*1080 και τα δείχνει λες και είναι η native ανάλυση. Το κείμενο με τον scaler off, σίγουρα φαινόταν καλύτερο αλλά η διαφορά ήταν μικρή.

    Κάνει τόσο καλή δουλεία ο scaler, που οδήγησε το κακεντρεχές μυαλό μου να υποθέσει οτι η τηλεόραση δεν είναι 1080P αλλά 720P που απλά δέχεται 1080P σήμα! Συνεισέφεραν σε αυτό και κάποιες παλιές κακές κινήσεις της Philips (1080p που ήταν 1080i τελικά, σε τηλεόραση φίλου κλπ). Φυσικά δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.

    Τελικά άνοιξα τα μάτια μου και είδα ότι στον CCC (CatalystControlCenter), σε ένα υπομενού του DTV, στα scalingoptionsέχει ένα slider με τιμές Underscan-overscanκαι για κάποιο λόγο βρίσκεται στο underscan. Για αυτό μου έβγαζε borders όταν έβαζα unscaledστην Philips.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati overscan.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  91,3 KB 
ID: 43841

    Hπλάκα είναι ότι το είχε γράψει ένα παλικάρι σε άλλο forum, για την περιέργεια αυτή του CCC, αλλά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβα τι ήθελε να πει και απλά δεν του έδωσα σημασία.

    Εν πάση περιπτώσει, τραβώντας το slider στα scaler options τέρμα δεξιά στο 0% (!) η οθόνη μεγάλωσε μπροστά στα έκπληκτα μάτια μου, δίνοντας μια απίστευτη εικόνα, πιο απίστευτη από ότι ήταν πριν, σαν….μια μεγάλη οθόνη υπολογιστή. Επίσης πρέπει να επιλέξουμε με tick και την επιλογή κάτω από το slider, γιατί αν δεν είναι επιλεγμένη, μόλις ανοίξει full screen 3D, τότε εμφανίζονται πάλι τα borders.

    Όλα πεντακάθαρα λοιπόν. Φυσικά έχει επιλογές για την ρύθμιση της εικόνας πέρα από τις βασικές (sharpness, noise reduction, advanced sharpness) που άμα τα πειράξεις αλλάζουν εμφανώς το οπτικό αποτέλεσμα, αλλά τελικά κατέληξα στην απλή αυτούσια μορφή, με τα πάντα σβηστά. Κάποιοι φίλοι μου ορκίζονται ότι με λίγο sharpness η εικόνα γίνεται καλύτερη αλλά γούστα είναι αυτά.

    [break=ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ-ΣΑΡΩΣΕΙΣ-24P]

    Συνεχίζω με τις δυνατότητες επιλογής αναλύσεων, hz, και smooth video playback. Οι δοκιμές εδώ έγιναν στον δεύτερο υπολογιστή μου με ΑΤΙ 3650. Να διευκρινίσω εδώ ότι οι συνδέσεις που χρησιμοποιήθηκαν είναι αποκλειστικά DVI->HDMI.

    Καταρχής μερικές φωτό απο το Catalyst Control Panel και τις επιλογές που δίδονται σε συνδυασμό με την Phlips Cineos 32'' 9603.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati philips 640x480-1280x720 crop.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  139,4 KB 
ID: 43845

    Εδω βλεπουμε τις πρώτες επιλογές αναλύσεων απο την 640χ480 μέχρι την 1280χ720



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati-philips 1280x800-1920x1080 crop.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  138,5 KB 
ID: 43846
    Και εδώ τις υπόλοιπες απο την 1280χ800 μέχρι την τελική δυνατή της οθόνης μας 1920χ1080



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati-philips.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 43847
    Εδω βλέπουμε τις δυνατότητες σάρωσης που μας παρέχονται.

    Δυστυχώς 48hz επιλογή δεν υπάρχει (πόσο μάλλον 72). Η πιο κοντινή είναι τα 50hz που αποδείχτηκαν ανερπαρκή (προφανώς) για ομαλό 24p playback.

    Φυσικά εδω θα σταθούμε λίγο μιας και προβληματίστηκα με το 24P (24hz).
    Έκανα ένα video test, το οποίο έγινε με το 1080P trailer του Hancock. Όποιος ενδιαφέρεται και για να έχουμε ένα κοινό έδαφος να μιλάμε, μπορεί να κατεβάσει το σχετικό αρχείου απο εδώ (rapidshare direct link). Πρόκειται για ένα 23.98fps .mkv με AVC1 encoding, σε ανάλυση 1920χ1056, 101.4ΜΒ που είναι εξαιρετικά όμορφο να το βλέπεις και απολύτως νόμιμο να το διανέμεις!

    Θέτωντας την σάρωση στα 24hz τo παραπάνω βιντεάκι παίζει αρκετά καλά και συγχρονισμένα αλλά όχι τέλεια. Βασικά το πρόβλημα νομίζω είναι ότι τα 24hz είναι πολύ χαμηλή σάρωση με αποτέλεσμα όλα να γίνονται πολύ αργά στην οθόνη. Δεν τίθεται θέμα flicker φυσικά , μιας και μιλάμε για TFT που δεν έχει κανόνι απο πίσω της και όπως όλοι ξέρουμε τα hz σε ένα panel που ανάβει ταυτόχρονα ολόκληρο, έχουν χρησιμοποιηθεί για χάρη συμβατότητας.

    Επόμενη επιλογή τα 50hz φυσικά ώπου και πάλι υπήρχαν κάποια εμφανή σπασίματα στην κίνηση. Παρατηρούσα ιδιαίτερα την κίνηση στα σύννεφα καθώς και την κίνηση των γραμμάτων απο πάνω τους, στην αρχή του βίντεο.

    Το ίδιο γίνεται και στα 60hz.

    Κάπου εδώ άρχισα να τσαντίζομαι και αποφάσισα να δοκιμάσω το HD Natural Motion. Δεν ξέρω τι έχει κάνει η Philips, αλλά είναι τρελό τεχνολογικό επίτευγμα. Πραγματικά εξομάλυνε την κίνηση αισθητά και κατά πολύ. Δεν το έκανε τέλειο όμως, αλλά απο το ολότελα...!

    Γενικά αποδείχτηκε οτι ο καλύτερος τρόπος να βλέπω τέτοιου είδους βίντεο, είναι να βάζω την σάρωση στα 24hz και το HD Natural Motion στο minimum. Επίσης να παρατηρήσω εδώ οτι όταν το βίντεο είναι σε full screen, με τις παραπάνω ρυθμίσεις είναι όλα καλά. Όταν όμως το βάλω σε παράθυρο, εμφανίζονται πάλι τα σπασίματα! Ψιλοκαράφλιασα που το είδα αυτό αλλά συμβαίνει.

    Επαναλαμβάνω, το HD Natural Motion, δεν τα κάνει όλα τέλεια. Τα βελτιώνει. Απλά στις δύσκολές στιγμές αντί για σπασίματα, εμφανίζονται απαλά γκαζοφρεναρίσματα, τα οποία προφανώς εμφανίζονται όταν αυτά που προσπαθεί να μας απεικονίσει η τηλεόραση, γίνονται πιο περίπλοκα.

    Εδω θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα. Θυμάστε που σε προηγούμενη σελίδα, μίλαγα για το input lag? Φυσικά το ίδιο ισχύει παντού και ειδικά όταν μπαίνει το HD Natural Motion σε λειτουργία. Ξέρεται που δημιουργεί ανησυχία αυτό? Στον ήχο, όταν αυτός στέλνεται από την κάρτα ήχου σε ηχοσύστημα.

    Τι ακριβώς συμβαίνει? Όταν ενεργοποιείται το HD Natural Motion, το lag πηδάει από τα 60ms σε ένας θεός ξέρει που. Δεν το μέτρησα, αλλά μπορεί να είναι και πάνω απο 150ms. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει οτι ο ήχος βρίσκεται 150ms μπροστά απο το βίντεο που βλέπουμε!

    Θέλει παρατήρηση για να το δεις βέβαια και φαίνεται περισσότερο άμα είσαι κοντά στην οθόνη. Μην πανικοβληθείτε. Αλλά άμα έχεις κάνει κάνα δυο dvd rips, και έχεις δει τι γίνεται με τα ms στα AC3 streams, το παίρνεις χαμπάρι.

    Αυτο μπορεί να μην γίνεται όταν η τηλεόραση δουλεύει σαν .... τηλεόραση, γιατί τότε μπορεί η Philips να προνόησε να lagαρει αναλόγως και τον ήχο οπότε το αποτέλεσμα θα είναι απολύτως συγχρονισμένο. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει εάν συνδεθεί ο ήχος του υπολογιστή με την τηλεόραση και από εκεί σε ηχοσύστημα, το οποίο δεν έχω δοκιμάσει. Αυτό που δοκίμασα και είμαι σίγουρος όμως, είναι ότι αν ο ήχος του υπολογιστή συνδεθεί με την τηλεόραση και ακούμε τον ήχο από αυτή, τότε η απώλεια συγχρονισμού video-audio εξαφανίζεται.

    Θα συνεχίσω τις έρευνες επι του θέματος φυσικά! Ακόμα δεν έχω αξιωθεί να δοκιμάσω να φτιάξω custom αναλύσεις με το powerstrip να δω αν παίζει η τηλεόραση στα 48Hz.

    [break=ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ-ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ-ΟΠΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ]

    Λίγο ετεροχρονισμένα, ας δούμε λίγο και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της Philips Cineos 9603 32''.

    Φοράει panel ASV της Sharp, με 2ms response time (και όχι 4 που λένε τα Ελληνικά καταστήματα), 55000:1 αντίθεση, 176/176 γωνίες θέασης, φυσικά είναι 1080P και έχει 17bit per color. Υπέροχα χαρακτηριστικά στο χαρτί αλλά αυτό με το bit color μου έκατσε. Μεταφράζεται ως , 17+17+17bit per pixel (RGB) άρα 51bit per pixel και άρα 2250 ΤΡΙΣεκατομμύρια χρώματα. Δηλαδή ήμαρτον! Να τα είχα σε eurocents!

    Να φανταστείτε ότι οι πιο σύγχρονες κάρτες γραφικών, έχουν δυνατότητα για απόδοση 10bit per color (30bit per pixel). Αν μη τι άλλο, νομίζω ότι μιλάμε για υπερβολές. Ότι έχεις βέβαια καλό είναι, μιας και τα περισσότερα ΤΝ panel monitors έχουν 8bit per pixel color (τα γνωστά μας 16 εκατομμύρια χρώματα). Δε μπορεί, κάπου θα υπάρχει βελτίωση, αν και χρωματικά, ήμουν και είμαι υπερευχαριστημένος και από το Samsung 226BW.

    Η Philips Cineos 9603 χρησιμοποιεί τον επεξεργατή PΝΧ5100 της NXP, που είναι θυγατρική της….Philips. Πρόκειται για ένα πανίσχυρο τσιπάκι real time επεξεργάσιας εικόνας με τρεις πυρήνες επεξεργασίας, που μπορεί να επεξεργαστεί σήματα 1920χ1080 με συχνότητα 120Hz!

    Αυτό σε συνδυασμό με ολοκληρωμένα της σειράς PNX85XXE, είναι η καρδιά της 9603. Η τεχνολογία των τηλεοράσεων έχει ξεφύγει τα τελευταία χρόνια από ότι φαίνεται. Η συγκεκριμένη Philips μέσω του προαναφερθέντος τσιπ, διαθέτει και 32bit DDR2 Controller για εσωτερικές εργασίες προφανώς, αλλά να μην ξεχνάμε ότι διαθέτει και θύρες LAN και USB, οπότε κάποιος πρέπει να ελέγξει αυτά μέσω κάποιου διαύλου. Από ότι έμαθα η τηλεόραση τρέχει Linux. Ευτυχώς που δεν τρέχει Windows γιατί θα είχα 500ms input lag (χώρια τα crash).

    Σε αυτήν την τηλεόραση-οθόνη, μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση από την αρχή ένα και μόνο πράγμα το οποίο το ξανατόνισα. Δηλαδή, το πώς καταφέρνει να μην χαλάει την εικόνα όταν δεν παίζει σε native ανάλυση. Εκεί ναι, μιλάμε για χαοτική διαφορά σε σχέση με το Samsung μου. Σε γενικές γραμμές στις οθόνες υπολογιστών και ειδικά σε αυτές χαμηλού κόστους, οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν απλές τεχνικές για να επεξεργαστούν το σήμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα χαμηλότερο input lag, που λέγαμε νωρίτερα, αλλά χειρότερη εικόνα.

    Όπως είπα , όταν σύνδεσα την οθόνη στον υπολογιστή και μπήκε στα windows, θαύμασα μια όμορφη εικόνα. Σε ανάλυση 1680*1050 μάλιστα. Τα χρώματα ήταν ζωντανά και ζεστά. Όχι ξεθωριασμένα, όπως είχα συνηθίσει στις μη native αναλύσεις της Samsung.

    Αυτό προφανώς οφείλεται στην ύπαρξη των προαναφερθέντων τσιπ, τα οποία κάνουν καταπληκτική δουλειά. Μπορεί να ακούγεται δευτερεύον, αλλά έχει μια εξαιρετικά πρακτική χρήση. Σε διάφορα games που δεν υποστηρίζουν ανάλυση 1920Χ1080 ή που αναγκαστικά λόγω απαιτήσεων πρέπει να χαμηλώσουμε την ανάλυση (Crysis), απλά τα πάντα είναι μια χαρά. Εννοείται βέβαια ότι η καλύτερη ανάλυση της είναι η native, αλλά γίνεται τόσο όμορφη επεξεργασία στις μη native, που απλά δεν ενοχλεί καθόλου.

    Παραθέτω μερικές φωτογραφίες της εισαγωγικής οθόνης του Bioshock σε διάφορες αναλύσεις. Δεν είναι και πολύ καλές, αλλά μπορείτε να διαπιστώσετε ότι δεν έχουν τρομερή διαφορά μεταξύ τους. Σε μερικές που ψιλοθολώνουν τα γράμματα, δεν φταίει η τηλεόραση αλλά το χέρι μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0002_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  150,4 KB 
ID: 43848

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0003_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  162,5 KB 
ID: 43849

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0004_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  146,2 KB 
ID: 43850

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0005_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  141,3 KB 
ID: 43851

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0006_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  151,1 KB 
ID: 43852

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bioshock benqIMG_0007_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  155,3 KB 
ID: 43853




    Επίσης εξαιρετικές είναι και η γωνίες θέασης. Από όποια γωνία και να κοιτάξεις βλέπεις καθαρά. Σε καμία περίπτωση δεν κάνει τις θαμπάδες που είχα στην AOC και στην Samsung. Ακόμα και η φίλοι μου σταμάτησαν να μου λένε «γύρνα λίγο την οθόνη ρε». Προσωπικά οι γωνίες θέασης δεν με απασχόλησαν ποτέ μιας και έχω πάντα κάθετη θέση απέναντι στην οθόνη. Απλά είναι ένα ευπρόσδεκτο bonus. Επίσης παρακάτω κάνω μία προσπάθεια να αποδώσω τις γωνίες θέασης με φωτό και βίντεο.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.40_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  71,4 KB 
ID: 43854

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.41[01]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  58,5 KB 
ID: 43855

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.41[02]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  75,6 KB 
ID: 43856

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.41_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  139,8 KB 
ID: 43857

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.42[01]_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  55,9 KB 
ID: 43858

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P090908_02.42_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  88,9 KB 
ID: 43859

    TO BINTEO


    [break=TV SETUP-OPTIONS]

    Μία τέτοια οθόνη, δεν μπορεί παρά να έχει και μύριες ρυθμίσεις . Άνετα μπορεί κάποιος να χαθεί μέσα στα μενού ή να κάθεται να παίζει για καμιά ωρίτσα. Ευτυχώς εγω δεν είμαι τέτοιος τύπος. Έβαλα ντουγρού PC απάνω και τέλος.

    Σοβαρά τώρα, με το που άνοιξε η τηλεόραση μου έβγαλε μία σειρά από εικόνες και με ρώταγε ποια μου αρέσει καλύτερα, για να αυτορυθμιστεί στο τι με ικανοποιεί. Καλή κίνηση. Η AOC δεν το είχε αυτό! Μετά από συνοπτικές διαδικασίες, το setup τελείωσε και η τηλεόραση ήταν έτοιμη για χρήση. Νομίζω ότι προς το τέλος με ρώτησε αν θέλω να ψάξει για κανάλια, αλλά φυσικά θα το προσπέρασα. Δεν έχω βάλει κεραία απάνω της και πιθανότατα δεν θα βάλω ποτέ. Σιγά να μη τη προσβάλλω με το ποταπό RF PAL σήμα.
    Πάμε να δούμε λίγο επι τροχάδιν τις επιλογές του μενού.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001 menu  pressed.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  92,7 KB 
ID: 43860
    Πατώντας το κουμπάκι μενού του τηλεκοντρόλ, εμφανίζεται η παραπάνω οθόνη.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002 smart settings.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  90,9 KB 
ID: 43861
    Στα smart settings υπάρχουν μερικές προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Η Personal είναι αυτή που κρατάει τις επιλογές που κάνουμε εμείς χειροκίνητα.Σημειώστε εδώ οτι το κάθε source, κρατάει τις δικές του ρυθμίσεις. Δηλαδή αν έχω στο HDMI 1 το gaming PC, με όλα τα φίλτρα απενεργοποιημένα και το γυρίσω στο HDMI 2 να δω ταινία με το άλλο PC, κρατάει τις ρυθμίσεις που θα κάνω και στα δύο.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003 picture.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  70,4 KB 
ID: 43862
    Το υπομενου picture έχει τις γνωστές μας επιλογές για φωτεινότητα, αντίθεση, χρώμα, αλλά εμπεριέχει και μερικές πιο εξελιγμένες, ένεκα των ενσωματωμένων επεξεργαστών εικόνας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003b picture .JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 43863
    Προσέξτε ότι υπάρχει και μπάρα που υποδηλώνει ότι υπάρχουν και άλλες επιλογές παρακάτω.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003c HD.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  73,0 KB 
ID: 43864
    Το πιο βασικό μενού της τηλεόρασης, όσον αφορά τον σκοπό του παρόντος. HD Natural motion ΠΑΝΤΑ στο off όσο ασχολούμαστε με gaming γιατί διαφορετικά το input lag πετάει στα 200ms και είναι αδύνατο να σκοτώσεις ελέφαντα στο ένα μέτρο.




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  004 sound.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  72,8 KB 
ID: 43865
    Φυσικά δεν λείπουν και οι επιλογές για τον ήχο. Έχει αρκετά καλό ήχο για TFT.




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  005 ambilight.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  66,9 KB 
ID: 43866
    Οι επιλογές για το Ambilight.

    Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το Ambilight, πρόκειται για μία αποκλειστική πατέντα της Philips, σύμφωνα με την οποία, στο πίσω μέρος της οθόνης υπάρχουν δύο λάμπες (στο συγκεκριμένο μοντέλο), που αλλάζουν χρώμα, ανάλογα με το χρώμα που έχει η οθόνη. Πραγματικά ενδιαφέρουσα ιδέα, πολύ καλά εκτελεσμένη που ξεκουράζει το μάτι. Δεν της είχα δώσει ποτέ σημασία, μέχρι που την γνώρισα και τώρα χωρίς αυτή απλά κάτι λείπει. Η Philips Cineos 9603 32’’ έχει Ambilight Spectra 2 (ναι υπάρχουν και διαβαθμίσεις του), το οποίο με απλά λόγια σημαίνει ότι έχει 2 λαμπες. Μία αριστερά και μία δεξιά. Σε άλλες Philips, παλιότερες και νεότερες μπορεί να συναντήσετε και μία τρίτη στο πίσω πάνω μέρος.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  006 settings assistant.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  58,1 KB 
ID: 43867
    Μετά έχουμε τον settings assistant, που είναι ο βοηθός για την ρύθμιση της τηλεόρασης που μας υποδέχεται στο πρώτο άναμα.




    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  006b settings assistant_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  60,5 KB 
ID: 43868
    Εδώ βλέπουμε μία από τις εικόνες του settings assistant που μας προτρέπει να επιλέξουμε την ρύθμιση που προτιμάμε.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  007 features.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  68,5 KB 
ID: 43869
    Επίσης υπάρχει το μενου features , στο οποίο υπάρχουν οι ρυθμίσεις χρόνου, κλείδωμα για τα παιδιά, και το demo της τηλεόρασης που δείχνει διάφορες δυνατότητες.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  008 setup.JPG 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  72,5 KB 
ID: 43870
    Το μενου setup, από το οποίο ρυθμίζουμε την γλώσσα, τα κανάλια, το δίκτυο, κ.α.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  008b software update.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  70,4 KB 
ID: 43871
    Υπαρχει και το υπομενού για αναβάθμιση του software. Η τηλεόραση είπαμε είναι ένας ζωντανός οργανισμός, που έχει επεξεργαστές, μνήμες, διάυλους, ολοκληρωμένα και όλα αυτά καμιά φορά χρειάζονται διορθώσεις στην λειτουργία τους μέσω των updates. Εδώ ξέχασα να σας πω ότι μέσω της LAN και USB που είπαμε προηγουμένως, εκτός από το software update, μπορούμε να στριμάρουμε και διάφορα media αρχεία να δούμε φωτογραφίες , να πάρουμε τα email μας (όχι πλάκα κάνω για τα email), κατευθείαν, αυτόνομα μέσα από την τηλεόραση δηλαδή. Τώρα ακριβώς τι αρχεία υποστηρίζει δεν το έχω ψάξει παραπάνω.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  009 ok pressed.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  73,5 KB 
ID: 43872
    Επίσης για ευκολία, πατώντας το κουμπί ΟΚ του τηλεκοντρόλ, εμφανίζονται άμεσα στην οθόνη μας οι επιλογές για την πηγή εισόδου, αλλά υπάρχει και ξεχωριστό κουμπάκι για αυτή τη δουλειά. Επίσης με το P+- μπορούμε να αλλάζουμε πηγή εισόδου +/- 1 από αυτή που είμαστε.


    Εδώ τελειώνουμε με την παρουσίαση της Philips Cineos 9603 32’’. Κάποια αρνητικά θα τα πούμε στο τέλος. Πάμε τώρα να γνωρίσουμε το θηρίο που ακούει στο όνομα ATI RADEON HD 4870Χ2 και να δούμε αν η Phlips θα καταφέρει να το δαμάσει.

    [break=ATI RADEON HD 4870 X2-ΕΙΣΑΓΩΓΗ]

    Έχοντας καταναλώσει τον πιο πολύ χώρο αυτού του review για την τηλεόραση, ήρθε η ώρα να δούμε και το δεύτερο κομμάτι του.

    Ο λόγος για την ATI RADEON HD 4870X2 (Codename R700), η οποία είναι η νέα ναυαρχίδα της ΑΤΙ.

    Η ιδιαιτερότητα που έχει αυτή η κάρτα, είναι ότι είναι διπλοπύρηνη ή μάλλον για την ακρίβεια διπλόGPUπη (καλά μεγάλε το κατεδάφισες). Έχει δηλαδή δύο τσιπάκια/GPU (Graphics Processing Unit) τοποθετημένα πάνω στην ίδια πλακέτα, με σκοπό φυσικά, τις μεγαλύτερες επιδόσεις.

    Ακριβώς στην ίδια λύση είχε προχωρήσει η εν λόγω εταιρεία και προ αμνημονεύτων τεχνολογικών χρόνων (νωρίς φέτος δηλαδή) με την 3870Χ2 (Codename R680) η οποία σημειωτέον έχει κλείσει μόλις 9 μήνες ζωής. Αυτό που άλλαξε τώρα είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν πιο νέα τσιπάκια και αντί των rv670 τοποθετήθηκαν τα κατά πολύ ικανότερα rv770XT.
    Φυσικά δεν ήταν η ΑΤΙ πρωτοπόρος σε αυτή τη λύση. Υπήρξε πρώτη η Quantum3D Obsidian2 βασισμένη σε 2 Voodoo2 το 1998, αμέσως μετά είχαμε της ΑΤΙ την Rage Fury MAXX, το 1999 και αμέσως μετά την Voodoo5 5500.

    Ας κάνουμε μία απλή σύγκριση των τεχνικών χαρακτηριστικών για να δούμε για τι διαφορές μιλάμε. Φυσικά σύγκριση χαρακτηριστικών σε αυτήν περίπτωση επιτρέπεται, γατί είναι κάρτες ίδιας αρχιτεκτονικής.

    Έχουμε λοιπόν για την 3870Χ2,
    2Χrv670 @ 777-825 MHz και άρα
    2x16ROPS
    2X16TMUS
    2X256bits bus
    2X320 stream processors
    2X512MB GDDR3 RAM @ 1800-2250MHz

    Ενώ αντιστοίχως για την 4870Χ2 έχουμε
    2Χrv770XT @ 750 MHz και άρα
    2x16ROPS
    2X40 TMUS
    2x256bits bus
    2x800 stream processors
    2x1024MB GDDR5 RAM @ 3600 MHz.

    Όπως βλέπετε έχουμε σημαντικές βελτιώσεις για την 4870Χ2 μέσα στις οποίες πρέπει να υπολογίσουμε τα βελτιωμένα ROPS καθώς επίσης και το βελτιωμένο PLX chip που βρίσκεται στο μέσο των δύο GPUs και εξασφαλίζει την ταχύτατη επικοινωνία τους.

    Επίσης υπάρχει και ένα sideport connection πολλαπλάσιου bandwidth, το οποίο προς το παρόν είναι απενεργοποιημένο γιατί σύμφωνα με την ΑΤΙ το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να καίει παραπάνω ρεύμα, αλλά θα το ενεργοποιήσουν όταν θα έρθει η ώρα λέει. Τώρα ένας θεός ξέρει τι μπορεί να κάνει αυτό, αν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω δηλαδή.

    Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι η επιλογή της συγκεκριμένης κάρτας δεν ήταν τυχαία. Λόγω του ότι μετακίνησα τις Gaming εμπειρίες μου σε 1920*1080 σε 32’’ οθόνη που την έχω ακριβώς μπροστά μου στο 1,5 μέτρο, ήρθα αντιμέτωπος με κάποια φυσικά δεδομένα.
    Πρώτον έχω πλέον πολύ μεγάλη ανάλυση αλλά σε μεγάλο panel που το έχω πολύ κοντά μου. Έχω δηλαδή πολύ μεγαλύτερο κόκκο pixel σε σχέση με την Samsung 222BW η αλλιώς λιγότερα DPI ανάλυσης. Αυτό κάνει αρκετά εντονότερα πλέον τα φαινόμενα aliasing (σκαλάκια) από τα οποία για να απαλλαχτώ πρέπει να χρησιμοποιώ AntiAliasing και μάλιστα σε βαθμίδες 4Χ και πάνω. Για 1920*1080 με 4ΧΑΑ καθώς και με το απαραίτητο Anisotropic Filtering, οδηγεί στον μονόδρομο μίας πολύ δυνατής κάρτας.

    Το συγκεκριμένο review θα εξετάσει λοιπόν τις δυνατότητες που έχει η κάρτα για να παρέχει ακριβώς αυτό. Φυσικά θα γίνει και έντονη αντιπαράθεση με την μικρή της αδερφή ΑΤΙ RADEON HD 4850 σε πάρα πολλά benchmarks, έτσι ώστε να δούμε κατά πόσο αξίζει τα λεφτά της η 4870Χ2.

    Πέρα από την άμεση χρήση της κάρτας, πρέπει να σκεφτόμαστε και μελλοντικά, ούτως ώστε να είμαστε καλυμμένοι για το επόμενο τρίμηνο που θα βγει καινούρια κάρτα!

    Πάμε λοιπόν να γνωρίσουμε την ΑΤΙ 4870Χ2 από κοντά.

    [break=ATI RADEON HD 4870 X2 PHOTOS]

    Ως γνωστόν η ΑΤΙ είναι κόκκινη. Πολύ κόκκινη. Μετά από το στραπάτσο όμως που έφαγε από την Nvidia με τα G80 και G92 , μαύρισε από το κακό της! Έτσι η 4870Χ2 έβγαλε όλη τη μαυρίλα μαζεμένη. Το μόνο κόκκινο που υπάρχει είναι πάνω στα αυτοκόλλητα καθώς επίσης και τα μεγάλα κόκκινα γραμμάτα RADEON. Απλά θαυμάστε την. Είναι μια από τις πλέον όμορφες κάρτες.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001 box front.JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  147,4 KB 
ID: 43874
    Εδώ βλεπουμε το κουτί από την μπροστινή του μεριά. Α ξέχασα να σας πω, μιλάμε για Sapphire 4870X2.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002 box back.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  156,7 KB 
ID: 43875
    To πίσω μέρος του κουτιού που δεν ξεχνάει να μας ενημερώσει ότι αγοράσαμε 1600 stream processors, 2.4 TeraFLOPS, 2GB GDDR5 memory με 230GB/sec throughput (πωπω τώρα που τα βλέπω μαζεμένα, πολλά είναι)



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003 box inside.JPG 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  115,3 KB 
ID: 43876

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003b box inside.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  129,8 KB 
ID: 43877
    Τα απαραίτητα παρελκόμενα.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  004 the card front.JPG 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  94,6 KB 
ID: 43878
    Ε και φυσικά το εργαλείο. Φαίνεται διακριτικά το σήμα της AMD πάνω από τα ποδαράκια της PCI-express.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  005 the card back.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  116,8 KB 
ID: 43879
    Και η πίσω μεριά. Double the Xs double the fun. Φαίνεται και είναι εξαιρετικά στιβαρή κατασκευή. Τουλάχιστον +100 damage bonus έχει όποιος την έχει στο χέρι του.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  006 souza.JPG 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  103,5 KB 
ID: 43880
    Κάτσε σούζα άμα σου μιλάω λέμε.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  007 radeon side.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  99,2 KB 
ID: 43881
    RADEON. Πσσσσςς.





    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  008 kouti 1.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  118,3 KB 
ID: 43882
    Και εδώ τοποθετημένη μέσα στο κουτι. Ε έχει λίγη σκονίτσα. Αλλά η κάρτα καμπάνα,ε?





    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  008b kouti 2.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  130,2 KB 
ID: 43883
    Προσέξτε ότι το μήκος ξεπερνάει το μήκος του mobo. Ευτυχώς που η Asus έχει βάλει τα SATA ports με τέτοιο τρόπο που δεν εμποδίζονται ή εμποδίζουν. Θυμίζω επίσης ότι η κάρτα έχει δύο τροφοδοσίες ρεύματος, όπως όλα τα βυτία που σέβονται τον εαυτό τους. Ένα 6πινο και ένα 8πινο.

    Δείτε και το βίντεο
    ATI 4870X2 - Opening the box


    [break=ATI RADEON 4870 X2 - ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ]

    Μετά από το σοκ που έπαθα όταν αντίκρισα τις θερμοκρασίες της 4850, το πρώτο πράγμα που κοίταξα γρήγορα γρήγορα, είναι σε τι θερμοκρασίες παίζει η διπλοπύρηνη κάρτα και πραγματικά ήμουν έτοιμος για όλα.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati 4870x2 temp1 idle.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 43884
    Ευτυχώς ή ψύκτρα της 4870Χ2 είναι κλασεις ανώτερη από αυτήν της 4850, θερμοκρασία idle του πρώτου πυρήνα 69C. Ανεκτό.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ati 4870x2 temp2 idle.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  72,3 KB 
ID: 43885
    Θερμοκρασία δεύτερου πυρήνα 53C. Βασικά τους όρους πρώτος, δεύτερος, τους χρησιμοποιώ καταχρηστικά. Σίγουρα αυτός με την χαμηλή θερμοκρασία είναι αυτός που είναι πιο κοντά στον αμεμιστήρα.

    Ας δούμε και μερικές θερμοκρασίες σε load. Κατ’αρχήν εδώ θέλω να εξηγήσω κάτι. Οι μετρήσεις του load έγιναν με το Unigine Tropics Demo, γιατί ήθελα να πάρω δύο τιμές. Θερμοκρασία πυρήνων load με Catalyst AI on και off. Ήθελα να δω δηλαδή αν όντως απενεργοποιείται ο ένας πυρήνας βάζοντας το ΑΙ στο off γιατί θα μου χρησίμευε αυτό στα μετέπειτα benchmarks. Σκόπευα να κάνω το τεστ με 3dmark Vantage που είναι πιο αποδεκτό, αλλά με disabled AI κράσαρε. Οπότε βολεύτηκα με το Unigine Tropics. Φυσικά με Catalyst AI ON, το load μεταξύ των δύο μετροπρογραμμάτων, είναι το ίδιο και σε κατανάλωση και σε θερμοκρασίες. Για να μη πω, ότι είναι λίγο παραπάνω για το Unigine. Μη νομίζετε ότι είναι κάνα Pacman. Κατεβάστε το να το δείτε. Τα τεστ έγιναν σε ανάλυση 1920χ1080 , DX10 και 4ΧΑΑ.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TROPIC 01.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  393,4 KB 
ID: 43886
    Έτσι λοιπόν βλέπουμε το monitor παράθυρο του rivatuner αφού έχουμε τρέξει το benchmark με Catalyst AI ON. 88C στην μέγιστη τιμή του ο πρώτος πυρήνας.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TROPIC 02.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  392,6 KB 
ID: 43887
    Ο δεύτερος πυρήνας από την άλλη έφτασε μόλις τους 67C στην μέγιστη τιμή του.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TROPIC 03.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  357,0 KB 
ID: 43888
    Τέλος, με απενεργοποιημένο το Catalyst AI (OFF) ο πρώτος πυρήνας έδειξε τα ίδια με πριν, πάνω κάτω, ενώ ο δεύτερος ήταν όντως απενεργοποιημένος με GPU usage 0% και θερμοκρασία 54C. Άρα κλείνει τελείως το συγκεκριμένο τσιπάκι όταν δεν χρησιμοποιείται. Επίσης ρίχτε μια ματια και στο CPU usage. Με έναν πυρήνα GPU να τρέχει, το CPU usage έπεσε στο μισό από ότι ήταν πριν. Ενδιαφέρον,ε?

    Εν κατακλείδι, από θερμοκρασίες τα πράγματα είναι ανάμικτα. Προφανώς ο πυρήνας που βρίσκεται κοντά στον ανεμιστήρα, περνάει ζωή και κότα. Αλλά ο άλλος, εκτός από την δική του έκλυση θερμοκρασίας, έχει και τον ζεστό αέρα του άλλου πυρήνα, να τον φυσάει.

    Το καλό στην όλη κατάσταση είναι ότι η κάρτα είναι dual slot και βγάζει όλον τον αέρα έξω από το κουτί. Δεν έχει γρίλιες ούτε τομές που επιτρέπουν ζεστό αέρα να διαφεύγει μέσα στο κουτί.

    Δεν σωθήκαμε βέβαια γιατί η θερμοκρασία δεν μεταδίδεται μόνο επαγωγικά ή μέσω του αέρα, αλλά και μέσω ακτινοβολίας. Η κάρτα είναι πολύ ζεστή και όσο και να λέει 67C load o “προνομιούχος» πυρήνας, όλη η κάρτα σα σύνολο τσουρουφλίζει. Απλά δεν μπορείς να την πιάσεις άμα δε περάσει κάνα πεντάλεπτο με σβηστό τον υπολογιστή. Αυτό δεν είναι καλό για τα γειτονικά υποσυστήματα. Για τους δίσκους αγχώνομαι βασικά.

    Το ευχάριστο είναι ότι δεν παρατήρησα αύξηση στην θερμοκρασία του κουτιού, βάσει των αισθητήρων του. Ίδιες θερμοκρασίες μου δείχνουν, ακόμα και ο επεξεργαστής όταν όλα είναι idle.

    Όσον αφορά τον θόρυβο τώρα, η κάρτα είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές. Όταν όμως ζορίζεται, αρχίζει να ανεβάζει στροφές και ακούγεται. Αυτό μπορεί να διαρκέσει για όση ώρα παίζουμε ένα παιχνίδι. Ειδικά στο Crysis δεν σταμάτησε καθόλου. Προσωπικά δεν έχω ευαισθησία με τον ήχο και ούτως η άλλως όταν παίζω βαράνε τα woofer οπότε μόνο την κάρτα δεν ακούω. Ευτυχώς φρενάρει πολύ γρήγορα μόλις σταματήσει το στρεσάρισμα.


    [break=ATI RADEON 4870 X2-ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ]

    Και ερχόμαστε σε ένα άλλο καυτό θέμα. Αυτό της κατανάλωσης ρεύματος. Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι λέγανε πως οι νέες κάρτες της ΑΤΙ θα έχουν 10watt idle. Αλλά μάλλον εννοούσαν την κατανάλωση του ανεμιστήρα.

    Ακόμα περιμένουμε να δούμε αυτό το πολυπόθητο powerplay 2.0 και σε κάθε driver release ακόμα έρχεται. Έχω την αίσθηση ότι δεν θα το δούμε ποτέ δυστυχώς αλλά μακάρι να βγω ψεύτης. Είναι πραγματικά το μόνο μελανό σημείο. Το load δεν με νοιάζει. Θα βάλεις το παιχνίδι, θα παίξεις, άρα είσαι σε load. Αλλά άμα θες να κάνεις και άλλες δουλειές με τον υπολογιστή, τι γίνεται?

    Εν πάση περιπτώσει, προσωπικά ούτε αυτό με νοιάζει, γιατί ειδικά την 4870Χ2 την έβαλα σε υπολογιστή που δεν κάνει τίποτα άλλο, εκτός από gaming. Έχει και ψιλό ρόλο storage server βέβαια, αλλά απλά κάνω copy αυτά που θέλω για 5 λεπτά και μετά κλείνει αν δεν υπάρχει διάθεση για gaming.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001 ati 4850 idle_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  74,4 KB 
ID: 43773
    Ξεκίνησα τις νέες μετρήσεις βάζοντας στον υπολογιστή την 4850. Μέτρησα idle και μου έδειξε 279. Ότι μου είχε δείξει στο περασμένο review δηλαδή, της 4850. Να θυμίσω εδώ ότι αυτό το idle power περιλαμβάνει,Q6600@3600 (2400 idle),Asus Commando, 4X1GB Corsair DDR2 800 4-4-4-12, 6 δίσκους, 2 DVDRW, 5 ανεμιστήρες 12cm, έναν 25cm καθώς και μεγάλο τροφοδοτικό 850 watt που όλο και κάποιες απώλειες θα έχει.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001b ati 4850+4870x2_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  72,0 KB 
ID: 43774
    Στη συνέχεια έβαλα στην δεύτερη PCI-e θύρα και την 4870Χ2 μαζί με την 4850. Η ένδειξη πήδηξε στα 370watt idle, αφού είχα βάλει φυσικά drivers και όλα δούλευαν καλώς.Άρα πρώτο απλό συμπέρασμα, η 4870Χ2 καταναλώνει 91watt στην καθισιά της. Όπως και να το κάνουμε τσούζει (φαινομενικά).


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002 ati 4870x2 idle_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  74,8 KB 
ID: 43775
    Βγάζοντας την 4850 και βάζοντας μόνο την 4870Χ2, σε idle παίρνω 323watt. Άρα δεύτερο συμπέρασμα, η 4870Χ2 καταναλώνει 44watt παραπάνω από την 4850. Τρίτο συμπέρασμα είναι ότι η 4850 καταναλώνει 47 watt στην καθισιά της. Έ αυτό τρώγεται τουλάχιστον!
    Πάμε να δούμε τώρα τι γίνεται στο load της 4870Χ2 (βιολιά, κλαρίνα, λαούτα κλπ) .
    Ο μετρήσεις έγιναν με το Unigine Tropics demo που απέδειξε ότι έχει πολύ καλό scaling και άρα χρησιμοποιεί πλήρως και τους δύο πυρήνες. Όπως εξήγησα απέφυγα το Vantage γιατί ήθελα κάτι που να δουλεύει με το AI Disabled καθώς και να έχει ταυτόχρονα καλό scaling με δύο πυρήνες.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002b ati 4870x2 load unigine_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  76,2 KB 
ID: 43776
    539 watt η 4870Χ2 σε πλήρη φόρτο, σε συνδυασμό με όλο το σύστημα. Επίσης σημειώσατε ότι το CPU Usage ήταν πολύ χαμηλό με λίγο load στον ένα πυρήνα μόνο. Θυμίζω τις εικόνες από την προηγούμενη σελίδα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  002c ati 4870x2 load unigine disabled AI_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  77,5 KB 
ID: 43777
    Με Disabled AI η κατανάλωση πέφτει στα 463 watt σε load. Πάλι προσέξτε το CPU Usage ότι έπεσε και αυτό με τη σειρά του μόλις απενεργοποιήθηκε ο ένας πυρήνας.

    Ας ελέγξουμε και κάνα παιχνιδάκι όμως.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  003 ati 4870x2 grid vsync off_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  72,1 KB 
ID: 43778
    Το GRID, με Vsync Off άγγιξε τα 561watt! Στη συγκεκριμένη σκηνή μέτραγε 100fps το fraps σε ανάλυση 1920*1080 με 4ΧΑΑ. Εδώ σκέφτηκα να μετρήσω και με το Vsync ON για να επιβεβαιώσω αν μειώνεται η κατανάλωση λόγο λιγότερων frames που βγάζει η κάρτα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  004 ati 4870x2 grid vsync on_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  76,3 KB 
ID: 43779
    Στο ίδιο ακριβώς σημείο, η κατανάλωση ήταν 505 watt, ενώ ήταν φανερά μικρότερη σε όλο το μήκος της πίστας. Φυσικά λόγω του Vsync το framerate ήταν κλειδωμένο στα 60fps. Δυστυχώς δεν υπάρχει fraps για τους μετρητές ενέργειας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  005 ati 4870x2 crysis vsync off 60fps_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  80,2 KB 
ID: 43780
    Τέλος το Crysis σε DX9 1680*1050 σε σημείο που κοιτούσα τα φοινικόδενδρα και ο μετρητής του fraps έδειχνε 60fps, η κατανάλωση ήταν 550watt.

    To περίεργο είναι ότι μόλις έβαλα το παιχνίδι σε very high, στο ίδιο σημείο μου έδειχνε καμιά 20αριά watt λιγότερα, αλλά και καμιά 20αριά frames λιγότερα.
    Πάμε λοιπόν να δούμε, τι μας αγοράζει αυτή η δαπάνη ενέργειας.

    [break=ATI RADEON 4870X2 - 3DMARK 06]

    Πριν αρχίσω την παρουσίαση των αποτελεσμάτων, επιτρέψτε μου να κάνω κάποιους συνειρμούς, για να μπορούμε να κρίνουμε καλύτερα όλα τα αποτελέσματα που θα ακολουθήσουν.

    Κατ’αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι θα γίνει σύγκριση μόνο μεταξύ της ΑΤΙ 4850 και της ΑΤΙ 4870Χ2. Δεν έχει Nvidia αυτή τη φορά στα benchmarks. Sorry! Στη συνέχεια πρέπει να θυμόμαστε ότι συγκρίνω κάρτες που έχουν μεταξύ τους, τριπλάσια διαφορά τιμής.
    Εντελώς ανώριμα, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι περιμένω 3 φορές την απόδοση αφού έδωσα τα τριπλά λεφτά. Όπως όμως γνωρίζουμε πολύ καλά, αυτό έχει εφαρμογή σε πολύ λίγες περιπτώσεις στη ζωή γενικότερα και σχεδόν ποτέ στους υπολογιστές ειδικότερα.

    Έτσι λοιπόν θα πρέπει να αρκεστούμε στο ότι η 4870 είναι 30% ταχύτερη της 4850 άρα η 4870Χ2 που είναι δύο 4870 σε μία κάρτα θα πρέπει να μας δώσει το 260% της απόδοσης της 4850. Αυτό είναι το απόλυτο θεωρητικό μέγιστο βέβαια και μπορεί να επιτευχθεί μόνο σε ιδανικές συνθήκες γιατί είναι πολύ δύσκολο, οι δύο πυρήνες να συνεργαστούν απόλυτα μεταξύ τους στα πάντα και πόσο μάλλον με τον launch driver. Πάμε να δούμε λοιπόν, που βρισκόμαστε.

    Ξεκινάμε με το 3dmark06, το οποίο θα χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε μία πρώτη σύγκριση με την 4850. Μετά από τα αποτελέσματα που είχα πάρει στο 4850vs3870, ξέρω εκ των προτέρων, ότι δεν πρέπει να περιμένω τίποτα τρομερό.

    Σε πρώτη φάση να ενημερώσω ότι αυτές οι μετρήσεις έχουν κάποιες ασυνέχειες. Απλά ξέχασα να πάρω 3Dmark06 scores με τον Catalyst 8.8, όσο είχα την 4850 μέσα στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Έτσι αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω μετρήσεις από το προηγούμενο τεστ.

    Συγκέντρωση των αποτελεσμάτων και σχολιασμός τους θα γίνει στο κάτω μέρος της σελίδας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 3dmark06_4850@700_q6600@3600_1280X1024 ed_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  143,5 KB 
ID: 43781
    ATI 4850@700MHZ, 1280X1024, CATALYST 8.6, SCORE 14021


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 ati4870x2 3dmark06 1280X1024 q6600 3600 single_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  165,6 KB 
ID: 43782
    ATI 4870X2, STOCK, 1280X1024, CATALYST 8.8, AI OFF, SCORE 15425


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 ati4870x2 3dmark06 1280X1024 q6600 3600_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  155,0 KB 
ID: 43783
    ATI 4870X2, STOCK, 1280X1024, CATALYST 8.8, AI ON, SCORE 19322


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 3dmark06_4850@700_q6600@3600_1680X1050_resize.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  139,9 KB 
ID: 43784
    ATI 4850@700MHZ, 1680X1050, CATALYST 8.6, SCORE 12.782


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  05 ati4870x2 3dmark06 1680x1050 q6600 3600 single_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  169,7 KB 
ID: 43785
    ATI 4870X2, STOCK, 1680X1050, CATALYST 8.8, AI OFF, SCORE 14319


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  06 ati4870x2 3dmark06 1680X1050 q6600 3600_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  156,4 KB 
ID: 43786
    ATI 4870X2, STOCK, 1680X1050, CATALYST 8.8, AI ON, SCORE 19322


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  07 ati4870x2 3dmark06 1920x1080 q6600 3600 single_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  166,0 KB 
ID: 43787
    ATI 4870X2, STOCK, 1920X1080, CATALYST 8.8, AI OFF, SCORE 13790


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  08 ati4870x2 3dmark06 1920x1080 q6600 3600_resize.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  160,8 KB 
ID: 43788
    ATI 4870X2, STOCK, 1920X1080, CATALYST 8.8, AI ON, SCORE 16656


    ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ 3DMARK 06
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3DMARK 06 PINAKAS_CROP.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  138,2 KB 
ID: 43789



    Βλέπουμε λοιπόν ότι είμαστε πολύ, μα πολύ μακριά από το θεωρητικό 260%. Η πιο μεγάλη ποσοστιαία διαφορά που βλέπουμε, είναι ένα 167,23% στο SM3.0 score στην ανάλυση 1680Χ1050.

    Αν παρατηρήσετε το αμέσως προηγούμενο SM 3.0 scoreσε ανάλυση 1280Χ1024 θα δείτε ότι είναι αρκετά μικρότερο. Άρα η διαφορά των δύο καρτών, μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και η ανάλυση. Αρκετή διαφορά προστέθηκε και στο SM 2.0 score.

    Δυστυχώς όπως είπα, ξέχασα να ολοκληρώσω όλες τις μετρήσεις που σχεδίαζα, αλλά το σενάριο το βλέπουμε που πάει. Σε 1920Χ1080 με 4ΧΑΑ, τα αποτελέσματα μπορεί να είχαν φτάσει και 200% διαφορά. Παρατηρήστε όμως ότι η 4870Χ2, δίνει αρκετά μεγαλύτερο σκορ σε 1920Χ1080, από ότι δίνει η 4850 σε 1280Χ1024!


    [break=ATI RADEON 4870X2 - 3DMARK VANTAGE]
    Συνεχίζουμε με 3D mark Vantage. Αυτές οι μετρήσεις έγιναν σωστά, στο ίδιο μηχάνημα με τον ίδιο driver. Αν με εντυπωσίασαν κάποια πράγματα, ένα από αυτά είναι και το Vantage. Απλά δεν το έχω ξαναδεί να τρέχει έτσι. Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο τέλος της παρουσίασης για να το δείτε.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01 ati4850 3dmark vantage 1280X1024-performance q6600 3600.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  275,3 KB 
ID: 43790
    ATI 4850, STOCK, “Performance setting” (1280X1024), Catalyst 8.8, Score 7307


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  02 ati4870x2 3dmark vantage 1280X1024-performance q6600 3600.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  350,1 KB 
ID: 43791
    ATI 4870X2, STOCK, “Performance setting” (1280X1024), Catalyst 8.8, Score 13915


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  03 ati4850 3dmark vantage 1680x1050-high q6600 3600.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  279,9 KB 
ID: 43792
    ATI 4850, STOCK, “High setting” (1680X1050), Catalyst 8.8, Score 4433


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  04 ati4870x2 3dmark vantage 1680x1050-high q6600 3600.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  351,0 KB 
ID: 43793
    ATI 4870X2, STOCK, “High setting” (1680X1050), Catalyst 8.8, Score 9743


    O ΠΙΝΑΚΑΣ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VANTAGE PINAKAS_CROP.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  80,4 KB 
ID: 43794

    Υπέροχα αποτελέσματα! Πολύ καλό scaling στο Vantage ακόμα και στο Performance setting. Δείτε διαφορά στο τελευταίο τεστ. 235%. Αρκετά κοντά στο 260% που λέγαμε νωρίτερα. Άρα η κάρτα το έχει. Το θέμα είναι να την προγραμματίσουν καλά, για να το βγάλει.
    Ο πίνακας βγήκε πολύ πιο απλός από τον προηγούμενο. Απλά το Vantage δεν παίζει με AI disabled.

    [break=ATI 4870 X2-GAMES' BENCHMARKS]

    Ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, απαραίτητα είναι και τα benchmarks των games. Φυσικά την κάθε κάρτα την αξιολογούμε από αυτά και όχι από τα συνθετικά μετροπρογράμματα.

    Έτρεξα πάνω από 60 benchmarks αυτή τη φορά και μάλιστα από την αρχή. Στις προηγούμενες μετρήσεις που είχα κάνει, την σκαπούλαρα λίγο χρησιμοποιώντας μερικά παλιότερα αποτελέσματα. Τώρα όμως η ανάλυση έχει ανέβει σε 1920Χ1080 και έπρεπε να γίνουν όλα από την αρχή. Χρησιμοποίησα fraps, ενσωματωμένα benchmarks ακόμα και benchmarking tools τρίτων (Quake4,Unreal Tournament 3,Quake Wars, Crysis).

    Σαν να μην έφτανε αυτό, πρόσθεσα και μία ολόκληρη σειρά από benchmarks με τον Catalyst AI απενεργοποιημένο, για να δω τι επιπτώσεις έχει στην απόδοση η απουσία του ενός πυρήνα και οι γενικότερες βέβαια βελτιώσεις που παρέχει το ΑΙ στα προφίλ των παιχνιδιών.

    Για να εξηγήσω εδώ λίγο καλύτερα, ο Catalyst AI είναι η ονομασία που έχει επιλέξει η ΑΤΙ για την βελτιστοποίηση της απόδοσης, σε συγκεκριμένα προγράμματα. Όταν εμείς το απενεργοποιήσουμε, απενεργοποιούνται αυτόματα αυτές οι βελτιστοποιήσεις με αποτέλεσμα να πέφτουν οι επιδόσεις. Ή μήπως όχι?

    Συγκεκριμένα στην 4870Χ2 από ότι φαίνεται, μαζί με την απενεργοποιήση του ΑΙ, απενεργοποιείται και ό ένας πυρήνας. Όπως θα δείτε όμως, σε αρκετές περιπτώσεις η κάρτα έπαιζε καλύτερα με το ΑΙ disabled. Εκεί λοιπόν είναι ηλίου φαεινότερο, ότι υπάρχει πρόβλημα στον driver. Σε όλη αυτή τη διαδικασία, με ώθησαν τα GRID και FLAT OUT ULTIMATE CARNAGE, που απλά παίζανε χειρότερα και από την 4850. Πολύ χειρότερα.

    Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα, ότι πολλά από αυτά τα προβλήματα, λύθηκαν με την χρήση Windows Vista 64, αντί για Windows XP. Όπου δείτε στην κατάσταση να λέει Vista 64, πάει να πει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Φυσικά μου ήταν αδύνατο να κάτσω να ξανατρέξω τα πάντα σε Vista 64. Έχω αφήσει όμως κάνα δυο αποτελέσματα του ιδίου παιχνιδιού σε Vista 64 και σε XP για να δείτε διαφορές. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που γίνεται και το αντίθετο. Ας πούμε το FLAT OUT ULTIMATE CARNAGE αποδείχθηκε ότι τρέχει καλύτερα σε XP με AI Disabled.

    Σύμφωνα με την πάγια τακτική μου, ανεβάζω όλες τις μετρήσεις σε μορφή εικόνας και φυσικά το αυτούσιο αρχείο excel, που χρησιμοποιώ για να γράφω τα αποτελέσματα θα δοθεί στο τέλος. Αυτό περιέχει και όλες τις προηγούμενες μετρήσεις μου.

    Επίσης τώρα μιας και τα τεστ είναι πάρα πολλά και επειδή έπρεπε να βγάλω πιο σωστά συμπεράσματα, εκτός από την ανάλυση των αποτελεσμάτων, έχω φτιάξει και μία απλοποιημένη, που περιέχει μόνο τα average scores και δεν έχει και σημειώσεις. Έτσι μπόρεσα να δω με ευκρίνεια, αναλόγως πως θα κάνω το sort, τι παίζει καλύτερα που και πόσο!

    Τα αποτελέσματα με την ανάλυση

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 1.JPG 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  329,1 KB 
ID: 43795

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 2.JPG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  323,8 KB 
ID: 43796

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 3.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  327,0 KB 
ID: 43797

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 4.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  334,0 KB 
ID: 43798

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 5.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  330,4 KB 
ID: 43799

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 6.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  321,9 KB 
ID: 43800

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 7.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  336,4 KB 
ID: 43801

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 8.JPG 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  332,6 KB 
ID: 43802

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS PAGE 9.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  330,9 KB 
ID: 43803



    Τα αποτελέσματα απλοποιημένα με sort από το μεγαλύτερο στο μικρότερο για την στήλη Μ ανά μεγαλύτερο ποσοστό δηλαδή, της 4870Χ2 σε 1920Χ1080 με 4ΧΑΑ εναντίον της 4850, που είναι και αυτή που με ενδιαφέρει περισσότερο. Εσείς κατεβάζοντας το excel, μπορείτε να επεξεργαστείτε τα δεδομένα όπως θέλετε. Αν ας πούμε θέλετε να δείτε πια παιχνίδια παίζει με >=60fps η 4850, δεν έχετε να κάνετε sort κατά στήλη D κοκ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS SIMPLE PAGE1.JPG 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  493,5 KB 
ID: 43804

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4870X2 BENCH RESULTS SIMPLE PAGE2.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  473,4 KB 
ID: 43805



    Όπως βλέπετε, έχουμε ποικίλες συμπεριφορές. Χαμός γίνεται! Δεν είναι δυνατό να μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τα πάντα. Σίγουρα οι drivers θέλουν δουλειά. Προσέξτε όμως τα πρώτα αποτελέσματα της στήλης Μ. Σε αρκετά benchmarks ξεπεράσαμε το 200% που εμένα προσωπικά μου αρκεί. Αυτό το 1394% μη του δίνετε και πολύ σημασία. Μάλλον πρόβλημα του driver είναι για την 4850.

    Προσέξτε διαφορές με 4ΧΑΑ σε BIOSHOCK, Call of Duty 4, Supreme Commander, ακόμα και στα Nvidia κομμένα και ραμένα, Crysis και Lost Planet. Φαίνεται ξεκάθαρα, το που έχει δώσει προτεραιότητα το driver team της ΑΤΙ. Δεν είναι τυχαίο.

    Σε γενικές γραμμές έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Θέλει πολύ προσπάθεια ακόμα όμως, αλλά πιστεύω ότι θα βελτιώσουν πάρα πολλά πράγματα στους επόμενους μήνες. Φυσικά θα τους ξεμπροστιάσω και εγώ στα διεθνή forum, για να καταλάβουν ότι ψαχνόμαστε και ότι δεν είμαστε πρόβατα (Μπεεεε, 430 ευρώ κάνει η κάρτα πρόβατο).

    Σαν γενικό μέσο όρο στην 1920Χ1080 με 4ΧΑΑ, πήρα βελτίωση 56,02% επί της 4850. Σχετικά μικρό νούμερο, αλλά να λάβετε υπόψη σας ότι υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια που δεν παρουσίασαν καμία μα καμία βελτίωση, ενώ υπάρχουν και μερικά που παρουσίασαν πτώση!

    Αν υπολογίσουμε όμως τα benchmarks που έχουν Scaling πάνω από 150%, από το 02 έως το 35 δηλαδή, οπου μόνο εκεί θεωρώ ότι η κάρτα έκανε κάτι παραπάνω (θυμίζω ότι 4870=130% 4850), τότε παίρνουμε έναν μέσο όρο 174,12%. Αυτό μπαίνει στα όρια του αποδεκτού και πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξει το γενικότερο σύνολο στους επόμενους μήνες.
    Τα τεστ αυτά θα τα ξανακάνω με τον Catalyst 8.12 (Δεκέμβριος , μετά τη γιορτή μου του Αγίου Ελευθερίου, μεγάλη η χάρη του) σε Vista 64 αποκλειστικά.

    [break=ΚΛΕΙΣΙΜΟ-ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ-ΒΙΝΤΕΟ-ΑΡΧΕΙΑ]

    Τις 15 σελίδες έφτασε αισίως αυτό το review. Το παλεύω πάνω από 10 μέρες και ειδικά με ταλαιπώρησαν όλα αυτά τα runs των μετρήσεων. Το διασκέδασα όμως!

    Philips Cineos 32’’ 9603
    Την τηλεόραση την έχω πάνω από ένα μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είναι απλά η καλύτερη οθόνη που είχα ποτέ. Δύο προβληματάκια μόνο παρατήρησα.

    Πρώτον , διαφημίζεται σαν σουπερ «πράσινη» τηλεόραση (όχι ΠΑΟ, ΠΑΣΟΚ ή Nvidia, αλλά οικολογική), εν τούτοις όταν ο υπολογιστής μπει σε power saving mode (σβήσιμο της οθόνης μετά από Χ λεπτά), η τηλεόραση έχει την ευγένεια να ενημερώσει ότι έχασε το σήμα…αλλά μένει αναμμένη, με ένα απαλό φωτισμό πάνω στη μαύρη της επιφάνεια. Επίσης, ακόμα και όταν σβήσει τελείως ο υπολογιστής, πάλι μένει αναμμένη. Απλά πρέπει να την σβήνω εγώ με το χέρι. Όχι ότι είναι κάτι τρομερό, αλλά θα προτιμούσα να σβήνει μόνη της. Κατά τα άλλα η Philips έχει φροντίσει να καυχηθεί με σχετικό στικεράκι, ότι όταν η τηλεόραση είναι σβηστή, καταναλώνει 0,15W.

    Δεύτερο πρόβλημα είναι ότι η τηλεόραση κατά καιρούς κάνει….reset. Πλάκα πλάκα, κορόιδευα τα Windows. Από ότι έχω παρατηρήσει, αυτό γίνεται όταν υπάρχουν πολλές κάθετες και οριζόντιες γραμμές στην οθόνη. Ας πούμε όταν δουλεύω το excel έχω περισσότερες πιθανότητες να γίνει. Σε παιχνίδια, ταινίες, surfing κλπ δεν το έχει κάνει ποτέ! Το πρόβλημα το παρατήρησα όταν έκανα το τεστ για το 1:1 pixel mapping. Μόλις τρέξω το πρόγραμμα και επιλέγω το τεστ για το pixel mapping που βγάζει το checkerboard , η τηλεόραση κρασάρει απ’ ευθείας. Κάνει 5-6 δευτερόλεπτα να ξανανάψει και αν δεν έχω κλείσει το πρόγραμμα με ALT+F4, μόλις ξαναδείξει την συγκεκριμένη εικόνα στην επαναφορά της, ξανακρασάρει επί τόπου και το ίδιο γίνεται ες αεί. Η συχνότητα του είναι περίπου 5 φορές τη βδομάδα, οπότε δεν είναι τίποτα τρομερό. Πάντως έχω ακούσει και άλλα παιδιά να έχουν το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα σε χειρότερη μορφή. Περιέργως και αυτοί είχαν κάρτες ΑΤΙ.


    H τιμούλα της είναι λίγο τσουχτερή, αλλά για μένα έχει ήδη κάνει απόσβεση. 1089 ευρώ με παραγγελία Ιντερνετ από το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά οι τιμές των TFT panel πέφτουν συνεχώς. Υπάρχει και αλλού φυσικά σε καλύτερες τιμές. Συνοδεύεται από 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας. Μη φανταστείτε βέβαια ότι αξίζει μόνο για παιχνίδια. Όλο αυτό το κείμενο το έγραψα χρησιμοποιώντας την. Δεν με κούρασε καθόλου. Κάθε άλλο. Επίσης τα φύλλα του excel είναι πλέον ευχαρίστηση να τα δουλεύεις. Θα τους πω να μου πάρουν μία τέτοια και για το γραφείο!


    ATI 4870X2

    Περνώντας στην αξιολόγηση της κάρτας, μπορώ να πω ότι με έχει αφήσει και αυτή πολύ ευχαριστημένο. Είναι με διαφορά η καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ και νομίζω ότι της αξίζει μια καλή θέση στην ιστορία, στο ράφι με τα διαμάντια όπως η 9700pro και η 8800GTX. Τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν περισσότερο, τα παίζει απίστευτα καλά. Kαι μόνο που είδα το Supreme Commander, COD4, Bioshock έμεινα άναυδος. Επιπλέον μπορώ να ανάψω το Vsync χωρίς να φοβάμαι για σπασίματα (εκτός από το Crysis) και θα κάνω και λίγη οικονομία στο ρεύμα.

    Μιλώντας για ρεύμα θέλω να υπογραμμίσω ότι μπορεί να φαίνονται υπερβολικά τα 561watt load του GRID ας πούμε, αλλά μην ξεχνάτε ότι:
    -Με Vsync πέφτουμε στα 505watt
    -Έχω 65nm επεξεργαστή και 65nm chipset. Με 45nm και στα δύο τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
    -Η παρουσία 6 δίσκων στο σύστημα είναι άστοχη εκ μέρους μου, μιας και πρόκειται για gaming μηχάνημα. Δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά προς το παρόν. Αν αφαιρέσουμε τους 5 δίσκους όμως, αφαιρούμε και 50 watt από την συνολική κατανάλωση μαζί με 1 ανεμιστήρα τουλάχιστον..
    -Έχω μεγάλο τροφοδοτικό που έχει πολλές απώλειες αν και 85% efficient. Όσο να ‘ναι 850watt είναι, δεν μπορεί να έχει τις ίδιες απώλειες με ένα 700watt. Να μου πείτε, τι το πήρες? Προσωπικά, προτίμησα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με όλα αυτά που άκουγα για καταναλώσεις.
    -Υπάρχει σε εκκρεμότητα, υπόσχεση από τη ΑΤΙ που θα φτιάξει idle και load καταναλώσεις, αλλά ας το δούμε πρώτα για να το πιστέψουμε. Ο 8.8 είναι ο πρώτος driver όπως και να έχει.
    Με λίγη προσοχή σε όλα τα παραπάνω, μπορούμε άνετα να εξοικονομήσουμε 100-150watt, οπότε η κατανάλωση έρχεται σε πολύ πιο λογικά επίπεδα, για μία κάρτα με τέτοιες επιδόσεις.
    Αυτή η κάρτα απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό. Δεν προορίζεται για all around μηχανήματα. Δεν την βάζουμε σε κατεβαστήρι ή browsing PC. Την βάζουμε σε PC που κάνει gaming.

    Το πρόβλημα είναι κυρίως οικολογικό και όχι οικονομικό. Ας δούμε το οικονομικό κομμάτι που (δυστυχώς), είναι το κύριο που μας αγχώνει.

    Σύμφωνα με το τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας υπό χαμηλή τάση, οι τιμές τις ΔΕΗ, από 01/07/2008, για κατανάλωση πάνω από 3001kWh (ακριβότερη οικιακή κατηγορία) έχουν ως εξής (pdf link)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  timologio deh_crop.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  52,8 KB 
ID: 43807

    Με ένα πρόχειρο πινακάκι έκανα τους παρακάτω υπολογισμούς για κατανάλωση του υπολογιστή σε load με 500Watt (0.5kWh), για 4,8, και 12 ώρες. Έχω υπολογίσει την φτηνότερη τιμή μονάδος, την ακριβότερη και μία καταχρηστική «μέση» τιμή. Σημειώσατε ότι μέχρι να φτάσουμε στην πιο ακριβή κατηγορία έχουμε ήδη καταναλώσει 3000kWh(σώωωπα), με πιο φτηνή μονάδα. Για αυτό δημιούργησα αυτήν την καταχρηστική μέση τιμή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  POWER CONSUMPTION_CROP.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  83,2 KB 
ID: 43806


    Τι βλέπετε? Για 8 ώρες παιχνιδιού έχουμε «κάψει» κατά μέσο όρο, ρεύμα αξίας 0,56€. Αν πω τώρα σίγα τα αυγά θα με παρεξηγήσετε? Ποιος άνθρωπος παίζει 8 ώρες την ημέρα? Κανείς! Προσωπικά το πολύ να παίξω 10 ώρες τη βδομάδα κατά μέσο όρο. Οπότε που βρισκόμαστε? Άντε το πολύ σας λέω να «φάμε» 2 ευρώ ρεύμα τη βδομάδα για πολύ, καταχρηστικό gaming. Είναι πολλά? Το χρόνο βγαίνουν 105 ευρώ. Για μένα τα αξίζει και με το παραπάνω αλλά ο καθένας έχει τι γνώμη του.

    Έχετε μετρήσει ποτέ το air condition σας, να δείτε πόσο καίει? Το μέτρησα εγώ! Έχω ένα Sanyo (αγάπη για τη ζωή) 12άρι, που με τον ανεμιστήρα στο medium (και 4ΧΑΑ και 16ΧAF-ούπς λάθος)και ρυθμισμένο στους 18C καταναλώνει 1200Watt την ώρα! Αυτό δεν είναι ρεύμα? Το υπολογίζει κανείς? Όχι! Και να φανταστείτε ότι είναι αναμμένο 12 ώρες την ημέρα!

    Τέλος πάντων επειδή σας κούρασα και κοντεύω να γράψω και review για την ΔΕΗ , δεν προσπαθώ να πω ότι το ρεύμα είναι φτηνό. Ακριβό είναι. Λίγο από εδώ λίγο από εκεί μαζεύεται το χαράτσι. Αλλά δεν πρέπει να μας πιάνει πανικός. Αυτό νομίζω. Απλά σκεφτείτε πόσα λεφτά χαλάμε κάθε βδομάδα όλοι μας για καφέδες ή για το κινητό!


    GAMING VIDEOS
    Παραθέτω παρακάτω μερικά ενδεικτικά Videos που έγραψα παίζοντας με την 4870Χ2 και έχω εσκεμμένα καταγράψει και την ταχύτητα του fraps που φαίνεται στην πάνω αριστερά γωνία. Αν μία εικόνα ίση με χίλιες λέξεις, τότε ένα βίντεο ίσο με πόσες?
    Δείτε όποια προτιμάτε και παρακαλώ βαθμολογήστε τα, ακομα και με ένα αστεράκι αν δεν σας αρέσουν.

    Σας παραδίδω και το αρχείο του excel που περιέχει όλες τις μετρήσεις για να παίξετε μαζί του. Οι φίλοι της 4850 θα χαρούν να διαπιστώσουν με το κατάλληλο sorting ότι η 4850 μπορεί να τρέξει με πάνω από 60fps , 45 από τα 69 τεστ σε 1920Χ1080 χωρίς ΑΑ. Το νούμερο αυτό μειώνεται σε 38 όταν μπει και το ΑΑ στο παιχνίδι.

    TEST RESULTS AUGUST-SEPTEMBER 2008.rar


    Οι φίλοι της 4870Χ2 από την άλλη, μπορούν να χαρούν όταν μάθουν ότι η 4870Χ2 τρέχει τα 53 από τα 69 τεστ με πάνω από 60fps ενώ παραμένει το ίδιο και με ΑΑ. Δε μασάει από ΑΑ η 4870Χ2 λέμε!

    Παραδόξως, χωρίς Catalyst AI, η 4870Χ2 μένει πάνω από 60fps σε 50 τεστ. Απλή ένδειξη του ανώριμου driver. Θα φτιάξει.

    Τέλος σας δίνω και ένα αρχείο που περιέχει όλες τις εικόνες των benchmarks για εύκολη πρόσβαση (rapidshare link) (megauploads link)

    Game videos (Μη ξεχάσετε να τα βαθμολογήσετε)

    ATI 4870X2 COMPANY OF HEROES BENCHMARK 1920X1080 DX10 4XAA

    ATI 4870X2 CALL OF DUTY 2 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 CALL OF JUAREZ 1920X1080

    ATI 4870X2 SEGA RALLY 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 LOST PLANET 1920X1080 4XAA 16XAF

    ATI 4870X2 SUPREME COMMANDER FORGED ALLIANCE 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 CALL OF DUTY 4 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 UNIGINE TROPICS DX10 DEMO 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 UNIGINE TROPICS DX9 DEMO 1920X1080 4XAA

    ATI 4870X2 RACE DRIVER GRID 1920X1080 16XAF 4XAA

    ATI 4870X2 FLAT OUT ULTIMATE CARNAGE 1920X1080

    ATI 4870X2 SANCTUARY UNIGINE 0.4 DEMO 1920X1080 4XAA 16XAF

    ATI 4870X2 FEAR 1920X1080 4XAA 16XAF BUILT IN TEST

    ATI 4870X2 DEVIL MAY CRY 4 BENCHMARK 1920X1080 4XAA SUPER HIGH

    ATI 4870X2 3DMARK VANTAGE "PERFORMANCE" DEFAULT RUN

    ATI 4870X2 PT BOATS DX10 1680X1050

    ATI 4870X2 DEMO MODE 3DMARK06 1920X1080 PART2

    ATI 4870X2 DEMO MODE 3DMARK06 1920X1080 PART1

    ATI 4870X2 3DMARK2006 DEFAULT RUN

    ATI 4870X2 LIGHTSMARK 2007 1920X1080

    ATI 4870X2 CRYSIS BENCHMARK 1680X1050 DX9 HIGH

    ATI 4870X2 Call of Juarez DX10 Benchmark 1680x1050

    ATI 4870X2 Colin McRae DIRT 1920x1080

    ATI 4870X2 1680x1050 Crysis DX9 High NoAA


    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 13-09-08 στις 22:28.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλά όση ώρα το έφτιαχνα ήταν όλα καλά! Τί έγινε?

    Μπορεί κάποιος να μου το σουλουπώσει?

    Σορυ αλλά είμαι πτώμα. Πάω για ύπνο!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Λίγη υπομονή παρακαλώ. Προχωρώ σε πλήρες re-editing της δημοσίευσης.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    πολυ καλο αρθρο (και ας μην βλεπω τις φωτο ακομα)
    αναλυτικοτατος και με πληθος πληροφοριων
    αναμενω και τις φωτο
    Quality is not an act, it is a habit.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-09-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam...
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11000/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON
    ΑΠΙΘΑΝΗ δουλειά φίλε μου, ευχαριστούμε!! Νά'σαι καλά!!

  6. #6
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Πολύ καλή δουλειά Ψολόρδε

    Ευχαριστούμε !

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μάγκες να είστε καλά.

    Τελείωσα τις διορθώσεις με μία μικρή καθυστέρηση γιατί είχαμε συμβούλιο.

    Είναι έτοιμο προς βρώσιν! Λίγο με τις γραμματοσειρές τα έχω κάνει σαλάτα αλλά τώρα είναι ευανάγνωστο το κείμενο.

    Θα το ξαναδώ αυτές τις μέρες με πιο πολύ ησυχία.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι τώρα έχω διαβάσει το μέρος του review που αφορά την τηλεόραση και μου έχει σηκωθεί η τρίχα (για να μην πω και κάτι άλλο )! Πώς την έκαναν τόσο φοβερή οι άνθρωποι;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τώρα έχω διαβάσει το μέρος του review που αφορά την τηλεόραση και μου έχει σηκωθεί η τρίχα (για να μην πω και κάτι άλλο )! Πώς την έκαναν τόσο φοβερή οι άνθρωποι;
    Έχουν προχωρήσει πολύ οι τηλεοράσεις. Βασικά να σου πω την αλήθεια, πιστεύω οτι όποια και να έπαιρνα, ευχαριστημένος θα ήμουν. Βάζουν αρκετά καλά panel σε αυτές.

    Οι Samsung δε,φημίζονται για το πολύ καλό input lag.

    Διάβασε και το υπόλοιπο. Έχει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία. Το review είναι περίπου 10000 λέξεις!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #10
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Στην τελευταία σελίδα, έχεις βάλει την επικεφαλίδα για την κάρτα γραφικών μια παράγραφο πάνω, με αποτέλεσμα το κείμενο να γίνεται φοβερά αστείο:

    (με μπλε οι σκέψεις μου καθώς διάβαζα το κείμενο και συνειδητοποιούσα ότι αναφέρεται στην TV)


    ATI 4870X2

    H τιμούλα της είναι λίγο τσουχτερή, αλλά για μένα έχει ήδη κάνει απόσβεση (!). 1089 ευρώ με παραγγελία Ιντερνετ από το ΠΛΑΙΣΙΟ (έδωσε πόοοοοσα για κάρτα γραφικών; είναι τρελός; ) αλλά οι τιμές των TFT panel πέφτουν συνεχώς. Υπάρχει και αλλού φυσικά σε καλύτερες τιμές. Συνοδεύεται από 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας. Μη φανταστείτε βέβαια ότι αξίζει μόνο για παιχνίδια. Όλο αυτό το κείμενο το έγραψα χρησιμοποιώντας την (4870x2 για κείμενο, yeah!). Δεν με κούρασε καθόλου. Κάθε άλλο. Επίσης τα φύλλα του excel είναι πλέον ευχαρίστηση να τα δουλεύεις. Θα τους πω να μου πάρουν μία τέτοια και για το γραφείο! (μόνο μην είσαι κοντά στο αφεντικό γιατί θα φας κανα συρραπτικό στο κεφάλι).


    Πολύ ωραίο review πάντως, ειδικά το πρώτο μέρος με τις εξηγήσεις περί input lag και 1:1 pixel mapping. Συχνά βλέπεις κόσμο να κάνει quote αυτά που του έκαναν quote λες και μιλάμε για τις 10 εντολές, και σπάνια κάποιος να γράφει "δοκίμασα το Α και ήταν χάλια, δοκίμασα το Β και ήταν καλό".

    Μια πιθανή εξήγηση για το Underscan είναι ότι by έχει καθιερωθεί οι τηλεοράσεις κάνουνε overscan στο (αναλογικό) τηλεοπτικό σήμα, και μέσω του backwards/ forwards compatibility αυτό όχι μόνο δεν έχει ακόμα εξαφανιστεί, αλλά και "σκάει μύτη" σε άσχετα πράγματα όπως ψηφιακό σήμα από ψηφιακή πηγή σε ψηφιακή οθόνη.

    Οπότε από τη στιγμή που το overscan σε desktop είναι θάνατος (που πήγε το start, οέο; ) οι drivers κάνουν underscan by default μέχρι να πας και να τους πεις "όχι, η οθόνη μου δεν είναι βλαμένη".
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία σελίδα, έχεις βάλει την επικεφαλίδα για την κάρτα γραφικών μια παράγραφο πάνω, με αποτέλεσμα το κείμενο να γίνεται φοβερά αστείο:

    (με μπλε οι σκέψεις μου καθώς διάβαζα το κείμενο και συνειδητοποιούσα ότι αναφέρεται στην TV)




    Πολύ ωραίο review πάντως, ειδικά το πρώτο μέρος με τις εξηγήσεις περί input lag και 1:1 pixel mapping. Συχνά βλέπεις κόσμο να κάνει quote αυτά που του έκαναν quote λες και μιλάμε για τις 10 εντολές, και σπάνια κάποιος να γράφει "δοκίμασα το Α και ήταν χάλια, δοκίμασα το Β και ήταν καλό".

    Μια πιθανή εξήγηση για το Underscan είναι ότι by έχει καθιερωθεί οι τηλεοράσεις κάνουνε overscan στο (αναλογικό) τηλεοπτικό σήμα, και μέσω του backwards/ forwards compatibility αυτό όχι μόνο δεν έχει ακόμα εξαφανιστεί, αλλά και "σκάει μύτη" σε άσχετα πράγματα όπως ψηφιακό σήμα από ψηφιακή πηγή σε ψηφιακή οθόνη.

    Οπότε από τη στιγμή που το overscan σε desktop είναι θάνατος (που πήγε το start, οέο; ) οι drivers κάνουν underscan by default μέχρι να πας και να τους πεις "όχι, η οθόνη μου δεν είναι βλαμένη".
    ΧΑΧΑΧΑ! Απίστευτο! Ούτε επίτηδες να το είχα κάνει!
    Thanks!

    Για το overscan/underscan είσαι πολύ σωστός!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Κορυφαιο review!!


    Απλα φαινεται να εχεις αρκετο input lag ..
    Σε παιχνιδια first person δεν σε ενοχλει??

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Στις τηλεορασεις για να μειωθει το input lag πρεπει:

    1. να εχει χρησιμοποιηθει συνδεση μεσω της θυρας VGA και οχι της HDMI. Δεν εχουν ομως ολες οι τηλεορασεις συνδεση VGA.
    Μερικες τηλεορασεις 1080p εχουν σαν μεγιστη αναλυση την 1440*900 ή/και μικροτερη για χρηση ως monitor μεσω συνδεσης VGA, οποτε επιλεγουμε αναλογα. Αντιθετα μεσω HDMI μπορουν και δεχονται σημα 1920*1080 @60Hz, δεν κανει ομως για παιχνιδια λογω του input lag.

    2. Να εχει επιλογη PC mode στην συνδεση μεσω VGA και να την εχουμε επιλεξει.
    Αν δεν εχει τετοια επιλογη τοτε απενεργοποιουμε ολα τα φιλτρα και επιλογες βελτιωσης εικονας.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορυφαιο review!!


    Απλα φαινεται να εχεις αρκετο input lag ..
    Σε παιχνιδια first person δεν σε ενοχλει??
    Ευχαριστω!

    Σαν νούμερο φαίνεται μεγάλο. Αλλά στην πράξη δεν το καταλαβαίνεις. Για αυτό τα τόνισα όλα αυτά.

    ........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις τηλεορασεις για να μειωθει το input lag πρεπει:

    1. να εχει χρησιμοποιηθει συνδεση μεσω της θυρας VGA και οχι της HDMI. Δεν εχουν ομως ολες οι τηλεορασεις συνδεση VGA.
    Μερικες τηλεορασεις 1080p εχουν σαν μεγιστη αναλυση την 1440*900 ή/και μικροτερη για χρηση ως monitor μεσω συνδεσης VGA, οποτε επιλεγουμε αναλογα. Αντιθετα μεσω HDMI μπορουν και δεχονται σημα 1920*1080 @60Hz, δεν κανει ομως για παιχνιδια λογω του input lag.

    2. Να εχει επιλογη PC mode στην συνδεση μεσω VGA και να την εχουμε επιλεξει.
    Αν δεν εχει τετοια επιλογη τοτε απενεργοποιουμε ολα τα φιλτρα και επιλογες βελτιωσης εικονας.
    Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω VGA για δω το lag εκεί, αλλά μετά λέω, καλά παίζει, ασ'το.

    Επίσης είναι και χρηστικό το πρόβλημα. Πατώντας το +/- στον επιλογέα του τηλεκοντρόλ, πηδάω απο το ένα PC στο άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 12-09-08 στις 23:08. Αιτία: auto merged post
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #15
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε και το υπόλοιπο. Έχει αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία. Το review είναι περίπου 10000 λέξεις!
    Εσύ τι νόμιζες, θα το άφηνα;

    Αυτοί οι drivers της ATI όμως... αν και είναι χαώδεις οι διαφορές από τις φοβερές δυσλειτουργίες του παρελθόντος, παραμένει απ' ό,τι φαίνεται ανεπαρκής η προσπάθειά τους σε αυτό το θέμα.

    Φυσικά, αυτό που έχω να πω για το review είναι: Psolord for President!
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Review: DVD Player -> Philips DVP-3010
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-06, 00:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας