Σελ. 2 από 227 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 3402
  1. #16
    Εγγραφή
    11-08-2007
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    Με το ζόρι 4 mbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Router
    CL-110, Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 51(dB)
    Παιδιά λίγο παλαιότερα είχα ανοίξει αυτό το θέμα:

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...83%CE%B5%CE%B9

    Το πρόβλημά μου εξαοκολουθεί να υφίσταται.
    Τα γραφήματα μου από το DMT tool με το Siemens CL-110 PSTN με σύνδεση Forthnet 4 mbps ΑΡΥΣ είναι αυτά:

    Πριν 2 μήνες περίπου πριν τις 21:30

    http://img34.imagevenue.com/img.php?..._122_986lo.jpg

    Πριν 2 μήνες περίπου μετά τις 21:30

    http://img163.imagevenue.com/img.php..._122_829lo.jpg

    Τώρα πριν τις 21:30

    http://img44.imagevenue.com/img.php?..._122_850lo.jpg

    Μόλις τώρα. Η γραμμή με αυτό το SNR και με χαμηλότερο είναι σταθερή και χωρίς αποσύνδεση εδώ και 2 days 1 hours 32 mins 39 secs !

    http://img222.imagevenue.com/img.php..._122_222lo.jpg

    3 Φορές δηλώθηκε ως βλάβη και δεν γίνεται τίποτα. Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Α και μην πει κάποιος ότι είναι λόγω μεγάλης απόστασης και μεγάλου Att. To ξέρω είμαι στα 4 χμ από το κέντρο του ΟΤΕ, ζητάω μόνο τα 4 ταπεινά mbps και η γραμμή μου λειτουργούσε άψογα για 4-5 μήνες σε αυτη πάντα την ταχύτητα. Ευχωριστώ εκ των προταίρων για κάθε πιθανή απάντηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    @nnn, η γραμμή σου είναι πάρα πολύ καλή. Απλά έχεις κι εσύ το gap που έχει και ο psyxakias παραπάνω και χάνεις γύρω στα 1,5-2Mbps.

    @nikpav, επίσης πολύ καλή η γραμμή και χωρίς το gap, παρόλο που είσαι κι εσύ Forthnet (σύμφωνα με το προφίλ σου). Οι κάθετες γραμμές είναι μικροπαρεμβολές, που λογικά όμως δεν δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα.

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...#content_start

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Μηνύματα
    1.939
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11858/1023
    ISP
    2 TEE και 1 CONN-X
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    zyxel 660Η-61,TG585v7
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 32(dB)
    να και το δικο μου, οχι πληρες λογω firmware

    το snr παίζει 9,5-10.

    πως ενεργοποειται το snrft?
    δεν μου δινει τη δυνατοτητα να το τικάρω, χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση απο το special?

    το έχω ποστάρει και αλλου το διαγραμμα, αλλά αυτό ειναι πιο πληρες, εχει και i monitoring του snr.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dmt_speedtouch4.PNG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeta : 21-09-08 στις 01:08.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Insomniac, πλάκα θα έχει να αρχίσουν συνδρομητές να παίρνουν τηλέφωνο στη τεχνική υποστήριξη της Forthnet (ή άλλων ISP) και να λένε: "Ρε παιδιά, μου είπαν ότι εχω gap στη γραμμή, για βγάλτε το!"

  5. #20
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Άντε και το είπαν οι συνδρομητές (μια ρύθμιση είναι στο κάτω κάτω στο DSLAM, που τυγχάνει να είναι on by default), το θέμα είναι ποιος θα τους ακούσει.

    -Γκαπ, είπατε;
    -Ναι γκαπ, γκαπ!!
    -Γκουπ... τουτ - τουουουτ - τουτ - τουουουτ...

  6. #21
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Να προτείνω κάτι άλλο? Επειδή το thread έχει ενδιαφέρον και επειδή προβλέπω αρκετοί να ανεβάζουν screenshots, επειδή προβλέπω αυτό να γιγαντωθεί και να μην διαβάζετε μετα απο λίγο καιρό κλπ κλπ

    INMHO θα ήταν προτιμότερο να καθορίσετε μερικούς κανόνες (που θα τους κάνουμε sticky) στην υποβολή σχετικών μηνυμάτων πχ. τίτλος μηνύματος, τύπος και διάρκεια στατιστικών, περιγραφή router (μοντέλο, firmware, τύπος σύνδεσης κλπ κλπ) και να δημιουργούν οι χρήστες ένα καινούργιο θέμα ...

  7. #22
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    Xα!
    Εσεις και τα νορμαλ σας διαγραμματα!
    Για ριξτε ενα βλεφαρο εδω να δειτε τι εστι "σωστη γραμμη".
    Να αναφερω απλα εξαρχης οτι η καλωδιωση στο σπιτι μου εχει ελεγθει και δεν υπαρχει προβλημα (ειμαι μαλιστα και σε μονοκατοικια).
    Λοιπον εχουμε και λεμε:

    1)Οταν ολα λειτουργουν οπως θα επρεπε:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  best.jpg 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  185,3 KB 
ID: 44314


    2)Οταν η ΕΡΑ της περιοχης μου, εκπεμπει στα μεσαια με τετοια ισχυ που θα εφτανε η μεταδοση της και μεχρι τον Αρη:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untitled17-08-2008.jpg 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  180,6 KB 
ID: 44313


    3)Οταν ο ΟΤΕ με "τιμωρει" επειδη κατεβαζω πολυ...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untitled16-08-2008.jpg 
Εμφανίσεις:  76 
Μέγεθος:  118,7 KB 
ID: 44312


    4)Αυτο ειναι ενα παραδειγμα της πραγματικοτητας που βιωνω τις περισσοτερες ημερες. Ξεκιναω με μια σχετικα καλη ταχυτητα και ξαφνικα πεφτει αποτομα το SNR και κλειδωνω σε πολυ χαμηλοτερη ταχυτητα. Σε αυτη τη χαμηλη ταχυτητα μπορει να παραμεινω για 2,3,10 ωρες ή ακομα και για μερες μεχρι και παλι ξαφνικα να ανεβει το SNR και να συγχρωνισω εκ νεου σε μια πιο υψηλη ταχυτητα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  interm.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  133,9 KB 
ID: 44315


    5)Να και ενα παραδειγμα οπου ξαφνικα αναβαινει αποτομα το SNR.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  123.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  136,8 KB 
ID: 44333


    6)Οριστε και ενα με αποτομη πτωση στο SNR:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0000.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  129,5 KB 
ID: 44334


    Κώδικας:
    Speedtouch 585v6 PSTN με fw 7.4.1.7 (και με αλλα fw τα ιδια γινονται)
    ISP OTE 24/1
    Εχω δοκιμασει και αλλα ρουτερακια με τα ιδια αποτελεσματα, οποτε δεν ειναι θεμα ρουτερ.
    [Insomniac] πραγματικα θα αμα μπορεσεις και μου δωσεις μια εξηγηση για το τι πραγματικα συμβαινει στη γραμμη μου. Πως γινεται μια γραμμη να παιζει απο 6,5+Mbit μεχρι 13,5+Mbit εγω δεν το καταλαβαινω...
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

  8. #23
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και άλλο ένα με λίγο σκάλισμα μιας ένωσης

    Συνημμένο Αρχείο 44277
    οταν λες σκαλισμα τι εννοεις????

  9. #24
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vassilis_X Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λες σκαλισμα τι εννοεις????
    Το καλώδιο που έρχεται στον χώρο που είναι το router είναι εξωτερικό και έχει 2 ενώσεις, 1 στο σημείο που σταματάει το καλώδιο του ΟΤΕ που ήταν κολλημένη με κόλληση και μια στην είσοδο του εξωτερικού κουτιού με την εσωτερική καλωδίωση, αυτήν την ένωση την κόλλησα μιας και ήταν απλά στριμένα τα καλώδια.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #25
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    η μετρηση μου 1 ωρα με το dmt tool..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dmt20080921_1329.png 
Εμφανίσεις:  131 
Μέγεθος:  700,7 KB 
ID: 44368

  11. #26
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    @EvilHawk, καλή ιδέα, αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να γεμίσουμε το forum με τέτοια threads;

    Όπως είπες, λογικά θα είναι αρκετά τα requests, οπότε φαντάσου ένα νέο thread για κάθε χρήστη και με 2-3 posts το πολύ μέσα, τουλάχιστον σ'αυτά που δε θα υπάρχει πρόβλημα τελικά.

    Όπως θέλετε βέβαια. Ας εκφράσουν τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι.

    @Vassilis_X, μια χαρά είσαι. Περίπτωση psyxakias και nnn. Το γράφημα του SNR monitoring δε, πάρα πολύ καλό. Σχεδόν flat line για μέτρηση σχεδόν μιας ώρας.

    Και πάμε στα δύσκολα τώρα.

    @ksipsi,

    θα βοηθούσε πάρα πολύ αν έκανες ένα προσωρινό downgrade στο fw 6.1.0.5, ώστε να παίρναμε παραπάνω στοιχεία από το ρούτερ.

    Από αυτά που έχουμε τώρα.

    1o γράφημα, εξωπραγματικά καλό, όσο και περίεργο για τη δεδομένη εξασθένιση.

    Καταρχήν αυτή η εξασθένιση αντιστοιχεί σε 2,7km από το DSLAM. Είσαι περίπου τόσο ή είσαι στα 500-1000m και υπάρχει πρόβλημα;

    Θεωρώντας ότι είναι σωστή η τιμή της εξασθένισης, το πρώτο μισό του φάσματος είναι πολύ παραπάνω από καλό. Το ίδιο και το rate (1Mbps πάνω από τη θεωρητική). Με 38db attenuation το να έχεις 14-15 bits/tone ακόμη και στους χαμηλούς τόνους είναι too good.

    Παρόλα αυτά και ενώ όλα πηγαίνουν παραπάνω από άριστα, το φάσμα παίρνει μια αρκετά απότομη κλίση στο δεύτερο μισό και σταματά σχετικά νωρίς. Χρειαζόμαστε και τα υπόλοιπα στοιχεία μήπως και βγάλουμε άκρη.

    2ο γράφημα. Το ίδιο με το παραπάνω. Η παρεμβολή που εμφανίζεται δεν σου δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Το πολύ πολύ να σου ρίξει τη γραμμή την ώρα που ξεκινά η εκπομπή. Αν αφήσεις το ρούτερ στα 12Mbps, θα είσαι σταθερός όταν εκπέμπει η πηγή και θά'χεις λίγο αυξημένο SNRM (καλό είναι αυτό) όταν δεν εκπέμπει.

    3ο γράφημα.
    Κάπως πιο φυσιολογικό ή αλλιώς, άνοιξε ο γείτονας το ρούτερ του - καλωσόρισε το crosstalk. Τα 11bits/tone που έχεις τώρα στους χαμηλούς τόνους είναι μια συνηθισμένη τιμή για την εξασθένισή σου. Παρόλα αυτά και πάλι προς το τέλος του φάσματος τα πράγματα δεν είναι πολύ καλά. Αν η μέτρηση είναι από βραδινή ώρα, παίζει να έχεις και παρεμβολή RFI από άλλη πηγή (άλλο θέμα αυτό).

    4ο-5ο-6ο γράφημα.
    Και πάλι επίδραση crosstalk, λίγο παραπάνω τώρα από το φυσιολογικό.

    Ρεζουμέ. Χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία. Η φυσιολογική ταχύτητα για την εξασθένιση που έχεις (αν είναι σωστή η τιμή) είναι γύρω στα 9-10Mbps.

  12. #27
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    @EvilHawk, καλή ιδέα, αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να γεμίσουμε το forum με τέτοια threads;

    Όπως είπες, λογικά θα είναι αρκετά τα requests, οπότε φαντάσου ένα νέο thread για κάθε χρήστη και με 2-3 posts το πολύ μέσα, τουλάχιστον σ'αυτά που δε θα υπάρχει πρόβλημα τελικά.

    Όπως θέλετε βέβαια. Ας εκφράσουν τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι.
    Δεν με πειράζουν τα πολλά threads αν ακολουθήσουμε μια μεθοδολογία σαν αυτή που περιγράφω.

  13. #28
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με πειράζουν τα πολλά threads αν ακολουθήσουμε μια μεθοδολογία σαν αυτή που περιγράφω.
    Εναλλακτικά, μήπως θα ήταν καλύτερα να καθαρίσει αυτό το thread και να δημιουργηθεί ένα δεύτερο με "συζήτηση για DMT γραφήματα ADSL συχνοτήτων", εδώ να ποστάρουμε γραφήματα και στο άλλο να τα σχολιάζουμε;

  14. #29
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Το βρίσκω πιο σύνθετο, θα πρέπει να βλέπει κάποιος 2 διαφορετικά threads, ένα για τα γραφικά και δεύτερο για την ερμηνεία τους, το θέμα είναι να αρχίσουν και μόνοι τους σιγά σιγά να διαβάζουν τα στατιστικά και να τα καταλαβαίνουν ...

  15. #30
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    Αναλογα τα κεφια του ΟΤΕ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    Speedtouch 585v6
    @[Insomniac]

    Η εξασθενιση μου οντως ειναι σωστη για την αποσταση στην οποια βρισκομαι απο το DSLAM (κοντα στα 3000 μετρα). Τωρα μερικα πραγματα:

    1)Ειμαι μαζι σου στο οτι προκειται για φαινομενο crosstalk. Ομως crosstalk που να μου ριχνει την ταχυτητα συγχρονισμου κατα 50% ή για να το θεσω λιγο πιο δραματικα οταν αυτο εξαφανιζεται να εχω αυξηση της ταχυτητας συγχρονισμου κατα 100% δεν ειναι λιγο υπερβολικο, τοσο ωστε να αγγιζει τα ορια βλαβης-δυσλειτουργιας του βρογχου στον οποιο βρισκομαι ;

    2)Οσον αφορα τα 11+bits/tone θα πρεπει να σου πω οτι ο ΟΤΕ τοποθετησε ολοκαινουργιο και υπογειο καλωδιο απο το σπιτι μου και για τουλαχιστον στο 1/3 της συνολικης αποστασης σπιτι μου-DSLAM. Τελος βρισκομαι σε χωριο οποτε το δικτυο μας ειναι σχετικα καινουργιο, καλο και οχι τοσο συμφορημενο και αυτος ειναι ενας λογος παραπανω που με κανει λιγο δυσπιστο στην αιτιολογηση οτι ειναι απλα crosstalk και μαλιστα μεσα στα φυσιολογικα ορια-ανοχες της τεχνολογιας ADSL2+.

    4)Πριν παω σε 24/1 ημουν σε 2/0.5 και τοτε ειχα SNR 32 αν αυτο σε βοηθαει.

    5)Κοιτα και εγω δεν περιμενα να πιασω 13+Mbit αλλα νομιζω 9-10/1 με νορμαλ SNR με βαση ολα τα παραπανω, θαρρω θα ηταν ευλογο εκ μερους μου να περιμενω.

    6)Τωρα που σου γραφω ειμαι εδω και μιαμιση μερα στα 7700 με snr 9-10 οποτε δεν νομιζω να ειναι RFI.

    7)Το παραξενο ειναι οτι παρατηρω σχεδον καθε ημερα μετα τις 17:30 να αρχιζουν και να δημιουργουνται κενα στο γραφημα SNR στις συχνοτητες >1100KHz σε σημειο που κατα τις 12 το βραδυ να μην εχω καθολου bit-loading σε tones ανω των 1100KHz.

    8)Επειδη το να κανω downgrade ειναι λιγο επιπονο αυτη τη στιγμη, ειναι σιγουρα απαραιτητο ; Αν ναι και νομιζεις οτι θα βοηθησει να το κανω. Πες μου μονο τι στοιχεια θες να ανεβασω.

    Αυτα σε κουρασα αρκετα φανταζομαι οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι χιλια ευχαριστω για τον χρονο σου!
    Μη μου το ιντερνετ ταραττε !

Σελ. 2 από 227 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν εχω γραφηματα στο DMT
    Από ksipsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-09, 23:37
  2. G.DMT (ADSL) αντί για ADSL2+ σε Crypto F360;
    Από asfalis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 21:09
  3. Γραφήματα στο excel
    Από didaskalo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-05, 00:56
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-05, 12:22
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας