Σελ. 113 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 1714
  1. #1681
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ίσως είναι θέμα ρυθμίσεων, bios κτλ
    Ξαναλέω με 1 CPU 1GB RAM σε σύστημα με 8GB συνολική μνήμη, win7 και xp πάνε σαν native. Τα xp καμιά φορά έχουν μια καθυστέρηση όταν πάω να ανοίξω τον κοινόχρηστο φάκελο, τα 7ρια δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ όμως, τα xp τα θέλω για 3 συγκεκριμένες εφαρμογές και δεν με πολύ νοιάζει.

  2. #1682
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Σε επεξεργαστές intel υπάρχουν 3 είδη virtualization extensions

    1. vt-x που είναι για να έχεις native CPU performance στο CPU
    2. vt-d που είναι για να μπορείς να κάνεις passthrough συσκευές (πχ μια GPU) στο VM
    3. vt-c το οποίο είναι πιο καινούριο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει, αν έχω καταλάβει καλά είναι για να έχεις καλύτερο performance σε κάρτες δικτύου

    Για αυτό που συζητάμε εδώ, το vt-x είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

    Για να ενεργοποιηθούν τα virtualization extensions θα πρέπει να υπάρχει υποστήριξη σε

    - επεξεργαστή. Νομίζω ότι σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές για desktop υποστηρίζουν virtualization. Για παλαιότερους, θα πρέπει να δει κάποιος για το συγκεκριμένο μοντέλο https://ark.intel.com/Search/Feature...ageTables=true
    - chipset - BIOS. Στα desktop ΒΙΟS γενικά υπάρχει επιλογή αν και συνήθως είναι disabled από default. Στα laptop bios δυστυχώς πολύ συχνά δεν υπάρχει. Στα καινούρια laptop βέβαια ίσως να έιναι ενεργοποιημένο το vt-x και ας μην υπάρχει επιλογή.
    - hypervisor, νομίζω όλοι οι γνωστοί hypervisors (KVM, XEN, VBox κτλ) υποστηρίζουν.
    - λειτουργικό σύστημα (σε linux το vt-d θέλει να περάσεις κάποιες kernel parameters, πχ: intel_iommu=on iommu=pt)

    - - - Updated - - -

    @tsigarid
    Ο linux guest είναι 32 ή 64 bit? Νομίζω ότι το VBox δεν εγκαθιστά 64bit αν δεν έχεις ενεργό το vt-x
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  3. #1683
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενεργοποιημένες τις ρυθμίσεις για virtualization στο BIOS και στο VirtualBox;
    Συνημμένο Αρχείο 200058

    Από μόνο του πάντα δίνει 1CPU, δοκίμασε και με παραπάνω!
    Φυσικά, έχω δοκιμάσει τα πάντα. Το περιβάλλον εργασίας είναι οκ, αλλά αν πας να κάνεις compile πράγματα ή να τρέξεις CPU-intensive simulations πάει πολύ αργά. Του έχω δώσει 2 CPU.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tsigarid
    Ο linux guest είναι 32 ή 64 bit? Νομίζω ότι το VBox δεν εγκαθιστά 64bit αν δεν έχεις ενεργό το vt-x
    64bit τα πάντα, το 32 είναι προϊστορία.

  4. #1684
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Περίεργο. Αφού γίνεται η εγκατάσταση των 64bit τότε το vt-X πρέπει να είναι ενεργό. Αν θες δοκίμασε να τρέξεις κάποιο cpu benchmark μέσα και έξω από το VM για να δούμε διαφορές.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  5. #1685
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ποιο να τρέξω;

  6. #1686
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Θες κάτι cross platform

    Εγώ για να συγκρίνω linux host vs linux guest έτρεξα
    - sysbench αλλά βλέπω ότι δεν δίνει πλέον windows binaries και αντ' αυτού προτείνει να το εγκαταστήσεις μέσω του Windows Subsystem for Linux: https://github.com/akopytov/sysbench...inary-packages
    - stress-ng το οποίο δεν υπάρχει για windows: https://github.com/ColinIanKing/stress-ng

    Με σύντομο googling βλέπω ότι υπάρχει:
    - το novabench το οποίο όμως δεν το ξέρω καθόλου: https://novabench.com/download#personal
    - το geekbench το οποίο θέλει να εγκαταστήσεις το trial: https://www.geekbench.com/

    Πάντως αν το performance πέφτει μόνο σε long running cpu processes, άνοιξε τον task manager και παρακολούθησε σε πιο core τρέχουν τα processes του VM. Αν αλλάζουν συνέχεια μπορεί αυτό να είναι το πρόβλημα καθώς κάθε φορά η cache θα γίνεται invalidated
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  7. #1687
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως αν το performance πέφτει μόνο σε long running cpu processes, άνοιξε τον task manager και παρακολούθησε σε πιο core τρέχουν τα processes του VM. Αν αλλάζουν συνέχεια μπορεί αυτό να είναι το πρόβλημα καθώς κάθε φορά η cache θα γίνεται invalidated
    Σωστά
    Την μία και μοναδική φορά που είχα θέμα με απίστευτα αργή απόκριση του guest είδα στον task manager ότι τα VB additions έτρωαν όλη την cpu. Μέχρι το επόμενο update που το έφτιαξε έπρεπε να το κλείνω κάθε φορά που έμπαινα στο guest, αλλά έτσι έχανα το copy paste.

  8. #1688
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου ζητηθηκε να βρω εναν τροπο να παιξει ενα αρχαιο προγραμμα εποχης xp σε 10 και σκεφτηκα το vbox, αν και μεγαλος φαν του vmware. Και εχω 4 παραπονα/αποριες για τα οποια θελω τα φωτα σας

    - Σε καποια απο τις τελευταιες εκδοσεις της Στην 5.2 προστεθηκε το feature της unattended εγκαταστασης των windows, feature που υπαρχει στο vmware εδω και χρονια. Εκανα λοιπον και εγω το vm μου για xp και περιμενα να μου ζητησει καπου να βαλω το κλειδι και το username και κατι ακομα, οπως γινεται στο vmware δηλαδη. Που ειναι αυτο? Γιατι δεν τα εβγαλε και εκανε την εγκατασταση κανονικα, ζητωντας τα ολα αυτα κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης?

    - Η εγκατασταση πηρε 20+ ΛΕΠΤΑ, οσο σχεδον θα εκανε και σε κανονικο hw αντιστοιχης ηλικιας (1 core, 1gb ram, 10gb σε hdd). Σε vmware παιρνει πολυ λιγοτερο σιγουρα.

    - Μετα την εγκατασταση του λειτουργικου και των guest additions, γιατι ειναι απαραιτητη η αντιγραφη απο και προς τον host, ο ηχος ακουγεται "σπασμενος", σαν να ειναι στη διαπασων και να "τσιριζει". Γιατι? Προς το παρον εβαλα τα παντα σε mute να ησυχασω.

    - Επειδη τα δεδομενα που θα τρεχει η εφαρμογη θα χρειαστει να μεταφερθουν σε αλλα συστηματα και απο τα αλλα συστηματα πισω στο vm, θα μεταφερονται σε ενα στικακι. Γιατι δεν με αφηνει να κανω αντιγραφη απο το στικακι > επικολληση στο vm ενω με αφηνει να κανω αντιγραφη απο το desktop του host > επικολληση στο vm? Προς το παρον κανω αντιγραφη απο το στικακι στο desktop του host και απο εκει στο vm.

    Host: i3 6ης γενιας, 4gb ram, 1tb hdd, w10 1803
    Guest: 1 core, 1gb ram, 10gb hdd, xp home sp3, virtualbox 6.0.2
    Προτιμηθηκε το virtualbox γιατι λεω να κανω εναν shared folder ωστε να πηγαινοερχονται τα δεδομενα για το vm μεσα εκει και το vmware player δεν εχει shared folders.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-01-19 στις 00:19.
    ديميتريس

  9. #1689
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Η εγκατασταση πηρε 20+ ΛΕΠΤΑ, οσο σχεδον θα εκανε και σε κανονικο hw αντιστοιχης ηλικιας (1 core, 1gb ram, 10gb σε hdd). Σε vmware παιρνει πολυ λιγοτερο σιγουρα.
    Συγκρίνοντας κι εγώ το ίδιο σε Linux host και Ubuntu 18.04 guest, είδα ότι ο χρόνος εγκατάστασης των πακέτων στο VMware είναι κλάσεις μικρότερος από εκείνον στο Vbox (εννοείται στον ίδιο δίσκο, μηχανικό κιόλας). Κάτι δεν πάει καλά με το χειρισμό με το δίσκο. Η διαφορά βασικά είναι αχανής... Στο Vmware δουλεύεις άνετα, αλλά στο Vbox όταν πάει να κάνει με το δίσκο κάτι, είναι πολύ αργό.

    Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #1690
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οποτε τι να κανω? Να βαλω vmware και να το ξαναστησω?
    ديميتريس

  11. #1691
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Επειδη τα δεδομενα που θα τρεχει η εφαρμογη θα χρειαστει να μεταφερθουν σε αλλα συστηματα και απο τα αλλα συστηματα πισω στο vm, θα μεταφερονται σε ενα στικακι. Γιατι δεν με αφηνει να κανω αντιγραφη απο το στικακι > επικολληση στο vm ενω με αφηνει να κανω αντιγραφη απο το desktop του host > επικολληση στο vm? Προς το παρον κανω αντιγραφη απο το στικακι στο desktop του host και απο εκει στο vm.
    Μπορείς να
    - φορτώσεις κατευθείαν στο guest το στικάκι και να το βλέπουν τα xp σαν δικό τους στικάκι στο "Ο υπολογιστής μου". Μειονέκτημα ότι δεν θα είναι διαθέσιμο στο host όσο τρέχει στο guest
    - κάνεις στο host ένα ln -s το mount point του στικακίου με target τον share folder που βλέπει το guest. Η ευκολότερη λύση καθώς θα το βλέπουν σαν απλό φάκελο τα xp και σαν στικάκι το host

  12. #1692
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ενεργοποίησα στον υπολογιστή μου το Windows Subsystem for Linux από τα windows features και το Linux guest που έχω σε virtualbox δεν φόρτωνε (kernel panic). Απενεργοποίησα το WSL και επανήλθε. WTF;

  13. #1693
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια άλλη ερώτηση, τελικά υποστηρίζει το virtualbox pci/gpu passthrough γιατί απ' ότι διαβάζω το έκαναν drop:

    https://www.reddit.com/r/VFIO/commen...on_virtualbox/
    https://github.com/mdaniel/virtualbo...de9fe8f85a9196

    ισχύει?

    Επίσης επειδή δεν έχω δουλέψει πριν virt-manager/QEMU/KVM/virtio και σκεφτόμουνα να το δοκιμάσω αξίζει η τσάμπα θα φάω το χρόνο μου (τσάμπα που λεει ο λόγος, γιατί ποτέ δεν είναι τσάμπα πάντα κάτι μαθαίνεις).
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  14. #1694
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίησα στον υπολογιστή μου το Windows Subsystem for Linux από τα windows features και το Linux guest που έχω σε virtualbox δεν φόρτωνε (kernel panic). Απενεργοποίησα το WSL και επανήλθε. WTF;
    Νομίζω ότι το WSL χρησιμοποιεί Hyper-V, το οποίο δεν είναι συμβατό με το VirtualBox.

  15. #1695
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το WSL χρησιμοποιεί Hyper-V, το οποίο δεν είναι συμβατό με το VirtualBox.
    Δηλαδή ακόμα και αν δεν είχα κανένα virtual machine, μόλις προσπαθούσα να φτιάξω ένα δεν θα έπαιζε; Τι άκυρο είναι αυτό; Δεν παίζει ένα πρόγραμμα ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιώ ένα ασύμβατο που έχω εγκατεστημένο *αλλά δεν χρησιμοποιώ την ίδια στιγμή*;

Σελ. 113 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Debian
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6010
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-11, 07:38
  2. Το thread του aMule - Episode I
    Από WAntilles στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 00:26
  3. Το thread του Zenwalk - Episode I
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1772
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 10:33
  4. Το thread του Mandriva 2008
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 20:32
  5. Το thread του Ubuntu (retro)
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1232
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-06, 11:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας