Σελ. 2 από 115 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1714
  1. #16
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nstamoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γίνει αυτό κάνεις έναν αριθμό από εικονικά interfaces (taps) και μια bridge.Βάζεις την κάρτα ethernet σε promiscious mode.Και τα καρφώνεις όλα πάνω στο bridge.Παίζει μια χαρά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το δουλεύω πάνω από χρόνο έτσι.

    Έχει αναλυτικές οδηγίες στο how to που πόσταρα πιο πάνω.
    Αυτό είχα καταλάβει και εγώ σαν βασική ιδέα αλλά δεν κατάφερα να την υλοποιήσω (στηρίχτηκα και σε κάποια how to που έμοιαζαν λιγότερο μακρυνάρια) θα πρέπει να πάρω το how to από την αρχή, που θα πάει θα τα καταφέρω κάποια στιγμή...
    Μπάτσοι παντού, πυροσβέστες πουθενά!

  2. #17
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimig33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να φτιάξω ένα εικονικό δίκτυο υπολογιστών με virtualbox στο οποιο τα virtual PCs να "βλέπονται" μεταξύ τους και ταυτόχρονα να έχουν πρόσβαση στο ιντερνετ. Διαβάζοντας δίαφορα φόρα και κάνοντας copy-paste διάφορους cli τυφλοσούρτες δεν κατάφερα να το δημιουργήσω και δεν έβγαλα άκρη πως δημιουργούμε και πως ρυθμίζουμε τα διάφορα network interfaces (bridged, tap) ώστε να είναι λειτουργικό ένα τέτοιο δίκτυο. Αν κάποιος το έχει κάνει, παρακαλώ τα φώτα του.
    Το έχω κάνει για 2 VMs με έναν πολύ από τρόπο. Κάθε VM έχει δύο Network Interfaces, ένα NAT για πρόσβαση στον έξω κόσμο κι ένα Internal Networking που έχει σχεδιαστεί για επικοινωνία μεταξύ των VMs και είναι η ταχύτερη δυνατή λύση αφού δεν περνάει μέσω του network stack του host λειτουργικού.

    In any case, you will have to configure the (virtual) network cards in the guest operating
    systems that are participating in the internal network to use static IP addresses
    (because the internal network provided by VirtualBox does not support DHCP, like
    VirtualBox’s NAT engine would). These IP addresses should use IP addresses on the
    same subnet (e.g. 192.168.2.1 and 192.168.2.2). You may have to deactivate guest
    firewalls in order to allow guests to communicate with each other.
    As a security measure, the Linux implementation of internal networking only allows
    VMs running under the same user ID to establish an internal network.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει για 2 VMs με έναν πολύ από τρόπο. Κάθε VM έχει δύο Network Interfaces, ένα NAT για πρόσβαση στον έξω κόσμο κι ένα Internal Networking που έχει σχεδιαστεί για επικοινωνία μεταξύ των VMs και είναι η ταχύτερη δυνατή λύση αφού δεν περνάει μέσω του network stack του host λειτουργικού.
    Αν κατάλαβα καλά αυτό σε hardware υλοποίηση θα σήμαινε ένα switch που πάνω του συνδέονται οι κάρτες δικτύου των υπολογιστών με τις internal network ip και ένα router που πάνω του συνδέονται οι κάρτες δικτύου που επικοινωνούν μέσω ΝΑΤ (και οι οποίες παίρνουν ip από dhcp και ανήκουν σε διαφορετικό subnet ή μπορούν να ανήκουν και στο ίδιο subnet με τις internal ips?) Anyway μ' αρέσει η απλότητα της λύσης, αν έχεις κανένα λινκ από όλο το κείμενο που qoutάρεις χρήσιμο θα ήταν...
    Μπάτσοι παντού, πυροσβέστες πουθενά!

  4. #19
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    Λοιπόν , με virtualbox 2.0.2 απο τα adslgr repositories σε Arch64 , με cpu Amd phenom 9850, όταν βάζω xp ως guest , η cpu βαράει 100άρες....
    Απο modules έχω βάλει τοu vboxdr ή όπως λέγεται, και τον kvm. Κατά τον οδηγό του Wan , πάω να βάλω το kvm-amd, αλλα μου βγάζει :

    bash-3.2# modprobe kvm-amd
    FATAL: Error inserting kvm_amd (/lib/modules/2.6.26-ARCH/kernel/arch/x86/kvm/kvm-amd.ko): Operation not supported

  5. #20
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daemonicus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν , με virtualbox 2.0.2 απο τα adslgr repositories σε Arch64 , με cpu Amd phenom 9850, όταν βάζω xp ως guest , η cpu βαράει 100άρες....
    Απο modules έχω βάλει τοu vboxdr ή όπως λέγεται, και τον kvm. Κατά τον οδηγό του Wan , πάω να βάλω το kvm-amd, αλλα μου βγάζει :
    Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

    Πολύ απλά γιατί ουσιαστικά έχουμε την ίδια κλάση επεξεργαστή (Phenom 9550 εδώ), την ίδια διανομή, και την ίδια έκδοση virtualbox.

    Κάτι έχεις κάνει λάθος.

    Έχεις:

    - ενεργοποιήσει στο BIOS (*) πλήρως τα περί virtualization;
    - δηλώσει κατά σειρά - όπως λέει ο οδηγός - τα 2 modules kvm & kvm-amd στη γραμμή DAEMONS= του rc.conf;



    (*) Πολλά νεότερα BIOSes σε κάποιες motherboards λύνουν - μεταξύ άλλων - και bugs σχετικά με το virtualization.

    Άρα καλό είναι να δεις τα changelogs νεότερων εκδόσεων BIOS που έχουν βγει, να δεις αν έχουν τίποτα σχετικό με virtualization.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Νομίζω οτι δεν κανει να μπαίνουν τα KVM modules (έτσι είχε πει ο parsifal). Δοκίμασε χωρίς αυτά πρωτα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #22
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    flamelab νομίζω πως παλιά δέν τα χρησιμοποιούσα και πήγαινε μιά χαρα... τώρα κάτσε να ιδούμε...

    ........Auto merged post: daemonicus πρόσθεσε 44 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αν κάνω dmesg | grep kvm μου λέει οτι το kvm είναι disabled by bios.Οι ρυθμίσεις του bios είναι ok πάντως, Μία ρύθμιση έχει , και την έχω enabled.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daemonicus : 22-09-08 στις 19:47. Αιτία: auto merged post

  8. #23
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daemonicus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνω dmesg | grep kvm μου λέει οτι το kvm είναι disabled by bios.Οι ρυθμίσεις του bios είναι ok πάντως, Μία ρύθμιση έχει , και την έχω enabled.
    Άρα έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη έκδοση του BIOS σου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #24
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    Δέν έχει βγεί κάποιο bios update, και νομίζω οτι πρίν δούλευε κανονικά... (Είχα κάνει fresh install πριν μερικές μέρες)

  10. #25
    Το avatar του μέλους bigscarecrow
    bigscarecrow Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daemonicus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν , με virtualbox 2.0.2 απο τα adslgr repositories σε Arch64 , με cpu Amd phenom 9850, όταν βάζω xp ως guest , η cpu βαράει 100άρες....
    Μήπως χρησιμοποιείς raw disk access;

  11. #26
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    bigscarecrow πώς το κοιτάω αυτο?? Αν και δέν νομιζω ίσως....

  12. #27
    Το avatar του μέλους bigscarecrow
    bigscarecrow Guest
    Στη virtual machine που έχεις φτιάξει, ο σκληρός δίσκος είναι εικονικός, η πραγματική partition;
    Αν ισχύει το δεύτερο, τότε το πρόβλημά σου (100% CPU) είναι πάρα πολύ συνηθισμένο, και προς το παρόν υπάρχει μόνο μία μεσοβέζικη λύση: να γίνεται, με κάποιο εργαλείο, η διεργασία του virtualbox, assigned σε μία μόνο CPU.

  13. #28
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    Όχι , vdi κανονικά. Κάτι με το acpi των windows είναι...Έκανα κάτι πραγματάκια και δείχνει να ψιλοκαλυτερεύει η κατάσταση... το θέμα είναι οτι πρίν λίγο καιρό έτρεχα κανονικά και απρόσκοπτα τα πάντα...Μπας και έγινε τπτ στο Bios...

  14. #29
    Το avatar του μέλους bigscarecrow
    bigscarecrow Guest
    Μήπως μπορείς να πεις ποιο ACPI profile χρησιμοποιεί ο windows guest;
    Όχι ότι αλλάζει κάτι εύκολα- από όσο ξέρω για να το αλλάξεις χρειάζεται, ούτε λίγο, ούτε πολύ, είτε επανεγκατάσταση, είτε repair από την αρχή της εγκατάστασης των windows! (γεια σου ρε μάγκα Γκέϊτς με τα κλαρίνα σου...).

  15. #30
    Το avatar του μέλους daemonicus
    daemonicus Guest
    bigscarecrow, δέν πρόλαβα να κοιτάξω, αλλά ακολούθησα αυτά :



    Τώρα που διάβαζα κάτι περίεργα, λέει οτι στις τελευταίες εκδόσεις, το KVM είναι ενσωματωμένο στον kernel , και οτι δέν χρειάζεται module. Γιά checkάρετε λίγο ρε παιδιά μήν λέω βλακειούλες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daemonicus : 23-09-08 στις 01:15.

Σελ. 2 από 115 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Debian
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6010
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-11, 07:38
  2. Το thread του aMule - Episode I
    Από WAntilles στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 00:26
  3. Το thread του Zenwalk - Episode I
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1772
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 10:33
  4. Το thread του Mandriva 2008
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 20:32
  5. Το thread του Ubuntu (retro)
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1232
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-06, 11:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας