Σελ. 12 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1714
  1. #166
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το έβαλα. Για να δούμε...

  2. #167
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Κι εγώ. Σε Win7 guest δεν φάνηκε καμια διαφορά (εχουν πρόβλημα δικτύου σε VBox), δοκιμάσω Ubuntu 9.04 x86_64
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #168
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Μόνο το pptp μένει τώρα και θα είναι κομπλέ...

  4. #169
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρα πολύ βολεύει.

    Για δές:

    Συνημμένο Αρχείο 48013

    Ειδικά άμα βάλεις το guest OS σε μια άλλη πλευρά του κύβου που συνήθως δεν χρησιμοποιείς, και του πεις να μην κάνει capture το Alt-Tab.

    Οπότε με Alt-Tab μεταξύ άλλων αλλάζεις καί λειτουργικό σύστημα.

    Και επειδή γυρίζει πλευρά ο κύβος κάθε φορά (αφού τα έχεις σε διαφορετική πλευρά) αποκλείεται να σου ξεφύγει και να το ξεχάσεις.
    Εδώ θα σε συμπληρώσω λιγάκι.Το Seamless βολεύει απίστευτα αν και πιστεύω οτι έχει χώρο για βελτιώση ακόμα.Η παλαιά προσέγγιση (πριν το βάλουν στο μενου)με το patched Rdersktop υπερτερούσε τόσο στο ότι μπορούσες να το βάλεις εφαρμογές στο gnome-panel,και να σηκώσουν αυτόματα το xp kernel και την εφαρμογή χωρίς να καταλάβει ο άλλος πως τρέχεις VM και στο ότι το compiz έκανε πλήρη χρήση των εφφέ του στα win apps.Τώρα είναι σαν να έχεις το windows Desktop σε overlay mode.

    Το κακό είναι πως είναι μανίκι να το στήσεις και να παίζει με την Rdesktop μέθοδο και σου σπάει εύκολα σε updates.

    Θα ήθελα αν μπορούσαν να κρύβεται και το windows Start Menu Bar καθώς και όταν κλέινεις την εφαρμογή από το X να μην κολλάει το σύμπαν,ενώ αν είναι η τελευταία που έχεις ανοιχτή να κλείνει και το Virtual Machine.

  5. #170
    Το avatar του μέλους SevenRapist
    SevenRapist Guest
    Nέα έκδοση του Virtual Box σήμερα η 2.1. Ηδη στο official site υπάρχουν πακέτα για όλες τις δημοφιλές διανομές. Η έκδοση αυτή φέρνει κάτι εντυπωσιακό. Την υποστήρηξη OpenGL Acceleration στα quest συστήματα!!! Για την ώρα η δυνατότητα είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο και διαθέσιμη μόνο σε εγκαταστάσεις windows xp και vista ως quest. Στις επόμενες εκδόσεις του vb θα είναι διαθέσιμη και για τα άλλα λειτουργικά συστήματα.
    Μου φένετε δεν είναι μακριά η εποχή που θα παίζουμε παιχνίδια μέσω vb με guest σύστημα windows.

  6. #171
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μια απορία έχω.
    Τα πάνω posts από σένα τα κοιτάς ποτέ ή μας έχεις όλους στην ignore list σου;

    on topic τώρα, από χτες που το δοκιμάζω δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Όταν ξεκινάει μπορείτε να του πείτε να πάρει backup τις ρυθμίσεις σας στην παλιά μορφή και μετά να τις μετατρέψει στη νέα.

  7. #172
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Mε μια πρώτη ματιά που έριξα στο νέο virtualbox, δε μου παίζει το host interface.

    Failed to open/create the internal network 'HostInterfaceNetworking-br0' (VERR_SUPDRV_COMPONENT_NOT_FOUND).
    Unknown error creating VM (VERR_SUPDRV_COMPONENT_NOT_FOUND).


    Result Code:
    NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
    Component:
    Console
    Interface:
    IConsole {e3c6d4a1-a935-47ca-b16d-f9e9c496e53e}
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 18-12-08 στις 14:46.

  8. #173
    Το avatar του μέλους SevenRapist
    SevenRapist Guest
    Δοκίμασε κανείς την δυνατότητα opengl και σε ποιο σύστημα του έπαιξε; Δοκίμασα σε linux guest με linux host αλλά δεν έπαιξε. Θα δοκιμάσω και σε windows guest να δω τι γίνετε.

  9. #174
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσ/νίκης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14526/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε μια πρώτη ματιά που έριξα στο νέο virtualbox, δε μου παίζει το host interface.
    Αυτό με ενδιαφέρει και μένα γιατί το σ/κ που θα έχω ελεύθερη την Κυριακή λέω να βάλω το virtualbox για να δω λίγο πώς είναι τα vista (θα τα δανειστώ από ένα φίλο που το γύρισε στο ubuntu ).

    Διαβάζοντας το manual βρήκα το εξής για το host interface το οποίο έρχεται σε μερική αντίθεση με αυτά που γράφει στο wiki του arch για το vbox:

    For Mac OS X and Solaris hosts, net filter drivers were added already with VirtualBox 2.0 (as initial support for Host Interface Networking on these platforms). With VirtualBox 2.1, net filter drivers were also added for the Windows and Linux hosts, replacing the mechanisms previously present in VirtualBox for these platforms; especially on Linux, the earlier method required creating TAP interfaces and bridges, which was complex and varied from one distribution to the next. None of this is necessary any more.
    Κατάφερε κανένας να το κάνει να δουλέψει (είτε με τον παλιό είτε με τον νέο τρόπο);
    Καλοί οι εναλλακτικοί, αλλά βαρέθηκα να τους εκπαιδεύω.

    Βαρεθήκατε να ακούτε τους δίσκους σας να δουλεύουν συνέχεια; Βάλτε Linux !

  10. #175
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimstog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με ενδιαφέρει και μένα γιατί το σ/κ που θα έχω ελεύθερη την Κυριακή λέω να βάλω το virtualbox για να δω λίγο πώς είναι τα vista (θα τα δανειστώ από ένα φίλο που το γύρισε στο ubuntu ).
    Mην κάνεις τέτοιο σφάλμα και βάλεις Σvista. Εκτός ότι δε χάνεις τίποτα, θα σέρνονται επίσης. Άμα είσαι σε απόγνωση και θέλεις να βάλεις windows, χίλιες φορές xp κατά τη γνώμη μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimstog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το manual βρήκα το εξής για το host interface το οποίο έρχεται σε μερική αντίθεση με αυτά που γράφει στο wiki του arch για το vbox:



    Κατάφερε κανένας να το κάνει να δουλέψει (είτε με τον παλιό είτε με τον νέο τρόπο);
    Και να φανταστείς εχτές έκανα edit στο wiki!

  11. #176
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Εδώ guide για τον καινούριο τρόπο.

    http://www.ubuntugeek.com/how-to-set...on-ubuntu.html

    Αν θέλεις και για τον παλιό να σου στείλω το interfaces μου.
    #41693

  12. #177
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσ/νίκης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14526/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mην κάνεις τέτοιο σφάλμα και βάλεις Σvista. Εκτός ότι δε χάνεις τίποτα, θα σέρνονται επίσης. Άμα είσαι σε απόγνωση και θέλεις να βάλεις windows, χίλιες φορές xp κατά τη γνώμη μου.
    Και να φανταστείς εχτές έκανα edit στο wiki!
    Ναι, το είδα το note σου στο wiki (σήμερα ) - αλλά δεν κατάλαβα εάν αναφέρονταν στην φρέσκια έκδοση του vbox ή στην προηγούμεν. Εξακολουθεί να θέλει να κάνεις bridge; Σύμφωνα με το καινούριο manual αυτά τα λέει "πολύπλοκα και περιττά και το κάναμε τέλειο" (λέμε τώρα).

    Θέλω να δοκιμάσω τα Vista γιατί δεν τα έχω βάλει ποτέ για να τα δω ρε αδερφέ - εντάξει, και από geekiness . Λες άμα τους δώσω 1GB μνήμη και 512KB για γραφικά, πάλι να σέρνονται;

    Εάν κρατήσω το virtualbox θα βάλω τελικά τα XP μου, αλλά τα έχω ήδη εγκατεστημένα κανονικά σε partition και φοβάμαι ότι αφενός εδώ υπάρχει ένα νομικό κενό για το αν αυτό είναι νόμιμο αφετέρου θα τα παίξει το WGA αφού η σύνθεση του virtual μηχανήματος θα είναι διαφορετική από την "κανονική" εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nstamoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ guide για τον καινούριο τρόπο.

    http://www.ubuntugeek.com/how-to-set...on-ubuntu.html

    Αν θέλεις και για τον παλιό να σου στείλω το interfaces μου.
    Ωραία! Κι άλλο διάβασμα για αυτήν την βροχερή μέρα. Ευχαριστώ!
    Μην στείλεις τίποτε, αν βρω τα σκούρα ξέρω που να ρωτήσω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimstog : 18-12-08 στις 16:05.
    Καλοί οι εναλλακτικοί, αλλά βαρέθηκα να τους εκπαιδεύω.

    Βαρεθήκατε να ακούτε τους δίσκους σας να δουλεύουν συνέχεια; Βάλτε Linux !

  13. #178
    Το avatar του μέλους gpan
    gpan Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimstog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το είδα το note σου στο wiki (σήμερα ) - αλλά δεν κατάλαβα εάν αναφέρε στην φρέσκια έκδοση του vbox ή στην προηγούμεν.
    Την προηγόυμενη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimstog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να δοκιμάσω τα Vista γιατί δεν τα έχω βάλει ποτέ για να τα δω ρε αδερφέ - εντάξει, και από geekiness . Λες άμα τους δώσω 1GB μνήμη και 512KB για γραφικά, πάλι να σέρνονται;
    Εγώ σε κανονικό μηχάνημα (όχι virtual) με dual core2 1.86 Ghz επεξεργαστή και 1 GB μνήμη και σερνόταν (χωρίς υπερβολές). Που να το φόρτωνα κι όλας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpan : 18-12-08 στις 16:04.

  14. #179
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσ/νίκης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14526/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε κανονικό μηχάνημα (όχι virtual) με dual core2 1.85 Ghz επεξεργαστή και 1 GB μνήμη και σέρνονταν (χωρίς υπερβολές). Που να το φόρτωνα κι όλας..
    Μάλιστα... ε, θα το δοκιμάσω για την τιμή τον όπλων τότε. Μέχρι να μου απαντήσει η MS για το αν μπορώ να εγκαταστήσω τα XP στο ίδιο μηχάνημα δις (είμαι σίγουρος ότι θα μου πουν ότι δεν υποστηρίζουν virtualbox και άρα δεν μπορούν να απαντήσουν )

    Διαφορετικά... ευκαιρία να δοκιμάσω κανά δυο Linux ακόμα.
    Καλοί οι εναλλακτικοί, αλλά βαρέθηκα να τους εκπαιδεύω.

    Βαρεθήκατε να ακούτε τους δίσκους σας να δουλεύουν συνέχεια; Βάλτε Linux !

  15. #180
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αναβαθμισα στην 2.10 και εγω...
    Μερικα πραγματα που ειδα και με ανησυχουν

    1) Στο dmesg αναφερεται το παρακατω
    Κώδικας:
    [  483.185638] warning: `VirtualBox' uses 32-bit capabilities (legacy support in use)
    Να πανικοβληθω ή ακομα?

    2) Απο τη μεταβαση στο 2.10 και μετα γραφει κατι περιεργα πραγματα στα logs. Σκεφτηκα να τα κανω paste εδω, αλλα ειναι πολλα οποτε >> http://pastebin.com/d2fdf7d16

    3) Οταν το ανοιξα για 1η φορα μετα την αναβαθμιση πεταξε ενα σφαλμα περι usb, αλλα το guest os δουλεψε κανονικα. Δεν εχω ενεργο το usb support σε κανενα guest os.

    4) Οταν το εβαλα να ξεκινησει απο το iso του austrumi (αυτη την πασθφνωστη διανομη) μου εβγαλε ενα μηνυμα
    Κώδικας:
    This kernel requires the following features not present on the cpu:
    pae
    Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU
    και εμεινε εκει. Το εκλεισα και ενεργοποιησα το PAE απο τις επιλογες και ξεκινησε κανονικα.
    Αν το αφησω μονιμα ενεργο χανω σε κατι? Ειναι το μοναδικο .iso που το κανει αυτο, ολα τα αλλα παιζουν κανονικα.
    ديميتريس

Σελ. 12 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Debian
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6010
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-11, 07:38
  2. Το thread του aMule - Episode I
    Από WAntilles στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 00:26
  3. Το thread του Zenwalk - Episode I
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1772
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 10:33
  4. Το thread του Mandriva 2008
    Από chek2fire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 20:32
  5. Το thread του Ubuntu (retro)
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1232
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-06, 11:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας