Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ εχεις ενα μοντελο στο νου σου στο οποιο ετσι ή αλλιως οι εταιριες θα διατηρησουν τα revenues που εχουν ισορροπώντας τα με το να μας επιβαλλουν 1002 αλλες χρεωσεις αλλα εγω δεν βασιζομαι σε αυτη τη παραδοχη. Βασιζομαι στο να γινουν slash τα MTRs και να μειωθουν τα συνολικα revenues των κινητων.
    A ναι, ξέχασα ότι εσύ έχεις ένα όραμα.

    Τότε μη μας λες ότι η ΕΕ τα λέει καλά, γιατί η Reding έχει πει ότι θέλει να βγάλουν οι εταιρίες κινητής τα σπασμένα χρεώνοντας τις εισερχόμενες.
    Και οι Βρετανοί σε αυτό αντέδρασαν. Επομένως εντελώς άδικα τους επιτέθηκες στο πρώτο σου post.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μα και ετσι να το παρεις, εξισορροπει σημαντικα την αγορα εναντι των ΣΙΑ (=προωθει τον ανταγωνισμο).

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και ετσι να το παρεις, εξισορροπει σημαντικα την αγορα εναντι των ΣΙΑ (=προωθει τον ανταγωνισμο).
    Μα εγώ για αυτό είμαι υπέρ (κι ας μην είμαι οραματιστής ).

  4. #19
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Αν βλεπεις all-ip δικτυα για το μελλον, η υποθεση "ποσο κανει το mms, το sms, ο τερματισμος" κτλ ειναι οσο αστειο θα ηταν να χρεωνουμε πχ μια συνενοηση με το ventrillo ή ενα e-mail ή ενα μηνυμα στο MSN.. Αερας ειναι ολα και ως φουσκα, ειναι καταδικασμενη να σπασει... το μονο που κανουν ειναι να προσπαθουν να τρεναρουν την εξελιξη και να διατηρησουν τα διογκωμενα revenues για οσο περισσοτερο μπορουν, με lobbying, διαπλοκη, βλακωδη επιχειρηματα, ψευτοδιλημματα κτλ.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-11-2005
    Μηνύματα
    1.209
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 9,5(dB)
    είναι το Internet of things κατά κάποιο τρόπο, ιδέα που υποστηρίζει η Reding
    κάποια πράγματα όμως φαίνεται πως ... διαχωρίζονται

  6. #21
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα η μέση τιμή των SMS βρίσκεται στα 0,28€ κατά μέσο όρο, ενώ η Επιτροπή θέλει να βάλει ως μέγιστο ποσό τα 0,11€.[/URL]
    Ποιος πληρώνει ρε παιδιά 0,28/ μυν? Η μήπως εννοεί χρεώσεις περιαγωγής?

    Καλά θα κάνουνε να μειώσουνε τις χρεώσεις τερματισμού. Έτσι θα πέσουνε και οι χρεώσεις εξερχόμενων (ιδιαίτερα από σταθερό προς κινητό)

    Όσον αφορά τις εταιρείες:
    1. Δεν προκειται να χάσουν έσοδα αφού, κατά προσέγγιση, οφείλουν ίσα ποσά η μία στην άλλη από τα τέλη τερματισμού.

    2. όσο μειώνεται το κόστος μιας υπηρεσίας τόσο περισσότερο τη χρησιμοποιούν οι καταναλωτές.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βλεπεις all-ip δικτυα για το μελλον, η υποθεση "ποσο κανει το mms, το sms, ο τερματισμος" κτλ ειναι οσο αστειο θα ηταν να χρεωνουμε πχ μια συνενοηση με το ventrillo ή ενα e-mail ή ενα μηνυμα στο MSN.. Αερας ειναι ολα και ως φουσκα, ειναι καταδικασμενη να σπασει... το μονο που κανουν ειναι να προσπαθουν να τρεναρουν την εξελιξη και να διατηρησουν τα διογκωμενα revenues για οσο περισσοτερο μπορουν, με lobbying, διαπλοκη, βλακωδη επιχειρηματα, ψευτοδιλημματα κτλ.

    Το Ip δίκτυο ποιος σου είπε οτι είναι τζάμπα;

    Ναι αέρας είναι, οπότε γιατί δεν κάνεις εσύ μια εταίρια να πουλάς τον αέρα τζάμπα;
    γίνεται;

    η συνενόηση με το Msn έχει κάποιο κόστος, αυτό το καλύπτουν απο τις διαφημίσεις, και από αλλές όχι και τόσο "νομίμες" καταστάσεις


    Ας πάρουμε πχ το email, το απλό email, ο παρόχος σου (περαν απο την διαφήμιηση που του κάνεις γιατί στέλενεις στον αλλόν σαν user@paroxos.whatever) θα πάρει και κάποια χρήμάτα απο εσένα.

    Το yahoo, gmail τι κάνουν; σε κάθε email σου θα βάλουν και μια διαφήμιση, παλιά είχα δοκιμάσει μια υπηρεσία που έλεγε, δωρεάν κλήσεις, αλλά πριν ξεκινήσει η κλήση θα ακούσεις διαφημιστικά μηνύματα!!


    Σε αλλό μηνύμα φωνάζεις γιατί λες δεν βγαίνουν, εδώ λες γιατί να βγαίνουν (απο άποψη κέρδους κλπ)

  8. #23
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    H επικοινωνία με το Hubble είναι πιό φθηνή από την αποστολή SMS!


    Sdikr "the binary"..

    0=Δωρεαν
    1=Γδυθειτε

    0.01 to 0.99 = non existant states.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H επικοινωνία με το Hubble είναι πιό φθηνή από την αποστολή SMS!


    Sdikr "the binary"..

    0=Δωρεαν
    1=Γδυθειτε

    0.01 to 0.99 = non existant states.
    πόσα λεφτά κόστισε το hubble;

  10. #25
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Η συγκεκριμενη απαντηση, περαν του οτι ειναι offtopic και εκτροχιαζει τη συζητηση, δε θα σε βοηθησει σε τιποτα ωστε να κατανοησεις τη πραγματικη φυση του προβληματος.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμενη απαντηση, περαν του οτι ειναι offtopic και εκτροχιαζει τη συζητηση, δε θα σε βοηθησει σε τιποτα ωστε να κατανοησεις τη πραγματικη φυση του προβληματος.
    θεώρησα οτι εφόσον του εκάνες χρήση κάτι είχες να πείς, οπότε θεώρω οτι απλά η απάντηση σου ποιο πριν δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέμε εδώ

  12. #27
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Φυσικα και εχει σχεση, αλλα το αν το αντιλαμβανεσαι ή οχι ειναι ενα προβλημα το οποιο δε μπορω να επιλυσω.

    Για να "το κανω και πενηνταρακια" που λεει ο Γεωργιου..: Αμφισβητησα οτι υπαρχει ενα Α κοστος? Οχι. Απ'το Α κοστος, στο 100Α ομως υπαρχει ενα τεραστιο χασμα το οποιο δεν ειναι ουτε κερδος, ουτε υπερ-κερδος, αλλα υπερ-υπερ-κερδος σε μια φυσει ολιγοπωλειακη αγορα - γιατι το φασμα ειναι πεπερασμενο και δεν μπορεις απλα να ανοιξεις και εσυ μια εταιρια να κανεις το ιδιο, οπως απλοϊκα προτεινεις.

    Ενδεικτικα, για τα υπερ-υπερ-κερδη:

    1 Mbyte = 7490 SMS.

    7490 X 0.11€ (η προτεινομενη, σημαντικα μειωμενη, τιμη για τα SMS) = 823.9 ευρω το Mbyte.

    Με τρεχουσες τιμες βγαινει >1500-2000Ε το Mbyte.

    Η απαντηση σου στον παραλογισμο ειναι να δικαιολογησεις τα υπερκερδη λεγοντας οτι "εχει κοστος" και "θες να το κανουμε τσαμπα?". Δλδ απ'το 0 στα 2000Ε το Mbyte.. Καταπληκτικες λυσεις και οι δυο. Γι' αυτο σου λεω οτι σκεφτεσαι binary - αφου πιανεις τα ακρα, εσκεμμενα.

  13. #28
    Το avatar του μέλους thanatos
    thanatos Guest

    Έτσι ,έτσι, διαχειριστές πλακωθήτε!!!

    Βρε lewton όπως ανεφέρθη και πριν γιατί μόνο δύο εναλλακτικές;
    Ή υψηλά τέλη τερματισμού ή χαμηλά τέλη τερματισμού και χρέωση εισερχομένων;
    Σαφώς και οι εταιρείες εταιρείες είναι και το κέρδος έχουν κατά νουν.
    Μόνον έτσι όμως μπορούν να το έχουν;; Άλλοι δρόμοι δεν υπάρχουν;

    Γιατί ντε και καλά πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Αμερικής;
    Δεν το λέω από αντιαμερικανικό μένος (αν και έχω ένα γαλαζοαίματο φιλαράκι,από το σχολείο στην Ελβετία που ήμασταν εσώκλειστοι,από Σαουδική Αραβία,Edit: [ xxxxxxxx ] -ποντιακής καταγωγής - λέγεται που αυτήν την στιγμή αν δεν απατώμαι κάνει extreme διακοπές για διαλογισμό σε μια σπηλια κάπου στα βάθη της Ασίας ),
    τα όποια θετικά τους ας τα μιμηθούμε αλλά τέτοιο paradigm shift όσον αφορά τις χρεώσεις είναι πολύ ,πάρα πολύ ακραίο για τα καθ'ημάς ,για την γηραιά ήπειρο δοκώ.Πολλώ δε μάλλον για την Ελλαδίτσα.
    Εγώ προσωπικά πχ δεν αγοράζω κάθε χρόνο νέο κινητό,κάνω μικρή -οικονομική- χρήση αυτού,είμαι σε συμβόλαιο άνευ παγίου,και παρ'ότι βέβαια εννοείται ότι θεωρώ το κινητό έχει γίνει αναπόσπαστο τμήμα της ζωής μας εν γένει και της ζωής μου προσωπικά,αν χρεωνόμουν τις εισερχόμενες υπό τις παρούσες συνθήκες(δηλαδή μέχρι να κερδίσω το τζόκερ) θα το έδινα προς απόσυρση και όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού θα κουβαλούσα πάντα μαζί μου ταχυδρομικό περιστέρι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 24-09-08 στις 03:05. Αιτία: Αφαιρεση επωνυμου

  14. #29
    Το avatar του μέλους JimBss
    JimBss Guest
    Το θέμα είναι εμείς οι καταναλωτές τι κάνουμε. Πότε θα γίνει καμιά μεγάλη αποχή να τα κλείσουμε τα ρημάδια για καμιά βδομάδα...

  15. #30
    Εγγραφή
    24-10-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15896/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Router
    Siemens ADSL SL2-141
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 25(dB)
    Πάντως στην Ελλάδα η νοοτροπία είναι να έχεις το καλύτερο τηλέφωνο και να τσιγκουνεύεσαι μέχρι και μία απλή κλήση. Εγώ προτιμώ να έχω ένα Nokia NMT-900 και να μη φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω, ούτως ή αλλιώς τα MMS είναι ακριβά, όπως και τα data επομένως στην τελική για SMS και για τηλεφωνία τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, α και για να μη ξεχάσω, το χρησιμοποιούν και για φωτογραφική μηχανή. Θέλουμε τα λεφτά μας να πηγαίνουν σε υπηρεσίες ή σε συσκευές; 1-0

    Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω βρει μια υπηρεσία (voipdiscount) όπου η αποστολή SMS κοστίζει 0.036 ευρώ με το ΦΠΑ άρα φαντάζομαι ότι για να κερδίζει λεφτά η εταιρία, το κόστος είναι ακόμα μικρότερο ενώ το μικρότερο που έχω βρει για κλήσεις είναι περίπου 0.2 ευρώ/λεπτό. Η εικόνα αυτή βέβαια αλλάζει όταν επικοινωνούσα προσφατα με Αμερική καθώς εγώ δε πλήρωνα τίποτα (!!!!) αλλά βέβαια η άλλη πλευρά χρεωνόταν κανονικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimBss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι εμείς οι καταναλωτές τι κάνουμε. Πότε θα γίνει καμιά μεγάλη αποχή να τα κλείσουμε τα ρημάδια για καμιά βδομάδα...
    Αυτό είναι φοβερή ιδέα μόνο κλήσεις ανάγκης. Αν και νομίζω ότι πια οι περισσότεροι είμαστε εθισμένοι...
    Jack of all trades, master of none, though often better than a master of one...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 13:06
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 03:57
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 02:41
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-06, 14:53
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-05, 18:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας