Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-09-2008
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Γεια χαρά σε όλους.

    Σκέφτομαι να εγκαταστήσω τηλεφωνικό κέντρο σε νέο γραφείο (όπου προς το παρόν το μόνο που υπάρχει είναι η μοκέτα ), και θα ήθελα να δω κατά πόσο μπορούμε να κάνουμε (είμαι εντελώς άσχετος) μια λίστα με όλα τα κόστη που αυτό συνεπάγεται.. π.χ. τηλεφωνική γραμμή (υπάρχουν ειδικά πακέτα?), αγορά συσκευής, εγκατάσταση (είναι απαραίτητη?), και ό,τι άλλο υπάρχει οπότε να μπορώ να κάνω προϋπολογισμό. Διαβάζοντας διάφορα άλλα posts εδώ στο forum είδα ότι αυτό ενδιαφέρει πολλούς χρήστες.

    Το καλό στη δική μου περίπτωση είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα ακόμα στο γραφείο (είναι εντελώς καινούργιο), οπότε θα μπορώ να στήσω το τηλεφωνικό κέντρο με τον optimal τρόπο.

    Επειδή από ό,τι κατάλαβα το κόστος εξαρτάται 100% από τις ανάγκες, οι δικές μου είναι:

    1. 4 γραμμές τουλάχιστον για το τηλεφωνικό κέντρο, με πιθανή επέκτασή τους μετά από 1-2 χρόνια σε περισσότερες. Θα υπάρχουν και άλλες τρεις γραμμές στην εταιρεία (εκτός κέντρου), δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να είναι και αυτές μέσα στο "πακέτο" το κέντρου αλλά προς τα έξω να αντιμετωπίζονται διαφορετικά.

    2. Θα γίνονται πολλές εξερχόμενες κλήσεις από το τηλεφωνικό κέντρο (telemarketing), οπότε με ενδιαφέρει και η λύση που θα είναι η πιο οικονομική ως προς αυτό (π.χ. voip? ή κάποιο οικονομικό πακέτο του ΟΤΕ ή της Forthnet?)

    3. Θα ήθελα δυνατότητα για αναμονή, μουσική, και υπηρεσίες του στυλ "Πατήστε 1 για το τμήμα πωλήσεων, 2 για τεχνική υποστήριξη κλπ..."

    Είμαι σίγουρος ότι μου διαφεύγουν πολλά..

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρώτα απ' όλα καλό θα είναι, αν μπορείς να περάσεις δομημένη καλωδίωση με τρία UTP καλώδια σε κάθε γραφείο, για να υπάρχει μελλοντική επεκτασιμότητα.

    Σχετικά με την επιλογή PBX, προσωπικά προτιμώ τις ανοικτές λύσεις και δη τις hosted PBX λύσεις, για την ευκολία υλοποίησής τους, το χαμηλό κόστος τους, την ευχρηστία τους, αλλά και την ευελιξία προσαρμογής τους στα νέα δεδομένα.

    Σχετικά με την επιλογή μεταξύ PSTN και VoIP trunk, πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι μια αναλογία 1/3 PSTN και 2/3 VoIP trunks., που προσφέρει τα πλεονεκτήματα χαμηλότερου κόστους και της εναλλακτικής δρομολόγησης κλήσεων, κάτω από κάθε είδους συνθήκες.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες, αν θέλεις στείλε μου PM.

Παρόμοια Θέματα

  1. FOLK ! Celtic-polka-και όλα τα σχετικά !
    Από kin3tik στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-08, 17:22
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 12:00
  3. Outsourcing για τηλεφωνικά κέντρα στην Ελλάδα
    Από PopManiac στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-06, 04:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας