Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να διατηρηθεί και ν' αναπτυχθεί η υπηρεσία e-Voice

Ψήφισαν
109. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΑΙ, μ' ενδιαφέρει να συνεχιστεί η διάθεση της υπηρεσίας e-Voice.

    88 80,73%
  • ΌΧΙ, δεν μ' ενδιαφέρει να συνεχιστεί η διάθεση της υπηρεσίας e-Voice.

    8 7,34%
  • Μάλλον. Δεν γνωρίζω τα πλεονεκτήματα της υπηρεσίας e-Voice.

    5 4,59%
  • Δ.Ξ / Δ.Α. Μου είναι αδιάφορο.

    8 7,34%
Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Ναι, είναι μία υπηρεσία που χρησιμοποιώ καθημερινά μέσω του κινητού μου απ'οπουδήποτε και αν βρίσκομαι (σπίτι, γραφείο, εκτός Αθήνας, εξωτερικό).

    Ακόμη και στο σπίτι όπου δεν έχω (ούτε προτίθεμαι να αποκτήσω) σύνδεση HOL αφού το Forthnet 2play με καλύπτει απόλυτα, χρησιμοποιώ το eVoice για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις.

    Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η HOL θα προτιμούσε - κλείνοντας την υπηρεσία - να με χάσει από πελάτη σταθερής τηλεφωνίας. Σημειωτέον ότι το μηνιαίο χρηματικό ποσό των κλήσεων μέσω eVoice (προς σταθερά, κινητά, κλπ) ανέρχεται μερικές φορές στο ίδιο ύψος με το πάγιο της ADSL σύνδεσης. Το ποσοστό της HOL δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι τόσο αμελητέο.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apophis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... Το eVoice "έπαιρνε" διαθέσιμο bandwidth από το ίδιο κανάλι με το download και το upload, κοινώς το πόσο καλά λειτουργεί εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε στην γραμμή μας. ....
    Αν και έχω shared LLU και όχι DP, η HOL μου παρέχει τη δυνατότητα να περνάω την τηλεφωνία μέσω Internet από δεύτερο κανάλι (PVC2).
    Αλλά και από ένα κανάλι να περνάει, τουλάχιστον με το Fritz!Box, που μπορεί να επιλέγει αυτόματα το voice coding που χρησιμοποιείται κάθε φορά (lossless - compressed) , ανάλογα με την ταχύτητα, το πρόβλημα που περιγράφεις δεν υπάρχει.

    ........Auto merged post: maxorfo πρόσθεσε 9 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Επίσης διάβασα ότι δεν καταργείται αλλά για τεχνικούς λόγους το σταματάνε. Κάποιο πρόβλημα με το e-money. ....
    Να είναι δάκτυλος του curbas ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxorfo : 29-09-08 στις 20:25. Αιτία: auto merged post

  3. #18
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά, κάνω χρήση του evoice από την πρώτη μέρα που ξεκίνησε πάνω σε ένα Linksys SPA941 και πάνω στο Fritz Box (2 λογαρισαμούς). Και οι δύο λειτουργούν τέλεια από την πρώτη μέρα. Μάλιστα μέχρι τώρα είχα OTE σαν ISP . Το μόνο που με έχει χαλάσει λίγο είναι το γεγονός που έκοψαν την online πληρωμή μέσω πιστωτικής.

    Με εκτίμηση

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν χρήστης της εδώ και τουλάχιστον 3,5 χρόνια, φυσικά και θέλω να συνεχίσει να παρέχεται εκτός double play.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140 A
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ενω τωρα που την εγγυάται στο dp....
    Τουλάχιστον για το dp μπορείς να πάρεις και να βάλεις μια φωνή βρε αδερφέ :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνείς πως περα απο την ποιότητα της υπηρεσίας, το evoice ειμαι μια πολυ καλη εναλλακτική-ευέλικτη λυση τηλεφωνίας που μετα την καταργηση του icall δεν θα υπαρχει αλλη;
    Δεν διαφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια τέτοια υπηρεσία, αυτού καθ' αυτού. Διαφωνώ στο ότι θα πρέπει να είναι στο τόσο "χύμα". Π.χ. δεν εγγυώμαι τίποτα, κι αν γουστάρω αύριο την κόβω. Υπό αυτές τις συνθήκες, καλύτερα να την κόψουν :P

  6. #21
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Στο DP υπογράφεται σύμβαση με εκατέρωθεν δεσμεύσεις. Στο evoice δεν υπογράφεται τίποτα, όπως πχ. γίνεται με όλους τους Betamax κλώνους, οι οποίοι ούτε την ποιότητα εγγυώνται ούτε το αν θα σου δίνουν εσαεί free calls. Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να έχουν helpdesk για ν' ακουνε γκρίνια απ' όλη την υφήλιο;

    Στις υπηρεσίες του είδους είτε προσχωρείς και αν σου κάνουν παραμένεις, είτε διακόπτεις ανά πάσα στιγμή.
    Η HOL δεν μπορεί να εγγυηθεί ποιότητα, γιατί αυτή εξαρτάται από την ποιότητα της adsl σύνδεσης, που δεν ελέγχει.
    Δεν ξέρω από πόσο παληά έχεις εμπειρία με το evoice, αλλά την εποχή, που δεν υπήρχαν ιδιόκτητα δίκτυα - με εξαίρεση ίσως τη Vivodi - και όλοι πέρναμε internet μέσω AΡΥΣ, υπήρχαν πολλά προβλήματα στην ποιότητα, που όμως δεν οφείλονταν στη HOL, αλλά στον γνωστό περιορισμό των πακέτων που έκανε ο OTE, για να υπονομεύσει τη VoIP τηλεφωνία.

    Το ίδιο άλλωστε ίσχυε και στην περίπτωση του i-call. Πέρα από τις οδηγίες ρύθμισης του ρούτερ, καμμία άλλη υποστήριξη ή εγγύηση δεν παρείχε.

    Έτσι λειτουργούν όλες οι υπηρεσίες του είδους ανά τον κόσμο. Δοκιμάζεις και αν σου κάτσει συνεχίζεις, αλλοιώς στρέφεσαι σε άλλες λύσεις. Εμένα ποτέ δεν μου έκατσαν τα Voipbuster, Voipdiscount κτλ. Ξέρεις κανένα τηλέφωνο να τους βάλω τις φωνές;

  7. #22
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    1) Εχτες το βράδυ δέχτηκα κλήση μέσω evoice στη Γερμανία. Η ποιότητα άριστη. Μου είπαν μόνο ότι άκουγαν λίγο τη φωνή τους αλλά ψιλοπράγματα. Η Υπηρεσία πρέπει να συνεχιστεί και η ΕΕΤΤ να δώσει πανελλαδικούς VOIP αριθμούς όπως υπάρχουν και σε άλλες χώρες. Τι θα πει γεωγραφικοί αριθμοί. Αυτά ίσχυαν πριν πολύυυυυυυ καιρό. Να στείλουμε κι ένα γράμμα στην ΕΕΤΤ και να παραπονεθούμε. Δε μπορεί να έχεις τη μισή Ελλάδα στο εξωτερικό και να λες δε σου δίνω νούμερο. Να κόψεις το λαιμό σου να δώσεις. Εγώ για να είμαι νόμιμος το έχω κλειστό και το ανοίγω ευκαιριακά, αλλά αυτό δεν είναι λύση.

    2) Στην Αθήνα χρησιμοποιώ για όλες τις εξερχόμενες justvoip. Κλώνος της ΒΕΤΑΜΑΧ και κανένα πρόβλημα ως προς την ποιότητα. Κλέβει λίγο στα ελεύθερα λεπτά αλλά τους στέλνω μήνυμα και τα φτιάχνουν. Μέσω SIP+firtzbox fon+1024 DSL+ISDN (4 νούμερα) όλα από τον ΟΤΕ η ταχύτητα αρκεί και ο λογαριασμός διμήνου ήταν 77 Ευρώ.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το διακόψουν. Η ποιότητα είναι ίσως καλύτερη και από του ΟΤΕ και σίγουρα κλάσεις ανώτερη από οποιοδήποτε άλλο voip (και έχω δοκιμάσει τα περισσότερα αν όχι όλα).

  9. #24
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    I have an eVoice number since the beginning, I guess (even before the actual geographic numbers, but the 77xx ones), however my usage of it is not very extensive. Anyway, from that limited experience, I have to say that the quality is extremely good, I never had any problem (except the fact that they probably have changed something in their end, that requires very frequent re-registration).

    I find this EEE.. regulation about geographic numbers totally silly in this era. Although I can see that an additional inexpensive number within the same area may be useful, its usefulness peaks when it is used outside that area. There are millions of Greeks outside Greece some (at least) of whom would like to have such a number. Perhaps a petition to the 'Ministry of Greeks Abroad' or whatever is called may be appropriate. If the Greek Gov. really cares about the Greeks who live abroad, it should do it in all aspects, not only when there is some catastrophe in Greece and they ask for fundraising.

    Back to hol: What I would like to see there would be:
    1) An easy way of depositing some money through credit cards, paypal, etc. They could have a limit of 5-10 euros initially until a certain card is verified (say after a month or so). I do not think that someone will try to defraud Hol for 5 euros. This way their income from this service would increase and would make it more sustainable.

    2) A basic help desk. No need to be live, but a decent response time would be appreciated.

    If they decide that to provide a better service they need to charge for each number one or two or perhaps three euros a month, I do not think that there will be that many complaints.

    Anyway, I hope they continue the service...

    PS. I wrote in another thread that hol probably does not make any money from this service. Reading some posts here (from people who pay for evoice as much as for their ADSL service), I may have to review my earlier position.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    HUAWEI HG-530
    SNR / Attn
    8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πήρα τηλ. στο 13844 και η κοπέλα μου είπε πως η υπηρεσία evoice δεν είναι πια διαθέσιμη εδώ και 6 περίπου μήνες!

  11. #26
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Έτσι έλεγαν πάντα αλλά για καμιά 20αριά μέρες τον Αύγουστο μπορούσες να κάνεις εγγραφή και δούλευε το νούμερο. Το δικό μου δουλεύει ακόμη χωρίς πρόβλημα. Ήθελα να πάρω άλλο ένα για το σπίτι το αμέλησα κι έκλεισαν τις εγγραφές.
    Λένε ότι δεν το κατάργησαν εντελώς αλλά ότι δε δέχονται νέους χρήστες. Μάλλον κάτι άλλο μαγειρεύρουν. Ίσως κάποια αναβάθμιση ή αλλαγή τρόπου πληρωμής. Πάντως τα πράγματα είναι πολύ γκρίζα. Άκρη δε βγάζεις.

  12. #27
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/46000
    ISP
    o2 Germany
    Router
    FritzBox 7583VDSL
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά το DP της Hol βασίζεται στο VoIP του evoice. Μπορεί να θέλουν να το προφυλάξουν.

    Με εκτίμηση

  13. #28
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    [QUOTE=Dr.Sat;2387509]Παιδιά το DP της Hol βασίζεται στο VoIP του evoice. Μπορεί να θέλουν να το προφυλάξουν.



    χαζομαρα τους μια υπηρεσια τοσο χρισημη την κλεισανε .......
    μεγαλη βλακεια οσες φωρες προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε για αυτο το θεμα
    ειτε κανουν τον κινεζο και σου λενε κρατα το για μοστρα ουσιαστικα η δε απανταν στα μαιλ
    θα μπορουσαν να χουν ευχαριστημενους συνδρομητες και να προχωρουσαν και σε μελλοντικες συνεργασιες με την εταιρια απλα εκνευριζουν το συνδρομητη με αυτο που τελικα κανουν και τους παρατα τελειος βλακεια τους
    αρχιστε κοβετε και τις προεπιλογες μεσω hol λογο evoice να δουμε ποιον συμφερει αυτη η λογικη

  14. #29
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    [QUOTE=vervil;2484599]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.Sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαζομαρα τους μια υπηρεσια τοσο χρισημη την κλεισανε .......
    μεγαλη βλακεια οσες φωρες προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε για αυτο το θεμα
    ειτε κανουν τον κινεζο και σου λενε κρατα το για μοστρα ουσιαστικα η δε απανταν στα μαιλ
    θα μπορουσαν να χουν ευχαριστημενους συνδρομητες και να προχωρουσαν και σε μελλοντικες συνεργασιες με την εταιρια απλα εκνευριζουν το συνδρομητη με αυτο που τελικα κανουν και τους παρατα τελειος βλακεια τους
    αρχιστε κοβετε και τις προεπιλογες μεσω hol λογο evoice να δουμε ποιον συμφερει αυτη η λογικη
    Όπως φαίνεται, δεν την έκλεισαν τελικά. Το γύρισαν σε συνδρομητική υπηρεσία με μηνιαίους λογαριασμούς. Δες το post μου στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=227577

  15. #30
    Εγγραφή
    19-06-2004
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020/6500
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το evoice ειναι εξαρτημενο απο το internet εγω πχ με το που κοβετε το internet κοβετε και το τηλ.λογου προβληματος στην γραμμη μου αρα ψηφιζω pots

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι πιστεύετε ότι θα κάνει ο ΟΤΕ;
    Από ipo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 172
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-07, 10:29
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-07, 23:16
  3. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-07, 11:52
  4. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει στο Μαλιακό;
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-04, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας