Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    wag200g
    Kαλησπέρα σε όλους τους Συνforumήτες....

    Είμα φοιτητής στο τμήμα Τεχνολογία Πληροφορικής Και Τηλεπικοινωνιών, 5ο εξάμηνο τώρα και έχουμε ένα μάθημα που λέγεται Τεχνικός Λόγος....

    Μπορείτε να μου δώσεται κάποια ιδέα με το τί θέμα να επιλέξω?

    Είναι εξαμηνιαία η εργασία και θα ήθελα να είναι εμπλουτισμένη, χρειάζεται τουλάχιστον 4 ενότητες... Οπότε θα χρειαστώ ένα θέμα που να βγαίνουν οι ενότητες.....
    Να τονίσω ότι δέν υπάρχουν κάποια θέματα προς επιλογή απο τον καθηγητή...

    Θέλω τη βοήθεια σας .::PLEASE::.!!!!!!!!!!!!!!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys Wag200g
    Καλημερίζω!

    Σπάρτη ή Λάρισα είσαι? Ενδιαφέροντα μαθήματα έχετε, εγώ είμαι ΤΕΙ Πειραιά Ηλεκτρον υπολογ. Συστημ.

    Είδα ότι στο Ε' υπάρχει κάτι σε Τεχνολογία Λογισμικού, Τεχνικό Λόγο δεν είδα πουθενά στο site (τύφλα κ σήμερα)... Μπορείς να μας δώσεις κάποιες παραπάνω info για το ύφος του μαθήματος?

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    wag200g
    Καλή σου μέρα φίλε μου... Όχι είμαι στην Αρτα... Έχει αλλάξει πρόγραμμα σπουδών και όνομα.. πρώτα ήταν τηλεπληροφορική και διοίκησης...
    Σκοπός του μαθήματος είναι: Να ασκηθούν οι φοιτητές στη βιβλιογραφική επεξεργασία ενός θέματος, να συλλέγουν στοιχεία και δεδομένα απο διάφορε πηγές, να συνθέτουν τα δεδομένα και στο τέλος έρχεται η παρουσίαση της εργασίας (που θα βγεί σε powerpoint) ενώπιον ακροατηρίου...
    Αυτό το θέμα μπορεί να είναι π.χ. Μέσα αποθήκευσης (ιστορική αναδρομή, πορεία,εξέληξη και πού βρίσκεται τώρα αλλά και πώς θα βρίσκεται στο μέλλον, σε τι μορφή κτλ)
    Βέβαια αυτό το θέμα έχει ήδη πιαστεί...
    Ελπίζω να κατατόπησα λίγο...
    Πάντα το θέμα να μη ξεφεύγει απο το νόημα της σχολής... Το Hardware εννοείται ότι είναι μέσα....

    Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα....

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys Wag200g
    Καλό μεσημέρι,

    Το θέμα της πτυχιακής μου έχει να κάνει με ασύρματα δίκτυα. Πιστεύω πως μια ιστορική αναδρομή από την εποχή του ηλεκτρομαγνητισμού μέχρι το GSM, GPS, Wimax και τις λοιπές ασύρματες επικοινωνίες θα ήτανε κάτι το ενδιαφέρον, αν βέβαια σε ενδιαφέρει κ σένα αυτός ο τομέας! (Έχω φτιάξει ένα δισέλιδο το οποίο όμως δεν θα βάλω στη πτυχιακή μου σχετικά με αυτό οπότε λειτουργεί σαν μπούσουλας για περαιτέρω μελέτη).
    Αλλιώς, μπορείς να ψάξεις για μια συγκεκριμένη τεχνολογία (όπως ad-hoc, GPS, Ethernet κτλ) όπου μπορείς να αναφερθείς σε περισσότερες λεπτομέρειες.
    Όπως καταλαβαίνεις είμαι των τηλεπικοινωνιών γι αυτό και σου προτείνω κάτι αντίστοιχο.

    Επιπλέον, αν σε ενδιαφέρει κ το hardware κ σου αρέσουν οι κατασκευές μπορείς να φτιάξεις κάτι, αν κ μπαίνουμε σε χωράφια ηλεκτρονικών πιο πολύ. Δεν ξέρω αν τα κάνεις κέφι.

    Όλο και κάτι θα σου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον στη σχολή τόσο καιρό, οπότε είναι μία ευκαιρία τώρα να αρχίσεις την πιο "εξιδεικευμένη γνώση" σε ένα τομέα.

    Χαιρετώ

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    wag200g
    Καλησπέρα mayas...

    Ναι με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τις τηλεπικοινωνίες ή με προγραμματισμό κάποιου microcontroler....
    Έχεις κάτι στα υπόψην σου να με βοηθήσεις;
    Βασικά είμαι λίγο χαμένος γιατι δε ξέρω πώς να αρχήσω και πώς να συνεχίσω...

    Σ'ευχαριστώ που έχεις ασχοληθεί με το θέμα και σου εύχομαι και καλό πτυχίο...

    Καλό βράδυ.....

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Linksys Wag200g
    Κοίτα να δεις, ευτυχώς το internet σου δίδει άπειρα πράγματα-πηγές να ασχοληθείς εύκολα και γρήγορα. Για φαντάσου να χεις να κάνεις τη πτυχιακή σου και να τρέχεις για βιβλία και υλικό σε βιβλιοθήκες κτλ. Πολύ δυσκολότερη η κατάσταση τότε.

    Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως από τη στιγμή που έχεις κάτι στο μυαλό σου, απλά googlαρέ το. Τόσο απλά. Θα αρχίσεις τις πηγές σου (εφόσον κ αυτό αποτελεί μέρος της εργασίας σου) από wikipedia. Μετά μόνο του θα πάει το θέμα, απλά θα συναντάς έννοιες τις οποίες και θα διασταυρώνονται κ από άλλες πηγές. Συνεπώς σιγά σιγά θα αρχίσεις να χτίζεις το κορμό κ θα καταλάβεις από μόνος σου ποιες είναι οι λέξεις-κλειδιά κ που πρέπει να προσανατολιστείς.

    Θα δώσω ένα παράδειγμα από τη δική μου πτυχιακή. Έχω ως θέμα τον εντοπισμό θέσης σε πραγματικό χρόνο (RTLS) αντικειμένου σε indoor περιβάλλοντα. Η πρώτη λέξη κλειδί λοιπόν είναι το RTLS. Το ψάχνεις από εκεί οτιδήποτε μπορείς να βρεις. Η πτυχιακή έχει κ πρακτικό μέρος, μετρήσεις δηλαδή ενός συστήματος 4 αισθητήρων οι οποίοι με τη χρήση της τεχνολογίας Ultra-WideBand προσπαθούν να εντοπίσουν ένα αντικείμενο στο χώρο. Επομένως τα αισθητήρια σαν τεχνολογία αλλά και το UWB μπορούν να αποτελέσουν έννοιες που χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης. Από εκεί κ πέρα, όρεξη κ χρόνο να χεις να διαβάζεις.

    Απλά να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις μεγαλύτερο όφελος.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    wag200g
    Φίλε mayas πραγματικά σε ευχαριστώ.....

    Με βοήθησες στο τρόπο σκέψης για εύρεση υλικού... Απλά είμαι λίγο χαμένος....
    Με το αντικείμενο που πραγματικά θέλω να ασχοληθώ είναι οι τηλεπικοινωνίες....
    Ψάχνω τώρα να βρώ σε ποιό τομέα των τηλεπικοινωνιών να ασχοληθώ...

    Αν θές κοίταξε λίγο τα μηνύματα σου....

    Καλό Μεσημέρι.........

Παρόμοια Θέματα

  1. Τεχνικός Δικτύου Vs Τεχνικός Συστημάτων
    Από Mapras10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 02:50
  2. 1 λογος για καθυστερηση
    Από Kurozuka στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-07, 18:54
  3. To emule λογος για router restart?
    Από bmwe30 στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-06, 02:21
  4. Τεχνικος = 50 Eυρω για τι??
    Από Braveheart1980 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-04, 12:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας