Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    Σχεδον μια βδομαδα συνδεδεμενος (τροπος του λεγειν) και αρχισαν τα οργανα.

    Ενταξει, ειπα να δωσω μια πιστωση χρονου. Μια εβδομαδα νομιζω ειναι υπεραρκετη.
    Η κατασταση λοιπον, της νεας μου συνδεσης στη Forthnet, ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!!

    Αποσυνδεσεις...ανα 10 λεπτα μεσο ορο
    Οταν εντελει συγχρονιζει, το snsr "παιζει"...ποικιλει απο 5-6 εως.....-2. Ναι καλα βλεπετε. -2 (μειον δυο). Δε ξερω ποσοι απο σας ειστε εξοικειωμενοι με τετοια στατιστικα, αλλα εμενα μου φαινονται καπως .
    Φυσικα δεν περιμενω full 24mbps, με attenuation 33, αλλα σιγουρα περιμενω κατι καλυτερο απο τα ~8mbps, οταν υπαρχει συνδεση.

    Ετσι αποφασισα να τηλεφωνησω στην Τ.Υ. της Forthnet. Η πρωτη μου σκεψη -μετα απο 5 λεπτα αναμονη- ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗ. Το ομολογω. "Ολοι ιδιοι ειναι"...σκεπτομουν ενω περιμενα να μιλησω με καποιον. Και η Altec μια απο τα ιδια ηταν (απεταξαμην) και η ΗΟL που εχουμε στη δουλεια, ιδια και χειροτερη. Οταν τηλεφωνεις και πατησεις την καταραμμενη επιλογη που αφορα Τ.Υ.....ολα Αργουνε! Ολως τυχαιως! Μεχρι να βαρεθεις και να το κλεισεις!

    Η Forthnet ομως το εχει προχωρησει το θεμα. Το εχει εξελιξει. Παντα με γνωμονα την "καλυτερη εξυπηρετηση του πελατη". Οταν λοιπον γινεται μαχη στο τηλεφωνικο τους κεντρο, σε γειωνουν ευγενικως! "Αυτην την στιγμη ολες οι γραμμες μας ειναι κατειλημμενες. Παρακαλω δοκιμαστε αργοτερα.".....και καπου εκει σου κλενουνε τη γραμμη στα μουτρα!

    Και να ρωτησω κατι...Κ.Κ. υπευθυνοι της Forthnet...ολοι εμεις που εχουμε τυχον προβληματα με τη συνδεση μας, θα πρεπει να πιασουμε γκομενα τη φαρμακοποιο της γειτονιας μας ωστε να μας χορηγει δωρεαν τα βαλιουμ και τα λεξοτανιλ που ειναι σιγουρο οτι θα μας χρειαστουν μετα απο τις επανειλημμενες απορριψεις του Edit: [ beeeep ]συστηματος σας???

    Α! Και που ειστε...αξιοτιμοι Κ.Κ. της Forthnet...οταν δεσμευεστε- με τηλεφωνικο ραντεβου- οτι θα τηλεφωνησετε σε εναν πελατη σας, προκειμενου να λυσετε τα οποια προβληματα αντιμετωπιζει στην ΝΕΟενεργοποιημενη του συνδεση- λογω της δικης σας Ανεπαρκειας- οφειλετε να τηρησετε τα υπεσχημενα. Τα οποια παρεμπιπτοντως ειναι και Αυτονοητα. Ξερετε...η πρωτη εντυπωση ειναι αυτη που χαρακτηριζει και χρωματιζει τις προθεσεις σας και τις ικανοτητες σας.

    Και πιστεψτε με...Ηδη αρχιζω και το ξανασκεπτομαι! Ειμαι λιγο πριν την αναθεωρηση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 22-10-08 στις 07:43. Αιτία: πιπερι

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13.240/1.020
    ISP
    Forthnet 2play
    Router
    Thompson 585 v7
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 22(dB)
    Έχεις δοκιμάσει με άλλο router? Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα μέχρι που έβαλα το CL-110 που (προσωπική άποψη και εμπειρία φυσικά) κρατάει από τότε τη γραμμή χωρίς κανένα πρόβλημα. Ζήτημα να έχω μία αποσύνδεση τον μήνα. Παλιότερα άκουγα που έλεγαν ότι το συγκεκριμένο router είναι ιδανικό για υψηλά attenuation... εγώ είχα 42.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    Thanx for the info

    Η αληθεια ειναι οτι χθες το βραδυ που καταφερα να επικοινωνησω με την τεχνικη υποστηριξη, μου ειπαν ακριβως τα ιδια. Δηλαδη με παρεπεμψε σε router Siemens, για να λυσω τα προβληματα αποσυγχρονισμου. Ενδεικνυται, λεει, για γραμμες σαν τη δικη μου(μας). Μαλλον δεν τα γλιτωνω τα 60-70 ευρω

    Μια και ανηκουμε στους ιδιους απομακρους κοσμους απο τον πολιτισμο (attenuation>30 ), εσυ με τι ταχυτητες συνδεεσαι? Πληροφοριακα...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-04-2004
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Fritzbox 7140
    SNR / Attn
    13(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το siemens καλυτερο απο Fritzbox?Εγω προτεινω να περασεις πρωτα το 39.04.57 firmware (Last firmware αν δεν κανω λαθος) στο Fritz και βλεπουμε
    Intel i7 920 @4Ghz ,6Gb Corsair XMS 1600 8-8-8-24 , Asus P6T ,Sapphire 5850 ,Corsair 1000W on Shark Tt Case ,Samsung 2233Rz@120Hz ,Logitech 5400

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17248/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    SNR / Attn
    (dB) / 17(dB)
    Καλά τα λες 1600 αλλά, εδώ δεν λειτουργούν πιο σοβαρές υποδομές( που δεν υπαρχούν!!) το σωστό DSL που να το βρούμε; Πάντως συμφωνώ με τον Patha, πάρε ένα Siemens cl-110, στις πληροφορίες σου βλέπω ότι είσαι από Βόλο, πίσω απο τα δικαστήρια η forthnet το έχει πειρίπου 40 Ευρώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    1600 δεν μας είπες έχεις 2play η μόνο internet ; αν έχεις 2play πρέπει να γνωρίζεις ότι η forthnet έχει ασυμβατότητες με τηλεφωνικές συσκευές οι οποίες μπορούν να σου επηρεάσουν την adsl όπως μου έχουν αναφέρει από την τεχνική υποστήριξη.Τηλεφωνικές ενσύρματες με μπαταρίες ΣΙΓΟΥΡΑ δημιουργούν προβλήματα οπότε αναγκαστικά η βάζεις ενσύρματη χωρίς μπαταρίες η ασύρματη συμβατή Siemens.

    Φυσικά υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την adsl.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην αλλάξεις ρούτερ αν δεν εξαντλήσεις τα παρακάτω
    1.καινούριο firmware στο ρούτερ
    2.έλεγχος και αν είναι δυνατόν αλλαγή καλωδίων σπλίττερ
    3.βάλε το ρούτερ μόνο του στη γραμμή χωρίς σπλίττερ και χωρίς κανένα άλλο τηλ. σε άλλη πρίζα.
    4.δες αν η πρίζα του τηλ. λέει επάνω ΟΤΕ.
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13.240/1.020
    ISP
    Forthnet 2play
    Router
    Thompson 585 v7
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanx for the info

    Η αληθεια ειναι οτι χθες το βραδυ που καταφερα να επικοινωνησω με την τεχνικη υποστηριξη, μου ειπαν ακριβως τα ιδια. Δηλαδη με παρεπεμψε σε router Siemens, για να λυσω τα προβληματα αποσυγχρονισμου. Ενδεικνυται, λεει, για γραμμες σαν τη δικη μου(μας). Μαλλον δεν τα γλιτωνω τα 60-70 ευρω

    Μια και ανηκουμε στους ιδιους απομακρους κοσμους απο τον πολιτισμο (attenuation>30 ), εσυ με τι ταχυτητες συνδεεσαι? Πληροφοριακα...
    Με attn 42 συγχρόνιζα στην ιλλιγιώδη ταχύτητα των 3 Mbps, η οποία τουλάχιστον με το Siemens δεν άλλαζε και δεν έχανα τη γραμμή. Τώρα μετακόμισα, έχω attn 24 και συγχρονίζω στα 17 (ονομαστικά, γιατί ουσιαστικά έχω κι εγώ τα προβλήματα των περισσότερων εδώ πέρα), με το Siemens και πάλι εννοείται, στο οποίο έχω συνδέσει το ασύρματο Linksys WAG354G να λειτουργεί σαν κεραία.

    Θα έλεγα να κάνεις πρώτα όσα λέει nnik, και μετά αν δε δεις φως ψάξτο λίγο με το Siemens... αν μπορείς να βρεις από κάποιον έστω να το δοκιμάσεις στη γραμμή πριν το αγοράσεις...

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΔΑΚΑΣ
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    SIEMENS SL2-141
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanx for the info

    Η αληθεια ειναι οτι χθες το βραδυ που καταφερα να επικοινωνησω με την τεχνικη υποστηριξη, μου ειπαν ακριβως τα ιδια. Δηλαδη με παρεπεμψε σε router Siemens, για να λυσω τα προβληματα αποσυγχρονισμου. Ενδεικνυται, λεει, για γραμμες σαν τη δικη μου(μας). Μαλλον δεν τα γλιτωνω τα 60-70 ευρω

    Μια και ανηκουμε στους ιδιους απομακρους κοσμους απο τον πολιτισμο (attenuation>30 ), εσυ με τι ταχυτητες συνδεεσαι? Πληροφοριακα...
    αν εκανες νεα αιτηση τοτε το modem στο δινουν δωρο...
    και εγω με 33 att με το siemens μια χαρα οταν ειχα το level one συνεχεια αποσυνδεσεις εκανε...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    νικαια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7700/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    usr9113-wag200g-585v6
    SNR / Attn
    6db(dB) / 43db(dB)
    τα ζιμενς εδω μεσα παιζουν 15-20 ευρω .παρε ενα για δοκιμη.αλλα πιστευω οτι το φριτζ δεν εχει προβλημα!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν αλλάξεις router, έλεγχος γραμμής έως τον κατανεμητή έχει γίνει;

  12. #12
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Περιοχή
    νικαια
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7700/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    usr9113-wag200g-585v6
    SNR / Attn
    6db(dB) / 43db(dB)
    πολυ βασικο +1

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    Λοιπον. Νεωτερα.

    Καταρχην ζητησα και μου αυξησανε το S/N ratio. Απο 6>>8. Καλυτερα αλλα οχι βραχος. Απλως αραιωσαν οι αποσυνδεσεις (ανα ωρα πλεον και οχι ανα 5-10 λεπτα).

    Επομενη κινηση η πριζα του ΟΤΕ. Εχει 6 υποδοχες, το δε καλωδιο 4. Ο οτετζης ειχε συνδεσει τα 2 εξ αυτων (κοκκινο και μαυρο) . Εγω ειπα να συνδεσω και το κιτρινο (γειωση). Και ως εκ θαυματος οι αποσυνδεσεις περιοριστηκαν δραστικα! Πλεον, συμβαινει να συνδεθω για 3-4 ωρες και να μην αποσυνδεθει! Ουτε μια φορα! Ενα αλλο που παρατηρησα, ειναι ο μειωμενος -στο φυσιολογικο- χρονος που χρειαζεται το router, για να συγχρονισει και να παρει ΙΡ. Πριν, χρειαζοταν μεσο ορο ~2 λεπτα. Ναι, ειναι υπερβολικο αλλα ειναι ακριβες. Πλεον, σε ~30 δευτερα ειναι online.

    Φυσικα η ταχυτητα μου πλεον ειναι λιγο μικροτερη (λογω μεγαλυτερου snr), αλλα τουλαχιστον ειναι εκει.....δεν χανεται ανα τακτα και συντομα χρονικα διαστηματα. Παντως δοκιμασα και με ενα Siemens CL-110 (ευχαριστω Νικολα ) και δεν ειδα προκοπη. Οι ταχυτητες ηταν πανω-κατω οι ιδιες, ισως ελαφρως καλυτερες. Μιλαμε για <10% βελτιωση. Και με το παραδοξο του αυξημενου >10% attenuation. Απο 33>>39,5.

    Τελευταιο βημα να αγορασω εκεινο το D-Link 684 που εχω σταμπαρει. Υποθετω θα παρω τα μεγιστα απο τη γραμμη μου, με ενα μοντεμ αξιοπιστο σαν αυτο. Και ισως να καταφερω να βρω τον τροπο να το flashαρω σε PSTN, οταν παω σε LLU.

    Ειδωμεν...

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον. Νεωτερα.
    .
    Επομενη κινηση η πριζα του ΟΤΕ. Εχει 6 υποδοχες, το δε καλωδιο 4. Ο οτετζης ειχε συνδεσει τα 2 εξ αυτων (κοκκινο και μαυρο) . Εγω ειπα να συνδεσω και το κιτρινο (γειωση). Και ως εκ θαυματος οι αποσυνδεσεις περιοριστηκαν δραστικα! Πλεον, συμβαινει να συνδεθω για 3-4 ωρες και να μην αποσυνδεθει! Ουτε μια φορα! Ενα αλλο που παρατηρησα, ειναι ο μειωμενος -στο φυσιολογικο- χρονος που χρειαζεται το router, για να συγχρονισει και να παρει ΙΡ. Πριν, χρειαζοταν μεσο ορο ~2 λεπτα. Ναι, ειναι υπερβολικο αλλα ειναι ακριβες. Πλεον, σε ~30 δευτερα ειναι online.
    Δηλαδή απο το ΚΑΦΑΟ έρχονται 3 σύρματα; Εμένα γιατί έρχονται μόνο 2;

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.642
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον. Νεωτερα.

    Καταρχην ζητησα και μου αυξησανε το S/N ratio. Απο 6>>8. Καλυτερα αλλα οχι βραχος. Απλως αραιωσαν οι αποσυνδεσεις (ανα ωρα πλεον και οχι ανα 5-10 λεπτα).

    Επομενη κινηση η πριζα του ΟΤΕ. Εχει 6 υποδοχες, το δε καλωδιο 4. Ο οτετζης ειχε συνδεσει τα 2 εξ αυτων (κοκκινο και μαυρο) . Εγω ειπα να συνδεσω και το κιτρινο (γειωση). Και ως εκ θαυματος οι αποσυνδεσεις περιοριστηκαν δραστικα! Πλεον, συμβαινει να συνδεθω για 3-4 ωρες και να μην αποσυνδεθει! Ουτε μια φορα! Ενα αλλο που παρατηρησα, ειναι ο μειωμενος -στο φυσιολογικο- χρονος που χρειαζεται το router, για να συγχρονισει και να παρει ΙΡ. Πριν, χρειαζοταν μεσο ορο ~2 λεπτα. Ναι, ειναι υπερβολικο αλλα ειναι ακριβες. Πλεον, σε ~30 δευτερα ειναι online.

    Φυσικα η ταχυτητα μου πλεον ειναι λιγο μικροτερη (λογω μεγαλυτερου snr), αλλα τουλαχιστον ειναι εκει.....δεν χανεται ανα τακτα και συντομα χρονικα διαστηματα. Παντως δοκιμασα και με ενα Siemens CL-110 (ευχαριστω Νικολα ) και δεν ειδα προκοπη. Οι ταχυτητες ηταν πανω-κατω οι ιδιες, ισως ελαφρως καλυτερες. Μιλαμε για <10% βελτιωση. Και με το παραδοξο του αυξημενου >10% attenuation. Απο 33>>39,5.

    Τελευταιο βημα να αγορασω εκεινο το D-Link 684 που εχω σταμπαρει. Υποθετω θα παρω τα μεγιστα απο τη γραμμη μου, με ενα μοντεμ αξιοπιστο σαν αυτο. Και ισως να καταφερω να βρω τον τροπο να το flashαρω σε PSTN, οταν παω σε LLU.

    Ειδωμεν...
    Splitter άλλαξες;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανικανότητα ή αδιαφορία;
    Από portokali00 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-08, 19:40
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 01:05
  3. Αδιαφορία!!!
    Από animpro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 01:48
  4. αδιαφορία forthnet
    Από manolism3 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-07, 00:10
  5. Πλήρης αδιαφορία?...
    Από Deus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 11:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας