Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    478
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΙΟΥ
    Router
    Thomson 585v8
    SNR / Attn
    12(dB) / 19(dB)
    Καλημέρα σας. Ψάχνω φορητό και μάλλον με βλέπω προς Compaq λόγω ματ οθόνης, επιλογή Vista Business / XP, ποιότητα κατασκευής, Ισχύουν αυτά ή κάνω κάπου λάθος ?

    Με την εγγύησή τι παίζει είναι όντως on site ή θα χρειαστεί να πληρώνω μεταφορικά καθώς βρίσκομαι στο Αίγιο. Πόσο περίπου διαρκεί μία επισκευή στην χειρότερη ? Θέλω να κοστίζει 900 ευρώ πάνω κάτω. Η χρήση του θα είναι internet surfing, office, παιχνίδια από λίγο έως καθόλου αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα χωρίς μεγάλη θερμοκρασία δεν με χαλάει. Από μοντέλα πιστεύω τα 85xx καλύπτουν αυτά που ζητάω και με το παραπάνω. Η μπαταρία με βγάζει να δω μία ταινία 2ωρη DVD rip από το δίσκο ?


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    29-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    11750/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    usr9108
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 15(dB)
    Καλησπερα παιδια κι εγω προσανατολιζομαι για την αγορα ενος compaq 8730w, αν και ψιλοβλεπω και τον pavilion dv7 1070. Το λαπτοπ το χρειαζομαι κυριως για browsing, autocad, photoshop, καμια ταινια και καμια μουσικουλα. Οχι για 3d παιχνιδια...ισως μονο για την αδυναμια μου, το football manager. Ποιον θα μου προτεινατε μεταξυ των δυο και κυριως τι θα μου προτεινατε να βαλω στον compaq? Παντως πριν λιγο που μιλησα με την hp hellas μου ειπανε πως επειδη ο compaq θεωρειται business pc, θα μπορουμε να τον αγορασουμε μονο μεσω ειδικης παραγγελιας οπου θα μπορουμε να κανουμε και το configuration που θελουμε...συμπεριλαμβανομενης και της οθονης dreamcolor!!! για οποιον το αντεχει η τσεπη του φυσικα...

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2006
    Περιοχή
    Ν.ΙΩΝΙΑ-ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ(Αττικη)
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    640
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Cosmote
    Νομιζω καποιο απο αυτα ειναι μια καλουτσικη ιδεα----->http://www.play247.gr/index.php?main...w&inc_subcat=1
    ΦΙΛΙΚΑ
    ΠΕΤΡΟΣ
    HP Elitebook 8730w DreamColor,Asus eeepc 1000H,Navigon 8110,Nokia N97,iphone 3gs, iPad, Samsung Galaxy Note , Asus eee transformer TF101.
    www.navifree.blogspot.com | NaviPhone Hellas

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul77gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Ψάχνω φορητό και μάλλον με βλέπω προς Compaq λόγω ματ οθόνης, επιλογή Vista Business / XP, ποιότητα κατασκευής, Ισχύουν αυτά ή κάνω κάπου λάθος ?

    Με την εγγύησή τι παίζει είναι όντως on site ή θα χρειαστεί να πληρώνω μεταφορικά καθώς βρίσκομαι στο Αίγιο. Πόσο περίπου διαρκεί μία επισκευή στην χειρότερη ? Θέλω να κοστίζει 900 ευρώ πάνω κάτω. Η χρήση του θα είναι internet surfing, office, παιχνίδια από λίγο έως καθόλου αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα χωρίς μεγάλη θερμοκρασία δεν με χαλάει. Από μοντέλα πιστεύω τα 85xx καλύπτουν αυτά που ζητάω και με το παραπάνω. Η μπαταρία με βγάζει να δω μία ταινία 2ωρη DVD rip από το δίσκο ?


    Ευχαριστώ
    Λοιπόν εδώ για μίνι review σε Compaq θα σε βοηθήσουν οι τρισευτυχισμένοι που δεν σκαν πουθενά να προτείνουν και καλά κάνουν nikgr και haHA για αυτά τα επαγγελματικά λάπτοπ. Προσυμφωνώ και σου λέω ότι πρόκειται για εξαιρετικές επιλογές, δεν χρειάζεται να περιμένεις τα καινούρια, η σειρά 85xx καλύπτει αυτά που θες και με το παραπάνω.

    Η Εγγύηση είναι 3ετής, πολύ καλή, αλλά όχι on-site που θα ήταν το ιδανικό. Απλώς ή το πας εσύ η πληρώνεις τα μεταφορικά μόνο. Αν και μεταξύ μας, δεν πρόκειται να σου χρειαστεί στο συγκεκριμένο Laptop.
    Είναι λάπτοπ αθόρυβα και κρύα με εξαιρετική σχεδίαση.
    Κρατάνε άνετα με Vista και Powersave mode παραπάνω από μια ταινία 2ωρη DVD.
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα Vista Business που έρχονται. Ακόμη καλύτερα εκμεταλλεύσου το Licence key και εγκατέστησε μόνος σου εκ νέου τα Vista Business καθαρά από καθαρό DVD ( από εξωτερική πηγή ) με το serial key σου νόμιμα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    Οντως.....Ισως ειναι τα καλυτερα μηχανακια, αν σε ενδιαφερει η αξιοπιστια, η σταθεροτητα, η ησυχια και δροσια.

    Κλασεις ανωτερο ποιοτικα απο παρα πολλα αλλα "επωνυμα". Ακομη και απο διαφορετικα μοντελα της ιδιας ΗΡ. Ο λογος μαλλον ειναι η μακροχρονια εμπειρια της Compaq στην κατασκευη Επαγγελματικων υλοποιησεων. Απο τις πιο σοφες εξαγορες της ΗΡ. Εκτοξευει το mid-level ονομα της εταιρειας...

    Προσωπικα εχω το ταπεινο 6715s. Το αγορασα 400 ευρω τον Αυγουστο. Ειναι η πιο ελαφρια εκδοση της σειρας και το μονο που χρειαζοταν ηταν 1 GB επιπλεον μνημης, καθως και λειτουργικο ΧΡ. Εκτοτε.....δεν εχω ξανακαθησει στην πολυθρονα του γραφειου (desktop). Τα παντα γινονται απο το φορητο (εκτος απο "βαρια" παιχνιδια). Το μηχανημα ειναι Super! Καθημερινο internet, λιγο μουσικη, καμια ταινια που και που, μεταφορες αρχειων, εγγραφες (shrink, nero, etc), Ολα εκτελουνται πειθηνια . Ουτε ενα κιχ (reboot) δεν εχει κανει. Και το σημαντικοτερο -κατ'εμε- παραμενει αθορυβο και κρυο. Αυτα τα δυο τελευταια αποτελουνε για μενα, τα καλυτερα διαπιστευτηρια ενος Laptop. A! Να επισημανω επισης, οτι πλεον με τα ΧΡ (απεταξαμην Svista), η μπαταρια μου εχει κρατησει εως ~3 Ωρες . Περιττο να πω πως τα Svista την εξαντλουσαν σε ~2 Ωρες .

    Τα πλεονεκτηματα του λοιπον (συμπερασμα κιετς )...

    1) Ποιοτητα αξεπεραστη. Εμπειρια αρκετων χρονων σε φορητες εφαρμογες.
    2) Πληκτρολογιο Καταπληκτικο. Αθορυβο, "γλυκο" και ακλονητο.
    3) Θερμοκρασια και θορυβος στο ελαχιστο. Κατα συνεπεια Και Μακροζωια.
    4) Αριστη τεχνικη υποστηριξη***

    Τα μειονεκτηματα του...

    1) Η τιμη του ειναι λιγο πανω του μεσου ορου (δικαιως θα σχολιαζα)
    2) Απευθυνονται σε BussinessMen. Δεν ειναι trendy designs.(και καλα κανουνε)

    Με λιγα λογια.....Δαγκωτο! Δε θα το μετανοιωσεις...


    ***Υ.Γ. Δοθεισης της ευκαιριας θα ηθελα να μοιραστω τη δικη μου εικονα απο την επισημη αντιπροσωπια της ΗΡ. Οταν παρελαβα το laptop, απουσιαζε ενα "χαρακτηριστικο" της λειτουργιας του (hardware). Τηλεφωνησα και μετα απο κα'να δυο υπαλληλους μεσης επαρκειας σε τεχνικη υποστηριξη, την υποθεση μου ανελαβε μια Εξαιρετικη συνεργατις της ΗΡ. Απο την αρχη με ειχε διαβεβαιωσει οτι θα μου εδινε λυση στο προβλημα μου. Η τακτικη επικοινωνια και ενημερωση, για την εξελιξη του αιτηματος μου, καθως και η ηρεμιστικη και εγγυητικη φωνη της, με ειχανε καθησυχασει οτι "ειχα να κανω" με ενα σοβαρο ατομο. Ευτυχως Δεν με διεψευσε και τελικα σε ~15 μερες ειχε φερει εις περας την αποστολη. Ειχε καταφερει να γεμισει χαρα και ικανοποιηση τον υποφαινομενο. Μα το κυριοτερο...ηταν Επαγγελματιας.

    Gracia.....Κυρια Edit: [ όχι ονόματα pls ]



    Υ.Γ. Λυπαμαι αν υπερεβηκα τους κανονισμους. Απλως, επειδη επροκειτο για Θετκο σχολιο, θεωρησα υποχρεωση μου να δημοσιοποιησω το ονομα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1600 : 22-10-08 στις 02:50.

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή RAM
    Από charstos στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-08, 17:57
  2. Βοήθεια για επιλογή τροφοδοτικού
    Από atom heart στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-08, 22:17
  3. Βοήθεια Για Επιλογή Ψύκτρας
    Από kalimike στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-07, 04:23
  4. Βοήθεια για επιλογή WAP
    Από paul77gr στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 18:34
  5. Λίγη βοηθεία για την επιλογή aDSL router για εταιρία...
    Από daveb στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας