Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    HUAWEI HG-530
    SNR / Attn
    8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Arrow
    @yianniscan
    Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση , αλλά ήμουνα εκτός για σ.κ. και χτες Δευτέρα πέσανε πολλά μαζεμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άλλο σχετικά με το μακρινάρι που έχεις για Dial Plan. Μπορεί το SPA-31K να υποστηρίζει το LCR που έχεις παραμετροποιήσει, αλλά δεν σου παρέχει fail-over. Αν δηλαδή η κλήση π.χ. προς κινητά Ελλάδας δεν τερματιστεί απ' τον πάροχο στο gw2, δεν υπάρχει άλλος πάροχος που να τερματίσει την κλήση. Αν κάτι τέτοιο σ' ενδιαφέρει κοίταξε την λύση του www.PBXes.com.

    Ειδικότερα, σχετικά με τα υπάρχοντα case statements, το πρώτο πρέπει να είναι (<:0030>2[2-8]xxxxxxxx<:@gw1>| αφού δεν υπάρχει περιοχή με 29xx πρόθεμα στην Ελλάδα. Για τα κινητά καλόν είναι να περιλαμβάνει |69[0345789]xxxxxxx <:@gw2>| αφού η καλή μας ΕΕΤΤ μοίρασε και το υπόλοιπο αριθμοδοτικό φάσμα του 69 στους υπάρχοντες παρόχους.

    Ευχαριστώ για το link στο www.PBXes.com (πολύ ενδιαφέρον ) και για τις υποδείξεις σου για το dialplan, το οποίο διαμόρφωσα και συμμάζεψα ως εξής:

    ( S0 2[1-8]xxxxxxxx<:@gw1> | S0 69[0345789]xxxxxxx <:@gw0>| S0 80xxxxxxxx<:@gw0> | S0 90111xxxxx<:@gw0> | 90xx[234567890]xx.! | 00xx.<:@gw1> | S0 100<:@gw0> | S0 199<:@gw0> | S0 166<:@gw0> | 1xx.<:@gw0> | S6 <9#:@gw0> | <9#:>xx.<:@gw0> | <1#,:>xx.<:@gw1> | <2#,:>xx.<:@gw2> | <3#,:>xx.<:@gw3> | <4#,:>xx.<:@gw4> | <0#,:>xx. )

    Δεν είναι πια τόσο μακρινάρι!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στείλεις απλά κλήσεις προς 2130 νούμερα (χωρίς το @evoice.gr) τερματίζουν οι κλήσεις σου; Αν τερματίζουν, κοίτάξε τις χρεώσεις στο myaccount.curbas.hol.gr, οι εξερχόμενες κλήσεις πρέπει να έχουν μηδενική χρέωση.
    Το δοκίμασα φυσικά και από το SPA-3102 και από το X-LITE αλλά τίποτα.

    Με τα πολλά είπα να πάρω το 800 400 13844 και το έκανα.

    Από την Τ.Υ. αφού έκαναν ένα γρήγορο έλεγχο, μου είπαν πως όλα είναι εντάξει, αλλά για να τερματίζουν οι κλήσεις μου σε 213-03xxxxx πρέπει το e-money να έχει λίγα χρήματα μέσα και με παρέπεμψαν στις πωλήσεις για να μου βάλουν στο e-money έστω 1 cent.

    Εκεί έγινε ο χαμός.
    Με λίγα λόγια, το evoice και το emoney, έχουν καταργηθεί ως προϊόντα και δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
    Τα evoice που λειτουργούν ακόμα, θα λειτουργούν μέχρι να αδειάσει το emoney τους.
    Παρακάλεσα, διαμαρτυρήθηκα, τίποτα.
    Τους είπα ότι είμαι συνδρομητής HOL και θα έπρεπε να μου δώσουν πιστωτικό e-money. Ξανά τίποτα.
    Τους είπα ότι για να έρθω στη HOL, βασικό ρόλο έπαιξε το evoice, το οποιο όταν έκανα την αίτηση, πριν 10 μέρες αναφερόταν κανονικά στο site τους. Ξανά τίποτα.

    Και επι λέξη:
    Εγω: «αισθάνομαι ότι εξαπατήθηκα, γιατι όταν έκανα την αίτηση, πριν 10 μέρες, το evoice αναφερόταν κανονικά στο site σας. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή, αίτηση ακύρωσης;»
    Υπάλληλος HOL: «Με απειλείτε κύριε;»

    Απ΄ ότι φαίνεται το evoice μας τελείωσε. Τουλάχιστον όπως το ξέραμε.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σχετικά με το DP του SPA σου θα έβαζα το S0 στο τέλος, ώστε η κλήση να μην περιμένει το Interdigit timeout μετά το τελευταίο ψηφίο. Ποιο συγκεκριμένα, θ' άλλαζα τα παρακάτω case statements:

    ( 2[1-8]xxxxxxxxS0 <:@gw1> | 69[0345789]xxxxxxxS0 <:@gw0> | 90111xxxxxS0 <:@gw0> | 100S0 <:@gw0> | 199S0 <:@gw0> | 166S0 <:@gw0> |

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    HUAWEI HG-530
    SNR / Attn
    8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το DP του SPA σου θα έβαζα το S0 στο τέλος, ώστε η κλήση να μην περιμένει το Interdigit timeout μετά το τελευταίο ψηφίο. Ποιο συγκεκριμένα, θ' άλλαζα τα παρακάτω case statements:


    Ευχαριστώ, αλλά και στην αρχή που το έχω το S0, δεν περιμένει το Interdigit timeout μετά το τελευταίο ψηφίο.

    Προχωράει αμέσως μόλις πατηθεί το τελευταίο πλήκτρο και έχω και με μεγάλο Interdigit Short Timer=10.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    HUAWEI HG-530
    SNR / Attn
    8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zntoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, αλλά και στην αρχή που το έχω το S0, δεν περιμένει το Interdigit timeout μετά το τελευταίο ψηφίο.

    Προχωράει αμέσως μόλις πατηθεί το τελευταίο πλήκτρο και έχω και με μεγάλο Interdigit Short Timer=10.
    @yianniscan

    Λοιπόν, έβαλα το S0, στο τέλος και σα να πηγαίνει λίγο γρηγορότερα.. Θα έλεγα ακαριαία!
    Στο κάτω-κάτω και οι οδηγίες της Linksys, στο τέλος το έχουν.

    Ευχαριστώ πολύ

  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    HUAWEI HG-530
    SNR / Attn
    8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά, μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία της σύνδεσής μου με την HOL και δημιουργήθηκε ο λογαριασμός μου, του προσέθεσα και ένα evoice με τα serial και pin που έλαβα χρησιμοποιώντας το γνωστό link και όλα καλά.
    Ο λογαριασμός αυτός έχει μέσα πιστωτικό emoney!
    Οι κλήσεις μου τερματίζουνε κανονικά και οι κλήσεις προς HOL (2130xxxxxx) έχουν μηδενική χρέωση.

    Αλήθεια yianniscan ξέρεις πιο είναι το αριθμοδοτικό φάσμα της HOL?

  6. #21
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παρακάτω θα βρεις το αριθμοδοτικό φάσμα της HOL στις μεγαλύτερες πόλεις. Αν χρεαιστείς και το υπόλοιπο στείλε μου PM.

    2130[0123]xxxxx
    23130[01]xxxx
    2[45678]300xxxx

  7. #22
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zntoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, μόλις ολοκληρώθηκε η διαδικασία της σύνδεσής μου με την HOL και δημιουργήθηκε ο λογαριασμός μου, του προσέθεσα και ένα evoice με τα serial και pin που έλαβα χρησιμοποιώντας το γνωστό link και όλα καλά.
    Ο λογαριασμός αυτός έχει μέσα πιστωτικό emoney!
    Οι κλήσεις μου τερματίζουνε κανονικά και οι κλήσεις προς HOL (2130xxxxxx) έχουν μηδενική χρέωση.

    Αλήθεια yianniscan ξέρεις πιο είναι το αριθμοδοτικό φάσμα της HOL?
    Πως τα καταφερες? ειχαν πει πως η υπηρεσια ειναι προς καταργηση?
    δλδ μπορεις να βαλεις χρηματα μεσα στο πορτοφολι?

  8. #23
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badboy9372000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως τα καταφερες? ειχαν πει πως η υπηρεσια ειναι προς καταργηση?
    δλδ μπορεις να βαλεις χρηματα μεσα στο πορτοφολι?
    Δεν καταργείται, απλά πρέπει να είσαι πελάτης της HOL με μηνιαίο λογαριασμό. Δεν μπορείς πια να προπληρώνεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από con Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταργείται, απλά πρέπει να είσαι πελάτης της HOL με μηνιαίο λογαριασμό. Δεν μπορείς πια να προπληρώνεις.
    Ναι αλλά εμάς που έχουμε νούμερα θα μας τα κόψουν εντελώς ή θα μπορούν να μας παίρνουν? Εγώ έχω 10 Ευρώ μέσα και σκέφτομαι να τα αφήσω για να κρατήσω το λογαριασμό και να μπορούν να με παίρνουν. Για να παίρνω μπορώ από αλλού.

  10. #25
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για την αποφυγή παρεξήγησης στην ερώτηση σχετικά με το αριθμοδοτικό φάσμα της HOL, να διευκρινίσω ορισμένα σημεία.

    Η HOL όπως και οι περισσότεροι πάροχοι τηλεφωνίας, ανάλογα με τους όρους της άδειας που έχουν απ' την ΕΕΤΤ, έχουν ζητήσει κι έχουν πάρει αριθμοδοτικό φάσμα απ' το ΕΣΑ (Εθνικό Σχέδιο Αριθμοδότησης). Στην περίπτωση της HOL το αριθμοδοτικό φάσμα που έχει στην κατοχή της, επεκτείνεται σε αρκετές πόλεις εκτός των δύο (Αθήνας & Θεσσαλονίκης) που πρόσφερε την υπηρεσία γεωγραφικών αριθμών μέσω του e-Voice.

    Τι συνεπάγεται όμως αυτό για τους κατόχους της υπηρεσίας e-Voice, Double Play, και PSTN τηλεφωνίας απ' την HOL, που έχουν γνωστούς και φίλους σε άλλες πόλεις συμπεριλαμβανόμενων αυτών σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που τυγχάνουν να είναι πελάτες οποιασδήποτε υπηρεσίας τηλεφωνίας της HOL;

    Απλά, ότι οι κλήσεις προς αριθμούς που ανήκουν στο δίκτυο της HOL (απ' το αριθμοδοτικό φάσμα της ή από φορητότητα) είναι ενδοδικτυακές (OnNet) άρα δωρεάν, άσχετα με την πόλη στην οποία τερματίζουν, κι απ' το επιλεγμένο πακέτο τηλεφωνίας της HOL. Άρα όποιος μπορεί να δεσμεύσει αριθμό e-Voice να το κάνει άμεσα.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την αποφυγή παρεξήγησης στην ερώτηση σχετικά με το αριθμοδοτικό φάσμα της HOL, να διευκρινίσω ορισμένα σημεία.

    Η HOL όπως και οι περισσότεροι πάροχοι τηλεφωνίας, ανάλογα με τους όρους της άδειας που έχουν απ' την ΕΕΤΤ, έχουν ζητήσει κι έχουν πάρει αριθμοδοτικό φάσμα απ' το ΕΣΑ (Εθνικό Σχέδιο Αριθμοδότησης). Στην περίπτωση της HOL το αριθμοδοτικό φάσμα που έχει στην κατοχή της, επεκτείνεται σε αρκετές πόλεις εκτός των δύο (Αθήνας & Θεσσαλονίκης) που πρόσφερε την υπηρεσία γεωγραφικών αριθμών μέσω του e-Voice.

    Τι συνεπάγεται όμως αυτό για τους κατόχους της υπηρεσίας e-Voice, Double Play, και PSTN τηλεφωνίας απ' την HOL, που έχουν γνωστούς και φίλους σε άλλες πόλεις συμπεριλαμβανόμενων αυτών σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που τυγχάνουν να είναι πελάτες οποιασδήποτε υπηρεσίας τηλεφωνίας της HOL;

    Απλά, ότι οι κλήσεις προς αριθμούς που ανήκουν στο δίκτυο της HOL (απ' το αριθμοδοτικό φάσμα της ή από φορητότητα) είναι ενδοδικτυακές (OnNet) άρα δωρεάν, άσχετα με την πόλη στην οποία τερματίζουν, κι απ' το επιλεγμένο πακέτο τηλεφωνίας της HOL. Άρα όποιος μπορεί να δεσμεύσει αριθμό e-Voice να το κάνει άμεσα.
    Δεν νομίζω οτι είναι πλέον δωρεάν οι κλήσεις από evoice προς HOL ή Vοdafone. Είχα δει οτι με χρέωσαν κανονικά σαν αστικό τηλεφώνημα.

  12. #27
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για Vodafone μπορεί, αλλά είσαι σίγουρος για τα νούμερα τις HOL;

  13. #28
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Πάντως οι κλήσεις evoice -> evoice, δηλ. 213... -> 213..., σίγουρα είναι δωρεάν (Mέχρι τώρα τουλάχιστον. Άγνωστο αν θα το καταργήσει αργότερα η HOL).

  14. #29
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Vodafone μπορεί, αλλά είσαι σίγουρος για τα νούμερα τις HOL;
    Θυμάμαι για HOL οτι πριν 3 περίπου μήνες με είχε χρεώσει κανονικά. Θα ξαναδοκιμάσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxorfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως οι κλήσεις evoice -> evoice, δηλ. 213... -> 213..., σίγουρα είναι δωρεάν (Mέχρι τώρα τουλάχιστον. Άγνωστο αν θα το καταργήσει αργότερα η HOL).
    Ισχύει όντως και δε νομίζω να αλλάξει ποτέ. Προσοχή όμως 213 είναι και η HOL και η Vodafone...

  15. #30
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έτσι ακριβώς, κι αφού η Vodafone δεν έχει δικό της αριθμοδοτικό φάσμα, δυστυχώς δεν μπορεί ο καλών να ξέρει σε πιο δίκτυο ανήκει ο αριθμός που καλεί.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Linksys SPA-3102 help
    Από tphilip στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 23:30
  2. Linksys Sipura SPA 3102
    Από dmakryp στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 00:39
  3. Linksys SPA 3000 & SPA 3102
    Από strider στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-06, 13:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας