Σελ. 212 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 192202207210211212213214217222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.166-3.180 από 3448
  1. #3166
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνο βλεπω ειναι νεκρα στις εισερχομενες. Δεν χτυπάει ούτε σε εμένα , ούτε σε αυτον που με καλεί. Ούτε με sip. , ούτε και με sipgr. Εξερχόμενες κάνει. Τώρα άντε να έχεις εταιρικό νούμερο. Ούτε κατά διάνοια. Για προσωπική χρήση και μάλιστα το σκέφτεσαι αν θα το δώσεις σε τρίτους (εταιρίες, τράπεζες κλπ).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikomas50 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο MicroSIP εμφανίζεσαι εκτός σύνδεσης. Όλοι οι υπόλοιποι στον τηλεφωνικό κατάλογό μου εμφανίζονται συνδεδεμένοι κανονικά. Όταν σε καλώ δεν ακούω τίποτε. Δοκίμασε να συνδεθείς από κινητό. Εγώ συνδέομαι κανονικά με GSWave και με sip. και με sipgr.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ένα reset στον εξοπλισμό σου.
    Ειχα κάνει και restart, δεν εφταιγε αυτό. Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχα προσθέσει πριν μερικές μέρες έναν έξτρα codec και είχα 6 συνολικά στον εσωτερικο που χτύπαγε ο external. Τον αφαίρεσα τώρα και δουλεύουν πλέον και οι εισερχόμενες! Έως 5 codec μπορει να έχει και να δουλεύει σωστά.

    Οταν είχα προσθέσει τον 6ο codec είχα κάνει μια εξερχόμενη κλήση για να δω αν έχω πρόβλημα αλλα δεν έκανα ταυτόχρονα και εισερχόμενη ώστε να προσέξω ότι αυτό θα το επηρέαζε. Τώρα θυμηθηκα ότι είχαν βγάλει μια ανακοίνωση που έλεγαν να μην βάζουμε πολλους codec σε κάθε εσωτερικό αριθμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος runner70 : 30-03-20 στις 19:11.

  2. #3167
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα από όλα κάνε ένα reset στο router σου αν είσαι οικιακός χρήστης και δοκίμασε ξανά.
    Επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες. Έχω κάνει ήδη restart το router αλλά οι εξερχόμενες δεν δουλεύουν. Πλέον σήμερα παρατήρησα ότι αρκετοί μου έκαναν παράπονα ότι με καλούσαν από κινητά και έλεγε ότι ο αριθμός που καλείτε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο!!!Ρε παιδιά τελικά φταίει η εταιρία, να αλλάξουμε να βρούμε την υγειά μας; Έχω αρρωστήσει με αυτό το θέμα μιας και οι αριθμοί μου είναι επαγγελματικοί και έχω κάθε λίγο και λιγάκι παράπονα από πελάτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilav : 30-03-20 στις 22:36.

  3. #3168
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες. Έχω κάνει ήδη restart το router αλλά οι εξερχόμενες δεν δουλεύουν. Πλέον σήμερα παρατήρησα ότι αρκετοί μου έκαναν παράπονα ότι με καλούσα από κινητά και έλεγε ότι ο αριθμός που καλείτε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο!!!Ρε παιδιά τελικά φταίει η εταιρία, να αλλάξουμε να βρούμε την υγειά μας; Έχω αρρωστήσει με αυτό το θέμα μιας και οι αριθμοί μου είναι επαγγελματικοί και έχω κάθε λίγο και λιγάκι παράπονα.
    τις τελευταίες μέρες που βρίσκομαι σπιτι περισσότερη ωρα λόγω αυτοπεριορισμου, το εχω παρακολουθησει και φαίνεται οτι δουλεύει αφου μας παίρνουν τηλέφωνο και δεν παραπονιουνται οτι δεν δουλεύει.
    Βέβαια το δουλεύω με το ζοιπερ γιατι με το pap2 δεν συνεργάζεται καλά.
    Μιλάω μόνο για εισερχόμενες.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #3169
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    To ίδιο πρόβλημα με τις εισερχόμενες έχω και σε νούμερο που έχω συνδεδεμένο σε fritz 7140 οπότε δεν φταίνε μάλλον τα pap2.

  5. #3170
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    δεν ξερω τι προβλημα εχεις με τις εισερχόμενες αλλα το δικο μου νουμερο δέχτηκε κλησεις σημερα κανονικά.
    βεβαια μιλαμε για δυο κλησεις αλλα δεν περιμενα και αλλες.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #3171
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δοκίμασες να το καλέσεις από κινητο;

  7. #3172
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να το καλέσεις από κινητο;
    Όχι, είναι η αλήθεια.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #3173
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά σήμερα χωρίς να κάνω τίποτα επανήλθαν. Οι εισερχόμενες είναι όλες οκ. Εξερχόμενες δεν έχω προς το παρόν στο ένα νούμερο στο pap2.

  9. #3174
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα κι από εμένα. Έκανα πρόσφατα νέα σύνδεση στην omnivoice λόγω του ότι λόγω τηλεργασίας χρειαζόμουν νουμεράκι για να μπορώ να δουλεύω από το σπίτι.
    Είχα ένα Fritz 7140 και το σέταρα όπως βρήκα οδηγίες από το διαδίκτυο συνδέοντας πάνω του ένα ασύρματο αναλογικό τηλέφωνο.
    Δούλεψε 2-3 μέρες αλλά με διακοπές στην ομιλία. Από χτες δεν περνάει εισερχόμενη αλλά ούτε και εξερχόμενη κλήση ενώ φαίνεται κανονικά συνδεδεμένο στο μενού του αλλά και στη σελίδα της omnivoice.
    Σήμερα κατέβασα το zoiper στο κινητό το οποίο δουλεύει τέλεια σε ποιότητα και συνδεσιμότητα αλλά καταναλώνει πολύ μπαταρία στο κινητό μου και δεν με βολεύει.
    Έχει σετάρει κανείς για να μου πει τι πρέπει να προσέξω ακριβώς;

  10. #3175
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Στο zoiper εννοεις;

    Αν ναι, δοκίμασε την λειτουργία push του zoiper, έχει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών και συνδρομή 10 ευρώ το χρόνο.

    https://www.zoiper.com/en/support/ho...20PUSH#android
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #3176
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Βάλε τις παρακάτω ρυθμίσεις. Με αυτές δούλευε με επιτυχία όταν δούλευα την συγκεκριμένη εταιρεία. Για τις εξερχόμενες ρίξε και μια ματιά στους dialing rules.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  omni.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  87,7 KB 
ID: 213285

  12. #3177
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο zoiper εννοεις;

    Αν ναι, δοκίμασε την λειτουργία push του zoiper, έχει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών και συνδρομή 10 ευρώ το χρόνο.

    https://www.zoiper.com/en/support/ho...20PUSH#android
    To zoiper δουλεύει μια χαρά. Μέσω fritz 7140 είναι το πρόβλημα.

  13. #3178
    Εγγραφή
    10-01-2019
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα
    Και εγώ τον τελευταίο καιρό λόγω της εργασίας από το σπίτι χρησιμοποιώ σε μεγάλο βαθμό omnivoice για την επικοινωνία με τους συναδέλφους. Δεν έχω παρατηρήσει δυσλειτουργία. Εισερχόμενες και εξερχόμενες οκ (συσκευή Grandstream και εφαρμογή wave).
    Έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με ίντερνετ από wind; Ο πεθερός μου και αυτός μέσω wave βγάζει κανονικά κλήσεις μέσω data (cosmote) αλλά όταν συνδέεται μέσω wifi οι μισές κλήσεις δεν βγαίνουν. Για εισερχόμενες δεν γνωρίζω.
    Γνωρίζετε αν κάποιοι πάροχοι "μπλοκάρουν" το voip;

  14. #3179
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Η wind σίγουρα σε μια 100mbit αλλα και σε μια 50mbit που έχω.
    Τσακωμοί σπάσιμο νεύρων και δεν κανουν τίποτα τα σκουπίδια της wind.
    4 λύσεις.
    Αν η συσκευή υποστηρίζει tls γύρνα το και λογικά θα το προσπεράσεις.
    (Τα softphone όπως το wave υποστηρίζουν.)
    Διαφορετικά μίλα με την εξυπηρέτηση της omni και ζήτα τον εναλλακτικό σέρβερ πόρτα.
    Δουλεύει άψογα με μια μικρή παραχώρηση ίσως.
    Πάρε την wind και ζητα να στο φτιάξουν λέγοντας μια άλλη δικαιολογία πχ για κάμερες.
    Στην περίπτωση αυτή είναι το που θα πέσεις και σε παρακαλώ αν μιλήσεις μαζι τους πες μας αν θα σου έρθει ποτέ sms με αριθμό υπόθεσης.
    Πολλές φορές δεν στέλνουν για να μην μπορείς να πας σε συνήγορο κλπ.
    Μπορείς βέβαια αν μπορείς να αλλάξεις και modem με μεγάλες πιθανότητες να ρο προσπεράσεις πάλι.

  15. #3180
    Εγγραφή
    15-02-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα πάλι κι από εμένα. Τελικά κατάφερα να σετάρω και τα 2 νούμερα στα Linksys pap2 μετά από hard reset και επαναρύθμιση. Μια λεπτομέρεια μόνο διαπιστώνω. Όταν με καλούν εξωτερική γραμμή ακούγεται σε αυτόν που με καλεί σαν χτύπος από σφυρί ανά τακτά χρονικά διαστήματα (σαν να κάνει μικρές διακοπές η ομιλία) και στις 2 γραμμές. Καταλαβαίνει τι λέω ο συνομιλητής αλλά είναι λίγο κουραστικό και εκνευριστικό και μερικοί με καλούν στο κινητό. Μήπως φταίει κάποια ρύθμιση;

Σελ. 212 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 192202207210211212213214217222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας