Σελ. 213 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 193203208211212213214215218223 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.181-3.195 από 3448
  1. #3181
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Σήμερα στείλανε αυτό το εμαιλ στους συνδρομητές τους


    Έως ότου ξεκινήσει μια πιο τακτική επικοινωνία με Newletter από εμάς και με αφορμή κάποιες προειδοποιήσεις ασφαλείας, συντάξαμε αυτό το μήνυμα.

    Ο ιός που κυνηγάει την ανθρωπότητα σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, έφερε αρκετές αλλαγές στην καθημερινότητά μας. Άλλαξε σίγουρα κάποιες από τις συνήθειές μας, αλλά και τον τρόπο εργασίας για πολλούς. Οι συνδρομητές μας ήταν ήδη εξοικειωμένοι με τις λειτουργίες εικονικού τηλεφωνικού κέντρου, που χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

    Δεν θέλω να σταθώ πολύ στο θέμα του ιού.. ας πάμε στα δικά μας...

    ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ: Όσοι έχουν εγκατεστημένα τηλεφωνικά κέντρα, ακόμα κι αν είναι «πίσω» από ρούτερ, «προστατευμένα» στο «εσωτερικό δίκτυο», θα πρέπει να τα ελέγχουν κατά διαστήματα και να αναβαθμίζουν το λογισμικό τους. Επίσης πρέπει να βεβαιωθούν ότι τα έχουν προστατέψει σωστά, εφαρμόζοντας τις κατάλληλες πολιτικές προστασίας στην firewall. Πρόσφατα υπήρξε πρόβλημα με τα τηλεφωνικά κέντρα της Grandstream. Έχει βγει και ανακοίνωση από τον κατασκευαστή, ότι πρέπει τα τηλεφωνικά κέντρα της σειράς UCM να αναβαθμιστούν άμεσα. Να υπενθυμίσουμε ότι έχουμε δημοσιεύσει στην περιοχή «Υποστήριξη» κείμενο σχετικά με τις ρυθμίσεις στην ιστοσελίδα μας, οι οποίες μπορούν να αυξήσουν πολύ την ασφάλεια των συστημάτων του πελάτη.
    Νέα λειτουργία: Περιορισμός εξερχόμενων κλήσεων. Με την ενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας ο συγκεκριμένος ΙΡ λογαριασμός δεν θα μπορεί να καλεί πουθενά πλέον, εκτός από τους αριθμούς που «επιτρέπονται» (whitelist). Εξ ορισμού επιτρέπεται πάντα η κλήση προς τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης (112). Από εκεί και πέρα, μπορεί ο κάθε πελάτης να προσθέσει κι άλλους αριθμούς στη λίστα των επιτρεπτών κλήσεων.
    Νέα λειτουργία: Υποστήριξη Microsoft Teams. Είναι πλέον πολύ διαδομένο και σίγουρα έπαιξε το ρόλο του το διάστημα που κλειστήκαμε στα σπίτια μας. Πελάτες που έχουν ενεργοποιημένη τη λειτουργία του Direct Routing στο Microsoft Teams, μπορούν να το συνδέσουν με το σύστημά μας και έτσι να δέχονται αλλά και να κάνουν κλήσεις μέσω της υπηρεσίας μας.
    Νέα λειτουργία: WebRTC για προγραμματιστές. Μετατρέπουμε τον browser σε τηλεφωνική συσκευή. Για τον χρήστη της σελίδας δεν απαιτείται εγκατάσταση κάποιου λογισμικού για να μετατρέψει τον υπολογιστή του σε τηλέφωνο. Χρήσιμο επίσης για ιστοσελίδες που θέλουν να προσφέρουν τηλεφωνική κλήση κατευθείαν από τον υπολογιστή. Τα παραδείγματα χρήσης είναι πάρα πολλά, καλέστε μας για να συζητήσουμε για την δική σας λύση.
    Νέα λειτουργία: Λήψη SMS. Κάποιοι από τους αριθμούς εξωτερικού που διαθέτουμε επιτρέπουν τη λήψη μηνυμάτων SMS, τα οποία εμείς τα προωθούμε σε email. Η λειτουργία είναι άμεσα διαθέσιμοι και για πελάτες οι οποίοι έχουν ήδη εκχωρημένους αριθμούς που το υποστηρίζουν.
    Υπενθύμιση: Πλησιάζει η μέρα που θα μεταφερθούμε στις καινούριες μας ιστοσελίδες. Για να συνεχίσετε να έχετε πρόσβαση θα πρέπει να έχετε ακολουθήσει τις οδηγίες σύνδεσης στο OmniNET Authenticator (Single Sign On). Αυτό θα πρέπει να το προσέξουν ειδικά οι «παλιοί» πελάτες, αφού εδώ και καιρό όλες οι εγγραφές γίνονται ήδη στο καινούριο σύστημα.
    Ειδική προσφορά τηλεφωνικού κέντρου Fritzbox 7390 στα €59,99.


    Στείλαμε αυτό το μήνυμα στους συνδρομητές μας, διότι βάση νομοθεσίας είμαστε υποχρεωμένοι να ενημερώνουμε τους πελάτες μας σχετικά με θέματα ασφάλειας επικοινωνιών.

    Αν δεν θέλετε να λαμβάνετε ενημερωτικά μηνύματα από την εταιρεία μας ή έχετε λάβει περισσότερα του ενός μηνύματα, επικοινωνήστε μαζί μας για να κάνουμε τις αντίστοιχες διορθώσεις.

    OmniVoice
    Μία υπηρεσία της ΟΜΝΙΝΕΤ
    Ακροπόλεως 115
    172 35 Δάφνη

    ΤΗΛ: +30 212 213 1000
    EMAIL: members@omnivoice.eu
    WEB: www.omnivoice.eu
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #3182
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ δεν το έλαβα ακόμα...

    Ευχαριστούμε Σουηδέ!


    Το πιο ενδιαφέρον που διαβαζω, τουλάχιστον για μένα, είναι η αλλαγή του authentication. Είμαι ακόμη με τον παλιό τρόπο, οπότε πρέπει να το δω κι αυτό.

  3. #3183
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν το έλαβα ακόμα...

    Ευχαριστούμε Σουηδέ!


    Το πιο ενδιαφέρον που διαβαζω, τουλάχιστον για μένα, είναι η αλλαγή του authentication. Είμαι ακόμη με τον παλιό τρόπο, οπότε πρέπει να το δω κι αυτό.

    και εγω με τον παλιό τρόπο ήμουνα και τον άλλαξα σήμερα.
    Για όποιον ενδιαφέρεται και μια και ήθελα να αλλάξω τον κωδικό το έκανα ως εξής:

    κλικ στο Σύνδεση / Εγγραφή (OMNI Authenticator)
    κλικ στο Ξέχασες τον κωδικό;
    έβαλα το Όνομα χρήστη (κάποιος μπορεί να βαλει και το email)
    μου στείλανε λινκ για νεο κωδικό και στην συνέχεια νεο λινκ για την επιβεβαίωση του εμαιλ
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #3184
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πάντως στην omnivoice που είμαι εδώ και κάτι χρόνια, με το fritz box 7270 που έχω (παλιότερα είχα άλλο fritz αλλά τα ίδια έκανε), κολλάει αρκετές φορές την ημέρα, δηλ. στις εισερχόμενες κλήσεις δεν χτυπάει το τηλέφωνο, ενώ από την μεριά του καλούντος δεν καλεί, έχω δοκιμάσει στις ρυθμίσεις τα πάντα μάταια, τσάμπα μου φαίνεται πληρώνω και τα λίγα λεφτά της ανανέωσης, με επανεκκίνηση του ρουτερ ξεκολλάει μέχρι να ξανακολλήσει.

  5. #3185
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    καλησπερα. εγω σε αρκετα fritz που εχω φτιαξει 7140, ολα παιζουν κανονικα χωρις προβλημα. μονο ενα 7140 εχει προβλημα αλλα χτυπαει το software του, τα διχνει ολα error, του κανω reset, το στηνω απο την αρχη και μετα παιζει μια χαρα μεχρι να ξαναχτυπησει. το προβλημα μαλλον δημιουργειται απο πτωση ρευματος...
    Τωρα γιατι εσενα δεν παιζει δεν μπορω να φανταστω.
    κανεις αλλος με 7270 ??

  6. #3186
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους.
    Έχω ένα θέμα με την Omnivoice εδώ και καιρό, αλλά ακόμη δεν έχω βρει λύση. Σε άσχετο χρόνο, μπορεί μετά από 3 ημέρες, μπορεί και μετά από 10 ημέρες, η γραμμή μου δεν δέχεται κλήσεις. Στο κέντρο μου (Issabel) την γραμμή την δείχνει Register, αλλά δεν είναι. Στην σελίδα τους, όταν μπαίνω για να δω, βλέπω ότι δεν έχει 'πράσινο χρώμα' εκεί που δείχνει αν είμαι Register. Ο μόνος τρόπος για να επανέλθει, είναι αν αλλάξω κάποια ρύθμιση στο κέντρο μου και πατήσω Reload, η από cli να γράψω 'sip reload'. Τότε επανέρχεται αμέσως. Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα τους, η απάντηση είναι ότι φυσικά και φταίνε οι ρυθμίσεις μου και ότι μου είπαν να ρυθμίσω η να αλλάξω (έχω καλέσει πολλές φορές) δεν άλλαξε τίποτα. Στο κέντρο έχω άλλες 5 γραμμές, από CYTA (ακόμη), από Viva και από yuboto και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο με την Omnivoice. Κάποια βοήθεια κανείς; Έστω και κάποιο cronjob που θα κάνει sip Reload κάθε μία - δύο ημέρες θα μου έλυνε το πρόβλημα, (είναι η γραμμή του σπιτιού και έχω γκρίνια) αλλά δεν ξέρω να το κάνω.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrevenides : 03-07-20 στις 08:12.

  7. #3187
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Έχω ένα θέμα με την Omnivoice εδώ και καιρό, αλλά ακόμη δεν έχω βρει λύση. Σε άσχετο χρόνο, μπορεί μετά από 3 ημέρες, μπορεί και μετά από 10 ημέρες, η γραμμή μου δεν δέχεται κλήσεις. Στο κέντρο μου (Issabel) την γραμμή την δείχνει Register, αλλά δεν είναι. Στην σελίδα τους, όταν μπαίνω για να δω, βλέπω ότι δεν έχει 'πράσινο χρώμα' εκεί που δείχνει αν είμαι Register. Ο μόνος τρόπος για να επανέλθει, είναι αν αλλάξω κάποια ρύθμιση στο κέντρο μου και πατήσω Reload, η από cli να γράψω 'sip reload'. Τότε επανέρχεται αμέσως. Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα τους, η απάντηση είναι ότι φυσικά και φταίνε οι ρυθμίσεις μου και ότι μου είπαν να ρυθμίσω η να αλλάξω (έχω καλέσει πολλές φορές) δεν άλλαξε τίποτα. Στο κέντρο έχω άλλες 5 γραμμές, από CYTA (ακόμη), από Viva και από yuboto και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο με την Omnivoice. Κάποια βοήθεια κανείς; Έστω και κάποιο cronjob που θα κάνει sip Reload κάθε μία - δύο ημέρες θα μου έλυνε το πρόβλημα, (είναι η γραμμή του σπιτιού και έχω γκρίνια) αλλά δεν ξέρω να το κάνω.

    Ευχαριστώ
    Δίνεις την εντολή crontab -e ως root και βάζεις το παρακάτω κάτω από την τελευταία γραμμή:

    Κώδικας:
    0 5 * * */2 /usr/sbin/asterisk -x "sip reload" > /dev/null 2>&1
    Με αυτό τρέχει κάθε 2 μέρες την εντολή /usr/sbin/asterisk -x "sip reload" . Αν το εκτελέσιμο του asterisk δεν βρίσκεται στον κατάλογο /usr/sbin , αλλάζεις τον κατάλογο. Στα cron πάντα να έχεις το full path του κάθε εκτελέσιμου.

  8. #3188
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνεις την εντολή crontab -e ως root και βάζεις το παρακάτω κάτω από την τελευταία γραμμή:

    Κώδικας:
    0 5 * * */2 /usr/sbin/asterisk -x "sip reload" > /dev/null 2>&1
    Με αυτό τρέχει κάθε 2 μέρες την εντολή /usr/sbin/asterisk -x "sip reload" . Αν το εκτελέσιμο του asterisk δεν βρίσκεται στον κατάλογο /usr/sbin , αλλάζεις τον κατάλογο. Στα cron πάντα να έχεις το full path του κάθε εκτελέσιμου.
    Θεωρητικά το έκανα (δεν ξέρω πως δουλεύει το crontab, αλλά βρήκα στο internet), μένει να δω αν δουλεύει κιόλας.

    Σε ευχαριστώ πολύ.

  9. #3189
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά το έκανα (δεν ξέρω πως δουλεύει το crontab, αλλά βρήκα στο internet), μένει να δω αν δουλεύει κιόλας.

    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Στα cron job η σύνταξη της εντολής για το πότε θα τρέξει είναι το δύσκολο κομμάτι, ούτε εγώ το ξέρω απ' έξω Το υπόλοιπο είναι η εντολή όπως θα την έτρεχες με SSH, με την διαφορά ότι πρέπει να βάζεις το full path του εκτελέσιμου.

  10. #3190
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα cron job η σύνταξη της εντολής για το πότε θα τρέξει είναι το δύσκολο κομμάτι, ούτε εγώ το ξέρω απ' έξω Το υπόλοιπο είναι η εντολή όπως θα την έτρεχες με SSH, με την διαφορά ότι πρέπει να βάζεις το full path του εκτελέσιμου.
    Καλημέρα. Το path του εκτελεσιμου, δεν ξέρω που είναι ούτε πως το βρίσκω, αλλά πρέπει να είναι αυτό που γράφεις, γιατί τρέχω την εντολή και δουλεύει (!)
    [root@issabel ~]# /usr/sbin/asterisk -x "sip reload" > /dev/null 2>&1
    Οπότε έγινε η μισή δουλειά. Η δυσκολία μου μετά με το crontab, ήταν πως δεν ήξερα πως να κάνω edit, insert και save, διάβασα και τα βρήκα και μόλις τρέξω την εντολή, σε άλλο ταυτόχρονα ανοικτό παράθυρο cli, βλέπω:

    issabel*CLI>
    -- Remote UNIX connection
    Reloading SIP
    -- Remote UNIX connection disconnected

    και έτσι ξέρω ότι δουλεύει. Την ίδια στιγμή εδώ: https://crontab.guru/ μπορώ να φτιάξω/δοκιμάσω και το time table η όπως λέγεται τέλος πάντων το "χρονόμετρο" της εντολής, το έκανα ανα 2λεπτο και έβλεπα στο cli ότι είναι εντάξει.

    Πάλι όμως "μπακάλικη" δουλειά έκανα, για τον εξής λόγο.
    Ας υποθέσουμε ότι δεν είμαι register στην Omnivoice (όταν συμβαίνει αυτό στην πραγματικότητα, δεν ξέρω τον λόγο), για τις ανάγκες τις δοκιμής, αλλάζω εξωτερική IP στο κέντρο μου και κάνω check στο panel της Omnivoice.
    Πατάω εδώ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  78,8 KB 
ID: 216697

    Μετά, βλέπω την τελευταία ip μου, όπως την ξέρει η Omnivoice και πατάω μετά εκεί που λέει "sip4.omnivoice.eu"
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  61,8 KB 
ID: 216698

    Στο παράθυρο που ανοίγει, βλέπω στο "contact" και στο "ip", την ip μου, εδώ τελειώνει σε .199

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  33.jpg 
Εμφανίσεις:  261 
Μέγεθος:  21,5 KB 
ID: 216699

    Μόλις αλλάξει η ip μου, τρέχω το sip reload και μόλις ξαναπάω στο τελευταίο παράθυρο της Omnivoice, βλέπω αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  258 
Μέγεθος:  21,0 KB 
ID: 216700

    Βλέπω στο "ip", την ip μου που έχει αλλάξει, εδώ τελειώνει σε 1.7 και στο "contact" βλέπω την προηγούμενη ip μου, που τελειώνει σε .199.
    Φυσικά τώρα δεν έχω τηλέφωνο, και ακόμη και αν τρέξω ξανά το sip reload, δεν αλλάζει κάτι, τουλάχιστον όχι άμεσα (περίμενα ~5 λεπτά, αλλά δεν έγινε κάτι).
    Εάν τρέξω ξανά το sip reload μετά από 3 λεπτά, τότε όλα οκ. Γι'αυτό έγραψα "μπακάλικα", γιατί έβαλα το cronetab να τρέχει την ίδια εντολή 2 φορές, η 2η 3 λεπτά μετά από την πρώτη και θα περιμένω κάποιες ημέρες τώρα, να δω αν δουλεύει. Μάλλον θα υπάρχει και ο σωστός τρόπος να γίνουν όλα αυτά, αλλά δεν τον ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrevenides : 06-07-20 στις 10:18.

  11. #3191
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση σε εγκατάσταση ενός PAP2Τ πάνω στο δίκτυο της Omni.

    2 ενεργά FXS ports στα οποία βρίσκονται συνδεδεμένες 2 τηλεφωνικές συσκευές με ξεχωριστό εξαψήφιο η κάθε μία. Ένας γεωγραφικός αριθμός και ring group ρυθμισμένο ώστε να χτυπάνε και τα 2 εξαψήφια ταυτόχρονα. Μέχρι εδώ καλά.

    Υπάρχει τρόπος αν απαντηθεί η κλήση από την μία θύρα FXS (1η τηλ. συσκευή) να προωθηθεί κάπως στην 2η θύρα FXS (2η τηλ. συσκευή), χρησιμοποιώντας ίσως το blind transfer που προσφέρει ως δυνατότητα η συσκευή η κάποια αντίστοιχη λειτουργία που παρέχει η Omni;

    Η ερώτηση καθώς προφανώς οι έως τώρα δοκιμές μου έχουν 'αποτύχει' :/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RTouris : 15-07-20 στις 21:18.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  12. #3192
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση σε εγκατάσταση ενός PAP2Τ πάνω στο δίκτυο της Omni.

    2 ενεργά FXS ports στα οποία βρίσκονται συνδεδεμένες 2 τηλεφωνικές συσκευές με ξεχωριστό εξαψήφιο η κάθε μία. Ένας γεωγραφικός αριθμός και ring group ρυθμισμένο ώστε να χτυπάνε και τα 2 εξαψήφια ταυτόχρονα. Μέχρι εδώ καλά.

    Υπάρχει τρόπος αν απαντηθεί η κλήση από την μία θύρα FXS (1η τηλ. συσκευή) να προωθηθεί κάπως στην 2η θύρα FXS (2η τηλ. συσκευή), χρησιμοποιώντας ίσως το blind transfer που προσφέρει ως δυνατότητα η συσκευή η κάποια αντίστοιχη λειτουργία που παρέχει η Omni;

    Η ερώτηση καθώς προφανώς οι έως τώρα δοκιμές μου έχουν 'αποτύχει' :/
    Αν δεν κάνω λάθος, αν έχει το pap συνδυασμό ψηφίων για blind transfer στέλνει το αίτημα στον sip server που είναι συνδεδεμένο, στης omnivoice στην συγκεκριμένη περίπτωση.

    Αν ο sip server δεν το υποστηρίζει, δεν θα δουλέψει.

    Τα pap δεν έχουν δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου.

    Δοκίμασε την ώρα που μιλάς να πατήσεις το flash στην συσκευή σου και αν δώσει τόνο, να πατήσεις το εξαψήφιο της άλλης , να κλείσεις το ακουστικό και να δεις αν γίνει η μεταφορά. Σε asterisk δουλεύει μια χαρά έτσι.

  13. #3193
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς με το flash δεν πάμε πουθενά...εξ' ού και ο προβληματισμός μου, καθώς βάσει specs το PAP2T φαίνεται να υποστηρίζει τέτοιες λειτουργίες (αν και εφ' όσον τις προσφέρει ο sip φαντάζομαι πλέον)... :/
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  14. #3194
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς με το flash δεν πάμε πουθενά...εξ' ού και ο προβληματισμός μου, καθώς βάσει specs το PAP2T φαίνεται να υποστηρίζει τέτοιες λειτουργίες (αν και εφ' όσον τις προσφέρει ο sip φαντάζομαι πλέον)... :/
    Γιατί με το flash δεν πάμε πουθενά; Δεν έχεις να χάσεις απολύτως τίποτα να το δοκιμάσεις. Μπορεί να μην υποστηρίζεται ούτε αυτό από την Omnivoice.

  15. #3195
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πάμε πουθενά επειδή στην πράξη με δύο συσκευές που το δοκίμασα δεν κάνει τπτ, στην ουσία αυτό εννοούσα
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

Σελ. 213 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 193203208211212213214215218223 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας