Σελ. 146 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 126136141144145146147148151156166 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.176-2.190 από 3448
  1. #2176
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τελευταία έχω ένα πρόβλημα. Ο asterisk που χρησιμοποιώ γράφεται κανονικά στον omni και μπορώ να κάνω κλήσεις, αλλά δεν δέχεται κλήσεις. Αυτός που καλεί δεν ακούει τίποτε! Ένα ATA (Obihai) όμως που επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τί έχει αλλάξει από τη μεριά μου (σε σχέση με παλιότερα που δεν είχα πρόβλημα); Νεώτερο version του asterisk (13 vs. 1.8) και αλλαγή του router. Και στα δύο όμως δεν βλέπω καμιά διαφορά που να εξηγεί αυτό το πρόβλημα. Άλλοι voip λογαριασμοί (που έχω) δουλεύουν κανονικά. 'Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;

  2. #2177
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από livadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία έχω ένα πρόβλημα. Ο asterisk που χρησιμοποιώ γράφεται κανονικά στον omni και μπορώ να κάνω κλήσεις, αλλά δεν δέχεται κλήσεις. Αυτός που καλεί δεν ακούει τίποτε! Ένα ATA (Obihai) όμως που επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τί έχει αλλάξει από τη μεριά μου (σε σχέση με παλιότερα που δεν είχα πρόβλημα); Νεώτερο version του asterisk (13 vs. 1.8) και αλλαγή του router. Και στα δύο όμως δεν βλέπω καμιά διαφορά που να εξηγεί αυτό το πρόβλημα. Άλλοι voip λογαριασμοί (που έχω) δουλεύουν κανονικά. 'Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο;
    Ψάξε να δεις μήπως το καινούργιο router έχει ενεργοποιημένο το SIP ALG. Αν το έχει απενεργοποίησέ το.
    Με την αλλαγή της έκδοσης του Asterisk δεν πιστεύω να σου έκανε τέτοια ζημιά. Αν δεν έχεις θέμα με το SIP ALG πες μου να σου στείλω τις δικές μου ρυθμισιες για το trunk

  3. #2178
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παρεμπιπτόντως γνωρίζει κανείς αν η υπηρεσία FAX λειτουργεί έστω και δοκιμαστικά.
    προχθές έκανα κάποιες δοκιμές με έναν φίλο και δεν καταφέραμε να στείλουμε ο ένας στον άλλον.
    Και οι δυο με αριθμούς omnivoice.
    Πριν πέντε έξι μήνες είχα αποστείλει ένα fax σε τράπεζα και λειτουργούσε κανονικά.

  4. #2179
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε να δεις μήπως το καινούργιο router έχει ενεργοποιημένο το SIP ALG. Αν το έχει απενεργοποίησέ το.
    Με την αλλαγή της έκδοσης το Asterisk δεν πιστεύω να σου έκανε τέτοια ζημιά. Αν δεν έχεις θέμα με το SIP ALG πες μου να σου στείλω τις δικές μου ρυθμισιες για το trunk
    δεν νομίζω ότι ο router που έχω έχει τέτοιο. Ο προηγούμενος που χρησιμοποιούσα είχε και το είχα ενεργοποιήσει, αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι κάτι έκανε. Εν πάση περιπτώσει, για την ώρα φαίνεται ότι βρήκα τη λύση με την διαγραφή του externhost=xxxx.com (ή ισοδύναμο externip=xxx.yyy.zzz) από τα 'general' settings. Γιατί αυτό βοηθά είναι ακόμη μυστήριο! (Τα xxx.yyy etc παραπάνω είναι δικά μου public domains or IP)

    Αν δεν σε πειράζει στείλε τα δικά σου settings με το version του asterisk μαζί.

  5. #2180
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Outgoing
    Trunk name: Omnivoice
    PEER Details:
    username=ΕΞΑΨΗΦΙΟ
    type=peer
    secret=ΚΩΔΙΚΟΣ
    nat=yes
    insecure=port,invite
    host=sip.omnivoice.eu
    fromuser=ΕΞΑΨΗΦΙΟ
    fromdomain=omnivoice.eu
    disallow=all
    context=from-trunk
    allow=alaw&ulaw&g722


    INCOMING
    USER Context: Omnivoice_In
    USER Details:
    type=user
    insecure=port,invite
    fromdomain=omnivoice.eu
    context=from-trunk


    Registration String: ΕΞΑΨΗΦΙΟ:ΚΩΔΙΚΟΣ@sip.omnivoice.eu/ΕΞΑΨΗΦΙΟ

    Αυτά είναι σε FreePBX 13.0.190.6 με Asterisk 13.12.2

    Στο General Settings πρέπει απαραίτητα να έχεις δηλωμένο το τοπικό σου δίκτυο στο Local Networks (π.χ. 192.168.3.0/24) και στην καρτέλα Chan SIP Settings αν έχεις δυναμική IP να βάλεις το dynamic hostname σου στο ανάλογο πεδίο, αλλιώς πατάς ότι έχεις στατική IP και την βάζεις εκεί που πρέπει.

  6. #2181
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Outgoing
    Trunk name: Omnivoice
    ...........
    nat=yes
    .....
    Αυτά είναι σε FreePBX 13.0.190.6 με Asterisk 13.12.2

    Στο General Settings πρέπει απαραίτητα να έχεις δηλωμένο το τοπικό σου δίκτυο στο Local Networks (π.χ. 192.168.3.0/24) και στην καρτέλα Chan SIP Settings αν έχεις δυναμική IP να βάλεις το dynamic hostname σου στο ανάλογο πεδίο, αλλιώς πατάς ότι έχεις στατική IP και την βάζεις εκεί που πρέπει.
    Εγώ έχω απλό asterisk σε linux (ubuntu). Το 'nat=yes' έχει γίνει 'nat=force_rport,comedia' στο καινούριο asterisk, δεν ξέρω γιατί βρίσκεται ακόμη στο FreePBX. Στα άλλα δεν βρίσκω καμιά σημαντική διαφορά, δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί το δικό σου 'Chan SIP Settings' στο asterisk. Αυτό που είχα, externhost=xxx.mydomain.com, ήταν αυτό που δημιουργούσε το πρόβλημα. Όταν το έβγαλα, άρχισα να λαβαίνω τις κλήσεις.

  7. #2182
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από livadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω απλό asterisk σε linux (ubuntu). Το 'nat=yes' έχει γίνει 'nat=force_rport,comedia' στο καινούριο asterisk, δεν ξέρω γιατί βρίσκεται ακόμη στο FreePBX. Στα άλλα δεν βρίσκω καμιά σημαντική διαφορά, δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί το δικό σου 'Chan SIP Settings' στο asterisk. Αυτό που είχα, externhost=xxx.mydomain.com, ήταν αυτό που δημιουργούσε το πρόβλημα. Όταν το έβγαλα, άρχισα να λαβαίνω τις κλήσεις.
    Για το nat=yes το γνωρίζω, λάθος δικό μου είναι που δεν το έχω αλλάξει. Δεν έχω πλέον νούμερο για εισερχόμενες στην Omnivoice, μου έχουν ξεμείνει οι ρυθμίσεις.
    Αν έχεις στατική ip από τον πάροχό σου, βάλε την γραμμή externip=xxx.xxx.xxx.xxx (όπου xxx.xxx.xxx.xxx η IP σου)
    Αν έχεις δυναμική ip και έχεις κάποιο dynamic dns hostname, βάλε τις παρακάτω γραμμές. Το 120 είναι τα δευτερόλεπτα στα οποία θα κάνει refresh για να δει αν έχει αλλάξει η IP του externhost:
    externhost=xxx.no-ip.com
    externrefresh=120


    Γενικότερα, είτε βάλεις το externhost/externip είτε όχι, πρέπει απαραίτητα να υπάρχει η παρακάτω γραμμή στην οποία θα δηλώσεις το δικό σου τοπικό δίκτυο:
    localnet=192.168.0.0/24

    Όλες οι αλλαγές που αναφέρω γίνονται στο αρχείο /etc/asterisk/sip.conf , πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις FreePBX GUI και για να εφαρμοστούν θέλει restart ο asterisk ( service asterisk restart ή /etc/init.d/asterisk restart )

  8. #2183
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    externhost=xxx.no-ip.com
    externrefresh=120


    Γενικότερα, είτε βάλεις το externhost/externip είτε όχι, πρέπει απαραίτητα να υπάρχει η παρακάτω γραμμή στην οποία θα δηλώσεις το δικό σου τοπικό δίκτυο:
    localnet=192.168.0.0/24
    Ναι, όπως είπα παραπάνω, είτε έχω το externhost είτε το externip 'εμποδίζουν' το asterisk να δέχεται κλήσεις από το omni. (Το localnet το έχω.) Ούτε καταγράφει κάποιο λάθος στο log. Για externrefresh είχα 300, μια και το δικό μου public IP είναι σχεδόν static. Να σημειώσω εδώ ότι έχω ακόμη δύο παρόχους (όχι από Ελλάδα) από τους οποίους δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίρνω κλήσεις είτε έχω το externhost είτε δεν το έχω.

  9. #2184
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με την Omnivoice παλιότερα είχα και εγώ πρόβλημα με τις εισερχόμενες και το δημιουργούσε το router μου. Μόλις έκλεισα το SIP ALG έστρωσε αμέσως.
    Δοκίμασε να τους πάρεις ένα τηλέφωνο όταν θα είσαι στον χώρο να το δείτε επιτόπου. Πες του να τρέξει ένα trace και να σου πει τι πρόβλημα βλέπει όταν έρχεται η εισερχόμενη κλήση.
    Log εννοείς το log file του Asterisk ή την εντολή asterisk -grvvv όπου βλέπεις live την console του Asterisk;

  10. #2185
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την Omnivoice παλιότερα είχα και εγώ πρόβλημα με τις εισερχόμενες και το δημιουργούσε το router μου. Μόλις έκλεισα το SIP ALG έστρωσε αμέσως.
    Δοκίμασε να τους πάρεις ένα τηλέφωνο όταν θα είσαι στον χώρο να το δείτε επιτόπου. Πες του να τρέξει ένα trace και να σου πει τι πρόβλημα βλέπει όταν έρχεται η εισερχόμενη κλήση.
    Log εννοείς το log file του Asterisk ή την εντολή asterisk -grvvv όπου βλέπεις live την console του Asterisk;
    Μόλις έχω λίγο χρόνο ν' ασχοληθώ πάλι με αυτό, ίσως να τους πάρω τηλέφωνο. Για την ώρα δουλεύει μια χαρά. Μπορώ επίσης να συνδεθώ με τον Asterisk του σπιτιού μου ακόμη (με IAX extension αυτή τη φορά) και χωρίςτο externhost entry. Εννοούσα την console του Asterisk.

  11. #2186
    Εγγραφή
    25-11-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα. Προχθές έκανα εγγραφή στην omnivoice. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος, το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι το interface τους θέλει λίγη δουλειά... Παρατήρησα ότι πουλάνε και voip συσκευές με κουπόνι 5 ευρώ και ότι τις ρυθμίζουν. Ενδιαφέρομαι για ένα grandstream gxp1610. Έχει αγοράσει κάποιος άλλος από εκεί συσκευή; Να το τολμήσω;
    Ευχαριστώ

  12. #2187
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    ερωτηση αν θελω να δέχομαι κλήσεις στο omvoice Νουμερο που ειχα παρει στο κινητο γινετε με την εφαρμογη που λεει Media5-fone SIP VoIP ?

    στην ουσια θα με παιρνουν στο νουμερο που θα παρω απο omnivoice και θα μιλαω απο το κινητο ωστε να μην χρεωνονται με κληση προς κινητα.. ειναι αυτο δυνατον?

    ΥΓ. Το καταφερα ολα οκ.. ερωτηση αλλο application για iphone εκτος media5-fone?
    ΥΓ2. Γινετε να φαινετε το νουμερο απο Omnivoice που εχω οταν παιρνω τηλεφωνο σε κινητο ή σταθερο? γιατι φαινεται να εχω αποκρυψη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jesakos : 08-12-16 στις 12:48.

  13. #2188
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jesakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση αν θελω να δέχομαι κλήσεις στο omvoice Νουμερο που ειχα παρει στο κινητο γινετε με την εφαρμογη που λεει Media5-fone SIP VoIP ?

    στην ουσια θα με παιρνουν στο νουμερο που θα παρω απο omnivoice και θα μιλαω απο το κινητο ωστε να μην χρεωνονται με κληση προς κινητα.. ειναι αυτο δυνατον?

    ΥΓ. Το καταφερα ολα οκ.. ερωτηση αλλο application για iphone εκτος media5-fone?
    ΥΓ2. Γινετε να φαινετε το νουμερο απο Omnivoice που εχω οταν παιρνω τηλεφωνο σε κινητο ή σταθερο? γιατι φαινεται να εχω αποκρυψη
    Δωρεάν sip client για ios μπορείς να δοκιμάσεις το zoiper ή το grandstream wave.
    Για το θέμα της απόκρυψης, δες μήπως στην σελίδα του λογαριασμού σου στην Omnivoice , στο "Basic", έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Απόκρυψη αριθμ. κλήσης" .

  14. #2189
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150000/50000
    ISP
    COSMOTE LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από codezero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωρεάν sip client για ios μπορείς να δοκιμάσεις το zoiper ή το grandstream wave.
    Για το θέμα της απόκρυψης, δες μήπως στην σελίδα του λογαριασμού σου στην Omnivoice , στο "Basic", έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "Απόκρυψη αριθμ. κλήσης" .
    ευχαριστώ.. το έκανα αλλα δοκίμασα μετα απο 10 λεπτά και πάλι απόκρυψη με λεει :S ενω έχω γεωγραιφκο νουμερο..

  15. #2190
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο πεδίο "Αριθμός κλήσης (display number)", έχεις επιλεγμένο τον γεωγραφικό αριθμό και όχι τον 6ψήφιο της Omnivoice;

Σελ. 146 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 126136141144145146147148151156166 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας