Σελ. 1 από 230 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 3447
  1. #1
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοίγω αυτή τη συζήτηση γιατί αναφέρθηκε σε υποforum του AdslGr η ύπαρξη του OMNIVOICE που με μια πρώτη ματιά δείχνει ενδιαφέρον δεδομένου ότι δίνει και γεωγραφικούς αριθμούς Ελλάδας (δωρεάν προς το παρόν) και χρεώσεις ανάλογες του I-Call.
    Όποιος έχει κάνει εγγραφή και έχει κάποια άποψη για τις υπηρεσίες, ποιότητα κλπ. καλό θα ήταν να μας ενημερώσει μια και το κλείσιμο του I-Call το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.398
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Προς το παρόν το μόνο που μπορώ να πω έιναι ότι με την εγγραφή μου πίστωσαν 3€ και ότι σε ένα email ανταποκρίθηκαν άμεσα.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ προς το παρόν μπορώ να πω ότι αυτό http://vm.omnivoice.eu/docs/appform1.pdf με έβαλε σε υποψίες. Amway σημαίνει μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες MLM (πυραμίδες) που η πώληση προϊόντων και η παροχή υπηρεσιών είναι προσχηματικές. Παρέχουν ή δεν παρέχουν υπηρεσίες, οι σώφρονες άνθρωποι μένουν μακριά από τέτοιες 'εταιρείες'.
    hnesne

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    amway?????

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    5119/1021
    ISP
    Vivodi - VoIP: OmniVoice
    DSLAM
    Vivodi - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Epygi Quadro 16Xi IP-PBX
    Smile
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό μία εταιρεία να παρέχει τις υπηρεσίες της σε κάποια άλλη επιχείρηση...
    Καλό είναι λοιπόν να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα και να μην παραμένουν σκιές:

    Η υπηρεσία OMNIVOICE παρέχεται από την εταιρεία ΟΜΝΙΝΕΤ, η οποία δραστηριοποιείται στην Ελλάδα στον χώρο της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών από το 1992. Η ΟΜΝΙΝΕΤ δεν έχει απολύτως καμία μετοχική σχέση με άλλες επιχειρήσεις του εσωτερικού όσο και του εξωτερικού.

    Η υπηρεσία OMNIVOICE voicemail παρέχεται σε κάποιες ομάδες συνεργατών της Amway για μεταξύ τους επικοινωνία, δεν υπάρχει εμπορική σχέση των δύο εταιρειών απευθείας και σε καμία περίπτωση δεν συμμετέχει η ΟΜΝΙΝΕΤ σε συναλλαγές τύπου "πυραμίδας".

    Ελπίζω να ξεκαθάρισαν τα σύννεφα πάνω από το OmniVoice και καλά θα κάνουν κάποιοι να σκέφτονται λίγο παραπάνω πριν βγάλουν γρήγορα συμπεράσματα.

    Μήπως θα πρέπει να κλείσουμε και όλες τις άλλες εταιρείες τηλεπικοινωνιών επειδή παρέχουν υπηρεσίες και σε κακούργους κλπ κλπ; Σίγουρα δεν μπορούμε ούτε καν να συγκρίνουμε τις δύο περιπτώσεις, αφού η Amway λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα, όπως και η ΟΜΝΙΝΕΤ.

    Σε άλλες κουβεντούλες διαβάζω πολλά για υπηρεσίες του εξωτερικού, με εξωφρενικά χαμηλές τιμές. Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς, πώς είναι δυνατόν να "πουλάνε" κάτω του κόστους; Και γιατί υπάρχουν τόοοοσοι πολλοί "κλώνοι" από κάποιες από αυτές; Μήπως κάποιοι από αυτούς που γράφουν εδώ μέσα για αυτούς τους "κλώνους" έχουν προσωπικό οικονομικό όφελος να "σπρώχνουν" ενδιαφερόμενους προς αυτούς;

    Καλή σας ημέρα

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά που λες όμως δεν τα ξεκαθαρίζει η Omnivoice στο site της, ούτε κι εσύ μας λες πώς τα ξέρεις. Την όποια εξήγηση λοιπόν, τη λαμβάνω ως μη δοθείσα. Προσωπικά, ανέφερα ξεκάθαρα αυτό που πιστεύω, δηλαδή ότι η αναφορά της Amway σε έντυπα της Omnivoice με βάζει σε υποψίες, καθώς και την προσωπική μου γνώμη, ότι καλό είναι κανείς να μένει μακριά από τέτοιες εταιρείες. Και αν κάποιος δεν το κατάλαβε, αναφέρομαι στην Amway, όχι την Omnivoice, την οποία και δεν γνωρίζω.

    Όσο για την Amway, το ότι λειτουργεί νόμιμα δεν το αμφισβητώ, το αν είναι οι πρακτικές της ηθικές και αν εγκλωβίζουν αδαείς πουλώντας τους ψεύτικες υποσχέσεις και αν κάνει γενικά κάτι μεμπτό ή είναι ένας παράδεισος για τους 'επιβάτες' της, δεν είναι του παρόντος θέματος. Προσωπικά έχω άποψη από δική μου εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία στην Αμερική, και δεν ωφελεί να προσπαθήσει να με μεταπείσει κανείς.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες όμως δεν τα ξεκαθαρίζει η Omnivoice στο site της, ούτε κι εσύ μας λες πώς τα ξέρεις. Την όποια εξήγηση λοιπόν, τη λαμβάνω ως μη δοθείσα. Προσωπικά, ανέφερα ξεκάθαρα αυτό που πιστεύω, δηλαδή ότι η αναφορά της Amway σε έντυπα της Omnivoice με βάζει σε υποψίες, καθώς και την προσωπική μου γνώμη, ότι καλό είναι κανείς να μένει μακριά από τέτοιες εταιρείες. Και αν κάποιος δεν το κατάλαβε, αναφέρομαι στην Amway, όχι την Omnivoice, την οποία και δεν γνωρίζω.

    Όσο για την Amway, το ότι λειτουργεί νόμιμα δεν το αμφισβητώ, το αν είναι οι πρακτικές της ηθικές και αν εγκλωβίζουν αδαείς πουλώντας τους ψεύτικες υποσχέσεις και αν κάνει γενικά κάτι μεμπτό ή είναι ένας παράδεισος για τους 'επιβάτες' της, δεν είναι του παρόντος θέματος. Προσωπικά έχω άποψη από δική μου εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία στην Αμερική, και δεν ωφελεί να προσπαθήσει να με μεταπείσει κανείς.
    Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες, αλλά από την άλλη έχω πληρώσει κάτι εταιρείες φαντάσματα του εξωτερικού ενώ αυτή η εταιρεία πήρε άδεια και ελέγχετε από την ΕΕΤΤ.

    Πιο πρακτικά πράγματα τώρα. Μου έδωσαν κωδικούς, voip αριθμό και αριθμό για εισερχόμενα.

    Το θέμα είναι οτι δεν έχω καταφέρει ακόμα να το κάνω να συνδεθεί στο PAP2. Ή θα λέει ότι είναι offline ή ότι δεν μπορεί να συνδεθεί.

    Κάποια ιδέα για τα settings?

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    5119/1021
    ISP
    Vivodi - VoIP: OmniVoice
    DSLAM
    Vivodi - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Epygi Quadro 16Xi IP-PBX
    Στις ρυθμίσεις του συγκεκριμένου λογαριασμού μπορείς να ενεργοποιείσεις το ΝΑΤ:
    Η διαδρομή για να φτάσεις εκεί είναι:
    Οριζόντιο μενού: ΙΡ τηλεφωνία
    στο κάθετο μενού που εμφανίζεται: Στοιχεία/ενεργοπ. υπηρεσίας
    Θα σου εμφανιστεί μία λίστα με λογαριασμούς που έχεις ενεργοποιήσει (δηλ. τα 6ψήφια νούμερα), εκεί κάνεις κλικ είτε τον αριθμό είτε στην τελευταία στήλη στους codec. Και στις δύο καρτέλες υπάρχει η ρύθμιση για το ΝΑΤ.

    Προτιμότερο πάντα είναι να ενεργοποιούμε όμως το STUN, εφόσον έχει αντίστοιχη ρύθμιση ο εξοπλισμός. Για έλεγξε μήπως θέλει αναβάθμιση το firmware του PAP2 για να υποστηρίζει STUN. Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι απαραίτητη η ρύθμιση του ΝΑΤ.

    Είτε με την μία ρύθμιση είτε με την άλλη θα πρέπει να σου δουλέψει.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Και όμως δεν δουλεύει.
    Δοκίμασα διαφορετικά stun αλλά τίποτα.

    Το αριθμό για να με καλούν (αν καταφέρω να συνδεθώ) πως τον χρησιμοποιώ.

    Στο evoice είναι το user ID, εδώ δεν έχω βρει πως γίνεται.

    EDIT2. Σε ευχαριστώ. Με την ενεργοποίηση του NAT δούλεψε. Βέβαια μου κάνει εντύπωση γιατί όλοι οι άλλοι providers που χρησιμοποιώ δουλεύουν ακόμα και χωρίς stun.

    Και οι εισερχόμενες είναι εντάξει, αλλά δεν στέλνει τον αριθμό στο τηλέφωνο που καλώ, ενώ δεν έχω ενεργοποιήσει την απόκρυψη κλήσης.

    EDIT2. Περίεργο, στα κινητά στέλνει και τον αριθμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 23-10-08 στις 11:39.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων

    EDIT2. Περίεργο, στα κινητά στέλνει και τον αριθμό.
    Έχει αναγνώριση προς όλα τα κινητά της Ελλάδας...υπάρχει σχετική ανακοίνωση στο site της omnivoice...αναμένεται επίσης απάντηση από ΕΕΤΤ προς omnivoice σχετικά με τη φορητότητα αριθμών από π.χ. i-call σε omnivoice...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει αναγνώριση προς όλα τα κινητά της Ελλάδας...υπάρχει σχετική ανακοίνωση στο site της omnivoice...αναμένεται επίσης απάντηση από ΕΕΤΤ προς omnivoice σχετικά με τη φορητότητα αριθμών από π.χ. i-call σε omnivoice...
    Ναι το είδα αργότερα από το post.
    Το περίεργο είναι ότι ακριβός το ίδιο μου κάνει το voipdiscount

    Η ποιότητα κλήσης δεν συγκρίνεται με του evoice (έχει πολύ καλύτερη) και επίσης δεν έχει δυνατότητα κλήσης σε τριψήφιους, τετραψήφιους αριθμούς (το evoice έχει τέτοια δυνατότητα). Ας ελπίσουμε οτι θα το βελτιώσουν και αυτό.

    Τώρα η απορία μου είναι γιατί δεν λειτουργεί χωρίς να ενεργοποιήσω το NAT στην σελίδα τους (Όλοι οι άλλοι providers δουλεύουν κανονικά)

  12. #12
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά με ενδιαφέρει το δωρεάν νούμερο που δίνει για τις εισερχόμενες και κάποια στιγμή θα κάνω εγγραφή. Θεωρώ τις χρεώσεις λογικές και συνεπώς κατά τη γνώμη μου δεν είναι μαιμού εταιρία.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    5119/1021
    ISP
    Vivodi - VoIP: OmniVoice
    DSLAM
    Vivodi - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Epygi Quadro 16Xi IP-PBX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα η απορία μου είναι γιατί δεν λειτουργεί χωρίς να ενεργοποιήσω το NAT στην σελίδα τους (Όλοι οι άλλοι providers δουλεύουν κανονικά)
    Μήπως οι άλλοι έχουν το ΝΑΤ εξ ορισμού ενεργοποιημένο και δεν σου δίνουν την δυνατότητα ενεργοποίησης / απενεργοποίησης;

  14. #14
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Εχει νέα η σελίδα για τη φορητότητα αριθμών,καθώς και για την αριθμοδότηση σε αρκετές περιοχές:

    Spoiler:
    # 23/10/08 13:20
    OmniVoice φορητότητα

    Σε περίπου 10 - 15 ημέρες (αν δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα) θα ενεργοποιηθεί και η δυνατότητα φορητότητας αριθμών. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα
    # 23/10/08 12:56
    ΟmniVoice αριθμοί

    Εγκρίθηκαν οι αριθμοί μας και σύντομα θα ενεργοποιηθούν:

    * Αθήνα: 212213xxxx
    * Θεσ/νίκη: 231213xxxx
    * Koζάνη: 2461234xxx
    * Λασίθι: 2841234xxx

    Όσοι έχουν λάβει προσωρινούς αριθμούς θα ενημερωθούν για την αλλαγή και τον καινούριο τους αριθμό.

    Αν υπάρχουν συνδρομητές από άλλες περιοχές, μπορούν να μας ζητήσουν την ενεργοποίηση αριθμών στην περιοχή τους.

    Η επόμενη περιοχή που θα ενεργοποιηθεί θα είναι τα Ιωάννινα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 23-10-08 στις 15:03.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-10-2003
    Περιοχή
    Village Vanguard
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    8(dB) / 15(dB)
    Mε την εγγραφή και σε ελάχιστα λεπτά πήρα αριθμό και άρχισα να τηλεφωνώ. Η ποιότητα με το draytek vigor είναι πολύ καλή.
    Το θεμα είναι η ποιότητα της υπηρεσίας. Το εάν έχει σχέση με την Amway δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
    Νομίζω ότι εκεί πρέπει να σταθούμε. Η υλοποίηση των στόχων της εταιρείας πχ γεωγραφικοί αριθμοί, φορητότητα, θα δείξει πολλά.
    Εγώ προς το παρόν δηλώνω ευχαριστημένος.

Σελ. 1 από 230 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας