Σελ. 219 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219220221224229 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.271-3.285 από 3448
  1. #3271
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ απαντήσω στην ερώτηση σου αλλά σε εμένα το zoiper έβγαζε προβλήματα τα οποία λύθηκαν όταν χρησιμοποιησα στο κινητό το Grandstream Wave

    https://admin.omnivoice.eu/index.cfm/doc/777/cat/2
    Αντιθέτως προβλήματα είχα εγώ με το Grandstream Wave και έβαλα το zoiper το οποίο τα πάει πολύ καλύτερα. Χτυπάει σωστά και το bluetooth και άλλα που δεν θυμάμαι την δωρεάν έκδοση κιόλας. Σε Xiaomi τηλέφωνο αν και έκανα τις ρυθμίσεις στα δικαιώματα πρόσβασης.

  2. #3272
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosNT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν γνωρίζω το interface του fritz, το πρόβλημα σου μάλλον είναι ότι μπαίνουν μπροστά τα 2 μηδενικά και η Omnivoice προσπαθεί να δρομολογήσει τη κλήση ως εξωτερικού.
    Δεν βρίσκω λόγο να καλείς με το * εκτός και αν είναι κάποια λειτουργία του fritz (π.χ για εσωτερική κλήση από το fon1 στο fon2).

    Κανονικά για να καλέσεις είτε τον εαυτό σου σε κάποιο "εσωτερικό" εξαψήφιο ή κάποιου άλλου συνδρομητή, στέλνεις την κλήση στην omnivoice χωρίς κάποια τροποποίηση. Χωρίς 0030 ή +30 ή κάτι άλλο.
    Τελικά δίκιο είχες ο αστερίσκος έφταιγε ήθελε κατευθείαν το εξαψήφιο, για τον αστερίσκο διάβασα στις omnivoice το FAQ και μου κόλλησε, και το έβαζα πριν το εξαψήφιο, δοκίμασα και κατευθείαν άλλα δεν περίμενα όσο έπρεπε, όλα δουλεύουν τζάμι τώρα
    Problem solved ευχαριστώ άπαντες.

  3. #3273
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους για δώστε λίγπ βοήθεια σε ενα άσχετο με το θέμα.
    Εχω εδώ και 15 ημέρες ενα Fritzbox 7530, εχω ενεργοποιήσει στην omnivoice 3 εξαψήφια τηλέφωνα, τα δύο τα εχω δηλώσει στο fritzbox στο Telephone Numbers, και το τρίτο το εχω δηλώσει στο Zoiper.

    1) Μπορώ να κάνω κλήση από το Zoiper σε οτι τηλέφωνα θέλω κινητά σταθερά, αλλά καί στα δύο εξαφήφια νούμερα που εχω στο Fritzbox βάζοντας μπροστά τον αστερίσκο.

    2) Από το Fritzbox μπορώ να καλέσω και από δύο τηλέφωνα omnivoice σε σταθετά κινητά, από το τηλέφωνο που εχω στην θύρα FON του Fritzbox αλλά και από το Android app που εχω σε 2 δηλωμένα κινητα στα Telephony Devices.
    Αυτό ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ, είναι να καλέσω το κινητό που εχω το zoiper μέσω του fritz η των apps, πατώ πχ *123456 και ΑΜΕΣΩΣ ακούγεται σήμα κατηλειμένου.

    Εχω πειραματιστεί με τα prefix 0030 κτλ, ρυθμίσεις στο Line settings σαν να μου φαίνεται οτι δεν στέλνει τον αστερίσκο.
    Στο missed calls του fritz φαίνεται να εχει βάλει μπροστα δύο μηδενικά "21.01.21 10:42 00123456 οταν κάλεσα *123456
    Μήπως το zoiper θέλει κάτι για να λαμβάνει είσερχόμενες από omnivoice? δεν βρίσκει δηλαδη το τηλέφωνο αλλά στην Omni το τηλέφωνο που εχω στο Zoiper φαίνεται registered.

    Τι κάνω λάθος δύο μέρες παιδεύομαι.

    Ευχαριστώ άπαντες εκ των προτέρων.
    Γιατι βάζεις το * μπροστά στον 6ψηφιο?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #3274
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Αυτό έφταιγε όπως αναφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου, το διάβασα στο FAQ της Omnivoice και μπερδεύτηκα όλα καλά.
    Ευχαριστώ

  5. #3275
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ ένα νούμερο που έχω στην omnivoice να το κάνω να χτυπάει σε voip ata που βρίσκεται σε έναν χώρο αλλά και στο zoiper που θα το συνδέω όταν βρίσκομαι online?

  6. #3276
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ ένα νούμερο που έχω στην omnivoice να το κάνω να χτυπάει σε voip ata που βρίσκεται σε έναν χώρο αλλά και στο zoiper που θα το συνδέω όταν βρίσκομαι online?
    Πρέπει να φτιάξεις 2 εξαψήφια, ένα για το ATA και ένα για το κινητό σου.

    Μετά ένα ringgroup που θα περιλαμβάνει και τα δύο εξαψήφια.

    Τέλος ρυθμίζεις τον γεωγραφικό αριθμό να χτυπάει στο ringgroup

  7. #3277
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ. Θα το παλέψω. Ελπίζω να τα καταφέρω.
    Σήμερα διαπίστωσα το εξής: μία γραμμή παρόχου αποφάσισα να την κάνω προώθηση σε voip νούμερο της omnivoice για να μην πληρώνω εκτροπή σε κινητό.
    Κατέβασα και την συσκευή Grandstream wave για να χτυπάει στο κινητό. Με qr σκανάρισμα πέρασα σε χρόνο dt τις ρυθμίσεις και όλα οκ.
    Υπάρχουν όμως 2 θέματα:
    1. όταν με καλούν δεν ακούγεται να χτυπά ενώ η εφαρμογή είναι ενεργοποιημένη στο smartphone και
    2. το βασικότερο είναι ότι ο συνομιλητής μου ακούει τη φωνή του 2 φορές (σαν επιστροφή δηλαδή).
    διορθώνονται αυτά ή όχι;

  8. #3278
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Θα το παλέψω. Ελπίζω να τα καταφέρω.
    Σήμερα διαπίστωσα το εξής: μία γραμμή παρόχου αποφάσισα να την κάνω προώθηση σε voip νούμερο της omnivoice για να μην πληρώνω εκτροπή σε κινητό.
    Κατέβασα και την συσκευή Grandstream wave για να χτυπάει στο κινητό. Με qr σκανάρισμα πέρασα σε χρόνο dt τις ρυθμίσεις και όλα οκ.
    Υπάρχουν όμως 2 θέματα:
    1. όταν με καλούν δεν ακούγεται να χτυπά ενώ η εφαρμογή είναι ενεργοποιημένη στο smartphone και
    2. το βασικότερο είναι ότι ο συνομιλητής μου ακούει τη φωνή του 2 φορές (σαν επιστροφή δηλαδή).
    διορθώνονται αυτά ή όχι;
    Αν μιλάμε για συσκευή Android δες τα παρακάτω. Για iphone δεν έχω ιδέα.

    1) Δες μήπως είναι ενεργοποιημένο το DND (Do Not Disturb) στην συσκευή σου, δες τις ρυθμίσεις ringtone toy Grandstream Wave, δες μήπως χρειάζεται τίποτα δικαιώματα το Grandstream Wave

    2) Δεν έχω να προτείνω κάτι για αυτό.

    Χρησιμοποιώ το Grandstream Wave χρόνια σε ένα Motorola Moto x4 χωρίς προβλήματα. Κάποιοι συνάδελφοι που το χρειάστηκαν λόγω τηλεεργασίας, σε διάφορες Android συσκευές, επίσης δεν μου έχουν αναφέρει κανένα πρόβλημα.

  9. #3279
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Κοιτα ποιους codec εχεις ρυθμισμενους στην εφαρμογή και ποιους στη σελιδα της omnivoice. Καλό είναι να είναι επιλεγμένοι λίγοι,και να είναι οι ίδιοι και στις 2 περιπτώσεις. Βαλε g711 ή και g722,κοψε τιποτα gsm speex αν έχει.Δοκίμασε και με zoiper να δεις τι κάνει.

  10. #3280
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τελικά έβαλα zoiper και δουλεύει μια χαρά.ουτε αντίλαλος ούτε τίποτα. Το μόνο κακό ότι δεν μπορείς να βάλεις 2 λογαριασμούς γιατί πρέπει να αγοράσεις την premium έκδοση.

  11. #3281
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σε Xiaomi συσκευές θέλουν πρόσθετα δικαιώματα. Είχε συζητηθεί παλαιότερα. Το zoiper το κατάφερα και δουλεύει σωστά. Χτυπάει και το Bluetooth στο αυτί το οποίο και αποδέχεται την κλήση. Θα πήγαινα σε Pro αλλά είναι με συνδρομή και δεν μου είναι και τόσο αναγκαίο.

  12. #3282
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ ένα νούμερο που έχω στην omnivoice να το κάνω να χτυπάει σε voip ata που βρίσκεται σε έναν χώρο αλλά και στο zoiper που θα το συνδέω όταν βρίσκομαι online?
    Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω:
    Αν από τις 2 συσκευές που είναι συνδεδεμένες μόνο η 1 είναι online θα χτυπάει μόνο στη μία από την omnivoice?Οι κλήσεις θα φαίνονται στα στοιχεία κλήσεων και στα 2 ip νούμερα έστω και αν μόνο το ένα ip είναι online?

  13. #3283
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Αν στο ενα 6ψηφιο βαλεις ειδοποίηση κλήσεων οταν ειναι εκτός,θα έρχεται email. Πιστεύω λογικά θα φαίνεται και στο ιστορικό. Εκτος αν το ring group αλλάζει την κατάσταση σε τέτοια περίπτωση.

  14. #3284
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nvp55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω:
    Αν από τις 2 συσκευές που είναι συνδεδεμένες μόνο η 1 είναι online θα χτυπάει μόνο στη μία από την omnivoice?Οι κλήσεις θα φαίνονται στα στοιχεία κλήσεων και στα 2 ip νούμερα έστω και αν μόνο το ένα ip είναι online?
    Θα χτυπάει μόνο σε αυτή που είναι συνδεδεμένη εκείνη την στιγμή.

  15. #3285
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα. Πρόσθεσα το ring group. Έβαλα σε πρώτη φάση μόνο το εξαψήφιο που είναι ενεργοποιημένο στο zoiper αλλά είδα ότι όταν καλώ στο νούμερο φαίνεται κατειλημμένο και στο zoiper δεν χτυπά απλά μου εμφανίζει την κλήση σαν αναπάντητη. Συμπλήρωσα κάτι λάθος;Επίσης τσέκαρα να προσθέσω και άλλο ip (το οποίο ήταν σε άλλον server sip4....) και είδα ότι σε αυτό χτυπά κανονικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  653,6 KB 
ID: 224097

Σελ. 219 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 199209214217218219220221224229 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας