Σελ. 207 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 187197202205206207208209212217227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.091-3.105 από 3448
  1. #3091
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Σε cyta που είναι voip πάντως εγώ δεν εγώ πρόβλημα με κανέναν πάροχο.

  2. #3092
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εγώ έχω vdsl 50 Cosmote και δεν έχω κανένα με την Modulus που έχω τώρα και στον παρελθόν είχαν Viva ...

    Με Wind που έχω voip τηλεφωνία και σαν vpn στο κέντρο μου αλλά και απευθείας στην Modulus δεν έχω θέμα ... Υπήρξε όντως μια φορά που δεν έκανε register στην modulus ... αλλά με αλλαγή πόρτας έφτιαξε ...

    Βασικά θεωρώ ότι με κάποιο τρόπο πρέπει στην Wind να κλείσεις το firewall στην σύνδεση σου ... όχι μόνο στον router αλλά και από την πλευρά της Wind...
    Στην Cosmote π.χ λέγετε επαυξημένη προστασία και είναι το 1ο που κλείνω σε νέες συνδέσεις...

  3. #3093
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Wind που έχω voip τηλεφωνία και σαν vpn στο κέντρο μου αλλά και απευθείας στην Modulus δεν έχω θέμα ... Υπήρξε όντως μια φορά που δεν έκανε register στην modulus ... αλλά με αλλαγή πόρτας έφτιαξε ...
    Εχεις wind voip vdsl και η modulus κανει register κανονικα? Εχεις κανα εξαψηφιο ομνι να δοκιμασεις?

    ειναι απατεωνες...
    Ποσες φορες τους πηρα και με πηραν 1 πισω.
    οταν τους ρωτησα γιατι δεν ξαναπηραν ειπαν οτι δεν ειχαν το τηλεφωνο ενω τα κολοπαιδια με ειχαν παρει 1 φορα προηγουμενος, αρα το ειχαν.
    Την δευτερη φορα μου λενε βλεπουμε το προβλημα απο προηγουμενη επικοινωνια και σας περνουμε σε 2 ωρες. ποτε δεν πηραν.
    Την τριτη φορα το ιδιο... σας παιρνουμε .
    Σημερα μου λενε δεν βλεπουμε καμια επικοινωνια αλλα θα το φτιαξουμε μαζι...
    Με αρχισαν στις μπουρδες οτι φταιει οτι δεν εχω στατικη ... οτι εχω pstn (ενω εχω voip) και οτι παπαρια υπαρχει.
    Στο τελος μετα απο πολυ χαμο μου λενε ναι βλεπουμε τις προηγουμενες επικοινωνιες αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιατι η καμπινες δεν επιτρεπουν να σας κανουμε αυτο που ζητατε γιατι εχετε pstn...
    ΛΟΓΙΚΗ 0.
    Τι να κανουμε τωρα ? καταγγελια στην εεττ αλλα η γραμμες δεν ειναι στο ονομα μου και δεν μπορω να τους πιεσω να το κανουν .. αν και ειναι για δικια τους δουλεια.

    Σε ote rural, σε αρκετες οτε 50 σε vodafone σε "cyta voip adsl αλλα και σε wind 50 pstn δεν εχω προβλημα .

    Καπως μου ειπε ο τελευταιος εκπροσωπος μια ορολογια δικια τους για αυτο που ζηταω (να δουλευουν τα τηλεφωνικα κεντρα αλλα και καμερες κλπ) αλλα δεν ακουσα καλα και οταν τον ρωτησα ξανα εκανε την παπια.
    Αρα τους το ζητανε αρκετοι και αυτοι μας δουλευουν.
    Ουτε το softphone δεν δουλευει εκτος tls.

    Το ειχα το προβλημα καιρο στο ενα vdsl και οτι και να εκανα δεν εφτιαχνε.
    Λεω κουραστικα να ψαχνω στειλτο να κανει register με ενα vpn καπου αλλου.
    Τωρα στην κατοσταρα που γινετε το ιδιο ειπα κατσε να παρω την Omni να ρωτησω και μου εξηγησαν οτι εχουν ξεφυγει στην wind και εκει τσεκαρα οτι αυτο συμβαινει μονο στην wind Edit σε καποιες voip vdsl συνδεσεις .
    Γιαυτο ρωτα για να καταλαβουμε την εκταση του προβληματος.

    Το σκεφτομαι να διωξω το ενα νουμερο απο την wind τωρα που μπορω και να το στειλω στην forthnet αλλα σκαλωνω γιατι σιγουρα θα γινει voip και ειναι το μονο που δουλευει απο αυτα τα τρια.

    - - - Updated - - -

    Edit
    Μολις δοκιμασα σε wind του γειτονα σε αλλο σημειο της πολης και παιζει κανονικα.

    Διευκρινiζω και παλι οτι το προβλημα σε αυτες τις vdsl αφορα ΟΛΟΥΣ τους παροχους και οχι μονο την OMNI.
    Κανενας μα κανενας παροχος δεν μπορει να κανει register σε αυτες τις 2 vdsl σε tcp udp.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 13-09-19 στις 18:35.

  4. #3094
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 vdsl wind
    στα δύο 100 και 50 mbit που δεν ειναι pstn αλλά voip απίστευτα προβλήματα με registration σε ολους τους voip παρόχους συμπεριλαμβανομένου και της omnivoice.
    Φίλος με μπαρ/καφέ δίπλα στο σπίτι μου πριν καμιά 10αριά μέρες άλλαξε σε wind vdsl με voip. Από τότε το softphone μου (gs wave & zoiper) δεν κάνουν register πουθενά..

    %tsapi%

  5. #3095
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις wind voip vdsl και η modulus κανει register κανονικα? Εχεις κανα εξαψηφιο ομνι να δοκιμασεις?

    ειναι απατεωνες...
    Ποσες φορες τους πηρα και με πηραν 1 πισω.
    οταν τους ρωτησα γιατι δεν ξαναπηραν ειπαν οτι δεν ειχαν το τηλεφωνο ενω τα κολοπαιδια με ειχαν παρει 1 φορα προηγουμενος, αρα το ειχαν.
    Την δευτερη φορα μου λενε βλεπουμε το προβλημα απο προηγουμενη επικοινωνια και σας περνουμε σε 2 ωρες. ποτε δεν πηραν.
    Την τριτη φορα το ιδιο... σας παιρνουμε .
    Σημερα μου λενε δεν βλεπουμε καμια επικοινωνια αλλα θα το φτιαξουμε μαζι...
    Με αρχισαν στις μπουρδες οτι φταιει οτι δεν εχω στατικη ... οτι εχω pstn (ενω εχω voip) και οτι παπαρια υπαρχει.
    Στο τελος μετα απο πολυ χαμο μου λενε ναι βλεπουμε τις προηγουμενες επικοινωνιες αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιατι η καμπινες δεν επιτρεπουν να σας κανουμε αυτο που ζητατε γιατι εχετε pstn...
    ΛΟΓΙΚΗ 0.
    Τι να κανουμε τωρα ? καταγγελια στην εεττ αλλα η γραμμες δεν ειναι στο ονομα μου και δεν μπορω να τους πιεσω να το κανουν .. αν και ειναι για δικια τους δουλεια.

    Σε ote rural, σε αρκετες οτε 50 σε vodafone σε "cyta voip adsl αλλα και σε wind 50 pstn δεν εχω προβλημα .

    Καπως μου ειπε ο τελευταιος εκπροσωπος μια ορολογια δικια τους για αυτο που ζηταω (να δουλευουν τα τηλεφωνικα κεντρα αλλα και καμερες κλπ) αλλα δεν ακουσα καλα και οταν τον ρωτησα ξανα εκανε την παπια.
    Αρα τους το ζητανε αρκετοι και αυτοι μας δουλευουν.
    Ουτε το softphone δεν δουλευει εκτος tls.

    Το ειχα το προβλημα καιρο στο ενα vdsl και οτι και να εκανα δεν εφτιαχνε.
    Λεω κουραστικα να ψαχνω στειλτο να κανει register με ενα vpn καπου αλλου.
    Τωρα στην κατοσταρα που γινετε το ιδιο ειπα κατσε να παρω την Omni να ρωτησω και μου εξηγησαν οτι εχουν ξεφυγει στην wind και εκει τσεκαρα οτι αυτο συμβαινει μονο στην wind Edit σε καποιες voip vdsl συνδεσεις .
    Γιαυτο ρωτα για να καταλαβουμε την εκταση του προβληματος.

    Το σκεφτομαι να διωξω το ενα νουμερο απο την wind τωρα που μπορω και να το στειλω στην forthnet αλλα σκαλωνω γιατι σιγουρα θα γινει voip και ειναι το μονο που δουλευει απο αυτα τα τρια.

    - - - Updated - - -

    Edit
    Μολις δοκιμασα σε wind του γειτονα σε αλλο σημειο της πολης και παιζει κανονικα.

    Διευκρινiζω και παλι οτι το προβλημα σε αυτες τις vdsl αφορα ΟΛΟΥΣ τους παροχους και οχι μονο την OMNI.
    Κανενας μα κανενας παροχος δεν μπορει να κανει register σε αυτες τις 2 vdsl σε tcp udp.
    Δοκίμασε:
    1) Να κάνεις register σε εναλλακτική πόρτα διαφορετική της 5060. Στην modulus π.χ. υποστηρίζεται η 6050.
    2) Να χρησιμοποιήσεις δικό σου ρούτερ και όχι το voip router του παρόχου το οποίο δεσμεύει την 5060 για τον εαυτό του.

  6. #3096
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    ευχαριστώ
    Όπως είπα αμέσως δόθηκε λύση από την omnivoice σε πόρτα πέρα απο 5060 περα από το γνωστό range όπως και η απαραίτητες πληροφορίες παρόμοιες με αυτό που λες για αλλο μόντεμ.. πχ για απενεργοποίηση του sip alg η google dns.
    Το πρόβλημα είναι ότι ειναι κλειδωμένες οι επιλογές ακομα και με είσοδο ανώτερη του admin τουλάχιστον στο ενα πετσοκομενο που δίνουν.
    Το θεμα όμως δεν ειναι τοσο στην ομνι αλλα στους υπόλοιπους που δεν δίνουν λύση παρόμοια με πορτα η με tls αν υποστηρίζει η συσκευή.
    Κανεις απο τους υπολοίπους δεν κανει register.
    Ενημερώνω για να ξέρετε τι ίσως θα γίνει αν πάτε σε voip wind με τις βλακείες που κανει και τα modem που δίνει.

  7. #3097
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Μήπως φταίει το cgn nat (δικτυακή ip τύπου 10.x.x.x) που χρησιμοποιούν τελευταία? Στο adsl αυτο δημιουργουσε προβλήματα στο ανοιγμα πόρτας κ.α. και υποθέτω οτι τα ίδια κάνουν στο vdsl. Ο φίλος στον οποίο δοκίμαζες μήπως έπαιζε με κανονική δυναμική ip (συνήθως πιο παλιές συνδέσεις παίζουν χωρίς cgn nat).

  8. #3098
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    λογικά κάτι μεταξύ sip alg, cgn nat, και dns είναι.
    Ομως δεν μπορώ να κανω τίποτα για όλα αυτα.
    Είναι δυνατόν να ειμαι πίσω από cgn nat και να έχω κανονική public ip?
    Χτυπάω την διεύθυνση του dyndns και βλέπω την ip μου.. 37.χχχχχχχ αλλά και στο myip βλέπω την ίδια wan ip που βλέπω και στο μόντεμ.
    Η ip αλλάζει στα ρεσταρτ.
    Πως αλλιώς να το δω?
    Μάλλον sip alg είναι, τι να πω.

    off topic
    σε εναν χώρο με cosmote πιάνουμε 32/4.5 όπως και όλη η γειτονιά ανεξαρτήτως παρόχου γιατί παίρνουν απο καμπίνα.
    Αν περάσουμε σε forthnet 100Mbit μήπως χρησιμοποιηθεί άλλη τεχνολογία και κλειδώσει λίγο παραπάνω η γραμμή?

  9. #3099
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά κάτι μεταξύ sip alg, cgn nat, και dns είναι.
    Ομως δεν μπορώ να κανω τίποτα για όλα αυτα.
    Είναι δυνατόν να ειμαι πίσω από cgn nat και να έχω κανονική public ip?
    Χτυπάω την διεύθυνση του dyndns και βλέπω την ip μου.. 37.χχχχχχχ αλλά και στο myip βλέπω την ίδια wan ip που βλέπω και στο μόντεμ.
    Η ip αλλάζει στα ρεσταρτ.
    Πως αλλιώς να το δω?
    Μάλλον sip alg είναι, τι να πω.

    off topic
    σε εναν χώρο με cosmote πιάνουμε 32/4.5 όπως και όλη η γειτονιά ανεξαρτήτως παρόχου γιατί παίρνουν απο καμπίνα.
    Αν περάσουμε σε forthnet 100Mbit μήπως χρησιμοποιηθεί άλλη τεχνολογία και κλειδώσει λίγο παραπάνω η γραμμή?
    Έχεις καβάτζα κανένα άλλο VDSL router να το βάλεις πάνω προσωρινά, να δεις πως θα πάει;

  10. #3100
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    δεν μπορώ να αλλάξω μηχανήματα στους χώρους αυτούς.
    Θα έβαζα ενα άλλο.

  11. #3101
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Αν βλέπεις την ίδια IP και σε ρουτερ και εξω λογικά (ακόμα) δεν θα είσαι πίσω από το νατ. Αν και το 37.x.x.x με υποψιάζει. Εμενα (που είμαι πίσω από nat) το ρούτερ μου βγαζει wan ip 10.x.x.x και εξω φαίνεται 37.x.x.x
    Και πάλι όμως δεν ξέρω τι καθεστώς υπάρχει στο VDSL. Ίσως αν δοκίμαζες να ξαναπάρεις την τεχνική υποστήριξη και να πέσεις σε κανέναν ψαγμένο τεχνικό μπας και βγάλεις άκρη.

  12. #3102
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Εγω λύση βρηκα σε εμένα.
    Στην υπόλοιπη ομάδα ειναι δύσκολο να γίνει το οτιδήποτε για πολλους λόγους.
    Απλά το ανέφερα για να ξέρουμε οτι παρά τις λύσεις που δίνει ευτυχώς η Omni υπάρχουν πάροχοι που δημιουργούν και θα μας δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον.

  13. #3103
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Πάντως εμένα έφτιαξε νομίζω .
    Έχει πάνω απο μήνα να αποσυνδεθεί μόνο του

    Στο τσακ πριν αλλάξω πάροχο...

  14. #3104
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εμένα έφτιαξε νομίζω .
    Έχει πάνω απο μήνα να αποσυνδεθεί μόνο του

    Στο τσακ πριν αλλάξω πάροχο...
    Πώς το τσεκάρεις αυτό?

  15. #3105
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μου παραπονιόντουσαν οτι δεν απαντάει το τηλέφωνο (ένα pap2) και με έπαιρναν στο κινητό...
    Μετά έμπαινα στο pap2 και έβλεπα οτι είχε αποσυνδεθει κι έβγαζε login error Μέχρι να άλλάξω την πόρτα

Σελ. 207 από 230 ΠρώτηΠρώτη ... 187197202205206207208209212217227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta + Omnivoice
    Από kob6931 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 15:02
  2. Fax@Omnivoice
    Από mondeo στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 15:11
  3. SPA3102 & omnivoice
    Από trd64 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-09, 12:50
  4. SPAM με OMNIVOICE?
    Από trd64 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 01:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας