Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Καλησπέρα.
    Νοικιάζω ένα σπίτι και έστω..χάλασε το παράθυρο. Ποιος είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει για την επισκευή;
    Εγώ ή ο ιδιοκτήτης; Γενικά όταν κάτι χαλάει ποιος πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;

    Υπάρχει κάποια νομοθεσία να διαβάσω σχετικά ή κάποιος σύλλογος ενοικιαστών να τηλεφωνήσω;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η ζημιά έγινε από δική σου υπαιτιότητα, εσύ θα τη πληρώσεις. Αν η ζημιά έγινε λόγω προηγούμενης κακής χρήσης, τότε πρέπει να το πληρώσει ο ιδιοκτήτης. Γενικά, το σπίτι θα πρέπει, όπως το πάρεις, να το παραδώσεις. Επίσης, καλό θα ήταν αν είναι πρόσφατη η μετακόμιση σου, να δεις μήπως υπάρχουν και άλλα προβλήματα ή σημεία του σπιτιού που ίσως παρουσιάσουν ζημιά με το παραμικρό και να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    955
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Zte H288A
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ανάλογα με τι λέει το συμβόλαιο. ..
    Αν είναι όμως δική σου υπαιτιότητα τότε σίγουρα το πληρώνεις εσύ..
    ...

  4. #4
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από androu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανάλογα με τι λέει το συμβόλαιο. ..
    Αν είναι όμως δική σου υπαιτιότητα τότε σίγουρα το πληρώνεις εσύ..
    Eκτος κι αν καταφερεις να πεισεις οτι δεν ηταν δικη σου υπαιτιοτητα, οτι ηταν ηδη χαλασμενο/ξεχαρβαλωμενο/φθαρμενο/προβληματικο. Ποσο δυσκολο να ειναι αυτο αραγε;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Καλύτερα γράψε τη ζημιά μήπως ξέρει κάποιος να σού πει συγκεκριμένα.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  6. #6
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα γράψε τη ζημιά μήπως ξέρει κάποιος να σού πει συγκεκριμένα.
    Χάλασε ένα παντζούρι. Η εγκατάσταση του είναι τουλάχιστον 20ετίας συνεπώς έχει «ανοίξει – κλείσει» εκατοντάδες φορές. Είναι ζημιά από φθορά δηλαδή και όχι κακή χρήση. Και φθορά που προκλήθηκε από όλους τους προηγούμενους ενοικιαστές και τώρα εμφανίστηκε το αποτέλεσμα της.

    Αν εγώ πχ σπάσω ένα τζάμι στο σπίτι εννοείται ότι θα το πληρώσω εγώ. Αλλά όταν εγώ είμαι 1 χρόνο σε ένα σπίτι και έχω τέτοιες ζημίες θα τα πληρώσω εγώ;

    ΥΓ:Δεν είναι το κόστος που με απασχολεί αλλά δεν μου αρέσει να με πιάνουνε «κότσο».

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Ζημιά από φυσιολογική φθορά πάντα πίστευα ότι την πληρώνει ο ιδιοκτήτης και αυτό είχα κάνει σε περίπτωση που μου έτυχε. Βασικά και σε μένα χάλασε το πατζούρι, πήρα τον ιδιοκτήτη και του το είπα, το έφτιαξα και του πλήρωσα λιγότερα στο επόμενο νοίκι και τελείωσε το θέμα. Δεν ξέρω αν φταίει ότι την πήρα τηλέφωνο θεωρώντας ότι προφανώς θα το πληρώσει αυτή ή όντως είχα δίκιο νομικά, πάντως αυτό έγινε
    Ζημιές από φθορές με βάση το ανωτέρω και τη δικιά μου αυθαίρετη αντίληψη περί ενοικίασης, τις πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Αν το σπίτι είναι 50 χρονών στην Αριστοτέλους, τι περιμένει, να πληρώνω τα υδραυλικά που προφανώς θα χαλάνε κάθε τρεις και λίγο;...
    Αλλά φυσικά δεν έχω ιδέα για τη νομική διάσταση του ζητήματος, απλά το βλέπω εντελώς μέσα από τη λογική...

  8. #8
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psaxtiri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάλασε ένα παντζούρι. Η εγκατάσταση του είναι τουλάχιστον 20ετίας συνεπώς έχει «ανοίξει – κλείσει» εκατοντάδες φορές. Είναι ζημιά από φθορά δηλαδή και όχι κακή χρήση. Και φθορά που προκλήθηκε από όλους τους προηγούμενους ενοικιαστές και τώρα εμφανίστηκε το αποτέλεσμα της.

    Αν εγώ πχ σπάσω ένα τζάμι στο σπίτι εννοείται ότι θα το πληρώσω εγώ. Αλλά όταν εγώ είμαι 1 χρόνο σε ένα σπίτι και έχω τέτοιες ζημίες θα τα πληρώσω εγώ;

    ΥΓ:Δεν είναι το κόστος που με απασχολεί αλλά δεν μου αρέσει να με πιάνουνε «κότσο».
    Όλα είναι θέμα συνεννόησης με τον ιδιοκτήτη. Αν είναι "φυσιολογικός" άνθρωπος θα σε πληρώσει, γιατί όπως ακούγεται είναι ζημιά για την οποία δεν ευθύνεσαι.
    Lupus pilum mutat, non mentem

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν δεν είναι φυσιολογικός υπάρχουν και άλλοι τρόποι να τον φέρεις στον ίσιο δρόμο.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Καλά ε ακούστε τι έγινε σήμερα!
    Είχαμε κανονίσει με τον ιδιοκτήτη να μου αλλάξει την τέντα του σπιτιού πράγμα που το έκανε σήμερα με δικά του έξοδα.
    Λοιπόν το συμβόλαιο μου είναι ετήσιο και σε 2 μήνες λήγει. Έρχεται σήμερα και μου λέει «εγώ θέλω αύξηση 10 ευρώ / έτος χωρίς γραπτή ανανέωση του συμβολαίου αλλιώς με γραπτή θέλω 10% για συμβόλαιο 2 χρόνων».

    Βασικά μίλησα με φίλη μου λογίστρια και μου λέει πως δεν μπορεί να κάνει αύξηση μεγαλύτερη του πληθωρισμού. Άσε που μου πέταξε ότι ενδέχεται κατά τον Αύγουστο να έρθει ένας ανεψιός του να σπουδάσει Αθήνα αν περάσει... Μέχρι τον Αύγουστο λέει «δεν θα σε ενοχλήσω» και σε περίπτωση που ο ανεψιός δεν περάσει "θα στο αφήσω το σπίτι". Πάντως εγώ χωρίς συμβόλαιο δεν κάθομαι στο σπίτι και να μπορεί αυτός να βγάλει όποτε θέλει.

    Αυτό που ψιλιάζομαι εγώ είναι ότι απλά θέλει να με κάνει να τσιμπήσω και να υπογράψω με τους όρους που λέει γιατί σαν ενοικιαστής είμαι άψογος. Πληρώνεται με τραπεζική εντολή κάθε μήνα, στο σπίτι μένω μόνος και εκτός απο τα βράδυα που έρχονται γκόμενες το σπίτι δεν υφίσταται καμία φθορά. Πχ αν έμενε οικογένεια με μωρά θα το χαλούσε περισσότερο.

    Anyway για αυτό το σπίτι εγώ δεν χαλαλίζω παραπάνω λεφτά.

    Επίσης πέταξε κάτι του στυλ ότι «εγώ θα πάρω από εσένα πχ 2000 ευρώ φέτος και έχω δώσει για έξοδα τέντες κτλ 1200»
    Ότι να ναι δηλαδή. Φίλε αν δεν σε συμφέρει μην το νοικιάζεις σκέφτηκα. Και εγώ έχω μαγαζί που νοικιάζω και εκτός από έσοδα έχω και έξοδα.

    Σωστός;

  11. #11
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psaxtiri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληρώνεται με τραπεζική εντολή κάθε μήνα, στο σπίτι μένω μόνος και εκτός απο τα βράδυα που έρχονται γκόμενες .........



  12. #12
    Εγγραφή
    02-05-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας.
    Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!
    Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιες φθορές στο διαμέρισμα που νοικιάζω.
    Αυτές είναι οι ακόλουθες:
    1) Ανοίγματα στο μάρμαρο γύρω από το τζάκι σημειώθηκαν κι ενώ διέμενα στο διαμέρισμα, αλλά μεσολάβησαν και σεισμοί.
    2) Από την τέντα σκίασης του μπαλκονιού μου έχουν ξηλωθεί σε κάποια σημεία οι ραφές της. Να σημειώσω εδώ, πως την τέντα την είδε η ιδιοκτήτρια, αλλά δεν έκανε τίποτα.
    Αυτές τις φθορές ποιος τις επωμίζεται;

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Καίτη1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!
    Θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιες φθορές στο διαμέρισμα που νοικιάζω.
    Αυτές είναι οι ακόλουθες:
    1) Ανοίγματα στο μάρμαρο γύρω από το τζάκι σημειώθηκαν κι ενώ διέμενα στο διαμέρισμα, αλλά μεσολάβησαν και σεισμοί.
    2) Από την τέντα σκίασης του μπαλκονιού μου έχουν ξηλωθεί σε κάποια σημεία οι ραφές της. Να σημειώσω εδώ, πως την τέντα την είδε η ιδιοκτήτρια, αλλά δεν έκανε τίποτα.
    Αυτές τις φθορές ποιος τις επωμίζεται;
    1) Oπως το γραφεις ειναι φυσιολογικες φθορες αρα καταλογιζονται στον ιδιοκτητη εκτος ομως εαν αυτος φερει καποιον ειδικο και διαπιστωθει οτι υπηρξε καποια κακη-υπερμετρη χρηση. Πχ σε περιπτωση φιλου, του ανοιξε ή καλυτερα του εσκασε ολοκληρος ο τοιχος και το τζακι επειδη ο απο πισω ειχε την φαεινη ιδεα να καψει σιδηροξυλα ( απο αυτα που στρωνουν στις γραμμες του τρενου ) και αναπτυχθηκε τρομερη θερμοκρασια. Ο υπαιτιος πληρωσε ζημιες τελικα σε 3 διαμερισματα.

    2) Φυσιολογικη η φθορα μεν και εφοσον την τεντα την ειχε το σπιτι οταν μπηκες, το κοστος ειναι του ιδιοκτητη. Οχι φυσικα το αισθητικο κοστος της μη αριστης εμφανισης αλλα εαν οι τεντες δεν ειναι πλεον λειτουργικες. Εαν βεβαια τις εβαλες εσυ, τις αντικαθιστας με δικα σου εξοδα.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν κάποιοι νόμοι για όλα αυτά; Αν δεν είναι κάτι βάση νόμου εγώ που νοικιάζω δε μπορώ να τα επικαλεστώ. Προσωπικά όταν κάτι χαλάει λόγω χρήσης (πχ η βρύση), αποκαθιστώ εγώ τη βλάβη. Αν τρυπίσουν οι σωλήνεις μετά από 40 χρόνια που έχει φτιαχτεί η οικοδομή οκ δεν έχω εγώ κάτι, αλλά για στόρια που είπε ο φίλος κτλ, ε νομίζω ότι δεν μένουμε σε ξενοδοχείο. Λογικά αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ενοικίασης διαμερίσματος, airbnb, ξενοδοχεία κτλ. Αν υπάρχει όμως κάτι που να με προστατεύει βάση νόμου, πολύ ευχαρίστως να τα χρησιμοποιήσω και εγώ.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάποιοι νόμοι για όλα αυτά; Αν δεν είναι κάτι βάση νόμου εγώ που νοικιάζω δε μπορώ να τα επικαλεστώ. Προσωπικά όταν κάτι χαλάει λόγω χρήσης (πχ η βρύση), αποκαθιστώ εγώ τη βλάβη. Αν τρυπίσουν οι σωλήνεις μετά από 40 χρόνια που έχει φτιαχτεί η οικοδομή οκ δεν έχω εγώ κάτι, αλλά για στόρια που είπε ο φίλος κτλ, ε νομίζω ότι δεν μένουμε σε ξενοδοχείο. Λογικά αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ενοικίασης διαμερίσματος, airbnb, ξενοδοχεία κτλ. Αν υπάρχει όμως κάτι που να με προστατεύει βάση νόμου, πολύ ευχαρίστως να τα χρησιμοποιήσω και εγώ.
    Yπαρχουν αποφασεις δικαστηριων και γενικα η διαιτησια ( δικαστηριο ) με την κοινη λογικη βρισκει ευκολα και γρηγορα την κακη ή οχι χρηση. Απο εκει και περα παραπανω αναφερονται τεντες και οχι στορια, κατι δηλαδη που ειναι δεμενο στο σπιτι, αλλα και τελικα οταν προκυπτει διαφωνια την πληρωνει η αδυνατη πλευρα ( το παραδειγμα της βρυσης η οποια και την αντικαθιστα ο ενοικιαστης καλως ή κακως ) ενω οταν η ζημια ειναι μεγαλη πχ θερμοσιφωνας ή υδραυλικα το ζητουμενο ειναι σε ποιον πεφτει το βαρος της αποδειξης.

    Πρακτικα, εαν καποιος ειναι ενοικιαστης και πχ σε διαστημα ενος ετους χαλασουν οι μπαταριες στις βρυσες, ξεχαρβαλωθουν οι πριζες απο ολοφανερη κακη κατασκευη ή τοποθετηση, απλα μετακομιζει οταν ο ιδιοκτητης του αρνηθει την επισκευη. Με μια επιφυλαξη παντα οτι ο ιδιοκτητης θα μπορει να απαιτησει τα υπολοιπα του χρονου της τριετιας οποτε καποιες αποδειξεις για ασφαλεια θα πρεπει να τις εχει ο ενοικιαστης. Αντιθετα εαν ο ενοικιαστης χαλασει καποια μπαταρια ή πριζα ή τελος παντων κανει παμπολλες πολλες ζημιες, θα το καταπιει, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, και στο τελος της τριετιας αφου διωξει τον γυφτο ενοικιαστη που δεν θα σεβεται το σπιτι οπου ο ιδιος ζει οπως και την ξενη περιουσια, θα τα επισκευασει απο την τσεπη του πριν ξανανοικιασει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 14:29
  2. Ποιός πληρώνει και τι?
    Από filathlos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-07, 20:12
  3. Ποιος πληρώνει τις voip υπηρεσίες;;;
    Από dragonfighter στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-06, 14:05
  4. [Crypto] DSLbox Ποιός φταίει, ποιός πληρώνει?
    Από kagelar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-05, 04:26
  5. 2 DSL γραμμές σε ένα σπίτι;
    Από Darkman_ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-05, 23:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας