Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 63
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας.
    Πριν λίγες μέρες έκανα μια μικρή αναβάθμιση στον υπολογιστή μου. Επειδή ήθελα κάτι οικονομικό, ο κομπιουτεράς μου είπε για μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και μου πρότεινε ένα συνδυασμό (μητρική,επεξεργαστή και μνήμη) με nvidia 8200 στα 205 ευρώ και ένα με nvidia 8400 στα 230 ευρώ.Προτίμησα το δεύτερο.Το υλικό που μου εγκατέστησε είναι: Μητρική: Asrock 939N68PV-GLAN
    Επεξεργαστής:AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz
    Μνήμη:2 μνήμες Apacer DDR PC3200 200 MHz από 1024 ΜΒ η καθεμία
    Επίσης μου έκανε format γιατί λέει χρειάζεται λόγω του ότι το μπήκε νέα μητρική.

    Στο device manager, o display adapter που δείχνει είναι:nvidia geforce 7050 pv/nvidia nforce 630a.Επίσης, σε διάφορα προγραμματάκια που αναλύουν το σύστημά σου, η κάρτα γραφικών που φαίνεται είναι η παραπάνω.Πουθενά geforce 8400.
    Ρώτησα το μάστορα αν η κάρτα μου είναι όντως η geforce 8400 και επιμένει πως είναι.Τον ρώτησα αν μπορώ να δω κάπου την κάρτα, εφόσον στο device manager δε φαίνεται, και μου είπε όχι.Μου έδωσε μια ακαταλαβίστικη,για μένα,εξήγηση την οποία δε θυμάμαι.Νομίζω κάτι για το chip,ψύξη του chip ή κάτι τέτοιο.
    Απορίες:
    1.Είναι δυνατόν να έχω όντως αυτή την κάρτα αλλά να μην μπορώ να τη δω πουθενά, ή με δουλεύουν χοντρά;Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το διαπιστώσω 100%;
    2.Είναι καλή τιμή τα 230 ευρώ για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση;Έψαξα σε διάφορες σελίδες για να τσεκάρω τις τιμές του παραπάνω υλικού αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    3.Αυτό για το format ισχύει ή έγινε μόνο για να με χρεώσει επιπλέον;

    Σας παρακαλώ,ας με διαφωτίσει κάποιος ώστε να ξέρω:να πάω στο μαγαζί και να στήσω τρικούβερτο καβγά ή όχι;

  2. #2
    Το avatar του μέλους Mighty Mouse
    Mighty Mouse Guest
    Στη θέση σου δε θα εμπιστευομουν τετοια "μαγαζια". Θα τα φτιαχνα μοναχος μου. Εστω το format, ο καθενας μπορει να το κανει. Οσο για την καρτα μια απλη αναζητηση για την μητρικη και αμεσως θα εβρισκες οτι
    NVIDIA® GeForce 7050 / nForce 630A MCP Chipsets
    Πραγμα που σημαινει οτι ο τυπος σε δουλευει χοντρα, και στα τρωει διπλα ...
    Το τι θα κανεις ειναι δικη σου αποφαση!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    η μητρικη που σου εγκατεστεισε ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528399
    η καρτα της οποιας ειναι αυτη
    Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated NVIDIA GeForce7 Series (NV44), DX9.0 VGA, Pixel Shader 3.0, Max. shared memory
    οποτε μαλλον σε πληροφορησε λαθος,
    Quality is not an act, it is a habit.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Mighty Mouse
    Mighty Mouse Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από crypter Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μητρικη που σου εγκατεστεισε ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528399
    η καρτα της οποιας ειναι αυτη

    οποτε μαλλον σε πληροφορησε λαθος,
    Το παραπανω μου μηνυμα crypter!

  5. #5
    Εγγραφή
    29-09-2006
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    58
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    6,0(dB) / 9,0(dB)
    Αν ήταν καλός επαγγελματίας άσχετα από την χρέωση την οποία θεωρώ υπερβολική, θα έπρεπε πριν κάνει format στον δίσκο να φροντίσει να σου διασώσει τα αρχεία.
    Επιεικώς απαράδεκτος.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λυπάμαι φίλη μου, αλλά μάλλον σε πιάσανε κότσο.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Είχα ήδη δει στη σελίδα της asrock ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει κάρτα nvidia της σειράς 7χχχ.Επειδή δεν είμαι και πολύ ειδήμων σε σχέση με τους υπολογιστές,πέρα από κάποια βασικά,θέλω απλά να σιγουρευτώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λέει αλήθεια ο τύπος.Το κόλλημά μου είναι ότι είναι γνωστός!(φαντάσου να ήταν κανένας άσχετος τι θα γινόταν!!)Μου τον έχει συστήσει ένας φίλος μου που είναι πολύ καλός του πελάτης λόγω του επαγγέλματός του,κι έχω πάει ακόμα 2-3 φορές στο μαγαζί του.Οπότε θέλω να ξέρω 100% ότι έχω δίκιο πριν τον κάνω ρόμπα(μην τυχόν κι εκθέσω και το φίλο μου χωρίς λόγο)

    Εντάξει,τα αρχεία μου τουλάχιστον τα έσωσε.

    Όσο για το format...επειδή τον τελευταίο μήνα έχω ασχοληθεί άπειρες ώρες με τον υπολογιστή,καταστράφηκε ο σκληρός,έβαλα καινούριο,βγήκε άλλο πρόβλημα,έκανα 3 φορές format,βίδωνα ξεβίδωνα το κουτί,έψαχνα με τις ώρες στο internet για λύση,τελικά ανακάλυψα ότι αχρηστεύτηκε η κάρτα γραφικών...γενικώς μπούχτησα να μαστορεύω και δε θέλω ούτε format να κάνω, ούτε να δω το εσωτερικό του υπολογιστή για κανα χρόνο μέχρι να συνέλθω!!!

    agelos:εννοείς ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να στήσω κάτι,έστω και λίγο, καλύτερο;

  8. #8
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολύ κακοί επαγγελματίες του χώρου, που κοροϊδεύουν και υπερκοστολογούν ανυποψίαστους πελάτες

    Με 205€ έπαιρνες ένα πλήρες κουτί με 3 χρόνια εγγύηση και τα παρακάτω χαρακτηριστικά...

    ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 LE-1600 2.2GHZ TRAY
    ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 160GB WD1600AAJS SATA2
    ΜΝΗΜΗ RAM 2 x OCZ OCZ26671024V 1GB PC2-5400 667MHZ VALUE SERIES
    ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ Integrated ATI Radeon X1200-based Graphics Engine
    ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS M2A-MX
    ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ALC662 High Definition Audio 6-channel CODEC.
    ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ Atheros PCIE Gb LAN.
    DVD RECORDER NEC OPTIARC AD-7200A BULK BLACK
    ΚΟΥΤΙΑ - CASES INNOVATOR MICRO TOWER LC617-02 350W BLACK
    ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ AKASA AK-865 AMD COOLER
    ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ INNOVATOR MULTIMEDIA DESKTOP BLACK
    ΕΓΓΥΗΣΗ 3 ETH

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912012

    Μιας και βλέπω ότι δεν έχεις απαιτήσεις σε ισχύ, θα ήταν ότι καλύτερο και θα είχε καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτά που είχες.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από golity Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU AMD ATHLON 64 LE-1600 2.2GHZ TRAY

    ΜΝΗΜΗ RAM 2 x OCZ OCZ26671024V 1GB PC2-5400 667MHZ VALUE SERIES
    Επικίνδυνος όποιος δεν προτείνει SMP επεξεργαστή και τουλάχιστο 2GB RAM.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Περιοχή
    X-Labs
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.790
    Downloads
    179
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    @ anna888

    Πριν από μια εβδομάδα έφτιαξα για έναν φίλο το εξής συστηματάκι για αναβάθμιση: (Όλα τα κομμάτια από Plaisio)

    Chieftec 350W 24pin -- 32 €
    ECS A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA) -- 55 €
    AMD Athlon X2 Dual-Core 5600+ Βox -- 75 €
    TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite -- 35 €
    LG DVDRW + / - 20X GH20NS15 Black (Sata, Bulk) -- 19 €

    Σύνολο: 216 €

    Μόνο σκληρό δίσκο και κουτί δεν άλλαξα δηλαδή.
    2-πύρηνος επεξεργαστής, 2 GB μνήμης RAM και πολύ καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.


    Συμπέρασμα:
    Ο τύπος απλά σου πάσαρε ότι πιο παλιό του είχε μείνει στην
    αποθήκη και πρέπει να τον κάνεις ρόμπα μέσα στο μαγαζί του
    και μπροστά σε πελάτες αν είναι δυνατόν.

    Μην δείξεις έλεος.
    Is God willing to stop evil, but not able?
    - Then he is not almighty.
    Is he able, but not willing?
    - Then he is evil.
    Is he able and willing?
    - Then where does evil come from?
    Is he not able nor willing?
    - Then why call him God?

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ναι αλλα η anna888 δεν αγορασε σκετα εξαρτηματα.

    Ενδεχομενως να δεχθηκε υπηρεσιες σερβις, εντοπισμο σφαλματος του συστηματος και κατοπιν προταση για επιδιορθωση (με αναβαθμιση μερων).

    Επισης εγινε εγκατασταση λειτουργικου (πιθανον και προγραμματων), αλλά και ανακτηση δεδομενων.

    Οποτε το οτι της πηρε πολλα ή λιγα, της εβαλε οτι νεοτερο ή οτι παλαιοτερο δεν μπορει να κριθει ετσι απλα μεσα απο ενα φορουμ.

    Αν εξεταζαμε μονο την τιμη ως προς το υλικο τοτε θα ηταν υπερβολικη, ομως κανενας δεν εξετασε το γεγονος οτι πριν ειχε εναν Η/Υ που δεν ηταν λειτουργικος ενω τωρα ειναι και καποιος αλλος απο κεινη κοπιασε.

    Αρα το συμπερασμα ειναι:
    Εισαι ευχαριστημενη με την αποδοση του Η/Υ σου; Τοτε καλα εισαι.
    Δεν εισαι; Πηγαινε και πες του το, και δες τι μπορει να κανει.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρα το συμπερασμα ειναι:
    Εισαι ευχαριστημενη με την αποδοση του Η/Υ σου; Τοτε καλα εισαι.
    Δεν εισαι; Πηγαινε και πες του το, και δες τι μπορει να κανει.
    Αν σου έλεγαν ότι σου έβαλαν μητρική με την 8300 και στην πορεία ανακάλυπτες ότι έχει την 7050 τι θα έκανες;

    ΥΓ.: Εκτός κι αν είναι η 8400, που δεν είναι ενσωματωμένη. Κοίτα λοιπόν Άννα αν έχεις και δεύτερη κάρτα γραφικών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 26-10-08 στις 19:41. Αιτία: γραμματικό λάθος
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2008
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Patentman: Ο υπολογιστής μου λειτουργούσε κανονικότατα όταν τον παρέδωσα.Όπως ανέφερα παραπάνω,παιδεύομουν για κανα μήνα με διάφορα προβλήματα αλλά τελικά βρήκα την άκρη.Επειδή όμως απεβίωσε η κάρτα γραφικών και έβαλα την παλιά μου (την οποία μου είχε κόψει και την είχα κρατήσει) και επειδή από καιρό σκεφτόμουν για αναβάθμιση,έτσι το αποφάσισα.
    Όταν συμφωνήσαμε για 230 ευρώ,εγώ νόμιζα ότι αυτή η τιμή περιλαμβάνει το υλικό κα το στήσιμο ( το οποίο στο multirama που ρώτησα,κοστίζει 20 ευρώ.Σ' ένα μικρό μαγαζάκι σαν αυτό που πήγα εγώ,θεωρητικά δεν πρέπει να χρεώνουν το στήσιμο λιγότερα χρήματα; )
    Για format δεν ήξερα τίποτα.Με πήρε τηλέφωνο ο τύπος,αφού είχα ήδη αφήσει το κουτί στο μαγαζί,μου λέει ότι πρέπει να κάνει format και με ρώτησε αν θέλω να μου σώσει κάποια αρχεία.Του είπα ότι έχω το cd των XP και μπορώ να κάνω format μόνη μου αλλά απάντησε ότι επειδή με την καινούρια μητρική το σύστημα στήνεται από την αρχή,καλό θα ήταν να κάνει αυτός το format.Τον πίστεψα(υπέθεσα ότι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις που εγώ δεν τις ξέρω και φοβήθηκα ότι μόνη μου θα έκανα καμία πατάτα).
    Μου είπε ότι θα μου περάσει διάφορα προγράμματα.Του είπα δε χρειάζεται,όλα τα προγράμματα που θέλω υπάρχουν στα αρχεία που θα μου σώσεις.Η απάντηση ήταν:Όχι,όχι, θα σου βάλω εγώ τα προγράμματα που χρειάζεσαι...και το είπε με έναν τόνο,ξέρετε,σαν να πρόκειται απλώς για μία εξυπηρέτηση(δε συνειδητοποίησα ότι θα μου χρεώσει χρήματα και για αυτό)
    Και θα πείτε προφανώς:καλά να πάθεις,αφού είσαι τόσο ηλίθια!Και ναι,θα συμφωνήσω.Είμαι!Γιατί έδειξα απόλυτη εμπιστοσύνη επειδή,όπως προείπα, ο τύπος είναι γνωστός.Όταν μου είπε την τιμή,ούτε καν ρώτησα πόσο κοστίζει το κάθε τι,πόσο η μητρική,πόσο τα "εργατικά" κλπ.Περιττό να σας πω ότι δεν μου έκοψε απόδειξη!
    Τί έχεις να πεις τώρα Patentman;Επειδή δηλαδή είμαι ευχαριστημένη με την απόδοση του υπολογιστή,όλα καλά όλα ανθηρά;Σαφώς είναι καλύτερος από ότι ήταν πριν την αναβάθμιση.Και αν ήξερα από την αρχή ότι η κάρτα θα ήταν η 7050,δε θα είχα κανένα πρόβλημα (η προηγούμενη που είχα,η geforce 6600 με βόλευε μια χαρά μέχρι στιγμής γιατί παίζω adventure games που συνήθως δεν είναι τόσο βαριά όσο τα άλλου τύπου παιχνίδια.Αλλά αχρηστεύτηκε και αναγκάστηκα να ξαναβάλω την παλιά μου, τη geforce 4000).Θα έκανα τη δουλειά μου με την 7050 μέχρι να μπορέσω να αγοράσω κάποια καλύτερη.
    Το θέμα λοιπόν είναι αυτό που τόνισε ο Α_gamer.Με εξαπάτησαν!Έδωσα χρήματα για ένα Α προϊόν και μου πλάσαραν ένα Β που είναι κατώτερο.Προφανώς με πέρασε για τελείως στόκο και φαντάστηκε ότι δε θα το πάρω είδηση.Απάτη:ένα το κρατούμενο.
    Αφού έψαξα σε device manager,dxdiag,system info,προγράμματα που αναλύουν το υλικό του υπολογιστή κλπ και παντού έβλεπα μόνο 7050 αλλά πουθένα 8400 τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα αν η κάρτα είναι σίγουρα η 8400,εφόσον δε τη βλέπω πουθενά,ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ επέμεινε ότι ναι είναι.Τον ρώτησα αν μπορώ να τη δω κάπου,και μου είπε όχι(οπότε φίλε Α_gamer είναι αδύνατο να υπάρχει δεύτερη κάρτα).Κόντρα κοροϊδία:δύο τα κρατούμενα.
    Και ξαναρωτάω:είναι απόλυτα σίγουρο ότι με δούλεψε κανονικά όσον αφορά την κάρτα;Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει "πειράξει" τη μητρική με κάποιο τρόπο και να υπάρχει όντως κάποιο chip της 8400 αλλά το σύστημα να μην το διαβάζει και να δείχνει πάλι την 7050 που έχει η μητρική από κατασκευής;

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πήγαινε στις Ιδιότητες του Υπολογιστή σου, βρες τη Διαχείριση Συσκευών και μετά άνοιξε τους προσαρμογείς οθόνης.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αποδειξη σου εκοψε;

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας