Σελ. 355 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.311-5.325 από 5580
  1. #5311
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω τι chipset εχει το συγκεκριμενο γιατι δεν το βλεπω να το εχουν αλλοι παροχοι εκτος Ελλαδας για να βρω παραπανω πληροφοριες
    Ομως η voda / hol μπορει να παιζουν με 2-3 διαφορετικα dslam, και στην τυχη η καλυτερη σου ειναι τα infineon - lantiq γιατι αυτα πανε πιο καλα στα 3 dslam που μπορει να εχουν
    ΑΝ πας για του οτε, τοτε ισως καλυτερα να αφησεις αυτο που εχεις γιατι νομιζω και αυτο ειναι rooted locked οποτε δεν νομιζω να σε βοηθησει σε αυτο που θελεις

  2. #5312
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι chipset εχει το συγκεκριμενο γιατι δεν το βλεπω να το εχουν αλλοι παροχοι εκτος Ελλαδας για να βρω παραπανω πληροφοριες
    Ομως η voda / hol μπορει να παιζουν με 2-3 διαφορετικα dslam, και στην τυχη η καλυτερη σου ειναι τα infineon - lantiq γιατι αυτα πανε πιο καλα στα 3 dslam που μπορει να εχουν
    ΑΝ πας για του οτε, τοτε ισως καλυτερα να αφησεις αυτο που εχεις γιατι νομιζω και αυτο ειναι rooted locked οποτε δεν νομιζω να σε βοηθησει σε αυτο που θελεις
    το speedport entry 2i ειναι κλειδωμενο; Κατσε να ρωτησουμε στο αντιστοιχο thread.
    Γιατι τουλαχιστον ενα οτε speedport w 724v που εχει πεσει στα χερια μου δουλευει μια χαρα σε bridge mode. Με παροχο τη vodafone/hol

  3. #5313
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λειτουργεί κανονικά το bridge mode στο Entry 2i.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #5314
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    και να μην το κανεις bridge παντως μια χαρα θα παιζει αν εχει δυνατοτητα ppp passthrough.
    με dmz την ip του router τουλαχιστον σε 100αρι δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με το bridge.
    ολα αριστα και στις 2 περιπτωσεις

    δεν ξερω τι κανει βεβαια το modemaki της vf και τι κλειδωματα εχει στις ρυθμισεις

  5. #5315
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. Μαλλον θα το χτυπησω τοτε με 15 ευρω που το βρηκα.

    Ετσι και αλλιως το zte h367n της vodafone που ειχα το δουλευα bridged επι 2 χρονια απροβληματιστα (μιλαμε για κατι uptime στο θεο, μηνες ολοκληρους) μεχρι που μια μερα του εκανα reset για λογους δοκιμων, το τσακωσε το διαχεριστικο της vodafone (ΤR069), του περασε την εκδοση 1.04 και χασαμε το root access μεσω της οποιας το βαζαμε σε bridge mode οποτε παπαλα πλεον. Η vodafone αμα την καλεσεις σου λεει πως δεν μπορει να στο κανει bridged. Οποτε μενεις ετσι θελεις δεν θελεις.

    Καθαρα πληροφοριακη ερωτηση, συζητηση να γινεται. pppoe passthrough επιτρεπουν ολοι οι παροχοι? Πχ στον οτε μπορεις να κανεις μεχρι 4 pppoe κλησεις νομιζω.

    Στη vodafone που δοκιμασα με ενα w724v δεν ειχα θεμα με pppoe passthrough αλλα πεφτω πανω σε mini dslam/kv του οτε οποτε δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο.

  6. #5316
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. Μαλλον θα το χτυπησω τοτε με 15 ευρω που το βρηκα.

    Ετσι και αλλιως το zte h367n της vodafone που ειχα το δουλευα bridged επι 2 χρονια απροβληματιστα (μιλαμε για κατι uptime στο θεο, μηνες ολοκληρους) μεχρι που μια μερα του εκανα reset για λογους δοκιμων, το τσακωσε το διαχεριστικο της vodafone (ΤR069), του περασε την εκδοση 1.04 και χασαμε το root access μεσω της οποιας το βαζαμε σε bridge mode οποτε παπαλα πλεον. Η vodafone αμα την καλεσεις σου λεει πως δεν μπορει να στο κανει bridged. Οποτε μενεις ετσι θελεις δεν θελεις.

    Καθαρα πληροφοριακη ερωτηση, συζητηση να γινεται. pppoe passthrough επιτρεπουν ολοι οι παροχοι? Πχ στον οτε μπορεις να κανεις μεχρι 4 pppoe κλησεις νομιζω.

    Στη vodafone που δοκιμασα με ενα w724v δεν ειχα θεμα με pppoe passthrough αλλα πεφτω πανω σε mini dslam/kv του οτε οποτε δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο.

    δεν υπαρχει το παλιοτερο fw πουθενα?

    για το αν επιτρεπει ppp passthrough η vf μπορεις να το δοκιμασεις εσυ επιτοπου λογικα ναι

  7. #5317
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω νομιζα οτι ηθελς το root modification του speedport για αλλο λογ, οποτε καταλαβα λαθος

  8. #5318
    Καλησπέρα παιδιά,

    χθες υπέγραψα συμβόλαιο με την wind για γραμμή 24/1, κυρίως λόγω τιμής (και για όταν θα μπορώ να βάλω VDSL στην περιοχή μου), και κοιτάω να δω τι modem/router θα πάρω.
    Ζήτησα στο μαγαζί και μου έδειξαν τα:
    TP Link TD-W8960N v7 στα 25 Ευρώ
    Zyxel AMG1302-T11C στα 30 Ευρώ
    ASUS DSL-N14U στα 35 Ευρώ
    τα οποία είναι σε καλές τιμές και λέω να πάρω κάποιο από αυτά.

    Έχω κάνει λίγη έρευνα και το Zyxel είναι μάλλον out, οπότε είμαι ανάμεσα στο TP-Link και το ASUS.

    Ήθελα να πάρω το ASUS αρχικά επειδή βλέπω ότι έχει καλό support με συχνά Firmware Update κλπ., αλλά σκέφτομαι ότι το TP-Link έχει όλα τα features που χρειάζομαι και φαίνεται να με καλύπτει. Από σχόλια επίσης βλέπω ότι το TP-Link είναι σταθερό και αξιόπιστο (έχω διαβάσει και την άποψη του babis3g πάνω σε αυτό )

    Θέλω να με βοηθήσετε να αποφασίσω με βάση τα παρακάτω:
    1) Το Asus παίζει με VoIP. Εμένα το τηλέφωνο δεν με καίει αλλά αφού θα υπάρχει κρίμα να μην δουλεύει. Γνωρίζει κάποιος άμα η Wind δίνει το τηλέφωνο με VoIP; Αν ναι λήγει εδώ το θέμα.
    2) Επειδή είναι καινούργια η σύνδεση δεν ξέρω σε τι DSLAM θα συνδέομαι. Διαβάζω ότι το TP-Link θα παίξει καλύτερα σε Broadcom, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην παίζει καλά σε άλλη μάρκα; Αν ναι μπορώ να πάρω ένα παλιό μηχάνημα για να δω το DSLAM πριν αγοράσω το router.
    3) Οι δυνατές κεραίες του TP-Link είναι ένα θετικό, αλλά το σπίτι είναι μικρό οπότε δεν θα υπάρχει θέμα με κανένα από τα 2.
    4) Η γραμμή είναι στην περιοχή του Ερυθρού Σταυρού στην Αθήνα και από ταχύτητες δεν έχω μεγάλες προσδοκίες. Κρίνοντας από τα λίγα τεστ στο hyperiontest.gr γύρω στο 9άρι το κόβω, αλλά ας είναι τουλάχιστον σταθερό.

    Λαμβάνοντας υπ'όψιν τα παραπάνω υπάρχει κανένας λόγος να πάρω το ASUS με 15 ευρώ διαφορά; Δεν με νοιάζει η USB και άμα δεν χρειάζομαι το VoIP ούτε και αυτό.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

  9. #5319
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το 8960 δες το αναλογο topic αν σου βγαλει προβλημα, στις τελευταιες σελιδες λενε τι να κανεις
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BB%CE%B9%CE%BF
    εγω εχω το ν5 που μπορει να διαφερουν τα ν 6,7,8
    ολα τα 8960 ειναι broadcom

    Για το asus εχουμε αναλογο topic εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-ASUS-DSL-N14U
    ειναι mediatek και μπορει να δεις ενα ελαχιστο κλειδωμα πιο κατω, ομως αν εχεις καλη γραμμη εχει snr tweak και μπορει να εισαι τυχερος να το φερεις στα ισια του

    το 1302 δεν το ξερω αν εχει θεματα αλλα και αυτο ειναι mediatek (ex trendchip) και μπορει να ειναι το ιδιο σαν το asus

    1)
    για το asus με οτε θα παιξει με αυτο το τροπο
    https://www.adslgr.com/forum/threads...21#post5880121
    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post5880693
    για το 8960 πρεπει να ειναι το ιδιο με εδω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...03#post6071403
    αλλα με wind δεν ξερω αν δινουν voip και αν ναι αν δινουν και κωδικα σαν τον οτε ... ελπιζω να σου απαντησει αλλος

    2)
    ναι η wind / hol / voda μπορει να παιζει με 2-3 διαφορετικα dslam, an ψαχνεις την σταθεροτητα θα πρεπει να βρεις με τι dslam παιζει ο παροχος ... αλλα πιστευω με lantiq / infineon ειναι καλυτερα, δες εδω ενα παραδειγμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post5920486

    3)
    Για το ασυρματο στα topic που ειναι αναφορες, αλλα γενικα ειναι οκ και τα 3 με συνχρονο ασυρματο για 25 & 30 ευρω

    4)
    εξαρταται, αν εισαι σε κλειδωμενο profile οποιο modem παρεις θα ειναι σχεδον το ιδιο, μικρη διαφορα μεταξυ τους, γιατι στα κλειδωμενα profiles ειναι κανονισμενα για σταθεροτητα, επσιης σε τετοιο profile το snr tweak δεν δουλευει (που ανεφερα πιο πανω)

  10. #5320
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Γιατι δεν παιρνεις αοο αλλου τι v8 οιυ εχει καξ το fix στι firmware;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #5321
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 8960 δες το αναλογο topic αν σου βγαλει προβλημα, στις τελευταιες σελιδες λενε τι να κανεις
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BB%CE%B9%CE%BF
    εγω εχω το ν5 που μπορει να διαφερουν τα ν 6,7,8
    ολα τα 8960 ειναι broadcom
    ...
    Σε ευχαριστώ πολύ babis3g.
    Αυτό που θα κάνω είναι να περιμένω να μπει η γραμμή και θα πάω με παλιό modem να δω την μάρκα του dslam και θα πράξω αναλόγως.

  12. #5322
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παιδιά μόνο router (όχι modem) για κάλυψη σπιτιού 145 τετραγωνικά ποιο προτείνετε;

    2.4Ghz μπάντα πάντα.

  13. #5323
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μόνο router (όχι modem) για κάλυψη σπιτιού 145 τετραγωνικά ποιο προτείνετε;
    Δεν νομίζω πως μπορεί να στο απαντήσει κάποιος αυτό χωρίς να ξέρει πως είναι το σπίτι και που θα μπεί το router, στην θεωρία κάνουν όλα
    ειδικά αν είναι στην μέση και δεν υπάρχουν εμπόδια.

    Για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες

  14. #5324
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Εχω τώρα το speedport entry 2i αλλά υπάρχει θέμα με το σήμα που φθάνει στην κουζίνα πολύ εξασθενημένο (μεσολαβεί πολύ παχιά μεσοτοιχία).
    Στα άλλα δωμάτια είμαι εντάξει.

  15. #5325
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τώρα το speedport entry 2i αλλά υπάρχει θέμα με το σήμα που φθάνει στην κουζίνα πολύ εξασθενημένο (μεσολαβεί πολύ παχιά μεσοτοιχία).
    Στα άλλα δωμάτια είμαι εντάξει.
    Access point σου κανει; αν ναι δες το https://www.skroutz.gr/s/430491/Ubiquiti-UniFi-AP.html ή https://www.skroutz.gr/s/433051/Ubiq...ong-Range.html . διάβασε και τα σχόλια και διάβασε και κάνα review να δεις πως το σεταρεις και αν σου κανουν οι λειτουργίες του
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Σελ. 355 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 335345350353354355356357360365 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38
  2. Ποιος ειναι ο καλυτερος Router?
    Από stubu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 22:04
  3. Ποιός είναι ο καλύτερος wireless router
    Από ASiC στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας