Σελ. 369 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 349359364367368369370371 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.521-5.535 από 5580
  1. #5521
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.601
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις την καλωδίωση. Αν μιλήσεις με cosmote και ξαναμετρησει ο τεχνικός εκτός θα σου πει ταχύτητα καλή πιστεύω που λογικά την χάνεις λόγω εσωτερικής καλωδίωσης.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  2. #5522
    Εγγραφή
    21-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24105/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Θα κατέβω αύριο να βάλω το router στον κατανεμητή στην είσοδο να δω πόσο θα πιάσει και θα παρακαλέσω και ένα τεχνικό του OTE που είναι γείτονας να το τσεκάρει και αυτός και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  3. #5523
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.376
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elpenor Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Vtester Θυμάμαι ότι είχε μετρήσει κοντά στα 29 όταν η σύνδεση ήταν ακόμα 30/3. Τα errors και εμένα μου έκαναν εντύπωση τώρα που έκανα το screenshot αλλά σκέφτηκα ότι οφείλονται στα άπειρα gb που έχω κατεβάσει και στο μεγάλο διάστημα που έχω να κάνω restart το modem.
    Τα crc που έχεις είναι αρκετά για 1ώρα.
    Λογικά παίρνεις από κέντρο και όχι από καμπίνα.
    Με την αλλαγή ρούτερ δεν θα κερδίσεις τίποτε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #5524
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elpenor Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams Δεν νομίζω ότι έχουν κοινή καλωδίωση γιατί κάθε πρίζα που ανοίγω δεν έχει καλώδια να "προχωράνε" στην επόμενη. Αλήθεια έπρεπε να τερματίζω το 50άρι; Αν υπολογίζω σωστά πρέπει να είμαι 500 μέτρα από το κουτί.

    Με βλέπω να σκάβω τους τοίχους και να με κυνηγάει η γυναίκα μου.. έχω προσπαθήσει να βρω που υπάρχει το κουτί που γίνεται η διακλάδωση αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
    Λες ότι οι όροφοι έχουν διαφορετικό συγχρονισμό, δηλαδή και οι δύο όροφοι είναι συνδεδεμένοι με την γραμμή του ΟΤΕ ή το σπίτι είναι μεζονέτα;;

    Αν στις πρίζες καταλήγει μόνο ένα καλώδιο ψάξε που καταλήγουν όλα μαζί γιατί θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις, ελπίζω να μην καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5525
    Εγγραφή
    21-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24105/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι οι όροφοι έχουν διαφορετικό συγχρονισμό, δηλαδή και οι δύο όροφοι είναι συνδεδεμένοι με την γραμμή του ΟΤΕ ή το σπίτι είναι μεζονέτα;;

    Αν στις πρίζες καταλήγει μόνο ένα καλώδιο ψάξε που καταλήγουν όλα μαζί γιατί θα πρέπει να τα ξεχωρίσεις, ελπίζω να μην καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης.
    Το σπίτι είναι μεζονέτα και έχει 2 πρίζες σε κάθε όροφο. Η μία πρίζα του κάτω ορόφου πιάνει 28 (το δοκίμασα ξανά σήμερα), η δεύτερη του κάτω ορόφου 27 και οι δύο πάνω από 24. Σε κάθε πρίζα καταλήγει μόνο ένα καλώδιο. Έχω προσπαθήσει να βρω που καταλήγουν αλλά δεν τα έχω καταφέρει, υπάρχει κάποια μέθοδος που μπορεί να με βοηθήσει να το βρω;

    Μέτρησα από το χάρτη και τις αποστάσεις, είμαι περίπου 500 μέτρα από το κέντρο και 600 από το πιο κοντινό κουτί. Υποθέτω βέβαια ότι 500 μέτρα απόσταση σε ευθεία μπορεί να σημαίνει και 1000 μέτρα καλωδίου, σωστά;

    Κατέβηκα και στον κατανεμητή αλλά είχα υποτιμήσει την δυσκολία, τώρα που το είδα προσεχτικά φοβάμαι ότι θα κάνω ζημιά οπότε αποφάσισα να περιμένω να το τσεκάρει τεχνικός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elpenor : 22-04-20 στις 19:04.

  6. #5526
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο εγκαταστάτης είναι άγνωστος;; δεν μπορεί να βοηθήσει;;
    Τα καλώδια μπορεί να καταλήγουν μέσα σε κουτί διακλάδωσης που βρίσκεται μέσα στο σπίτι και πάνω από κάποια πρίζα ή σε κάποιο σημείο υπογείου, ντουλάπας, κ.λ.π.
    Το σπίτι είναι μονοκατοικία;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #5527
    Εγγραφή
    21-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24105/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Δυστυχώς ο εγκαταστάτης δεν ζει πλέον. Το σπίτι είναι μεζονέτα στον 2ο και 3ο όροφο του κτιρίου. Υποθέτω ότι κουτί διακλάδωσης θα υπάρχει απλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.

  8. #5528
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.601
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Από το να πληρώσεις ένα modem router και να μην καταφέρεις τπτ καλύτερα να πληρώσεις έναν ηλεκτρολόγο καλό να στα φτιάξει. Έκανε μέτρηση ο γείτονας σου ο οτετζής εκτός σπιτιού να δειτε τι γίνεται ;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #5529
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elpenor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο εγκαταστάτης δεν ζει πλέον. Το σπίτι είναι μεζονέτα στον 2ο και 3ο όροφο του κτιρίου. Υποθέτω ότι κουτί διακλάδωσης θα υπάρχει απλά δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά.
    Τα κουτιά διακλάδωσης(αν καταλήγουν σε κάποιο από αυτά) είναι πάνω από τις πρίζες και στα 2 μέτρα περίπου ύψος, μπορεί να φαίνονται τα καπάκια αν δεν τα έχει κρύψει ο μπογιατζής.

    - - - Updated - - -

    Θα πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα και σχολαστικά σε πατάρια, αποθήκες, ντουλάπες, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #5530
    Εγγραφή
    21-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24105/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κουτιά διακλάδωσης(αν καταλήγουν σε κάποιο από αυτά) είναι πάνω από τις πρίζες και στα 2 μέτρα περίπου ύψος, μπορεί να φαίνονται τα καπάκια αν δεν τα έχει κρύψει ο μπογιατζής.

    - - - Updated - - -

    Θα πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα και σχολαστικά σε πατάρια, αποθήκες, ντουλάπες, κ.λ.π.
    Πατάρι δεν υπάρχει, όταν έγινε η εγκατάσταση δεν υπήρχαν ντουλάπες και η αποθήκη είναι στο υπόγειο. Καπάκι πέρα από αυτά του ρεύματος δεν έχω καταφέρει να δω ποτέ, θα συνεχίσω την προσπάθεια αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Θα ψάξω πρώτα 2m πάνω από τις δύο πρίζες τηλεφώνου του κάτω ορόφου.

  11. #5531
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elpenor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατάρι δεν υπάρχει, όταν έγινε η εγκατάσταση δεν υπήρχαν ντουλάπες και η αποθήκη είναι στο υπόγειο. Καπάκι πέρα από αυτά του ρεύματος δεν έχω καταφέρει να δω ποτέ, θα συνεχίσω την προσπάθεια αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Θα ψάξω πρώτα 2m πάνω από τις δύο πρίζες τηλεφώνου του κάτω ορόφου.
    Είσαι ο ιδιοκτήτης;; θυμάσαι τον χώρο άδειο;;
    Για την ιστορία
    Πολλές φορές αν πρόκειται να μπει συναγερμός πάμε τα καλώδια από τις πρίζες σ' εκείνο το σημείο ώστε να δίνει η γραμμή πρώτα στον συναγερμό και μετά ο συναγερμός να δίνει στις πρίζες τηλέφωνο.
    Το σημείο αυτό μπορεί να είναι μέσα σε ντουλάπα(έγινε η εγκατάσταση και τα καλώδια έμειναν μέσα στην ντουλάπα όταν τοποθετήθηκε) αποθήκη, κ.λ.π.
    Υ.Γ. Τώρα με το VoIP διαφοροποιείται η διαδρομή και προσαρμόζεται αναλόγως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #5532
    Εγγραφή
    21-04-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24105/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    @Sweet Dreams Ναι ο ιδιοκτήτης είμαι και θυμάμαι αρκετά καλά τον χώρο άδειο όμως δυστυχώς δεν θυμάμαι κάτι σχετικό με κουτί διακλάδωσης για τηλέφωνο.

    Συνεχίζω το ψάξιμο με βάση τις συμβουλές σου αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι (έψαξα πάνω από τις πρίζες και πάνω από την πόρτα που σκέφτηκα ότι θα το έβαζα εγώ αν είχα πρόβλεψη για συναγερμό).

    Συγκεκριμένη θέση για ντουλάπες δεν υπήρχε στον κάτω όροφο και ο τοίχος που τελικά τις βάλαμε είναι εξωτερικός και μακριά από τις πρίζες κλπ οπότε θεωρώ απίθανο να είναι από πίσω τους.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα συνεχίσω την προσπάθεια.

  13. #5533
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού είσαι ο ιδιοκτήτης και δεν είχες πει ο ίδιος στον εγκαταστάτη για συναγερμό δεν θα το έκανε μόνος του.
    Δεν έχει σημασία που είναι οι πρίζες, τα καλώδια τους μπορεί να πηγαίνουν στην άλλη άκρη.
    Ξεκίνα από την πρίζα που είναι πιο κοντά στην εξώπορτα και ψάξε για το κουτί διακλάδωσης ψηλά πάνω από αυτήν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #5534
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημέρα σε όλους! Στο σπίτι έχω εδώ και 10 χρόνια Forthnet/Nova με το 585 router, το οποίο εδώ και καιρό μου έκανε αποσυνδέσεις, με πέταγε κλπ αλλά δεν έδινα σημασία γιατί ήταν ελάχιστη η χρήση που γινόταν. Από θέμα ταχύτητας κλειδώνει καλά δεν μπορώ να πω (14-15 γεμάτα) αλλά κάθε τόσο κάνει restart μόνο του, σε πετάει από το WiFi και τέτοιες ανοησίες.
    Πήρα την απόφαση να το αλλάξω, αλλά κάποια TP-Link που είδα στο Skroutz, διαβάζω στις κριτικές για αποσυνδέσεις και δυσλειτουργίες, ασυμβατότητες του chipset με DSLAM, και τέτοια!
    (πχ 9970v2...για το v3 δεν έχει καμία κριτική...8961Nv3 τα ίδια και χειρότερα...)
    Για πείτε καμία πρόταση!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  15. #5535
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συσκευή να πάρει 100% θετικά σχόλια δεν υπάρχει, υπάρχουν διαφορετικές γραμμές, διαφορετικές απαιτήσεις, κ.λ.π., άσε που υπάρχουν και οι περιπτώσεις χρηστών που παίρνουν ένα ρουτεράκι των 30~50 ευρώ και περιμένουν να τους φτιάχνει και καφέ.
    Πρόκειται να μείνεις για πάντα με ADSL και για πάντα στην ΝΟVA;; κατά πάσα πιθανότητα όχι, οπότε αφού δεν έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις πάρε ένα ρουτεράκι φτηνό να κάνεις την δουλειά σου γιατί μετά έχουμε VoIP, κ.λ.π. και δυσκολεύουν τα πράγματα, μπορεί το ακριβό να σου μείνει και στο ράφι ή να προσπαθείς να κάνεις πατέντες να δουλέψει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 369 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 349359364367368369370371 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38
  2. Ποιος ειναι ο καλυτερος Router?
    Από stubu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 22:04
  3. Ποιός είναι ο καλύτερος wireless router
    Από ASiC στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας