Σελ. 341 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.101-5.115 από 5580
  1. #5101
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν χαμηλωσεις το snr κερδιζεις ταχυτητα, αλλα μονο αν δεν εισαι σε κλειδωμενο profile απο τον παροχο, και αν δεν εισαι σε πολυ μακρυνη ή προβληματικη γραμμη ... γιατι αν χαμηλωσουμε το snr η γραμμη εχει πιο πολυ θορυβο, αρα πιο πολλα λαθη, και μπορει να κανει προβλημα με αργο internet, buffering κλπ, ακομα και αποσυνδεσεις, συνηθως αυτη η ρυθμιση ειναι για μετριες προς καλες γραμμες (κοντα στα ΑΚ)
    Οποτε στην περιπτωση κερδους ταχυτητας, ριχνοντας το snr δεν παντα ειναι λυση, καποιες φορες περνουμε ρισκο σε αγορα τετοιου modem

    Αντιθετα αν αυξησεις το snr, θα βοηθησεις σε τυχον αποσυνδεσεις, αλλα θα χαμηλωσει και αλλο ταχυτητα ( σε μερικους παλι ειναι χρησιμη αυτη η ρυθμιση εστω και αν δεν γινεται στη γραμμης τους να αυξησουν ταχυτητα λογω προβληματος)

    Το ασυρματο σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο αυτο στα modem των παροχων, αλλα κανε και το δικο σου search (πχ amazon που εκει συνηθως εχουν κριτικες σε πολλα παρομοια προιντα)

    Για τα power lines, δεν ξερω, δεν ειχα ποτε για δοκιμασω

  2. #5102
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δηλαδή τα ακριβότερα modem router πού βοηθανε εκτός από την ασύρματη σύνδεση που είναι καλύτερη σε σχέση με ένα παρόχου? Που είναι καλύτερα??

  3. #5103
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλές φορές τα φθηνά modem-router μπουκώνουν πιο εύκολα υπό φορτίο, ενώ δεν έχουν πολλές δυνατότητες ακριβότερων μοντέλων. Όσον αφορά το ασύρματο, αν ζεις σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, η διαφορά είναι τεράστια με τη 5.2GHz μπάντα.
    Packets: Lost in the intrawebs

  4. #5104
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geornirv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τα ακριβότερα modem router πού βοηθανε εκτός από την ασύρματη σύνδεση που είναι καλύτερη σε σχέση με ένα παρόχου? Που είναι καλύτερα??
    Στο κομμάτι του routing πολλαπλών συνδέσεων.

    Π.χ. μπορείς να βάζεις να τρέχουν δεκάδες torrents με εκατοντάδες connections το καθένα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, το φτηνιάρικο modem-router του παρόχου, απλώς τα κλάνει.. ("μπουκώνει" από τα πολλά connections).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #5105
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως με ADSL με υψηλό συγχρονισμό πιο πιθανό είναι να μπουκώσει η σύνδεση λόγω χαμηλού upload παρά ένα σύγχρονο router
    Packets: Lost in the intrawebs

  6. #5106
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #5107
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ας πούμε στην δική μου περίπτωση...στο δίκτυο μου έχω το pc, το ps4,ενα tablet, την smart tv που παίζει youtube, ένα android tv box με kodi και ένα mag 250 (για όσους ξέρουν). Στο pc online παιχνίδια συνήθως και κατέβασμα κάποιες φορές. Θα με βοηθήσει η αγορά νέου router modem ή και με το υπάρχον technicolor είμαι οκ? Στο pc και στα tv box και mag 250 έχω powerline adaptors δηλαδή είναι ενσύρματη η δικτύωση. Δεν ρωτάω για το ασύρματο κομμάτι δεν με ενδιαφέρει γιατί εκτός του tablet όλα τα άλλα έχω σκοπό να τα συνδέσω με powerlines.

  8. #5108
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Να το πω πιο απλά τότε:

    Όσο περισσότερα μηχανάκια (υπολογιστές, κονσόλες, smart TVs, tablets, κινητά) έχεις, που συνδέονται και χρησιμοποιούν ταυτόχρονα το internet, τόσο περισσότερο χρειάζεσαι ένα καλό router (και άρα, δεν αρκετό εκείνο του παρόχου).

    Βέβαια, για να βγάλει τα λεφτά του ένα καλό router, προϋποθέτει να έχεις μια γρήγορη και καλή (με λίγο θόρυβο) γραμμή.
    Δεν έχει νόημα λ.χ. να αγοράσεις ένα δυνατό router, εάν π.χ. πιάνεις 5-6 mbps σε καμιά σάπια ADSL γραμμή (με μπόλικο θόρυβο - disconnects κτλ).

    EDIT:
    Είδα πριν λίγο, τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Εάν δεν κάνεις "βαριά" χρήση torrents και δεν χρειάζεσαι καλύτερο wi-fi, θα σου έλεγα, μείνε με το modem-router του παρόχου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mosfet : 28-10-17 στις 20:10.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  9. #5109
    Εγγραφή
    19-11-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το πω πιο απλά τότε:

    Όσο περισσότερα μηχανάκια (υπολογιστές, κονσόλες, smart TVs, tablets, κινητά) έχεις, που συνδέονται και χρησιμοποιούν ταυτόχρονα το internet, τόσο περισσότερο χρειάζεσαι ένα καλό router (και άρα, δεν αρκετό εκείνο του παρόχου).

    Βέβαια, για να βγάλει τα λεφτά του ένα καλό router, προϋποθέτει να έχεις μια γρήγορη και καλή (με λίγο θόρυβο) γραμμή.
    Δεν έχει νόημα λ.χ. να αγοράσεις ένα δυνατό router, εάν π.χ. πιάνεις 5-6 mbps σε καμιά σάπια ADSL γραμμή (με μπόλικο θόρυβο - disconnects κτλ).

    EDIT:
    Είδα πριν λίγο, τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Εάν δεν κάνεις "βαριά" χρήση torrents και δεν χρειάζεσαι καλύτερο wi-fi, θα σου έλεγα, μείνε με το modem-router του παρόχου.
    Ξαναβαζω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου μετά από τηλεφώνημα στην vodafone και αίτημα για μείωση του snr σε 6 από 11.

    DSL connection

    Link Information

    DSL Type: ADSL2+

    Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 980 / 11354

    Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1144 / 12684

    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 2039941 / 31645608

    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0

    SN Margin (Up/Down) [dB]: 7.5 / 6.1

    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

    FEC (Up/Down): 0 / 68838

    CRC (Up/Down): 0 / 132

    Η ταχύτητα ανέβηκε από 8+ σε 11+. Δηλαδή δεν αξίζει η αλλαγή modem router ε?? Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω powerline τα TP-Link TL-PA7020P KIT V2.0 1000 Mbps αλλά με το speedtest βλέπω ταχύτητα στα 9.6 περίπου και όχι κοντά στα 11+ που δείχνει το μόντεμ. Γιατί δεν πιάνει το μέγιστο? Ξέρει να μου πει κανείς?? Επίσης τα συγκεκριμένα έχουν υποδοχή πρίζα για να μην χαραμιζεται ουσιαστικά η πρίζα που βάζεις το powerline. Όταν συνδέω στην πρίζα του powerline ένα άλλο powerline που έχω δεν μου κάνει σύνδεση με το ταίρι του. Δηλ έχω το ζευγάρι tp link τα οποία συνδέονται μεταξύ τους κανονικά και έχω και ένα άλλο ζευγάρι tplink av500 τα οποία τα βάζω πάνω στις πρίζες των προηγούμενων tplink αλλα δεν ανάβει το λαμπάκι του δικτύου οπότε δεν κάνουν σύνδεση μεταξύ τους εννοώ σαν ζευγάρι και όχι σαν τετραδα. Αν καταλάβατε τι λεω. Γιατί???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geornirv : 29-10-17 στις 22:48.

  10. #5110
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    1) με Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21.5 / 34.0 και από ότι καταλαβαίνω με σχετικα λιγη ωρα λειτουργιας τα FEC (Up/Down): 0 / 68838 και CRC (Up/Down): 0 / 132 μαλλον είναι καλα να μεινεις στου παροχου με τις προϋποθέσεις που σου ειπε πιο πριν ο @Mosfet.
    2) άλλο ταχυτητα κλειδώματος και άλλο αυτή η ταχυτητα που βλέπεις στα speedtests.
    3) δες εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ την ταχυτητα κλειδώματος που μπορει να φτασει η γραμμη σου αλλα διαβασε και τα 'ψιλα' γραμματα που γραφει πιο κατω.
    στα υπολοιπα δεν σου γραφω κατι γιατι δεν εχω τιποτε από αυτά και θα ηταν ανευθυνο από εμενα να σου πω το οτιδήποτε.

  11. #5111
    Εγγραφή
    12-11-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορυμ.ειμαι κατοχος coamote 24 mps με μοντεμ ρουτερ speedport entry2.και θα ηθελα να αλλαξω μοντεμ ρουτερ θελω να εχει dual band να ειναι και vdsl οπωςδιποτε g vector 993.5 το σπιτι ειναι 90 τετραγωνικα.διαθετω 170 το πολυ 200 ευρω θα ηθελα liksys αλλα δεν βρισκω g vector σκεφτομαι κ τα avm αλλα απο τι διαβαζω κλειδωνει χαμηλα κ με φοβιζει γτ ειμαι και ασχετος με τις ρυθμισεις του ρουτερ.θα ηθελα μια καλη μαρκα κ καλο μοντελο ευχαριστω πολλυ! Οποιος μπορει να μ πει 2 3 μοντελα να κοιταξω

  12. #5112
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PeristeriGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορυμ.ειμαι κατοχος coamote 24 mps με μοντεμ ρουτερ speedport entry2.και θα ηθελα να αλλαξω μοντεμ ρουτερ θελω να εχει dual band να ειναι και vdsl οπωςδιποτε g vector 993.5 το σπιτι ειναι 90 τετραγωνικα.διαθετω 170 το πολυ 200 ευρω θα ηθελα liksys αλλα δεν βρισκω g vector σκεφτομαι κ τα avm αλλα απο τι διαβαζω κλειδωνει χαμηλα κ με φοβιζει γτ ειμαι και ασχετος με τις ρυθμισεις του ρουτερ.θα ηθελα μια καλη μαρκα κ καλο μοντελο ευχαριστω πολλυ! Οποιος μπορει να μ πει 2 3 μοντελα να κοιταξω
    εαν δεν θελεις να χανεις 1-2 mbps θα κοιταξεις broadcom modes (με οτε) δες εδω και τις πισω σελιδες
    https://www.adslgr.com/forum/threads...9F%CE%A4%CE%95
    που θα κλειδωνουν το ιδιδο σαν το 2i (που ειναι broadcom και αυτο)
    μερικα σε φτηνη λυση tp link vr400, vr600, vr900 μερικα tp link εχουν και voip αλλα δεν ξερω αν καποιος τα εχει δοκιμασει και παιζουν απροβληματιστα την τηλεφωνια
    Μετα το netgear d7000 μπορει να βρεθει στην τιμη που θελεις (δεν εχει voip) αν βγει προσφορα ... και μερικα zyxel ειναι broadcom & εχουν και voip, αλλα μαλλον δεν τα βρεις στην Ελληνικη αγορα

    Αν δεν σε πειραζει να χασεις τα 1-2 mbps κοιτα τα fritz που παιζει και την τηλεφωνια χωρις προβλημα (απο οτι διαβαζω γιατι δεν τα εχω) νομιζω μερικα εχουν και ενα μικρο snr tweak να το φερεις στα ισια του απο ταχυτητα, τις ρυθμισεις του θα τις μαθεις σιγα σιγα και αν ρωτησεις σε αναλογο topic θα σε βοηθησουν

  13. #5113
    Εγγραφή
    12-11-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.ειμαι αναμεσα σε 3490, 7560,7490.για avm fritz box. αμα μπορειτε να βοηθησετε ευχαριστω!

  14. #5114
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PeristeriGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.ειμαι αναμεσα σε 3490, 7560,7490.για avm fritz box. αμα μπορειτε να βοηθησετε ευχαριστω!
    Κοίτα να φοράει FRITZ!OS 5.05 και πάνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #5115
    Εγγραφή
    19-11-2017
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τα πολύ ενδιαφέροντα posts.

    Πριν από λίγο καιρό αλλάξαμε σπίτι, με αποτέλεσμα να είμαι μακριά από το dslam. H ταχύτητα download sto hdsl δεν ξεπερνά τα 5mbit με πολλά crc errors κτλ. Επίσης έχω πρόβλημα με το σήμα του wifi μέσα στο σπίτι, το modem είναι στο ισόγειο και στον πάνω όροφο έχω σημαντικό πρόβλημα λήψης.
    Το H108NS modem/router που μου έχει δώσει ο ΟΤΕ μάλλον έχει φτάσει στα οριά του και για τους παραπάνω λόγους αποφάσισα να πάρω ένα καινούριο modem/router.
    Δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάποια χρήματα για κάτι καλό, μπορώ να πάω μέχρι τα ~200 ευρώ αλλά αν υπάρχει κάτι εξίσου καλό στα ~100 ευρώ από άποψη ποιότητας σύνδεσης dsl και wifi range, ακόμη καλύτερα.

    Ρίχνοντας μια ματιά στο internet, skroutz και στα εδώ forums, κάποιες καλές επιλογές είναι πιστεύω οι παρακάτω:

    TP-Link Archer VR2800, ~200euro
    Asus DSL-AC68U ~180euro
    TP-LINK Archer VR600 v2 ~100euro

    Διάφορες αναρτήσεις αναφέρουν ότι για μεγιστοποίηση της ταχύτητας download καλό είναι modem και dslam να έχουν το ίδιο chipset. Εγώ είμαι στο dslam ΟΤΕ Τριλόφου Θεσσαλονίκης, αλλά το H108NS modem/router δεν νομίζω ότι μου δίνει τη δυνατότητα να βρω το chipset του dslam.

    Κάθε πρόταση/βοήθεια για το τι modem/router να αγοράσω δεκτή!

    Ευχαριστώ

    ΥΓ και κάποια χονδρικά στοιχεία για τη σύνδεσή μου:

    Bandwide Down/Up(kbps) : 5478 kbps / 899 kbps
    SNR Margin Down/Up(db) : 7.0 dB / 10.0 dB
    FEC Down/Up : 21791 / 0
    CRC Down/Up : 13006 / 24
    HEC Down/Up : 18908 / 0
    up time : 1d: 7h:35m:51s

Σελ. 341 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 321331336339340341342343346351361 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38
  2. Ποιος ειναι ο καλυτερος Router?
    Από stubu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 22:04
  3. Ποιός είναι ο καλύτερος wireless router
    Από ASiC στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας