Σελ. 371 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 351361366369370371372 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.551-5.565 από 5580
  1. #5551
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει η NOVA ευρυζωνικό ADSL;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #5552
    Εγγραφή
    26-04-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    C23 η τηλεφωνία θα είναι ευρυζωνική δλδ voip ή κλασσική pots;
    Μέχρι πρότινος ήταν η κλασσική POTS (δεν υπήρχε internet στο πατρικό). Τώρα πως θα είναι η τηλεφωνία θα πρέπει να το ρωτήσω, σαν πακέτο είναι αυτό. Και θα έχω σύνδεση από το ΑΚ που ανήκω από όσο με είπε (~1600m από το σπίτι με gmaps από όσο μέτρησα). Δεν ξέρω αν βοηθάνε καθόλου αυτά..

  3. #5553
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει η NOVA ευρυζωνικό ADSL;;
    Δεν το γνωριζω.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #5554
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει η NOVA ευρυζωνικό ADSL;;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωριζω.
    Ναι, δίνει από καμπίνες FTTC άλλων παρόχων. Ειδικά αν αυτές είναι των Vodafone και Wind, υποχρεωτικά.
    Αν είναι του ΟΤΕ, παίζεται μεταξύ PSTN και VoIP, ανάλογα τι μπορεί να δώσει ο ΟΤΕ ή τι θα επιλέξει η Nova.


    Ωπ, συγνώμη. Μόλις τώρα είδα ότι πρόκειται για ADSL.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης για dsl router και custom όπως openwrt dd κλπ τα ξεχνάς , εκεί θέλεις σκέτο ρούτερ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OpenWrt δεν είδα να είναι συμβατό κάποιο της TP Link που κοιτάω, οι τιμές πάνε στα ~70ε για να είναι σύμβατα. Γενικά μέχρι 40 αν αξίζει θα τα έδινα, πρωτίστως θέλω σίγουρα σταθερότητα στο WiFi, κοιτάω αν αξίζει να βρω μόνος ή απλά να πάω σε ότι δίνει ο πάροχος..
    Μια χαρά υπάρχουν DSL Router που παίζουν σε OpenWrt. Απλά είναι λίγα και κυρίως όσα έχουν chipset Lantiq VRX200. Υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ.
    Κέρδος του ότι παίζει σε οποιαδήποτε γραμμή xDSL, ακόμη και με Vectoring κι επίσης ρυθμίζεται το SNR.

    Αυτή την στιγμή το κορυφαίο όλων είναι ένα BT Hub 5A, που το βρίσκει κανείς μεταχειρισμένο και έτοιμο με OpenWrt από Αγγλία στα 40€ μαζί με τα μεταφορικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 26-04-20 στις 16:31.

  5. #5555
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι τα 20 που ζητούσε νομίζω δεν υπάρχουν , ούτε και μέχρι τα 40 που νομίζω ότι ανέβηκε.
    Εγώ το είπα γιατί δεν βλέπω τον λόγο να μπερδεύουμε τον αγοραστή με κάτι που παίζει μόνο σε πολύ συγκεκριμένα προϊόντα. Αν ζητούσε σκέτο ρούτερ θα βοηθούσα κι εγώ με openwrt αλλά τώρα δεν βλέπω τον λόγο.

    Ίσως αυτό να είναι καλό https://www.skroutz.gr/s/17161050/Asus-DSL-AC750.html , έχει υποστήριξη βλέπω από την asus σε firmware. Έχει και καλές κριτικές στο amazon.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  6. #5556
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απάντησα σε δύο πράγματα. Πρώτον ότι υπάρχουν DSL Router με υποστήριξη OpenWrt (και όχι σκέτα Router που ανέφερες) και δεύτερον ότι μπορεί να βρει τέτοιο στην μέγιστη τιμή των 40€ που έχει ορίσει και θα είναι μακράν καλύτερο από οποιοδήποτε απλό ADSL στα 20€.

  7. #5557
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Offtopic: @jkoukos εκείνο το ηρωικό tplink w8960n που σου έδωσα κάποτε, ζει ακόμη;;;Με αυτές τις συζητήσεις περί ρούτερ και modifications και ρυθμίσεις snr το θυμήθηκα!

  8. #5558
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ζει και βασιλεύει στο χωριό σε σύνδεση Vodafone. Αρχικά το κράτησα εγώ, αλλά βρήκα τελικά απάγκιο στο OpenWrt.
    Η πλάκα είναι ότι υπάρχουν εκεί 2 συνδέσεις στον ίδιο πάροχο. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο (μηχανήματα του διόλου που λέει ο πατέρας μου), στην μία αρνείται πεισματικά να συγχρονίσει. Στην άλλη με την μία.

  9. #5559
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζει και βασιλεύει στο χωριό σε σύνδεση Vodafone. Αρχικά το κράτησα εγώ, αλλά βρήκα τελικά απάγκιο στο OpenWrt.
    Η πλάκα είναι ότι υπάρχουν εκεί 2 συνδέσεις στον ίδιο πάροχο. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο (μηχανήματα του διόλου που λέει ο πατέρας μου), στην μία αρνείται πεισματικά να συγχρονίσει. Στην άλλη με την μία.
    Έχει προσωπικότητα το εργαλείο!

  10. #5560
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    First
    Μια χαρά είναι το εργαλείο!!

  11. #5561
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δίνει από καμπίνες FTTC άλλων παρόχων. Ειδικά αν αυτές είναι των Vodafone και Wind, υποχρεωτικά.
    Αν είναι του ΟΤΕ, παίζεται μεταξύ PSTN και VoIP, ανάλογα τι μπορεί να δώσει ο ΟΤΕ ή τι θα επιλέξει η Nova.




    Μια χαρά υπάρχουν DSL Router που παίζουν σε OpenWrt. Απλά είναι λίγα και κυρίως όσα έχουν chipset Lantiq VRX200. Υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ.
    Κέρδος του ότι παίζει σε οποιαδήποτε γραμμή xDSL, ακόμη και με Vectoring κι επίσης ρυθμίζεται το SNR.

    Αυτή την στιγμή το κορυφαίο όλων είναι ένα BT Hub 5A, που το βρίσκει κανείς μεταχειρισμένο και έτοιμο με OpenWrt από Αγγλία στα 40€ μαζί με τα μεταφορικά.
    Σκέφτομαι ν ακολουθήσω την συμβουλή σου και να πάρω το BT Ηομε Hub 5 αλλά είδα και το Business ότι υπάρχει . Το ερώτημά μου είναι αν θα παιξει με Vodafone και ποιόν τύπο ακριβώς να πάρω το Home η το Business

  12. #5562
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το OpenWrt γενικά παίζει μια χαρά και σταθερά. Έχω στο χωριό σε μια σύνδεση ADSL Vodafone με ένα TP-Link TD-W8980 εδώ και 7-8 μήνες.
    Αυτό το ΠΣΚ θα βάλω ένα BT Hub 5A σε μία νέα ADSL Vodafone με TV, η οποία έγινε πριν από 2 βδομάδες και με περιμένουν για την ενεργοποίηση.
    Το έχω αρκετό καιρό εδώ στην Αθήνα και παίζει το ίδιο σταθερά είτε σε ADSL είτε σε VDSL.

    Είτε Home είτε Business είναι το ίδιο όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά. H μόνη διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο μπορεί να πάρει και σταθερή δημόσια ΙΡ.
    Αλλά αυτό αφορά αποκλειστικά το κλειδωμένο firmware που έχουν οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι (όπως και σε μας). Σε OpenWrt είναι αδιάφορο, εφόσον πρόκειται για άλλο λογισμικό και μάλιστα ανοικτό.

  13. #5563
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το OpenWrt γενικά παίζει μια χαρά και σταθερά. Έχω στο χωριό σε μια σύνδεση ADSL Vodafone με ένα TP-Link TD-W8980 εδώ και 7-8 μήνες.
    Αυτό το ΠΣΚ θα βάλω ένα BT Hub 5A σε μία νέα ADSL Vodafone με TV, η οποία έγινε πριν από 2 βδομάδες και με περιμένουν για την ενεργοποίηση.
    Το έχω αρκετό καιρό εδώ στην Αθήνα και παίζει το ίδιο σταθερά είτε σε ADSL είτε σε VDSL.

    Είτε Home είτε Business είναι το ίδιο όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά. H μόνη διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο μπορεί να πάρει και σταθερή δημόσια ΙΡ.
    Αλλά αυτό αφορά αποκλειστικά το κλειδωμένο firmware που έχουν οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι (όπως και σε μας). Σε OpenWrt είναι αδιάφορο, εφόσον πρόκειται για άλλο λογισμικό και μάλιστα ανοικτό.
    Δυνατός!. Εφυγε παραγγελία και αναμένω .

  14. #5564
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    @jkoukos

    Εντυπώσεις ? Πως πήγε ?
    Μία ερώτηση αυτό έχει voip ?

    Στο openwrt παίζει web menu ή μόνο κονσόλα ?

  15. #5565
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Να πω και εγώ τη γνώμη μου σε αυτό το θέμα?

    Για μένα καλός router με την έννοια που το λέτε δεν υπάρχει και εξηγώ.
    Με τα χρόνια έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει, ddwrt, openwrt, asus, vigor κλπ. Όλα μπορεί να είναι υπέροχα σε wifi απόδοση κλπ αλλά πάσχουν στο σημαντικότερο πράγμα για μένα που είναι το QoS και στο threat prevention.

    Η καλύτερη λύση για μένα που την κάνω 2 χρόνια τώρα και την προτείνω σε φίλους μου και μετά κλαίνε από την απόδοση είναι η εξής.
    Βρείτε ένα παλιό pc.... Απλά να μην καίει πολύ ρεύμα ή minipc στυλ qotom ή αν είστε με ποιο πολλά πράγματα και έχετε σπίτι σας virtualize ικανότητα δεν χρειάζεστε τίποτα και βάλτε το Untangle σαν virtual.
    Κοστίζει 50€ το χρόνο η home licence και τα κάνει όλα παίδες. Απίστευτο QoS, από τα καλύτερα της αγοράς threat prevention, openvpn και 1000 αλλά πράγματα.

    Ειλικρινά απλά δεν υπάρχει και αν το σκεφτείς δεν βγαίνει ακριβά κάτι το οποίο είναι συνεχώς updated με τελευταίας τεχνολογίας δυνατότητες.

    Οποιος θέλει πληροφορίες ή βοήθεια στην εγκατάσταση και ρυθμίσεις μπορώ να βοηθήσω.
    Μπορείτε να το δοκιμάσετε δωρεάν με trial . Εγώ ακόμα και στη δουλειά που έχω πελάτες που χρειάζονται να έχουν πρόσβαση σε εμάς στη εταιρεία τους το βάζω χωρίς licence μόνο για το openvpn και την ηρεμία ψυχής που μου δίνει ακόμα και στα rooting μεταξύ των 2 εταιρειών που γίνονται για πλάκα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 371 από 372 ΠρώτηΠρώτη ... 351361366369370371372 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιός είναι ο καλύτερος ISP για online-gaming
    Από lovdagaym στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 11:38
  2. Ποιος ειναι ο καλυτερος Router?
    Από stubu στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 22:04
  3. Ποιός είναι ο καλύτερος wireless router
    Από ASiC στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας